جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618


اسناد پزشکي گواهي بر باهوش بودن سلول‏هاي سرطاني مي‏دهند


آندومتريوز سرطان نيست

سازمان غذا و دارو خبر داد:
جمع آوري فرآورده هاي فاقد مجوز "لارجر و فموشن" از سطح عرضه


تاثير يوگا بر کاهش علائم افسردگي


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 اسناد پزشکي گواهي بر باهوش بودن سلول‏هاي سرطاني مي‏دهند  

 
بنظر مي‏رسد در اغلب مواردي که براي بشر مشکلات و بيماري‏‏ها پديد مي‏آيند قدرت مغزي در حل مسايل و بيماري‏‏ها داراي رل اساسي است و معمولاً افرادي که داراي مغز قوي تر مي‏باشند داراي عمر طولاني‏تر و کمتر بيمار مي‏شوند و در صورت ابتلا به امراض براحتي درمان مي‏شوند.

مغز افراد توسط مواد سازنده و انرژي تقويت مي‏گردد و در اثر کم‏کاري عضو مورد نظر و ضعف تغذيه و عوامل آزاردهنده رو به ضعف مي‏رود.

القاي انرژي به مغز از محيط و غذاها و توسط فعاليت اعضاء باعث تقويت مي‏گردد و توانائي و مقاومت در مقابل جمع امراض و حتي بيماري سرطان با مغز قوي امکان‏پذير مي‏باشد.

اسناد پزشکي گواهي بر باهوش بودن سلول‏هاي سرطاني مي‏دهند و افرادي که داراي هوش برتر مي‏باشند در ابتداي تشکيل سلول‏هاي بدخيم آنها را رديابي مي‏کنند و با قدرت کافي آنها را به نابودي مي‏کشانند.

مغز توانا اغلب موارد را پيش‏بيني مي‏کند و حتي مي‏تواند در محيط‏هاي بيماري‏زا پيش‏گيري‏هاي لازم را انجام دهد، حس اشتها را تحريک کرده و آنرا بطرف غذاي مورد نياز بدن مي‏کشاند و بيشتر زنده مي‏مانند، انواع احساسات در آنها زنده و از طبيعت بيشتر بهره مي‏گيرند بديگران خدمت مي‏کنند و داراي حس انتقام‏جوئي کمتري مي‏باشند که سلامتي در تمامي جهات موجب خوشبختي بيشتر مي‏باشد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


  آندومتريوز سرطان نيست 

 
مسئول کلينيک آندومتريوز مرکز فوق تخصصي درمان ناباروري و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سينا گفت: ‎بيماري آندومتريوز سرطان نيست وحتي نبايد آن را به عنوان بيماري پيش سرطاني در نظر گرفت.

‎دکتر شاهين خزعلي در گفت و گو با ايرنا اظهار کرد: هرچند برخي شباهت ها بين آندومتريوز و سرطان وجود دارد که پيش رونده بودن و دست اندازي به اعضاي مجاور از جمله آنهاست اما اين بيماري، سرطان نيست و اين موضوع نبايد سبب نگراني زنان شود.

‎وي با اشاره به اينکه اندومتريوز بيماري خوش خيم است، اظهار کرد: در صورتي که بيماري بموقع تشخيص داده شود مي توان آن را کنترل کرد.‎ آندمتريوز بيماري شايع در زنان به ويژه در سنين باروري است.

مسئول کلينيک آندومتريوز مرکز فوق تخصصي درمان ناباروري و سقط مکرر پژوهشگاه ابن سينا بيان کرد: در صورتيکه اين بيماري تخمدان را درگير کند، احتمال ابتلا به نوعي سرطان تخمدان در آنان بيشتر از افراد ديگر است.‎خزعلي با اشاره به اينکه سرطان تخمدان نسبتا نادر است، گفت: کساني که بيماري آندومتريوز تخمدان آنان را درگير کرده نبايد تصور کنند که حتما به سرطان تخمدان مبتلا مي شوند و اين موضوع نبايد سبب نگراني آنها شود.

‎‎خزعلي افزود: عمل جراحي فقط در مورد بيماراني انجام مي شود که داراي علائم شديد بيماري داشته يا روش هاي ديگر درمان در آنها بي تاثير بوده باشد.

‎وي با اشاره به اينکه اين بيماري مي تواند به اعضايي مانند حالب، روده و مثانه دست اندازي کند، گفت: دست اندازي به حالب از همه خطرناک تر است و در صورت ايجاد انسداد حالب ، طي سال ها مي تواند عملکرد کليه ها را مختل کند.

خزعلي افزود: هرچند اين مورد بسيار کم و نادر است اما متخصصين زنان و همکاران اورولوژيست بايد به اين موضوع توجه داشته باشند تا خدمات مناسب به اين بيماران ارائه شود.

آندومتريوز چيست

آندومتريوز به معني رشد بافت داخلي رحم در جايي بيرون از رحم است. لگن شايع ترين محل بروز آندومتريوز است.

در اين بيماري بافت آندومتر (لايه داخلي رحم) در بيرون از محل اصلي خود (رحم) تشکيل مي‌شود. اين بافت مي تواند در تمام بافت‌ هاي بدن به جز طحال به‌وجود آيد، ولي رايج‌ترين محل پديدآمدن آن، لگن است که در اين قسمت هم، تخمدان‌ ها بيشتر گرفتار اندومتريوز مي‌شوند.

در آندومتريوز، بافت هاي اطراف ممکن است تحريک شوند و در نهايت موجب زخمي شدن بافت و چسبندگي شود.

رئيس سازمان نظام پزشکي کشور با بيان اينکه بيماري آندومتريوز در کشور رو به افزايش است، گفت؛ آمار دقيقي در خصوص تعداد مبتلايان وجود ندارد اما بر اساس بررسي‌هاي صورت گرفته، آمار کشور با آمار جهاني مبتلايان مطابقت دارد.

عليرضا زالي در سومين کنگره آندومتريوز و جراحي کم تهاجمي زنان گفت؛ پيش بيني مي‌شود در کشور حدود دو و نيم ميليون نفر مبتلا به اين بيماري باشند. بيشترين مشکلات اين بيماري مربوط به گروه سني 25 تا 40 سالگي است که در سن باروري قرار دارند و بايد توجه جدي تر به درمان اين بيماري کرد.

زالي افزود؛ اين بيماري تنها يک بيماري جسمي و بيولوژيک نيست و مشکلات و عوارض مختلفي همچون اجتماعي، رواني و تغيير در کيفيت زندگي ايجاد مي‌کند.


 سازمان غذا و دارو خبر داد:
 جمع آوري فرآورده هاي فاقد مجوز "لارجر و فموشن" از سطح عرضه 

 سازمان غذا و دارو از جمع آوري دو فرآورده فاقد مجوز با نام هاي لارجر و فموشن از سطح عرضه خبرداد.

به گزارش وبدا، با توجه به بازديد هاي صورت پذيرفته توسط کارشناسان اداره کل فراورده هاي طبيعي سنتي و مکمل سازمان غذا و دارو، دو محصول لارجر و فموشن شرکت نوش داروي البرز به علت نامشخص بودن محل توليد، عدم تاييد نام تجاري و موارد مصرف قيد شده بر روي بسته بندي، مورد تاييد سازمان غذا و دارو نيست.بر اساس اين گزارش، معاونت هاي غذا و داروي دانشگاههاي علوم پزشکي سراسر کشور موظف شده اند که نسبت به جمع آوري فرآورده هاي مورد اشاره از سطح عرضه اقدام لازم و فوري را انجام دهند همچنين در صورت مشاهده اين دو محصول در سطح عرضه، موارد را به معاونتهاي غذا و دارو اعلام و يا با تماس با شماره تلفن 66405569 سازمان غذا و دارو را براي انجام اقدامات قانوني مطلع کنند.


 تاثير يوگا بر کاهش علائم افسردگي 

 اگر عادت به انجام تمرينات يوگا داريد احتمالا مي‌دانيد که اين ورزش مي‌تواند به آرام‌سازيِ جسم و ذهنِ شما کمک کند.

به گزارش ايسنا، هم اکنون کارشناسان سلامت تاکيد دارند که بر اساس نتايج چندين مطالعه جديد يوگا مي‌تواند در کاهش علائم افسردگي نقش داشته باشد.

در حالي که چندين مطالعه نشان‌دهنده نقش يوگا در بهبود افسردگي است اما بنابر اظهارات کارشناسان در نشست سالانه انجمن روانشناسي آمريکا در واشنگتن دي سي تاکيد شده که اين مطالعه هنوز در مراحل ابتدايي است و انجام مطالعات بيشتر در اين زمينه ضروري است.

"ليندزي هاپکينز"، متخصص روانشناسي در اين باره مي‌گويد: در حال حاضر مي‌توانيم يوگا را تنها به عنوان يک تکنيک مکمل توصيه کنيم که احتمالا اگر در کنار تکنيک‌هاي استاندارد ارائه شده از سوي تراپيست‌هاي داراي مجوز به کار گرفته شود، بيشترين تاثيرگذاري را خواهد داشت.

وي افزود: بديهي است که يوگا يک شيوه درمان نيست اما قطعا قابليت‌هاي زيادي براي کمک به بهبود و تسکين علائم اين اختلال رواني دارد.

به گزارش يونايتدپرس، مطالعاتي که در نشست‌هاي پزشکي ارائه مي‌شوند بايد به عنوان تحقيقات ابتدايي در نظر گرفته شوند مگر اينکه در مجله کارشناسي منتشر گردند.


 خبرپزشكي 

 نانوذرات کورکومين براي درمان سل

محققان هندي نشان دادند که نانوذرات کورکومين اثربخشي بيشتري نسبت به کورکومين توده‌اي دارد و مسموميت کبدي کمتري براي درمان بيماري سل خواهد داشت. اين نتايج روي موش‌هاي آزمايشگاهي مثبت مثبت ارزيابي شده است.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،يافته‌هاي اخير محققان نشان مي‌دهد که نانوذرات کورکومين 5 برابر فعاليت زيستي‌ بيشتري نسبت به کورکومين رايج در موش‌هاي آزمايشگاهي داشته است. با اين کار مي‌توان اثرات سمي روي کبد را در حين درمان بيماري سل به حداقل رساند.

پژوهشگران مرکز پزشکي مولکولي در دانشگاه جواهر نهرو نشان دادند که اگر کورکومين به‌صورت فرمولاسيون نانوذره‌اي به کار گرفته شود، خواص درماني بهتري براي بيماري سل در موش‌هاي آزمايشگاهي دارد.

بيماران مبتلا به سل به دليل مسموميت کبد، گاهي مجبور به توقف استعمال داروهاي ضد سل مي‌شوند؛ چرا که مقدار بيش از حد کورکومين موجب مسموميت کبد مي‌شود. اين درحالي است که با کاهش ابعاد کورکومين، اثربخشي آن افزايش يافته و مي‌توان دوز کمتري از دارو را مصرف کرد؛ در نتيجه مسموميت به حداقل خواهد رسيد.

کورکومين موجب مسدود شدن کانال پتاسيم Kv1.3 و مانع مرگ سلولي مي‌شود. اين اثربخشي معمولاً در حافظه سلول باقي مي‌ماند. اين فرآيند در نهايت موجب از بين رفتن باکتري سل در بدن مي‌شود و سيستم ايمني بدن را در مقابل اين باکتري تجهيز مي‌کند. يکي از مزاياي اين روش آن است که بازگشت بيماري بعد از درمان به حداقل مي‌رسد.

پژوهشگران معتقداند که نانوذرات کورکومين پايدار بوده و مي‌توان آنها را به‌صورت خوراکي يا تزريقي مصرف کرد؛ بنابراين داراي پتانسيل بالايي براي درمان در شرايط مختلف است.

خواص پزشکي کورکومين از ديرباز توسط بشر شناخته شده‌است. هر چند اين ماده خواص منحصر به فردي در فرآيند درمان دارد، اما اين ويژگي‌ها هميشه اثربخشي بالايي ندارند و استفاده از آنها با محدوديت‌هايي روبرو است. کورکومين به دليل انحلال‌پذيري بسيار کم، فعاليت زيستي پاييني دارد.

تحقيقات گسترده‌اي در خصوص کورکومين صورت گرفته است و طي 25 سال گذشته محققان بسياري نشان دادند که اين ماده در درمان برخي بيماري‌ها نظير سرطان، التهاب، ارتروز و ديابت مي‌تواند نقش مهمي ايفا کند.


 خبرهاازعالم علم 

 آشنايي با فاکتورهاي پرخطر احتمال خونريزي در بازماندگان سکته مغزي

طبق نتايج يک تحقيق جديد، بازماندگان سکته مغزي در معرض ريسک بالاي خونريزي به خاطر مصرف داروهاي پيشگيري کننده از بروز سکته بعدي هستند.

به گزارش مهر، به بسياري از بيماران دچار سکته مغزي ايسکميک داروهاي براي پيشگيري از لختگي خون داده مي شود. سکته مغزي ايسکميک زماني روي مي دهد که لختگي مانع از رسيدن جريان خون به مغز شود.

اما داروهاي ضدلختگي خون نيز ممکن است موجب افزايش ريسک مشکلات خونريزي شده که مي تواند منجر به ناتواني يا مرگ شود.

در تحقيقات جديد، محققان دانشگاه اوترخت هلند داده هاي مربوط به شش مطالعه را که در آن افراد از سکته مغزي يا ميني سکته مغزي (حمله ايسکمي گذرا) نجات يافته بودند آناليز کردند. بالغ بر 43 هزار نفر در اين تحليل و بررسي حضور داشتند. از بين اين تعداد، 1530 نفر دچار خونريزي حاد شده بودند که شامل خونريزي درون جمجمه يا خونريزي منجر به مرگ، بستري شدن در بيمارستان يا ناتواني بود.

محققان دريافتند ريسک چنين اتفاقي در سال اول 1.9 درصد و در سه سال بعد 4.6 درصد بود.

اما محققان براي پيش بيني احتمال افزايش خونريزي حاد 10 فاکتور پرخطر را عنوان مي کنند که عبارتند از مرد بودن؛ سيگار کشيدن؛ مصرف آسپرين با ديپيريدامول يا بدون آن يا مصرف آسپرين- کلوپيدوگرل؛ درصد بالاي ناتواني ناشي از سکته؛ سکته مغزي قبلي؛ فشارخون بالا؛ وزن پايين؛ سن بالا؛ نژاد آسيايي؛ و ابتلا به ديابت.

يافته ها نشان داد فاکتور سن، پرخطرترين فاکتور بروز خونريزي است بطوريکه احتمالا خونريزي در بين افراد 45 تا 55 سال بدون داشتن فاکتورهاي پرخطر ديگر 2 درصد است اما براي افراد 75 تا 85 سال بيش از 10 درصد است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي