جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5628


نگاه گذشتگان به خواص غذاهاي حيواني و گياهي


کم شنوايي حسي-عصبي؛ رايج ترين آسيب حسي مادرزادي در نوزادان


راه هاي درمان بيماري تونل مچ دستي چيست؟


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 نگاه گذشتگان به خواص غذاهاي حيواني و گياهي 

 انسان‏هاي زمان گذشته خواص غذاهاي حيواني و گياهي را از محل بدست آمده حدس مي‏زدند بعنوان مثال گوشت حيوانات را براي افزايش وزن و مغز آنها را جهت افزايش کارکرد مغز و کليه‏ها را جهت دفع ادرار و روده‏هاي حيوانات را جهت انجام بهتر کار سيستم گوارش و ساير اعضاء مصرف مي‏نموده‏اند بعنوان مثال مغز دانه‏ها و ميوه‏ها براي تقويت مغز و توانائي آن، برگ‏هاي سبز گياهان همراه با رگ برگ‏هاي آنان براي قلب و عروق و اعصاب و تسکين آنان، پوست درخت بيد و دارچين جهت مشکلات پوستي و کبد و بعنوان تب‌بر و ضدعفوني کننده سال‏ها مصرف مي‏شده که بعدها آسپرين را از برگ درختان بيد و ساير گياهان اين تيره استخراج کرده و در حال حاضر بطريقه مصنوعي آسپرين و ساير مسکن‏ها را تهيه مي‏نمايند.اغلب ترکيبات اسيد و قليائي ها، ويتامين‏ها و املاح و آنزيم‏ها را هم از گياهان و جانوران بدواً استخراج نموده و سپس بطور صناعي آنها را در آزمايشگاه و کارخانه‏ها تهيه کرده اند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


  کم شنوايي حسي-عصبي؛ رايج ترين آسيب حسي مادرزادي در نوزادان 

 
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: رايج ترين آسيب حسي مادرزادي در نوزادان، کم شنوايي حسي-عصبي است؛ از اين رو والدين بايد با آگاهي از اين موضوع نسبت به غربالگري شنوايي فرزندان خود به موقع اقدام کنند.به گزارش روابط عمومي انجمن علمي شنوايي شناسي ايران، دکتر فاطمه حيدري در تشريح اهميت ضرورت غربالگري شنوايي نوزادان، اظهار کرد: زبان و گفتار، غالب ترين روش ارتباطي است که پيش نياز فراگيري آن، سلامت دستگاه شنوايي است.

وي گفت: براي فراگيري زبان و گفتار و تکامل بخش مرکزي دستگاه شنوايي، دوره بحراني دريافت محرک هاي صوتي تعريف مي شود که محدوده آن تا 3 سالگي است؛ برخلاف تصور اشتباه برخي والدين که بر اين باورند نوزاد تا ماه ها بعد از تولد نمي شنود، بايد خاطرنشان کرد نوزادي که متولد مي شود، از هفته بيستم جنيني، توانايي شنيدن را کسب کرده است.اين کارشناس ناظر فني غربالگري شنوايي نوزادان بهزيستي استان تهران، ادامه داد: امروزه با به کارگيري دستگاه هاي تمام خودکار، وضعيت شنوايي نوزادان در ساعت هاي اوليه پس از تولد در وضعيت خواب، با استفاده از آزمون هاي غربالگري شنوايي قابل ارزيابي است.

حيدري افزود: در دهه هاي اخير، برنامه جهاني کشف و مداخله زودهنگام آسيب شنوايي، با هدف به حداکثر رساندن توانايي زباني و تکامل آن در نوزادان کم شنوا و کاهش اختلالات ارتباطي، شناختي، عاطفي-اجتماعي و مشکلات تحصيلي در کودکان اجرا مي شود؛ اين برنامه در ايران نيز با متولي گري سازمان بهزيستي کشور در حال انجام است.

وي گفت: در اين برنامه، شنوايي همه نوزادان متولد شده بايد تا قبل از يک ماهگي غربال شود؛ آن دسته از نوزاداني که در غربالگري شنوايي اوليه، سلامت شنوايي آنان تاييد مي شود، بايد تا سه ماهگي تحت ارزيابي کامل شنوايي شناسي قرار گيرند و نوزاداني که کم شنوايي آنان تاييد مي شود، بايد تا 6 ماهگي مداخله پزشکي مناسب را دريافت کنند.

حيدري ادامه داد: به دست آوردن پاسخ رد در آزمون هاي غربالگري شنوايي هميشه به معناي کم شنوايي نيست و بايد با استفاده از آزمون هاي تشخيصي در مراکز شنوايي شناسي به نتيجه صحيح رسيد. اجراي موفق برنامه غربالگري شنوايي نيازمند همکاري تيمي متخصصان شنوايي شناسي، اطفال، گوش، گلو و بيني، پرستاران و مراقبان سلامت است که نقش اصلي اجرايي غربالگري در اين تيم، برعهده شنوايي شناسان است.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، گفت: از جمله چالش هاي برنامه کشف و مداخله زودهنگام شنوايي در ايران، نبود قرارگيري آزمون هاي غربالگري شنوايي در دستورکار متخصصان اطفال به ويژه متخصصان مقيم در بيمارستان و کامل نبودن پوشش بيمه اي آزمون هاي غربالگري، تشخيصي و مداخله شنوايي بود.

حيدري تاکيد کرد: نکته حائز اهميت، عدم پذيرش مشکل شنوايي نوزاد از سوي برخي والدين است که همين مساله سير زماني برنامه را طولاني مي کند و زمينه تاخير و نقص تکامل زبان و گفتار را در فرزندان فراهم مي آورد.

وي افزود: به نظر مي رسد با توجه به اهميت کشف و مداخله زودهنگام کم شنوايي نوزادان و ميزان شيوع کم شنوايي در ايران (حدود 270 نوزاد در هر 100 هزار تولد)، ايجاد فرهنگ سازي از طريق رسانه هاي جمعي، همکاري بيشتر پزشکان متخصص مرتبط با اين برنامه، بالابردن پوشش بيمه اي، همکاري وزارت بهداشت از بعد اجراي برنامه در تمام بيمارستان هاي دولتي و خصوصي، مراکز سلامت جامعه و عملياتي شدن اين برنامه به عنوان برنامه ملي کشوري، مي تواند راهگشاي شنوايي شناسان در مسير کشف و مداخله زودهنگام نوزادان دچار کم شنوايي و به حداقل رساندن عوارض ناشي از آن باشد.


  راه هاي درمان بيماري تونل مچ دستي چيست؟ 

 بيماري تونل مچ دستي به علت تحت فشار قرار گرفتن عصبي به اسم عصب مدين، موجب خواب رفتگي انگشت ها به ويژه در زمان خواب مي شود.دکتر حبيب مفخم، متخصص طب فيزيکي و توانبخشي در گفتگو با برنامه «يک نکته يک متخصص» شبکه راديويي سلامت با اشاره به بيماري تونل مچ دستي گفت: خواب رفتگي انگشتان دست، به ويژه در هنگام استفاده از تلفن يا کارهاي دستي يا در موارد شديدتر، بروز خواب رفتگي در زمان خواب و منجر به بيدار شدن از خواب و تسکين آن با تکان دادن و حرکت هايي در ناحيه مچ دست ، اين مجموعه علائم، ما را به ياد بيماريي به نام بيماري تونل مچ دستي مي اندازد که در اصطلاح به شکل مخفف به آن cts مي گوييم. وي ادامه داد: بيماري تونل مچ دستي به علت تحت فشار قرار گرفتن عصبي به اسم عصب مدين، موجب خواب رفتگي انگشت ها به ويژه در زمان خواب مي شود.

اين متخصص طب فيزيکي و توانبخشي با بيان اينکه عصب مدين، عصبي است که انگشت شصت ، انگشت نشانه و انگشت بلند يا وسطي و نيمي از انگشت حلقه را، که به سمت انگشت بلند دست است، عصب دهي مي کند، افزود: فشار روي اين عصب در ناحيه مچ دست باعث خواب رفتگي انگشت ها به ويژه در زمان خواب مي شود. تشخيص اين مشکل از طريق بررسي نوار عصب و عضله، صورت مي گيرد.وي در خصوص درمان اين بيماري گفت: درمان هاي بسيار مناسبي براي اين مشکل وجود دارد. استفاده از روش هاي فيزيوتراپي و يا استفاده از مچ بند در زمان خواب و بيداري و تزريق کورتکلستروئيد ها در کنار عصب باعث خواهد شد که التهاب در ناحيه تونل مچ دستي و افزايش فشار کاهش پيدا کند و منجر به بهبود علائم شود.اين متخصص طب فيزيکي و توانبخشي در پايان اظهارداشت: در نهايت اگر مشکل خواب رفتگي انگشت ها با اين روش ها کاهش پيدا نکرد بايستي عمل جراحي انجام شود که با ايجاد شکاف مختصر و کوچکي درناحيه مچ دست، عصب از فشار رها مي شود و علائم، بهبود پيدا مي کنند.


 خبرهاازعالم علم 

 همه چيز در رابطه با آب هويچ

تهيه وتنظيم:برديا سيفي

در فصل تابستان و با گرم شدن هوا ،اكثر مردم به دنبال نوشيدني هاي مفيد براي رفع تشنگي مي باشند حال اگر اين نوشيدني ارزان قيمت و براي بدن هم مفيد باشد .مردم از آن بصورت روزانه استفاده كرده و نياز بدن را از تشنگي و رفع كمبود ويتامين بي نياز مي كند.بعنوان نمونه با راه اندازي آبميوه فروشي هاي زياد در بازار تهران و عرضه ي آب ميوه هاي طبيعي مثل آب هويچ به قيمت مناسب ،شاهد آن هستيم كه مردم هم استقبال كرده و آب ميوه هاي طبيعي را، جايگزين بهتري براي نوشيدني هاي صنعتي مي كنند . حال به خواص هويچ مي پردازيم.

يک ليوان آب هويج (240سي سي)، بيش از 8 برابر نياز روزانه‏ي افراد به ويتامين A را تامين مي‏کند.ويتامين A براي رشد اندام‏ها به‏خصوص استخوان‏ها لازم و ضروري است. همچنين براي حفظ قدرت بينايي خيلي مهم است.اينکه از قديم گفته مي‏شد خوردن هويج باعث مي‏شود بهتر ببينيد، صحيح است، زيرا کمبود ويتامين A باعث بروز مشکلات بينايي مثل شبکوري مي‏شود.

هويج گياهي است دو ساله داراي ريشه راست و ساقه بي کرک که نوع پرورش يافته آن در اکثر نقاط زمين کشت مي شود . قسمت مورد استفاده گياه هويج ،ريشه ،ميوه و تخم آن است .هويج منبع غني بتاکاروتن مي باشد. بتا کاروتن مسئول رنگ نارنجي هويج است. هرچه بتا کاروتن زياد تر باشد، هويج نارنجي تر مي شود.بتا کاروتن پيش ساز ويتامين A است، يعني در بدن تبديل به ويتامين A مي شود.ويتامين A براي تقويت سيستم ايمني، محافظت از پوست، ريه، لوله گوارشي و همچنين در رشد سلول ها و توليد مثل حائز اهميت است.بتا کاروتن، يک آنتي اکسيدان است و بيماري هاي ناشي از پيري را کاهش مي دهد.هويج به جز بتا کاروتن داراي فيتوکميکال ( Phytochemical) نيز است. اين ماده به همراه فيبر محلول و ديگر مواد مغذي موجود در هويج فوايد زيادي را به ما ارزاني مي دارد.اين فوايد شامل: جلوگيري از پير شدن، محافظت بدن در مقابل بيماري ها، جلوگيري از آب مرواريد، جلوگيري از پوکي استخوان و همچنين جلوگيري از عفونت مجاري ادراري است.هويج، مقدار کلسترول خون را پايين مي آورد.مصرف منظم هويج باعث کاهش 60 درصدي حملات قلبي عروقي مي‌شود. آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در اين سبزي با کاهش اثرات مخرب راديکال‌هاي آزاد، از جداره‌ عروق خوني محافظت کرده و آنها را از آسيب دور مي‌سازد.هويج، تصفيه و تميز کردن کبد را با خارج کردن صفرا و چربي ها انجام مي دهد و کليه ها را تقويت مي کند.آب هويج کاهش دهنده اسيد اوريک خون است، لذا براي بيماران نقرسي مفيد است.آب هويج به خاطر وجود کاروتن و کلسيم، براي کودکان در حال رشد بسيار خوب و مفيد است.مصرف 1 عدد هويج در روز، از بروز سرطان ريه جلوگيري مي کند.


 خبرپزشكي 

 رئيس انجمن دندانپزشکان عمومي ايران هشدار داد:

مردم فريب ارزان و در دسترس بودن بيليچينگ خانگي را نخورند

رئيس انجمن دندانپزشکان عمومي ايران ضمن هشدار در مورد انجام بيليچينگ خانگي،گفت:مردم فريب ارزان و در دسترس بودن بيليچينگ خانگي را نخورند چراکه اين مسئله ممکن است عوارض برگشت ناپذيري را به براي افراد به همراه داشته باشد.

دکتر باقر شهني زاده در افتتاحيه ششمين همايش زيبايي انجمن دندانپزشکان عمومي ايران در ارتباط با موضوع بيليچينگ يا سفيد کردن دندان اظهارداشت: به طور معمول رنگ دندان در نژادهاي مختلف متفاوت است به طور مثال در ايراني هاي جنوب کشور دندان ها متمايل به زرد و در شمال متمايل به سفيد است.وي با اشاره به اينکه گاهي رنگ دندان مطلوب نيست، افزود: در برخي افراد کل رنگ دندان ممکن است تيره باشد و با هيچ روشي نتوان آن را تغيير داد و سفيد کردن براي آن فايده ندارد و مؤثر نيست.رئيس انجمن دندانپزشکان عمومي ايران بيان داشت: سفيد کردن دندان در مطب دندانپزشکي با دو روش استفاده از مواد شيميايي و ساختن وسيله هايي همچون لامينيت و ... صورت مي گيرد. البته در هنگام بيليچينگ ماده سفيد کننده، ماده اکسيژن زا بوده و اکسيدان دارد که علاوه بر تأثير روي دندان ، لثه را نيز تحت تأثير قرار مي دهد و مي تواند باعث سوزش لثه شود.شهني زاده با تأکيد بر اينکه روش هايي بايد براي کار زيبايي دندان استفاده شود که خسارتش بر دندان کم باشد؛ تصريح کرد: در بسياري از کشورهاي دنيا سازمان هايي وجود دارد که بر اين مسئله نظارت مي کنند و روش هاي درماني و نوع موادي که استفاده مي شود همه تحت نظارت قرار دارد.وي با اشاره به اينکه در انگلستان سفيد کردن دندان با مواد شيميايي خانگي بدون نظارت دندانپزشک به دليل خسارت بر دندان ممنوع است، گفت: در اين کشور بين شرکت هاي توليد کننده اين مواد و سازمان نظام پزشکيشان بحث است و اختلاف نظر وجود دارد.رئيس انجمن دندانپزشکان عمومي ايران افزود: ژاپن کشوري است که بالاترين مواد سفيد کننده دندان را توليد مي کند ولي به اندازه ايران مردمانش اصرار براي سفيد کردن دندان ندارند. بنابراين اين مسأله مؤيد اين بوده که بايد در راستاي کاهش تقاضاي بي مورد و over بيليچينگ فرهنگسازي صورت گيرد. چرا که انجام اين مسئله ضرورتي نداشته و در اغلب موارد سبب خسارت به دندان مي شود.شهني زاده با بيان اينکه بيليچينگ يا سفيد کردن دندان حدود 2 تا 3 سال ماندگار است، خاطر نشان کرد: برخي افراد بيليچينگ را در خانه بدون تجويز و نظارت دندانپزشک انجام مي دهند که انجمن دندانپزشکان عمومي ايران به هيچ عنوان موافق اين مسئله نيست و توصيه مي کنيم اين اقدام حتما در دندانپزشکي صورت گيرد تا قابل کنترل باشد.

وي هشدار داد: مردم فريب ارزان و در دسترس بودن بيليچينگ خانگي را نخورند چراکه اين مسئله ممکن است عوارض برگشت ناپذيري را به همراه داشته باشد.وي تصريح کرد: دندان هايي که قرار است بيليچينگ شوند، نبايد پوسيده باشد و قبل از سفيد کردن، دندان هايي که لازم است؛ همه درمانهاي اوليه آن بايد صورت گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي