جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5627


قندهاي مصنوعي موجب خرابي عروق مي‌شوند


کدام سرطان ها در کمين افراد چاق هستند


خطر معالجه سرطان‌هاي درمان‌پذير با طب جايگزين


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


  قندهاي مصنوعي موجب خرابي عروق مي‌شوند 

 
هنگامي كه بدن باندازه كافي داراي چربي و پروتئين بوده و غذاها نيز اكثراً از اين مواد تشكيل شوند متابوليسم و سوخت و ساز چربي‌ها و پروتئين‌ها افزايش مي‌يابد آنزيم‌هاي اين تركيبات در بدن افزايش مي‌يابد و اين تركيبات باندازه نياز بدن انرژي توليد مي‌كنند و قندها مخصوصاً انواع قندهاي مصنوعي كه بدون املاح و مواد لازم معدني مي‌باشند به آساني در بدن نمي‌سوزند و يا به گليكوژن glycogen تبديل نشده در كبد ذخيره نمي‌گردد مقدار آنها در خون افزايش مي‌يابد و موجب خرابي رگ‌ها و عروق مي‌شوند.

از سوي ديگر مصرف مواد نشاسته‌اي مخصوصاً برنج بدون پوست كه داراي ويتامن‌ها و املاح لازم نمي‌باشند بدواً به ذخيره مواد نشاسته‌اي تبديل سپس چربي‌ها و قند بدن را افزايش مي‌دهد كه عوارض مصرف نشاسته‌اي براي بيماران قندي از قند معمولي بيشتر مي‌باشد چون هر ذره مواد نشاسته‌اي چندين ذره قند توليد مي‌نمايد كه از آن قند بسيار در خون حاصل مي‌گردد.

مصرف مواد پروتيدي بجاي مواد نشاسته‌اي قند بدن را جذب كرده مقدار آن را در بدن كاهش داده و نسوج را فعال مي‌سازد. افرادي كه از تركيبات پروتيدي بيشتر بهره مي‌گيرند ولي كمتر از مواد نشاسته‌اي و قند و چربي بهره مي‌گيرند ممكن است داراي عضلات فربه باشند ولي كمتر به بيماري‌هاي خوني و تغذيه‌اي دچار مي‌شوند. پروتئين‌ها و اسيدهاي آمينه بصورت گلوكزامين‌ها در نقاط مختلف بدن داراي كارآئي مي‌باشند در مفاصل، تاندون‌ها و گرفتگي و شل شدن عضلات، آسم و تنگي نفس، گرفتگي سينه و مشكلات قلبي در كم‌كاري عضلات و خستگي، خشكي و سختي مفاصل و تحرك‌ها بطور محرك و ديگر موارد داراي كارآئي مي‌باشد.

گلوكزامين با كندروئيتين chondroitin كه در كندرين chondrin و كلاژن chollagen موجود است مي‌توانند كارآئي مفاصل را افزايش دهند.

قند خون در اثر مصرف باندازه انواع پروتئين‌ها كاهش مي‌يابد و در اثر فشار و گرما و تحريكات ديگر قند به الكل و اسيد تبديل مي‌شود.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


  کدام سرطان ها در کمين افراد چاق هستند 

 
عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران به سرطان هاي شايعي که در افراد چاق بيشتر ديده مي شود اشاره کرد و گفت: سرطان هاي سينه، سيستم گوارشي، روده بزرگ (کولون)، مثانه، پروستات، رحم، مري، کبد و معده از جمله سرطان هايي هستند که در افراد چاق بيشتر مشاهده مي شوند.

دکتر کوروش جعفريان در گفت و گو با ايرنا يکي از راه هاي مهم جلوگيري از شيوع اين سرطان ها را کنترل و درمان چاقي اعلام کرد و افزود: افراد با رسيدن به وزن مناسب مي توانند از شيوع تعداد زيادي از سرطان ها جلوگيري کنند.

وي بيان کرد: چاقي سهم بزرگي در ابتلا به برخي از سرطان ها دارد و 10 تا 30 درصد سرطان هاي رايج مرتبط با اين بيماري است و به همين دليل بايد اقدامات پيشگرانه يا درمان آن را جدي گرفت.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران اظهار کرد: بطور مثال اگر فردي 11 سانتي متر دوره کمرش بزرگ تر از حد نرمال شود، ريسک ابتلا به سرطان کولون 13 درصد در اين فرد افزايش پيدا مي کند؛ يعني به ازاي هر يک سانتمتر بيش از يک درصد خطر ابتلا افرايش مي يابد.

جعفريان با اشاره به اينکه سرطان کبد يکي از سرطان هاي خطرناک و جدي است که ابتلاي آن به چاقي هم مرتبط مي باشد، گفت: اگر اين سرطان متاستاز داده باشد با علم و دانش موجود، نمي توان خيلي اميدي به زنده ماندن فرد مبتلا داشت.

جعفريان بر لزوم تشخيص بوقع سرطان ها اشاره کرد و گفت: برخي از سرطان ها از جمله روده بزرگ و سينه اگر بموقع تشخيص داده شود قابل کنترل و درمان هستند و فرد بيمار ممکن است کاملا از خطر مرگ نجات پيدا کند.

وي درمان سرطان ها را بستگي به زمان تشخيص و ميزان پيشرفت آنها اعلام کرد و گفت: اگر اين سرطان ها دير تشخيص داده شوند يا بيماري ها پيشرفت کرده باشد با علم امروز شانسي زيادي براي زنده ماندن آنان وجود ندارند.

متخصص تغذيه باليني، تغيير الگوي زندگي ، اصلاح رفتار غذايي را عوامل مهم براي پيشگيري از چاقي اعلام کرد و گفت: با اين اقدامات مي توان از ابتلا به اين بيماري پيشگيري کرد و با پيشگيري از چاقي از شيوع برخي از بيماري ها مانند قلبي و عروقي، سرطان ها و ديابت هم جلوگيري مي شود.

وي ادامه داد: کساني که سابقه خانوادگي ابتلا به سرطان ها دارند، اگر در معرض عوامل ديگري مانند چاقي قرار گيرد، خطر ابتلا به سرطانها بطور چشمگيري در آنان افزايش پيدا مي کند.

* چاقي و اضافه وزن چيست:

بر اساس تعريف سازمان جهاني بهداشت (WHO)، اضافه وزن و چاقي به عنوان تجمع غيرطبيعي يا بيش از اندازه چربي در بدن که سلامتي فرد را مختل مي کند، شناخته مي شود.

اگر وزن افراد برحسب شاخص توده بدني (BMI ) سنجيده شود، فرد در حالت هاي لاغري، طبيعي، اضافه وزن و چاقي قرار مي گيرد. اگر عدد به دست آمده از اين شاخص کمتر از 20 باشد، فرد لاغر و بين 20 تا 25 فرد داراي وزن مناسب است اما اگر عدد حاصله بين 25 تا 30 باشد، اضافه وزن تلقي شده و عدد حاصله بين 30 تا 35 ، چاقي درجه 1، 35 تا 40 چاقي درجه 2 و 40 به بالا چاقي مفرط محسوب مي‌شود.

نمايه توده بدني(BMI): شاخص ساده اي براي ارزيابي نسبت وزن به قد است که به طور شايع براي طبقه بندي چاقي و اضافه وزن در افراد بزرگسال مورد استفاده قرار مي گيرد. اين شاخص از حاصل تقسيم وزن بر مجذور قد به دست مي آيد.

دور کمر(Waist circumference): دور کمر، فاصله بين پايين ترين دنده و خار ايلياک در فردي است که با لباس سبک ايستاده و نفس خود را کاملاَ تخليه کرده باشد. اندازه دور کمر بيش از 102 سانتي متر در مردان و بيش از 88 سانتي متر در زنان براي تعريف چاقي شکمي به کار برده مي شوند. اندازه دور کمر امروزه توسط سازمان جهاني بهداشت به عنوان يک شاخص مرتبط با سلامتي و مرگ و مير پذيرفته شده است.

* عوارض ناشي از چاقي:

چاقي مي تواند تعداد زيادي از مشکلات را به وجود آورد که سلامتي افراد را به خطر اندازد و حتي در برخي موارد جان فرد بيمار را تهديد کند که بيماري هاي ديابت، سکته مغزي، بيماري قلبي و عروقي، سرطان ها و کبد چرب از جمله عوارض چاقي است.سخنگوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اعلام کرده است که اکنون در کشورمان 29 ميليون نفر چاق هستند يا اضافه وزن دارند.

به گفته ايرج حريرچي، 24.1 درصد بانوان ايراني چاق هستند و يک سوم زنان، اضافه وزن دارند که در مجموع 60 درصد بانوان يا چاق هستند و يا اضافه وزن دارند.

وي ادامه داد: همچنين 13.8 درصد مردان کشور به چاقي مبتلا هستند و 35.5 درصد اضافه وزن دارند.


 خطر معالجه سرطان‌هاي درمان‌پذير با طب جايگزين 

 بررسي‌ها نشان مي‌دهد انتخاب طب جايگزين براي معالجه سرطان‌هاي درمان‌پذير به جاي درمان‌هاي رايجِ اين بيماري، خطر فوت بيمار را بيش از دو برابر افزايش مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، در اين بررسي آمده است به کار بردن طب جايگزين به جاي درمان‌هاي متداول براي سرطان‌هاي قابل علاج خطر مرگ ناشي از آن را در مدت پنج سال بيش از دو برابر افزايش مي‌دهد.

در اين بررسي پزشکان آمريکايي به مطالعه اطلاعات 281 بيمار در مدت 10 سال پرداختند که در مراحل اوليه ابتلا به سرطان پستان، پروستات، ريه يا روده بوده‌اند و تصميم گرفته‌اند به جاي درمان‌هاي رايج از روش‌هاي طب جايگزين استفاده کنند.

پزشکان در مقايسه طول عمر اين افراد با 560 بيماري که مبتلا به اين نوع سرطان‌ها بوده و تحت درمان‌هاي مرسوم همچون شيمي درماني، جراحي و راديوتراپي قرار گرفتند، دريافتند که انتخاب طب جايگزين به تنهايي احتمال فوتِ بيمار را در مدت پنج سال 2.5 برابر افزايش مي‌دهد.

به گزارش ساينس الرت، به گفته متخصصان آمريکايي مبتلايان به سرطان پستان که داروهاي جايگزين را انتخاب کرده بودند 5.68 برابر بيشتر احتمال دارد در مدت پنج سال جان خود را از دست بدهند. همچنين اين رقم در بيماران مبتلا به سرطان روده 4.57 برابر بوده است.


 خبرهاازعالم علم 

 علل مهم كم خوني در نوزادان

رئيس دهمين کنگره سراسري انجمن خون و سرطان کودکان ايران "هماتولوژي نوزادان" با اشاره به علل مهم كم خوني در نوزادان گفت: شناسايي اين علل و اقدام به موقع براي پيشگيري و درمان مناسب بسيار حائز اهميت است.پروفسور حسن ابوالقاسمي در آستانه برگزاري دهمين کنگره سراسري انجمن خون و سرطان کودکان ايران"هماتولوژي نوزادان"اظهار داشت: هدف از برگزاري همايش سراسري هماتولوژي نوزادان ترويج كار تيمي بين متخصصين كودكان، فوق تخصص هاي خون وفوق تخصص هاي نوزادان است.وي افزود: شايع بودن بيماري هاي ناشي از اختلالات خوني به علت ازدواج هاي فاميلي، بروز بسياري از بيماري هاي خوني در دوره نوزادي، لزوم شناسايي آنها و اقدام به موقع براي پيشگيري و درمان مناسب موجب شده هيأت مديره انجمن خون و سرطان تصميم بگيرد در سال 96 با همكاري انجمن نوزادان وانجمن كودكان ايران همايش ساليانه خود را به اين موضوع مهم اختصاص و از متخصصين برجسته داخلي وخارجي به عنوان سخنران دعوت به عمل آورديم.رئيس دهمين کنگره سراسري انجمن خون و سرطان کودکان ايران "هماتولوژي نوزادان ادامه داد: از ويژگي هاي اين همايش وجود 7 ميزگرد مشترك است كه به موضوعات مهم كم خوني، تزريق خون و فراورده هاي خوني، اختلالات ترومبوزيس وهموستاز، اختلالات پلاكتي، اختلالات ايمني و بدخيمي هاي نوزادان پرداخته خواهد شد.

عضو پيوسته فرهنگستان علوم پزشكي عنوان کرد: در هر پانل گزارش موارد جالب و بحث پيرامون آن خواهيم داشت.همچنين دانشجويان باليني وگروه هاي پايه و پرستاران حضور فعالي در اين همايش خواهند داشت.پروفسور ابوالقاسمي تصريح کرد: گاهي ناسازگاري هاي خوني بين نوزاد و مادر منجر به بروز زردي هاي شديد و كم خوني هاي شديد در روز هاي اول زندگي مي شود كه شناسايي آنها و تهيه خون مناسب براي تعويض يا تزريق خون نياز به درك دقيق و دانش به روز از يك طرف واطلاع از امكانات خون هاي نادر كشور را دارد، لذا موضوع اتمي هاي هموليتيك وروش بررسي آنان وعلت بروز ان در يكي از پانل ها باحضور متخصصين مشهور داخلي وخارجي مورد بحث قرار مي گيرد.دبير بورد تخصصي خون و سرطان گفت: يكي از علل مهم كم خوني بين نوزادان نگه داري نوزادان كم وزن براي مدت طولاني در مراكز مراقبت ويژه است كه سر انجام منجر به بروز كم خوني در آنان شده و بايد بر رسي كرد كه چه درمان هايي براي ان مفيد است.به گفته وي گاهي نيز نوزادان به صورت مادرزادي دچار كم خوني مي شوند و در زمان نوزادي نياز به مداخله دارند و بايد اين موارد را از كم خوني هاي نوزاد به علت خونريزي جنين به مادر ويا كم خوني هاي اكتسابي مانند كم خوني گذراي نوزادي افتراق داد.رئيس دهمين کنگره سراسري انجمن خون و سرطان کودکان ايران "هماتولوژي نوزادان افزود: بيماري هاي خونريزي دهنده ارثي مثل اختلالات پلاكتي يا كمبود فاكتورهاي انعقادي مثل كمبود فاكتورهاي 10، 13، 5 ،7 و فاكتور يك يا فيبرينوژن بسياري از اوقات مي تواند موجب بروز خونريزي در زمان نوزادي شود كه لازم است در مورد شيوع اين بيماري ها در ايران به علت ازدواج هاي فاميلي و افتراق آنها از اختلالات اكتسابي دانش و اطلاعات كافي داشته باشيم.دهمين کنگره سراسري انجمن خون و سرطان کودکان ايران "هماتولوژي نوزادان 22 لغايت 24 شهريور در مرکر آفرينش هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار مي شود.


 خبرپزشكي 

 اضافه وزن، ريسک ابتلا به ديابت بارداري را افزايش مي دهد

متخصص زنان با اشاره به چند توصيه مهم درباره ميزان افزايش وزن در دوران بارداري گفت: تا 18 کيلوگرم افزايش وزن در بارداري دور از احتمال نيست اما در خانم‌هاي چاق اين افزايش وزن بايد پنج تا هفت کيلوگرم باشد.

لاله اسلاميان، متخصص زنان و فلوشيپ مادر و جنين در گفت و گو با برنامه «فراسو» شبکه راديويي سلامت با اشاره به داشتن بارداري سالم براي خانم هاي چاق گفت: اين گروه از بانوان اول بايد اقدام به کاهش وزن کنند و سپس باردار شوند و در طول دوران بارداري دچار مشکلات و عارضه هاي ناشي از وزن خيلي زياد نشوند؛ بنابراين زمان مناسب مراجعه به پزشک پيش از باردار شدن در اين افراد اهميت ويژه اي دارد.

وي با بيان بهترين زمان مراجعه به پزشک پيش از بارداري،گفت: اين مراجعه بهتر است سه ماه قبل از اقدام به بارداري انجام گيرد، البته اين چکاپ مختص بارداري اول نيست بنابراين حتي قبل از اقدام به بارداري دوم و سوم هم بايد به پزشک مراجعه کرد و به اين ترتيب، اگر خانم مبتلا به کم‌کاري تيروئيد، ديابت، پرفشاري خون، بيماري‌هاي قلبي، عروقي و بيماري‌هاي دريچه قلب است، بايد درمان شود و با اجازه پزشک اقدام به بارداري کند، زيرا با مراجعه به موقع براي يک خانم سالم يک سري آزمايش انجام مي‌دهيم و اگر زوج ها مشکلي نداشتند، با خيال راحت مي‌توانند فرزند‌آوري کنند .

اين فلوشيپ مادر و جنين در ارتباط با تاثير ناهنجاري مادرزادي بر روي جنين ادامه داد: بروز اين مشکل (شکاف کام مادر) در اين گروه از خانم ها نسبت به ديگران بيشتر است‌ و معمولا 18 هفته اين مساله به همراه ساير بخش هاي بدن جنين توسط سونوگرافي بررسي مي شود و با استفاده از سونوگرافي سه‌بعدي در افرادي که سابقه اين مشکل را دارند، مي‌توان شکاف کام را شناسايي کرد.وي در مورد رويارويي با تشخيص قطعي شکاف کام يا لب جنين در سونوگرافي سه بعدي ، ادامه داد : اگر شکاف کام يا شکاف لب مشاهده شود، از مايع دور جنين بايد نمونه برداشته و بررسي ژنتيک انجام مي شود تا در صورت وجود مشکلي ريسه اي آن را تشخيص داد از سوي ديگر انجام غربالگري‌هاي معمول به همه خانم‌هاي داراي شکاف لب يا کام توصيه مي شود از سوي ديگر خانم‌هايي که بارداري پرخطر دارند، خانم‌هايي که در سن بالا باردار مي‌شوند، کساني که با روش‌هاي کمک باروري باردار مي‌شوند، مبتلايان ديابت، پرفشاري خون و خانم‌هايي که سابقه سقط مکرر دارند، ‌نوزاد کم وزن به دنيا آورده‌اند و خانم‌هايي که به علت پرفشاري خون، نوزاد خود را از دست داده‌اند بايد به فلوشيپ مادر و جنين مراجعه کنند .وي با اشاره به عوارض چاقي براي بانوان باردار، اظهار کرد : احتمال افتادن روي زمين (سقوط) در اين افراد بيشتر است‌ همچنين کاهش فعاليت و چاقي، احتمال ديابت را در بارداري افزايش مي‌دهد بنابراين براي آن گروه از بانوان در بدو ورود، غربالگري ديابت انجام مي‌ گيرد در حالي که در خانم‌هاي ديگر اين غربالگري در 24هفتگي انجام مي‌شود و از سوي ديگر بانوان باردار چاق بيش از ديگران در معرض خطر ابتلا به پرفشاري خون و حتي مسموميت بارداري (پره اکلامپسي) و يا ايجاد لخته خون در پاهاهستند .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي