جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5620

صالحي در مصاحبه با الميادين،
درصورت نقض برجام، آمريکا بازنده خواهد بود


درخواست داعش براي انجام عمليات تروريستي در استراليا به هر شکل ممکن


خبر


جشن تولد پيشکسوتان هنرمند مرداد ماه


ورود دهها پناهجوي آفريقايي به مالاگا اسپانيا


سرمقاله

دکتر لاريجاني:
حضور پرشور در مراسم تحليف نشان داد پروژه منزوي کردن ايران پوچ است


رياض: اسد در آينده سوريه جايي ندارد


تيلرسون: مي‌توان با کره‌شمالي مذاکره کرد


مجوز پنتاگون براي ساقط کردن پهپادهايي که بر فراز مراکزنظامي به پرواز درآيند

با ارسال نامه به مجلس انجام شد
اعلام اسامي وزراي پيشنهادي دولت روحاني


ميز خبر


خبــــر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


  صالحي در مصاحبه با الميادين،
 درصورت نقض برجام، آمريکا بازنده خواهد بود 

 
علي اکبر صالحي رييس سازمان انرژي اتمي گفت: در صورت نقض برجام از سوي آمريکا همه گزينه هاي ايران روي ميز و بازنده خود آمريکا خواهد بود.صالحي در گفت و گو با شبکه خبري الميادين لبنان افزود: ايران متناسب با چگونگي برخورد آمريکا با توافق برجام به واشنگتن پاسخ خواهد داد.

وي افزود: با توجه به تاييد توافق بر جام از سوي اتحاديه اروپا، چين، روسيه و دولت هاي جهان، خروج آمريکا از برجام هرگز تاثيري بر ادامه اين تواق نخواهد داشت.

رئيس سازمان انرژي اتمي ايران تاکيد کرد: درصورت نقض برجام مسئوليت اين اقدام برعهده آمريکا است و ايران هيچ مسئوليتي ندارد چرا که آژانس بين المللي انرژي اتمي 7 بار گزارش داده که ايران هميشه به تعهدات و وعده هاي خود پايبند بوده و به همين دليل زمينه اي براي نقض توافق هسته اي از جهت ايران وجود ندارد.

صالحي ضمن بيان اينکه اميدواريم روزي نرسد که ايران به شرايط قبل از توافق هسته اي باز گردد، افزود : از زمان امضاي توافق برجام تفکراتي در خصوص احتمال نقض آن وجود داشت به همين دليل ايران پل هاي متعددي را براي بازگشت سريع به زمان پيش از توافق حتي بهتر از شرايط قبل بنا گذاشته است.

وي تاکيد کرد که توافق برجام يک توافق تاريخي است که نتايج آن به مرور زمان آشکار خواهدشد.

صالحي همچنين با بيان اينکه انتشار اخباري در رسانه ها در خصوص اختلاف درباره برجام در محافل داخل ايران تنها يک مصاف سياسي است و نه بيشتر، اعلام کرد که فعاليت هسته اي بهتر از گذشته همچنان ادامه دارد و غني سازي اورانيوم و توليد آب سنگين و طراحي راکتورهاي جديد در تاسيسات اراک با همکاري چين و نيز استخراج از معادن اورانيوم جريان دارد.

وي ضمن بيان اينکه روابط ايران با روسيه هر روز شاهد گسترش است، افزود : اين دو کشور پروژه هاي مشترک از جمله تاسيس دو نيروگاه عظيم هسته اي جديد در بوشهر با يکديگر دارند و روابط تهران و مسکو در زمينه انرژي اتمي روابط فشرده، گسترده وعميقي است.

صالحي با رد ادعاهاي اسرائيل درخصوص بکارگيري برنامه هسته اي از سوي ايران در اهداف نظامي گفت که در ايران بکار گيري انواع اسلحه شيميايي و بيولوژيک حرام است همانطور که اين موضوع در فتواي مقام معظم رهبري ايران نيز آمده است.


 درخواست داعش براي انجام عمليات تروريستي در استراليا به هر شکل ممکن 

 يک عضو استراليايي داعش از طرفدارن اين گروه تروريستي خواست تا از هرآنچه در دسترس دارند از جمله بمب‌هاي بنزيني، کاميون، تفنگ‌هاي ميخکوب و ديگر ابزارها براي انجام حملات وحشتناک خود استفاده کنند.

به گزارش ايسنا، به نقل از ديلي ميل، يک داعشي استراليايي الاصل ملقب به "ابو آدم"، در آخرين سري از ويدئوهاي خود به نام "اين سايد د خلافه"(در درون خلافت) ويدئويي منتشر کرده که در آن در خرابه‌اي در رقه، پايتخت خلافت خودخوانده داعش که بخشي از آن به دست کردها افتاده، نشسته و پيام‌هايي از قرآن مي‌خواند و سپس به زبان انگليسي صحبت مي‌کند.

او در اين ويدئو از طرفداران داعش مي‌خواهد که حملات تروريستي در استراليا انجام دهند.


 خبر 

 در حکم رييس جمهوري ؛

جهانگيري معاون اول رييس جمهوري در دولت دوازدهم شد

رييس‌ جمهوري در حکمي دکتر اسحاق جهانگيري را به عنوان معاول اول رييس جمهوري در دولت دوازدهم منصوب کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، متن حکم حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني به شرح زير است:

«بسم‌الله الرحمن الرحيم

جناب آقاي دکتر اسحاق جهانگيري

به استناد اصل يکصد و بيست و چهارم قانون اساسي و نظر به مراتب تعهد، شايستگي و خدمات موفق جناب‌عالي در مسؤوليت‌هاي اجرايي و تقنيني و در مدت مسؤوليت در دولت يازدهم به موجب اين حکم به عنوان «معاون اول رييس جمهور» منصوب مي‌شويد.

اميد است با عنايت الهي و همکاري اعضاي محترم دولت در خدمت به اسلام و ملت شريف ايران با رعايت اصول قانون‌مداري، اعتدال‌گرايي و منشور اخلاقي دولت تدبير و اميد موفق باشيد.

حسن روحاني

رييس جمهوري اسلامي ايران»

معاون وزيرخارجه انگليس:

ما به واسطه برجام، با نگاه مثبت ايران را ديده‌ايم

معاون وزير خارجه انگليس با بيان اينکه اين کشور به دنبال ارتباط بهتر با جمهوري اسلامي هستيم، گفت: ما به واسطه برجام ايران را مورد آزمون قرار داده‌ايم و نگاه مثبت ايران را ديده‌ايم.به گزارش خانه ملت؛ آليستر برت در خصوص سفر به تهران اظهار داشت: انگليس براي حضور در مراسم تحليف رياست جمهوري روحاني در ايران حاضر شد و توانستيم ملاقات‌هاي دوجانبه و مذاکراتي هم داشته باشيم.وي افزود: از اينکه روحاني براي بار دوم انتخاب شده بسيار خرسنديم . اين مي‌تواند راهي براي تقويت ارتباط با ايران باشد.آلستر برت يادآوري کرد: کشورهاي دنيا همواره به دنبال برقراري ارتباط با يکديگر هستند و مذاکره تنها راه برقراري ارتباط است.معاون وزير خارجه انگليس با بيان اينکه ما به دنبال ارتباط بهتر با جمهوري اسلامي هستيم، گفت: ما به واسطه برجام ايران را مورد آزمون قرار داده ايم و نگاه مثبت ايران را ديده‌ايم و با اين شرايط برقراري ارتباط ممکن است.

گفت‌وگوي موگريني با شرکاي بين‌المللي درباره توافق هسته‌اي

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در ديدار با وزيران امور خارجه آمريکا، روسيه، کانادا و چين در حاشيه نشست آسه‌آن درباره برنامه جامع اقدام مشترک و اجراي کامل اين توافق گفت‌وگو کرد.به گزارش ايسنا، فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و معاون رئيس اتحاديه اروپا در حاشيه کنفرانس مشترک وزيران امور خارجه کشورهاي عضو اتحاديه جنوب شرق آسيا(آسه آن) و اتحاديه اروپا با وزراي امور خارجه آمريکا، روسيه، کانادا و چين ديدار کرد.وي در مراسم افتتاحيه اين کنفرانس گفت: من به صورت مستقيم از تهران به اينجا آمده‌ام. در تهران در مراسم تحليف حسن روحاني، رئيس جمهور ايران شرکت کرده بودم. خوشحال شدم که ايشان در سخنانش از تعهد خودش و ايران براي پايبندي به توافق هسته‌اي سخن گفت. به نظرم، اين توافق، مولفه‌اي اصلي براي امنيت اروپا و آسيا و کل نظم جهاني است.


 جشن تولد پيشکسوتان هنرمند مرداد ماه  


 ورود دهها پناهجوي آفريقايي به مالاگا اسپانيا  


 سرمقاله 

حکايت تلخ عصاره هاي فضيلت ملت

آذر فخري 

نه تکنولوژي و اسمارت فون ها و نه امکاناتي که شبکه هاي اجتماعي فراهم آورده اند، هيچ کدام از آسمان بر ما نازل نشده اند. آن چه بر ما نازل مي شود، نزول شخصيت و ارج و قرب اخلاقيات در بين افراد اين جامعه است. آناني که شبانه روز براي محدود کردن شبکه هاي اجتماعي ، به حمل و نقل طرح و لايحه در راهروها و صحن مجلس مشغولند، در عرصه ي امتحان و عمل، از فرزندان ناسربه راه اين ملت که به آن ها راي داده اند، براي سلفي گرفتن ( که مهم هم نيست کيست، چيست واز کجا آمده) پيشي مي گيرند تا پيج هاي شان را بيارايند به آن چه که در شان مسندي نيست که خود بر آن تکيه زده اند.

چرا که روزگاري در اين سرزمين ، بر همين مسند آقايان سلفي بگير و جو زده ي نماينده مجلس ، کساني چون مدرس و ملک الشعراي بهار تکيه زدند و کوشيدند جان و روح ايراني را به اوبازگردانند.

اکنون تصاوير اين آقايان ، با ژست هاي نه چندان مناسب درشبکه هاي اجتماعي و کانال هاي تلگرامي دست به دست مي شوند. و ما سال ديدگان، در آتش باري نگاه خيره و پرسشگر جوانان خويش وامانده ايم و مي سوزيم که چه پاسخي بدهيم. ما هيچ حرفي براي گفتن نداريم، زيرا که با اعتماد به فيلترهاي احراز و تاييد صلاحيت به اين سلفي بگيران راي داده ايم. فيلترهايي که در نهايت ما را مجاب کرده اند که اين افراد، به راستي عصاره ي ناب فضيلت هاي ديني ، عرفي و تاريخي اين ملت هستند.

اين روزها، همراه با انتشار عکس هاي مربوط به اين رفتار ناصواب ، عکس هاي يک کلنل نيز منتشر مي شود. کلنلي که روزگاري مجلس ما را به توپ بست زيرا مدرس و مدرساني درآن حضور داشتند که در جانشان آتش استقلال و آزادي اين ملت شعله ور بود؛ نمايندگاني که حاضر بودند براي بهبود شرايط اين ملت و نجات آنان از تنگناهاي مختلف ، تمام هستي خود را به وام بگذارند.

اينک ، در حالي که ملت ما درگير هزار و يک گره کور در زندگي و تامين معاش خود هستند: مسائل زيست محيطي ، شيبي فاجعه بار در پيش گرفته است، در کنارآلودگي هوا؛ ريزگردها وتكثيرانواع پشه ها، بيکاري غوغا مي کند ، مسکن گران است، بهره ي وام ها و سود بانکي به طرزي نامعقول کمر شکن است، جوانان توان ازدواج و اداره ي يک خانواده ي کوچک را ندارند، آنان که بهره ي هوشي و توان مالي بالايي دارند ( يا حتي ندارند) با عزم جزم راهي سرزمين هايي ديگر مي شوند تا براي هوش و استعداد و توان خود، مشتري بهتر و قدرشناس تري پيدا کنند، بله اينک با تمام اين حکايت هاي تلخ و گزنده تصاويري از عصاره هاي فضيلت اين ملت دست به دست مي شود که انعکاسي جهاني نيز يافته است.

البته شايد بسياري از اين عصارگان با ديدن عکس خود در صفحه ي اول روزنامه هاي مطرح جهان، بيشتر از رفتاري که کرده اند راضي بشوند. شايد همين وسيله اي بشود براي تداوم حضور در مجلس بعد و راي بيشتر در انتخابات بعد ... کسي چه مي داند. ما ملتي غير قابل پيش بيني هستيم !

a.f.far99@gmail.com


 دکتر لاريجاني:
 حضور پرشور در مراسم تحليف نشان داد پروژه منزوي کردن ايران پوچ است 

 
رييس مجلس شوراي اسلامي گفت: حضور پرشور در مراسم تحليف رييس جمهوري نشان دهنده اين است که پروژه منزوي ساختن ايران پوچ و بيراهه است و کشورهاي مختلف علاقه مند به ارتباط با جمهوري اسلامي ايران هستند.به گزارش ايرنا، علي لاريجاني در ابتداي جلسه مجلس شوراي اسلامي ضمن تشکر از حضور ميهمانان داخلي و خارجي در مراسم تحليف، افزود: حضور 500 ميهمان خارجي در مراسم تحليف که حدود 130 نفر آنان مقامات عالي رتبه از 105 کشور بودند در مجلس شوراي اسلامي، نوعي ارج نهادن به مردم سالاري ديني بود.

لاريجاني تصريح کرد: اين حضور، حاکي از احترامي بود که دولت ها و ملت ها براي ملت ايران قائل بودند، به رغم تبليغات مستمر قدرتمندان و صرف هزينه هاي زياد، درخشندگي فرهنگ و تمدن ملت ايران اسلامي و حرکت ملت ما، تعلق خاطر آنان را به ملت نشان مي دهد.وي تصريح کرد: باوجود دسايس آمريکا و حرافي ها و اين موضوع که برخي کشورها فرياد مي زدند ايران در جهان منزوي است و براي اين موضوع ميلياردها دلار خرج کردند، حضور اين تعداد چشمگير نشان داد دولت ها بي اعتنا به اين دسايس علاقه مند به ايران هستند.

لاريجاني تاکيد کرد: از همه قسمت هاي مختلف دنيا از آمريکاي لاتين، آسيا، اروپا، کشورهاي اسلامي، همسايگان اتحاديه هاي مهم در اين اجلاس شرکت کردند، حضور اين کشورها، نشانه حمايت و پشيباني از دولت ما است که جنبه منطقه اي دارد.

ريس مجلس در عين حال تصريح کرد: تصويربرداري چند نفر از نمايندگان از يکي ميهمانان مراسم تحليف گرچه نوعي سهل انگاري بود اما تبديل آن به يک موضوع اساسي و نديدن اثرات مهم اين مراسم در امنيت ملي درست انديشي و نگاه ملي در آن نهفته نيست.

وي تصريح کرد: تلاش مي شود اقدامات باارزش که با زحمت و فکر حاصل مي شود با حاشيه سازي ضايع شود که اين مراسم هم از اين آسيب مصون نبود، براي مثال نام چند کشور کوچک و کمتر شناخته شده را برجسته و بزرگ نمايي کردند، آيا مقامات عالي رتبه از چين، روسيه، اندونزي، عراق ،ترکيه، جمهوري آذربايجان، فرانسه، انگليس، ايتاليا، برزيل، دانمارک، سوئد و بسياري از کشورهاي ديگر موضوع قابل پنهان است؟ چرا ارزش کار و احترام برخي کشورهاي دنيا را به خاطر برخي دسته بندي هاي سياسي و داخلي کم رنگ و بي مقدار جلوه مي دهيد؟

رييس مجلس همچنين گفت: البته حضور افراد زياد ما را با محدوديت جا مواجه کرد که نتوانستيم از حضور همه بزرگان کشور دعوت کنيم، البته جفاست که اين محدوديت جا را به مسائل مذهبي و قومي مرتبط کنيم.لاريجاني در مورد دولت آينده ابراز اميدواري کرد که با سرعت زياد هيات دولت تشکيل شود و حرکت اجرايي کشور شکل جديدي به خود گيرد.


 رياض: اسد در آينده سوريه جايي ندارد 

 
روسيا اليوم :به دنبال انتشار اخباري درباره تغيير در رويکردهاي رياض در قبال آينده بشار اسد، کابينه عربستان در بيانيه‌اي تاکيد کرد، موضع اين کشور درخصوص سوريه تغيير نکرده و اسد در آينده سوريه جايي ندارد.به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، کابينه عربستان در اين بيانيه که در پي نشست اخيرش صادر شد ضمن رد اخبار منتشر شده در اين خصوص تاکيد کرد، موضع اين کشور درخصوص بحران سوريه تغييري نکرده و بشار اسد، رئيس جمهور سوريه در آينده اين کشور هيچ جايي ندارد.اين بيانيه پس از آن صادر شد که اخباري درباره تغييرات چشمگير در رويکردهاي عربستان در قبال سوريه منتشر شد مبني بر اين که عادل الجبير، وزير خارجه عربستان به مخالفان سوري اعلام کرده بشار اسد ماندني است.اين خبر که توسط يک منبع در مخالفان سوري فاش شد در واقع چرخشي گسترده در رويکردهاي رياض نسبت به بحران چند ساله سوريه محسوب مي‌شود.


 تيلرسون: مي‌توان با کره‌شمالي مذاکره کرد 

 
رويترز :وزير امور خارجه آمريکا با اعلام اينکه ايالات متحده هنوز آماده مذاکره با کره شمالي است به اين مساله اشاره کرد که واشنگتن تمايل دارد تا با پيونگ يانگ وارد گفت‌وگو شود؛ اگر که اين کشور دست از يکسري آزمايشات موشکي خود بردارد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اظهارات رکس تيلرسون، وزير امور خارجه آمريکا در نشست امنيت منطقه‌اي در مانيل، فيليپين مطرح شد.شوراي امنيت سازمان ملل روز شنبه تحريم‌هاي شديدتري را عليه کره شمالي و به دليل دو آزمايش موشک بالستيک اين کشور اعمال کرد اما موضع تيلرسون در نشست سازش آميزتر بود.

وي گفت: بهترين نشانه‌اي که کره شمالي مي‌تواند به ما نشان دهد اين است که براي آمادگي مذاکره با ما بايد دست از برنامه‌هاي موشکي خود بردارد. ما آماده مذاکره و برقراري ارتباط با پيونگ يانگ هستيم، اگر اين کشور برنامه‌ها و آزمايشات موشکي خود را متوقف کند.


 مجوز پنتاگون براي ساقط کردن پهپادهايي که بر فراز مراکزنظامي به پرواز درآيند 

 
رويترز :وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) به بيش از 130 پايگاه ارتش در سراسر ايالات متحده چراغ سبز نشان داده تا پهپادهاي خصوصي و تجاري که امنيت هوايي را به خطر مي‌اندازند و يا تهديدات ديگري دارند، ساقط کنند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، شمار هواپيماهاي بدون سرنشين کوچک در آسمان‌هاي آمريکا طي سال‌هاي اخير به شدت افزايش يافته و رشد آنها به سرعت ادامه دارد. همين مساله موجي از نگراني را در ميان مقام‌هاي آمريکا و بخش خصوصي به وجود آورده مبني بر اينکه پهپادهاي خطرناک و حتي پهپادهاي دشمن مي‌توانند به سادگي به مکان‌هايي نظير پايگاه‌هاي نظامي، فرودگاه‌ها و استاديوم‌هاي ورزشي نزديک شوند.گرچه اقدامات مشخصي که ارتش آمريکا مي‌تواند عليه اين پهپادها انجام دهد، سري است، اما احتمالا شامل نابودي و يا توقيف پهپادهاي خصوصي و تجاري مي‌شود.


 با ارسال نامه به مجلس انجام شد
 اعلام اسامي وزراي پيشنهادي دولت روحاني 

 معاون پارلماني رئيس جمهور ليست پيشنهادي وزراي کابينه دوازدهم را به هيات رئيسه ارائه داد که در اين ليست وزير علوم معرفي نشده است.

به گزارش ايسنا، مسعود پزشکيان نائب رئيس مجلس که رياست جلسه علني مجلس را به عهده دارد، ليست وزراي پيشنهادي کابينه دوازدهم را به شرح زير قرائت کرد که در اين ليست هنوز رئيس‌جمهور وزير پيشنهادي علوم را معرفي نکرده است.

پزشکيان گفت که گزينه پيشنهادي وزارت علوم را دولت بعدا اعلام مي‌کند.

متن نامه معرفي وزرا به شرح زير است:

احتراما در اجراي اصل 133 قانون اساسي و ماده 188 آئين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي به پيوست اسامي وزراي پيشنهادي به همراه شرح حال و برنامه آنان و خط مشي و اصول کلي و برنامه دولت براي اخذ راي اعتماد مجلس شوراي اسلامي تقديم مي‌دارد:

1 – محمدجواد آذري جهرمي؛ وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات

2 – سيدمحمود علوي؛ وزارت اطلاعات

3 – مسعود کرباسيان؛ وزارت امور اقتصاد و دارايي

4 – محمدجواد ظريف؛ وزارت امور خارجه

5 – سيدمحمد بطحايي؛ وزارت آموزش و پرورش

6 – سيدحسن قاضي‌زاده‌هاشمي؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي

7 – علي ربيعي؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي

8 – محمود حجتي؛ وزارت جهاد کشاورزي

9 – سيدعليرضا آوايي؛ وزارت دادگستري

10 – امير حاتمي؛ وزارت دفاع، پشتيباني و نيروهاي مسلح

11 – عباس آخوندي؛ وزارت راه و شهرسازي

12 – محمد شريعتمداري؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت

13 – سيدعباس صالحي؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

14 – عبدالرضا رحماني فضلي؛ وزارت کشور

15 – بيژن نامدار زنگنه؛ وزارت نفت

16 – حبيب‌الله بيطرف؛ وزارت نيرو

17 – مسعود سلطاني‌فر؛ وزارت ورزش و جوانان


 ميز خبر 

 نيويورک تايمز: تحريم‌هاي آمريکا مانع قرارداد ايران و رنو نشد

تارنماي خبري نشريه نيويورک تايمز نوشت: شرکت خودروسازي فرانسوي رنو و تنها چند روز پس از اجراي قانون تحريم‌هاي جديد آمريکا عليه ايران، قراردادي چندميليون دلاري با تهران امضا کرد.

به گزارش ايرنا، اين رسانه مي‌افزايد: اين قرارداد 780 ميليون دلاري که با هدف افزايش توليد سالانه 150 هزار دستگاه خودرو امضا شده است، بزرگترين قرارداد خارجي تاريخ صنعت خودروسازي ايران به حساب مي‌آيد.

نيويورک تايمز ادامه مي‌دهد: اين يک پيروزي براي دولت حسن روحاني است که بار ديگر به عنوان رئيس جمهوري جديد ايران سوگند ياد کرد. وي وعده احياي اقتصاد ايران را داده است.

اين نشريه در ادامه به نقل از تعدادي کارشناس حقوقي نوشته است که امضاي قرارداد ايران و رنو نشان دهنده «اطمينان شرکت‌هاي اروپايي از بقاي توافق هسته‌اي با وجود تهديد‌هاي طرف آمريکايي به کناره‌گيري است».

تغيير فرماندهان ارتش ترکيه زمينه‌ساز جنگي گسترده عليه کردهاي سوريه

چند روز پس از تغيير فرماندهان ارشد ارتش ترکيه، رئيس جمهور اين کشور مجددا هشدارهايي را مبني بر انجام تحرکات نظامي عليه کردها در سوريه مطرح کرد.

به گزارش ايسنا، سايت الوطن العربي در تحليلي نوشت: در هفته‌هاي اخير نيروهاي ترکيه‌اي با يگان‌هاي مدافع خلق کرد که بخشي از مرزهاي شمال غربي سوريه را تحت کنترل دارند، تبادل آتش داشتند. ترکيه که دومين ارتش بزرگ را در ناتو پس از ايالات متحده دارد، در اوايل اين هفته توپخانه‌ها و تانک‌هايي را به اين بخش از مرزها آورد.

رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه گفته است که کشورش آماده تحرکات است. وي در سخناني عنوان داشت: ما تشکيلات جدايي طلب در عراق و سوريه را به حال خود رها نخواهيم کرد. ما مي‌دانيم که اگر باتلاق را نخشکانيم نمي‌توانيم از مگس‌ها رهايي يابيم.

اردوغان گفت که نفوذ نظامي ترکيه به سوريه در سال گذشته ضربه‌اي به "طرح‌هاي تروريستي" در منطقه وارد کرد.

وي افزود: ما تحرکات جديد و مهمي به زودي خواهيم داشت.

افزايش تعداد تلفات ارتش عربستان در جنگ عليه يمن

شمار تلفات ارتش عربستان در درگيري‌هاي مرزهاي جنوبي اين کشور با يمن در سه ماه اخير به 50 تن رسيده است.به گزارش ايسنا، خبرگزاري "واس" عربستان اعلام کرد، سعيد عبدالله الشهراني، از سربازان نيروي زميني در مرز جنوبي عربستان با يمن کشته شد.براساس آمار خبرگزاري آناتولي، با کشته شدن اين سرباز عربستاني، شمار کشته شدگان ارتش عربستان در درگيري‌ها با يمن در سه ماه اخير به 50 تن رسيد.نوار مرزي عربستان و يمن شاهد درگيري شديدي است تا جايي که نيروهاي جنبش انصارالله تعداد حملات موشکي خود را به خاک عربستان افزايش داده و اعلام کردند که به سمت پايگاه‌هاي نظامي اين کشور پيشروي کرده‌اند.عربستان از دو سال پيش با نيروهاي انصار الله يمن درگير است.

مصر به زودي دومين زير دريايي را از آلمان تحويل مي‌گيرد

منابع رسانه‌اي اعلام کردند، مصر دومين زيردريايي را از آلمان تحويل مي‌گيرد.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه مصري "النهار"، اين منابع اعلام کردند که نيروهاي مسلح مصر در صدد تحويل زيردريايي‌اي از نوع 209، از آلمان هستند که دومين زيردريايي است که وارد نيروهاي دريايي مصر خواهد شد.به نوشته اين روزنامه مصري، زيردريايي مذکور، مدرن‌ترين سامانه دريانوردي و ارتباطات است که مي‌تواند 11 هزار مايل دريايي را بپيمايد و سرعت آن نيز به 21 گره مي‌رسد و قادر به جابه‌جايي اجسامي با وزن 1400 تن است و نيز قادر به پرتاب موشک و اژدر (سلاح انفجاري پرتابي که از دريا و در درون آب پرتاب مي‌شود) است.اين زيردريايي ساخت شرکت "سيزن کروپ" آلمان است و سرنشينان آن افسران و اعضاي نيروهاي دريايي مصر هستند که توسط افسران نيروهاي دريايي آلمان آموزش ديده‌اند.

طالبان از عربستان خواست تا در روند صلح افغانستان سنگ اندازي نکند

گروه طالبان طي بيانيه اي در واکنش به موضع گيري اخير رياض در برابر اين گروه از عربستان خواست تا با تروريستي خواندن اين گروه در روند صلح دولت افغانستان با طالبان سنگ اندازي نکند.به گزارش مهر به نقل از آوا، پس از اظهارات سرپرست سفارت عربستان در کابل مبني بر تروريستي خواندن گروه طالبان، اين گروه با انتشار بيانيه اي نسبت به اظهارات وي واکنش نشان داد. در اين بيانيه آمده است که عربستان در زمان حاکميت پيشين اين گروه در افغانستان، با طالبان روابطي نيک و حسنه داشت و يکي از کشورهايي بود که «امارت اسلامي طالبان» را به رسميت شناخته بود.در ادامه اين بيانيه آمده است: حال که قدرت هاي خارجي به رهبري آمريکا، افغانستان را اشغال کرده و ملت مسلمان افغانستان تحت رهبري امارت اسلامي در تلاش براي ايجاد نظامي مطابق با معتقدات اسلامي و آزادي خواهانه خود است، توقع ما اين است که عربستان سعودي در حل مسئله افغانستان و پايان اشغال، نقش مثبتي ايفا کند.


 خبــــر 

 مسکو: آمريکا درباره کره‌شمالي مثل يک "بچه لوس" رفتار مي‌کند

معاون وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد: آمريکا در مواجهه با بحران مساله کره شمالي همانند يک "بچه لوس دمدمي مزاج" رفتار مي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، سرگئي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد: واشنگتن مسئوليت مسائل را بر دوش ديگران مي‌اندازد در حالي که در واقعيت بايد مسئوليت اين امور را برعهده بگيرد. اين گونه رفتار درست نيست و مي‌توان آن را با رفتار يک "کودک لوس" مقايسه کرد که وقتي زمين مي‌خورد و اسباب بازي دلخواهش بلافاصله خريده نمي‌شود، گريه مي‌کند.

معاون وزير امور خارجه روسيه در ادامه اظهاراتش بيان کرد که وي هيچ قصد و نيتي ندارد که وضعيت موجود را "طنز آلود" نشان دهد زيرا مسائل موجود از جمله مساله شبه جزيره کره را بسيار مهم و جدي هستند.

آمريکا تلاش مي‌کند که با وارد کردن فشار بيشتر عليه چين اين کشور را وادار کند که مانع پيشرفت برنامه هسته‌اي کره شمالي شود.

الحشد الشعبي:حمله آمريکا به گردان‌هاي سيدالشهدا عمدي بود

'کريم النوري' از فرماندهان الحشد الشعبي گفت: حمله آمريکا به نيروهاي الحشد الشعي درست پس از تهديدات دونالد ترامپ کاملا تعمدي و از روي قصد بوده است.

به گزارش شبکه خبري الميادين، النوري در گفت و گوي تلفني با اين شبکه افزود: چطور ممکن است که آمريکا که پيشرفته ترين رادارها و تجهيزات کنترل تحرکات زميني نيروها را دارد سهوا يک منطقه اي را هدف حمله قرار داده باشد؟

النوري تصريح کرد که آمريکا در روزهاي گذشته نيروهاي الحشد الشعبي را در منطقه التنف تهديد کرده بود.اين فرمانده نيروهاي الحشد الشعبي افزود: در حمله آمريکا به مقر نيروهاي الحشد الشعبي در منطقه التنف سوريه 30 نفر از نيروهاي الحشد الشعبي کشته و 30 نفر زخمي شده اند و مسئولان عراقي بايد تحقيقات فوري را درخصوص علت اين حمله آغاز کنند.

النوري در خصوص احتمال دست داشتن گروه تروريستي داعش در اين حمله گفت: داعش موشک هاي هوشمند و جنگنده در اختيارندارد.


 يك نكته از هزاران 

 روزگذشته رئيس جمهور حسن روحاني در نامه اي به مجلس، وزيران پيشنهادي خود را معرفي کرد. در همين رابطه تفسير‌ها و اظهارنظرهاي بسياري پيرامون اين ليست و راي آوري كابينه دوازدهم مطرح شده است. برخي با تكيه برآراي اصلاح طلبان و اعتداليون در مجلس پذيرش كلي كابينه را محتمل مي‌دانند و عده‌اي با اشاره به سوابق برخي افراد معرفي شده احتمال ريزش چند وزير را مدنظر قرار داده‌اند.

اما نكته اصلي اينجاست كه ملاك گزينش نمايندگان ملت بايد توجه به قابليت‌هاي مديريتي افراد معرفي شده در زمان فعلي باشد. امروز وضعيت اقتصاد كشور به گونه‌اي است كه بايد تيم اقتصادي دولت بسيار قوي و مدبر ظاهر شود، اگر تيم حاضر قابليت اداره امور را داشته باشد، نبايد با نگاه سياسي و حزبي آنها را حذف كرد و برعكس نبايد مناسبات سياسي موجب چشم پوشي از عدم توانايي افراد گردد. اميدواريم نمايندگان در گزينش خود عقلاني و باچشم ملت به كابينه نگاه كنند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري اول -1

ه) همکاري با يونسکو وساير شرکاء

يونسکو (UNESCO)

يونسکو يک شريک مهم اوليه براي انجمن و سطوحي که همکاري وتعامل آنها با يونسکو متعدد است باقي ميماند. از IAU به کرات خواسته شده تا ورودي تخصص را تدارک ببيند وروي اقدامات خاص نظر بدهد، ودعوت شده است تا توصيه هاي خود را ارائه دهدوبه صورت کلي تر به عنوان يک شريک عمل نمايد. درزير چندتا ازمهم ترين مثال هاي اين همکاري را ملاحظه نماييد:

- از IAU به صورت مکرر خواسته شده: درمورد بازخوردکمک هاي صورت گرفته مربوط به تمامي مراحل بررسي مستمر توسط بخش آموزش عالي يونسکو درمورد آزمايش توسعه يک " ابزار اطلاعات" مربوط به مؤسسات شناخته شده آموزش عالي توضيح دهد. اجلاس متخصصين در جولاي سال 2006 برگزار شد تا موانع مربوط به پايه يک پيشنهاد توسعه يافته توسط يک مشاور از آفريقاي جنوبي را مرتفع سازد. عليرغم وجود يک پايگاه اطلاعاتي IAU و اصرار مکرر براي جلوگيري از دوباره کاري، يونسکوهنوز توليد خود را انتخاب مي کند وبراي طراحي ايجاد يک پرتال اطلاعاتي که توسط کشورها تدارک شود هدف گزاري ميکند. تأمين مالي براي اين پروژه وکشورهاي درحال آزمايش به صورت فعال توسط يونسکو جستجو ميگردد. يک کميته رهبري، کهIAU درآن ناظر است، قرار است در اواخر اکتبر 2006 دراين مورد ملاقات داشته باشند.

- توزيع اطلاعات درمورد فعاليت ها همانندخطوط راهنمايUNESCO/OECD مربوط به تدارک کيفيت آموزش عالي خارج ازمرزهاواشتراک درنتايج کارانجمن درسطح مشابه.

- مشارکت در فعاليت هاي علمي جهاني، کميته هاي علمي رهبري ومنطقه اي براي آفريقا و اروپا و آمريکاي شمالي مربوط به مجمع جهاني درمورد آموزش عالي، پژوهش و دانش.

- توزيع اخبار و اطلاعات همچنين فراخوان براي دريافت پيشنهادات از بخش هاي مختلف يونسکو.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي