جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5628

جلسه راي اعتماد مجلس به کابينه دوازدهم؛
61 نماينده مجلس درموافقت و مخالفت با 11 وزير سخن گفته اند، 6 وزير ديگر در نوبت

رئيس جمهوري کره جنوبي:
آمريکا پيش از اقدام عليه کره‌شمالي بايد تاييد ما را بگيرد


پيش‌بيني درباره ماندن طولاني مدت نيروهاي آمريکايي در سوريه


خبر


يازدهمين جشن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران


13 کشته و 50 زخمي در حمله تروريستي اسپانيا


سرمقاله

رييس‌جمهور در ديدار جانباز مرتضي رضيعي:
داعش و حاميان تروريست‌ها نمونه بارز تحجر و نفاق در عصر جديد هستند


سفر نماينده آمريکا به وين براي گفت‌وگو با مقامات آژانس درباره ايران


دانفورد: آمريکا از ژاپن در مقابل حمله کره شمالي دفاع مي‌کند


روسيه: اقدامات ضدروسي آمريکا را بدون پاسخ نمي گذاريم


ژاپن براي مقابله با موشک‌هاي کره شمالي سامانه دفاعي آجيس نصب مي‌کند


تحرکات ائتلاف آمريکايي براي عمليات درشرق سوريه


ميز خبر


يك نكته از هزاران


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


  جلسه راي اعتماد مجلس به کابينه دوازدهم؛
 61 نماينده مجلس درموافقت و مخالفت با 11 وزير سخن گفته اند، 6 وزير ديگر در نوبت 

 
61 نماينده مجلس تا ظهر پنج شنبه در موافقت و مخالفت با 11 وزير پيشنهادي در صحن سخن گفته اند و وزيران پيشنهادي دولت دوازدهم نيز از برنامه هاي خود دفاع کرده اند. با اين حال شش وزير هنوز در نوبت هستند.بررسي صلاحيت وزيران پيشنهادي دولت دوازدهم در مجلس شوراي اسلامي از روز سه شنبه در دو نوبت صبح و عصر آغاز شد و ظهر پنجشنبه در پنجمين جلسه با ادامه رسيدگي به برنامه هاي وزير پيشنهادي جهاد کشاورزي پايان يافت.به گزارش ايرنا، بررسي صلاحيت وزيران پيشنهادي که از روز شنبه نيز ادامه مي يابد.

تاکنون به ترتيب حروف الفبا وزارت آموزش و پرورش، وزارت اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، وزارت اقتصاد و امور دارايي، وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پزشکي، وزارت جهاد کشاورزي، وزارت دادگستري، وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعي، وزارت راه و شهرسازي و وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح رسيدگي شده است.


 رئيس جمهوري کره جنوبي:
  آمريکا پيش از اقدام عليه کره‌شمالي بايد تاييد ما را بگيرد 

رئيس جمهوري کره جنوبي گفته است، رئيس جمهوري آمريکا پيش از انجام هرگونه اقدام عليه کره شمالي بايد تاييديه سئول را به دست بياورد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اخيراً "دونالد ترامپ"، رئيس جمهوري آمريکا اظهاراتي را پيرامون اعمال گزينه‌هاي نظامي احتمالي عليه کره شمالي جهت مقابله با تهديدهاي موشکي و اتمي پيونگ يانگ مطرح کرد.

در همين حال، "مون جائه اين"، رئيس جمهوري کره جنوبي در يک نشست خبري گفت، البته هيچ يک از اين تلاش‌ها و اظهارات نشانگر تمايل قطعي ترامپ براي حمله نظامي عليه کره شمالي نيست.وي ادامه داد: کره شمالي نبايد دست به اقدامات تحريک آميز بيشتري بزند.


 پيش‌بيني درباره ماندن طولاني مدت نيروهاي آمريکايي در سوريه 

 ائتلاف نيروهاي سوريه دموکرات که هم‌پيمان واشنگتن در جنگ عليه داعش است، اعلام کرد پس از شکست تندروها، نيروهاي آمريکايي براي مدت مديدي در شمال سوريه خواهند ماند.به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، طلال سلو، سخنگوي ائتلاف نيروهاي سوريه دموکرات خاطرنشان کرد، اين ائتلاف معتقد است که ايالات متحده «منافع استراتژيکي» براي ماندن در سوريه دارد.سلو در مصاحبه با رويترز گفت، اين امري قطعي است که آنها سياست استراتژيکي براي ده‌ها سال آتي داشته باشند و اينکه توافق‌هايي ميان دو طرف در بلندمدت از جمله توافق‌هاي نظامي و اقتصادي و توافق‌هاي سياسي ميان رهبران منطقه شمال سوريه با دولت آمريکا وجود داشته باشد.وي تصريح کرد: آمريکايي‌ها پس از پايان کار داعش، منافع استراتژيکي در سوريه دارند


 خبر 

 اطلاعيه وزارت اطلاعات درباره فعاليت جريان‌هاي مشکوک و ضدانقلاب

وزارت اطلاعات در اطلاعيه اي اعلام کرد: تمامي اقدامات اين وزارتخانه در چارچوب شرع مقدس ، قانون و رعايت اخلاق اسلامي صورت مي گيرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت اطلاعات، به آگاهي هموطنان عزيز مي رساند ، در روزهاي اخير که روند با نشاط رأي اعتماد نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي در حال طي شدن مي باشد ، برخي جريانات مشکوک و رسانه هاي معاند و ضد انقلاب تلاش دارند با جعل اطلاعات و انتشار اتهامات و اخبار کذب ، فضاي جامعه را ملتهب کنند تا با اين اقدامات ، به خيال واهي خود ، باعث ايجاد اختلاف ، اتهام زني به نهادهاي نظام مقدس جمهوري اسلامي و پرسنل خدوم آن و ايجاد تفتين در جامعه شوند.

وزارت اطلاعات ، ضمن رد اين گونه اتهام زني ها و فضا سازي هاي کاذب و مجعول دانستن اسناد مورد ادعا و تکذيب محتواي آنها ، اعلام مي کند تمامي اقدامات اين وزارتخانه در چارچوب شرع مقدس ، قانون و رعايت اخلاق اسلامي صورت مي گيرد.

وزارت خزانه‌داري آمريکا خبر داد:

توافق شرکت کشتيراني آمريکايي براي پرداخت جريمه به اتهام نقض تحريم‌هاي ايران

يک شرکت کشتيراني آمريکايي پذيرفت به اتهام نقض تحريم‌هاي واشنگتن عليه تهران جريمه پرداخت کند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، اداره کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه داري آمريکا با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد: شرکت کشتيراني بلو اسکاي-بلو سي اين کشور در خصوص پرداخت بيش از نيم ميليون دلار غرامت به اتهام 140 مورد نقض تحريم‌هاي ايران توافق کرده است.بنا بر اعلام اداره کنترل دارايي هاي خارجي وزارت خزانه داري آمريکا، اين شرکت کشتيراني به واسطه انتقال خودروهاي کار کرده و فرسوده و قطعات آن‌ها از آمريکا به افغانستان از طريق ايران، مرتکب اين موارد نقض تحريم‌ها شده است.در اين بيانيه آمده است که ظاهرا اين موارد نقض تحريم‌هاي ايران در فاصله زماني 25 آوريل 2010 تا دوم ژوئن 2012 رخ داده است.

خنثي شدن حمله دوم در پي حمله مرگبار بارسلونا

در پي حمله بارسلونا، پليس اسپانيا مي‌گويد حداقل پنج مظنون داراي کمربند انفجاري را که قصد تکرار حمله مرگبار را داشتند، در شهر ساحلي کمبريلز کشته است.

به گزارش ايسنا، پليس در کمبريلز، واقع در 120 کيلومتري جنوب بارسلونا، به مردم هشدار داده است که به خيابان‌ها نروند.

رسانه‌هاي اسپانيا گزارش داده‌اند که مهاجمان چند نفر را با يک خودروي ون زير گرفتند و زخمي کردند. مقامات مي‌گويند که يک مامور پليس و شش غيرنظامي مجروح شده‌اند.خبرگزاري رويترز به نقل از منابع پليس گزارش مي‌دهد که مهاجمان داراي کمربندهاي انفجاري بودند، به همين خاطر نيروهاي امنيتي در نظر دارند چند مورد انفجار کنترل شده انجام بدهند تا از نابودي بمب‌هاي احتمالي اطمينان حاصل کنند.

مقامات پليس معتقدند که واقعه کمبريلز با حمله بارسلونا که حداقل 13 کشته و 100 زخمي برجاي گذاشت ارتباط داشته است.


 يازدهمين جشن منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران 


 13 کشته و 50 زخمي در حمله تروريستي اسپانيا 


 سرمقاله 

تأثير عملكرد امروز مجلس تا سال 1400

حميدرضا عسگري

در فضاي سياسي تمام كشورها، برخي افراد و احزاب، بيش‌تر به عنوان «سودجويان سياسي» شناخته مي‌شوند؛ چرا كه اين عده، معمولاً تبحّر خاصي در گرفتن ماهي از آب گل‌آلود دارند؛ براي همين هم هست كه آرامش و ثبات فضا، به نفع‌شان نبوده و براي‌شان قابل پذيرش نيست. به اين دليلِ ساده كه اين ثبات، باعث مي‌شود ازكار، بي‌كار شوند.

همان‌گونه كه اشاره شد، وجود اين «سودجويان سياسي»، فقط مختص به فضاي سياسي يك كشور يا دولت و گرايش خاصي نيست، بلكه اين گروه در همه محافل سياسي جهان، از دموكرات‌ترين كشورها گرفته تا ديكتاتوري‌هاي محض، حضوري موريانه‌گونه دارند. منافع اين دسته، با آسيب به داشته‌ها و سرمايه‌هاي ملي ملت‌ها به دست مي‌آيد.

در كشور ما نيز در ادوار مختلف، افراد و گروه‌هايي كه براي رسيدن به اهداف خود و كسب منافع مشخص، درصدد بر هم زدن ثبات و آرامش جامعه و فضاي سياسي بوده‌اند، حضوري فعال داشته‌اند.

اما اكنون...؛ پس از اعلام كابينه توسط رئيس جمهور به مجلس و آغاز بررسي صلاحيت افراد معرفي‌شده، حضور و فعاليت اين گروه‌هاي سودجو بسيار داغ شده و طبيعتاً عواقب سوء و منفي عملكرد ناصحيح آنها، بر فضاي سياسي و اجتماعي جامعه‌مان، اثرگذار است.

متأسفانه علي‌رغم تمام نصايح و توصيه‌هاي بزرگان نظام به امر وحدت جريان‌هاي سياسي و پرهيز از افراط‌‌گرايي در برخورد با مسائل، باز هم شاهد خودسري‌ها و شلوغ‌كاري‌هاي سياسي‌اي هستيم كه اينك پيرامون انتخاب اعضاي كابينه و گرفتن رأي اعتماد از مجلس شوراي اسلامي، شكل گرفته‌ است.

معرفي اين افراد به عنوان كابينه دولت دوازدهم از سوي رييس جمهور، قطعاً براي تاثيرگذاري بيش‌تر در جهت تحقق اهداف بوده است، چرا كه اين چهار سال به‌گونه‌اي، بذرپاشي اعتماد در جامعه بوده و حال، بايد منتظر حاصل و محصول آن باشيم. لذا، اينكه چه كساني ابقا شده و چه افراد جديدي لازم است به جمع دولت اضافه شوند، به نظر رئيس دولت و تيم مشاوران وي مربوط بوده است.

قصد تأييد صلاحيت كابينه را نداريم؛ چرا كه اين امر، در حدود اختيارات ما نيست. اما اصولاً روال كار به اين شيوه است كه نمايندگان مجلس، برنامه و طرح‌هاي وزراي پيشنهادي را مشاهده و بررسي كنند و در پايان، به صلاحيت، توانايي‌ و برنامه‌هاي وزرا براي اداره امور و حل مشكلات موجود، رأي اعتماد بدهند. اما متاسفانه برخي نگرش‌هاي غيركارشناسي كه صرفاً به جهت اميال سياسي، درصدد مخدوش كردن كارنامه عملي كابينه هستند، در آستانه گرفتن رأي اعتماد از مجلس، موجب نگراني‌هايي گرديده است.قدر مسلم، افراد پيشنهاد شده براساس چشم‌اندازهايي انتخاب شده‌اند كه برنامه‌ها و اهداف دولت براي تغيير و اصلاح وضع موجود، بر محور آنها نهاده شده است. لذا اختلال در روال و حركت دولت در همين ابتداي كار، قطعاً آثار و بازتاب‌هاي ناخوشايندي را در عرصه داخلي و خارجي خواهد داشت.به عبارتي، گرفتن رأي اعتماد بالا از مجلس، هم مُهر تأييدي بر صلاحيت انتخاب مردم است و هم پشتوانه‌اي براي دولت مي‌باشد تا خانه ملت را ناظر و همراه خود ببيند و در پيگيري مشكلات مردم با قاطعيت تمام وارد ميدان شود.

جداي از اين موضوع بايد توجه داشت كه مردم نسبت به برنامه‌هاي چهار سال دوم دولت جديد، چشم اميد دارند و نبايد جبهه‌بندي‌هاي سياسي مانع از تحقق برنامه‌هاي وعده داده شده دولت به ملت شود.

دادن يا ندادن رأي اعتماد، حق مسلم نمايندگان مجلس مي‌باشد، اما بايد اين نكته را گوشزد كرد كه اين حق رأي، مي‌بايست در جهت حفظ و صيانت از حقوق ملت باشد و خداي ناكرده، ابزاري براي گرايشات حزبي، تلقي نگردد. مسلماً مردم درمورد نظرات و عملكرد نمايندگان‌شان قضاوت خواهند كرد و توقع دارند تا نمايندگان با تعهدي كه نسبت به مصالح ملت و كشور داده‌اند، با نگاه كارشناسي و منصفانه، صلاحيت يا عدم صلاحيت كابينه را مدنظر قرار دهند.

مسلماً اين چهار سال پاياني دولت تدبير و اميد به منزله اثبات عملكرد اجرايي آن خواهد بود. از يك‌سو بايد نسبت به خواست دولت براي داشتن كابينه مورد وثوق توجه داشت و از سوي ديگر، بايد صلاحيت افراد كابينه با توجه به نظرات كارشناسي، مورد بررسي قرار گيرد و افراد با ادلّه كافي، تأييد يا رد شوند.

اكنون، همه ما نظاره‌گر آزمون مجلس هستيم تا با تأييد كابينه دوازدهم، حاصل عمل دولت و همين‌طور، تحقق وعده‌هاي داده شده را مشاهده كنيم.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رييس‌جمهور در ديدار جانباز مرتضي رضيعي:
 داعش و حاميان تروريست‌ها نمونه بارز تحجر و نفاق در عصر جديد هستند 

 
رييس جمهور در ديدار جانباز قطع نخاع دفاع مقدس ، صبر، تلاش و مجاهدت خستگي ناپذير جانبازان را به رغم تمام مشکلات جانبازي الگويي بي بديل براي جوانان دانست.به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در ديدار مرتضي رضيعي جانباز قطع نخاع دفاع مقدس، اقدام اين جانباز در طي مراحل تحصيلي و کسب تخصص در حوزه پوست و مو را بسيار ارزشمند دانست و گفت: اينکه بعد از نائل شدن به درجه جانبازي بازهم از تلاش باز نايستاديد، براي همه جوانان آموزنده است. اين حرکت شما نشان مي دهد که در سايه تلاش و مجاهدت ، پيشرفت ، هدايت و سعادت نيز حاصل مي‌شود و اين وعده الهي است.وي در ادامه با گراميداشت شهادت شهيد حججي، شهادت اين شهيد بزرگوار را تکان دهنده و افتخارانگيز دانست و گفت: شهادت شهيد حججي، مردم را تحت تاثير قرار داد و شهادت اين شهيد بزرگوار نشان داد که حتي آنهايي که جنگ و دوران دفاع مقدس و انقلاب اسلامي را نديده اند امروز نسبت به سرنوشت دين و مسلمانان بصورت پرشور و باوفا در صحنه حضور دارند.

وي خاطرنشان کرد: اگر اين گونه فداکاري ها نبود نه تنها کشورهاي عراق و سوريه بلکه منطقه و کشور خودمان نيز مورد صدمه تروريسم تکفيري قرار مي گرفت.

رييس‌جمهور خاطرنشان کرد: اگر تروريست‌هاي تکفيري در عراق و سوريه حاکم مي شدند ديگر چيزي از حيثيت و آبروي اسلام باقي نمي ماند.وي گفت: تروريست ها کساني هستند که عملشان با اسلام هيچگونه تناسبي ندارد و با ادعاي اسلام اقدام مي کنند، البته اقدامات اينگونه افراد براي ما تازگي ندارد چرا که همه آنهايي که در ايران جلادي کرده و به اقدامات تروريستي دست زدند نيز ادعاي دين و اسلام داشتند و منافقين به ظاهر خود را مسلمان مي دانستند. وي اضافه کرد: در صدر اسلام هم همه آنهايي که روبروي اميرالمومنين علي عليه السلام و امام حسين عليه السلام قرار گرفتند نيز از همين طايفه بودند و در همه اين صحنه ها شاهد تقابل اسلام واقعي با نفاق هستيم.روحاني گفت: امروز هم داعش و حاميان تروريست ها نمونه بارز تحجر و نفاق در عصر جديد هستند که در دل شان ايمان وجود ندارد و تنها به زبان مدعي ايمان هستند .وي تصريح کرد: در شرايطي که امروز براي جامعه اسلامي حادث شده است باز هم ايثار و فداکاري است که مي‌تواند جامعه و مسلمانان را نجات دهد.


 سفر نماينده آمريکا به وين براي گفت‌وگو با مقامات آژانس درباره ايران 

 
المانيتور :نماينده آمريکا در سازمان ملل قصد دارد با مقامات آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره پايبندي ايران به توافق هسته‌اي گفت‌وگو کند.به گزارش ايسنا، هيأت آمريکا در سازمان ملل به پايگاه خبري المانيتور گفته‌اند که نيکي هيلي نماينده آمريکا در سازمان ملل قرار است روز چهارشنبه در وين ، پايتخت اتريش با مدير کل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و کارشناسان پادمان ها در حوزه ايران ديدار و گفت‌وگو کند.بنابر گزارش المانيتور، وي در اين سفر قرار است درباره نگراني‌هاي آمريکا درباره توافق هسته‌اي و گروه 1+5 که در ژوئيه 2015 حاصل شد، گفت‌وگو کند.آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بارها در گزارش‌هاي خود روند اجراي تعهدات هسته‌اي ايران در اين توافق‌ تائيد و تاکيد کرده است که ايران به طور کامل به توافق عمل مي‌کند اما آمريکا تلاش مي‌کند تا با متهم کردن ايران به نقض تعهداتش در توافق هسته‌اي ، اين توافق را نابود کند.


 دانفورد: آمريکا از ژاپن در مقابل حمله کره شمالي دفاع مي‌کند 

 
آسوشيتدپرس :رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در جريان سفر به ژاپن مجدداً تاکيد کرد آمريکا از اين کشور در مقابل حمله کره شمالي دفاع مي‌کند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، ژنرال "جوزف دانفورد"، رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در اظهاراتي در توکيو گفت: به نظرم ما اين مساله را شفاف و واضح به کره شمالي و هرکس ديگر اعلام کرده‌ايم که حمله به ژاپن با واکنش ما روبرو خواهد شد.کره شمالي تهديد کرده که آزمايش‌هاي موشکي‌اش از حريم هوايي ژاپن عبور مي‌کند و در سواحل غربي گوآم آمريکا فرود مي‌آيد.براساس توافقي، آمريکا بايد از ژاپن در مقابل حملات خارجي دفاع کند.ژنرال دانفورد و "کاتسوتوشي کاوانو"، همتاي ژاپني‌اش توافق کردند تا دو کشور با يکديگر براي تقويت سيستم دفاع موشکي همکاري بيشتري داشته باشند.رئيس ستاد مشترک ارتش آمريکا در آخرين مقصدش در تور آسيايي خود به ژاپن رفت.


 روسيه: اقدامات ضدروسي آمريکا را بدون پاسخ نمي گذاريم 

 
ايرنا: سرگئي ريابکوف معاون وزير امور خارجه روسيه اعلام کرد که مسکو هر گونه اقدامات ضدروسي واشنگتن را بدون پاسخ نمي گذارد.

به گزارش ايرنا، ريابکوف گفت که ديدار وي با توماس شنون دستيار وزير امور خارجه آمريکا از دستور کار حذف نشده اما تاريخ و مکان اين ديدار و مذاکره با طرف آمريکايي مشخص نيست.سرگئي ريابکوف با توماس شنون در ماههاي اخير دو دور در باره اختلافات دو کشور مذاکره کردند. دور دوم گفت و گوهاي دو طرف روز 26 تير ماه در پايتخت آمريکا انجام گرفت و املاک ديپلماتيک توقيف شده روسي در واشنگتن و نيويورک محور اصلي مذاکرات دو طرف بود.اين مذاکرات ناکام ماند و بلافاصله پس از آن روسيه اعلام کرد که به عنوان پاسخ به اين اقدام آمريکا، ويلاي متعلق به سفارت اين کشور در مسکو و انبار ويژه سفارت را در مسکو از روز اول ماه اوت توقيف مي کند و طرف آمريکايي از تاريخ ياد شده دسترسي به اين املاک ندارد.


 ژاپن براي مقابله با موشک‌هاي کره شمالي سامانه دفاعي آجيس نصب مي‌کند 

 ژاپن از برنامه نصب سامانه هاي ضد موشکي آجيس براي مقابله با موشک هاي بالستيک کره شمالي خبر داد.به گزارش ايرنا، اين کشور پيشتر نيز سامانه هاي موشکي «پاتريوت 3» را نيز در مناطق غربي خود آرايش داده است.

وزارت دفاع ژاپن اعلام کرده که هزينه هاي اين اقدام را در طول سال مالي آينده مشخص مي کند و سپس و سامانه هاي دفاعي موشکي آجيس را نصب خواهد کرد.

ژاپن به شدت نگران آن است که کره شمالي در صورت بروز درگيري با موشک هاي خود پايگاه هاي نظامي آمريکا را در اين کشور مورد هدف قرار دهد.

تارنماي ژاپن نيوز مي نويسد که ايجاد يک واحد فضايي در ارتش ژاپن که از ماهواره براي رديابي موشک استفاده مي کند از ديگر برنامه هاي اين کشور براي مقابله با کره شمالي است.«تسونوري اوندرا» وزير دفاع ژاپن که به آمريکا سفر کرده در حال گفت و گو با آمريکا براي اجراي برنامه هاي ذي ربط است.


 تحرکات ائتلاف آمريکايي براي عمليات درشرق سوريه 

 ائتلاف موسوم به بين المللي به سرکردگي آمريکا براي عملياتي جديد در شرق سوريه آماده مي شود.به گزارش ايرنا، تحرکات نيروهاي آمريکايي در استان حسکه سوريه نشان مي دهد که نيروهاي ائتلاف خود را براي عملياتي جديد در اين منطقه آماده مي کنند.

با ورود تجهيزات گسترده و200 نظامي آمريکايي به منطقه الشدادي در جنوب استان حسکه، اين منطقه درحال شکل گيري آرايشي نظامي براي عملياتي جديد است.

رسانه هاي نزديک به مخالفان سوريه نيز با تاييد اين تحرکات، در چند روزگذشته خبر از ورود200 نظامي آمريکا و 100 تروريست عضو ارتش آزاد سوريه به اين منطقه داده اند.شبکه خبري الميادين نيز به نقل از منابع ميداني اعلام کرد که ائتلاف آمريکايي اسلحه و تجهيزات مختلف را از شهر ميلان به سوي الشدادي اعزام کرده است.


 ميز خبر 

 طي مراسمي رسمي

اتوبان نيايش به «آيت‌الله هاشمي رفسنجاني» تغيير نام داد

بزرگراه «نيايش»، طي مراسمي رسمي، به نام «آيت الله هاشمي رفسنجاني» نام گرفت.به گزارش ايسنا، پس از ارتحال آيت الله هاشمي رفسنجاني برخي از اعضاي شوراي شهر پيشنهاد نامگذاري يکي از خيابانها يا ميادين به نام اين يار ديرين امام و رهبري را داشتند که سرانجام پس از بررسي‌هاي مختلف، تغيير نام بزرگراه نيايش به نام «آيت‌الله هاشمي رفسنجاني» به تصويب حداکثري اعضاي شوراي شهر رسيد.

دو مقام ارشد داعش در فهرست "تروريست‌هاي جهاني" آمريکا قرار گرفتند

آمريکا دو رهبر ارشد داعش را در فهرست "تروريست‌هاي جهاني" خود قرار داده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسيا، "احمد الخاد"، شهروند سوري و "ابو يحيي العراقي" دو رهبر ارشد داعش هستند که توسط آمريکا در فهرست تروريست‌هاي جهاني قرار گرفته‌اند.نفر اول مسئول ساخت بمب براي داعش است که چندين غيرنظامي را در اروپا با همين بمب‌ها به کام مرگ فرستاده و فرد دوم يکي از اشخاص برجسته داعش است که به ابوبکر البغدادي، رهبر اصلي داعش گزارش مي‌رساند.

وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد که الخاد مديريت بمب‌هاي داعش را برعهده دارد که در حملات نوامبر 2015 در پاريس و مارس 2016 در بروکسل باعث کشته شدن افراد بيگناه زيادي شد.

انفجار در داغستان روسيه دو کشته برجاي گذاشت

بر اثر وقوع انفجار يک "وسيله نامشخص" در داغستان روسيه، دست کم دو تن کشته شدند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري تاس، در جريان انفجار اين وسيله انفجاري نامشخص در داغستان روسيه دو تن کشته شدند و منابع اورژانسي روسيه نيز اين انفجار را تاييد کرده‌اند.

آنها گفتند: دو تن ديگر در جريان انفجار زخمي شدند که به بيمارستان منتقل شده‌اند.اين انفجار در يک کيلومتري روستاي "نووگاگاتلي" رخ داد.


 يك نكته از هزاران 

 تأخيرى كه به آن عادت كرده‌ايم!

يكي از مواردي كه بودنش، براي سلامت و موفقيت جامعه، ضروري است، ميزان اعتماد مردم به مسئولان خود در رده‌ها و حوزه‌هاي مختلف مي‌باشد.

يكي از مسائلي كه در تقويت هرچه بيش‌تر اين اعتماد، اثرگذار است، ادامه پيدا نكردن كاستي‌ها و مشكلاتي است كه مردم در زمينه‌هاي مختلف ممكن است با آنها مواجه باشند. اين مشكلات به دو دسته تقسيم مي‌شوند؛ دسته نخست، آنها كه حل و رفع‌شان زمان‌برتر مي‌باشد و دسته دوم، مواردي كه مي‌توان در كوتاه‌مدت براي حل آن‌ها اقدام نمود. در هر دو مورد، مي‌توان با ارائه گزارش‌هاي دقيق، واقعي (و نه فرماليته) و مرحله به مرحله از انجام اقداماتي درراستاي حل آنها، مردم را در جريان تلاش‌ها در جهت حل مشكل مزبور قرار داد. اما يكي از مواردي كه در كشور ما نيازمند توجه جدي است، مشكلاتي هستند كه به كرّات، در رسانه‌هاي مختلف پيرامون آنها اطلاع‌رساني مي‌شود، مقالات، گزارش‌ها و گفتگوهاي خبري متعدد درمورد آنها تهيه و منتشر مي‌شود، اما در عمل، اقدام عملي جدي درراستاي رفع آن صورت نمي‌گيرد. اين مساله به خصوص درمورد موضوعاتي كه جزء دسته دوم هستند و مي‌توانند راحت‌تر و طي زمان كم‌تر، حل و فصل شوند، مهم‌تر است. چراكه جامعه، تأخير و تعويق در رفع مشكلاتي را كه در كوتاه‌مدت حل‌شدني هستند، نمي‌تواند بپذيرد.

يك نمونه بسيار ساده و ابتدايي اين مساله نيز، نقاط حادثه‌خيز و عدم ايمن‌سازي آنها، عليرغم حوادث ناگواري است كه در آنها اتفاق افتاده و منجر به كشته شدن چندين و چند انسان شده است.

براي اين مساله، مثال و مصداق فراوان است و با توجه به اين امر، يكي از اصلي‌ترين اموري كه ما در سطح ملي و براي پيشرفت واقعي جامعه به آن نيازمنديم، پاي‌بندي مسئولان به اتمام كارها در بازه‌هاي زماني معين است؛ به طوري‌كه كارها، در همان زماني كه براي انجام‌شان نياز است به اتمام برسند و اين‌گونه نباشد كه حل يك مشكل كه به طور طبيعي يك - الي دو ماه زمان مي‌برد، در طول شش ماه انجام شود.


 خبــــر 

 محکوميت اقدامات تروريستي در بارسلونا؛

قاسمي: معضلات جهاني راه حل جهاني دارند

سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران ضمن محکوميت اقدامات تروريستي و ضد انساني در بارسلوناي اسپانيا با دولت، ملت و خانواده قربانيان و مجروحان اين جنايت هولناک ابراز همدردي کرد.

به گزارش ايسنا، بهرام قاسمي خاطر نشان کرد: پس از شکست هاي ميداني و پي در پي تروريست هاي افراطي در منطقه، گسترش عمليات کور تروريستي در اقصي نقاط جهان در دستور کار اين جانيان قرار دارد و کشتار مردم عادي و بيگناه از اهداف شوم آنان است.

وي با تاکيد بر اين واقعيت که «تروريسم افسار گسيخته کنوني به معضلي جهاني تبديل شده است» افزود: امروز تروريسم کور داعشي همه مرزهاي جغرافيايي و عقيدتي را در نورديده و اکنون جهان و همه مردم در سراسر گيتي از خاورميانه تا آفريقا و از شرق دور تا اروپا هدف اقدامات پليد و ضد بشري آنان است.وي در پايان با تاکيد بر اين نکته که «معضلات جهاني راه حلي جهاني دارند»، افزود: امروزه هيچ کشوري حتي حاميان آشکار و نهان تروريست ها نمي توانند از اين خطر و بلاي نکبت بار جهاني احساس امنيت کنند. به نظر مي رسد زمان آن فرا رسيده است که همه کشورهاي صلح طلب و آناني که مبارزه با تروريسم را در معناي واقعي خود در سر لوحه کار خود دارند، مسئولانه و باورمند، اتحادي جهاني عليه خشونت، ناامني و ترور تشکيل دهند و فارغ از هرگونه اختلاف نظرهاي ممکن، اولويت نخست خود را صادقانه و با اراده اي راسخ به تلاش براي مبارزه و ريشه کني با اين سوداگران مرگ و نفرت و بزرگترين خطر براي امنيت بين المللي اختصاص دهند و در اين راه و مبارزه مقدس، جمهوري اسلامي ايران به عنوان يکي از قربانيان تروريسم که همواره در خط مقدم مبارزه با افراط گرايي و ترور قرار داشته و هزينه هاي فراواني نيز تاکنون پرداخت کرده است، آماده کمک و همکاري با جامعه جهاني است.

سه روز عزاي عمومي در اسپانيا

يک منبع قضايي در اسپانيا درباره حمله بارسلونا و کشته شدن چند مظنون در کمبريلز اعلام کرد احتمالا گروهکي هشت نفره به دنبال برنامه‌ريزي براي حملاتي با سيلندرهاي گاز بودند.

به گزارش ايسنا به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، يک منبع در دستگاه قضايي اسپانيا اعلام کرد، مسئولان تحقيقات درباره حمله بارسلونا بر اين باورند که يک گروهک هشت نفره احتمالا در برنامه‌ريزي براي آغاز حملاتي با استفاده از سيلندرهاي گاز دست داشته‌اند.همزمان، نيروهاي امنيتي و واحدهاي مقابله با تروريسم در اسپانيا عمليات گسترده‌اي را در سراسر اين کشور به اجرا گذاشته‌اند و پليس از دستگيري سومين فرد در ارتباط با حملات مرگبار خبر داده است.در همين حال در پي حمله تروريستي در شهر بارسلونا، ماريانو راخوي، نخست وزير اسپانيا سه روز عزاي عمومي اعلام کرد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري اول -1

فعاليت هاي آينده، پروژه هاي خاص، کنفرانس ها واجلاس هاي آينده

سال 2007-2006 شاهد پياده کردن بسياري از تصميمان اتخاذ شده درطول دوازده ماهه گذشته ويکپارچه کردن تلاش هايي است که قبلا درجريان بوده است. IAU علاوه بر کاربرد و توضيح يک ساختار جديد حق عضويت ، بيشتر روي نقشه استراتژيک جديدهم متمرکز خواهد شد. اين موضوع به عنوان مثال، بدين معني است که تلاش هاي بيشتري براي ممتاز کردن دسترسي جديد به خوشه موضوعي آموزش عالي اختصاص داده خواهدشد، در حاليکه اقدامات را درساير سطوحي موضوعي مثل يادگيري و گفتگوي بين فرهنگي، دريک حالت کمترفعال، پيگيري مي نمايد. همزمان ازآنجا که ساختار جديد حق عضويت ممکن است يک تأثير منفي روي عضويت در کشورهاي صنعتي که حق عضويت آنها تا ده درصد افزايش يافته است بگذارد، ممکن است لازم باشد که وقت بيشتري براي توضيح وتوجيه اين افزايش هاي حق عضويت اختصاص داده شود. برنامه ارتباطات IAU ، که قبلا کاملا جامع بوده است، ممکن است نياز به تقويت براي اطمينان از اينکه افزايش حق عضويت ها توضيح داده شده و توجيه شده است داشته باشد.

اين گزارش هر فعاليت معمول ودرحال انجام درهرسطحي مثل انتشارات مرجع، ارتباطات و توزيع اطلاعات، ارائه ومشارکت ها وآن دسته از فعاليت هايي که قبلا در بخش 5 " ظهور اهميت هاي" گفته شد مثل توسعه جديد برنامه هدايت IAU را پوشش نميدهد. اگر چه دراين بخش به تشريح اين موضوعات پرداخته نشده است، از اعضاي هيأت مديره خواسته شده است که اين وظايف را که بخشي از حجم کار ارجاعي دبير به دبيرخانه است در نظر داشته باشند. تمام اقدامات جديدتنها مي تواند به عنوان اقدامات جزئي و حاشيه اي تلقي شودو الا کارمند اضافي طلب خواهد کرد.

دراين نمايش فعاليت هاي آينده، آخرين پيش بيني احتياطي اين است که دو عضو کليدي از تيم کوچک حرفه اي IAU نيازمند جابجايي دارد: گاي نيو(Guy Neave) که درآخر دسامبر بازنشسته مي شودو هيليجي وَنت لَند(Hilligie Vant Land)که يک دوره شش ماهه را ازاول نوامبر براي زايمان ترک مي کند، و اين موضوع به ناچار روي ظرفيت دبيرخانه براي گرفتن پروژه هاي جديدتأثير مي گذارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي