جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5620


قيمت CNG ثابت خواهد ماند


10 مرداد 96 روز استقلال گازي ايران

وزير نفت ايران:
ايران و اندونزي رابطه نزديکي در بازار نفت دارند


ميز خبر


معادلات انرژي


 قيمت CNG ثابت خواهد ماند 

 
مدير طرح احداث جايگاه‌هاي گاز طبيعي فشرده (CNG) درمورد قيمت CNG اظهار کرد: قيمت سي‌ان‌جي در طول سه سال گذشته ثابت بوده و سعي بر اين است که افزايش يا کاهش پيدا نکند.علي مهرابي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به راه‌اندازي 18 جايگاه سي ان جي در مورد ظرفيت سي ان جي در کشور، گفت: به طور کلي ظرفيت سي ان جي در 2400 جايگاه 44 ميليون مترمکعب در روز است که 21 ميليون مترمکعب آن مورد استفاده قرار نمي‌گيرد.

وي در مورد قيمت سي ان جي، گفت: قيمت سي ان جي در طول سه سال گذشته ثابت بوده و سعي بر اين است که افزايش يا کاهش پيدا نکند.

مدير طرح احداث جايگاه‌هاي گاز طبيعي فشرده (CNG) در مورد صادرات اين فرآورده، اظهار کرد: صادرات سي ان جي امکان پذير نيست اما مي‌توان آن را به صورت مخزن به مناطق صعب‌العبور ارسال کرد. براي مثال براي ساخت يک نيروگاه در چابهار احتمال ارسال سي ان جي به صورت مخزن وجود دارد. البته چنانچه کشورهاي ديگر به تجهيزات سي ان جي نياز داشته باشند کارخانه‌هاي ساخت تجهيزات سي ان جي در ايران مي‌توانند تجهيزات را به کشورهاي ديگر صادر کنند.

مهرابي با تاکيد بر اين که 50 درصد ظرفيت سي ان جي در کشور خالي است، اظهار کرد: البته برخي از استان‌ها به طور کامل از سي ان جي استفاده مي‌کنند. ميزان مصرف سي ان جي در تهران 14 درصد است.

وي در ادامه با اشاره به اين که شرکت فولکس آلمان از گاز ايران براي ساخت خودرو نمونه‌برداري کرد، گفت: يکي از دلايلي که مصرف سي ان جي در کشور پايين است، نبود خودروي متناسب با سي ان جي است. به همين دليل بايد خودرويي ساخته شود که سوخت آن سي ان جي باشد. در اين راستا لازم است يا خودروي پايه گازسوز توليد کنيم يا آن را از کشورهاي ديگر وارد کنيم.مدير طرح احداث جايگاه‌هاي گاز طبيعي فشرده (CNG)، افزود: در اين راستا خودروسازهاي آلماني از گاز ايران نمونه‌برداري کردند و ممکن است براساس آن براي ايران خودرو بسازند. البته زمان قطعي اتمام اين پروژه مشخص نيست، زيرا طراحي موتور زمانبر است. سرمايه‌ گذاري اين موضوع نيز توسط خودشان انجام شده به همين دليل ما نمي‌توانيم براي آنها ددلاين تعيين کنيم.


  10 مرداد 96 روز استقلال گازي ايران 

 
اجراي خط لوله انتقال گاز دامغان- نکا در تامين پايدار گاز استان هاي شمالي کشور تاثير بسزايي دارد و استان مازندران ديگر وابسته به گاز وارداتي از کشور ترکمنستان نيست.به گزارش ايرنا ،مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران، با بيان اين که اين خط لوله انتقال گاز بسيار ويژه و مهم است.گفت: پيش از اجراي اين خط لوله، گاز توليد شده در شرکت پالايش گاز شهيدهاشمي نژاد از طريق خط لوله سرخس- نکا به استان هاي شمالي و خراسان تحويل مي شد.

حسن منتظر تربتي افزود: با افزايش مصارف اين استان ها، اين گاز در استان هاي خراسان رضوي، شمالي و جنوبي مصرف مي شد و پاسخگوي ديگر استان ها نبود که بر اين اساس تامين گاز اين مناطق از خطوط سراسري در دستور کار قرار گرفت.

به گفته مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران، از طرفي خط لوله سوم سراسري نيز تا رشت اجرا شد و همزمان واردات از ترکمنستان نيز براي تامين گاز مورد نياز مناطق شمالي در جريان بود.

تربتي با بيان اينکه تامين گاز استان مازندران از شبکه موجود مطلوب نبود، تاکيد کرد: شرکت ملي گاز ايران تصميم گرفت گاز اين استان را از شبکه سراسري تامين کند که بر اين اساس اجراي خط لوله انتقال گاز دامغان-کياسر- ساري-نکا آغاز شد.

وي يادآور شد: اين خط از خط لوله انتقال گاز پارچين- سنگ بست در دامغان انشعاب مي گيرد و پس از گذر از کياسر و ساري، در منطقه پنبه چوله به خط لوله شمال متصل و تا نکا امتداد خواهد داشت.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران تاکيد کرد: با اجراي اين خط لوله گاز، استان مازندران ديگر وابسته به ترکمنستان نيست و به طور مستقيم از شبکه سراسري تامين مي شود و مسيري نيز براي دريافت گاز ترکمنستان ايجاد شده است.

تربتي اعلام کرد: اين خط علاوه بر اتصال شبکه جنوب به شمال کشور، پايداري انتقال گاز شهرهاي طول مسير را نيز افزايش مي دهد.

به گفته وي، اين خط لوله در ارتفاع دو هزار و 200 متري از سطح دريا از دامغان آغاز مي شود و پس از گذر از جنگل در سطح منهاي 20 متر آبهاي بينالمللي عبور مي کند.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز ايران اظهار کرد: اين خط داراي 12 ايستگاه شير بين راهي، سه ايستگاه حفاظت کاتديک، دو ايستگاه ارسال و دريافت توپک و داراي هشت انشعاب است که گاز مناطق طول مسير را تامين مي کند.

وي با اشاره به عمليات جوشکاري اين خط لوله گفت: در سال 94 حدود 33 کيلومتر، در سال 95 حدود 107 کيلومتر و در سال 96 حدود 14.5 کيلومتر از عمليات جوشکاري اين خط لوله انجام و فرآيند تست آن نيز در سال 96 انجام شد.

تربتي با بيان اينکه در مجموع هشت هزار و 200 ميليارد ريال براي اجراي اين پروژه هزينه شده است، افزود: سه هزار و 900 ميليارد ريال جهت تامين ورق و ساخت لوله، 700 ميليارد ريال ساير کالاها، 2 هزار و 200 ميليارد ريال اجرا، يک هزار و 100 ميليارد ريال تحصيل اراضي و 300 ميليارد ريال نيز در بخش منابع طبيعي، محيط زيست و ميراث فرهنگي هزينه شده است.

به گفته وي، مديران، مسئولان و مردم همراهي خوبي در جريان اجراي خط لوله انتقال گاز دامغان- نکا داشتند و اين پروژه به نوعي فرا قوه اي بود و دادستاني نيز همياري و پيگيري خوبي داشت.

وي با بيان اينکه تامين مالي اين پروژه مسئله مهمي بود، تاکيد کرد: بند «ق» تبصره 2 قانون بودجه سال 93، سندي پر از دود بود که با درايت وزير نفت به پول بدل شد.

وي خطاب به وزير نفت گفت: به عنوان پاداشي که براي اجراي اين پروژه به مجموعه وزارت نفت و شرکت ملي گاز ايران مي دهيد، قبول کنيد در دوره بعد نيز وزارت نفت را عهده دار باشيد.


 وزير نفت ايران:
 ايران و اندونزي رابطه نزديکي در بازار نفت دارند 

 وزير نفت رابطه ايران و اندونزي را در سطح بازار جهاني نفت نزديک و سازنده عنوان کرد و افزود: ايران و اندونزي در تلاش هستند روابط دو جانبه را گسترش دهند.

به گزارش شانا، مهندس بيژن زنگنه در ديدار با لوهوت بينسار پانجاتيان، وزير هماهنگ کننده امور دريايي جمهوري اندونزي با قدرداني حضور هيئت اندونزي در مراسم تحليف دور دوم رياست جمهوري آقاي روحاني اظهار کرد: روابط ايران و اندونزي به‌عنوان 2 کشور بزرگ مسلمان هميشه دوستانه و مستحکم بوده است.

وي با بيان اين که بخش نفت و گاز از زمينه هاي است که ايران و اندونزي مي توانند در آن روابط خوبي با يکديگر داشته باشند، تصريح کرد: شرکت پرتامينا (شرکت دولتي نفت و گاز اندونزي) رابطه نزديکي با شرکت ملي نفت ايران در بخش تريد و خريد و فروش و همچنين توسعه و سرمايه‌گذاري ميدان‌هاي نفتي دارد.

لوهوت بينسار پانجاتيان، وزير هماهنگ کننده امور دريايي جمهوري اندونزي نيز در اين ديدار، از ايران به عنوان يکي از کشورهاي داراي تمدن غني در جهان نام برد و گفت: تحريم‎ها نتوانسته توسعه ايران را متوقف کند.

وي با بيان اين که اندونزي با جمعيت 261 ميليوني و رشد اقتصادي پنج درصدي در شرق آسيا با هند و چين در حال رقابت است، تصريح کرد: اين کشور در پي گسترش روابط اقتصادي و تجاري با کشورهاي مختلف به ويژه ايران است.وزير هماهنگ کننده امور دريايي جمهوري اندونزي در اين ديدار پيام ويژه رئيس جمهور اندونزي را به وزير نفت داد تا آن تقديم حسن روحاني، رياست جمهوري ايران کند.


 ميز خبر 

 جزئيات استفاده از دستگاه‌هاي فرآورش سيار نفت

يونيت‌هاي فرآورش سيار نفت که در بسياري از کشورهاي جهان در حال استفاده است به عنوان يک شيوه جديد در کمک به سرعت يافتن توسعه ميادين مطرح است. اين واحدها قرار است تا زماني که دستگاه فرآورش اصلي ميدان آزادگان جنوبي ساخته شود در ظرفيت‎هاي 10هزار بشکه‎اي استفاده و همگام با افزايش توليد ميدان آزادگان جنوبي به تدريج افزوده ‎شوند.به گزارش ايسنا، در پروژه‌هاي توسعه ميدان‌ها مرسوم بوده است که عمليات برداشت پايدار نفت را به تاسيس و آماده بودن واحدهاي بزرگ فراورش نفت همان ميدان مرتبط مي‌کردند و در گذشته، برخي ميدان‌هاي نفتي ايران به دليل تاخير در ساخت و تکميل واحدهاي فراورش نفت با تاخير به مرحله توليد رسيدند اما در دولت يازدهم از آنجا که بحث توليد از ميادين مشترک به يک "اولويت" و ضرورت کليدي تبديل شد، روش‌هاي گوناگوني براي مديريت روند توليد در نظر گرفته شد.

در برخي موارد در توسعه ميدان‌هاي غرب کارون و ساير مياديني که شرکت متن مسئوليت توسعه آنها را بر عهده داشت، از ظرفيت خالي برخي واحدهاي فرآورشي مجاور استفاده شد و يا در جديدترين رويکرد استفاده از دستگاه هاي فرآورش سيار نفت در دستور کار قرار گرفته است.

ظرفيت توليد ميدان آزادگان جنوبي قرار است تا پايان امسال به حدود 140 هزار بشکه در روز و تا پايان سال 97 که زمان اتمام فاز نخست توسعه آن است به 320 هزار بشکه در روز برسد که با توجه به فقدان ظرفيت فرآورش نفت اين ميدان، با ابتکار شرکت متن قرار است از دستگاه هاي فرآورش سيار نفت استفاده شود.يونيت‌هاي فرآورش سيار نفت که امروزه در بسياري از کشورهاي جهان از جمله عربستان، الجزاير، تونس و امارات در حال استفاده است به عنوان يک شيوه جديد در کمک به سرعت يافتن توسعه ميادين مطرح است. اين واحدهاي سيار در ظرفيت‌هاي 10 هزار بشکه‌اي و همگام با افزايش توليد ميدان آزادگان جنوبي به تدريج افزوده مي‌شوند و اين روند تا زمان تکميل واحد فرآورش بزرگ نفت اين ميدان ادامه خواهد يافت.بر اساس اين گزارش، در حال حاضر براي فراورش نفت آزادگان جنوبي از واحد فراورش جفير استفاده مي‌شود. براي فراورش نفتي که مازاد از ظرفيت جفير از آزادگان جنوبي توليد مي‌شود قرار است دستگاه‌هاي سيار فراورش تهيه شود. تعداد اين دستگاه‌ها بستگي به ظرفيت آنها دارد. اين دستگاه‌ها تا زماني که دستگاه فراورش اصلي آزادگان جنوبي با ظرفيت فراورش 320 هزار بشکه در روز ساخته شود به صورت اجاره در اختيار شرکت متن قرار مي‌گيرد.

ورود نخستين شرکت اروپايي به طرح برندسازي پمپ بنزين هاي کشور

مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران از ورود يک شرکت يوناني- رومانيايي به طرح برندسازي جايگاه هاي عرضه سوخت در کشور خبر داد.

منصور رياحي در گفت وگو با ايرنا درباره آخرين وضعيت اجراي طرح برندسازي (زنجيره مديريت پمپ بنزين ها) و مشارکت شرکت هاي خارجي در اين طرح، بيان داشت: يک شرکت يوناني- رومانيايي از طريق شراکت با يک شرکت داخلي وارد طرح برندسازي شده است.وي افزود: اکنون، تعداد زيادي پمپ بنزين به صورت شخصي اداره مي شود که مشکلاتي را ايجاد مي کند، اما از طريق ساماندهي آنها در قالب چند برند، مشخص امکان ارايه بهتر خدمات براي مشتريانشان فراهم مي شود.مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي يادآور شد: شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي، از طريق اجراي طرح برند، کيفيت ارايه خدمات را در پمپ بنزين ها افزايش دهد، همچنين نظارت بر جايگاه هاي عرضه سوخت از طريق اين طرح، تسهيل مي شود.پيش از اين نيز رياحي به خبرنگار اقتصادي ايرنا گفته بود: شرکت شل (انگليس-هلند) نيز تمايل به مشارکت با ايران در فروش سوخت هواپيما دارد و مذاکراتي را نيز در اين باره با ايران داشته است.وي افزوده بود: شرکت شل تمايل دارد سوخت هواپيما را از ايران تحويل گرفته و در فرودگاه هاي حاشيه خليج فارس و کشورهاي همسايه به فروش برساند، بدين ترتيب اين شرکت مي تواند سوخت را نه فقط در فرودگاه بين المللي امام (ره) بلکه در ساير مناطق نيز عرضه کند.با توجه به شيوه اداره جايگاه هاي عرضه سوخت در کشور که به شکل سنتي و فردي است، قرار شده است با استفاده از تجربه ساير کشورها، طرح برندسازي پمپ بنزين ها اجرا شود.اکنون نزديک به 3600 جايگاه عرضه فرآورده نفتي (بنزين و گازوييل) و 2400 جايگاه عرضه سي.ان.جي (گاز مايع) در کشور فعاليت مي کنند؛ به عبارتي 6 هزار جايگاه، به خودروها سوخت رساني مي کنند که همگي آنها طرف حساب وزارت نفت به شمار مي روند اما نظارت منسجمي بر آنها وجود ندارد.با اجراي برندسازي، چند شرکت شماري از جايگاه هاي عرضه را زير پوشش خود قرار مي دهند.به گفته مدير بازرگاني شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي، تاکنون 53 شرکت در سراسر کشور به عنوان برند، تاييديه ايجاد جايگاه هاي زنجيره اي را دريافت کرده اند و مي توانند در قالب طرح برند فعاليت خود را آغاز کنند.در تهران نيز نزديک به 10 جايگاه در قالب سه برند فعال شده اند.در طرح برندسازي، شرکت هاي زنجيره اي توزيع سوخت، ابتدا قيمت يکساني را از رانندگان مي گيرند اما در آينده، خدمات شرکت ها و جايگاه ها ارزيابي و تلاش مي شود فضايي رقابتي بين جايگاه ها در چگونگي ارايه خدمات و اخذ هزينه ها شکل گيرد.

بر اساس اين طرح، برندها مي توانند 20 درصد جايگاه هاي کشور، 30 درصد جايگاه هاي استان و 50 درصد جايگاه هاي هر شهرستان را در اختيار داشته باشند.

سخنگوي کميسيون انرژي:

قرارداد با توتال مورد تاييد تمامي نهادهاي نظارتي قرار گرفته است

قره خاني با تاکيد بر اينکه تمامي مراحل قانوني و نظارتي در مورد قرارداد توسعه فاز 11 با توتال طي شده است، گفت: هيات نظارت و هيات تطبيق تمام وظايف خود را مرحله به مرحله انجام داده و ابهام و يا شبهه اي هم اگر وجود داشت، رفع شده است.اسد الله قره خاني در گفت و گو با ايلنا با تاکيد بر اينکه قرارداد با توتال مورد تائيد و تصويب تمام نهادهاي نظارتي قرار گرفته است، اظهار داشت: پس از انعقاد قرارداد با کنسرسيومي تحت ليدري توتال هيات عالي نظارت متشکل از رئيس ديوان محاسبات، معاون برنامه ريزي رئيس جمهور، وزير نفت، دستگاه هاي نظارتي و امنيتي، کميسيون انرژي و برنامه و بودجه اين قرارداد را مورد برررسي و تاييد قرار دادند.وي افزود: به استناد ماده 15 قانون نفت، وزير نفت پس از انعقاد قرارداد بايد متن آن را به صورت محرمانه در اختيار رئيس مجلس قرار مي داد که اين کار انجام شد و رئيس مجلس در اين رابطه يک کميته ويژه متشکل از تخصص هاي فني و مديريتي در امور قراردادها تعيين کرد که کليه مباحث را بررسي و مورد مداقه قرار داده و نتيجه را به رياست مجلس اعلام کردند.سخنگوي کميسيون انرژي با تاکيد بر اينکه تمامي مراحل قانوني و نظارتي در مورد قرارداد توسعه فاز 11 با توتال طي شده است، گفت: هيات نظارت و هيات تطبيق تمام وظايف خود را مرحله به مرحله انجام داده و ابهام و يا شبهه اي هم اگر وجود داشت، رفع شده است.

وي با يادآوري اينکه هيات عالي نظارت بر منابع هيدروکربوري کاملا در حين اجراي قرارداد نظارت خاص خود را دارند، بيان کرد: نظارت صرفا در مرحله اوليه قرارداد نيست بلکه در حين اجرا نيز کميته تعيين شده و تمامي نهادهاي نظارتي اختيار دارند تا بر مراحل اجرا نظارت کنند ضمن اينکه کميته ويژه اي نيز در کميسيون انرژي متشکل از 7 نفر اين مسئله را همواره مورد بررسي قرار داده و نظارت مي کنند.


 معادلات انرژي 

 قدرداني وزير نفت از دادستان کل کشور

وزير نفت با قدرداني از حجت الاسلام محمدجواد منتظري، دادستان کل کشور براي تائيد قرارداد فاز 11 پارس جنوبي گفت: اين که، اين قرارداد پس از 20 روز بررسي دقيق و سختگيرانه در هيئت عالي نظارت بر منابع نفتي تاييد شد براي ما سبب دلگرمي است.

به گزارش شانا، مهندس بيژن زنگنه با ابراز خرسندي از تائيدنهايي قرارداد فاز 11 پارس جنوبي اظهار کرد: با تائيد اين قرارداد يک نفس راحت کشيدم و گفتم خدايا شکر.

وي با اشاره به اين که براي نهايي کردن متن قرارداد جديد نفتي مصوب دولت، يکسال زمان صرف شد، يادآور شد: قرارداد فاز 11 پارس جنوبي 12 تيرماه به امضا رسيد، يعني تقريبا حدود يک ماه پيش.

وزير نفت ادامه داد: با وجود آن که يک ماه از امضاي قرارداد فاز 11 پارس جنوبي سپري شده و تمام مراحل آن به تاييد رسيده و روساي کميسيونهاي مجلس آن را روز دوشنبه (9 مردادماه) امضا و تاييد و تحسين کردند باز عده اي دست از انتقاد بر نداشتند.

زنگنه ضمن قدرداني از دادستان کل کشور توضيح داد: آقاي منتظري به همراه 2 معاون خود متعهدانه و با سختگيري و ريزبيني متن قرارداد را بررسي کردند و براي ما سبب دلگرمي شد که با اين دقت، ريزبيني و سختگيري اين قرارداد را تاييد کردند.

وزير نفت با اشاره به اين که مدت 20 روز در هيئت عالي نظارت بر منابع نفتي درباره قرارداد فاز 11 پارس جنوبي جلسه در سطوح مختلف برگزار شد، تصريح کرد: کارگروه‌ها آمدند، مجلس جلسه گذاشت، آقاي حسنوند، رئيس کميسيون انرژي، مرکز پژوهش‌ها و آقاي لاريجاني جلساتي برگزار کردند، و افراد بسياري رفتند و آمدند و در نهايت اين قرارداد تأييد شد.

مهندس زنگنه گفت: خوشحالم که با وجود همه بررسي‎ها، يک قرارداد در حدود 700 صفحه‌اي بدون اشکال تاييد شد.

قرارداد فاز 11 پارس جنوبي در جلسه 9 مردادماه هيئت عالي نظارت بر منابع نفتي که با حضور همه اعضا برگزار شد، تاييد شد.

9نفر اعضاي هيئت ياد شده که به موجب قانون اصلاح قانون نفت مصوب 1390 مجلس شوراي اسلامي تشکيل شده عبارت از دادستان کل کشور، رئيسان کميسيون‌هاي انرژي و برنامه و بودجه مجلس، وزيران نفت و امور اقتصادي و دارايي، رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور، رئيس کل بانک مرکزي، مديرعامل شرکت ملي نفت ايران و معاون نظارت بر منابع هيدروکربوري وزارت نفت است.

قرارداد فاز 11 پارس جنوبي، 12 تيرماه امسال ميان شرکت ملي نفت ايران و کنسرسيوم توتال، سي ان پي سي آي چين و پتروپارس ايران به امضا رسيد.

حفر و تکميل 4300 حلقه چاه در کارنامه شرکت ملي حفاري ثبت شد

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران اعلام کرد: طي حدود چهار دهه‎ فعاليت، حفر و تکميل چهار هزار و 300 حلقه چاه نفت و گاز با متراژي بيش از 9 ميليون متر در کارنامه اين شرکت ثبت شده است.

به گزارش شانا، حيدر بهمني با بيان اين مطلب، به موانع پيش روي کار از جمله جنگ تحميلي و تحريم‎هاي ظالمانه غرب عليه صنعت نفت ايران اشاره کرد و افزود: با وجود همه محدوديت‎ها، امروز شرکت ملي حفاري ايران با داشتن ناوگاني متشکل از 75 دستگاه حفاري خشکي و دريايي و تجهيزات کاربردي در بخش‎هاي خدمات متنوع فني، مهندسي و تخصصي بدون نياز به هيچ شرکت خارجي به نحو مطلوب پاسخگوي نيازهاي صنعت نفت کشور است.

مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران با بيان اينکه در صنعت حفاري حدود 30 هزار قطعه پرمصرف کاربرد دارد، ادامه داد: اين شرکت به عنوان يکي از شرکت‎هاي پيشگام در عرصه بومي‎سازي قطعات و تجهيزات در صنعت نفت در بيش از يک دهه اخير موفق به ساخت بيش از 20 هزار قطعه و تجهيز صنعت حفاري شده است.

بهمني گفت: اين شرکت همسو با وظايف ذاتي خود، مسئوليت‎هاي اجتماعي را نيز مدنظر دارد و ضمن اثرگذاري در ايجاد فرصت‎هاي شغلي در استان خوزستان، در زمينه ايجاد فضاهاي فرهنگي و ورزشي اقدامات قابل توجهي انجام داده است.

وي گفت: اين شرکت با داشتن 17 هزار نيروي کارآمد در مناطق خشکي و دريايي بالغ بر 10 استان کشور، عمليات حفاري و ارائه خدمات جانبي به شرکت‎هاي نفتي را برعهده دارد و با توجه به استقرار حوزه ستادي آن در اهواز بخش اعظم کارکنان بومي استان خوزستان هستند.

ورود 5 ميليارد دلار سرمايه جديد به صنعت پتروشيمي ايران

صنعت پتروشيمي ايران در آينده اي نزديک، پنج ميليارد دلار سرمايه گذاري جديد خارجي را از سوي سه شرکت اروپايي در مسير توسعه جذب مي‌کند.به گزارش شانا، پس از اجرايي شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در دولت يازدهم، به منظور تکميل طرح‌هاي نيمه تمام و اجراي طرح‌هاي جديد و دستيابي به افزايش توليد، شرکت ملي صنايع پتروشيمي در قالب سياست هاي دولت و در چارچوب نظام اقتصادي کشور در حوزه اقتصاد مقاومتي به برقراري و تقويت تعاملات داخلي و بين المللي براي جذب سرمايه‌هاي خارجي به‌منظور تأمين منابع مالي و دانش‌هاي فني به‌روز مورد نياز توسعه اين صنعت متمرکز شده است.آگاهي کامل شرکت هاي خارجي از امنيت و مزاياي سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي ايران سبب شد تا در پسابرجام، کشور با سيل علاقه‌مندان و سرمايه گذاران اين صنعت روبرو شود؛ خوراک فراوان، دسترسي به آب هاي آزاد، نيروي انساني جوان و متخصص، بازار بزرگ و رو به رشد داخلي محصولات پتروشيمي، زيرساخت هاي لازم و ... همه و همه از فرصت‌هاي مناسب سودآوري و ارزش افزايي صنعت پتروشيمي کشور است.

حسين عليمراد، مدير سرمايه گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي با بيان اين که بازگشت سرمايه در صنعت پتروشيمي ايران تضمين و تاييد شده است، گفت: با نهايي شدن مذاکرات و فراهم شدن شرايط لازم در آينده نزديک، 5 ميليارد دلار سرمايه گذاري جديد خارجي در صنعت پتروشيمي کشورمان با مشارکت 3 شرکت اروپايي جذب خواهد شد.

وي با اشاره به اين که پس از برجام 10 ميليارد دلار تفاهم نامه سرمايه گذاري مستقيم خارجي در صنعت پتروشيمي ‌با کشورهاي اروپايي و آسياي شرقي امضا شده است، افزود: به‌زودي بخشي از آن که از سوي شرکت‌هاي معتبر اروپايي انجام شده است، منجر به امضاي قرارداد نهايي و جذب صنعت پتروشيمي ايران مي شود.عليمراد تصريح کرد: در چند هفته گذشته روند مذاکره با اين شرکت‌ها وارد مرحله جديد شده است و مي توان گفت که ورود سرمايه گذاري‌هاي جديد به طرح‌هاي توسعه‌اي صنعت پتروشيمي ايران در حال تحقق است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي