جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5623


جديدترين آمار مبتلايان به ايدز در کشور اعلام شد


خبرها


يادداشت


ميز خبر


 جديدترين آمار مبتلايان به ايدز در کشور اعلام شد  

 
رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با بيان اينکه بيماري ايدز از طريق رابطه جنسي در کشور در حال افزايش است، جديدترين آمار مبتلايان به اين بيماري را اعلام کرد.

پروين افسر کازروني، رييس اداره ايدز وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا درباره آخرين آمار مبتلايان به ايدز اظهار کرد: تا اول فروردين سال 96، تخمين زده مي‌شود؛ 66359 نفر در کشور مبتلا به ايدز باشند که از ميان‌ آن‌ها 34949 نفر مبتلا به ايدز شناسايي شده که از اين تعداد 84 درصد مرد و 16 درصد زن هستند. همچنين 53 درصد از اين تعداد بين 21 تا 35 سال است و از کل افراد شناسايي شده 9477 نفر فوت شده‌اند.

او به راه‌هاي انتقال ويروس ايدز به افراد شناسايي شده تا اول فروردين سال 96 اشاره کرد و گفت: 66. 3 درصد از اين افراد براثر استفاده از سرنگ مشترک و از طريق اعتياد تزريقي مبتلا شده‌اند. همچنين 19. 3 درصد از طريق رابطه جنسي، 1. 5 درصد از طريق مادر به کودک و 7 دهم درصد براثر خون و فرآوردهاي خوني مبتلا شده‌اند که البته راه انتقال از طريق فرآورده‌هاي خوني در سال‌هاي اخير به شدت کاهش يافته است.

ايدز در بين زنان افزايش پيدا کرده‌است

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با اشاره به آمارهاي مبتلايان به ايدز در ماه‌هاي ابتدايي سال 96 خاطرنشان کرد: مبتلايان از ابتداي سال جاري تاکنون شامل30 درصد زن و 70 درصد مرد هستند. 39 درصد از اين افراد از طريق اعتياد تزريقي، 41 درصد از طريق رابطه جنسي و 3 درصد از طريق مادر به کودک مبتلا شده‌اند.

وي افزود: همچنين مبتلايان به ايدز در سنين زير 15 سال 37 درصد در کشور تخمين زده شده‌اند و از اين تعداد نيز 88 درصد به دوره مراقبت رفتند و 98 درصد از افرادي که به دوره مراقبت رفتند در حال دريافت دارو هستند. همچنين در عمده کودکان زير 15 سال، بيماري از طريق مادر مبتلا که اطلاعي از وضعيت خود نداشته، منتقل شده است.

60 درصد مبتلايان از بيماري خود بي‌اطلاعند

کازروني با اشاره به آمار بيماران زنده مبتلا به ايدز خاطرنشان کرد: 26699 نفر افراد زنده مبتلا به ايدز شناسايي شده‌اند. در حقيقت 34 درصد مبتلايان شناسايي شده‌اند و بيش از 60 درصد افراد مبتلا به ايدز هنوز از بيماريشان اطلاعي ندارند. از اين تعداد در يک سال اخير 12 هزار و 360 نفر به مراکز مشاوره مراجعت کرده‌اند و تحت مراقبت و درمان قرار گرفته‌اند. همچنين از تعداد افرادي که به مراکز مشاوره مراجعه مي‌کنند 9 هزار و 880 نفر تحت درمان دارويي ضد ويروس هستند.

او درباره برنامه پيشگيري از بيماري ايدز با عنوان 909090 توضيح داد: براساس تعهدات بين‌المللي هدف نهايي کنترل ايدز يا HIV اين است که تا سال 2030 همه‌گيري HIV کنترل و مهار شود. براي اينکه به اين هدف نهايي برسيم تا سال 2020 لازم است 90 درصد افرادي که مبتلا به ايدز هستند از بيماري خود مطلع باشند همچنين 90 درصد از افرادي که از بيماري خود آگاه هستند تحت مراقبت و درمان قرار بگيرند و حجم ويروس در 90 درصد افرادي که تحت مراقبت هستند به حدي برسد که ديگر قابليت انتقال به فرد مقابل را نداشته باشند.

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با بيان اينکه از 34 درصد مبتلايان به ايدز که شناسايي شده‌اند؛ 50 درصد به برنامه‌هاي مراقبت درمان وصل شده‌اند، گفت: 82 درصد از افرادي که به برنامه‌هاي مراقبت وصل شده، تحت مراقبت‌هاي درماني و دارويي قرار گرفته‌اند. براساس چهارمين برنامه استراتژيک در راستاي رسيدن به اهداف 90- 90- 90، بخش مراقبت درمان براي اجراي اين طرح آماده شده و پزشکان، پرستاران و مشاوران براي اين منظور آموزش ديده‌ و مراکز مشاوره بيماري‌هاي رفتاري راه‌اندازي شده است.

کازروني تاکيد کرد: درست است که HIV مانند برخي از بيماري‌ها درمان قطعي ندارد، اما وقتي درمان دارويي براي فرد مبتلا به ايدز آغاز مي‌شود نه تنها سيستم ايمني فرد تقويت مي‌شود، بلکه باعث مي‌شود فرد يک طول عمر معمولي داشته باشد. همچنين حجم ويروس در بدن او کاهش پيدا کرده و قابليت انتقال را از دست مي‌دهد.

بازنگري در دستورالعمل درماني بيماري ايدز

او با اشاره به اينکه دستورالعمل درماني ايدز مورد بازنگري قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: در دستورالعمل جديد پس از اينکه بيماري به طور قطع تشخيص داده شد، مرحله دريافت دارو براي آن‌ها آغاز شود، در حالي که در گذشته همه افرادي که بيماريشان به طور قطع تشخيص داده مي‌شد دارو دريافت نمي‌کردند و افراد واجد شرايط براي دريافت دارو انتخاب مي‌شدند، اما در حال حاضر وقتي بيماري فردي تشيخص داده شد، تحت مشاوره قرار مي‌گيرد تا پايبندي به درمان داشته باشد و درمان دارويي را نيز همزمان آغاز مي‌کنيم.

رييس اداره ايدز وزارت بهداشت با تاکيد بر اينکه مراجعه افرادي که هنوز از بيماريشان مطلع نيستند، بسيار براي ما اهميت دارد، تصريح کرد: مردم بدانند؛ مراکز مشاوره و درمان بيماري‌هاي رفتاري مراکزي است که با رعايت رازداري و به صورت رايگان کليه خدمات را ارائه مي‌دهد و افرادي که فکر مي‌کنند در معرض ابتلا بودند، مي‌توانند براي انجام آزمايش به اين مراکز مراجعه کنند.

او با اشاره به پيشگيري درباره اين بيماري گفت: متاسفانه به دليل عدم آگاهي بيش از 60 درصد افراد مبتلا به ايدز هنوز از بيماري خود اطلاعي ندارند


 خبرها 

 غربالگري اعتياد در نظام مراقبت‌هاي اوليه

اخيرا برنامه ششم توسعه از طرف رئيس جمهور ابلاغ شد و در اين سند بند مهمي در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي وجود دارد که پاي سازمان‌هاي زيادي را براي محقق شدن آن به ميان مي‌کشد.

به گزارش ايسنا، در بند "ت" ماده 106 برنامه ششم توسعه، برنامه‌ريزي در زمينه مبارزه همه‌جانبه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها و مديريت مصرف آنها با هدف کاهش 25 ‌درصدي اعتياد توسط دستگاه‌هاي مربوطه درطول اجراي قانون برنامه هدفگذاري شده است. دستگاه‌هايي مانند بهزيستي و ستاد مبارزه با مواد مخدر حرکت‌هايي در اين زمينه آغاز کرده‌اند؛ سازمان بهزيستي نيز پيشنهاد استقرار دادگاه‌هاي درمان‌مدار را مطرح کرد و ستاد مبارزه با مواد مخدر هم بر اجتماعي کردن مبارزات و مديريت مصرف مواد مخدر تاکيد کرده‌است.

با توجه به اينکه پيشگيري و درمان اعتياد در شرح وظايف وزارت بهداشت قرار دارد، اين وزارتخانه نيز به عنوان يکي از دستگاه‌هاي مسوول در حوزه اعتياد، تقويت اين دو بخش را در برنامه ششم توسعه مدنظر قرار داده است.

دکتر احمد حاجبي- مديرکل دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت- در گفت‌وگو با ايسنا درباره برنامه اين وزارتخانه براي اجراي بندهاي مربوط به کاهش اعتياد در برنامه ششم توسعه، گفت: يکي از حوزه‌هاي فعاليت وزارت بهداشت در زمينه سوء مصرف مواد، پيشگيري اوليه است؛ تا روزي که ميزان ورودي جمعيت به حوزه آسيب‌هاي اجتماعي کاهش پيدا نکند، با هجوم غيرقابل کنترل افرادي روبرو هستيم که بايد خدمات درماني و کاهش آسيب دريافت کنند، به همين دليل بايد از نظر مداخلات اثر بخش و نيروي انساني در اين حوزه سرمايه‌گذاري کنيم.

وي ادامه داد: در حال حاضر بيشتر شيوه‌هايي که در زمينه پيشگيري استفاده مي‌شوند نمي‌توانند جمعيت زيادي را پوشش دهند. اين سطح پوشش تدريجي باعث مي‌شود زماني که افرادي در مرحله درمان هستند، گروهي ديگر به اين آسيب‌ها دچار شوند. يکي از اقداماتي که بايد در طول اجراي برنامه ششم توسعه انجام دهيم، افزايش سرعت پوشش جمعيت‌هاي هدف در زمينه پيشگيري است.

حاجبي، استفاده از رسانه‌ها به ويژه صدا و سيما را بخشي از برنامه وزارت بهداشت در زمينه پيشگيري اعلام کرد و گفت: وزارت بهداشت اعتقاد دارد يکي از دستگاه‌هاي موثر در زمينه پيشگيري صدا و سيما است؛ چون دسترسي به آن وسيع است و مي‌توان آگاهي‌هاي لازم را مديريت شده، منتشر کرد. در عين حال بايد مراقب باشيم کيفيت اثر بخشي کاهش نيابد. اگر بتوانيم اين کار را انجام دهيم مي‌توانيم ادعا کنيم ورودي آسيب‌هاي اجتماعي را کاهش داده‌ايم و همزمان کساني که به اين آسيب‌ها مبتلا شده‌اند را درمان مي‌کنيم.

دستگاه‌ها به اهداف خود در حوزه اعتياد نرسيده‌اند

مديرکل دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت با تاکيد بر اينکه براي پيشگيري از اعتياد بايد همه دستگاه‌هايي که در بحث‌ اجتماعي و اقتصادي کار مي‌کنند، وارد صحنه شوند، تصريح کرد: اگر فقط در بحث پيشگيري از اعتياد فعاليت کنيم و ساير دستگاه‌ها کمک نکنند، قطعا موفق نخواهيم بود. دستگاه‌ها به اهداف خود در مورد اعتياد نرسيده‌اند؛ اگر اين اهداف محقق مي‌شد ميزان ورودي اعتياد مي‌توانست کمتر از رقم فعلي باشد. البته کنترل نسبي صورت گرفته‌ ولي به دليل حجم بالاي اين ورودي، نياز داريم کنترل بيشتري صورت گيرد.

هدفگذاري براي پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي در 11 ميليون نفر حاشيه‌نشين

حاجبي به فعاليت‌هاي وزارت بهداشت براي ادغام خدمات ترک اعتياد در نظام مراقبت‌هاي اوليه نيز اشاره کرد و افزود: با اين ادغام علاوه بر اضافه کردن خدمات غربالگري و مداخلات اوليه مصرف مواد، کارشناس سلامت روان نيز وارد نظام مراقبت‌هاي اوليه شده‌است. همچنين با توجه به اينکه اعتياد در حاشيه شهرها قابل توجه است، توزيع اين خدمات از حاشيه شهر آغاز شد و بر 11 ميليون حاشيه نشين براي پيشگيري از ابتلا به آسيب‌هاي اجتماعي هدفگذاري شد.

وي رويکرد دوم اين وزارتخانه در زمينه اعتياد و همچنين برنامه کاهش آسيب‌هاي اجتماعي در سند ششم توسعه را درمان اعلام کرد و افزود: درمان حوزه تخصصي وزارت بهداشت است؛ درمان‌هاي پرهيز مدار و نگهدارنده از جمله اين رويکردها است. در اين حوزه پزشکان عمومي و روانشناسان در وزارت بهداشت آموزش مي‌بينند و مي‌توانند فعاليت کنند. مراحل اوليه درمان نيز در بسته مراقبت‌هاي اوليه نظام بهداشتي گنجانده شده است.

مديرکل دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت ادامه داد: حوزه کاهش آسيب رويکرد جدي وزارت بهداشت است؛ در شرايطي که قادر نيستيم مصرف مواد را به صورت کلي قطع کنيم و رويکرد پرهيز مدار هميشه موفق نيست، بايد از شيوه‌هاي جايگزين استفاده کرد تا مصرف مديريت و عوارض آن کاهش يابد.

دستفروشي پديده اي نيست که در يک نقطه خشک شود

تنها با اشتغالزايي مي توانيم دستفروشان را ساماندهي کنيم

نايب رئيس کميسيون حمل و نقل و عمران شوراي اسلامي شهر تهران گفت: تنها با اشتغالزايي مي توانيم دستفروشان را به صورت قطعي ساماندهي کنيم.

اسماعيل دوستي نايب رئيس کميسيون حمل و نقل و عمران شوراي اسلامي شهر تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به آخرين وضعيت ساماندهي دستفروشان پايانه هاي حمل و نقل عمومي شهر تهران، اظهار داشت: دستفروشان را نمي‌توانيم به صورت قطعي ساماندهي کنيم.

وي با بيان اينکه پديده سد معبر و دستفروش ها امروز و ديروز خلق نشده است، افزود: از زماني که کلانشهرها و شهرها خلق شده اند ما با اين پديده مواجه هستيم.

نايب رئيس کميسيون حمل و نقل و عمران شوراي اسلامي شهر تهران گفت: نمي توانيم با اين پديده به صورت قهري برخورد کنيم، به همين منظور بايد ساماندهي دستفروشان را با يک برنامه ريزي دقيق در دستور کار خود قرار دهيم.

دوستي به اقداماتي که سال گذشته در خصوص دستفروشان شهر انجام شده اشاره کرد و گفت: بايد محله هايي را که افراد دستفروش در آن حضور دارند، ساماندهي کنيم و افراد را به روز بازارها و شب بازارها منتقل کنيم.

وي ادامه داد: معتقدم اين افراد هم بايد منبع درآمدي داشته باشند تا بتوانند زندگيشان را تامين کنند.

نايب رئيس کميسيون حمل و نقل و عمران شوراي اسلامي شهر تهران گفت: اگر بدون برنامه دستفروشان را از محله هايي که در آن حضور دارند، خارج کنيم منجر به درگيري مي شود.

دوستي افزود: پديده دستفروشي، پديده اي نيست که در يک نقطه خشک شود، به همين منظور هم بايد به دنبال اشتغالزايي در شهر باشيم تا اين مشکل حل شود.


 يادداشت 

 آينه...

مجيد رسا

چند وقتي است که هرچه مي خورم به مزاجم تلخ مي آيد! انگار که مزه ها فراموشم شده باشد، زهر جاي شهد را گرفته!....

روبه رويم پرنده اي در قفس نشسته و مرا نگاه مي کند . انگار که از من ترسيده باشد ، کف حصار آهني به اين سوي و آن سوي مي دود! بيشتر که مي نگرم ، شباهتم را با او بيشترحس مي کنم! گويي من و او هر دو در يک قفسيم و يکي هر روز دانه و آب جلويمان مي گذارد !

ولي پرنده بالعکس من دوست ندارد ديده شود ! با اين حال جلويش آينه اي گذاشته اند تا يکسره کسي نگاهش کند ! ...

از آينه ها متنفرم! چيزهايي را نشانم مي دهند که تابم را طاق مي کند ! جلويش که مي ايستي يکي همزمان آن سوي آن ايستاده و تو را نگاه مي کند و به جاي شادي ، غم را نثارت کرده و لحظه ، لحظه ي گذر زمان را به رخت مي کشد و هر چه هم به او خيره مي شوي از رو نمي رود.!..

اينقدر نگاهت مي کند تا تو از او روي برگرداني! خجالت هم نمي کشد ! تک تک موهاي سپيد و چروکهاي چهره ات را نشانت مي دهد...

هر چه که نبوده ونيست ! هرچه که مي خواهد بشود! اصلآ نمي دانم مرا چه شده! گويي ديوانه شده ام از خودم ايراد مي گيرم!...

پرنده هم اين را فهميده و هر از گاه نوکي بر گوشه ي آينه ميزند تا اينکه فاتح موفق شده آن را در کف قفس سرنگون مي کند و هراسان خود را به او مي رساند ولي شگفتا که هر تکه هم خودش را نمايان مي کند !

نمي دانم چرا اينگونه است ! نان خشکي که با املت بد مي شود با ماست خيلي هم خوب مي شود! مي خواهم تکه هاي آينه را از قفس بيرون بکشم ولي انگشتانم را مي درند ! پس به ناچار دستم را پس مي کشم ! با اين حال رابطه شان با پرنده خوب شده ، دوستانش را دو چندان کرده اند ! او ديگر تنها نيست!

پير مرد به تقليد ناخواسته به سوي آينه ي ديوار مي دود ولي او که پرنده نيست!...


 ميز خبر 

 ادامه امدادرساني به استان‌هاي سيل زده،

11 فوتي و 2 مفقودي تاکنون

رييس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر با تشريح آخرين جزييات امدادرساني به مناطق سيل زده گفت: امدادرساني در دو استان خراسان رضوي و گلستان ادامه دارد. و متاسفانه تاکنون 11 نفر فوت کرده‌اند و 2 نفر نيز همچنان مفقود هستند .

مرتضي سليمي در گفت‌وگو با ايسنا به تشريح جزييات امدادرساني به مناطق سيل‌زده کشور تا روزگذشته پرداخت و گفت: در طول چند روز گذشته تا ساعت 6 صبح روزگذشته ، به دليل سيل و آبگرفتگي برخي از مناطق کشور نيروهاي هلال‌احمر به پنج استان گلستان، ايلام، خراسان رضوي، خراسان شمالي و سمنان امدادرساني کرده‌اند و در حال حاضر امدادرساني استان‌هاي خراسان‌رضوي و گلستان همچنان ادامه داد.

رييس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر با اشاره به اينکه مجموعا به 21 شهر و روستا امدادرساني مي‌شود، در مورد آخرين آمار جانباختگان اين حادثه گفت: تاکنون در جريان اين اتفاق 11 نفر فوت کرده‌اند که هشت نفر در خراسان رضوي، دو نفر در استان گلستان و يک نفر در استان خراسان شمالي جان خود را از دست داده‌اند.سليمي ادامه داد: همچنين دو نفر در روستاي شيرين‌آباد شهرستان علي‌آباد همچنان مفقود هستند.

رييس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر در مورد خدمات ارائه شده به حادثه‌ديدگان نيز گفت: تاکنون با برپايي 11 دستگاه چادر، 96 نفر اسکان اضطراري داده شده‌اند و همچنين 33 نفر پس از نجات به مناطق امن منتقل شده‌اند.سليمي با اشاره به اينکه 79 تيم عملياتي متشکل از 312 امدادگر مشغول فعاليت در مناطق سيل زده هستند گفت: امدادگران تاکنون 395 تخته پتو، 175 تخته موکت، 175 ست شست‌وشو و همچنين 1539 قوطي کنسروجات ميان حادثه‌ديدگان توزيع کرده‌اند.

شناسايي993 نقطه نا ايمن در بازار تهران

شهردار منطقه 12 تهران از شناسايي 993 نقطه نا ايمن در بازار تهران خبر داد.

عابد ملکي در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به اينکه کميته تخصصي ايمني براي بازار تهران تشکيل شده است، گفت: در اين کميته تخصصي معاون دادستان تهران، شهردار و قائم مقام منطقه 12، نمايندگان سازمان‌هاي آتش نشاني و مديريت بحران، اوقاف، ميراث فرهنگي، اتاق اصناف و مديران شرکتهاي خدمت رسان شامل آب و برق و... حضور دارند.

وي با بيان اينکه اين کميته به منظور دستيابي به راهکارهاي افزايش ايمني در بازار بزرگ تهران تشکيل شده است، تصريح کرد: سازمان آتش نشاني در بازديدهاي مختلف، موارد متعدد عدم ايمني در بازار همچون وجود کابل‌هاي غير مجاز برق ، انشعابات غير مجاز آب و ضرورت تکميل شبکه فاضلاب در بازار را احصاء کرد و همچنين در بررسي‌ها ضرورت‌هايي همچون جمع آوري و رفع سد معبر در ورودي سراها و دالان ها با توجه به بحث ميراثي بازار مورد تاکيد قرار گرفت.شهردار منطقه 12 با بيان اينکه طي جلسات مختلف 993 نقطه ناايمن در بازار تهران شناسايي شد، گفت: در بازار تهران تعداد 40 پلاک، سرا و دالان در اولويت شماره يک خطر قرار گرفته‌اند که علاوه بر آموزش به مالکان و کسبه آن، کليه اقدامات لازم در خصوص تشکيل پرونده قضايي آنها هم صورت گرفت تا در صورت عدم رعايت موارد ايمني نسبت به پلمب اقدام شود.وي با بيان اينکه معاون دادستان تهران از روند ايمن سازي و اقدامات صورت گرفته در 10 سرا بازديد و در جريان روند اقدامات در دست اجرا از سوي منطقه قرار گرفت ادامه داد: معاون دادستان تهران همچنين از پاساژ طلا و جواهر «حکيم هاشمي» که حکم پلمب آن توسط شهرداري صادر شده بازديد کردند و قرار شد ظرف هفته جاري اقدام قضايي آن صورت گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي