جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5626


تلاش همسايگان شمالي ايران براي تحکيم همکاري‌هاي انرژي

رئيس کميسيون انرژي اتاق تهران:
فعالان صنعت نفت، نگاه مثبت به عملکرد زنگنه دارند

زنگنه :
براي طرف هندي درباره ميدان نفتي فرزادB نامه نوشته‌ايم


معادلات انرژي


يادداشت


ميز خبر


 تلاش همسايگان شمالي ايران براي تحکيم همکاري‌هاي انرژي 

 
آذربايجان و ترکمنستان با تلاش دو طرف براي همکاري در زمينه‌ صادرات انرژي به اروپا با وجود اين که بر سر يک ذخيره هيدروکربن اختلاف دارند خود را شرکاي استراتژيک اعلام کردند.به گزارش ايسنا، قربان‌قلي بردي محمداُف، رييس جمهور ترکمنستان هفته گذشته يک سفر رسمي به باکو داشت و در جريان اين سفر با الهام علي‌اُف، همتاي آذربايجاني خود ديدار کرد. در طول مذاکرات دو روزه، روساي جمهور ترکمنستان و جمهوري آذربايجان درباره مسائل منطقه‌اي مهم متعددي از جمله ساخت راه آهن باکو-تفليس-کارس، بنادر جديد در درياي خزر و تلاش‌هاي مشترک براي توسعه مسيرهاي حمل گاز درياي خزر به بازارهاي اروپايي گفت‌وگو کردند.

دو طرف يک توافق شراکت استراتژيک امضاء کردند و علي‌اُف اعلام کرد روابط ميان دو کشور در بالاترين سطح قرار دارد و آنها بر ضرورت تبديل فضاي خزر به منبع ثبات بلند مدت در اوراسيا که منطقه‌اي براي همکاري بين المللي گسترده است، توافق دارند.اما مسئله‌اي‌ که در بيانيه‌هاي عمومي ذکر نشد، مرزهاي حل نشده در درياي خزر و همچنين وضعيت يک منبع هيدروکربن بود که در آذربايجان، کياپاز و در ترکمنستان سردار ناميده مي‌شود و دو طرف به دليل قرار گرفتن در طول مرزهايشان ادعاي مالکيت آن را دارند.هر دو طرف تلاش کرده‌اند از اين اکتشاف براي خودشان بهره برداري کنند. تلاش ناموفق شرکت ملي نفت آذربايجان در سال 1997 و شرکت‌هاي روس‌نفت و لوک اويل روسيه براي بهره برداري از اين ذخيره به روابط ميان باکو و عشق‌آباد لطمه بزرگي زد. ترکمنستان بعدها تلاش کرد با شراکت موبيل از اين ذخيره بهره برداري کند، اما اين شرکت نفت آمريکايي به منظور اجتناب از لطمه ديدن روابطش با آذربايجان، عقب نشيني کرد.

دو طرف در سال 2008 توافق کردند تا زماني که وضعيت مرزهاي خزر حل نشود، هيچ گونه بهره برداري يا استخراج هيدروکربن انجام ندهند. با اين‌همه سال بعد عشق‌آباد تهديد کرد اين مساله را در دادگاه داوري بين‌المللي مطرح مي‌کند و در سال 2015 يک گشت مرزي، يک کشتي ترکمنستاني را که براي کار در کياپاز سردار اعزام شده بود، توقيف کرد.به گفته سرگي مارکدونوف، کارشناس منطقه قفقاز، ديدار اخير مقامات دو کشور در شرايطي برگزار شد که تغييرات ژئوپلتيکي، ممکن است همکاري آذربايجان، ترکمنستان را تقويت کند. با وضع تحريم‌هاي آمريکا عليه روسيه و ايران، آذربايجان و ترکمنستان فرصتي را براي تبديل شدن به شرکاي ممتاز غرب در درياي خزر و جايگزيني براي نفت و گاز مسکو، احساس مي‌کنند.

ترکمنستان همچنين با مناقشاتي با روسيه بر سر ترانزيت گاز طبيعي به اروپا مواجه شده است. عشق آباد از اين حقيقت که گازپروم از فروش مجدد گاز ترکمنستان به اروپا سود قابل توجهي به دست مي‌آورد، ناراضي است. نارضايتي بر سر قيمت‌هاي گاز منجر شد گازپروم خريد گاز ترکمنستان را در ژانويه سال 2016 متوقف کرده و عشق‌آباد را در ضرورت مبرم يافتن شرکاي جديد قرار دهد.با اين‌همه موانع زيادي بر سر راه همکاري انرژي ميان آذربايجان و ترکمنستان باقي مي‌ماند. هر دو طرف نگران نارضايتي ايران و روسيه هستند که حضور اقتصادي و سياسي آنها در منطقه بسيار بزرگ‌تر از اروپا است. اين به معناي آن است که همکاري آنها در حال حاضر يک اتحاد انرژي عليه مسکو و ايران نخواهد بود.

بر اساس گزارش پايگاه خبري اويل پرايس، همچنين چالش‌هاي ديگري وجود دارد. ترکمنستان مي‌خواهد به کريدور گاز جنوبي از آذربايجان به اروپا متصل شود. اين امر مستلزم ساخت خط لوله گاز ترانس کاسپين است. با وجود اين که اين خط لوله براي اولين بار در دهه 1990 پيشنهاد شد اما همچنان يک رويا مانده است. باکو و عشق‌آباد اصرار دارند که ساخت اين خط لوله تنها مستلزم توافق کشورهايي است که لوله‌ها از خاک آنها مي‌گذرد. روسيه و ايران به شدت با اين مسئله مخالف بوده و اصرار دارند تا زماني که مسائل حقوقي پيرامون درياي خزر حل نشده است، اين پروژه مستلزم حمايت همه پنج کشور است.


 رئيس کميسيون انرژي اتاق تهران:
 فعالان صنعت نفت، نگاه مثبت به عملکرد زنگنه دارند 

 
رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني،صنايع، معادن و بازرگاني تهران، با بيان اينکه نظر سازندگان و فعالان صنعت نفت به عملکرد وزير پيشنهادي نفت مثبت است، گفت: حضور زنگنه به عنوان وزير نفت در دولت دوازدهم مي تواند روند توسعه صنعت نفت را شتاب دهد.رضا پديدار در گفت وگو با ايرنا درباره معرفي بيژن زنگنه به عنوان وزير پيشنهادي وزارت نفت، بيان داشت: نظر سازندگان و فعالان صنعت نفت به وزارت زنگنه مثبت است.

نايب رئيس فدراسيون صنعت نفت افزود: زنگنه در مسير سنگلاخي که در ابتداي دولت يازدهم وجود داشت، به تعامل با بخش خصوصي پرداخت.پديدار با اشاره به اينکه زنگنه در دولت يازدهم اقدام به مشارکت دادن بخش خصوصي در فعاليت هاي مختلف صنعت نفت کرد، افزود: از جمله اين اقدام ها حضور سازندگان صنعت نفت در شوراي سياست گذاري قراردادهاي جديد نفتي بود که مشارکت و نظرات خود را اعلام کردند.

عضو هيات رئيسه انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت به اجراي طرح بومي سازي تجهيزات مورد نياز صنعت نفت اشاره کرد و يادآور شد: زماني که طرح مشارکت در بومي سازي تجهيزات را ارايه کرديم، زنگنه استقبال کرد.

رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران درباره ديگر اقدام هاي وزير پيشنهادي نفت دولت دوازدهم افزود: زنگنه اقدام به مشارکت دادن شرکت هاي ايراني در اجراي قراردادهاي جديد نفتي کرد، به طوري که سازندگان و پيمانکاران در اين قراردادها با شرکت هاي بين الملل شراکت مي کنند.

پديدار با بيان اينکه اقدام ديگر زنگنه، اجراي طرح بومي سازي 10 گروه کالايي پرمصرف و استراتژيک صنعت نفت بود، گفت: پيش از اين، در تامين اين تجهيزات و کالاها وابسته به خارج از کشوربوديم.عضو هيات رئيسه بزرگترين تشکل صنفي صنعت نفت افزود: سازندگان داخلي از طرح توليد 10 گروه کالايي صنعت نفت استقبال و تلاش کردند از طريق مشارکت با شرکت هاي بين المللي، علاوه بر جذب منابع مالي، فناوري هاي جديد را نيز به داخل کشور منتقل کنند.

رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران با بيان اينکه تعامل زنگنه با بخش خصوصي صنعت نفت، مطلوب است، اضافه کرد: امتياز زنگنه اين است که بر مسايل مختلف صنعت نفت اشراف دارد و لازم نيست که براي آشنا کردن وي با صنعت نفت، دوره آشنايي برگزار کنيم.

پديدار به اقدام هاي زنگنه در توسعه بخش بالادستي صنعت نفت اشاره کرد و ادامه داد: اکنون حدود 17 شرکت اکتشاف و توليد در کشور شکل گرفته که مي توانند در کنار شرکت هاي بين المللي به توسعه ميدان هاي نفتي بپردازند.رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران، به امضاي قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي با کنسرسيوم بين المللي اشاره کرد و بيان داشت: راهبري ساخت سکوهاي فاز 11 پارس جنوبي به کنسرسيومي از شرکت هاي داخلي واگذار شده است.پديدار با تاکيد بر اينکه حضور زنگنه به عنوان وزير نفت در دولت دوازدهم مي تواند روند توسعه صنعت نفت را شتاب دهد، گفت: ظرفيت جذب 20 ميليارد دلار سرمايه گذاري در بخش هاي صنعت نفت در سال جاري وجود دارد.رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران در پايان تاکيد کرد: حتي اگر زنگنه نخواهد، بايد وي را به زور نگاه دارند.


 زنگنه :
 براي طرف هندي درباره ميدان نفتي فرزادB نامه نوشته‌ايم 

 وزير نفت در رابطه با آخرين رايزني‌ها با طرف هندي در رابطه با ميدان نفتي فرزادB تاکيد کرد: رايزني‌هاي جديدي در سطح بالا صورت نگرفته است اما اخيرا براي آنها نامه نوشته‌ايم.بيژن نامدار زنگنه در گفت‌وگو با ايلنا، در پاسخ به اين سوال که رايزني‌ها با شرکت شل در چه مرحله‌اي قرار دارد؟ آيا ميدان آزادگان به اين شرکت واگذار مي‌شود؟ گفت: واگذاري ميدان آزادگان براساس مناقصه خواهد بود.او در رابطه با آخرين رايزني‌ها با طرف هندي در رابطه با ميدان نفتي فرزادB اظهار داشت: رايزني‌هاي جديدي در سطح بالا صورت نگرفته است اما اخيرا براي آنها نامه نوشته‌ايم.وزير نفت در خصوص اين جزييات اين نامه تصريح کرد که محتواي آن محرمانه است.زنگنه در رابطه با آخرين وضعيت بازپس‌گيري اموال بابک زنجاني هم خاطرنشان کرد: اتفاق جديدي در اين باره رخ نداده است.


 معادلات انرژي 

 توليدکنندگان خُرد پتروشيمي سامان مي‌گيرند

نايب رييس اتحاديه صادرکنندگان فرآورده هاي نفت، گاز و پتروشيمي مي گويد: مجوز خريد مازاد محصولات پتروشيمي به افرادحقيقي بايد آسان اما با احراز شفافيت داده شود.احسان باقريان، نايب رييس اتحاديه صادرکنندگان فرآورده هاي نفت، گاز و پتروشيمي در گفتگو با مهر در توضيح اينکه منظور از افراد حقيقي در طرح امکان خريد مازاد محصولات پتروشيمي توسط افراد حقيقي در بورس کالا، چيست، گفت: منظور توليدکنندگان خردي هستند که حجم توليدشان کم بوده و مجوز فعاليت به نام فرد حقيقي دريافت کرده اند و در سيستم بهين ياب ثبت نام نشده اند و رويه خريدشان همانند شرکت هاي حقوقي نيست. اما همين توليدکنندگان خرد براي توليد محصولات خود به مواد اوليه نيازدارند که مي توانند به اين روش آن را تامين کنند.

وي ادامه داد: براي اينکه نياز به خوراک اين بخش تامين شود، بورس کالا تصميم به اجراي چنين اقدامي گرفته که البته روش شفافي براي پاسخ به اين نياز است.

باقريان حرکت بورس به سمت تامين نياز اين بخش از توليدکنندگان و فعالان صنعت پتروشيمي را از محاسن اين طرح بر شمرد و افزود: چنين روشي موجب جذب حداکثري فعالان اين صنعت به حضور فعال در بازار و چرخه توليد مي شود. از سويي ديگر بنگاه هاي خرد نيز به صحنه آمده و فعاليت خود را ادامه مي دهند به اين ترتيب براي محصولات مازادي که مشتري ندارد نيز، تقاضاي مطلوب ايجاد مي شود.

اين فعال بخش خصوصي به لزوم وجود ضوابط کارآمد در راستاي نظارت حداکثري بر روند اجراي اين طرح اشاره کرد و گفت: بورس کالا به عنوان مجري اين طرح بايد نظارت ويژه بر شرايط صدور مجوز براي اين افراد داشته باشد. به اين ترتيب که تناسب درخواست مجوز و نوع فعاليت فرد حقيقي محرز شود. از سويي ديگر به دليل تازگي اين طرح پيشنهاد مي شود دوره استفاده از مجوز کوتاه باشد تا از عدم ورود اين مواد به بازارهاي موازي (دست دوم) اطمينان حاصل شود.به گفته وي، مجوز بايد آسان اما با احراز شفافيت داده شود. به نظر مي رسد بهتراست اين روش براي يک مدت کوتاه انجام شود تا بازتاب هاي آن مورد تحليل قرار گرفته و ميزان خطا به حداقل کاهش يابد. اين روش تهيه مواد اوليه براي توليدکنندگان اين صنعت مي تواند اين واحدها را مجبور کند تا بر اساس استاندارهاي تاييد شده به فعاليت بپردازند.

حامد سلطاني نژاد، مديرعامل شرکت بورس کالاي ايران به تازگي درباره امکان حضور افراد حقيقي در معاملات محصولات مازاد پتروشيمي گفته بود:در راستاي بهبود روند معامله محصولات پتروشيمي و فرآورده هاي نفتي در بورس کالاي ايران، افزايش شفافيت معاملاتي، عرضه منظم و تعادل هر چه بيشتر عرضه و تقاضا، برخي محدوديت ها که از سال 1389 تاکنون براي خريداران و مصرف کنندگان خرد حقيقي جهت خريد محصولات و فرآورده هاي عرضه شده در اين بازار اعمال شده بود، به تدريج با توجه به شرايط بازار حذف خواهد شد.

وي تصريح کرده بود: با توجه به اين که در خصوص برخي کالاها در بورس کالا مازاد عرضه وجود دارد، با مصوبه هيات پذيرش بورس کالاي ايران تصميم بر اين شد تا خريداران حقيقي محصولات پتروشيمي و فرآورده هاي نفتي که اطلاعاتشان در سايت بهين ياب ثبت نشده و سهميه اي براي آنها لحاظ نمي شود، ولي مصرف کننده محصولات عرضه شده در بورس کالا هستند نيز بتوانند از کانال رينگ پتروشيمي بورس کالا نياز مصرفي خود را تامين کنند. به اين ترتيب در گام اول در عرضه هايي که در روزهاي غير بهين يابي انجام مي شود خريداران حقيقي مي توانند اقدام به ثبت سفارش و خريد محصول نمايند.

کاهش هزينه‌هاي شيرين‌سازي گاز طبيعي با نانوغشاهاي محققان کشور

محققان دانشگاه اراک به سفارش شرکت پالايش نفت امام خميني (ره) شازند غشاهاي نانوکامپوزيتي جديدي براي جداسازي مخلوط گازها با کاربرد در فرايند شيرين سازي گاز توليد کردند که به گفته آنها استفاده از غشاهاي تهيه شده موجب افزايش بازدهي و کاهش هزينه‌هاي فرآيند جداسازي گاز خواهد شد.

به گزارش ايسنا، يکي از مهمترين مشکلات صنايع نفت و گاز، تصفيه و حذف ناخالصي‌هاي موجود در گاز طبيعي به منظور کاهش خوردگي خطوط لوله و صرفه‌جويي در هزينه‌هاي حمل‌ونقل و نگهداري، بهبود عملکرد و افزايش ارزش حرارتي گاز و همچنين کاهش آلودگي و مشکلات زيست محيطي است.

گاز طبيعي به عنوان يکي از مهمترين و پرمصرف‌ترين منابع انرژي در جهان، زماني که از منابع استخراج مي‌شود، حدود 80 درصد آن از متان تشکيل شده است و در اکثر منابع ترکيبات و ناخالصي‌هاي ديگري همچون گازهاي دي اکسيد کربن، هيدروژن، نيتروژن، هيدروژن سولفيد و ديگر ترکيبات گوگردي را به همراه دارد.

به منظور شيرين‌سازي گاز محققان دانشگاه اراک با همکاري شرکت پالايش نفت امام خميني (ره) توانستند غشاهاي نانوکامپوزيتي را که توانايي خوبي در جداسازي مخلوط گازها دارند، سنتز کنند.

زهرا مبارکي، مجري طرح با بيان اينکه در اين پروژه غشاهاي نانوکامپوزيتي توليد کرديم، گفت: غشاهاي ساخته شده در اين طرح متشکل از يک پلي (ايميد- اتر) با خواص مطلوب به عنوان ماتريس پليمري، نانوزئوليت‌ها و نانوذرات مغناطيسي است.

وي يادآور شد: بر اساس نتايج به دست آمده اين غشاها مي‌توانند فرآيند جداسازي را نسبت به روش‌هاي متداول با استفاده از تجهيزات ساده در زمان کوتاه‌ و با صرف انرژي و هزينه‌ کمتر و با بازدهي مطلوبي انجام دهند. سهولت در ساخت غشاهاي تهيه شده و هزينه‌ پايين مواد اوليه و فرآيند ساخت از ديگر ويژگي‌هاي غشاهاي نانوکامپوزيتي سنتز شده
است.

مجري طرح با تاکيد بر اينکه در حال حاضر عمدتاً براي جداسازي آلاينده‌هاي گاز طبيعي از روش‌هايي نظير روش سرد کردن (تقطير)، استخراج، جذب و جذب سطحي با کاربرد حلال‌هاي آلي استفاده مي‌شود، ادامه داد: اين روش‌ها مستلزم صرف انرژي و هزينه‌ بسيار زياد و برخورداري از تجهيزات خاصي است و از طرف ديگر استفاده از حلال‌ها نيز موجب آلودگي محيط زيست مي‌شود.

وي افزود: استفاده از روش‌ ارائه شده در اين طرح نه تنها چنين مشکلاتي را به همراه ندارد، بلکه مي‌تواند هزينه‌ها را نيز به ميزان قابل توجهي کاهش دهد. استفاده از غشاها به علت بازدهي و بهره‌برداري بالاتر، جداسازي سريع‌تر، سادگي عمليات و عدم استفاده از حلال‌ها و جاذب‌هاي گران‌قيمت نسبت به روش‌هاي ذکر شده در بالا اقتصادي‌تر هستند.

مبارکي با بيان اينکه روش استفاده شده در توليد اين غشا دوستدار محيط زيست است، يادآور شد: توليد اين غشا در مقياس آزمايشگاهي انجام شده است اما از آنجا که روش ساخت غشاها آسان و از لحاظ اقتصادي مقرون به‌ صرفه است و همچنين توانسته‌ايم به جداسازي قابل قبولي دست يابيم، از اين رو مي‌توان اميدوار بود با بهينه کردن شرايط توليدي و رفع مشکلات و محدوديت‌ها امکان تجاري‌شدن توليد آن نيز وجود داشته باشد.


 يادداشت 

 ضرورت تعديل قيمت CNG

يکي از مباحث مهم در همه‌گيري استفاده از CNG به عنوان سوخت خودروها، مقوله‌ي قيمت اين سوخت و تبعات مترتب بر آن است.

در نظام اقتصادي کشور، سياست‌گذار اصلي در تعيين قيمت سوخت، فقط شوراي اقتصاد است. به همين دليل در بحث قيمت سي‌ان‌جي نيز شوراي فوق تصميم‌گير است و وزارت نفت تنها نقش پيشنهاد دهنده دارد. علت کندشدن روند گرايش به CNG از سال 1392 اختلاف قيمتي بوده به‌گونه‌اي که از اين سال به‌ بعد قيمت CNG يک ترمز ايجاد کرده است.

امروزه CNG يک کالاي جانشين براي بنزين به شمار مي‌آيد، به لحاظ موقعيت مصرف‌کننده‌ها، تقاضاي مردم متناسب بنزين تغيير مي‌کند. لذا مادامي‌ که کالاي اصلي ارزان‌تر (مقرون‌به‌صرفه‌تر) به‌دست مي‌آيد تمايل به استفاده از کالاي جانشين کم مي‌شود. بنابراين مناسب‌ترين راهکار اين است که سهم CNG بين 20 تا 40 درصد افزايش يابد.

آن‌گونه که مقام‎هاي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران گفته‌اند اظهار داشته اند، شوراي اقتصاد محاسباتي در باره قيمت‌تمام شده هر مترمکعب انجام داده اما برخي محاسبات نشان مي‌دهد حاصل اختلاف قيمت بنزين وارداتي با گاز صادراتي با ساير مولفه‌هاي موثر استفاده از CNG منجر به 1,7 سنت سودآوري به‌ازاي هر ليتر بنزين مي‌شود. اين بدان معني است که يعني اگر يک ليتر بنزين وارد نشده و يک مترمکعب گاز هم صادر نشود آنگاه چيزي حدود 1.7 سنت سود عايد کشور مي‌شود.

بايد اعتراف کرد که بعد اقتصادي مصرف CNG هم اکنون به‌دليل اختلاف کم قيمت با بنزين چندان پررنگ نيست. اين اختلاف از چند منظر قابل بررسي است:

نخست اينکه شهرونداني که قصد استفاده از خودروي سي‌ان‌جي‌سوز دارد بايد قيد بخشي از فضاي صندوق‌عقب را بزند.

دوم اينکه چون مقدار پيمايش سي‌ان‌جي 130 تا 140 کيلومتر است و يک باک بنزين ممکن است تا 700 کيلومتر را هم طي کند بنابراين دفعات مراجعه زياد است.

سوم آن‌که خودروهاي CNG سوز ايران‌خودرو حدود يک ميليون تومان گران‌تر است.

و سرانجام آن‌که دغدغه‌هاي ايمني هم سبب مي‌شود کسي که بنزين ارزان در اختيار دارد رغبتي به مصرف CNG نداشته‌باشد.

نکته‌ مهم قابل‌ذکر آن است که صف طولاني CNG تنها در برخي جايگاه‌هاي مرکز شهر تهران يا بعضي جايگاه‌هاي خاص مشاهده مي‌شود، بنابراين به‌طور کلي مشکلي به نام صف طولاني سي‌ان‌جي وجود ندارد.

با اين همه مسئولان وزارت نفت هم معترفند که قيمت متر مکعبي 400 توماني CNG نرخ جذابي نيست. مسئولين فوق از نرخي حدود نيمي از اين رقم را مناسب مي‌دانند؛ کما اينکه نبايد رابطه‌ مستقيم و خطي ميان قيمت بنزين و قيمت سي‌ان‌جي وجود داشته باشد بدان معنا که فارغ از هر تصميمي که براي بنزين گرفته شود نبايد تا چند سال قيمت CNG را افزايش داد.ويژگي منحصر به ‌فرد صنعت سي‌ان‌جي آن است که دامنه‌ي استفاده از آن محدود و محصور به خشکي نيست. گفته شده که اين طرح حتي متقاضياني در ميان مالکان وسايل نقليه‌ي دريايي و شناورها داشته و هم‌اکنون شرکت‌هايي متقاضي CNG سوز کردن قايق‌ها و لنج‌ها شده‌اند که به‌دليل وفور گاز در کشور و مباحث زيست‌محيطي در عمل قابليت اجرايي خوبي در اين بخش وجود دارد.

در اين باره سازمان حفاظت محيط ‌زيست هم همکاري‌هاي بسيار مطلوبي با وزارت نفت به‌عمل آورده است. آلايندگي خودروهاي «پايه گازسوز» از آلايندگي بنزين يورو 5 هم کمتر است. طبق مستندات فني، آلايندگي يک مترمکعب سي‌ان‌جي چيزي حدود يک‌چهارم آلايندگي بنزين است.اکنون مهم آن است که صنعت CNG به سطح تعادل خود برسد. از يک سو ظرفيت گازي و تامين گاز و لوازم و تاسيسات است و سوي ديگر نيز خودروها و صنعت اتوموبيل‌سازي کشور قرار دارد.

اما اين تعادل نبايد از طريق تبديل خودروهاي بنزيني به دوگانه‌سوز انجام شود زيرا اين شيوه، فقط يک «اقدام مقطعي» است که نمي‌تواند راهکار مناسبي براي تمامي ادوار تلقي شود. در يک نگاه درازمدت بايد مخازن CNG خودورهاي کشور در پلت‌فرم تعبيه شوند و کيفيت موتور به‌نحوي باشد که بازدهي خوبي (يعني حداقل 400 کيلومتر کارکرد) را به دست آورند.دستيابي به چنين اهدافي به‌هيچ وجه دور از ذهن و «بعيد» نيست. توسعه‌ي طرح سي‌ان‌جي و کاهش مصرف بنزين، در قواره‌ي يک طرح ملي قابل طرح است و از اين حيث ضرورت دارد تمامي ظرفيت‌هاي بخش‌هاي مختلف اجرايي و فنيکشور مانند صنايع خودروسازي، صنايع نفت، دانشگاه‌ها، صنايع الکترونيک و الکترومکانيک، شهرداري‌ها، رسانه‌ها و ديگر بخش‌هاي فعال و قانونگذار در اين قضيه تحت راهبري واحدي، به مقابله با روند افزايشي مصرف بنزين برخيزند.

بهترين خبر در اين باره شايد جابه‌جايي رکورد واردات خودروهاي هيبريدي باشد. طبق آمارهاي رسمي ظرف 4ماهه امسال تنها واردات خودروهاي هيبريدي 19 برابر بيشتر از مدت مشابه پارسال بوده است. حسب آمارها در اين بازه‌ي زماني تعداد 2750 دستگاه خودروي هيبريدي بالغ بر 79,5 ميليون دلار به کشور وارد شده که اين رقم در مدت مشابه سال قبل حدود 4 ميليون دلار بوده است. دولت با اين اقدام نشان داده که تدابير لازم براي مهار مصرف و رفع وابستگي به بنزين را در دستور کار خود دارد.

پويا نعمت‌اللهي /کارشناس نفت


 ميز خبر 

 کارگروه هاي مشترک وزارت نفت و کميسيون اصل 90 تشکيل مي‌شود

وزير نفت از تشکيل کارگروه هاي مشترک وزارت نفت و کميسيون اصل 90 به منظور پيگيري و بررسي مسائل مختلف صنعت نفت خبر داد.

به گزارش تسنيم، «بيژن زنگنه» وزير نفت در خصوص جلسات مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: من ابتدا به کميسيون اصل 90 مجلس رفتم و بعد هم به کميسيون خودمان يعني کميسيون انرژي رفتم.وي افزود: نمايندگان در کميسيون اصل 90 نکات و حساسيت هايي از منظر اين کميسيون داشتند که اين مسائل را عنوان کردند و من هم توضيحات لازم را ارائه دادم و از آنجايي که به اين نتيجه رسيديم که اکنون فرصت نيست که تمامي مسائل در اين جلسه مورد بحث و بررسي قرار بگيرد، قرار بر اين شد که بعداً کارگروه هاي مشترکي تشکيل شده و موضوعات مورد نظر در آن کارگروه ها دنبال شود.

وزير نفت با بيان اينکه "تا امروز جلسات متعددي با محوريت مسائل گوناگون در کميسيون انرژي مجلس داشتيم"، گفت: جمع بندي نشست در اين کميسيون اين بود که نمايندگان نشان دادند که خواست قاطعانه آنها پيشرفت بهتر صنعت نفت است و از آنجايي که نظر بنده و مجموعه وزارت نفت نيز همين است، قرار شد ارتباط بين وزارت نفت و کميسيون انرژي مجلس در دولت دوازدهم ارتباطي تنگاتنگ تر و با تعاملي قوي تر باشد.وي ادامه داد: قرار شد به صورت مشترک براي تحقق اين تعامل بيشتر به خصوص در زمينه قراردادهاي جديد نفتي ساز و کاري مشخص شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي