جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5620


عضو معتاد خانواده را طرد نکنيد

معاون عمليات سازمان امداد و نجات خبر داد:
25 مصدوم در برخورد اتوبوس و تريلي


خبرها


ميز خبر


 عضو معتاد خانواده را طرد نکنيد 

 
متخصص روانشناسي باليني با بيان اينکه خانواده نبايد فرد معتاد را طرد کند، گفت: خانواده نبايد از بيمار خشمگين شود. اعتياد تنها يک بيماري است و فقط با در نظر گرفتن و به باور رسيدن اينکه معتاد بيمار است مي توان به نتايج خوبي در معالجه بيمار رسيد.

به گزارش ايسنا، دکتر پروانه محمدخاني درباره رويکرد اجتماعي شدن مبارزه با مواد مخدر و نگاه جامعه به فرد معتاد گفت: اعتياد يک بيماري مثل ساير بيماري‌ها است و بايد بهداشت رواني جامعه در خصوص آن بالا برده شود اينکه ما بگذاريم بيماري ايجاد شود و بعد به فکر درمان باشيم علاج واقعه بعد از وقوع است.

وي ادامه داد: من معتقدم جامعه‌ يا خانواده‌اي که بيمار است فرد بيمار توليد مي‌کند که اين بيماري گاهي اعتياد گاهي افسردگي و گاهي اضطراب و.. است.متخصص روانشناسي باليني ادامه داد: آگاهي‌بخشي‌ها در جامعه بسيار کم است حتي گاهي طرح‌هايي که مطالعات خوبي روي آن صورت نگرفته در جامعه اجرايي مي‌شود که بازخوردهاي منفي دارند و منجر به شکست مي شوند، لذا بايد طرح داشته باشيم و اعضاي آن را پايلوت کنيم؛ اثربخشي طرح را قبل و بعد از اجراي طرح بايد ارزيابي کنيم چنانچه ديديم تفاوتي ايجاد شد، طرح را همگاني و همه‌گير نماييم.

محمدخاني بيان کرد: يکي از اولين اقداماتي که بايد انجام شود رسيدگي به بهداشت رواني جامعه است تا به يک جامعه شاد و داراي دغدغه‌هاي اقتصادي - اجتماعي داشته باشيم، به خصوص بايد روي نقش والدين و نهادهايي که بيشترين ارتباط را با مردم دارند از مهد کودک تا دانشگاه‌ها کار شود زيرا اعتياد چيزي نيست جز راهبردهاي فرد براي فرو نشاني حس‌هاي منفي‌اش.

وي افزود: معتقدم مي‌توان با ايجاد حس‌هاي مثبت و جايگزين کردن با حس‌هاي منفي فرد که از جامعه يا خانواده برمي‌آيند و تبديل به آسيب مي‌شوند مقابله کرد.

اين استاد دانشگاه و آسيب شناس درباره آمار اعتياد در زنان اظهار داشت: طبق آخرين آماري که داريم حدود 9 درصد از مصرف‌کنندگان مواد مخدر زنان و مابقي مردان هستند که اين متاسفانه خبر خوشي نيست حتي يک درصدش چه براي زنان و چه براي مردان بد است ولي به اعتقاد من بايد آسيب شناسي کرد تا به علت اصلي گرايش زنان به مواد مخدر پي ببريم؛ چه بسا مشکل عمده ما همان 91 درصد است که 9 درصد از دل آن برمي‌آيد مثلا دختر پدري که اعتياد دارد يا زن مردي که معتاد است و کم کم به سمت مواد کشيده مي‌شوند و مي‌توان گفت اين 9 درصد غالبا زاييده آسيب اول است، لذا بايد بيشترين سرمايه‌گذاري و تمرکز روي اعتياد آقايون گذاشته شود تا نتيجه بهتري گرفت.

محمدخاني تاکيد کرد: من سرمايه گذاري براي از بين بردن اعتياد در زنان را نفي نمي‌کنم اما اگر در اين حوزه براي زنان کار مي‌شود بايد در بستر جامعه و با توجه به امنيت و احترامشان و با توجه به اينکه مورد خشونت قرار نگيرند، کاري انجام شود

وي در انتها به نقش مهم خانواده اشاره کرد و يادآور شد: خانواده بيشترين کمک در شکل نگرفتن بيماري را دارد اما وقتي شکل گرفت و اين آسيب و بيماري درخانواده به وجود آمد يکي از سخت ترين شرايط رواني براي درمان در خانواده ايجاد مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي ستاد مبارزه با مواد مخدر، وي تصريح کرد: خانواده نبايد فرد معتاد را طرد کند بلکه بايد وي را تشويق کند و ابزار و مکان درمان را براي فرد مهيا کند، خانواده نبايد از بيمار خشمگين شود اعتياد تنها يک بيماري است و فقط با در نظر گرفتن و به باور رسيدن اينکه معتاد بيمار است مي توان به نتايج خوبي در معالجه بيمار رسيد.


 معاون عمليات سازمان امداد و نجات خبر داد:
 25 مصدوم در برخورد اتوبوس و تريلي 

 معاون عمليات سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر اعلام کرد: بر اثر برخورد يک دستگاه اتوبوس و يک دستگاه تريلي 27 تن حادثه ديدند که 25 تن از مصدومان توسط امدادگران هلال احمر امدادرساني و 3 نفر نيز به مراکز درماني منتقل شدند.

به گزارش ايلنا، شاهين فتحي؛ معاون عمليات سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر درباره تصادف جاده اي در محور اصفهان، اظهارداشت: ساعت 2 و 10 دقيقه بامداد روز گذشته برخورد يک دستگاه اتوبوس با يک دستگاه تريلي در محور خراسان جنوبي-طبس-سه راهي ديهوک(کيلومتر 15 محور ديهوک _بشرويه) به مرکز هماهنگي و کنترل عمليات هاي امدادي جمعيت هلال احمر گزارش شد.

وي با اشاره به اينکه بلافاصله پس از وقوع تصادف نيروهاي امدادي جمعيت هلال احمر به منطقه اعزام شدند، بيان کرد: براثر وقوع اين حادثه 27 نفر حادثه ديدند که از اين تعداد 25 نفر مصدوم شدند که 3 تن از مصدومان به وسيله نيروهاي امدادي هلال احمر به مراکز درماني منتقل شدند.


 خبرها 

 مرگ 17 هزار نفر در حوادث و سوانح در كشور

روز گذشته نشست خبري اولين جشنواره کشوري پيشگيري از سوانح و حوادث در ساختمان شهداي راديو در صداو سيما با حضور خبرنگاران برگزار شد.در اين نشست دكتر صديقه اعتماد سعيد،رئيس جشنواره افزود:دراولين جشنواره ،برجسته سازي حوزه پيشگيري اولويت است ؛يكي از اين بحثهاي سوانح اجتماعي در بين مردم اين است كه اين حوادث را تقدير مي پندارند كه ما بايد اين طرز تفكر را عوض كرده و بايد اين گفتمان اجتماعي را تغيير بدهيم و به اين سمت حركت كنيم كه اين اتفاق يك تقدير نيست يك تصميم است كه با يك انتخاب خوب در حقيقت تصميم هاي بگيريم كه حادثه ساز نباشد . وي گفت حوادث ترافيكي بالاترين حوادث در كشور را تشكيل مي دهند كه 3 عامل اصلي آن انسان ؛خودرو و شاهراه هاي آسيب خيز جاده اي هستند .

ايشان در اين نشست به اموزش همگاني در كاهش آسيب هاي ترافيكي اشاره كردند و گفتند در دهه 80 تا دهه 90 مردم با آموزش و آگاهي از بستن كمربندايمني در خودرو شاهد كاهش تلفات در تصادفات را داشته ايم .كه الان بستن كمربند به عنوان يك فرهنگ عمومي جا افتاده است .

دكتر اعتمادبا اشاره به مرگ و مير بالا در سنين 15 تا 44 سالگى به دليل حوادث گفت: سالانه حدود 17 هزار نفر در رنج 15 تا 44 سالگى که نيروهاى کارآمد جامعه و سرپرست خانوار جان خود را از دست مى دهند و اين موضوع خانواده‌ها را به زير خط فقر مى برد.

مدير شبکه راديويي سلامت تاکيد کرد: 17 هزار نفر مرگ و مير معادل سقوط يک هواپيما با 340 نفر در هفته است اگر هر هفته يک هواپيما سقوط کند همه مردم و رسانه‌ها به آن توجه مى کنند، اما کسى به اين ميزان مرگ و مير در اثر حوادث توجه نمي‌کند.ايشان در ادامه افزود:برگزاري جشنواره براي پاسخگويي به مطالبات اجتماعي، آگاهي بخشي و ارتقاي اطلاعات عمومي مردم در مواجهه با بلاياي طبيعي و غير طبيعي و حوادث غيرعمد و عمد در قالبهاي خبري ميني فيچر، فيچر و مستند گزارشي خواهد بود.

همچنين در اين نشست دکتر سيد حميد جمال الدينى، معاون آموزش، پژوهش و فناورى جمعيت هلال احمر گفت:ضريب خطر كشور ما در حوزه حوادث طبيعى از 10، 8 است و سالانه 4 تا 6 درصد درآمد ناخالص ملى كشور شامل حوادث انسان ساخت مى شود كه با مبلغى كه در حوادث هزينه مى شود، مى توان تمام اتوبان هاى كشور را بازسازى كرد

ايشان در ادمه گفت:از طرفى بايد توجه كرد كه شاخص آمادگى خانوارهاى ايرانى در برابر حوادث و بلايا از 100، 9.3 است.كه درصد قابل توجهى در كشور ما به خاطر سلفى گرفتن جان خود را از دست مى دهند و حتى افرادى براى ديدن صاعقه جان خود را از دست مى دهند ،به همين دليل بحث آموزش همگانى مطرح مى شود كه بسيار اهميت دارد.

وي گفت:آموزش همگانى محقق نمى شود مگر اين كه توجه كنيم هدف از آموزش، تغيير رفتار است و اثرگذارى وقتى مشخص مى شود كه رفتار مردم تغيير كند.از طرفى بايد توجه كرد سطح دانش مردم متفاوت است و برنامه سازى بايد با پژوهش و آمار همراه باشد.آموزش همگانى وقتى موفق است كه ارزش اجتماعى داشته باشد.

برديا سيفي


 ميز خبر 

 سيستم هاي باتلاقي و دست هاي خالي

آذر فخري

آستانه و ظرفيت تحمل شما را چه چيزهايي تعيين مي کند؟

چه چيزهايي هستند که مرئي يا نامرئي ، قابل کنترل يا خارج از کنترل، اعصاب و روان و واکنش هاي حسي شما را در دست دارند و نمي گذارند که به موقع ، آن چنان که بايد، خودِ انساني و استعدادهاي دروني تان ظهور کند .چه چيزهايي آن جا، بيرون از شما وجود دارد که نمي گذارد شما محل تجلي تعينات آسماني و ملکوتي شويد و مي خواهد که همچنان دامن وجودتان خاک آلوده و ناسوتي باقي بماند؟

چه الزاماتي در بيرون از جان و روح شما وجود دارند که از شما موجودي محافظه کار، گاهي آب زيرکاه و در بدترين شکل دغلکار و دروغ گو مي سازند.چه نيازهايي هست که شما ناچاريد براي برآورده کردن آن ها از حقيقت سرشار دروني تان ، فاصله بگيريد و چيزي بشويد که دوست نداريد و اصلا از اول آن را نمي خواستيد...اما بالاخره وا داده ايد. همه ي ما واداده ايم و بدل به ماشين تحقق آمال و اهداف کساني شده ايم که سيستم ها را به وجود مي آورند و ما را براي کنترل آن ها به کار مي گيرند. ما در نهايت به چرخ دنده هاي گرداننده ي اين سيستم ها تبديل مي شويم. فيلم « عصر جديد » چاپلين را تصور کنيد ! همه ي ما آن شکلي شده ايم؛ يک آچار در دست داريم و پيچ و مهره ها را سفت مي کنيم. حتي در جايي که نياز نيست، ما فقط مثل يک ابزار رفتار مي کنيم؛ جايي که بايد حرف بزنيم ساکت مي مانيم زيرا حرف زدن يک واکنش است و ابزار واکنش نشان نمي دهد. ابزار فقط به روغن کاري نياز دارد و اگر شل شد بايد سفتش کرد. ما اينک ابزارهايي براي کنترل و نگهداري ابزارهاي ديگر هستيم.

نيازهاي معمول روزانه البته در آن حدي نيستند که بتوانند انسانيت ما را چنين به بازي بگيرند و از ما موجودي مسخ شده بسازند. اين ماييم که به نيازهاي مان شکلي افسون کننده و در نتيجه پر هزينه مي بخشيم. ما از هر چيز بهترينش را مي خواهيم و بهترين در قاموس سيستم امروز ، يعني گران ترين ، يعني کار در دو شيفت ، يعني کار تا دم مرگ تا وقتي که دست ها به رعشه بيفتند و پاها از توان باز بمانند. اين است که ما حتي بعد از بازنشستگي هم کار مي کنيم. در روزهايي که فرصت داريم به سفربرويم ؛ جاهايي از جهان را که نديده ايم ببينيم و به تجربه هاي تازه دست يابيم و به اين ترتيب با بزرگ تر کردن دنياي خود به پيراني حکيم ، با تجربه اما به روز تبديل شويم، به جاي همه ي اين ها از فرداي روز بازنشستگي به جاي رفتن به آژانس مسافرتي و گرفتن بليت براي سفر دوست داشتني، به سر کار مي رويم . البته فرقي هم نمي کند که چه کاري.

آن قدر زندگي هاي مان را گسترده ايم و نيازهاي غير واقعي به وجود آورده ايم که ناچاريم براي ادامه ي اين روند، تا دم مرگ کار کنيم. ما هرگز بازنشسته نمي شويم و اين يعني هرگز مهارت جديدي به دست نمي آوريم. هرگز ناديدني ها را نمي بينيم. هرگز فرصت نمي کنيم کتاب هايي را که دوست داريم ، بخوانيم. ما هرگز فرصت نمي کنيم در اقيانوس واقعي هستي خود غوطه ور شويم. ما در مرداب سيستم و نيازهاي کاذب اما افسون گر خود دست و پا مي زنيم و در نهايت روزي جزيي از همان باتلاق مي شويم، دامي براي بلعيدن ديگراني که از پي ما آمده اند و ما هرگز به آن ها نگاه نکرديم که بفهميم نياز و آرزو و عشق شان چه بود؛ که چه ها مي توانستيم به آن ها بدهيم و چه ها مي توانستيم از آن ها بگيريم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي