جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5620


«هيس پسرها فرياد نمي‌زنند» پوران درخشنده؛ در انتظار پروانه ساخت


جايزه جشنواره «اورآسيا» به «کليله و دمنه» رسيد


رقابت چهار فيلمساز ايراني در بيست و سومين جشنواره «اينکانترز»


بيژن امکانيان و سام درخشاني با "گسل" به تلويزيون مي‌آيند


بزرگداشت سينمايي‌ها براي مجيد انتظامي


مهناز افشار در «لس آنجلس- تهران» بازي مي‌کند


اولين نمايش جهاني فيلم جديد «جان وو» در جشنواره ونيز


دريچه هنر


ميز خبر


 «هيس پسرها فرياد نمي‌زنند» پوران درخشنده؛ در انتظار پروانه ساخت 

 
جديدترين فيلمنامه پوران درخشنده با موضوع تربيتي درباره پسرها و مشکلات آنان در جامعه در انتظار پروانه ساخت از وزارت ارشاد است.پوران درخشنده بعد از ساخت «هيس دخترها فرياد نمي‌زنند» در سال 1391، تصميم به ساخت فيلمي با عنوان «هيس پسرها فرياد نمي‌زنند» گرفت که مدت‌هاست تحقيقات اين فيلم را آغاز کرده است.

وي درباره تحقيق درباره اين پروژه توضيح داد: تحقيقات اين فيلمنامه را مدت‌هاست آغاز کردم. با توجه به تحقيقات صورت گرفته وضعيت پسرها در جامعه نگران‎کننده‌تر از دخترها است زيرا خانواده‌ها بيشتر با اين پيشفرض که فرزند پسر بايد در جامعه باشد و آزادي‌ عمل بيشتري مي‌تواند داشته باشد در حفاظت و مراقبت از فرزندهاي ذکور خود کمتر سخت‌گير هستند و براي اين کودکان اتفاقات ناگواري رخ مي‌دهد.

درخشنده ادامه داد: با توجه به تحقيقات گسترده که انجام دادم کودکان ذکور خانواده‌ها هم برخلاف تصور جامعه در معرض خطر و آسيب‌هاي اجتماعي هستند. به محض دريافت پروانه ساخت تلاش مي‌کنم کارهاي مربوط به توليد فيلم فراهم شده و کار را جلوي دوربين ببرم.

فيلمنامه جديد پوران درخشنده که براساس مشکلات پسران نوشته شده است مدت‌هاست براي اخذ پروانه ساخت به وزارت ارشاد ارائه شده اما هنوز نتوانسته مجوز ساخت از اين وزارتخانه دريافت کند. اين در حالي است که چندي پيش در مراسمي که در موزه سينما برگزار شد از آثار اين کارگردان رونمايي و اکثر حاضران از جمله رئيس سازمان سينمايي وقت از ايشان به عنوان کارگرداني که به مسايل اجتماع با نگاه آموزشي و تربيتي توجه دارد، قدرداني کرد.

فيلم «هيس دخترها فرياد نمي‌زنند» در سال 1392 به نمايش درآمد و جزو فيلم‌هاي پرمخاطب بود. فيلم «زير سقف دودي» ساخته درخشنده همچنان بر پرده سينماها است.


 جايزه جشنواره «اورآسيا» به «کليله و دمنه» رسيد 

 جايزه ويژه هيات داوران بخش سينماي کودک جشنواره «اورآسيا» به پويانمايي بلند «کليله و دمنه» اهدا شد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، جايزه ويژه هيات داوران بخش سينماي کودک سيزدهمين جشنواره «اورآسيا» به پويانمايي بلند «کليله و دمنه» به کارگرداني عليرضا توکلي بينا و تهيه‎کنندگي زهرا هاشمي بهرماني اهدا شد.

اين اثر به پخش کنندگي بنياد سينمايي فارابي در بخش کودک جشنواره بين‎المللي فيلم «اورآسيا» که در کشور قزاقستان برگزار مي‌شود، به نمايش درآمد و جايزه ويژه هيات داوران را از آن خود کرد.

دراين دوره از جشنواره آثاري از کشورهاي فرانسه، هلند، چين، افغانستان، گرجستان، تونس، پرو، مکزيک، جمهوري چک، اسپانيا، دانمارک و قزاقستان به نمايش درآمدند.

پويانمايي «کليله و دمنه» برگرفته از يکي از داستانهاي همين کتاب به نام «دو بچه شغال در دل جنگل» است که درباره مواظبت جغدي در جنگل از 2 بچه شغال و داستانهاي شير با ديگر حيوانات است. روايت اين پويانمايي براساس داستاني است که کليله در پيري براي فرزندانش درباره اتفاقات رخ داده در جنگل تعريف مي‎کند.

«کليله و دمنه» توسط هدايت فيلم از مهرماه همزمان با آغاز سال تحصيلي اکران عمومي مي‌شود.

سيزدهمين جشنواره فيلم «اورآسيا»، با تغيير زمان و مکان برگزاري، از 31 تيرماه تا 6 مردادماه سال جاري در شهر آستانه برگزار شد.


 رقابت چهار فيلمساز ايراني در بيست و سومين جشنواره «اينکانترز» 

 چهار فيلمساز ايراني با سه فيلم کوتاه در بيست و سومين جشنواره «اينکانترز» انگلستان رقابت مي‌کنند.به گزارش خبرنگار مهر، انيميشن کوتاه «صورتي» به کارگرداني محبوبه محمدزکي و فيلم‌هاي کوتاه «روتوش» به کارگرداني کاوه مظاهري و «سکوت» به کارگرداني فرنوش صمدي و علي عسگري در بيست و سومين جشنواره فيلم کوتاه و مستند «اينکانترز» انگلستان رقابت مي‌کنند.

اين جشنواره به عنوان يکي از جشنواره‌هاي مورد تاييد آکادمي اسکار و همينطور يکي از مهم‌ترين جشنواره فيلم کوتاه در اروپا هر ساله با برگزاري بازار و برنامه‌هاي جنبي مختلف در شهر بريستول برگزار مي‌شود.فيلم‌هاي کوتاه «روتوش» و «سکوت» در حالي ادامه حضورهاي بين‌المللي خود در اين جشنواره را ادامه مي‌دهند که انيميشن کوتاه «صورتي» نخستين حضور بين‌المللي خود را در اين جشنواره تجربه مي‌کند.

بيست و سومين جشنواره فيلم کوتاه و مستند «اينکانترز» در تاريخ 19 تا 24 سپتامبر برابر با 28 شهريور تا 2 مهر برگزار خواهد شد.


 بيژن امکانيان و سام درخشاني با "گسل" به تلويزيون مي‌آيند 

هنرآنلاين؛ شبکه يک سيما قرار است از پنجشنبه 19 مرداد با مجموعه کمدي اجتماعي - سياسي "گسل"، مهمان شبانه خانه‌هاي ايرانيان باشد.مجموعه داستان "گسل" درباره محافظ يکي از معاونان وزرا است و اتفاقاتي که در حيطه زندگي شخصي و کاري او بوجود مي‌‎آيد.اين سريال روايتي است از نمايش دو بخش کاري و زندگي شخصي ارشيا (با بازي سام درخشاني) و دکتر اعتبار (با بازي بيژن امکانيان).مهتاج نجومي، فلور نظري، تيرداد کيايي، رامتين خداپناهي، شبنم فرشادجو، ستاره حسيني، سامان دارابي، محمد فيلي، رضا کريمي، نيکي محرابي، کاوه سماک باشي، طوفان مهرداديان و افشين نخعي از ديگر بازيگران اين مجموعه طنز تلويزيوني هستند.


 بزرگداشت سينمايي‌ها براي مجيد انتظامي  

مهر؛ سازمان سينمايي حوزه هنري در نظر دارد بزرگداشت مجيد انتظامي را برگزار کند.يزدان عشيري مدير روابط عمومي و امور محافل سازمان سينمايي حوزه هنري گفت: مراسم بزرگداشت مجيد انتظامي روز سه‌شنبه 24 مرداد ماه جاري با حضور هنرمندان، سينماگران، مديران فرهنگي و اهالي رسانه در تالار سوره حوزه هنري برگزار مي‌شود.وي ادامه داد: اين حرکت به پاس خدمات ارزنده و خلاقيت‌هاي ماندگار وي در جهت پاسداشت کارنامه درخشان و غني مجيد انتظامي و حضور و جايگاه تاثيرگذار وي در عرصه موسيقي سينما بويژه، سينماي انقلاب و دفاع مقدس طراحي شده است.به گفته وي، مجيد انتظامي در سينماي ايران تنها يک نام و يک کارنامه نيست.


 مهناز افشار در «لس آنجلس- تهران» بازي مي‌کند 

 مهر؛ مهناز افشار در فيلم سينمايي «لس آنجلس- تهران» به کارگرداني تينا پاکروان به ايفاي نقش مي‌پردازد.مهناز افشار در فيلم سينمايي «لس آنجلس- تهران» به کارگرداني تينا پاکروان به ايفاي نقش مي‎پردازد. پيش از اين حضور ماهايا پطروسيان در اين فيلم سينمايي قطعي شده بود.

اين فيلم سينمايي هم‌اکنون در مرحله پيش‏توليد است و ساير بازيگران آن طي روزهاي آتي معرفي مي‌شود.فيلمبرداري «لس آنجلس- تهران» طبق برنامه‏ريزيها قرار است اواخر مرداد ماه آغاز شود. تينا پاکروان تهيه‏کنندگي اين پروژه را با مشارکت علي حسيني برعهده دارد و نويسندگي آن به صورت مشترک توسط تينا پاکروان و آنالي اکبري انجام شده است.


 اولين نمايش جهاني فيلم جديد «جان وو» در جشنواره ونيز 

 هنرآنلاين؛ سه فيلم ديگر به فهرست فيلم‌هاي هفتاد و چهارمين دوره جشنواره فيلم ونيز اضافه شدند.

برگزارکنندگان جشنواره فيلم ونيز روز دوشنبه از اضافه شدن سه فيلم ديگر به فهرست برنامه اين دوره جشنواره خبر دادند."تعقيب سراسري" (Manhunt) به کارگرداني جان وو، اولين بار در دنيا در بخش خارج از مسابقه به نمايش درمي‌آيد. فيلمساز باسابقه هنک کنگي با فيلم جديدش به ژانر تريلر جنايي که کارش را با آن شروع کرد، بازگشته است. او اولين بار در 1989 با فيلم "قاتل" مورد توجه قرار گرفت."تعقيب سراسري" بازسازي فيلمي ژاپني توليد 1976 درباره مردي چيني است که با پرونده‌سازي به ارتکاب جنايت در ژاپن متهم مي‌شود و مورد تعقيب مقامات و يک گروه آدمکش اسرارآميز قرار مي‌گيرد.


 دريچه هنر 

 «کوپال» به جشنواره «اسپليت» کرواسي راه يافت

«کوپال» به کارگرداني کاظم ملايي به بخش مسابقه جشنواره بين‎المللي «اسپليت» کشور کرواسي راه يافت.

به گزارش خبرگزاري مهر، فيلم سينمايي «کوپال» به نويسندگي و کارگرداني کاظم ملايي به بخش مسابقه بيست و دومين جشنواره بين‏المللي «اسپليت» کشور کرواسي راه يافت.

جشنواره بين‏المللي فيلم «اسپليت» هر سال آثار کارگردانان نوظهور را در بخش مسابقه‌ خود به نمايش مي‌گذارد و تمرکز اصلي‌ اين رويداد نمايش آثار نوآورانه، تجربي، غيرمتعارف و راديکالي است که خارج از جريان رايج سينما توليد شده باشند.

طبق اعلام سايت رسمي جشنواره، امسال هيات انتخاب اين رويداد از ميان آثار ثبت نام شده تنها 9 فيلم را براي بخش اصلي اين جشنواره انتخاب کرده‌اند در اين بخش فيلم سينمايي «کوپال» به عنوان تنها نماينده ايران با آثاري از کشورهاي اتريش، اسپانيا، چين، مکزيک، فيليپين، کرواسي، هندوستان و کره جنوبي رقابت مي‌کند. فيلم «دورگاي جذاب» برنده ببر طلايي جشنواره رتردام سال جاري (2017) از کشور هندوستان و فيلم «آزاد و آسان» برنده جايزه‌ ويژه هيات داوران جشنواره ساندنس (2017) از کشور چين، از جمله آثار بخش مسابقه‌ امسال اين جشنواره به شمار مي‌آيند.

«کوپال» اولين فيلم بلند کاظم ملايي است که ماه گذشته توانست در سومين جشنواره‌ بين‌المللي فيلم Around آمستردام جايزه‌ بهترين فيلم بلند اين رويداد را بدست آورد. اين فيلم با مدت زمان 81 دقيقه داستان يک هفته از زندگي دکتر احمد کوپال است که قبل از تحويل سال نو دچار چالش غريبي در زندگي شخصي‌اش مي‌شود. اين فيلم در پيرنگ اصلي خود به مسائلي همچون حفظ محيط زيست و احترام به حقوق حيوانات مي‌پردازد. لوون هفتوان، نازنين فراهاني و پوريا رحيمي سام بازيگران اصلي اين فيلم هستند و سگي به نام شارون نيز يکي از نقش‌هاي مهم و کليدي اين فيلم را بازي مي‌کند.

طبق گفته‌ تهيه‎کننده‌ فيلم، «کوپال» قرار است که آبان ماه امسال در سينماهاي سراسر کشور به نمايش عمومي درآيد.

خبرهاي جديد از انيميشن ايراني؛

«آخرين داستان» به گام آخر رسيد

اکبر زنجانپور، صداپيشگي شخصيت کاوه آهنگر در انيميشن «آخرين داستان» به کارگرداني اشکان رهگذر را برعهده دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، اکبر زنجان‌پور نقش کاوه آهنگر را در انيميشن «آخرين داستان» به نويسندگي و کارگرداني اشکان رهگذر صداپيشگي مي‌کند.

انيميشن «آخرين داستان» با برداشتي آزاد از داستان «ضحاک» شاهنامه اين روزها مراحل پاياني توليدش را در استوديو هورخش مي‌گذراند و بازيگران مطرح سينما و تئاتر صداپيشگي نقش‌هاي اصلي اين انيميشن را بر عهده دارند و اکبر زنجان‌پور نقش کاوه آهنگر را در انيميشن «آخرين داستان» صداپيشگي مي‌کند.

پرويز پرستويي، بيتا فرهي، حامد بهداد، حسن پورشيرازي، باران کوثري، فرخ نعمتي، اشکان خطيبي، شقايق فراهاني، مليکا شريفي‌نيا، زهير ياري و بانيپال شومون از ديگر بازيگراني هستند که صداپيشگي نقش‌هاي اصلي انيميشن «آخرين داستان» را بر عهده دارند.

«آخرين داستان» از سال 89 در استوديو هورخش در حال ساخت است و توليد آن در نيمه دوم امسال به پايان مي‌رسد. اين انيميشن در مسير توليد و در سال 2013 موفق شد به ‌عنوان 6 پروژه برتر در حال توليد جهان در جشنواره «انسي» فرانسه که مهم‌ترين رويداد انيميشني سالانه جهان است، معرفي شود. همچنين اين اثر در سال 2016 به دعوت جشنواره انسي در بازار فيلم جشنواره بين‌المللي کن به ‌عنوان يکي از چهار انيميشن سينمايي برتر در حال توليد جهان معرفي شد.

عوامل اين انيميشن عبارتند از نويسنده و کارگردان: اشکان رهگذر، تدوين: ژينوس پدرام، آهنگساز: کريستف رضاعي، طراحي و ترکيب صدا: عليرضا علويان، انتخاب بازيگران: تينا پاکروان، صدا پيشگان: پرويز پرستويي، بيتا فرهي، حسن پورشيرازي، باران کوثري، فرخ نعمتي، اشکان خطيبي، شقايق فراهاني، مليکا شريفي‌نيا، زهيرياري و بانيپال شومون، عکس: امير عابدي، مشاور رسانه‌اي: زهرا نجفي.

زندگي يک نويسنده در دهه 30 سوژه انيميشن «گذشته» شد

طراحي کاراکتر، فضا و استوري‌بورد انيميشن «گذشته» به کارگرداني حميد محمدي به پايان رسيده و اين پروژه وارد مرحله فيلمبرداري شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر، حميد محمدي پيرامون موضوع انيميشن «گذشته» گفت: بخشي از فرهنگ ادبي معاصر ايران، متاثر از ادبيات پيشروي دهه‌هاي 30 و 40 شمسي است که اتفاقا مورد سرکوب و سانسور قرار مي‌گرفت. انيميشن کوتاه «گذشته» داستان نويسنده‌اي در اين بازه‌ زماني است که به دليل هراس و ارعاب ناشي از اين تهديدات، قادر به نوشتن نيست اما سرانجام بر ترس خود فائق آمده و نوشتن را از سر مي‌گيرد.

محمدي ادامه داد: 9 دکور در اين کار وجود دارد؛ 2 خيابان اصلي و 2 کوچه فرعي از تهران بين دهه 30 و 40 شمسي به تصوير کشيده مي‌شود، همچنين سه فضاي سورئال شامل «جزيره‌هاي معلق»، «پله‌هاي مارپيچ» و «بيرون از اتاق نويسنده» در فيلمنامه وجود داشت که براي ضبط اين سه فضا نياز به دکور بود، لذا ساخت اين دکورها همزمان با فيلمبرداري ادامه دارد.


 ميز خبر 

 اولين بازيگر «گودزيلا» درگذشت

«هارو ناکاجيما» به عنوان اولين کسي که در سينما ايفاگر نقش «گودزيلا» بود در سن 88 سالگي درگذشت.

به گزارش ايسنا به نقل از هاليوود ريپورتر، «هارو ناکاجيما» که در ژاپن به «آقاي گودزيلا« معروف است و بين‌ سال هاي 1954 تا 1972 در 12 فيلم لباس‌هاي گودزيلا را به تن کرد، در سن 88 سالگي درگذشت.

وي سابقه بازي در فيلم «گودزيلا» ساخته «ايشيرو هوندا» محصول سال 1954 و فيلم «هفت سامواريي» به کارگرداني «آکي‌رو کوراساوا» به عنوان دو فيلم از مهم‌ترين آثار تاريخ سينماي ژاپن را در کارنامه سينمايي دارد.

اين بازيگر ژاپني متولد شهر ناگاتاما، در ديگر فيلم‌هاي محصول کوجي فيلم در نقش «دراکولا» بازي کرد که از جمله مي‌توان به فيلم سال 1961 ديگر ساخته «ايشيرو هوندا» و دو فيلم «يوجيمبو» و «قلعه‌هاي پنهان» از ساخته‌هاي «کوروساوا» اشاره کرد.

«ناکاجيما» در مصاحبه‌اي گفته بود که بخشي از لباس گودزيلا در فيلم سال 1954 از بتون ساخته شده بود و حدود 100 کيلوگرم وزن داشت.

وي قرار بود در جشنواره فيلم توکيو که در ماه اکتبر برگزار مي‌شود، پيش از نمايش نسخه بازسازي شده فيلم «گودزيلا» در يک گفتگو حضور پيدا کند.

نگارش «قمارباز» به‌زودي تمام مي‌شود

کارگردان فيلم سينمايي «آپانديس» در تدارک ساخت فيلم جديدش بر اساس فيلمنامه «قمارباز» است.

حسين نمازي کارگردان سينما در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جديدترين فعاليت هاي سينمايي خود گفت: پيش از اين قرار بود فيلم سينمايي «چترباز» را جلوي دوربين ببرم، اما بنا به دلايلي ساخت اين فيلمنامه منتفي شد.

وي بيان کرد: در حال حاضر مشغول بازنويسي يک فيلمنامه جديدم و تاکيد مي‎کنم که هيچ عجله‌اي براي آماده کردن فيلم براي حضور در جشنواره فيلم فجر ندارم و نمي‌خواهم اين پروژه را با عجله و بدون در نظر گرفتن زمان کافي جلوي دوربين ببرم.

کارگردان فيلم سينمايي «آپانديس» توضيح داد: اين پروژه جديد نيز يک فيلم با موضوع اجتماعي است که شکل متفاوتي از نظر محتوايي نسبت به ديگر کارهاي من دارد. اين فيلم به مساله «بزه» در جامعه مي‎پردازد و داراي يک فضاي دراماتيک مانند «آپانديس»است.

وي ادامه داد: موقعيت هاي خنده دار آن مي تواند به «آپانديس» شباهت داشته باشد ولي قصه «قمارباز» به ويژه در بحث تم مي‎‌تواند پيش‎زمينه‎هايي از سينماي خارج از کشور داشته باشد، اما به لحاظ پرداخت و فضاي قصه يک کار بسيار جديد است.

اين کارگردان جوان تاکيد کرد: هنوز نام قطعي براي اين پروژه در نظر گرفته نشده است و احتمال تغيير نام وجود دارد.

نمازي در پايان گفت: در حال حاضر تمام تلاش خود را مي‎کنم فيلمنامه را به آن جايي که مي‎خواهم برسانم و فکر مي‎کنم تا 2 ماه آينده بازنويسي فيلمنامه به پايان مي‎رسد.

پروانه ساخت 7 فيلم در شبکه نمايش خانگي صادر شد

شوراي پروانه نمايش خانگي با ساخت 7 فيلمنامه موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاري مهر، براساس جلسات يکم و هشت مرداد شوراي پروانه نمايش خانگي که با حضور اکثر اعضا برگزار شد، با ساخت فيلمنامه‎هاي «زير گنبد کبود (موج منفي)» به تهيه‏‎کنندگي رقيه حسيني و کارگرداني سيد محسن يوسفي، «فقط به خاطر تو» به تهيه‎‏کنندگي و کارگرداني داود محمدي شلماني، «شانتاژ» به تهيه کنندگي محمد مهدي محمدي علي‏آبادي و کارگرداني امير مومني اصل، «اگر دستهاي تو در ميان باشد» به تهيه‎کنندگي سالار نسبي طهراني و کارگرداني محمد نصرت خوارزمي و «سر شب» به تهيه‎کنندگي اسماعيل عفيفه و کارگرداني سعيد فرهادي موافقت به عمل آمد.

همچنين در اين جلسات با ساخت يک عنوان فيلم مستند و يک عنوان فيلم کوتاه نيز موافقت به عمل آمد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي