جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618


آغاز انتخاب رشته «آزمون سراسري» از 19 مرداد

دبير شوراي دندانپزشکي خبر داد؛
تصويب همسان‌سازي عناوين آموزشي در دانشکده‌هاي دندانپزشکي


خبرنامه


ميز خبر


 آغاز انتخاب رشته «آزمون سراسري» از 19 مرداد 

 
به گزارش خبرنگار آفرينش، نتيجه اوليه آزمون سراسري سال 1396 ديروز يکشنبه 15 مرداد 96 به صورت کارنامه بر روي پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش به آدرس:
www.sanjesh.org قرار گرفت.

در همين راستا، نشست خبري سازمان سنجش آموزش كشور پيرامون اعلام نتايج آزمون سراسري و جزئيات انتخاب رشته، صبح ديروز؛ يكشنبه 15 مردادماه با حضور دكتر ابراهيم خدايي؛ رئيس سازمان سنجش، دكتر حسين توكلي؛ مشاور عالي سازمان سنجش و تعدادي ديگر از مسئولان اين سازمان، و با حضور خبرنگاران رسانه‌هاي مختلف، در محل سازمان سنجش برگزار شد.

در اين نشست، دكتر خدايي؛ رييس سازمان سنجش، ضمن اعلام اسامي نفرات برتر آزمون سراسري، نكاتي را درخصوص انتخاب رشته، راهنماي انتخاب رشته مجازي، افزايش سي درصدي سهميه ايثارگران، ظرفيت پذيرش، زمان اعلام نتايج نهايي و... بيان نمود.

زمان انتخاب رشته‌ آزمون سراسري سال 1396

دكتر خدايي گفت: نتيجه اوليه آزمون سراسري به صورت كارنامه بر روي پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان به آدرس: www.sanjesh.org قرار گرفته است.

وي اظهار داشت: آمار مجازين در دوره‌هاي روزانه و شبانه 454 هزار نفر است و براي ساير دوره‌ها همه داوطلبان مجاز شده‌اند.

دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (دفترچه شماره 2) هر يك از گروههاي آزمايشي از روز چهارشنبه مورخ 11 مردادماه بر روي پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان قرار گرفته است.

دكتر خدايي به داوطلبان توصيه كرد دفترچه انتخاب رشته را به دقت مطالعه نمايند. داوطلبان لازم است پس از مطالعه دفترچه راهنماي انتخاب رشته‌هاي تحصيلي كد رشته‌هاي تحصيلي مورد علاقه خود را مشخص نموده و از تاريخ 19 مرداد ماه لغايت 23 مردادماه به ترتيب اولويت در فرم انتخاب رشته اينترنتي خود درج نمايند.

سازمان سنجش با موسسات انتخاب رشته، همكاري ندارد

دكتر خدايي همچنين ضمن هشدار به داوطلبان درخصوص موسساتي كه ادعا مي‌كنند در زمينه انتخاب رشته با سازمان سنجش قرارداد همكاري دارند، اظهار كرد: سازمان سنجش با هيچ موسسه ‌انتخاب‌رشته‌اي همكاري ندارد و مطرح شدن چنين مباحثي ازسوي برخي موسسات، بيشتر به منزله كلاهبرداري و فريب داوطلبان خواهد بود. وي ادامه داد: سازمان سنجش تحت هيچ عنوان وارد مقوله انتخاب رشته در موسسات نشده است.

راهنماي انتخاب رشته مجازي در سايت سازمان سنجش

معاون وزير علوم و رييس سازمان سنجش همچنين بيان كرد: راهنماي انتخاب رشته مجازي از چهارشنبه 18 مردادماه در سايت سازمان سنجش فعال خواهد شد. اين راهنما براساس نمرات سال گذاشته و ظرفيت قبولي شبيه‌سازي شده و ما اعتقاد راسخ داريم اگر داوطلبي بخواهد بداند با توجه به رتبه خود در چه رشته‌اي پذيرفته خواهد شد، راهنماي مجازي در اين زمينه كفايت خواهد كرد.

افزايش 30 درصدي سهميه ايثارگران

وي يادآور شد: با توجه به مصوبه مجلس شوراي اسلامي امسال سهميه ايثارگران به 30 درصد افزايش يافته است که اين موضوع در رشته‌هاي پرمتقاضي خود را نشان مي‌دهد و داوطلبان در زمان انتخاب رشته اين موضوع را مدنظر قرار دهند.

تغيير محسوسي در ظرفيت پذيرش آزمون سراسري ايجاد نشده است

دكتر خدايي در ارتباط با ظرفيت پذيرش آزمون امسال و تفاوت آن با سال قبل اظهار كرد: تغيير محسوسي در ظرفيت پذيرش اين آزمون صورت نگرفته و كاهش مختصري را در ظرفيت رشته‌هاي پزشكي، دندانپزشكي و داروسازي داشته‌ايم.

آمار داوطلبان آزمون سراسري و ظرفيت پذيرش در رشته‌هاي مختلف

دكتر خدايي درخصوص آمار داوطلبان اين آزمون گفت: در آزمون سراسري سال 96 با شروع ثبت‎نام از بهمن ماه 95، تعداد 930 هزار نفر ثبت‌نام کردند که از اين تعداد 59 درصد زن و 48 درصد مرد بودند.

وي افزود: در گروه علوم رياضي حدود 148 هزار نفر، در گروه علوم تجربي 580 هزار نفر، در گروه علوم انساني 184 هزار نفر و در گروه هنر بيش از 10 هزار نفر و در گروه زبان بيش از 6 هزار نفر ثبت‎نام کردند. با توجه به علاقمندي برخي از داوطلبان براي شرکت در ساير گروههاي هنر و زبان، در مجموع يک ميليون و 94 هزار کارت صادر شد.

وي خاطرنشان کرد: 63 درصد داوطلبان کنکور سراسري سال 96 از داوطلبان گروه تجربي بودند که اين موضوع يکي از مشکلاتي است که بايد با هدايت تحصيلي و کمک وزارتخانه‎هاي آموزش و پرورش، علوم و بهداشت حل شود. اين موضوع بايد پيش از اين کنکور مورد بررسي قرار گيرد.

وي يادآور شد: از تعداد 930 هزار نفر تعداد 837 هزار در جلسه آزمون حاضر بودند که 9.8 درصد در آزمون سراسري غايب بودند.

رئيس سازمان سنجش گفت: همه داوطلبان در دوره‎هاي غير از روزانه و شبانه مجاز شدند و تعداد 454 هزار نفر در دوره‎هاي روزانه و شبانه مجاز شدند.

وي گفت: 744 هزار و 418 نفر ظرفيت پذيرش در دانشگاهها و موسسات آموزش عالي است که در گروه رياضي 137 هزار نفر داوطلب حاضر داشتيم که ظرفيت اين گروه 235 هزار نفر است و شانس قبولي 170 درصد است.

خدايي اضافه کرد: در گروه علوم تجربي 518 هزار داوطلب حاضر بودند که ظرفيت آن 154 هزار نفر است. شانس قبولي در اين گروه 29.88 درصد است. وي افزود: در گروه علوم انساني براي 167 هزار داوطلب، ظرفيت 310 هزار نفر وجود دارد و شانس قبولي بالاي 100 درصد است. رئيس سازمان سنجش اظهار داشت: در گروه هنر براي 48 هزار داوطلب ظرفيت بيش از 19 هزار نفر است و براي گروه زبانهاي خارجي نيز براي 96 هزار متقاضي ظرفيت 23 هزار نفري وجود دارد.

وي تاکيد کرد: شانس قبولي براي مجموعه داوطلبان 86.86 درصد است اما در هر گروه آزمايشي و در دوره‌هاي روزانه و غير روزانه متفاوت است.

به طوري که در گروههاي رياضي و انساني بالاتر از 100 درصد امکان قبولي وجود دارد اما در گروه علوم تجربي در دوره روزانه 9 درصد و در گروه علوم انساني در دوره روزانه 15 درصد شانس قبولي وجود دارد. گروه زبان نيز در اين دوره 4 درصد و گروه هنر نيز 7 درصد شانس قبولي روزانه دارد.

پذيرش بدون آزمون در دانشگاه‌ها

دكتر خدايي با اشاره به پذيرش بدون آزمون در دانشگاهها و موسسات آموزش عالي گفت: با توجه به قانون سنجش و پذيرش و همچنين توجه به ظرفيت پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي، اکنون بيش از 85 درصد ظرفيت پذيرش در آموزش عالي بدون آزمون است.

دكتر خدايي در ادامه درباره تاثير امتحانات نهايي در سوابق تحصيلي داوطلبان کنکور گفت: ملاک ما براي تاثير سوابق تحصيلي نمرات امتحانات نهايي است. با توجه به اينکه نظام پيش دانشگاهي هنوز يک سال ديگر هم برقرار است سال آينده نيز نمرات اين گروه از دانش‌آموزان تاثير خواهد داشت. وي گفت: قطعي يا مثبت بودن تاثير سوابق تحصيلي در کنکور سراسري، شهريورماه اعلام مي‎شود.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد به طور جداگانه انجام مي‌شود

رئيس سازمان سنجش درباره کدرشته‌هاي دانشگاه آزاد در پذيرش کنکور سراسري گفت:انتخاب رشته دانشگاه آزاد به طور جداگانه در روزهايي که اين دانشگاه اعلام مي‌کند، انجام مي‌گيرد.وي افزود: براساس آنچه تاکنون دانشگاه آزاد به صورت غيررسمي به سازمان سنجش اعلام کرده انتخاب رشته دانشگاه آزاد در کنکور سراسري هفته آخر مردادماه آغاز مي‌شود. اين انتخاب رشته در سايت دانشگاه آزاد انجام مي‌شود.

زمان برگزاري کنکور 97

رييس سازمان سنجش آموزش کشور به زمان برگزاري آزمون سراسري سال 97 گفت: امسال با توجه به تقارن ايام برگزاري کنکور با ماه مبارک رمضان، آزمون در نيمه تيرماه برگزار شد،اما از سال آينده کنکور به روال سابق باز مي‌گردد و در همان اوايل تيرماه برگزار مي‌شود.


 دبير شوراي دندانپزشکي خبر داد؛
 تصويب همسان‌سازي عناوين آموزشي در دانشکده‌هاي دندانپزشکي 

 دبير شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي وزارت بهداشت، گفت: همسان‌سازي عناوين آموزشي در دانشکده‌هاي دندانپزشکي با توليد يک محتواي آموزشي استاندارد با نام «کتب مرجع دندانپزشکي عمومي» انجام شد.به گزارش دانشگاه علوم پزشکي مشهد، دکتر سعيد عسگري در اجلاس روساي دانشکده‎هاي دندانپزشکي سراسر کشور در دانشکده دندانپزشکي مشهد با اعلام اين خبر افزود: اين همسان‎سازي کمک مي‎کند تا حداقل آموزشهاي موردنياز در کل کشور در رشته دندانپزشکي مشخص شود.

وي گفت: تنها کار نيمه تمام ما در طول سه سال گذشته بازنگري برنامه آموزشي دوره دکتري دندانپزشکي و آيين‏نامه آن بود که خدا را شاکريم اين مهم با همراهي مجدانه منجر به موفقيت شد.عسگري ادامه داد: بر اين اساس هفته گذشته بازنگري برنامه و آيين‏نامه آموزشي اين مهم انجام و مصوبات کميسيونهاي قانوني براي اين برنامه‏ها گرفته شد.

دبير شوراي آموزش دندانپزشکي و تخصصي وزارت بهداشت با بيان اين که بسيار خرسندم که از ظرفيتهاي موجود در کلان مناطق جهت واسپاري امور به خوبي استفاده شد، گفت: ورودي تعداد دانشجويان دندانپزشکي از موضوعات چالشي ما تاکنون بوده است به نحوي که زمان تحويل گرفتن دبير خانه تعداد دانشکده‎هاي دندانپزشکي نامشخص و کسي
نمي دانست چه تعداد دانشکده دندانپزشکي در کشور وجود دارد.وي اظهار داشت: در حالي که در پايان دولت هشتم 18 دانشکده دندانپزشکي در کشور فعال بود به ناگاه در طول هشت سال دولت نهم و دهم 48 دانشکده به اين تعداد افزوده و وزارت بهداشت با 66 دانشکده دندانپزشکي کار خود در دولت يازدهم را آغاز کرد.عسگري با غير مدبرانه دانستن اين اقدام، اضافه کرد: امروز خرسنديم بگوييم تعداد دانشکده‎هاي دندانپزشکي در طول دولت يازدهم نه تنها بيشتر نشده بلکه همواره در برابر درخواستهاي تاسيس دانشکده دندانپزشکي در شرايط گوناگون مقاومت کرده‎ايم.


 خبرنامه 

 رييس جهاد دانشگاهي:

اخذ مجوز تاسيس «دانشکده علوم پايه و فناوري‌هاي نوين پزشکي»

به گزارش خبرنگار آفرينش، حميدرضا طيبي، رييس جهاد دانشگاهي ضمن بيان اينکه 12 طرح ملي و مهم جهاد در حوزه علوم انساني در شوراي علمي سازمان برنامه و بودجه به تصويب رسيد، از راه‌اندازي مدرسه اقتصاد مقاومتي با هدف دستيابي به تعريف مشترک از اقتصاد مقاومتي خبر داد. وي در ادامه با بيان اينکه در سال 95 نسبت به 94 تعداد قراردادهاي کارفرمايي جهاد از 500 قرارداد به 469 قرارداد کاهش يافته افزود: تعداد مقالات چاپ شده خارجي جهاد نيز 15.8 درصد رشد داشت و 379 مقاله در سال 94 به 429 مقاله در سال 95 رسيد. اما در حوزه ثبت اختراعات و اکتشافات توانستيم 16 اختراع و شش ژن را ثبت کنيم که نسبت به سال 94، 15.4 درصد کاهش داشت. طيبي ادامه داد: در زمينه چاپ مقالات نمايه شده در isi نيز 362 عنوان مقاله داشتيم که نسبت به سال قبل 21.1 درصد افزايش داشته است. همچنين در سال95، 53 عنوان کتاب در زمينه‌هاي مختلف به چاپ رسيد که نسبت به سال 94 12.8 درصد افزايش داشت. رييس جهاد دانشگاهي در ادامه گفت: توانستيم مجوز تاسيس دانشکده علوم پايه و فناوري‌هاي نوين پزشکي را از وزارت بهداشت اخذ کنيم. وي افزود: از طرفي در حوزه آموزش‌هاي کوتاه‎مدت تخصصي جهاد به دليل کيفيتي که ارائه مي‌کنيم تبديل به برند آموزشي شده‌ايم از اين رو تعداد فراگيران اين دوره‌ها 15 درصد رشد داشته و به 655 هزار نفر رسيده است. وي همچنين از تاسيس پارک علم و فناوري صنايع فرهنگي و فناوري‌هاي نرم خبر داد و افزود:‌ اين پارک در حوزه صنايع فرهنگي براي اولين بار در کشور در دانشگاه علم و فرهنگ راه‌اندازي خواهد شد.

فراخوان هيأت عالي جذب ؛

فرصت دوباره براي فارغ‌التحصيلان بورسيه‌اي که جذب نشده‌اند

تمام افراد بورسيه‌اي که فارغ‌التحصيل شده ولي در دانشگاهها جذب نشده‌اند براي ثبت اطلاعات خود به سامانه هيات عالي جذب شوراي عالي انقلاب فرهنگي مراجعه کنند تا فرايند جذب آنها پيگيري شود.

به گزارش خبرنگار مهر، فرم بورسيه‌ها و متقاضيان جذب نشده بلاتکليف جذب هيات علمي از 28 تيرماه 96، در سايت هيات عالي جذب شوراي عالي انقلاب فرهنگي به آدرس
http://jz.farhangoelm.ir/farakhan قرار گرفته است. بورسيه‌هايي که فارغ‌التحصيل شده و داراي شرايط جذب هستند ولي هنوز جايابي نشده‌اند، نهايت يک هفته تا 10 روز ديگر فرصت دارند به آدرس مذکور مراجعه کرده و ثبت‌نام کنند.بنا به اعلام دبيرخانه هيات عالي جذب شوراي عالي انقلاب فرهنگي، تاکنون حدود 450 نفر از بورسيه‌‎ها و فارغ‎التحصيلان دکتري که داراي شرايط لازم هستند، ثبت‎نام کرده‎اند، استقبال بسيار خوب بوده، ولي مواردي نيز وجود دارد که افرادي که داراي شرايط ثبت‎نام نيستند، اقدام به ثبت‎نام کرده‎اند.


 ميز خبر 

 انتشار کليد نهايي سوالات آزمون سراسري سال 96

سازمان سنجش کليد نهايي سوالات آزمون سراسري سال 96 را براساس نوع گروه آزمايشي، دين، زبان، دفترچه عمومي، دفترچه اختصاصي و آزمون داخل يا خارج کشور منتشر كرد.لذا داوطلبان مي‌توانند با ورود به سايت سازمان سنجش کليد سوالات را براساس نوع گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي، علوم انساني، هنر و زبانهاي خارجي مشاهده کنند.

داوطلبان همچنين مي‎توانند کليد سوالات را براساس نوع دين اسلام، کليمي، مسيحي و زرتشتي، نوع زبان انگليسي، آلماني، فرانسه، روسي و ايتاليايي، نوع دفترچه عمومي A، B،C، D، E، F و نوع دفترچه اختصاصي A، B،C، D، E، F و آزمون داخل/ خارج کشور مشاهده کنند.

اعلام اسامي نفرات برتر آزمون سراسري 96

سازمان سنجش اسامي نفرات کنکور 96 را اعلام کرد.

گروه آزمايشي علوم رياضي و فني

10 نفر اول گروه آزمايشي علوم رياضي و فني کنکور 96 عبارتند از؛ صابر دين‌پژوه از تبريز، محمد کاظم فقيه خراساني از يزد، علي فاطمي مفرد از تهران، محمدحسن احمد يارندي از تهران، سعيد نعيمي از تهران، محمدامين مطهري‌نيا از يزد، محمد قيدي از تهران، محمدحسين زارعي اردستاني از اصفهان، آروين آذرمينا از تهران، سيدحسن موسوي بندرآبادي از يزد.

گروه آزمايشي علوم تجربي

در گروه آزمايشي علوم تجربي ده نفر برتر عبارتند از؛ اميرحسين قاسمي‌نژاد رائيني از سيرجان، اميرحسين قويدل سرد صحرا از تبريز، محمدرضا نادري از بابل، ارسلان يزدچي از تبريز، محسن نيکويي از يزد، ياسمن مير از بابل، سيدرضا سالاري‌کيا از شيراز، اميررضا پاشاپور يگانه از تهران، مهدي شفيعي از اردبيل، مهدي روانخواه از ياسوج.

گروه آزمايشي علوم انساني

عرفان ميران‌زاده مهابادي از تهران، يلدا حجتي از تهران،‌ علي مهرايي از تهران، زينب ابن‎علي از کاشان، سيدامير احسان ميري از تهران، فريد صابري از کامياران، مصطفي نوذري از تهران،‌ مرتضي ضيائي‏نسب از بيرجند، زهرا شيدائيان آراني از تهران، فاطمه حيدري از تهران 10 نفر اول گروه آزمايشي علوم انساني هستند.

گروه آزمايشي هنر

در گروه آزمايشي هنر نيز سما معيري از تهران، اويتا اراکيليان از تهران، آتوسا عبداللهي اماني از کرج به عنوان نفرات برتر معرفي شدند.

گروه آزمايشي زبان‌هاي خارجي

ارشيا زاهدي‌پور خامنه از تهران، رضا قانع خيابانيان از تهران و اميرحسين قوي‌دل سرد صحرا از تبريز نيز سه نفر اول گروه آزمايشي زبان‌هاي خارجي کنکور سراسري هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي