جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5618

باتاكيد برآلودگي هشت برابري موتورسيكلت‌ها؛
قنبرنژاد: كنترل آلودگي هواي پايتخت نيازمند عزمي ملي است


عدم غيبت، شرط دريافت پروژه براي کسر خدمت سربازي


خبرها


ميز خبر


 باتاكيد برآلودگي هشت برابري موتورسيكلت‌ها؛
 قنبرنژاد: كنترل آلودگي هواي پايتخت نيازمند عزمي ملي است 

 ابراهيم علي آبادي

مدير واحد صدور آرم سازمان حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران گفت: هزينه ساليانه هر دستگاه موتورسيکلت کاربراتوري به محدوده طرح ترافيک پايتخت 270 هزارتومان است. مصطفي قنبرنژاد در گفتگو با آفرينش، درمورد نرخ ورود موتورسيكلت‌هاي انژكتوري نيز قيمت 135 هزارتومان را مشخص كرد. وي درمورد موتور سيكلت‌هاي هيبريد اعلام كرد كه اين وسايل نقليه به صورت رايگان مي‌توانند در محدوده طرح ترافيك تردد كنند به شرط آنكه قبل از آن در سامانه ثبت اطلاعات اقدام كرده باشند.

اين مقام مسئول مهلت ثبت نام در سامانه طرح ترافيك شهرداري را تمديد نمود و اعلام كرد: موتور سواران مي‌توانند تاپايان مرداد ماه اطلاعات وسيله نقليه خود را در اين سامانه ثبت كنند. وي درمورد عدم ثبت نام از سوي موتور سواران اعلام كرد: پس از پايان مهلت ثبت نام با ترتيبات اتخاذ شده از طريق دوربين‌ها و ديگر دستگاه‌هاي مربوطه با متخلفين برخورد قانوني خواهد شد.

قنبرنژاد درمورد ضرورت‌هاي اجراي اين طرح با اشاره به آلايندگي بالاي موتور سيكلت‌ها گفت: درحال حاضر بيش از 32درصد از آلودگي هواي تهران توسط موتورسيكلت‌ها ايجاد مي‌شود. به عبارتي هرموتورسيكلت كاربراتوري معادل هشت خودرو آلايندگي به همراه خواهد داشت، اين درحالي است كه موتورهاي انژكتوري بسيار كمتر از يك خودرو آلودگي به همراه خواهند داشت.

قنبرنژاد اين طرح را يك طرح ملي درمبارزه با آلودگي شهرتهران دانست و گفت: ثبت نام و ساماندهي موتورسيكلت‌ها طرحي نيست كه صرفاً مختص به شهرداري باشد، بلكه اين طرح ازجهات مختلف با دستگاه ها و نهادهاي مختلف مرتبط بوده و تاثير بسزايي بر سلامت مردم پايتخت خواهد داشت.

مديرواحد صدورآرام سازمان حمل و نقل و ترافيك شهرداري نسبت به عدم نظارت بر سلامت فني موتورسيكلت‌ها انتقاد كرد و گفت: تاكنون هيچ نظارتي بر مسئله معاينه فني موتورسيكلت‌ها و عمر مفيد آنها صورت نگرفته و از اين حيث سهم قابل توجهي از آلودگي هوا شامل اين وسايل نقليه فرسوده مي‌شود. وي كاهش هزينه‌هاي درمان، كاهش ابتلا به بيماري‌هاي ناشي از آلودگي، ساماندهي وضعيت موتورسيكلت‌هاي فرسوده و كنترل ترافيك و كاهش آلودگي هواي پايتخت را از مهمترين اهداف اين طرح دانست.

قنبرنژاد با اشاره به 120 دفترخدمات الكترونيك شهر گفت: در زمانبندي مشخص موتورسواران مي‌توانند با ارائه مدارك لازم به اين دفاتر مراحل ثبت نام و اخذ مجوز طرح ترافيك خود را كامل نمايند.


 عدم غيبت، شرط دريافت پروژه براي کسر خدمت سربازي 

 رئيس اداره سرمايه انساني سرباز ستاد کل نيروهاي مسلح تاکيد کرد که شرط دريافت پروژه تحقيقاتي براي کسر خدمت نداشتن غيبت سربازي است.سردار موسي کمالي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره شرايط دريافت پروژه براي کسر خدمت از سربازي گفت: برابر قانون دانشجويان داراي مدرک کارشناسي ارشد و بالاتر مي‌توانند در ازاي دريافت پروژه تحقيقاتي مورد نياز و مورد تاييد ستاد کل نيروهاي مسلح کسر خدمت دريافت کنند.

وي درباره زمان دريافت اين پروژه‌ها اظهار کرد: متقاضيان حداکثر تا يک سال پس از فراغت از تحصيل مي‌توانند نسبت به دريافت اين پروژه اقدام کنند و بديهي است که به افراد غايب پروژه تحقيقاتي داده نخواهدشد.

رئيس اداره سرمايه انساني سرباز ستاد کل نيروهاي مسلح درباره آن دسته از افرادي که ممکن است در حين اجراي پروژه وارد غيبت از سربازي شوند گفت: مي‌توان در صورتيکه استدلال اين افراد براي ادامه کارشان منطقي باشد برايشان مهلت گرفت اما تاکيد مي‌کنم که اگر مشمول وارد غيبت از سربازي شود امکان اينکه پروژه تحقيقاتي دريافت کند وجود نخواهد داشت.


 خبرها 

 مديرعامل ستاد ديه :

زنداني شدن 8400 نفر به خاطر چک برگشتي

مدير عامل ستاد ديه کشور مي‌گويد در حال حاضر 8 هزار و 400 نفر در کشور به خاطر صدور چک بلا محل در زندان به سر مي‌برند.

سيد اسدالله جولايي در گفت‌وگو با تسنيم با اشاره به آمار 11 هزار و 969 نفري نفري زندانيان جرايم غيرعمد اظهار کرد: افزايش روزافزون و تلاش در راستاي کاهش اين مددجويان بيش از آن که مربوط به نقص قوانين باشد، ريشه در نقض قانون دارد.مديرعامل ستاد ديه افزود: هم اکنون از 12 هزار زنداني جرايم غيرعمد حاضر در زندان‌هاي کشور، هشت هزار و 400 مددجو بابت صدور چک در زندان حضور دارند. ستاد ديه براي حمايت از اين افراد ضمن برگزاري جلسات متعددي در راستاي اعمال محدوديت‌هاي قانوني، در حوزه اعطاي دسته‌هاي چک بانکي به افراد در زمينه فرهنگ‌سازي نيز علاوه بر تهيه مطالب آموزشي همکاري‌هاي مشترکي با برخي از هنرمندان سينما و تلويزيون در راستاي توليد آثار مستند انجام داده است.جولايي ادامه داد: بنا به رسالت ستاد ديه در حوزه آزادي زندانيان جرايم غيرعمد، امکان ورود اين مجموعه حمايتي به طور دقيق در حوزه پيشگيري عملا ممکن نيست. اما با اين وجود ستاد ديه جلسات متعددي را با نهادهاي فرهنگي منجمله شوراي فرهنگ عمومي ذيربط برگزار کرده است.

مديرعامل ستاد ديه گفت: گروه‌هاي مردمي متشکل از هنرمندان متعهد، معتمدين و ريش‌سفيدان محلي، ورزشکاران و نام‌آوران با اخلاق در قالب گروه تحقيق طي مراحل و مرتبه‌هايي مختلفي امر احراز صلاحيت افراد متقاضي کمک را انجام مي‌دهند تا ضمن اهتمام در شناسايي سريع محکومان آبرومند و نيازمند، حتي ريالي به فرد غيرصلاحيتداري تعلق نگيرد.وي در خصوص تأمين منابع مالي اين ستاد نيز توضيح داد: ستاد ديه به عنوان مجموعه‌اي مردمي افتخار دارد به مانند تشکيلات خود که کاملا غيردولتي است، منابع مورد نياز براي حمايت از زندانيان جرايم غيرعمد را از طريق جشن‌هاي گلريزان مردمي و کمک‌هاي واريزي اين هموطنان در داخل و خارج از کشور بواسطه امکان پرداخت آنلاين (از طريق پايگاه اطلاع رساني اين ستاد) تامين مي‌کند. اين روزها هم بسياري از مردم نوعدوست، صدقات جاريه خود را در قالب واريز از طريق تلفن همراه ( # 7777 * 780 *) يا مراجعه به بانک‌ها و خودپردازها به اين ستاد اهدا مي‌کنند.

به گفته مديرعامل ستاد ديه، هم‌اکنون به ترتيب استان‌هاي فارس با يک هزار و 217 زنداني، تهران با 949 مددجو و گيلان با 853 بدهکار مالي و ديه بيشترين تعداد زندانيان جرايم غيرعمد را در کشور ميزباني مي‌کنند.وي اضافه کرد: در مقابل سيستان و بلوچستان به عنوان پهناورترين استان کشور تنها با 76 محبوس واجد شرايط کمترين تعداد زندانيان محکوم به موضوعات غيرعمد و غيرکلاهبرداري را دارد. در بين استان‌هايي که رقم مددجويان تحت حمايت ستادديه در آن‌ها دو رقمي است مي‌توان به خراسان شمالي هم اشاره کرد.


 ميز خبر 

 طرح توزيع مواد مخدر دولتي تصويب شد

نايب رييس کميسيون حقوقي و قضايي از تصويب طرح توزيع مواد مخدر دولتي در اين کميسيون خبر داد.

به گزارش برنا، محمد کاظمي (نايب رييس کميسيون حقوقي و قضايي) در واکنش به اظهارات قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با موادمخدر مبني بر رد شدن طرح توزيع مواد مخدر دولتي در مجلس ضمن تکذيب اين اظهارات بيان داشت: دولت موظف است به منظور کاهش مصرف مواد مخدر و درمان معتادان و جلوگيري از آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از استعمال مواد مخدر از طريق شناسايي معتادان و تامين نياز آنها به نفع صحيح رابطه مصرف‌کنندگان مواد مخدر و قاچاقچيان را پس از لازم‌الاجرا شدن اين قانون قطع کند.وي خاطرنشان کرد: آيين‌نامه اجرايي اين تبصره با پيشنهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر و تاييد رئيس قوه قضائيه حداکثر ظرف شش ماه تهيه و قابل اجرا خواهد بود.او تاکيد کرد: اين طرح تصويب شده است و بر اساس آيين‌نامه آن که در دست بررسي است، قابل اجرا خواهد بود.

نايب رييس کميسيون حقوقي و قضايي در ادامه گفت: بنابراين دولت موظف شده‌است، مواد مخدر مورد نياز را در مراکز خاص و با شيوه‌هاي مطالعه‌شده در اختيار افراد قرار دهد، البته اين کار نيز بايد براساس آيين‌نامه صورت گيرد.وي در واکنش به اظهارات قائم مقام دبيرکل ستاد مبارزه با موادمخدر مبني بر رد شدن توزيع مواد مخدر دولتي در مجلس تاکيد کرد: زماني که قانوني در مجلس تصويب مي‌شود، همه نهادها بايد با همکاري هم آن را اجرا کنند.کاظمي در رابطه با لايحه تعديل مجازات قاچاقچيان مواد مخدر بيان داشت: کليات آن در صحن به تصويب رسيده است. در اين لايحه دو ماده تصويب شده است، اول اينکه فروش بيش از 50 کيلوگرم ترياک و دو کيلو هروئين مجازات اعدام دارد، اما در مورد وضعيت موجود و کساني که پرونده‌ آنها در حال رسيدگي است بايد بگويم اگر اتهام آنها فروش بيش از 100 کيلوگرم ترياک نباشد، فروش دو کيلوگرم هروئين و يا نگهداري تا پنج کيلوگرم از اين مواد را در پرونده داشته باشند؛ در صورتي که سابقه محکوميت بيش از 2 سال به علت جرائم مواد مخدر نداشته باشند، اعدام نمي‌شوند و به 30 سال حبس يا حبس ابد محکوم مي‌شوند.

او در رابطه با وضعيت بررسي لايحه حقوق کودک و نوجوان بيان داشت: اين لايحه در حال بررسي است و به زودي مراحل تصويب ماده‌هاي آن طي مي‌شود.

آتش سوزي در برج آناهيتا

15 آتش نشان دچار دودگرفتگي شدند

سخنگوي سازمان آتش نشاني وخدمات ايمني شهرداري تهران گفت: در حادثه آتش سوزي در پارکينگ ساختمان 13 طبقه در خيابان نلسون ماندلا 15آتش نشان به‌دليل دودگرفتگي درمحل توسط عوامل اورژانس درمان شدند.جلال ملکي در گفتگو با مهر افزود: حوالي ساعت 9 صبح روز گذشته حادثه آتش سوزي در پارکينگ ساختمان 13 طبقه به مرکز اطلاع رساني اورژانس تهران اعلام و بلافاصله 2 تيم درماني اورژانس به همراه يک دستگاه اتوبوس آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي