جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5628

در نشست خبري استاندار البرز مطرح شد؛
ضرورت تكميل و توسعه راه‌ها براي کاهش بار ترافيک استان البرز

مديرعامل شهرک صنعتي خوي:
فراهم شدن بستر اشتغال 3 هزار نفر درشهرک صنعتي خوي

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري البرز:
مداخله «سمن‎ها» در پيشگيري از جرايم بسيار اثرگذار است


خبــر


در استان


 در نشست خبري استاندار البرز مطرح شد؛
 ضرورت تكميل و توسعه راه‌ها براي کاهش بار ترافيک استان البرز 

 کرج - خاکپور

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از اداره کل روابط عمومي استانداري البرز، «حميد طهائي» در نشست خبري با اصحاب رسانه که در سالن شهداي دولت استانداري برگزار شد، به تشريح عملکرد دولت يازدهم پرداخت.

استاندار به مقايسه شرايط کشور پيش از آغاز به کار دولت يازدهم و پس از آن پرداخت و گفت: 4 سال تلاش دولت، موجب تغييرات و تحولات و رسيدن به نقطه مطلوب فعلي شد. در سال 92 با تحويل دولت، منابع درآمدي کاهش يافته و ديوار حصر اقتصادي تنگ‌تر شده بود و واحدهاي توليدي به پايين‌ترين حد ظرفيت رسيده بودند و به واسطه تحريم، موجودي انبارها تقليل و در نهايت منجر به کاهش توليد شده بود.

وي با اشاره به سونامي بيکاري حاکم بر کشور قبل آغاز به کار دولت يازدهم افزود: تعطيلي واحدها، مضاف بر شرايط آن دوران در کنار فارغ‎التحصيلاني که نياز به اشتغال داشتند، همين طور تورم 45 درصدي، نوسان در نرخ ارز و رکود، گريبان‌گير جامعه بود و از سويي نيز نگاه دنيا به ايران به عنوان يک کشور جنگ‎طلب، زمينه‎ساز تنگ‌تر شدن عرصه برخوردها و تحريم‌ها بود اگر چه تحريم مانع رشد ما نشد.استاندار البرز در ادامه با اشاره به 2 طرح بزرگ ملي که سال 95 در البرز کليد خورد، خاطرنشان کرد: راه‎اندازي کارخانه توليد قند مايع از ذرت براي نخستين بار در کشور که با عيار بالا توليد شد و 5 کشور در دنيا داراي اين فناوري بودند يکي از بزرگ‌ترين دستاوردهاي اقتصادي توليدکنندگان در البرز بود.

وي بيان کرد: البرز به لحاظ وسعت، محدود، اما در فناوري کشاورزي، دستاوردهاي شاخصي در کشور دارد. 74 هزار هکتار وسعت مناطق کشاورزي اين استان است، در توليد تخم مرغ طي سال 95 در رتبه دوم کشور قرا گرفتيم و با 11 درصد توليد، رتبه 5 در گاوهاي اصلاح نژاد شده،در توليد شير گاو اصيل از متوسط توليد 28 کيلو در البرز به 34 کيلو توليد رسيديم و رتبه 12 محصولات باغي را کسب کرديم.

استاندار البرز رشد 95 درصدي فعاليتهاي دانش‌بنيان در حوزه‌هاي فني - مهندسي- برق - مخابرات - دارويي و پزشکي را نيز از دستاوردهاي علمي - تحقيقاتي اين استان ذکر کرد و گفت: در فروش محصولات دانش‎بنيان، رتبه سوم کشور را پس از تهران و خراسان رضوي کسب کرده‌‎ايم.

وي افزود: حضور 17 شرکت سرمايه‎گذار خارجي که عمدتاً پس از برجام همکاري خود را آغاز کردند موجب شد تا 534 ميليون دلار سرمايه‎گذاري خارجي در دولت تدبير و اميد شاهد باشيم و همين امر نيز سبب‌ساز آن گرديد تا در کشور رتبه سوم را در جذب سرمايه‎گذاري خارجي کسب نماييم.

طهائي موفقيتهاي البرز در تحقق دولت الکترونيک را نيز خاطرنشان کرد و ادامه داد: رشد 91 درصدي خدمات دولت الکترونيک و واگذاري 239 خدمت از 79 خدمت در سال 92 از جمله اقدامات انجام شده در اين بخش بوده است.

طهائي در ادامه با اشاره به اينکه 41 جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان با 275 مصوبه همراه بوده است،گفت: تمامي تصميمات اين ستاد براي رونق اقتصاد و ايجاد شغل صورت گرفته به نحوي که 2.2 درصد اشتغال استان البرز در بخش کشاورزي، 41.1 درصد اشتغال در بخش صنعت و باقي در حوزه خدمات است‌.

طهائي با اشاره به اينکه طي سال 92 بالغ‌بر 14 هزار و 969 نفر بيمه بيکاري مي‌گرفتند که اکنون اين رقم به 11 هزار و 870 نفر رسيده است، اظهار کرد: مطالعات جامعي درخصوص مسافربري کردن فرودگاه پيام انجام خواهد پذيرفت، اتصال ريل راه‌آهن به فرودگاه ازجمله اقداماتي است که انجام مي‌گيرد.وي افزود: چشم‎انداز اشتغال استان درآينده در حوزه خدمات و گردشگري ترسيم شده است چرا که سقف نياز در ساير بخش‌ها به اتمام رسيده و در دو حوزه مذکور بيش از پيش بايد براي ايجاد شغل تلاش کرد.

طهائي اضافه کرد: استان البرز کريدور علم و فناوري کشور است که مي‎توان در اين حوزه با دانايي‎محوري و توليد و صنايع شاهد توسعه در حوزه خدمات باشيم.

استاندار در رابطه با توسعه راهها و کاهش بار ترافيک استان نيز خاطرنشان کرد: تکميل مسير ادامه شهيد همت و در امتداد آن پروژه شهداي البرز، احداث کنارگذر شمالي استان، با توجه به عناصر ساختاري در مبلمان شهري متناسب با بام کرج از جمله اقداماتي است که بخشي از آن اجرايي شده است و در کنار آن، تکميل بزرگراه تهران - شمال از پروژه‎هاي ارزشمند در سرفصل عمران و شهري خواهد بود.

وي احداث آنتن جنوبي کرج در مسير ورودي استان و امتداد آن تا انبار نفت کرج را نيز ديگر پروژه‎اي عنوان کرد که در کاهش بار ترافيکي استان اجرايي خواهد شد.

طهائي در ادامه اخذ مصوبه نگهداري مسير شمشک –ديزين، رفع نقاط حادثه‌خيز و بهبود عبور و مرور در مسير، پيگيري احداث باغ‎موزه دفاع مقدس استان، مکاتبه به محضر مقام معظم رهبري جهت احياء باغ سيب مهرشهر کرج، پيگيري راه‎اندازي ايستگاه متروي گرمدره، اخذ مصوبه راه‎اندازي خط BRT و توسعه حمل و نقل عمومي و کاهش ترافيک، راه‎اندازي قطارهاي ريل‎باس راه‌آهن و تسهيل رفت و آمد شهروندان از تهران تا هشتگرد، تهيه شناسنامه جامع روستايي استان البرز کليه روستاهاي استان، صدور 1000 سند روستايي، تصويب و ابلاغ طرح هادي در 38 روستا و بازنگري در 56 روستاي استان، ترميم شبکه آبرساني 144 روستاي استان، انتقال آب 10 روستا به آبفاي روستايي و 50 روستا،برق رساني به روستاي سفيدارک، تهيه و ابلاغ طرح تفصيلي شهر محمدشهر، آسارا، هشتگرد، ماهدشت، کمالشهر، اشتهارد، چهارباغ، اشتهارد، کوهسار، تنکمان، نظرآباد، طالقان، شهرجديد هشتگرد،گرمدره، مشکين‌دشت را نيز از جمله برنامه‌هاي انجام شده 4 ساله دولت در استان البرز اعلام کرد.


 مديرعامل شهرک صنعتي خوي:
 فراهم شدن بستر اشتغال 3 هزار نفر درشهرک صنعتي خوي  

 اروميه- صديقي

مديرعامل شهرک صنعتي خوي گفت: بستر اشتغال 3 هزار نفر در شهرک صنعتي خوي فراهم شده که اکثر آنها در زمينه مبل به فعاليت مي‌پردازند. عادل حسنلو با اشاره به ظرفيت بالاي شهرک صنعتي خوي در جذب سرمايه‌گذار اظهار کرد: شهرک صنعتي خوي در زميني به مساحت 221 هکتار، دومين شهرک صنعتي آذربايجان غربي به‌حساب مي‌آيد.وي بيان کرد: 119 واحد فعال در شهرک صنعتي خوي وجود دارد که با ظرفيت 50 تا 80درصد ظرفيت به‌کار خود ادامه مي‌دهند.

مديرعامل شهرک صنعتي خوي افزود: 3 هزار نفر در شهرک صنعتي اين شهرستان مشغول به کار هستند که 2 هزار و 300 هزار نفر از اين افراد يعني معادل 75 درصد آنها در صنعت مبل فعاليت مي‌کنند.وي در ارتباط با صنعت مبل خوي گفت: بازار هدف مبل همواره در نيمه دوم سال بهتر از نيمه اول است به‌طوري که اگر در يک واحد توليدي مبل در نيمه اول سال روزانه 20 دست توليد شود اين رقم در نيمه دوم به 30 دست افزايش مي‌يابد.

حسنلو تصريح کرد: خوشبختانه واحدهاي توليدي مبل هيچ‌گونه انباري ندارند و دليل آن هم تقاضاي زياد مبل است که بلافاصله بعد از توليد به بازارهاي داخلي و خارجي عرضه مي‌شود.وي درخصوص لزوم حمايت‌هاي دولتي از واحدهاي توليدي مبل اظهار کرد: واحدهاي توليدي مبل بسياري از تقاضاهاي توليد را به علت نداشتن منابع پس مي‌فرستند درحالي‌ که اگر به اين واحدهاي توليدي کمک شود ميزان اشتغال حدود هزار تا هزار و 500 نفر افزايش مي‌يابد.


 معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري البرز:
 مداخله «سمن‎ها» در پيشگيري از جرايم بسيار اثرگذار است 

 کرج – خاکپور

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري استان البرز گفت: سازمان‌هاي مردم‌نهاد نبايد وابسته به دولت و حاکميت باشند تا بتوانند واقعيات و مشکلات جامعه را بيان کنند.

دکتر مهدي جوهري در سالروز تشکلها و مشارکتهاي اجتماعي، ضمن تبريک به کليه فعالان اين عرصه، اظهار داشت: براساس قانون، سازمانهاي مردم‏نهادي که اساسنامه آنها درباره حمايت از اطفال و نوجوانان، زنان، اشخاص بيمار و ناتوان جسمي يا ذهني، محيط زيست، منابع طبيعي، ميراث فرهنگي، بهداشت عمومي و حمايت از حقوق شهروندي است، مي‎توانند نسبت به جرايم ارتکابي در زمينه‌هاي فوق اعلام جرم کنند و در تمام مراحل دادرسي جهت اقامه دليل شرکت و نسبت به آراء مراجع قضايي اعتراض نمايند.اين مقام مسئول به ماده 66 قانون آيين دادرسي کيفري اشاره کرد و گفت: قانون جديد آيين دادرسي کيفري ايران نيز سازمانهاي مردم‌نهاد را به رسميت مي‌شناسد و نگاه قانون‌گذار نسبت به فعاليت‌هاي سازمان‌هاي مردم‎نهاد تغيير کرده است لذا مشارکت عمومي و مسئوليت‌پذيري اجتماعي، شرط اساسي براي تحقق اهداف يک جامعه متعالي و يک نظام ديني و انساني مي‌باشد.

وي ضمن تأکيد بر اهميت نقش سمنها در پيشگيري از جرايم و آسيبهاي اجتماعي بيان کرد: سمنها نمايندگاني هستند که مي‎توانند واقعيتهاي جامعه را به بخش حاکميتي انتقال داده و مطالبه‎گر حقوق شهروندي باشند و در اين زمينه نبايد وابسته به دولت و حاکميت باشند تا بتوانند واقعيات و مشکلات جامعه را به درستي بيان کنند.دکتر جوهري در پايان از همکاري و مشارکت کليه سمنهاي فعال در عرصه پيشگيري از جرايم و آسيبهاي اجتماعي تقدير و تشکر کرد و ابراز اميدواري کرد با تعامل سازنده سمنها، شاهد جامعه‌اي عاري از جرايم و آسيبهاي اجتماعي باشيم.


 خبــر 

 بازديد از تجهيزات انبار نفت جديد اروميه

اروميه- يزدان پناه

رييس اداره ايمني، بهداشت و محيط زيست (HSE) شرکت ملي پخش در بازديد از انبار نفت جديد اروميه، به بررسي موارد اجرايي پروژه در بخشهاي مختلف از جمله تجهيزات آتش‌‎نشاني و پمپ‌شيت‌ها پرداخت و موارد مربوط به هدايت آبهاي سطحي را در دستور کار پيمانکار پروژه قرار داد. به گزارش اداره ايمني، بهداشت و محيط زيست (HSE) شرکت ملي پخش، اين بازديد درراستاي بررسي آخرين وضعيت پروژه احداث انبار نفت جديد اروميه و بررسي موضوعات مرتبط با HSE انجام شد و مدير منطقه اروميه و معاون فني مديريت مهندسي نيز حضور داشتند.

رييس روابط عمومي منطقه اروميه درباره احداث اين انبار گفت: اين پروژه با مساحت 50هکتار، در کيلومتر 20 جاده اروميه به تبريز واقع شده است.به گفته ناصر مقدسي، تمام فعاليتهاي مهندسي، خريد، ساخت و نصب تجهيزات اين پروژه به عهده پيمانکار بوده و در حال حاضر با 95 درصد پيشرفت فيزيکي، داراي 11 مخزن سقف شناور، چهار مخزن براي ذخيره بنزين و سه مخزن نفتگاز است.وي در ادامه به استقرار دو مخزن آتش‎نشاني در کنار مخازن ديگر اشاره کرد و گفت: هر کدام از مخزن‌هاي آتش‎نشاني 3,5 ميليون ليتر ظرفيت دارند.رييس روابط عمومي منطقه اروميه در پايان با اشاره به ظرفيت ذخيره‎سازي انواع فرآورده‎هاي نفتي در اين انبار جديد، اظهار داشت: دريافت و ارسال فرآورده در اين انبار از طريق نفتکش و خط لوله‎اي که در حال احداث است، انجام مي‌شود.

افزايش 25 درصدي توليدات خشکبار در آذربايجان غربي

اروميه- صديقي

مدير صنايع کشاورزي آذربايجان غربي با اشاره به افزايش 25 درصدي توليدات خشکبار در استان، بر اهميت و ضرورت توسعه صنايع تبديلي و تکميلي بخش کشاورزي، به عنوان تکميل‌کننده زنجيره توليد تاکيد کرد.

پرويز تومرائي درخصوص توليد و فرآوري ميوه‎جات خشک در اين استان اظهارکرد: گسترش صنعت خشک‌کني مي‎تواند موجب ارتقاء سطح بهره‎وري، ايجاد ارزش افزوده، افزايش درآمد بهره‎برداران، افزايش ماندگاري محصولات کشاورزي و در نهايت تحقق توسعه اشتغال شود.

تومرائي با اشاره به توليد بيش از يک ميليون تن انواع ميوه و کشمش در اين استان و ماهيت فسادپذيري سريع آنها خاطرنشان کرد: در سال 95 حدود 8 هزار تن خشکبار از انواع ميوه و کشمش در آذربايجان غربي توليد شده است و پيش‎بيني مي‎شود اين رقم در سال جاري به 10 هزار تن افزايش يابد. اين مسئول افزود: عمده توليدکنندگان خشکبار در شهرستانهاي اروميه، اشنويه، خوي، مياندوآب و سلماس حضور دارند.

وي ادامه داد: مجوزهاي صادر شده از سوي سازمان جهاد کشاورزي براي بهره‌برداري از طرحهاي خشک‌کني تاکنون در حدود 57 واحد بوده است که تعداد 7 واحد از اين طرحها به بهره‌برداري رسيده است.

مدير صنايع کشاورزي جهاد کشاورزي استان افزود: آذربايجان غربي يکي از قطبهاي مهم توليد محصولات زراعي کشور است که رتبه اول سطح زيرکشت توليد سيب را دارد.

دستگيري سارق اماکن خصوصي با 12 فقره سرقت در شهرستان شهريار

شهريار- برزگر

جانشين فرمانده انتظامي شهرستان شهريار، از دستگيري سارق اماکن خصوصي با 12 فقره سرقت خبر داد.به گزارش خبرنگار ما، سرهنگ رضا رستگار در تشريح اين خبر گفت: ماموران کلانتري 13اميريه هنگام گشت‎زني فردي را در حال سرقت از اماکن خصوصي مشاهده کرده و براي دستگيري وي اقدام کردند.اين مقام انتظامي افزود: متهم که متوجه حضور ماموران شده بود، سعي کرد با خودروي خود از محل فرار کند که با سرعت عمل ماموران بي‏‎نتيجه ماند و در نهايت متهم دستگير شد.اين مقام انتظامي تصريح کرد: با بررسي شيوه و شگرد سارق و مقايسه آن با سرقتهاي انجام شده و احضار شکات، متهم به 12 فقره سرقت اماکن خصوصي اعتراف کرد.جانشين فرمانده انتظامي شهرستان شهريار خاطرنشان کرد: با شناسايي مالباختگان و دعوت از آنها، تحقيقات تکميلي انجام و پرونده به همراه شاكيان و متهم جهت سير مراحل قانوني به مرجع قضائي ارجاع شد.

براي نخستين بار در سطح شرکت ملي گاز ايران صورت گرفت؛

برگزاري دوره آموزشي تخصصي بازرسي و ضخامت‎سنجي به روش R Scan در شرکت گاز استان اصفهان

اصفهان-راعي

مديرعامل شرکت گاز استان اصفهان گفت: براساس استانداردهاي آموزشي انجمن آزمونهاي غيرمخرب (SNT-TC-IA) دوره آموزشي آشنايي با تستهاي فراصوتي آلتراسونيک از نوع Rscan براي نخستين بار در سطح شرکت ملي گاز ايران در شرکت گاز استان اصفهان برگزار گرديد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، سيدمصطفي علوي ضمن اعلام اين خبر افزود: در دوره آموزشي آلتراسونيک R Scan که به همت واحدهاي بازرسي فني و آموزش شرکت گاز استان، با استفاده از استاد سطح 3 موسسه آزمونهاي غيرمخرب آمريکا به صورت تئوري و عملي برگزار شد، جديدترين روشهاي آزمون غيرمخرب پيشرفته از جمله روشهاي پيشرفته الکترو مغناطيس (NFT,MFL,ECT,IRIS,RFT,ECA)و PA & TOFD ،MMM، تعيين جنس به روش PMI اصول پايه، محدوديتها و فوريتها،استانداردهاي تئوري و دستورالعمل کاربري آلتروسونيک به روش R Scan آموزش داده شد.وي درخصوص برگزاري اين دوره آموزشي بيان داشت: در اين دوره نمايندگاني از ستاد شرکت ملي گاز ايران و 8 نفر از بازرسين فني شرکت گاز استان اصفهان شرکت کردند تا بتوانند اين تکنولوژي جديد را به صورت کاربردي درخصوص ضخامت‎سنجي و تهيه نقشه خوردگي و کاهش ضخامت لوله‎هاي ايستگاههاي تقليل فشار و اندازه‎گيري گاز به کار گيرند.مديرعامل شرکت گاز استان اصفهان با اشاره به اينکه به طور سالانه، دو ساله و سه ساله ايستگاههاي تقليل فشار و اندازه‎گيري سطح استان مورد ارزيابي و پايش بايد قرار گيرند؛ گفت: سرعت در عمليات مذکور و کشف بهينه عيوب احتمالي مزيت اصلي اين شيوه جديد اندازه‌گيري است.علوي افزود: اين روش ضمن کاربرد در بازرسي ادواري ايستگاههاي گاز، در ارزيابيهاي؛ بازرسي بر مبناي ريسک (RBI) و بررسي جهت سرويس‎دهي مناسب (FFS) که به لحاظ سند راهبردي مديريت خوردگي و دارايي‎هاي فيزيکي حائز اهميت است کاربرد دارند.مديرعامل شرکت گاز استان اصفهان گفت: با برگزاري اين دوره ضمن انتقال تکنولوژي و امکان کاربري عملي در پايش وضعيت شبکه،پيش‎بيني عمر تجهيزات و ارزيابي کاربري عملي در پايش وضعيت شبکه،پيش‎بيني عمر تجهيزات و ارزيابي عيوب احتمالي خطوط لوله شرايط استفاده حداکثري با قابليت اطمينان بالاتر فراهم خواهد شد.


 در استان 

 برگزاري جلسه كارگروه رعايت ضوابط و مقررات ايمني در ساختمان‌ها

شهريار- برزگر

به گزارش خبرنگار ما به نقل از روابط عمومي شهرداري شهريار:جلسه کارگروه رعايت ضوابط و مقررات ايمني در ساختمانها به رياست مهندس درخشان‌نسب معاونت اداري و مالي شهرداري و با حضور اعضاء (معاونت شهرسازي و مديران مناطق و نواحي)،نمايندگان حراست و بازرسي و مديرعامل سازمان آتش‎نشاني در دفتر معاونت اداري و مالي برگزار گرديد.

ابتدا مديرعامل سازمان آتش‎نشاني گزارشي از شناسائي املاک پرخطر سطح شهر را منضم به اسناد مربوطه براي حاضرين ارائه و راهکارهاي منطقي و مناسب جهت ايمن‌سازي املاک مذکور مورد بررسي قرار گرفت. سپس معاونت اداري مالي ضمن بيان مشکلات و موانع موجود در مسير رعايت کامل ضوابط ايمني در ساختمانها بر لزوم کنترل و رسيدگي نقشه‌هاي معماري در حال ساخت تاکيد و خواستار همکاري همه‌جانبه مديران ذيربط با عوامل آتش‌نشاني جهت اجراي صحيح قوانين شد.

مديرعامل شرکت شهرک صنعتي سلماس:

4 واحد بزرگ صنعتي امسال در سلماس به بهره‌برداري مي‌رسد

اروميه- صديقي

مديرعامل شرکت شهرک صنعتي سلماس گفت: پيشرفت فيزيکي 4 واحد بزرگ توليدي در شهرک صنعتي سلماس به بيش از 95 درصد رسيده و در صورت رفع برخي موانع اين واحدها تا پايان سال به بهره‌برداري مي‌رسند.

علي‌اکبر خرسندي، با اعلام برنامه‌هاي آتي شرکت شهرک صنعتي سلماس اظهار کرد: رسالت اوليه و اصلي شرکت شهرک‌هاي صنعتي تأمين امکانات اوليه است چراکه سرمايه‌گذار براي ايجاد يک واحد توليدي نبايد دغدغه امکانات اوليه همچون برق، گاز، آب، جاده و يا ديگر امکانات زيرساختي را داشته باشد.

وي بيان کرد: هم‌اکنون شهرک صنعتي سلماس در شرايط مطلوبي قرار دارد و تمام اين امکانات در آن وجود دارد اما به دليل توسعه روزافزون شهرک صنعتي اين شهر، امکانات هم بايد گسترش يابد.

مديرعامل شرکت شهرک صنعتي سلماس با اعلام خبر راه‌اندازي 4 واحد جديد توليدي عنوان کرد: 4 واحد توليدي درب و پنجره pvc، کنسانتره دامي، آب‌ميوه و چسب صنعتي پيشرفت بالاي 95 درصدي دارند که در صورت رفع برخي موانع امسال به بهره‌برداري مي‌رسند.

وي تصريح کرد: در حال حاضر 55 واحد توليدي در شهرک صنعتي سلماس فعال هستند که از اين مقدار، 43 واحد در قالب واحد صنعتي بزرگ، هفت واحد در قالب کارگاهي و 5 واحد هم در قالب خدماتي مشغول فعاليت هستند.

خرسندي با ابراز تأسف از رکود حاکم بر بازار و تأثير آن بر فعاليت واحدهاي توليدي و خدماتي خاطرنشان کرد: متأسفانه 15 واحد از واحدهاي توليدي شهرستان سلماس راکد بوده و به تعطيلي کشيده شده‌اند.

لزوم رعايت شروط زيست‎محيطي و مديريت پسماندهاي پزشكي در بيمارستان و مراکز درماني بهارستان

بهارستان - اصغري

رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان بهارستان از پايش تنها بيمارستان شهرستان و دو مرکز درماني واقع در نسيم‎شهر، به منظور بررسي وضعيت نحوه مديريت پسماندهاي پزشكي در واحدهاي مذکور خبر داد.

شيدا اکار درگفتگو با خبرنگارآفرينش در بهارستان، با تاکيد بر اهميت نحوه مديريت صحيح پسماندهاي بيمارستاني گفت: پسماند بيمارستان‌ها و مراکز درماني به دليل بالا بودن حداقل يکي از خواص خطرناک از قبيل سمي بودن، بيماري‎زايي، قابليت انفجار يا اشتعال، خورندگي و مشابه آن به مديريت ويژه نياز دارند و عدم توجه به کنترل و مديريت پسماندهاي بيمارستاني، از طريق تماس مستقيم يا غيرمستقيم منجر به آلودگي خاک، آب‌هاي زيرزميني و آب‌هاي سطحي شده و تهديدي براي سلامت محيط زيست و جامعه مي‌باشند.

وي افزود: اين اداره درراستاي نظارت بر وضعيت مديريت پسماندهاي پزشکي از بيمارستان تازه‌تاسيس شهرستان بهارستان بازديد به عمل آورد.

اين مسئول در ادامه با مطلوب دانستن وضعيت بيمارستان امام حسين(ع) در صورت انجام اقدامات لازم و نکات ارائه شده توسط کارشناسان در زمينه شروط زيست‎محيطي اظهار داشت: با توجه به توضيحات کارشناس بهداشت محيط مرکز و رئيس بيمارستان، پسماندهاي عفوني که به طور متوسط روزانه به ميزان 270 کيلوگرم برآورد گرديده پس از جمع‎آوري و نگهداري در اتاقک مخصوص، به صورت روزانه جهت بي‎خطرسازي طي قرارداد صورت گرفته به مركز بي‎خطرساز تحويل داده مي‌شود که پس از تاکيد کارشناسان اين اداره بر ارائه مستندات و لزوم ارائه خوداظهاري و همچنين توسعه ميزان فضاي سبز متناسب با استانداردهاي زيست‎محيطي از سيستم تصفيه‎خانه فاضلاب صنعتي بازديد به عمل آمد.رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان بهارستان با اشاره به بازديد از دو مرکز درماني نسيم‎شهر و يادآوري استانداردهاي محيط زيستي به مسئولين مراکز جهت اجرا و بهبود وضعيت، در زمينه مديريت پسماندهاي عفوني آنها بيان داشت: ميزان پسماندهاي عفوني اين دو مرکز نيز روي‎هم‎رفته روزانه 15 کيلوگرم مي‎باشد که به مرکز بي‎خطرسازي منتقل مي‎گردد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي