جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5628

به ارزش 7ميليارد دلار؛
ترکيه و روسيه قرارداد حفاري در ميادين نفت و گاز ايران امضا کردند

مديرعامل شرکت ملي گاز؛
پروژه خط انتقال گاز ششم سراسري پيش از زمستان نهايي مي‌شود

با هدف بهبود زنجيره تامين و نگهداشت کالا؛
کالاهاي ناوگان نفت خزر به منطقه عملياتي خزر منتقل شد


معادلات انرژي


ميز خبر


 به ارزش 7ميليارد دلار؛
 ترکيه و روسيه قرارداد حفاري در ميادين نفت و گاز ايران امضا کردند 

 
شرکت يونيت اينترنشنال ترکيه اعلام کرد که يک موافقتنامه 7 ميليارد دلاري با شرکت دولتي زاروبژنفت روسيه و هلدينگ سرمايه گذاري غدير ايران براي حفاري نفت و گاز در ايران منعقد کرده است.به گزارش مهر به نقل از رويترز، شرکت يونيت طي بيانيه‌اي اضافه کرد، 3 شرکت 7 ميليارد دلار در زمينه حفاري سرمايه گذاري کرده اند که اين حفاري ها در 3 ميدان نفتي و يک ميدان بزرگ گازي در ايران انجام خواهد شد.

يونيت اينترنشنال اعلام کرد که ذخيره کل اين سه ميدان نفتي 10 ميليارد بشکه برآورد شده است و اين ميادين به توليد روزانه 100 هزار بشکه خواهند رسيد. در اين بيانيه همچنين گفته شده است که ميدان گاز طبيعي داراي ظرفيت توليد ساليانه 75 ميليارد متر مکعب است.

اين بيانيه مي‌گويد کنسرسيوم اين 3 شرکت قادر است در ساير مناطق ايران هم حفاري کند.يونيت اينترنشنال مي‌گويد که گاز طبيعي استخراج شده از حفاري‌ها معادل 1.5 برابر حجم 50 ميليارد متر مکعب گاز وارداتي ساليانه ترکيه خواهد بود. اين شرکت اضافه مي‌کند که ذخاير اين ميدان گازي براي تامين تقاضاي 150 سال آينده ترکيه هم کافي خواهد بود.يونيت اينترنشنال مي‌گويد که هر 3 شرکت به عنوان شرکايي مساوي اين قرارداد را امضا کردند و اين اولين قرارداد 3جانبه‌اي است که يک شرکت ايراني با شرکاي خارجي امضا مي‌کند.


 مديرعامل شرکت ملي گاز؛
 پروژه خط انتقال گاز ششم سراسري پيش از زمستان نهايي مي‌شود  

 
مديرعامل شرکت ملي گاز ايران از نهايي شدن پروژه خط لوله ششم سراسري گاز تا پيش از زمستان امسال خبر داد.

به گزارش وزارت نفت؛ حميدرضا عراقي حين بازديد از تاسيسات صادرات گاز به عراق در نفت‌شهر و پروژه احداث خط انتقال گاز ششم سراسري گفت: خط لوله انتقال گاز ششم سراسري، از اهواز تا بيستون و خط 48 اينچ غرب کشور، از کوهدشت تا چارمله هر چه سريعتر بايد به مرحله راه‌اندازي برسد.

در اين بازديد، پيمانکاران بخش‌هاي مختلف نيز مسائل و مشکلات خود را با مجري پروژه و مديرعامل شرکت ملي گاز ايران مطرح کردند.

خط ششم سراسري به طول 610 کيلومتر (عسلويه، بيدبلند، اهواز) از خطوط راهبردي انتقال گاز به شمار مي‌آيد که وظيفه انتقال روزانه 110 ميليون مترمکعب گاز توليدي پارس جنوبي را به جنوب و غرب کشور بر عهده خواهد داشت، پنج ايستگاه تقويت فشار در مسير اين خط لوله تاسيس شده است.


 با هدف بهبود زنجيره تامين و نگهداشت کالا؛
 کالاهاي ناوگان نفت خزر به منطقه عملياتي خزر منتقل شد 

 با هدف بهبود زنجيره تامين و نگهداشت کالا در شرکت نفت خزر، کالاهاي ناوگان اين شرکت از پايگاه پشتيباني شرکت حفاري شمال به منطقه عملياتي خزر منتقل شد.به گزارش وزارت نفت، محمد رهبر، رئيس حراست و مسئول پروژه انتقال و تحويل کالاهاي ناوگان شرکت نفت خزر اين خبر را اعلام کرد و گفت: اين پروژه با هدف يکپارچه‎سازي، بهبود و اعمال مديريت بهينه بر زنجيره تامين و نگهداشت کالاها ظرف مدت 45 روز کاري اجرا شده است.وي افزود: براي اجراي اين پروژه که بر اساس تصميم مديريت ارشد شرکت در دستور کار قرار گرفت، کارگروهي متشکل از کارشناسان مديريت مهندسي و ساختمان، حفاري، تدارکات و امور کالا، HSE، حراست و روابط عمومي شرکت نفت خزر تشکيل شد تا اقدام‎هاي لازم مطابق با فرايندهاي طراحي شده انجام شود.

رهبر با اشاره به استفاده حداکثري از ظرفيت‎هاي موجود در شرکت نفت خزر براي اجراي اين پروژه، گفت: با توجه به حجم زياد اقلام و گستردگي عمليات، فرآيند انتقال کالاها از عهده يک واحد ساخته نبود؛ بنابراين عمده واحدهاي مستقر در منطقه براي اجراي پروژه بسيج شدند.وي در پاسخ به اين سوال که چرا سال‎ها سازوکار تامين و نگهداشت کالاهاي نفت خزر در اختيار پيمانکار بوده، گفت: به دلايلي که اصلي‎ترين آن فقدان فضاي مناسب بود، کالاها در انبارهاي پايگاه پشتيباني شرکت حفاري شمال نگهداري مي‎شد.

مسئول پروژه انتقال و تحويل کالاهاي ناوگان شرکت نفت خزر درباره دليل تصميم‎گيري مجموعه براي انتقال کالاها به منطقه عملياتي خزر توضيح داد: در زمينه ورود، خروج، دريافت و انتقال کالا به شناورها و سکو با مشکلات زيادي مواجه بوديم که اين مشکلات در شرايط سخت عملياتي دوچندان مي‎شد.به گفته وي، سيستم انبارداري شرکت پيمانکار فوق‎العاده ابتدايي بود و پس از گذشت حدود 10 سال هنوز فهرست کالاهاي ما روزآمد نشده بود. حتي ارديبهشت ماه امسال و زمان اجراي طرح جابجايي، ليست مدون و مشخصي مربوط به اقلام از سوي پيمانکار به ما ارائه نشد و تمامي کالاها به صورت دستي بايگاني شده بود.رهبر ادامه داد: انبارهايي که کالاهاي ما در آنجا نگهداري مي‎شد، فاقد استانداردهاي روز بودند. به‎عنوان مثال، انبار نگهداري مواد شيميايي فاقد بيمه حوادث، تهويه مناسب و شرايط استاندارد بود.

رئيس حراست شرکت نفت خزر گفت: عدم ثبت نرم‎افزاري موجودي انبارها و نبود سيستم انبارگرداني کالاهاي مربوط به سکوي اميرکبير و شناورهاي کاسپين، ناخواسته در اين سال‎ها چالش‎هايي بين کارفرما و پيمانکار در بحث موجودي کالا و هزينه‎کردها به وجود آورده بود. بعضا کالايي به انبار آمده و سپس به سکو يا شناور منتقل و در آنجا نصب شده بود، اما بدون مستندات و مدارک. مجموعه اين عوامل سبب شد با تصميم درست مديرعامل شرکت، تمام کالاها به منطقه عملياتي خزر منتقل شود.رهبر درباره محل جديد استقرار کالاهاي شرکت نفت خزر عنوان کرد: به اين منظور، تغيير کاربري 2 باب سوله موجود در منطقه عملياتي خزر به انبار نگهداري کالاها و ساخت يک باب انبار دور باز به مساحت 600 متر مربع در دستور کار قرار گرفت و اکنون برنامه ورود، خروج، مدت زمان نگهداري و تمام شرايط و مشخصات کالاهايي که وارد انبار مي‎شود، در سامانه‎ مربوطه درج مي‎شود.

به گفته وي، بالغ بر 165 هزار عدد کالا مشتمل بر 26 هزار و 500 قلم کالاي شناورهاي پشتيباني کاسپين، 131 هزار قلم کالا مربوط به سکوي ايران اميرکبير و 18 شاخه رايزر به انضمام بيش از 700 تن مواد افزودني سيمان و مواد شيميايي حفاري و بخشي از کالاهاي مستعمل و فرسوده، در مجموع به ارزش حدود 10 ميليون دلار، از پايگاه پشتيباني شرکت حفاري شمال به منطقه عملياتي شرکت نفت خزر انتقال داده شده است.رهبر يادآور شد: اجراي اين پروژه در مدت زمان مقرر، بدون حمايت مديريت ارشد شرکت و تلاش شبانه‎


 معادلات انرژي 

 همکاري مشترک پژوهشگاه نفت و کره جنوبي در زمينه توسعه دانش فني توليد گاز مايع

رييس پرديس صنايع پايين‌دستي پژوهشگاه صنعت نفت از همکاري اين پژوهشگاه با کره جنوبي در زمينه انتقال دانش فني توليد گاز مايع خبر داد.

به گزارش ايسنا، دکتر اکبر زمانيان، ال ان جي را يکي از روش‌هاي مطمئن صادرات گاز طبيعي دانست و افزود: براي جايگزيني سوخت خودروها و ديگر وسايل حمل و نقل به سوخت‌هاي پاک، از سه سوخت سي ان جي، جي تي ال و ال ان جي استفاده مي‌شود که کاربرد سوخت LNG (گاز مايع) در حال توسعه بوده و در بخش‌هاي مختلفي از آن مي‌توان استفاده کرد.

وي با بيان اينکه اين سوخت علاوه بر آنکه يک روش مطمئن براي صادرات گاز طبيعي است، دوستدار محيط زيست نيز هست، اظهار کرد: امروزه ال ان جي از نظر فرآيندي و تجهيزات به عنوان يک تکنولوژي انحصاري در دنيا محسوب مي‌شود و صرفا چندين شرکت آمريکايي و اروپايي در اين زمينه فعال هستند.

رييس پرديس صنايع پايين دستي پژوهشگاه صنعت نفت با تاکيد بر اينکه انحصار اين فناوري باعث شد کشورهاي ديگري نظير کره و چين به دنبال توسعه دانش فني ال ان جي باشند، اضافه کرد: با توجه به اعمال تحريم‌ها و عدم همکاري ايران با تامين‌کنندگان تجهيزات بين‌المللي همکاري با کشورهايي چون کره جنوبي را در اين زمينه آغاز کرديم.

زمانيان با تاکيد بر اينکه از سه سال پيش مذاکرات پژوهشگاه صنعت نفت با شرکت ملي گاز در زمينه توسعه فناوري ال ان جي در داخل آغاز شده است، يادآور شد: ال ان جي مورد استفاده در دنيا داراي سه مقياس کوچک، mid scale و based load يا همان مقياس بزرگ است که شرکت‌هاي صنعتي بزرگ در دنيا عمدتا از مقياس‌هاي بزرگ براي فعاليت‌هاي خود استفاده مي‌کنند.

وي به کاربرد ميني ال ان جي در سطح دنيا اشاره کرد و گفت: اين فناوري کاربردهاي بسياري دارد که از اين ميان مي‌توان به تبديل منابع گازي کوچک به ال ان جي اشاره کرد و همچنين سوخت‌هاي گازي که به فلر ارسال مي‌شوند و تبديل آن به LNG و ايجاد ارزش افزوده بالا از ديگر فوايد اين دانش فني است.

زمانيان ادامه داد: گازرساني به مناطق دور دست که از طريق خط لوله امکان پذير نيست و همچنين توليد LNG براي مصرف خودروها و اتوبوس‌ها از ديگر کاربردهاي ميني ال ان جي است که بسياري از اين فعاليت‌ها با همکاري شرکت ملي گاز در حال پيگيري و انجام است.

وي دوست‌دار محيط زيست بودن را از ديگر مزاياي ال ان جي عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون سوخت موجود در کشتي‌ها مازوت است که داراي گوگرد بسيار بالايي بوده و براي محيط زيست آسيب‌هاي جبران ناپذيري را به همراه دارد؛ از اين رو تمهيداتي از سوي جوامع بين‌المللي در نظر گرفته شده است که ال ان جي جايگزين سوخت‌ مازوت شود.

زمانيان، به همکاري ايران و کره در زمينه ال ان جي نيز اشاره کرد و گفت: کره جنوبي به دنبال توسعه دانش فني LNG است؛ چراکه منابع گازي کافي ندارند و علاقه‌مند براي همکاري با ايران هستند.

وي داد: از آنجايي که ايران اولين دارنده منابع گاز طبيعي در دنيا است، يکي از بازارهاي مناسب براي کره جنوبي محسوب مي‌شود و با تحقيقات و بررسي‌هاي انجام شده قرار است ايران و کره جنوبي در زمينه ال ان جي وارد کنسرسيوم مشترک براي توسعه فناوري LNG شوند، از اين رو توافق‌نامه‌اي ميان اين دو کشور با هدف توسعه مشترک دانش فني و بازاريابي به امضاء رسيد.

زمانيان تصريح کرد: طبق توافقات انجام‌شده مقرر شده است که جلسات فني با حضور نمايندگان کنسرسيوم‌ها در دو کشور برگزار و همچنين کميته راهبري از سوي دو کشور تشکيل شود تا نتايج مختلف بدست آمده از جلسات فني، مصوب و مورد بررسي و تحليل قرار گيرد.

رييس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت:

شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي را مي‌خريم!

رييس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت با بيان اينکه اين اتحاديه به عنوان دارندگان اماکن فروش و عرضه فرآورده‌هاي تک و دومنظوره آماده خريداري شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي است،اظهار کرد: متاسفانه وزير نفت در دوره گذشته پاسخي به اين خواسته ما ندادند و حتي از فروش شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي جلوگيري کرده‌اند. اميدوارم در دوره جديد به نتايجي با آقاي زنگنه برسيم.

بيژن حاج‌محمدرضا در گفت وگو با ايسنا، با بيان اينکه اتحاديه جايگاه‌داران سوخت با طرح برندينگ مخالف است، افزود: به نظر من اين طرح قابل اجرا نيست. همکاران من نيز در سراسر ايران با اين طرح مخالف هستند و پيشنهاد داده‌ايم با مسئولان شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در اين مورد صحبت کنيم. ما حتي براي واگذاري شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي نيز خواهان مذاکره هستيم. شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي بايد با شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ادغام شود. ما به عنوان دارندگان اماکن فروش و عرضه فرآورده‌هاي تک و دومنظوره پيشنهاد داده ايم و آمادگي خود را اعلام کرده‌ايم که شرکت ملي پخش را خريداري کنيم و عمليات پخش را خودمان انجام دهيم اما متاسفانه وزير نفت در دوره گذشته پاسخي به اين خواسته ما ندادند و حتي از فروش شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي جلوگيري کرده‌اند. اميدوارم در دوره جديد به نتايجي با آقاي زنگنه برسيم.

وي با اشاره به وجود بيش از 6000 جايگاه گاز و بنزين در سراسر کشور، تصريح کرد: ما ممانعتي در اين موضوع نمي‌بينيم که نمايندگان شرکت ملي نفت هم در هيات مديره اين شرکت حضور داشته باشند اما مي‌توانيم با يک برنامه‌ريزي جديد اين روال 80 ساله را تغيير دهيم و براي تغيير آن بايد پايه‌هاي آن را استوارتر کنيم و بخش غيردولتي را به خدمت بگيريم. در حال حاضر بخش‌هاي وابسته مي‌خواهند برند شوند. شرکت‌هاي برند در اصل مالکيت مغايرت ايجاد مي‌کنند. زيرا جايگاه‌ها در اختيار يک نفر است و يک ملک نمي‌تواند چند نفر را به عنوان مدير در اختيار داشته باشد.

رييس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت با تاکيد بر اينکه بخش دولتي بايد در اين زمينه غيرفعال شود، گفت: در واقع تقاضاي ما از آقاي زنگنه فروش شرکت ملي پخش است. قرار بود اين شرکت منحل شود و ما اعلام کرديم در ازاي منحل کردن، اين شرکت را به ما واگذار کنند و به ما کمک کنند سيطره مديريت مجاري عرضه را در سطح کشور به دست بگيريم. متاسفانه وزارت نفت تاکنون جوابي به ما نداده‌ است. البته ما تقاضاي خود را به سازمان خصوصي‌سازي نيز اعلام کرده‌ايم. ما تقاضا داريم در پالايش، انبارداري و نگهداري ورود کنيم. مانند آنچه که در همه دنيا رايج است.


 ميز خبر 

 مديرعامل مناطق نفت‌خيز جنوب:

بهره گيري حداکثري صنعت نفت از پسابرجام حاصل مديريت زنگنه است

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب گفت: صنعت نفت کشور بيشترين بهره را از دوران پسابرجام تا اين زمان برده و چنين امر مهمي به‌عنوان يک موفقيت ارزنده نتيجه تلاش‌ها و مديريت مناسب وزير نفت است.

بيژن عالي پور در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: عملکرد «بيژن نامدار زنگنه» وزير نفت دولت يازدهم مورد تأييد رهبر معظم انقلاب و مسئولان اجرايي کشور بوده و به همين دليل نيز به‌طور مجدد به‌منظور گرفتن رأي اعتماد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي تصدي وزارت نفت معرفي شده است.

وي افزود: وزير نفت در جريان مذاکرات اوپک با وجود مخالفت برخي اعضا و شرايط ناهموار بازار، با اقتدار ظاهر شده و با بهره گيري از روش‌هاي ديپلماتيک شرايط را به سود ايران تغيير داد.

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت ‌خيز جنوب بيان کرد: زنگنه با وجود پايبند نبودن طرف‌هاي مقابل به تعهدات خود در مذاکرات برجام توانست با انعقاد چند تفاهم نامه و نخستين قرارداد نفتي با کنسرسيومي از شرکت‌هاي صاحب نام خارجي و داخلي توطئه آمريکايي‌ها در اين زمينه را خنثي و سرمايه گذاري در صنعت نفت ايران را اجرايي کند.

عالي پور عنوان کرد: انعقاد قرار داد با شرکت‌هاي خارجي به معناي آغاز فعاليت در آينده‌اي نزديک و بهبود روز افزون وضعيت اشتغال و توسعه کشور خواهد بود.

وي ابراز داشت: بازگشت ايران به بازار جهاني نفت که در نتيجه افزايش زودهنگام توليد در شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب انجام شد نمايش اقتدار جمهوري اسلامي ايران در اجلاس اوپک را به دنبال داشت که بازگشت به توليد قبل از تحريم‌ها کار مهمي است.

مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت ‌خيز جنوب گفت: زنگنه همواره نگاه ويژه‌اي به شهرهاي همجوار تأسيسات صنعت نفت داشته و رأي بالاي مردم شهرهاي نفتي کشور به دولت دوازدهم بدون ارتباط به حضور مداوم ايشان در نقاط نفت خيز نبوده است.

عالي پور اظهار داشت: در شرايط کنوني زنگنه بهترين گزينه براي تصدي وزارت نفت است و پيش بيني مي‌شود با رأي بالايي انتخاب خواهند شد.

بيژن عالي پور براي بازديد از تأسيسات نفتي شهرستان گچساران به شهر دوگنبدان مرکز اين شهرستان سفر کرده است.

برداشت 2.5 ميليون بشکه از لايه نفتي پارس جنوبي

مجري طرح توسعه لايه نفتي ميدان گازي پارس جنوبي گفت: ميزان توليد تجمعي نفت از لايه نفتي ميدان مشترک گازي پارس جنوبي به 2.5 ميليون بشکه رسيد.

به گزارش ايرنا، روابط عمومي شرکت نفت و گاز پارس روز چهارشنبه به نقل از فردين اسعدي افزود: پنجمين محموله اين ميدان با حجم حدود 500 هزار بشکه در هفته جاري بارگيري مي شود.

وي اضافه کرد: قرار است پس از انجام آزمايش‎هاي توليد و روزآمدکردن مدل‎هاي مخزني، به کمک تطبيق تاريخچه توليد و با رعايت اصول مهندسي مخزن، برداشت روزانه از چاه‎هاي هفتگانه لايه نفتي به‎گونه اي تنظيم شود که علاوه بر ممانعت از افت شديد توليد، عمر مفيد مخزن در ناحيه در حال تخليه افزايش يابد و برداشت از چاه‎ها حداکثري و در عين حال صيانتي باشد.

اسعدي ادامه داد: پروژه حفاري چاه‎هاي تزريقي هم از ابتداي سال آينده با هدف تثبيت فشار مخزن در دستور کار قرار مي‎گيرد.

وي مجموع نفت درجاي مخزن نفتي پارس جنوبي را بدون در نظر گرفتن روش هاي ازدياد برداشت بيش از 6 ميليارد بشکه تخمين زد و اضافه کرد: به کمک روش هاي جديد ازدياد برداشت، تخليه سازند داريان بالايي تا 25 درصد محتمل است.

مجري طرح توسعه لايه نفتي پارس جنوبي بيان کرد: برآورد دقيق درباره حجم ذخاير درجاي ساير لايه‎هاي داراي پتانسيل توليد (پنج لايه نازک ديگر) منوط به حفر چاه‎هاي اکتشافي و توصيفي متعدد و دستيابي به اطلاعات سنگ و سيال لايه‎هاي مدنظر است.

فاز اول طرح توسعه لايه نفتي پارس جنوبي که توليد آزمايشي آن، 29 اسفند ماه سال گذشته و همزمان با روز ملي شدن نفت آغاز شد و27 فروردين ماه سال جاري با برداشت روزانه 20 هزار بشکه توسط رئيس جمهوري به بهره‌برداري رسمي رسيد.

مذاکرات فاز دوم طرح توسعه لايه نفتي پارس جنوبي هم اکنون با شرکت مرسک دانمارک در حال انجام است.

ميدان گازي پارس جنوبي مشترک بين ايران و قطر است که طرح توسعه بخش ايراني آن با 24 فاز در شهرستان عسلويه در جنوب استان بوشهر در دست اجراست و هم اکنون با بهره برداري از 18 فاز آن روزانه 550 ميليون مترمکعب گاز و مقادير زيادي ميعانات گازي و ديگر محصولات از جمله گوگرد، اتان و غيره از آن توليد مي شود.

روزانه 36 ميليون مترمکعب گاز صادر شد

شرکت ملي گاز ايران از ابتداي امسال تا 23 مردادماه به‌طور ميانگين روزانه حدود 36 ميليون مترمکعب گاز صادر کرد.

به گزارش ايلنا، شرکت ملي گاز ايران مردادماه امسال روزانه 42 ميليون مترمکعب گاز صادر کرد، اين رقم در تيرماه 39 ميليون مترمکعب در روز بوده است.

ايران همچنين در ماه‌هاي فروردين، ارديبهشت و خردادماه امسال به ترتيب روزانه 35، 30 و 32 ميليون مترمکعب گاز صادر کرده است؛ صادرات گاز ايران به عراق از خردادماه امسال آغاز شد.

حجم صادرات گاز تابعي از چهار عامل مقدار توليد، ميزان مصرف داخلي، ميزان تقاضاي خارجي و روابط سياسي و تجاري است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي