جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5620

بانک مرکزي اعلام کرد؛
سقف وام بانک هاي قرض الحسنه افزايش يافت


روغن نباتي هفته آينده و با تاييد ستاد تنظيم بازار گران مي‌شود

رييس سازمان ملي استاندارد مطرح کرد:
دليل واقعي توقف توليد پرايد


نهادهاي مالي


تريبون


 بانک مرکزي اعلام کرد؛
 سقف وام بانک هاي قرض الحسنه افزايش يافت 

 
بانک مرکزي در بخشنامه اي به بانک هاي قرض الحسنه «رسالت» و «مهرايران»، افزايش سقف وام‌ قرض‌الحسنه از 15 ميليون تومان به 20 ميليون تومان را ابلاغ کرد.

به گزارش بانک مرکزي، در اين بخشنامه آمده است؛ کميسيون مقررات و نظارت مؤسسات اعتباري بانک مرکزي در نهمين جلسه 18 تيرماه سال جاري و در راستاي ترويج سنت پسنديده قرض‌الحسنه و نيز به استناد تبصره (1) ذيل ماده (35) «دستورالعمل اجرايي تأسيس و فعاليت بانک‌هاي قرض‌الحسنه و نظارت بر آن‌ها» موضوع مصوبه شماره 211853‌. 39398 مورخ 26‌.12‌.1386 هئيت محترم وزيران و اصلاحيه‌هاي بعد از آن که مقرر مي دارد: «بانک مرکزي مي تواند با توجه به نرخ تورم در مبلغ موضوع اين ماده تجديد نظر کند.» مقرر کرد:

سقف قرض‌الحسنه اعطايي بانک‌هاي قرض‌الحسنه از يکصد و پنجاه ميليون ريال به دويست ميليون ريال افزايش يابد.

در بخشنامه ابلاغي بانک مرکزي به بانک هاي قرض الحسنه رسالت و مهر ايران تاکيد شده است، مراتب به قيد تسريع به تمام واحدهاي ذيربط ابلاغ و بر حسن اجراي آن نظارت شود.


 روغن نباتي هفته آينده و با تاييد ستاد تنظيم بازار گران مي‌شود 

 دبير انجمن روغن نباتي گفت: سازمان حمايت امروز بررسي قيمت روغن را نهايي کرد و در صورت تاييد ستاد تنظيم بازار نرخ اين محصول از هفته آينده براي مصرف‌کنندگان افزايش مي‌يابد.

به گزارش تسنيم، داريوش محمودي در نشست خبري درباره قيمت جديد روغن در سال جاري اظهار کرد: سازمان حمايت امروز بررسي‌هاي خود درباره قيمت روغن را نهايي کرد و با آماده کردن آن به سازمان تنظيم بازار ارسال شد تا هفته آينده قيمت جديد روغن با تاييد ستاد تنظيم بازار اعلام و اعمال شود.وي افزود: ما انتظار داريم که در تعيين قيمت روغن حاشيه سودي براي توليدکنندگان در نظر گرفته شود. نرخ تورم، حقوق و دستمزدها و فاکتورهاي لازم در تعيين قيمت مصرف‌کننده روغن تاثيرگذار است که سازمان حمايت نيز بر اين اساس نرخ پيشنهادي را به ستاد تنظيم بازار مي‌برد.وي با اشاره به افزايش هزينه‌هاي توليد روغن در کشور گفت: تعرفه واردات انواع روغن افزايش يافته است به طوريکه تعرفه واردات روغن پالم از 10 درصد به 40 درصد رسيد که اين امر بر روي قيمت تمام شده روغن براي مصرف‌کننده تاثيرگذار است.

محمودي تصريح کرد: دولت با اصلاح تعرفه واردات روغن خام مي‌تواند خدمت بيشتري به مصرف‌کننده و توليدکننده داشته باشد تا اين محصول به قيمت کمتري به دست مردم برسد.

وي يادآور شد: وزارت جهاد کشاورزي در موضوع دانه‌هاي روغني بخشي از هزينه‌ها را جبران کرد.


 رييس سازمان ملي استاندارد مطرح کرد:
 دليل واقعي توقف توليد پرايد  

 رييس سازمان ملي استاندارد دلايل توقف توليد پرايد را اعلام کرد.

نيره پيروزبخت در گفت‌وگو با تسنيم در خصوص دلايل توقف توليد پرايد، اظهار کرد:‌ توليد اين خودرو از سال آينده متوقف مي‌شود. بنده اعلام کرده بودم اين موضوع را اما اسم نياورده بودم.وي ادامه داد: خودشان رسما اعلام کردند که توليد پرايد متوقف مي‌شود.وي در پاسخ به اين پرسش که آيا به دليل عدم پاس کردن استانداردهاي مورد نظر سازمان ملي استاندارد توليد اين خودرو متوقف مي‌شود، تصريح کرد: اين خودرو استانداردهاي قديمي را پاس کرده است، اما به صورت کلي چون استانداردهاي ما سختگيرانه‌تر شده اين خودرو نمي‌تواند اين استانداردها را پاس کند.


 نهادهاي مالي 

 تبيين شرايط موجود و پيش نيازهاي کاهش نرخ سود بانکي توسط مديرعامل بانک سپه

مديرعامل بانک سپه ضمن تشريح ويژگي هاي نظام تأمين مالي کشور همچنين چالش هاي پيش روي اين نظام، به بيان راه کارها و پيش نيازهاي مورد نياز براي فراهم شدن زمينه کاهش نرخ سود بانکي پرداخت.به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، محمدکاظم چقازردي در نشست مشترک کميسيون اقتصادي مجلس با مسئولان وزارت امور اقتصادي و دارايي، بانک مرکزي و مديران عامل بانک ها که به ميزباني بانک سپه برگزار شد، بانک محور بودن اقتصاد کشور را يکي از ويژگي هاي نظام مالي کشور عنوان کرد و گفت: هزينه جذب منابع و در نتيجه قيمت تمام شده پول در بانک هاي کشور بالا است لذا ضرورت دارد با توجه به شرايط کنوني اقتصاد کشور نرخ تامين مالي در راستاي افزايش سرمايه گذاري و رونق توليد کاهش يابد.

عضو هيات مديره بانک مسکن تشريح کرد:

دو ابزار کنترل قيمت اوراق مسکن در بازار تابستان

با وجود افزايش حجم مبادله اوراق حق‌ تقدم استفاده از تسهيلات بدون سپرده مسکن، قيمت اين اوراق همچنان روي ريل ثبات قرار دارد که به گفته عضو هيات مديره بانک مسکن، اين وضعيت حاصل دو اقدام بانک براي کنترل بازار اوراق است.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه خبري بانک مسکن ، طي چهار ماهه نخست امسال اگر چه ميزان معاملات مسکن در بازار رشد صفر را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرد، اما ميزان استقبال از خريد اوراق مسکن نسبت به سال گذشته افزايش يافته است، طوري که در اين مدت حدود پنج ميليون فقره اوراق مبادله شد و اين در حالي است که در چهارماهه اول سال گذشته ميزان مبادله اوراق چهار ميليون فقره بود.

راه‌اندازي خدمت برداشت وجه بدون کارت بر روي خودپردازهاي بانک پاسارگاد

بانک‌پاسارگاد در راستاي تکميل خدمات بدون کارت خود، خدمات برداشت وجه بدون نياز به کارت را بر روي دستگاه‌هاي خودپرداز خود راه‌اندازي کرد. پيش از اين نيز خدمت مسدود کردن کارت‌هاي پاسارگاد، بدون نياز به کارت در دستگاه‌هاي خودپرداز فعال شده‌بود.به گزارش آفرينش به نقل از روابط‌عمومي بانک‌پاسارگاد، اين بانک در راستاي گسترش خدمات بانکداري الکترونيک خود و جهت رفاه حال مشتريان، خدمت برداشت بدون کارت بر روي خودپردازها را راه‌اندازي کرد. اين خدمت به مشتريان اين امکان را مي‌دهد که در صورت عدم همراه داشتن کارت نقدي خود، در موارد اضطراري، نسبت به برداشت وجه نقد از خودپردازهاي بانک پاسارگاد اقدام کنند.

دکتر صالح آبادي :

رابطه بانکي ايران و روسيه در بهترين سطح خود قرار دارد

مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران گفت: در حال حاضر رابطه بانکي ميان جمهوري اسلامي ايران و روسيه در بهترين سطح خود قرار دارد.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک توسعه صادرات، دکتر علي صالح‌ آبادي با اشاره به سفر اخير هيات بانکي ايران به روسيه افزود: اين سفر دستاوردها و نتايج خوبي براي بانک توسعه صادرات ايران به دنبال داشت.وي افزود: بانک‌هاي خوشنام و بزرگ روسيه براي گسترش روابط بانکي با بانک توسعه صادرات ايران تمايل زيادي نشان دادند و حتي برخي از اين بانک‌ها به برقراري ارتباط با سيستم بانکي ايران از طريق بانک توسعه صادرات تاکيد داشتند.

حمايت بانک شهر از توسعه خطوط ريلي ادامه دارد

با حمايت‌هاي همه جانبه بانک شهر خط 8 متروي پايتخت با رسيدن به فرودگاه امام خميني(ره) تکميل و براي استفاده در اختيار هموطنان و مسافران سفرهاي بين المللي قرار گرفت.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، فاز دوم اين خط در حدفاصل ايستگاه نمايشگاه بين المللي شهر آفتاب تا فرودگاه امام خميني (ره) به عنوان يکي از زيباترين ايستگاه‌هاي مترو پايتخت، طي مراسمي و با حضور رئيس مجلس شوراي اسلامي، شهردار پايتخت و مديرعامل متروي تهران افتتاح شد.

برگزاري آيين تجليل از خبرنگاران با حضور مديرعامل بانک کشاورزي

بانک کشاورزي روز سه شنبه 17 مرداد طي مراسمي به مناسبت روز خبرنگار با حضور مديرعامل اين بانک از خبرنگاران و اصحاب رسانه قدرداني کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک کشاورزي، در اين مراسم که با حضور دکتر مرتضي شهيدزاده رئيس هيات مديره و مديرعامل بانک کشاورزي، اعضاي هيات مديره، مديران امور، خبرنگاران و اصحاب رسانه برگزار شد، پيام دکتر شهيدزاده به مناسبت روز خبرنگار قرائت و از فعالان اين عرصه قدرداني و تجليل شد.

نگاه حمايتي بانک ملي در وصول مطالبات معوق بخش توليد

بانک ملي ايران همسو با تاکيدات دولت محترم براي حمايت از بخش توليد تلاش کرده است تا بستر مساعدتري را براي وصول مطالبات معوق اين بخش به وجود آورد.به گزارش آفرينش به نقل روابط عمومي بانک ملي ،بانک ملي ايران از سال 1390 تاکنون با برنامه ريزي هاي گسترده اي تلاش کرده است تا نسبت به کاهش ميزان معوقات بانکي تلاش کند.در اين راستا برنامه هاي مختلفي به اجرا گذاشته شد و در نتيجه بانک ملي ايران موفق شد تا ميزان مطالبات خود را با يک شيب نزولي مطلوب کاهش دهد اما نکته مهم اين است که اين موفقيت بدون اعمال فشار به بخش توليد به دست آمده است.


 تريبون  

 آخرين وضعيت واگذاري کارخانه ارج

مديرکل صنايع فلزي و لوازم خانگي وزارت صنعت، معدن و تجارت آخرين وضعيت واگذاري کارخانه ارج را تشريح کرد.

عباس هاشمي در گفت‌وگو با ايسنا و در پاسخ به اين که قرار بود تا اوايل خردادماه سال جاري موضوع واگذاري کارخانه ارج در دستور کار قرار گيرد، اظهار کرد: با توجه به محدوديت‌هاي موجود در سيستم بانکي سرمايه‌گذار ايراني که اعتباراتش خارج از کشور قرار دارد با مشکلات انتقال پول مواجه شده و اعلام کرده که اين اتفاق زمان‌بر است.

وي از درخواست جدي دو متقاضي براي خريد کارخانه ارج خبر داد و گفت: با دو بخش خصوصي متقاضي مذاکرات جدي صورت گرفته است و وزارت صنعت، معدن و تجارت در اين خصوص مطمئن است که اين دو متقاضي خواستار مقوله توليد پس از خريد کارخانه ارج هستند.

مديرکل صنايع فلزي و لوازم خانگي وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اين که ارزيابي اوليه از قيمت پايه واگذاري کارخانه ارج منقضي شد، بيان کرد: مجددا يک هفته قبل ارزيابي ثانويه قيمت‌ پايه کارخانه در دستور کار قرار گرفت و با چند درصد افزايش نسبت به قبل روبه‌رو بوديم.

هاشمي در اوايل ارديبهشت‌ماه سال جاري از احتمال واگذاري کارخانه ارج تا اوايل خردادماه سال جاري خبر داده بود.

بنابر اطلاعات رسيده مساحت زمين کارخانه ارج بالغ بر 1000 مترمربع است و براساس قيمت‌گذاري اوليه که اعتبار آن منقضي شد قيمت هر مترمربع زمين معادل 800 تا 900 هزار تومان در نظر گرفته شده بود که در حال حاضر با افزايش مجدد قيمتي روبرو شده است.

صدور دو ميليون کارت اعتباري خريد کالاي ايراني تا پايان سال 97

هاشمي، با اشاره به صدور دو ميليون کارت اعتباري خريد کالاي ايراني با نرخ سود 18 درصد تا پايان سال 97 گفت: تا پايان سال 96 حدود 650 هزار کارت صادر مي شود.

عباس هاشمي، مدير کل صنايع فلزي و لوازم خانگي وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صدور دو ميليون کارت اعتباري خريد کالاي ايراني با نرخ سود 18 درصد تا پايان سال 97 گفت: تا پايان سال 96 حدود 650 هزار کارت صادر مي شود و تا پايان سال 97 حدود يک ميليون و 350 هزار کارت ديگر به مرحله صدور خواهد رسيد.

وي با يادآوري اين موضوع که طرح کارت اعتباري خريد کالاي ايراني از نيمه دوم سال 94 آغاز و در سال 95 اجرايي شد، اظهار کرد: اين طرح براي اجرايي شدن به صورت کامل با مشکلاتي مواجه بود از جمله اينکه زيرساخت‌هاي فني بانک مرکزي و بانک‌هاي عامل و دستگاه‌هاي طرف قرارداد با بانک‌هاي عامل و همچنين بيش از 13 هزار نمايندگي‌ فروش فراهم نبود. از سوي ديگر شرکت‌هاي psp بانک مرکزي بايد posهاي خود را بروز مي کردند که اين کار نيازمند زمان بود.

وي محدود بودن جامعه هدف را به عنوان بزرگترين مشکل طرح مجزا از مسايل فني عنوان کرد و گفت: از سوي ديگر زمان اجراي طرح محدود شده ه بود که همه اين شرايط موجب شد عليرغم اينکه وزارت صنعت، معدن و تجارت تمام ابزارهاي لازم براي کار را در کنار هم چيد و واحدها و نوع کالاها را به صورت کارشناسي شده انتخاب کرد، اما نتيجه مطلوب گرفته نشود و از نزديک به چهارهزار و 200 ميليارد تومان که سقف طرح بود، حدود 1.4 درصد آن جذب شود.مدير کل صنايع فلزي و لوازم خانگي وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به پتانسيل واحدهاي توليدي براي اجراي طرح عنوان کرد: با توجه به اينکه در سال اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال قرار داريم و در ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي طرح کارت اعتباري خريد کالاي ايراني به عنوان يکي از برنامه هاي رونق توليد تکليف شد، طرحي پيشنهادي براي اين منظور توسط وزير صنعت، معدن و تجارت به بانک مرکزي ارسال گرديد و در اين طرح در قالب طرح کارت اعتباري يا فروش کالاهاي بادوام ايراني دو ميليون کارت پيش‌بيني و براي هر کارت پنج ميليون تومان به طور متوسط سقف تعيين شد که در مجموع ده هزار ميليارد تومان مي شود.

هاشمي نرخ سود تسهيلات اين طرح را 18 درصد اعلام کرد و گفت: 6 درصد را توليد کننده تخفيف مي‌دهد و 12 درصد باقيمانده را خريدار خواهد پرداخت. البته هر نرخي که شوراي پول و اعتبار مصوب کرد به همان نسبت 12 درصد به 6 درصد ملاک عمل خواهد بود.

وي با تاکيد بر اينکه در اين طرح پيشنهادي، جامعه هدف محدود نشده است و تمامي کارکنان، کارگران، بازنشستگان دولت و مستمري بگيران صندوق تامين اجتماعي مشمول طرح خواهند شد، اظهار کرد: بازپرداخت اقساط تسهيلات طرح 24 ماهه است و مدت طرح را از امسال تا آخر سال 97 اعلام کرديم که طبق پيش بيني ها تا آخر سال 96 حدود 650 هزار کارت صادر مي شود و تا پايان سال 97 حدود يک ميليون و 350 هزار کارت ديگر به مرحله صدور خواهد رسيد که در مجموع دو ميليون کارت خواهد شد.

هاشمي با اشاره به اين موضوع که همه کالاهاي طرح ساخت داخل کشور هستند، افزود: کالاهاي ايراني با کيفيت که موضوع استاندارد، صرفه جويي انرژي، خدمات پس از فروش و تضمين استمرار تامين کالا در طول اجراي طرح را در دستور کار خود قرار داده اند، در اين طرح مورد استفاده قرار خواهند گرفت. همچنين طرح را از اول شهريورماه سال جاري طبق پيش بيني‌ها آغاز خواهيم کرد و تا پايان سال 97 ادامه مي دهيم.

تشکيل کارگروه مشترک کاهش نرخ سود بانکي

رئيس کميسيون اقتصادي مجلس از تشکيل کارگروهي متشکل از نمايندگان کميسيون اقتصادي ، بانک مرکزي، وزارت اقتصاد، سنديکاهاي بانک‌هاي دولتي و خصوصي و سازمان برنامه براي کاهش نرخ سود بانکي خبر داد.

به گزارش پژوهشکده پولي و بانکي، محمدرضا پورابراهيمي داوراني با تأکيد بر متناسب شدن نرخ سود بانکي با نرخ تورم گفت: افزايش نرخ سود بانکي باعث تخريب اقتصاد کشور شده و حتي عملکرد بانک‌ها را نيز با چالش روبرو کرده است.وي درباره نشست مشترک اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با مديران عامل بانک‌هاي دولتي و مسئولان وزارت اقتصاد و رئيس شوراي هماهنگي بانک‌هاي خصوصي گفت: در اين نشست موضوعات مهم سيستم بانکي کشور با اولويت کاهش نرخ سود سپرده بانکي بررسي شد.رئيس کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي افزود: در اين جلسه تأکيد شد که کاهش نرخ سود سپرده بانکي متناسب با نرخ تورم مي‌تواند آثار مهمي بر روي نرخ تأمين مالي در اقتصاد کشور داشته باشد.

پورابراهيمي داوراني با اشاره به برگزاري جلسات مستمر بين اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس با مديران بانکي افزود: در اين جلسه همچنين عوامل افزايش نرخ سود سپرده بانکي و راهکارهاي کاهش اين نرخ بررسي شد و بانک‌هاي مختلف گزارش‌هاي خود را در خصوص عملکرد ارائه دادند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي