جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5620


در هواي پاک از چربيهاي حيواني و در هواي آلوده از چربيهاي گياهي بايد سودبرد


نياز کودکان و نوجوانان به فعاليت بدني

محققان توصيه مي کنند؛
فايده زردچوبه در مقابله با سرطان در کودکان


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 در هواي پاک از چربيهاي حيواني و در هواي آلوده از چربيهاي گياهي بايد سودبرد 

 
افرادي که به فرهنگ استفاده از غذاها و عوامل محيط و ساير موارد آشنائي کمتري دارند بخوبي و در مدت مناسب نمي‏توانند زندگي کنند و پيوسته مورد تهاجم ديگران قرار مي‏گيرند.

پروتئين‏هاي قوي مانند گوشت گاو، گوسفند، بز، گوزن، پنير، حبوبات بويژه سويا و ديگر حبوبات پرقدرت مي‏توانند بدن را بازسازي کرده از خرابي و پوسيدگي نسوج جلوگيري نمايند.

از سوئي ديگر مصرف پروتئين‏‏ها در بدن نياز به انرژي دارند وافرادي که داراي تحرک بيشتر و نيروي کامل‏تري مي‏باشند بهتر مي‏توانند از انواع پروتئين‏هاي قوي‏تر و چربي‏هاي حيواني و جامد براي استحکام بدن بهره گيرند.

علاوه‏بر توليد انرژي بيشتر براي هضم و جذب و سوخت و ساز اکسيژن و ديگر عوامل مانند ويتامين‏‏ها و املاح و غيره داراي اهميت اساسي مي‏باشند و افرادي که از همه عوامل و مواد لازم بهره مي‏گيرند داراي ساختمان بدني و قدرت فزون‏تر مي‏باشند.

افرادي که کمتر از مواد پروتئين استفاده مي‌كنند و بيشتر از گلوسيدها و مواد نشاسته‏اي بهره مي‏گيرند پروتئين‏‏ها کمتر مصرف مي‏شوند و در بدن به حالت اوليه باقي مانده و مواد زائد بخود جذب کرده و اثرات پيري عارض مي‏گردد.

اين افراد براي جلوگيري از پيري مي‏توانند از ترکيبات روغني بيشتر بهره گرفته و ليپيدها با پروتئين‏‏ها نيز ترکيب شده و يا آنها را در خود حل کرده از محيط خارج مي‏نمايند روغن‏‏ها هم با پروتئين‏‏ها و هم با کربوهيدرات ترکيب مي‏شوند و آنها را در خود حل مي‏نمايند براي مصرف و يا دفع آنها را آماده مي‏سازند و افرادي که بيشتر از انواع روغن‏‏ها بهره مي‏گيرند (در هواي پاک همراه با فعاليت بدني مي‏توان از چربي‏هاي حيواني و در هواي آلوده از روغن‏هاي گياهي مي‏توان سود گرفت) مي‏توانند طول عمر خود را همراه با سلامتي افزايش دهند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 نياز کودکان و نوجوانان به فعاليت بدني  

 قسمت اول

بازي روزانه و فعاليت بدني از گذشته هاي دور، بخش مهمي از زندگي کودکان و نوجوانان به شمار مي رقت ولي امروزه، کامپيوترها و رسانه هاي اجتماعي موجب شده اند نياز و ميل کودکان به حرکت و بازي کمتر شود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي تهران، ميزان مشارکت در فعاليت بدني با افزايش سن کمتر مي شود و در دختران کاهش آن شديدتر از پسران است. چالش هايي که براي فعال کردن بچه ها در زندگي روزانه وجود دارند بايد تناسب سن با فعاليت فيزيکي و مديريت فيزيکي و حمايت خانواده و دوستان را مد نظر قرار دهد .

يک سبک زندگي بي حرکت بعنوان يک فاکتورخطر مهم براي چاقي و بيماري قلبي عروقي محسوب مي شود. شيوع اضافه وزن و چاقي درميان کودکان ونوجوانان يک نگراني مهمي سلامت عمومي محسوب مي شود و مشکلات سلامتي مربوط به وزن در کودکي زودتر تشخيص داده مي شوند.

يک گزارش از مرکز کنترل و پيشگيري بيماري از روند مشکلات در دانش آموزان دبيرستاني ايالات متحده حکايت دارد:

* تنها 27درصد از دانش آموزان در روز 60دقيقه فعاليت بدني دارند

*تنها 52درصد از دانش آموزان در فعاليت هاي تقويت عضلاني شرکت دارند

*تنها 29درصد از دانش آموزان هرروز آموزش فيزيکي مي بينند.

* 41 درصد دانش آموزان سه ساعت يا بيشتر در روز بازي هاي ويدئويي يا کامپيوتري بازي مي کنند.

* 32 درصد از دانش آموزان سه ساعت يا بيشتر در روز تلويزيون تماشا مي کنند.

فعاليت بدني يک رفتار يادگرفتني است که تحت تاثير خانواده، معلمان و مربيان و نيز محيط است. کودکان و بزرگسالاني که فرصت هاي اعتماد به نفس در قابليت هاي بدني خود در اوايل دوران زندگي نداشته اند، در اواخر زندگي فعاليت کمتري دارند. مهارت هاي حرکتي مثل دويدن، پريدن و پرش مي توانند به عنوان ساختار فعاليت بدني در طول عمرشان تلقي شوند. کودکاني که در اوايل زندگي در اين مهارت ها خوب پيشرفت نکرده اند ممکن است در دوران بعدي زندگي در فعاليت هاي بدني روزانه کم تحرک تر به نظر برسند.

فوايد فعاليت بدني براي کودکان و نوجوانان

مشارکت منظم در انواع مختلف فعاليت بدني نقش حياتي براي رشدونمو سالم دارد. شواهد نشان مي دهند که فعاليت بدني مي تواند تاثير مفيدي روي ترکيب بدن، سطح کلسترول، فشارخون، قندخون، توان هوازي، قدرت عضلاني، مهارت هاي حرکتي، و سلامت استخواني بگذارد. فعاليت بدني منظم مي تواند عملکرد علمي و احساس سلامت روحي را بهبود بخشد. عادات سبک زندگي صحيح مثل مشارکت در فعاليت بدني روزانه که در طي دوران کودکي و نوجواني شروع مي شوند در دوران بزرگسالي ادامه و توسعه مي يابد. در طولاني مدت، مشارکت روزانه در بازي هاي محيط باز، فعاليت هاي تناسب اندام، و ورزش هاي تفريحي به بهبود سلامت و خوشي همه کودکان و بزرگسالان کمک خواهدکرد.

خصوصيات فعاليت بدني کودکان و بزرگسالان

الگوي فعاليت طبيعي پسران و دختران با انفجارهاي کوتاه فعاليت بدني و درصورت نياز دوره هاي کوتاه استراحت ساخته مي شود. اکثر کودکان براي شادي، دوست يافتن و يادگرفتن چيزهاي جديد در فعاليت فيزيکي شرکت مي کنند. درحاليکه برنامه هاي ورزشي جوانان مي تواند فرصتي مناسب براي ورزشکاران جوان فراهم کند تا از نظر بدني فعال باشند، اما همه بچه ها از رقابت لذت نمي برند و بعضي پسران و دختران ممکن است براي تمرينات و مسابقات آماده نباشند. کودکان و نوجواناني که آمادگي جسماني ضعيفي دارند، احتمالاً به علت ناراحتي، خجالتي، يا ناراحتي بدني مثل درد و آسيب ها ورزش را کنارمي گذارند.

کودکان و نوجوانان بايد از فرايند فعاليت فيزيکي لذت ببرند، اگرچه از ارزش بازي آزاد خلاقانه نبايد چشم پوشي کرد، فعاليت هاي بدني با صلاحيت و دقت و مراقبت فرصت منحصربفردي براي کودکان و نوجوانان فراهم مي کند تا مهارت هاي جديدي را يادبگيرند، تکنيک ورزشي را بهبود بخشند و درمورد توانايي خود حس خوبي داشته باشند. اين دانش سواد بدني نام دارد. ارزش طولاني مدت توسعه ي سواد بدني بايد به خوبي توسط والدين، معلمان و مربيان درک شود. کودکاني که يادمي گيرند چگونه با اطمينان بازي کنند و انگيزه ي شرکت در طيفي از بازي ها و فعاليت ها را دارند به احتمال بيشتري در کل عمر خود فعاليت بدني خواهندداشت. حتي پسرو دخترهاي غيرفعال مي توانند با مشارکت در برنامه هاي فعاليت بدني که لذت بخش و سرگرم کننده هستند سواد بدني خود را اصلاح کنند. درست مثل خواندن و نوشتن، کودکان مجبورند يادبگيرند چگونه بازي هاي حرکتي و مهارت هاي ورزشي را با ايمني و اطمينان انجام دهند.

تشويق موفقيت با مشارکت در فعاليت بدني: نکاتي براي والدين، معلمان و مربيان

نکات زير مي توانند به والدين، مربيان، و معلمان کمک کنند تا برنامه هاي فعاليت بدني امن و لذت بخشي براي کودکان و نوجوانان ارائه دهند:

•تمرکز روي ارزش هاي ذاتي مثل بهبود مهارت، موفقيت هاي فردي و شادبودن

•تشخيص تفاوت هاي فردي و ظرفيت هاي فردي در کودکان و نوجوانان هم سن

•تامين طيفي از فعاليتهاي بدني و اجتناب از رژيم گرفتن

•اطمينان از پوشيدن دستکش و کفش مناسب براي کودکان و نوجوانان

•بازديد منظم از جاهاي مخصوص فعاليت و توضيح توصيه هاي ايمني

•تبديل شدن به يک مدل نقش خوب و متعهد در فعاليت بدني منظم

•تاکيد بر بهترين تلاشي که مي توانيد انجام دهيد نه اينکه بهترين باشيد

•فراهم کردن فرصت هايي براي کودکان بزرگ تر براي کمک به يادگيري بچه هاي کم سن تر

ادامه دارد


 محققان توصيه مي کنند؛
 فايده زردچوبه در مقابله با سرطان در کودکان 

 دانشمندان دريافته اند «کورکومين» ترکيب بيواکتيو زردچوبه به درمان سرطان در کودکان کمک مي کند.به گزارش مهر، محققان دانشگاه فلوريدا مرکزي دريافته اند نانوذراتي همراه با کورکومين موجود در زردچوبه مي توانند درمان جديدي براي نابودي سلول هاي تومور نوروبلاستوما باشد.نوروبلاستوما شايع ترين نوع سرطان در کودکان زير 5 سال است. نوروبلاستوما پرخطر در مقابل درمان سنتي مقاوم و درصد زنده ماندن بعد از آن بسيار ضعيف است.

سرطان ها معمولا در سلول هاي عصبي اوليه آغاز شده و در بافت غدد فوق کليوي نزديک کليه ها تشکيل مي شوند. آنها با تاخير در رشد، ناشنوايي يا ساير معلوليت ها بعد از پايان درمان هاي قديمي مرتبط هستند.

در اين مطالعه، محققان کورکومين را به نانوذرات اکسيد سريم متصل کرده و فرمول نانوکورکومين را در سلول‌هاي يک شکل پرخطر بر روي نوروبلاستوما آزمايش کردند.

اين فرمولاسيون مرگ سلولي قابل توجهي را در سلول‌هاي نوروبلاستوما ايجاد مي کند، در حاليکه در سلول‌هاي سالم يا سم توليد نمي‌کنند يا مقدار آن اندک خواهد بود.

نتايج نشان مي‌دهد که کورکومين قابليت ضدسرطاني بسياري دارد، اما حلاليت آن کم و ثبات ضعيفي دارد و به همين علت استفاده از آن در برنامه‌هاي درماني محدود است.

پژوهشگران اميدوارند که در آينده اين نانوذرات بتوانند براي مراقبت از بيماران و کاهش اثرات درمان مورد استفاده قرار گيرد.

واقعيت اين است که کورکومين، زماني که به عنوان نانوذرات فرموله شود، قابليت زيستي در آن افزايش مي‌يابد و به همين دليل توانايي درماني خود را بهبود مي‌بخشد.


 خبرهاازعالم علم 

 دلايل آب‌آوردن شکم

آب آوردن شکم يا 'آسيت' به تجمع مايع در حفره شکمي گفته مي‌شود. اين حالت مي‌تواند به دليل نارسايي کبد، سرطان يا نارسايي قلبي باشد و يا علت ديگري داشته باشد.

به گزارش ايرنا، در آسيت مايع در دو لايه غشايي که با هم صفاق را تشکيل مي دهند جمع مي‌شود. صفاق غشايي مانند کيسه است که اندام‌هاي داخلي بدن را در خود جاي مي‌دهد. به طور معمول مقدار کمي مايع درون صفاق وجود دارد؛ ولي در صورت بروز آسيت اين مقدار بيشتر از حد معمول مي‌شود. تجمع مايع منجر به ورم شکم مي‌شود که مي‌تواند چند روز يا چند هفته طول بکشد. آسيت بسيار ناراحت‌کننده است و معمولا علايمي مانند تهوع، احساس پرشدن، خستگي و تنگي نفس به همراه دارد. بيماري‌هاي کبد يکي از شايع‌ترين دلايل آسيت هستند؛ البته اين بيماري مي‌تواند دلايل ديگري از قبيل سرطان و نارسايي قلبي داشته باشد. به محض مشاهده افزايش ناگهاني وزن و حجم دور شکم بايد به پزشک مراجعه کرد.

علل بروز آسيت

شرايط مختلفي مي‌تواند منجر به بروز آسيت شود. سل، بيماري‌هاي کليوي، پانکراتيت و اختلالات تيروييد، نارسايي قلبي و سيروز مهمترين دلايل ابتلا به آسيت هستند. سرطان‌هاي کبد، غدد لنفاوي، تخمدان، سينه، روده، معده، پانکراس، ريه و رحم نيز مي‌توانند منجر به آسيت شوند.

مهمترين علايم آسيت

آسيت معمولا بسيار دردناک بوده و با علايمي مانند تهوع، کم اشتهايي، خستگي، از نفس افتادن، يبوست و احساس فوري دفع ادرار همراه است. تجمع مايع در بدن معمولا منجر به ناراحتي فرد مي شود و با شکم درد و کمر درد همراه است؛ از طرفي فرد به راحتي قادر به خوابيدن و نشستن نخواهد بود.

تشخيص

معمولا آسيت با علايمي مانند احساس نفخ، حالت تهوع و افزايش حجم شکم همراه است. در اين حالت پزشک با معاينه و کنترل وزن، آسيت را تشخيص مي‌دهد. در اين مرحله آزمايش‌هاي بيشتر براي تشخيص علت آسيت ضروري است.

درمان

در درجه اول، تشخيص علت آسيت ضروري است. اگر آسيت ناشي از سيروز باشد، مصرف نمک بايد کاهش يابد. در برخي موارد قرص‌هاي افزايش ادرار تجويز مي‌شود تا مايع اضافي از بدن خارج شود. اگر آسيت بسيار جدي باشد و بيمار را چند روز درگير کند، از روشي به نام پاراسنتز استفاده مي‌شود. در اين روش با وارد کردن يک سوزن مخصوص به شکم، مايع اضافي خارج مي‌شود. هدف پاراسنتز کاهش فشار شکمي است. در برخي موارد تا 5 ليتر آب با اين روش خارج مي‌شود. در موارد شديدتر، اين مقدار به 10 ليتر هم مي‌رسد. روش ديگر استفاده از شانت (لوله) است. اگر آسيت ناشي از سرطان باشد، معمولا از يک لوله براي خارج شدن آب شکم استفاده مي‌شود. در اين حالت لوله آب شکم را به سمت جريان خون هدايت مي‌کند. استفاده از شانت و پاراسنتز براي مدت زمان محدود کيفيت زندگي بيمار را بهبود مي‌بخشد و در دراز مدت قابل استفاده نيست. آسيت معمولا نشانه اي بر وجود يک شرايط پيچيده در بدن است و بايد جدي گرفته شود.


 خبرپزشكي 

 انواع هپاتيت، علايم و چگونگي درمان آنها

يک متخصص بيماري‌هاي عفوني، هپاتيت B را شايع‌ترين نوع هپاتيت در جهان عنوان کرد و افزود: اين نوع هپاتيت در 90 درصد موارد خودبخود بهبود مي‌يابد.

دکتر عليرضا جانبخش در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه هپاتيت انواع مختلفي دارد، گفت: برخي انواع اين بيماري منشا ويروسي داشته و برخي منشا قارچي يا ميکروبي دارند.

وي افزود: هپاتيت‌هاي با منشاء ويروسي بيشتر در جهان مطرح هستند و اين نوع هپاتيت‌ها خود به دو دسته کلاسيک و غيرکلاسيک تقسيم بندي مي‌شوند.

جانبخش تصريح کرد: هپاتيت‌هاي ويروسي کلاسيک شامل هپاتيت‌هاي A، B، C، D، E و G است و هپاتيت‌هاي غيرکلاسيک هپاتيت‌هايي هستند که علائم در جاي ديگري از بدن است، اما در اين بين کبد نيز درگير مي‌شود که از جمله بارزترين آنها بيماري سرخچه است.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني با بيان اينکه هپاتيت‌هاي کلاسيک بيشتر در جهان مطرح هستند، گفت: در اين نوع هپاتيت‌ها دو نوع A و E از طريق مواد خوراکي به بدن منتقل مي‌شوند که موارد آن را مي‌توان عمدتا در حاشيه شهرها مشاهده کرد و امروزه با ارتقاي بهداشت موارد اين نوع هپاتيت‌ها کاهش يافته است.

جانبخش افزود: بيشترين موارد هپاتيت در جهان مربوط به هپاتيت B است که اين نوع هپاتيت از سه طريق مادر به جنين، روابط جنسي و تزريق خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده منتقل مي‌شود.

وي تصريح کرد: دوره نهفتگي اين نوع هپاتيت دو تا شش ماه است و بعد از اين مدت با علائمي از جمله خستگي، تب خفيف، درد شکم، سردرد، حالت تهوع و بي اشتهايي خود را نشان مي‌دهد.

جانبخش افزود: بعد از مدتي اين علائم فروکش کرده و علائم اصلي بيماري به شکل زردي خود را نشان مي‌دهد، طحال و غدد لنفاوي بزرگ شده و ادرار نيز تيره رنگ مي‌شود.

وي تصريح کرد: در 90 درصد موارد به مرور اين علائم ظرف يک يا چند هفته بهبود مي‌يابد.جانبخش با اشاره به ابتلاي دو درصد افراد جامعه به هپاتيت B، گفت: در خصوص اين نوع هپاتيت هم اکنون واکسن وجود دارد که تزريق آن پيشگيري خوبي در بيمار ايجاد مي کند.

اين متخصص بيماري‌هاي عفوني با بيان اينکه ساير موارد هپاتيت نيز علائم مشابه هپاتيت B دارند، گفت: در خصوص هپاتيت C وضع کمي متفاوت است و اين نوع هپاتيت موارد کمتر، اما خطرناکتري دارد و مي‌تواند به سيروز کبد منجر شود که کشنده خواهد بود.

وي افزود: شايع‌ترين راه انتقال اين نوع هپاتيت از طريق تزريق خون و فرآورده‌هاي خوني آلوده است.

جانبخش در خصوص هپاتيت G نيز عنوان کرد: اين نوع هپاتيت يک نوع هپاتيت نادر است که خودبخود خوب شده و زياد شايع نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي