جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618

در ديدار نخست وزير سوريه؛
شمخاني: ايران به حمايت هاي خود از سوريه تا پايان بحران امنيتي در اين کشور ادامه مي دهد


عادل الجبير به مخالفان سوري ابلاغ کرده که بشار اسد ماندني است


تقدير ترامپ از چين و روسيه به خاطر تحريم‌ کره‌شمالي


اردوغان: پ.ک.ک نماينده کردها نيست


استقرار نيروهاي ويژه انگليس در ليبي براي مقابله با پايگاه‌سازي داعش

کابينه دوازدهم در ايستگاه بهارستان؛
روند بررسي صلاحيت 18 وزير پيشنهادي دولت در مجلس


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

در ديدار رييس مجلس سناي اسپانيا:
روحاني: برجام شرايط مناسبي براي ارتقاء روابط اقتصادي ايران و کشورهاي اروپايي فراهم کرد

وزير مشاور در امور خارجي آلمان در ديدار با ظريف
برجام براي برلين اهميت دارد


خبر


سرمقاله


اختتاميه جشنواره فيلم شهر


انتقال 77 هکر چيني از فيجي به شهر چانگچون چين


  در ديدار نخست وزير سوريه؛
 شمخاني: ايران به حمايت هاي خود از سوريه تا پايان بحران امنيتي در اين کشور ادامه مي دهد 

 
دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت: جمهوري اسلامي ايران در کنار سوريه ايستاده است و به حمايت ها و پشتيباني هاي خود تا پايان يافتن بحران امنيتي در اين کشور ادامه مي دهد.به گزارش دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي، علي شمخاني در ديدار عماد خميس نخست وزير سوريه با يادآوري تداوم تلاش همه جانبه براي آزاد سازي مناطق تحت اشغال تروريست ها به منظور بازگرداندن امنيت و آرامش به سوريه بر پيگيري هم زمان مسير گفت و گوهاي سوري- سوري براي دستيابي به وفاق ملي تاکيدکرد.

مقام عالي هماهنگ کننده اقدامات سياسي، نظامي و امنيتي ميان ايران، روسيه و سوريه همچنين بر ضرورت تداوم مبارزه بي امان عليه تروريسم تکفيري تاکيد کرد و گفت: کشورهاي غربي و آمريکا به جاي مبارزه با عناصر تروريستي اقدامات مشکوکي را در مسير تثبيت تروريسم و ناامني در منطقه انجام مي دهند که آثار زيانبار آن موجب گسترش تروريسم در جهان مي شود.

شمخاني ادامه داد: اگر طرف هاي مقابل به پشتيباني هاي مالي، فني و تسليحاتي از عناصر تروريستي خاتمه دهند درمدت زمان کوتاهي آرامش به منطقه و به تبع آن کشورهاي اروپايي نيز بازخواهد گشت و به جاي سيل آوارگان، خشونت و تخريب ميراث جهاني شاهد استقرار امنيت و دستيابي به آرمان محو کامل تروريسم خواهيم بود.

وي کشتار شمار زيادي از غيرنظاميان در استان رقه دربمباران هاي مختلف هواپيماهاي آمريکايي يا استفاده از سلاح هاي ممنوعه در اين حملات را نوعي نسل کشي و مصداقي بارز از نقض حقوق بشر و عدم پايبندي به موازين انساني توسط ارتش آمريکا دانست.دبير شوراي عالي امنيت ملي افزود: موفقيت هاي چشمگير مردم، دولت و نيروهاي امنيتي سوريه در مقابله با تروريسم نشان دهنده عزم راسخ و ايستادگي آنها در برابر توطئه هاي داخلي و خارجي است و با پيروزي قاطع و نهائي همراه خواهد شد.

نماينده رهبر معظم انقلاب در شوراي عالي امنيت ملي ضمن محکوم کردن جنايت هاي رژيم صهيونيستي به منظور سرکوب مسلمانان و ساکنان شهر بيت المقدس تصريح کرد: رژيم صهيونيستي در سايه اختلافات و بحران امنيتي منطقه درحال گسترش سرکوب ها و تثبيت پروژه فلسطين زدايي است که ضروري است با واکنش قاطعي از سوي کشورهاي اسلامي روبرو شود.


 عادل الجبير به مخالفان سوري ابلاغ کرده که بشار اسد ماندني است 

 
روسيا اليوم :يک منبع مخالف سوري اعلام کرد که وزير خارجه عربستان به هيئت عالي مذاکرات (مخالفان مورد حمايت عربستان) گفته است که بشار اسد در قدرت باقي مي‌ماند.به گزارش ايسنا، خبرنگار روسيا اليوم از يک منبع مخالف سوري نقل کرد که عادل الجبير، وزير خارجه عربستان به هيئت عالي مذاکرات گفته است که بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه باقي مي‌ماند.

طبق گفته اين منبع، عادل الجبير به مخالفان سوري گفته است، هيئت عالي مذاکرات بايد به ديدگاهي جديد دست يابد و در غير اين صورت، کشورها به دنبال راه حلي براي سوريه بدون مخالفان خواهند بود.طبق گفته اين منبع، عادل الجبير همچنين به اين امر اشاره کرده که رخدادها تاکيدي بر اين دارد که ديگر کنار رفتن اسد در آغاز مرحله انتقالي ممکن نيست و "ما بايد در مورد مدت ماندن وي در مرحله انتقالي و اختيارات او در آن مرحله گفت‌وگو کنيم".


 تقدير ترامپ از چين و روسيه به خاطر تحريم‌ کره‌شمالي 

 
اسپوتنيک :سارا سندرز، دبير مطبوعاتي کاخ سفيد اظهار داشت، دونالد ترامپ از تلاش‌هاي چين و روسيه براي تصويب تحريم جديد شوراي امنيت سازمان ملل عليه کره شمالي قدرداني کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، سارا سندرز، دبير مطبوعاتي کاخ سفيد در بيانيه‌اي اعلام کرد: دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا در پي تصويب شدن تحريم‌هاي جديد شوراي امنيت سازمان ملل عليه کره شمالي اقدام به تشکر از چين و روسيه به سبب حمايتشان از تحريم‌ها کرده است.سندرز گفت: دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا اقدام شوراي امنيت سازمان ملل در تصويب قطعنامه جديدي که تحريم‌ها عليه کره شمالي را در پاسخ به آزمايش‌هاي موشکي اخير اين کشور افزايش مي‌دهد، تحسين مي‌کند. همچنين رئيس‌جمهور آمريکا قدردان همکاري چين و روسيه در عملي کردن تصويب اين قطعنامه است.


 اردوغان: پ.ک.ک نماينده کردها نيست 

 
روزنامه حريت : رئيس‌جمهور ترکيه اعلام کرد، پ.ک.ک يک گروه تروريستي است که ادعا مي‌کند نماينده کردهاست اما در واقع خودش کردها را مي‌کشد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه حريت، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه اعلام کرد: آنها(پ.ک.ک) مي‌گويند که طرفدار کردها هستند اما دروغ مي‌گويند. آنها از مردم خواستند که به خيابان‌ها بيايند چون به موفقيت کوچکي در انتخابات هفتم ژوئن 2015 دست يافته بودند اما آنها باعث کشته شدن 53 تن شدند.وي ادامه داد: تمام اين افراد شهروندان کردتبار ما بودند. عاملان اين کشتار چه کساني بودند، آنها نيز کرد بودند. آيا چنين افرادي مي‌توانند نماينده مردم کردتبار باشند؟اردوغان اضافه کرد: پ.ک.ک با دزديدن روياهاي کودکان و تخريب زندگي‌شان بيشترين ضربه را به آنها وارد مي‌کند. پ.ک.ک در درجه اول مدارس، خوابگاه‌ها و معلمان را در حملات خود مورد هدف قرار مي‌دهد.


 استقرار نيروهاي ويژه انگليس در ليبي براي مقابله با پايگاه‌سازي داعش 

 نيروهاي ويژه انگليسي براي مقابله با شبه‌نظاميان افراطي و مبارزه با باندهاي قاچاق انسان راهي ليبي شده‌اند.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه اکسپرس، 80 تن از اعضاي گارد ويژه انگليس با پشتيباني 40 نيروي متخصص و نيروهايي از آمريکا، فرانسه و ايتاليا در ليبي مستقر شدند تا با اجراي يک عمليات فوق محرمانه اجازه ندهند داعش در اين کشور شمال آفريقا پايگاه ايجاد کند.اين نيروها همچنين کارتل‌هاي قاچاق انساني را هدف مي‌گيرند و نيروهاي ليبيايي را وادار مي‌کنند تا با تخريب قايق‌ها اقدامي قاطع‌تر عليه قاچاقچيان انسان انجام دهند.


  کابينه دوازدهم در ايستگاه بهارستان؛
 روند بررسي صلاحيت 18 وزير پيشنهادي دولت در مجلس 

نمايندگان ملت بررسي صلاحيت وزراي پيشنهادي دولت دوازدهم را از زمان ارائه ليست از سوي رييس جمهوري به مجلس آغاز مي کنند که اين بررسي هفت روز ادامه مي يابد.به گزارش ايرنا، رييس جمهوري در نخستين گام در دولت جديد بايد ليست وزراي پيشنهادي خود را براي 18 وزارتخانه به مجلس شوراي اسلامي تقديم کند تا صلاحيت اين وزراي پيشنهادي در کميسيون هاي تخصصي و پس از آن جلسات علني مجلس بررسي شود و در نهايت نمايندگان به اين وزيران پيشنهادي راي اعتماد دهند.البته هنوز زمان دقيق ارائه ليست وزراي پيشنهادي دولت به مجلس از سوي دولت اعلام نشده ولي برخي گمانه زني ها بيانگر آن است که رييس جمهوري قرار است دو روز آينده و روز سه شنبه هفته جاري ليست وزراي پيشنهادي را به مجلس ارائه کند البته اين موضوع هنوز از سوي دولت تاييد نشده است.


 يك نكته از هزاران 

 اگر چه معتقديم واردات بي رويه خودروهاي خارجي و خروج ارز از كشور نقش مثبتي در زندگي مردم ندارد، اما با اين حال اين تجارت قانوني درحال انجام است. اما اخيراً به سبب مشكلات و ممنوعيت‌هاي اتخاذ شده براي ثبت سفارش‌هاي شخصي و شركتي براي واردات خودرو، بسياري از نمايندگي‌هاي فروش كه از مردم پول گرفته‌اند تا در زمان معين به آنها خودرو تحويل دهند با مشكل مواجه شدند و مسلماً بايد منتظر تشكيل پرونده‌ها و شكايت‌هاي قضايي متعددي باشيم.

با مشكلات به وجود آمده در ثبت سفارش واردات، قيمت خودروهاي خارجي بين 5 تا 20 ميليون افزايش يافته و اين مسئله موجب ضرر و زيان نمايندگي‌هاي فروش و به سود دلالان و فرصت طلبان بازار خودرو گرديده است. با تمام اين اوصاف انتظار مي‌رود تا دولت ضمن حفظ تعادل در واردات خودرو، سازو كاري براي رفع مشكلات متقاضيان داخلي درنظر بگيرد تا اين چنين وضعيت بازار ملتهب و بهم ريخته نگردد.


 ميز خبر 

 در ديدار لاوروف و تيلرسون مطرح شد؛

تيلرسون به دنبال دانستن جزئيات اقدام متقابل مسکو در قبال تحريم ها

وزير امور خارجه روسيه پس از ديدار با همتاي آمريکايي خود اعلام کرد که وزير امور خارجه آمريکا به دنبال دانستن جزئيات اقدام مسکو در برابر تحريم ها بود، و جواب خود را دريافت کرد.

به گزارش مهر به نقل از ريانووستي، «سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه در نشست خبري پس از ديدار با «رکس تيلرسون» وزير امور خارجه آمريکا گفت تيلرسون در خصوص پاسخ مسکو در برابر تحريم هاي آمريکا، سوال کرد و توضيحات لازم را دريافت کرد.

لاوروف گفت: تيلرسون در اين ديدار بسيار مشتاق بود که جزئيات اقدام روسيه در واکنش به تحريم هاي آمريکا را بداند، و ما توضيحات لازم را به وي ارائه کرديم. و پاسخ ما همان هايي است که «ولاديمير پوتين» در مصاحبه اخير تلويزيوني خود اعلام کرده بود.

وي افزود که در آن مصاحبه همه چيز گفته شده است و دليل اقدامات نيز اعلام شده است، و ما به آمريکايي ها تذکر داده بوديم که وارد فضاي مقابله، نشوند و براي اقدام متقابل صبر کرديم، اما تغييري رخ نداد.

ادامه تلاش رژيم‌صهيونيستي براي عضويت در شوراي امنيت

رژيم صهيونيستي به تلاش‌هاي خود براي کسب يکي از کرسي‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد ادامه مي‌دهد و در مقابل، اتحاديه عرب هم تلاش دارد مانع از تحقق اين روياي تل‌آويو در جريان انتخابات ژوئن سال 2018 شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري عبري "واللا"، رژيم صهيونيستي با وجود اينکه طي ماه‌هاي گذشته کمک‌هاي خود به سازمان ملل را از 11.7 ميليون دلار به 1.7 ميليون دلار کاهش داده اما همچنان به دنبال عضويت در شوراي امنيت است.واللا اعلام کرده است که نمايندگان رسمي اتحاديه عرب طي هفته‌هاي اخير به کشورهاي مختلف جهان سفر کرده و از آنها خواسته‌اند نشستي را براي بررسي مساله نامزدي رژيم صهيونيستي براي کسب يکي از کرسي‌هاي شوراي امنيت و عدم حمايت از اين مساله برگزار کنند.اين پايگاه صهيونيستي افزوده است که تل‌آويو نگران اين مساله است و تلاش‌هايي را براي مقابله با اين اقدام اتحاديه عرب آغاز کرده است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري اول -1

iv) افق هاي IAU

اکنون، دراين خبرنامه که فصلي وبيشترموضوع محوراست، (شامل 16 صفحه در هرشماره)، آخرين شماره سال 2005 واولين شماره سال 2006 دريک شماره تحت عنوان حاکميت تجميع وبه چاپ ميرسد. شماره دوم درسال 2006 (جلد12 شماره 2) مبحث دسترسي به آموزش عالي به عنوان يک تلاش اوليه براي تمرکز کار IAU درخوشه موضوعي جديد تشريح شده است.

سومين شماره درسال 2006 (جلد 12شماره3) درماه اکتبر چاپ خواهد شدو روي جايگاه پژوهش در آموزش عالي متمرکز خواهد شد. درطول سال آينده، IAU در نظر دارد افق هاي IAU را براي موضوعات زير تحقيق نمايند: فرآيند بلونگو(Blongo) ازديدگاه ديگر؛ آموزش براي همه و براي آموزش عالي؛ تغيير خودمختاري مؤسساتي؛ وطبقه بندي، رتبه بندي و اطلاعات در مورد مؤسسات آموزش عالي.

از اعضاي هيأت مديره دعوت شده است تا درمورد موضوعاتي که براي شماره هاي آينده شناخته شده اند اعلام نظر کنند، مولفين را پيشنهاد دهند ويابراي تهيه مقالاتي در اين مباحث موافقت نمايند. به صورت عام تر، از نظرات وارزيابي هاي افق هاي IAU ، همانگونه که مجدداً روي آن تمرکز پيدا کرده اند، بايد خيلي مورد استقبال قرار گيرد.

v) وب سايت IAU و بولتن الکترونيکي ماهانه

حتي قبل از اينکه هيأت مديره تأکيد بيشتري روي توسعه بهبود وب سايت IAU کند، دبيرخانه تلاش شديدي براي ساختار و به روز کردن منظم وب سايت آن به زبان هاي انگليسي وفرانسوي اختصاص داده است. با حدود تقريبي 1480 فايل به روز شده براساس ماهيانه و رشد تعداد ديدار کنندگان (به عنوان مثال درآگوست سال 2006، تعداد بازديدکنندگان صفحه اصلي 8230 نفر، براي پايگاه هاي داده هاي اطلاعاتي برخط سيستم هاي آموزشي برابر7668 وبراي فهرست دانشگاه ها 5833 بوده است). و بسايت IAU نه تنها به اعضاي IAU، بلکه به جامعه خيلي وسيع تراز آموزش عالي، با اطلاعاتي درمورد فعاليت هاي انجمن همچنين توسعه هايي که اخيرا درآموزش عالي سراسر جهان صورت گرفته است خدمات ارائه مي دهد.

تعدادي از اعضاي کارکنان به صورت منظم به توسعه و ارتقاء وب سايت کمک مي کنند، اما ظرفيت انساني براي انجام کاربيشتر کافي نيست. فعاليت اصلي براي نشان دادن موردي اعضا با دعوت ازآنها براي تهيه ورودها درچندسطح مثل "اخبار از اعضاء"؛ " تقويم رويدادها"؛ و " موضوعات داراي اولويت" است. متأسفانه ورودي ها خيلي قوي نيست.

پس ازصفحه اصلي، که در ابتداي هرماه تغيير مي کند،"سيستم هاي آموزش عالي" و " فهرست دانشگاه هاي جهان "، قسمت هايي است که بيشترين سطوح ديدارکننده وب سايت IAU را دارد. درطول چند ماه گذشته تأکيد بيشتري روي بهبود و ساختار سازي مجدد اين بخش ها که به خوشه هاي موضوعي IAU مربوط ميشود گذارده شده است، جايي که ما گزارش هاي مختلف، اتصالات به ساير سايت ها، بيانيه ها، علائم اقدامات خوب، بررسي ها وکتاب شناسي را درآن گنجانده ايم.


  در ديدار رييس مجلس سناي اسپانيا:
 روحاني: برجام شرايط مناسبي براي ارتقاء روابط اقتصادي ايران و کشورهاي اروپايي فراهم کرد 

 
رييس جمهوري در ديدار رييس مجلس سناي اسپانيا، گفت: پس از اجراي برجام شرايط مناسب‌تري براي ارتقاء روابط اقتصادي ايران و کشورهاي اروپايي از جمله اسپانيا ايجاد و باعث شده در اين دوره زماني، ارتباطات اقتصادي ايران و اروپا به ميزان قابل توجهي افزايش يابد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در ديدار «پييو گارسيا اسکودرو» گفت: اتحاديه اروپا در اجراي توافق برجام نقش مؤثري ايفا کرد و تاکنون نيز براي حفظ برجام عليرغم کارشکني‌هايي که آمريکايي‌ها دارند، مواضع قابل قبولي داشته است.

رييس جمهوري با بيان اينکه برجام دو مسأله ناحق و نادرست را از پيش‌رو برداشت، اظهار داشت: برجام در گام اول تصور و توهم نادرستي مبني بر اينکه ايران در فعاليت‌هاي هسته‌اي خود مخفيانه به دنبال ساخت بمب بوده است را برطرف کرد و در گام دوم تحريم‌هاي ظالمانه، ضد قواعد حقوق بشري و مقررات بين‌المللي را که به ضرر همه بود، برداشت.

روحاني تصريح کرد: برجام اين موانع را از پيش رو برداشت و به همين دليل اين توافق را برد- برد و به نفع همه مي‌دانيم.

رييس جمهوري روابط تهران- مادريد را ديرينه و همواره دوستانه توصيف کرد و اظهار داشت: برجام زمينه مساعدي براي توسعه روابط ايران با کشورهاي دوست ايجاد کرده و ايران و اسپانيا به عنوان دو کشور دوست بايد بيشترين بهره را از اين توافق به نفع ملت‌هاي خود ببرند.

روحاني با اشاره به اينکه جمهوري اسلامي ايران زمينه‌هاي مناسبي براي سرمايه‌گذاري در عرصه‌هاي صنعت، حمل و نقل و انرژي دارد، خاطر نشان کرد: اسپانيا علاوه بر فرصت مشارکت با ايران در زمينه‌هاي مذکور ظرفيت خوبي نيز براي همکاري با ايران در عرصه صنعت توريسم دارد.


  وزير مشاور در امور خارجي آلمان در ديدار با ظريف
 برجام براي برلين اهميت دارد 

 وزير مشاور در امور خارجي آلمان در ديدار با وزيرخارجه کشورمان با تشکر از روحاني براي بازکردن درها و ايجاد تعامل تاکيد کرد: برجام براي آلمان اهميت دارد.

به گزارش مرکز ديپلماسي رسانه اي وزارت امور خارجه، '‌ميشائيل روت' افزود: ما متعهد به صلح و ثبات و علاقه‌مند به همکاري با جمهوري اسلامي ايران هستيم.وي تاکيد کرد:‌آلمان به تماس هاي خود در سطح بالا با ايران ادامه خواهد داد.

محمد جواد ظريف نيز در اين ديدار از تعهد آلمان براي گفت وگو و همکاري ابراز خرسندي کرد و گفت: آلمان مي تواند نقش مهمي در پيشرفت بسياري از موضوعات داشته باشد.طرفين در اين ملاقات در خصوص موضوعات منطقه اي و ضرورت همکاري در خصوص ثبات منطقه اي هم گفت وگو و تبادل نظر کردند.


 خبر 

 در ديدار رئيس مجلس سريلانکا؛

لاريجاني: ايران خواهان روابط تجاري باز و گسترده با سريلانکا است

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به سطح روابط و همکاري هاي ايران و سريلانکا گفت: جمهوري اسلامي خواهان روابط تجاري باز و گسترده با کشور سريلانکا است.

به گزارش ايرنا، علي لاريجاني در ديدار «دشاباندو کارو جايا سوريا» رئيس مجلس سريلانکا با بيان اين مطلب افزود: دو کشور ظرفيت هاي بسياري براي تقويت روابط و همکاري ها دارند که بايد از اين مسائل براي توسعه تعاملات استفاده کرد.

لاريجاني روند روابط بين دو کشور ايران و سريلانکا را سازنده و رو به گسترش دانست و تصريح کرد: سفر هيات پارلماني اين کشور به تهران قطعا مي تواند زمينه ساز توسعه همکاري ها بين دو کشورباشد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به روابط و تعاملات ايران و سريلانکا اظهار داشت: ايران از روابط و همکاري هاي تجاري گسترده و باز با کشور سريلانکا استقبال مي کند، البته در شرايط کنوني سطح همکاري ها تا ميزان قابل قبولي فاصله دارد که بايد براي تقويت و ارتقاء آن تلاش کرد.

توضيح ارتش درباره تيراندازي در ميدان تير آموزشي کهريزک تهران

در پي حادثه تيراندازي در ميدان تير آموزشي کهريزک تهران 4 تن از سربازان کشته و 8 تن ديگر مجروح شدند.

به گزارش ايسنا، روابط عمومي پايگاه هوايي شهيد لشکري در اين باره اعلام کرد: در پي حادثه تيراندازي در ميدان تير آموزشي کهريزک تهران متاسفانه 4 تن از سربازان کشته و 8 تن ديگر مجروح شدند که يکي از مجروحين از کارکنان پايور است.

مجروحين اين حادثه سريعا به منظور مداوا به نزديکترين مرکز درماني اعزام شدند و علت اين حادثه توسط تيم ويژه بازرسي در دست بررسي است و اخبار تکميلي در اين خصوص متعاقبا اعلام خواهد شد.

گفته مي‌شود اين اتفاق احتمالا به دليل مشکلات روحي رواني سرباز ضارب و يا چرخش ناگهاني سلاح بوقوع پيوسته است.

کره شمالي: تحريم‌هاي واشنگتن، دريايي از آتش به دنبال خواهد داشت

کره شمالي به آمريکا درباره وضع تحريم هاي جديد عليه اين کشور هشدار داد.به گزارشمهر به نقل از شبکه تلويزيوني «سي اِن اِن»، به دنبال تصويب قطعنامه 2371 در شوراي امنيت سازمان ملل متحد عليه کره شمالي که به ابتکار آمريکا تهيه و تدوين شده بود، پيونگ يانگ نسبت به عواقب اين اقدام به واشنگتن هشدار داد.بر اين اساس، روزنامه رسمي حزب حاکم کره شمالي هشدار داد تحريم‌هاي واشنگتن عليه پيونگ يانگ دريايي از آتش به دنبال خواهد داشت که کل سرزمين آمريکا را دربر خواهد گرفت.در ادامه اين مطلب آمده است که تنها گزينه پيش روي آمريکا ماداميکه «سياست خصمانه اش» را عليه کره شمالي متوقف نکند، «به خود آسيب رساندن» خواهد بود.


 سرمقاله 

ارتباط مردم با حكومت را حفظ كنيم

حميدرضا عسگري

درايام قبل از تنفيذ رياست جمهوري از سوي رهبري و همچنين برگزاري تحليف در مجلس شوراي اسلامي، چندين مطلب از سخنان بنيان گذار انقلاب اسلامي مورد توجه ويژه نگارنده گرديد.
امام خميني (ره) در تنفيذ حكم رياست جمهوري در دوره‌هاي سوم و چهارم كه حضرت آيت الله خامنه‌اي عهده دار رياست دولت بودند كلام خود را با اين جمله آغاز كردند: «من به پشتوانه آراي مردم عظيم الشأن...»

بكارگيري اين عبارت در اهداي حكم تنفيذ نشان از اهميت و توجه ايشان به جايگاه و نقش مردم در تعيين سرنوشت كشوردارد تا جايي كه در بخش ديگري از اين كلام خود مي‌گويند«اين حكم تازماني اعتبار خواهد داشت كه ازخواست مردم و اسلام خارج نشوند و...» يعني علناً اعتبار مقام رياست جمهوري را منوط به رضايت و آراي مردم مورد تاكيد قرار مي‌دهند.

حال با اين مقدمه قصد داريم كمي به وضعيت سياسي پس از انتخابات اشاراتي داشته باشيم. بايد قدري درنحوه رفتار و گفتار سياسيون در قبل و بعد از انتخابات تامل كرد. جهت گيري‌ها و رقابت‌هاي سياسي حاضرين در عرصه انتخابات كشور رنگ و بويي از كلام حضرت امام(ره) نداشت. تمام افراد و گروه‌هايي كه سلاح تخريب به دست گرفته بودند و يكديگر را مي‌كوبيدند، علناً درپي كسب قدرت و رسيدن به عرصه حكومت داري بودند.

نهايتاً انتخابات برگزار شد و مردم خط مشي فكري خود را با صندوق‌هاي راي مشخص كردند. رئيس جمهور منتخب مشخص شد و اين انتظار وجود داشت كه التهابات سياسي و خودزني‌هاي داخلي خاتمه يابد. اما چنين نشد، افراط گرايان هردو جناح مردم را فراموش كردند. يك دسته پيروزي را نشأت گرفته از حمايت‌هاي جناحي تلقي كردند و دسته ديگر شكست را به سبب عدم همگرايي و حمايت جمعي دراردوگاه خود قلمداد كردند. اما هيچ يك نقش مردم را در تعيين سرنوشت كشور مورد تاييد قرار ندادند. البته اين گفتار شامل حال عقلاي هردوطيف نمي شود و آنها صلاح و امنيت كشور را منوط به حضور مردم تفسير نمودند.متاسفانه بايد اقرار کرد که بازي هاي سياسي درطي چند سال گذشته به مشي بسياري از سياسيون کشور تبديل شده و اميال و اهداف گروهي و حزبي، وسيله را توجيه کرده است. به عبارتي اين گروه ها براي رسيدن به مقاصد خود استفاده از هر دستاويزي را جايز دانسته و ابايي از به چالش کشيدن کشور و ملت را ندارند! انتخابات اخير نمونه بارز اين موضوع است که هنوز کشمکش هاي سياسي درآن جريان دارد و پايان نيافته است. اين موضوع بايدمورد توجه سياسيون قرار ‌گيرد که اين مردم توقعاتي دارند، بايد اجازه داد تا ارتباط مردم با دولت جديد برقرار شود و قدم به قدم خواسته هايي که مردم از دولت دارند، محقق گردد. اخلال گران سياسي اين روزها با گل آلود کردن فضاي سياسي کشور و دستاويز قرار دادن موضوعاتي همچون تعلق دولت به حزب يا گروهي خاص و صلاحيت افراد کابينه، درصددند تا با فشار بر دولت جديد، به حداقل اميال خود دست يابند.اكنون مراسم تنفيذ و تحليف رياست جمهوري برگزار شده و دولت دوازدهم رسماً آغاز به كار كرده است، اگر قرار باشد اين رويه تخريب ها و سهم خواهي ها ادامه داشته باشد، مسلما اميدها براي بهبود وضع موجود از بين خواهد رفت و انرژي دولت جديد ناخواسته مصروف مقابله با اين هجمه ها خواهد شد. بايد اين نكته مورد توجه تمام سياسيون اعم از حاميان و منتقدان دولت قرار گيرد كه بايد محور حركت خود را بر مبناي خواسته‌هاي مردم ترتيب دهند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 اختتاميه جشنواره فيلم شهر  


 انتقال 77 هکر چيني از فيجي به شهر چانگچون چين  


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي