جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/28 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5628


برترين‌ هاي جشن منتقدان ونويسندگان سينما


جايزه ونيزي‌ ها براي کارگردان سرشناس انگليسي


ساخت فصل دوم «اوزارک»


اجراي دوباره يک نمايش پس از پنج سال


پايان تصويربرداري «آرماندو»


اكران «پازلي‌ها» از شهريورماه


دريچه هنر


نقد فيلم


ميز خبــــر


 برترين‌ هاي جشن منتقدان ونويسندگان سينما  

 
پرونده يازدهمين جشن بزرگ منتقدان و نويسندگان سينمايي ايران با معرفي برترين هاي سينماي ايران بسته شد.

به گزارش مهر، يازدهمين جشن بزرگ منتقدان و نويسندگان سينمايي در محل سالن همايش هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار شد. در اين مراسم که اجراي آن را فرزاد حسني برعهده داشت جوايز نامزدها دربخش هاي مختلف اهدا شد. دبيري اين جشن امسال برعهده جعفر گودرزي بود.در ادامه مراسم جايزه بخش موسيقي متن فيلم اعلام شد که ديپلم افتخار بهترين موسيقي متن جشن يازدهم به "ستار اورکي" براي ويلايي ها رسيد.اورکي جايزه خود را به علي معلم اهدا کرد.

تنديس بهترين موسيقي متن جشن يازدهم به "سهراب پورناظري" براي رگ خواب رسيد.

تنديس بهترين طراحي صحنه و لباس جشن يازدهم به "بهزاد جعفري طادي" براي ماجراي نيمروز رسيد.

ديپلم افتخار بهترين چهره پردازي به "ايمان اميدواري" براي خفگي رسيد.

تنديس بهترين چهره پردازي به "محسن دارسنج" براي ماجراي نيمروز رسيد.

ديپلم افتخار بهترين تدوين به "سجاد پهلوان زاده "براي فيلم ماجراي نيمروز رسيد.

تنديس بهترين تدوين به "بهرام دهقاني" براي فيلم هاي نگار و خفگي رسيد.

تنديس بهترين بازيگر نقش مکمل مرد به "هادي حجازي فر" براي فيلم ماجراي نيمروز رسيد.

ديپلم افتخار بهترين بازيگر نقش اول مرد به "کوروش تهامي" ‌براي بازي در فيلم رگ خواب رسيد.

تنديس بهترين بازيگر مرد به" حامد بهداد" براي سد معبر رسيد.

تنديس بهترين فيلمبرداري به "مسعود سلامي" براي فيلم خفگي رسيد.

در ادامه کليپي براي بزرگداشت گوهر خيرانديش نمايش داده شد. تهمينه ميلاني و کمند اميرسليماني با حضور روي صحنه از گوهر خيرانديش تجليل کردند.

با حضور فاطمه گودرزي، هوشنگ گلمکاني و سامان مقدم، اولين جايزه خلاقيت و استعداد درخشان به "منير قيدي" براي ويلايي ها رسيد.

دومين جايزه خلاقيت و استعداد درخشان به "اصغر يوسفي نژاد "براي ائو (خانه) رسيد.

تنديس بهترين نقش مکمل زن جشن يازدهم به "طناز طباطبايي "براي ويلايي ها رسيد.

در ادامه مراسم با حضور سعيد راد بزرگداشت جمشيد هاشم پور بازيگر سينما برگزار شد.

ديپلم افتخار بهترين بازيگر نقش اول‌ زن به "ثريا قاسمي" براي فيلم ويلايي ها اهدا شد.

تنديس بهترين بازيگر نقش اول‌ زن به "ليلا حاتمي" براي فيلم‌ رگ خواب رسيد.

تنديس بهترين فيلمنامه به "معصومه بيات" براي فيلم رگ خواب اهدا شد.

ديپلم افتخار بهترين کارگرداني به "محمدحسين مهدويان" براي فيلم ماجراي نيمروز تعلق گرفت.

تنديس بهترين کارگرداني به "حميد نعمت الله" براي فيلم رگ خواب رسيد.

تنديس بهترين فيلم نيز به "حميد نعمت الله "براي فيلم رگ خواب رسيد.


 جايزه ونيزي‌ ها براي کارگردان سرشناس انگليسي 

 جايزه فيلمساز سال جشنواره ونيز 2017 به«استفن فريرز» کارگردان بزرگ انگليسي اعطاء مي‌شود.جايزه Jaeger-LeCoultre اين رويداد سينمايي که به پاس نقش قابل ملاحظه در نوآوري سينما معاصر به يک سينماگر اعطاء مي‌شود، امسال به استفن فريرز کارگردان 76 ساله انگليسي فيلم‌هايي چون «فيلومنا»، «ملکه» و «روابط خطرناک» تقديم مي‌شود.او اين جايزه را طي مراسمي در تاريخ سوم سپتامبر و در جريان برگزاري هفتادوچهارمين جشنواره بين‌المللي فيلم ونيز و پيش از نمايش ساخته جديدش «ويکتوريا و عبدول» در بخش غيررقابتي دريافت مي‌کند.

فريرز در «ويکتوريا و عبدول» جديدترين کار سينمايي‌اش که بر اساس کتابي با همين نام ساخته شده، براي سومين بار پس از فيلم‌هاي «خانم هندرسون تقديم مي‌کند» و «فيلومنا» از جودي دنچ بازي گرفته است و داستان فيلم نيز درباره عبدالکريم معروف به منشي است که به عنوان يک فرد هندي سال‌ها در دربار پادشاهي ويکتوريا حضور داشت و از نزديکترين افراد به ملکه ويکتوريابود.اولين حضور او در سينماي هاليوود، در سال 1989 با فيلم «روابط خطرناک» رقم خورد. فريرز با اين اثر در شش بخش جوايز آکادمي اسکار نامزد جايزه شد.

هفتادوچهارمين جشنواره فيلم ونيز از 30 اوت تا 9 سپتامبر (هشتم تا 18 شهريورماه) در ايتاليا برگزار مي‌شود و امسال آنت بنينگ، بازيگر آمريکايي به‌عنوان اولين زن در 11 سال اخير، در راس هيات داوران بخش رقابتي جشنواره ونيز قرار گرفته است.


 ساخت فصل دوم «اوزارک»  

 آي ‌سينما:در حالي‌که کم‌تر از يک ماه از پخش سريال حادثه‌اي جنايي «اوزارک» مي‌گذرد، شبکه «نتفليکس» از ساخت فصل بعدي اين درام تلويزيوني خبر داد.

فصل نخست «اوزارک» (Ozark) با بازي جيسن بيتمن و لارا ليني روايتگر ماجراهاي زندگي مارتي برد برنامه‌ريز مالي و همسرش وندي است .بيتمن علاوه بر ايفاي نقش شخصيت اصلي داستان، کارگرداني دو قسمت نخست و دو قسمت پاياني (مجموعا 4 اپيزود) اين سريال 10 قسمتي را بر عهده داشته است.

«اوزارک» با پرداختن به مضاميني مانند نظام سرمايه‌داري و کاپيتاليسم، پويايي و بقاي خانواده از زاويه ديد طبقه متوسط امريکا، توانسته در جذب مخاطب موفق عمل کند.


 اجراي دوباره يک نمايش پس از پنج سال 

 ايسكانيوز:نمايش «پچ‌پچه‌هاي پشت خط‌‌‌‌ نبرد» پس از پنج سال دوباره روي صحنه رفت.اين نمايش آذر و دي ماه سال 91 در تالار مولوي اجراهاي موفقي را پشت‌سر گذاشته بود، چهارشنبه 25 مرداد پس از 5 سال در سالن شماره يک پرديس تئاتر شهرزاد روي صحنه رفت.

اين نمايش در همان سال جايزه ساليانه کارگردانى کانون کارگردانان خانه تئاتر را کسب کرد.نمايش «پچ‌پچه‌هاي پشت خط‌‌‌‌ نبرد» محمد اشکان‌فر، سينا بالاهنگ، حميد رحيمي، کيوان ساکت‌اف، محمدهادي عطايي، مهدي فريضه، اميراحمد قزويني و نويد محمدزاده بازي مي‌کنند.


 پايان تصويربرداري «آرماندو» 

 صبا:تصويربرداري سريال «آرماندو» با بازي حميدرضا آذرنگ و مرجانه گلچين به پايان رسيد.

اين سريال يکي از گزينه‌هاي پخش در نوروز 97 از شبکه «سه» سيماست.

داستان اين مجموعه درباره پسري به نام آرمان است که تلاش مي‌کند مشکلات خانواده خود را برطرف کند، او در اين مسير درگير موقعيت‌هايي مي‌شود.حميدرضا آذرنگ، مرجانه گلچين، اليکا عبدالرزاقي، عليرضا استادي، علي مسعودي، سحر ولدبيگي، علي اوجي، فريبا طالبي، مجيد پتکي، شهربانو موسوي و ... در اين سريال به ايفاي نقش مي‌پردازند.


 اكران «پازلي‌ها» از شهريورماه 

 آنا:اکران فيلم مستند «پازلي‌ها» به کارگرداني مهدي گنجي و تهيه‌کنندگي مجتبي ميرتهماسب از يکم شهريورماه آغاز مي‌شود.

اين مستند بلند درباره چند دانشجوي بيرجندي است که مي‌خواهند با يک ايده تازه در صنعت رايانه، کسب‌وکار جديدي خلق کنند. آن‌ها به تهران مي‌آيند تا به آرزويشان برسند، اما نمي‌دانند که دقيقاً چگونه بايد موفق شوند.مستند «پازلي‌ها» از اول شهريورماه در سينماهاي گروه هنر و تجربه روي پرده مي‌رود و اکران مستندهاي «شاعران زندگي»، «طبرستاني‌ها»، «بنيان‌گذار محک»، «مادر زمين» و «پنبه تا آتش» نيز همچنان ادامه دارد.


 دريچه هنر 

 ترس در گيشه نمايش

همزمان با آشوب‌هاي تبعيض‌نژادي در آمريکا، ترس با نمايش عمومي قسمت دوم «آنابل» بر جدول گيشه سينماها غالب شد. اين درام ترسناک و دلهره‌آور در سه روز اول نمايش عمومي خود در آمريکاي شمالي، 35 ميليون دلار فروش کرد.

محصول تازه کمپاني برادران وارنر، دنباله‌اي بر فيلمي موفق به همين نام است که سال 2014 اکران عمومي شد.

به گزارش جام جم آنلاين، اولين قسمت فيلم با افتتاحيه‌اي 37 ميليون دلاري نمايش عمومي خود را آغاز کرد.

از آنجا که هزينه توليد فيلم حدود 15 ميليون دلار شده، مي‌توان از آن به‌عنوان يک فيلم موفق و پرفروش اسم برد.

در داستان فيلم، آنابل عروسک شوم حاضر در خانه قديمي، دردسرهايي براي کودکان بي سرپناهي که به آنجا کوچ کرده اند، ايجاد مي‌کند.

دومين فيلم تازه جدول گيشه نمايش، انيميشن رايانه‌اي «عمليات آجيلي 2» است که با فروشي 9 ميليون دلاري، رديف سوم جدول را از آن خود کرد.

شرکت فيلمسازي اوپن رود براي ساخت اين فيلم، رقمي حدود 40 ميليون دلار هزينه کرد. فروش افتتاحيه قسمت اول اين فيلم در سال 2014 بالاي 20 ميليون دلار بود.

داستان اين کمدي خانوادگي ماجراجويانه درباره مبارزه حيوانات يک پارک تفريحي با شهرداري طمعکار است، که قصد انهدام پارک و تبديل آن به يک آسمانخراش را دارد.

«دانکرک» کريستوفر نولان با فروشي 11/5 ميليون دلاري در رديف دوم جدول فروش نشست.

فروش کلي فيلم در آمريکاي شمالي به رقم 154 ميليون دلار رسيده و با حساب فروش بين‌المللي 210 ميليوني در 60 کشور دنيا، فروش جهاني آن به 364 ميليون مي‌رسد.

کمپاني برادران وارنر از موفقيت بالاي مالي و انتقادي درام جنگي خود بسيار خشنود است و چشم به جوايز اسکار پيش‌رو دوخته است.

«برج تاريک» با وجود تبليغات زياد، لقب يک فيلم کم فروش را در جدول گيشه گرفت.

فيلم در دومين هفته نمايش با افت شديد فروش روبه‌رو شد و فقط هشت ميليون دلار فروش کرد.

با اين رقم فروش، محصول تازه شرکت سوني در رديف چهارم جدول قرار گرفت. فروش ده روز اول اين اکشن ماجراجويانه به 34 ميليون دلار رسيد.

با توجه به رقم بالاي صد ميليوني هزينه توليد آن، مي‌توان به وضعيت کلي فروش آن پي برد.

پردرآمدترين زن بازيگر جهان

اما استون که سال پيش براي بازي در «لالا لند» اسکار گرفت، پردرآمدترين بازيگر زن جهان است.

به گزارش خبرآنلاين، اما استون در فهرست فوربز از پردرآمدترين بازيگران زن سينماي جهان بالاتر از چهره‌هاي مشهوري چون جنيفر لارنس و جنيفر آنيستون قرار گرفت.

بازيگر 28 ساله سينما در 12 ماه گذشته بيش از 26 ميليون دلار درآمد داشت که بخش عمده آن از بازي در فيلم «لالا لند» به دست آمد. او براي بازي در اين نقش اسکار بهترين بازيگر زن نقش اول را نيز از آن خود کرد.

«لالا لند» در جهان بيش از 445 ميليون دلار فروش داشت.

استون چندي پيش در اعتراض به شکاف دستمزد ميان زنان و مردان سخن گفته و اعلام کرده بود که برخي از بازيگران مرد براي رسيدن به برابري با او کمتر دستمزد گرفته‌اند.

در فهرست امسال فوربز پس از استون نام جنيفر آنيستون به چشم مي‌خورد که با در‌آمد 25 ميليون و 500 هزار دلاري در رده دوم ايستاده است. او سال گذشته فيلم‌هايي چون «مهماني کريسمس در اداره» و «پرنده‌هاي زرد» را بر پرده سينما داشت اما بخش عمده درآمدش از راه تبليغ براي شرکت‌هايي چون هواپيمايي امارات حاصل شد.

سال گذشته عنوان پردرآمدترين بازيگر زن جهان در اختيارجنيفر لارنس بود.

او امسال در جايگاه سوم قرار دارد و در يکسال 24 ميليون دلار کسب کرده است. لارنس سال گذشته بيشتر از راه بازي در پروژه‌هاي کوچک‌تري چون فيلم ترسناک «مادر» به کارگرداني دارن آرنوفسکي درآمد داشت.

در سال 2015 پس از هک سرورهاي کمپاني سوني مشخص شده بود که جنيفر لارنس در «کلاهبرداري آمريکايي» از بازيگران مرد فيلم کمتر دستمزد گرفته است.

چهارمين بازيگر زن پردرآمد سال گذشته "مليسا مک‌ کارتي" است و در جايگاه پنجم«ميلا کنيس» ايستاده است.

شارليز ترون، کيت بلانشت، جوليا رابرتس و ايمي آدامز ديگر زنان بازيگر پردرآمد فهرست فوربز هستند.


 نقد فيلم 

 جامه دران؛

روايت زندگي زنان ايران

مريم اخوان صالح

«جامه دران» به كارگرداني حميدرضا قطبي و تهيه كنندگي سيد جمال ساداتيان و با بازي مهتاب کرامتي،باران کوثري،‌ مصطفي زماني،‌ پگاه آهنگراني، افسر اسدي، محمود بهروزيان، فرزانه نشاط‌خواه و الهام نامي روايت رنج چند نسل از زنان ايران است.

فيلم در سه اپيزود روايت مي شود و يك ماجراي واحد را از نگاه سه زن را به تصوير مي كشد؛ شيرين ، مه لقا و گوهر.

روايت زندگي هر سه زن تلخ و غمگين است؛ روايت زندگي گوهر(باران كوثري) كه زني رعيت زاده است با چهره اي آفتاب سوخته و اندام خميده.

روايت زندگي مه لقا(پگاه اهنگراني) با زندگي اشرافي، لباس هاي اعياني و مهماني هاي شبانه. و روايت زندگي شيرين (مهتاب كرامتي) در يك فضاي مدرن شهري كه همه اين داستان ها براي بيننده باور پذير شده است.

ضعف فيلم زماني ديده مي شود كه فيلمنامه ديدگاه كوتاه و محدودي درباره سو‍ژه فيلمش پيدا مي كند و نمي تواند آن را به خوبي رشد و پرورش دهد، در واقع آنچه كه فيلم از زندگي اين سه زن در اختيار مخاطب قرارمي دهد چيزي جز تكرار مكررات سينماي ايران نيست.

درواقع بايد گفت فيلم جامه دران اثري زن محور است كه تمام موضوع آن حول آسيب هايي است كه زنان با آن مواجه شده اند.

از منظر كارگرداني مي توان گفت كه كارگردان نگاه دقيقي ندارد و نتوانسته فيلم را به صورت يك دست روايت كند و به نوعي شلختگي در كار ديده مي شود.

روند كند فيلم بايد سريع تر و حرفه اي تر انجام مي شد و صحنه هايي ار فيلم بسيار كند و خسته كننده مي باشد.

فيلم سرشار از پلان ها و ديالوگ هاي زائد است، حرف ها و صحنه هايي كه تاثير چنداني در روند فيلم ندارند.

تنها ايده درست و قابل قبولي که در فيلم وجود دارد، صحنه‌اي است که «مه‌لقا»، دست «شيرين» خردسال را گرفته و با سرعت از دست «گوهر» فرار مي‌کند.

اين صحنه طوري طراحي شده که جدايي مادر از کودکش را به خوبي نشان مي‌دهد و مخاطب را تا حدودي تحت تاثير قرار مي دهد.

"جامه دران" فيلمي متوسط با اشكالات ريز و درشت است و نتوانست آنچنان كه بايد و شايد در ذهن مخاطب ماندگار شود.


 ميز خبــــر 

 هفته پاياني اجراهاي سه نمايش در تماشاخانه ايرانشهر

نمايش «سه خواهر» به کارگرداني حسن معجوني و «يک دقيقه و سيزده ثانيه» به کارگرداني شهرام گيل آبادي هفته پاياني اجراي عمومي خود را در تماشاخانه ايرانشهر سپري مي کنند.

به گزارش روابط عمومي تماشاخانه ايرانشهر، نمايش «سه خواهر» به کارگرداني حسن معجوني که هر روز ساعت 18 در سالن استاد سمندريان مجموعه به صحنه مي رود، روز 3 شهريورماه به اجراي عمومي خود پايان مي دهد.

حسين اميدي، فريبا جديکار، سعيد چنگيزيان، حسين حسينيان، آناهيتا درگاهي، پوريا رحيمي سام، فراز سرابي، آوا شريفي، کتايون طلايي، محمد عاقبتي، به آفريد غفاريان، امير قاسمي، فرزانه ميداني وسياوش البخشي نائيني به ترتيب بازيگراني هستند که در نمايش «سه خواهر» به ايفاي نقش مي پردازند.

همچنين نمايش «يک دقيقه و سيزده ثانيه» به کارگرداني شهرام گيل آبادي نيز که اين روزها ساعت 21 در سالن استاد سمندريان تماشاخانه ايرانشهر اجرا مي شود، روز 3 شهريورماه به اجراي عمومي خود پايان مي دهد.

در اين نمايش نيز پانته آ بهرام، سيما تيرانداز، مينا دريس و لادن مستوفي به ايفاي نقش مي پردازند.

نمايش هاي «نيلوفر و نفت» به کارگرداني امير دژاکام و «اگه بميري» به کارگرداني سمانه زندي نژاد نيز که در سالن دکتر ناظرزاده کرماني مجموعه اجرا مي شوند، روز 1 شهريورماه به اجراي عمومي خود پايان مي دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي