جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618


جزئيات طرح کارت اعتباري خريد کالاي ايراني در سال 96 و 97


چاپ اسکناس‌هاي جديد با قابليت استفاده براي نابينايان و کم بينايان


تريبون


نهادهاي مالي


 جزئيات طرح کارت اعتباري خريد کالاي ايراني در سال 96 و 97  

 
جزئيات طرح کارت اعتباري خريد کالاي ايراني در سال 1396 و 1397 اعلام شد.

به گزارش ايسنا، پرونده طرح کارت اعتباري خريد کالاي ايراني در حالي سال گذشته بسته شد که نه تنها انتقادات عديده‌اي به آن وارد شد بلکه دو مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و نيز بانک مرکزي نسبت به چگونگي اجراي آن چه در خصوص ليست کالاهاي مدنظر و نيز تسهيلات بانکي معترض بودند.

با اين وجود وزارت صنعت، معدن و تجارت به تازگي پيشنهاد جديدي را به منظور اجراي طرح کارت اعتباري خريد کالاي ايراني در سال 1396 و 1397 به بانک مرکزي ارائه کرده که حدود 20 روز قبل به تاييد و اصلاح سازمان برنامه و بودجه نيز رسيده است.

بدين منظور پيش بيني دو ميليون کارت اعتباري خريد کالاي ايراني در دستور کار قرار گرفته و ميزان اعتبار هر کارت به طور متوسط برابر پنج ميليون تومان است تا در مجموع طرح مذکور به ميزان 10 هزار ميليارد تومان در صورت توافق نهايي بانک مرکزي اجرايي شود.

قرار بر اين است که 650 هزار کارت اعتباري خريد کالاي ايراني در سال 1396 و يک ميليون و 350 هزار کارت ديگر طي سال 1397 در اختيار متقاضيان قرار گيرد و جامعه هدف تحت پوشش آن کليه کارکنان و بازنشستگان دولت و نيز مستمري بگيران صندوق تامين اجتماعي خواهند بود.در اين طرح، اعتبارات پيش بيني شده توسط منابع بانک‌ها با نرخ سود تسهيلات 18 درصد که شش درصد آن توسط واحدها و 12 درصد آن توسط متقاضيان به نفع سيستم بانکي پرداخت خواهد شد در نظر گرفته شده است.

عباس هاشمي مدير کل دفتر لوازم خانگي و صنايع فلزي وزارت صنعت معدن و تجارت با تاييد اين خبر، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت براساس مصوبه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي برنامه مورد نظر در راستاي اجراي طرح کارت اعتباري خريد کالاي ايراني را به بانک مرکزي اعلام کرده و در صورت تاييد بانک مرکزي از ابتداي شهريورماه سال جاري طرح به مرحله اجرا در خواهد آمد.

به گفته وي، مشکلات اجراي طرح کارت اعتباري خريد کالاي ايراني در سال گذشته مورد بررسي قرار گرفته تا در طرح پيش‌رو شاهد معضلات پيش آمده نباشيم.


 چاپ اسکناس‌هاي جديد با قابليت استفاده براي نابينايان و کم بينايان 

 رييس‌گروه نظارت اداره نظام‌هاي پرداخت بانک مرکزي گفت: براي امکان تشخيص مبالغ اسکناس‌ها براي روشندلان، علامات برجسته‌اي در گوشه‌ سمت چپ پايين اسکناس‌ها جهت ايجاد امکان تشخيص مبالغ به شرح زير به چاپ رسيده است.اعظم آقايي‌پور رييس‌ گروه نظارت اداره نظام‌هاي پرداخت بانک مرکزي در گفت‌وگو با ايلنا در پاسخ به اين پرسش که به چه دليل عليرغم صدور بخشنامه تسهيل خدمات براي نابينايان و کم بينايان براي باز کردن حساب و دريافت دسته چک بدون فرد امين همچنان برخي‌از بانک‌ها از وجود اين بخشنامه بي‌اطلاع هستند و برخورد مناسبي با افراد نابينا ندارند؟ گفت: اداره مطالعات و مقررات بانکي اين بانک به مديران عامل شبکه بانکي اعلام کرد نابينايان در استفاده از کليه خدمات بانکي (به جز خدمات حساب جاري) با هيچ گونه محدوديتي مواجه نبوده و ملزم به همراه داشتن شخص ديگر نيستند.

وي‌افزود: نابينايان در خصوص‌ استفاده از خدمات حساب جاري در صورتي که رسما مسئوليت‌هاي ناشي از صدور چک را بپذيرند نيازي به معرفي وکيل ندارند.

آقايي‌پور تصريح کرد: ادارات مرکزي هر بانک مسئوليت اطلاع‌رساني مصوبات و بخشنامه‌هاي بانک مرکزي به تمامي شعب و باجه‌هاي آن بانک در تمامي‌کشور را بر عهده دارند و اگر به هر دليلي بخشنامه‌ها به برخي از شعب اطلاع رساني نشده‌است، مسئوليت با بانک مربوط خواهد بود.


 تريبون  

 رئيس کل بانک مرکزي :

يکسان سازي نرخ ارزبه دليل عدم وجود روابط بين المللي کافي به تاخير افتاد

رييس کل بانک مرکزي از اجراي يکسان سازي نرخ ارز در اوايل فعاليت دولت دوازدهم خبر داد و گفت: اين برنامه به دليل عدم وجود روابط بين المللي کافي به تاخير افتاد.

به گزارش مهر، ولي الله سيف با اشاره به آخرين تحولات اقتصادي و نظام بانکي کشور اظهار کرد: ما تصور مي کرديم پس از برجام، تبادلات و روابط بانکي کشور در شرايط مطلوبي قرار بگيرد و براساس آن بتوانيم يکسان سازي نرخ ارز را عملياتي کنيم اما بدليل عدم وجود روابط بين المللي کافي يکسان سازي نرخ ارز به تاخير افتاد.

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه بعد از برجام روابط زيادي برقرار شد اما به ميزان مورد انتظار نرسيد، گفت:بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده يکسان سازي نرخ ارز اوايل دولت دوزادهم عملياتي خواهد شد.

سيف گفت: فکر مي کرديم بعد از برجام ارتباطات بانکي در شرايط مطلوبي قرار بگيرد و بتوانيم يکسان سازي نرخ ارز را عملياتي کنيم اما چون روابط بين المللي ناکافي است، اجراي اين برنامه به تاخير افتاد؛ البته روابط زيادي به نسبت قبل از برجام برقرار شد اما به ميزان مورد انتظار نرسيد.

خارجي‌ها پياز ايراني را 5 برابر ارزان‌تر از ايراني‌ها مي‌خرند!

طبق آخرين مشاهدات از بازار مصرف، قيمت پياز هنوز به وضعيت تعادل نرسيده و هر کيلوگرم آن به طور متوسط 3500 تومان در سطح شهر عرضه مي‌شود. اين در حالي است که با وجود کاهش صادرات اين محصول، قيمت هر کيلوگرم پياز صادراتي بيش از پنج برابر ارزان‌تر از بازار داخلي است!به گزارش ايسنا، بيش از دو ماه است که از گران شدن پياز مي‌گذرد و با وجود وعده‌هاي مسئولان در وزارت جهاد کشاورزي و اتحاديه‌هاي مربوطه قيمت اين محصول همچنان بيش از حد معمول است و گراني آن ادامه دارد.قيمت پياز از اواسط خرداد ماه امسال روند افزايشي به خود گرفت و ابتدا از کيلويي 1500 تومان به حدود 3000 تومان و در مرحله بعد به کيلويي بيش از 4000 تومان در برخي نقاط شهر هم رسيد. طي دو هفته گذشته اندکي قيمت پياز کاهشي شد و به کيلويي 3500 تومان رسيد اما هنوز به تعادل نرسيده است.از سوي ديگر در حالي که طي ماه‌هاي گذشته قيمت پياز همچنان روند افزايشي خود را ادامه داده است، آمار رسمي گمرک نشان مي‌دهد صادرات اين محصول گرچه با کاهش محسوس همراه شده اما همچنان با همان نرخ سابق که بيش از 6.4 برابر ارزان‌تر از بازار داخلي است، ادامه دارد.بر اين اساس طي چهار ماه نخست امسال بالغ بر 30 هزار و 349 تن پياز به ارزشي بالغ بر پنج ميليون و 986 هزار دلار معادل 19 ميليارد و 413 ميليون و 336 هزار تومان به 12 کشور مختلف صادر شده است که به صورت ميانگين قيمت هر کيلوگرم پياز صادراتي 639 تومان يعني بيش از پنج برابر ارزان‌تر از بازار داخلي مي‌شود!


 نهادهاي مالي 

 پرداخت بيش از 11 هزار فقره تسهيلات ضربتي ازدواج در بانک ملي

تعداد دريافت کنندگان تسهيلات قرض الحسنه ضربتي ازدواج بانک ملي ايران از 11 هزار نفر گذشت.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، پرداخت تسهيلات قرض الحسنه ضربتي ازدواج از اول مرداد ماه آغاز شده و تا روز 14 مرداد ماه، 11 هزار و 319 نفر از تسهيلات بانک ملي ايران بهره مند شده اند.مبلغ اين تسهيلات حدود يک هزار و 193 ميليارد ريال بوده است.

تقدير سازمان صنعت، معدن و تجارت از شعبه زنجان بانک توسعه صادرات

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با حضور در شعبه بانک توسعه صادرات اين استان با اهداي لوح از عملکرد اين شعبه درپرداخت تسهيلات صادراتي تقدير کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک توسعه صادرات ،اين لوح از سوي رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت و دبير کارگروه توسعه صادرات استان زنجان خطاب به آقاي ماجدي رييس شعبه زنجان اين بانک تقرير شده است.

ضرورت اصلاح قوانين و مقررات بانکي در دولت دوازدهم

رئيس کانون بانک ها و موسسات اعتباري خصوصي در مراسم افتتاح اولين المپياد بانکي، با تاکيد بر ضرورت اصلاح قوانين و مقررات بانکي در دولت دوازدهم، گفت: در سا ل هاي آينده شبکه بانکي انتظار دارد که برنامه هاي حمايت دولت و مجلس از بانک هاي خصوصي، از طريق حذف نظارت هاي موازي، اصلاح قوانين و مقررات، اجراي قوانين بر زمين مانده واجرا نشده، حذف قوانين زيان آور و دست و پاگير و اصلاح برنامه ششم منجر به تقويت نظام پرداخت بين المللي و جايگاه بانک هاي ايران در داخل و خارج شود. همچنين کارکنان بانک ها از فضاي رسانه اي کشور انتظار دارند که با حفظ احترام همکاران بانکي، انگيزه همکاران در بهبود شرايط بانکداري کشور تقويت شود .

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک پارسيان ،دکتر کورش پرويزيان در اين مراسم که روز چهارشنبه 11 مرداد 96 با مشارکت دانشگاه اميرکبير، بانک هاي خصوصي و شرکت تابان خرد آغاز به کار کرد، اظهار داشت: ارتباط بانک ها با دانشگاه ها موجبات مشارکت بانک هاي خصوصي و دانشگاه اميرکبير در برگزاري المپياد بانکي را فراهم کرده و انتظار داريم باهمکاري سيستم بانکي و دانشگاه ها توسعه خدمات نوين بانکي و رشد فناوري ها و بهبود رفاه و رضايت مردم و مشتريان بانک ها را شاهد
باشيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي