جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/06/02 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5633


فعاليت 39 هزار و 245 شوراي شهر و روستا در کشور آغاز شد


کنترل ارتش لبنان بر مناطق استراتژيک در مرز با سوريه


خبر


نخستين جلسه رسمي شوراي شهر پنجم


زلزله در جزيره توريستي ايسچياي ايتاليا


سرمقاله

روحاني در جلسه هيأت دولت؛
هفته دولت فرصتي بزرگ براي گزارش خدمت به مردم

جهانگيري:
خصوصي سازي راه قطعي درمان اقتصاد ايران است


حيدرالعبادي: اجازه نمي‌دهيم از خاک عراق به ايران حمله شود


تيلرسون: روابط با پاکستان به کمک‌ براي مقابله با تروريسم بستگي دارد


چاووش‌اوغلو: منافع کردها در گرو عراقي متحد است


ميز خبر


يك نكته از هزاران


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 فعاليت 39 هزار و 245 شوراي شهر و روستا در کشور آغاز شد 

 
معاون سياسي وزير کشور گفت: فعاليت رسمي 38 هزا ر شوراي روستايي و يک هزار و 245 شوراي شهري از روز چهارشنبه در کشور آغاز شد.به گزارش ايرنا، علي اصغر احمدي در آئين آغاز به کار پنجمين دوره شوراي اسلامي شهر تهران افزود: با آغاز به کار اين دوره شوراها، افزون بر 150 هزار نفر به عنوان اعضاي اصلي و علي البدل به پيکره مديريت کشور در حوزه شهري و روستايي اضافه مي شود.

وي با تقدير از تلاش اعضاي شوراي چهارم شهر تهران، ري و تجريش اظهار کرد: بايد از زحمات محمدباقر قاليباف و همچنين شهرداران نواحي مختلف تهران براي 12 سال مديريت پرتلاش تقدير و تشکر کنيم.احمدي با بيان اينکه در انتخابات 29 ارديبهشت 42 ميليون نفر راي خود را به صندوق انداختند گفت: به طور متوسط در کشور در هر 44 ثانيه يک راي اخذ شد، بدون آنکه حتي يک راي دچار مشکل شده يا ابطال داشته باشيم.وي با اشاره به درايت رهبر معظم انقلاب براي برگزاري انتخاباتي باشکوه و حداکثري افزود: سلامت انتخابات، اجراي مر قانون، امنيت انتخابات و رعايت حق الناس از جمله معيارهاي مهم و مورد توجه مجريان و برگزارکنندگان انتخابات بود.

احمدي در ادامه با بيان اينکه ذات انتخابات بعد سياسي آن است اظهار کرد: در انتخابات مردم به ليست ها توجه کردند و برهمين اساس اعضاي شوراها بايد براساس قانون براي پيگيري و تحقق مطالبات مردم تلاش کنند.وي در ادامه با يادآوري نام آيت الله هاشمي وي را شناسنامه انقلاب دانست و گفت: محسن هاشمي ياد آيت الله هاشمي را در جلسه امروز شوراي اسلامي شهر تهران زنده کرده است.


 کنترل ارتش لبنان بر مناطق استراتژيک در مرز با سوريه 

 ارتش لبنان در ادامه عمليات خود براي پاکسازي مناطق مرزي با سوريه، توانست کنترل منطقه‌اي استراتژيک را در دست گرفته و به اين ترتيب 100 کيلومتر مربع از مجموع 120 کيلومتر مناطق مرزي در دست داعش را آزاد کند.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز، ارتش لبنان در ادامه پيشروي خود در مناطق هم مرز با سوريه کنترل منطقه رأس الکف در اطراف القاع را در دست گرفت.ارتش لبنان روز دوشنبه مرحله سوم و آخرين مرحله از عمليات نظامي خود عليه داعش در مرز با سوريه را آغاز کرد و تجهيزات جديدي را به رأس بعلبک و القاع و الفاکهه انتقال داده تا بتواند اين مناطق را به طور کامل پاکسازي کند.

ارتش لبنان با اين پيشروي اکنون کنترل 100 کيلومتر از مجموع 120 کيلومتر را در دست دارد. 20 کيلومتر باقيمانده در وادي مرطبيا واقع در اطراف رأس بعلبک است.


 خبر 

 در ديدار با پوتين مطرح شد؛

نتانياهو:حضور ايران در سوريه خطري براي دنيا است!

نخست وزير رژيم صهيونيستي در ديدار با رئيس جمهور روسيه از حضور ايران در سوريه انتقاد کرد و آن را خطري براي جهان دانست.به گزارش مهر به نقل از ريانووستي، «بنيامين نتانياهو» نخست وزير رژيم صهيونيستي در ديدار با «ولاديميرپوتين» رئيس جمهور روسيه از حضور ايران در سوريه به شدت انتقاد کرد.

نتانياهو در جريان اين ديدار بار ديگر به تکرار ادعاهاي واهي خود عليه ايران پرداخت. وي با اشاره به نفوذ جمهوري اسلامي ايران در سوريه مدعي شد: گسترش نفوذ ايران در سوريه تهديدي براي اسرائيل، منطقه و تمام جهان محسوب مي شود.وي همچنين ضمن ناديده گرفتن حمايتهاي لجستيکيرژيم صهيونيستي از تروريستهاي داعش مدعي شد: ايران از گروهک داعش حمايت مي کند!

نخست وزير رژيم صهيونيستي همچنين به تقويت برنامه موشکي ايران نيز اشاره کرده و مدعي شد: ايران با تقويت موشک هاي خود به دنبال سيطره بر عراق و يمن است!

نتانياهو همچنين در اظهاراتي تعجب برانگيز مدعي شد: ايران، خلأ داعش را پُر مي کند!

رئيس پيشين اطلاعات ملي آمريکا: دسترسي ترامپ به کدهاي هسته‌اي وحشتناک است

رييس پيشين اطلاعات ملي آمريکا هشدار داده است که دسترسي ترامپ به کدهاي پرتاب تسليحات هسته‌اي وحشتناک است.به گزارش ايسنا به نقل از واشنگتن اگزمينر، جيمز کلپر، رئيس پيشين اطلاعات ملي آمريکا که درواقع رييس کل جامعه‌ اطلاعاتي اين کشور محسوب مي‌شود هشدار داد که اينکه ترامپ کدهاي پرتاب تسليحات هسته‌اي را دراختيار دارد واقعا وحشتناک است.

وي افزود: در صورت صدور فرمان حمله‌ هسته‌اي کار زيادي نمي توان انجام داد.مجموعه‌ي سيستم فرماندهي تسليحات هسته‌اي به نحوي ساخته شده است که اطمينان حاصل شود که درکمترين زمان ممکن پاسخ ممکن داده خواهد شد، بنابراين کنترلي بر ترامپ وجود نخواهد داشت.

روسيه: آمريکا با دستاويز حمله شيميايي به دنبال گسترش دخالت در سوريه است

وزارت خارجه روسيه اعلام کرد که اظهارات اخير مقامات آمريکايي درباره استفاده نيروهاي دولتي سوريه از سلاح شيميايي با هدف مداخله بيشتر در امور اين کشور صورت مي‌گيرد.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز، وزارت خارجه روسيه در بيانيه‌اي از اظهارات اخير مسئولان آمريکايي درباره اينکه دمشق مسئول استفاده از سلاح شيميايي است و در حالي که سازمان ملل هنوز نتوانست عامل اين حمله را مشخص کند، انتقاد کرد.

در اين بيانيه آمده است: در حمله وحشيانه خان شيخون حدود 1400 تن کشته و مصدوم شدند و هيئت سازمان ملل نتوانسته عاملان اين حمله را مشخص کند.


 نخستين جلسه رسمي شوراي شهر پنجم 


 زلزله در جزيره توريستي ايسچياي ايتاليا  


 سرمقاله 

پيشرفت سازمان‌ها گرفتار «كلي‌نگري» در اهداف و برنامه‌ها

زهرا کيان بخت

ما به تناسب هر پست و موقعيتي، همواره در بازه‌هاي زماني مختلف، شاهد انتصاب‌ و توديع و معارفه‌هاي مختلفي هستيم. همان طور كه اين روزها هم به واسطه تغيير كابينه و ساير موارد، در بخشها و نهادهاي مختلف، شاهد خداحافظي مسئولان قبلي از سمت خود و روي كارآمدن مسئولان جديد هستيم. در اين گونه زمان‌ها، معمولا رسم بر اين است كه در مراسم توديع مسئول سابق و معرفي مسئول جديد، ضمن تشكر و قدرداني از زحمات مسئول پيشين، براي مسئول جديد آرزوي موفقيت مي‌شود. هرچند اين تقدير و تشكرها في‌نفسه بد نيست، اما به نظر مي‌رسد تعارفاتي كه در زندگي روزمره ما، از ديرباز جاي مهمي را به خود اختصاص داده، فقط به روابط دوستانه و فاميلي محدود نمانده و در رده‌هاي بالاتر و رسمي‌تري مثل همين مراسم‌هاي توديع و معارفه نيز جايگاه ويژه‌اي پيدا كرده است. به همين دليل است كه ما اساسا عادت كرده‌ايم تا نامي از كنار رفتن يك مسئول به ميان آمد، در ادامه آن، فهرستي بلندبالا را از قدمهاي مثبتي كه وي در سمت مديريتي و مسئوليتي خود برداشته و اقدامات مهمي كه انجام داده، مشاهده كنيم. اقداماتي كه مسئول موردنظر، خود در آخرين سخنراني‌هاي قبل از توديعش، به آنها اشاره مي‌كند و با ارائه يك گزارش از عملكرد يك يا چندساله خود، به دفاع از دوران مسئوليتي خود مي‌پردازد. بديهي است كه هيچ مسئولي بعد از اتمام دوره مسئوليت خود نخواهد گفت در فلان بخش و مسأله، كم‌كاري يا بي‌توجهي كرده‌ام، چراكه اين مسأله در كشور ما فرهنگسازي نشده و ما چه در مقام يك شهروند عادي و چه در جايگاه يك مسئول، ترجيح مي‌دهيم حتي درصورت تخطي و اشتباه، به جاي اينكه خودمان را به چالش و نقد كشيده و اشكالات و ايرادات كارمان را بيان كنيم، پيوسته از خودمان دفاع و تعريف كنيم!

پيرو همين مساله، مسئولان حيطه‌هاي مختلف نيز، معمولا وقتي از خدمت خود در يك بخش، خداحافظي مي‌كنند، اولا خودشان به‌طور خودخواسته به ارائه عملكرد خود مي‌پردازند؛ عملكردي كه تماما حاوي جنبه‌هاي مثبت و قوي است و هيچ جايي براي احتمال خطا و كاستي، در آن درنظر گرفته نشده است! و دوما: در مراسم‌ها و برنامه‌هايي كه براي تقدير از مسئول مذكور برگزار مي‌شود نيز همين رسم، برقرار است و برنامه‌هاي اينچنيني، با تشكر و تعارفات معمول و مرسوم شروع شده و به پايان‌ مي‌رسند. اما مساله مهمي كه در لابلاي اين تعريف و تعارف‌ها هميشه گم شده و ناديده گرفته مي‌شود، نبودن يك نقشه راه دقيق و جزئي براي سازمان‌هاست كه در آن مشخص شده باشد از زماني كه يك مسئول بر كرسي مسئوليت تكيه مي‌زند تا زماني كه دوره وي به پايان رسيده و از آن برمي‌خيزد، دقيقا چه مشكلاتي بايد حل و كالعدم شده باشند؟ به طوري كه اصلا نياز به گزارش عملكرد و تعريف و تعارف نباشد؛ بلكه عموم مردم با مشاهده و لمس آثار اين خدمات، بتوانند به وضوح، عملكرد شخص مسئول و مجموعه تحت مديريت وي را دريابند.

اما معضل كلي‌گويي و كلي‌نگري‌اي كه در بخشها، ادارات و سازمانهاي مختلف ما ريشه دوانده، به گونه‌اي است كه اجازه اين دقت‌نظرها و جزئي‌نگري‌ها را سلب مي‌كند. در چنين شرايطي، مسئولان بعد از انتصاب، به بيان پاره‌اي برنامه‌هاي كلي مي‌پردازند و وقتي هم صندلي مسئوليت خود را ترك مي‌كنند، باز هم با بيان برخي كلي‌گويي‌ها از خدماتي ياد مي‌كند كه در اين دوره انجام شده است.

در چنين شرايطي، و وقتي نقشه دقيقي از اقدامات واجب‌الاجرا وجود ندارد، با توديع مسئول مربوطه، به درستي مشخص نيست با توجه به هزينه‌ها، بودجه، تعداد كاركنان و... چه مقدار كار بايستي در طي اين دوره به انجام مي‌رسيده، و ميزان كار انجام شده، حتي درصورت مفيد و قابل اعتنا بودن، آيا بيش‌تر از ميزان واقعي‌اي است كه اين سازمان با توجه به امكانات خود، مي‌توانسته آن را به انجام برساند يا كم‌تر؟ با توجه به اين مساله، به نظر مي‌رسد كشور ما در بخشهاي مختلف، به كنار گذاشتن اين كلي‌نگري و «توجه موردي» به مسائل و امور نياز دارد تا بر حسب آن، تحليل‌، تعريف و تقديرها هم واقع‌بينانه و مبتني بر جزئيات عيني باشند.

zahrakianbakht@yahoo.com


  روحاني در جلسه هيأت دولت؛
 هفته دولت فرصتي بزرگ براي گزارش خدمت به مردم  

 
رييس‌ جمهوري با گراميداشت ياد شهداي دولت و بويژه شهيدان رجايي و باهنر و فداکاري‌ها و خدمات آنان، هفته دولت را فرصتي بزرگ براي گزارش خدمات دستگاه‌هاي اجرايي به مردم و افزايش سرمايه‌ اجتماعي دانست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رييس جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در دومين جلسه هيأت دولت دوازدهم تأکيد کرد: اجراي برنامه‌هاي کلان کشور و همچنين پاسخگويي به مطالبات به حق مردم و خواسته‌هاي آنان که در انتخابات 29 ارديبهشت متجلي شد بايد در صدر برنامه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي باشد و گزارش آن در مناسبت‌هايي نظير هفته دولت به مردم ارايه شود.وي همچنين از تلاش‌هاي خالصانه همه کارگزاران و مسوولان اجرايي به عنوان خانواده بزرگ خدمتگزاران ملت ايران، بويژه در دولت يازدهم تقدير کرد.رييس جمهوري در ادامه ضمن تبريک آغاز به کار پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا، فعاليت اين شوراها را نمادي روشن از اهتمام نظام اسلامي به حقوق شهروندي و محوريت اراده مردم در اداره امور تمام بخش‌ها و سراسر کشور دانست.روحاني به تأکيدات حضرت امام خميني(ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران و تبلور آن در اصل يکصدم قانون اساسي اشاره کرد و افزود: اين که فصل هفتم و اصول متعددي از قانون اساسي، پيشبرد برنامه‌هاي اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و ساير امور رفاهي را در گرو همکاري مردم و نمايندگان منتخب آنان در شهرها و روستاها ممکن مي‌داند از افتخارات جمهوري اسلامي ايران و رويکردي اساسي در احقاق حقوق شهروندان است.وي همچنين با تشکر از زحمات اعضاي دوره‌هاي پيشين شوراهاي اسلامي شهر و روستا بويژه دوره چهارم و تبريک و آرزوي موفقيت براي اعضاي پنجمين دوره اين شوراها، تصريح کرد: دولت دوازدهم و پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا با حضور پرشور و حماسي مردم در انتخابات 29 ارديبهشت شکل گرفتند و همزماني آغاز به کار هزار و 245 شوراي شهر و بيش از 35 هزار شوراي روستا با فعاليت دولت دوازدهم، فرصتي بزرگ براي همدلي و همراهي در تحقق سريع‌تر برنامه‌ها و خدمت به مردم شريف ايران اسلامي بويژه در حوزه خدمات اجتماعي است.


 جهانگيري:
 خصوصي سازي راه قطعي درمان اقتصاد ايران است 

 معاون اول رئيس‌جمهور خصوصي سازي را ، راه قطعي درمان اقتصادي ايران دانست.به گزارش ايسنا اسحاق جهانگيري در جلسه توديع و معارفه وزراي پيشين و جديد امور اقتصادي و دارايي اظهار کرد: يکي از اولويت هاي وزارت اقتصاد اجراي سياست هاي اصل 44 قانون اساسي است. من مي دانم چه فشارهايي در مقابل خصوصي سازي به دوستان در وزارت اقتصاد وارد مي‌شود ولي خصوصي سازي راه قطعي درمان اقتصاد ما است که بايد براي آن قانونمند جلو برويم و از هو و جنجال نهراسيم.

وي با اشاره به ديگر اولويت هاي اقتصادي دولت دوازدهم و انتظارات از وزارت اقتصاد يادآور شد:‌ در راس اولويت ها اقتصاد مقاومتي که تنهانسخه اي است که مي‌تواند اقتصاد ايران را از اين تنگناها عبور دهد و خوشبختانه اجماع خوبي در اين زمينه بين سران کشور وجود دارد. وزارت اقتصاد و بخش هاي اقتصادي در اجراي آن نقش کليدي دارند و من متعهد به پيگيري هستم که خوشبختانه عملکرد سال 95 خوبي بوده و برنامه هاي دقيقي هم براي سال 96 تدوين شده است.

جهانگيري با بيان اينکه وزير جديد اقتصاد و همکارانش بايد چند موضوع کليدي را در اولويت قرار دهند عنوان کرد: سودآور کردن شرکت هاي دولتي و افزايش بهره وري يکي از اين اولويت هاست . وزارت اقتصادي به نوعي مرکز کنترل شرکت هاي دولتي وحتي غيردولتي است. ميلياردها دلار سرمايه هاي مردم در اين شرکت هاست اما وقتي سودآوري اين حجم از داراي ملت را مي بينيم متوجه مي شويد که حتي کمکي به دولت نمي کنند و منفي هم مي‌شوند.

معاون اول رئيس‌جمهور در ادامه تصريح کرد: ملت حق دارند بپرسند که چند ميليارد دارايي ما در اين جا که بايد سود بدهند ولي چطور منفي مي‌شود. وزير اقتصاد حتما بايد در اين زمينه وقت بگذارد. ما در اقتصاد مقاومتي يکي از مشکلاتي که ديديم مديريت اين بنگاه ها بود. اين بحث بدي است که وقتي مي خواهيم مدير بنگاه يا بانک يا شرکت بزرگي رامنصوب کنيم فلان فرد بيکار شده را در هيأت مديره بگذاريم بدون آنکه سابقه اي در آن زمينه داشته باشد.


 حيدرالعبادي: اجازه نمي‌دهيم از خاک عراق به ايران حمله شود 

 
العراقيه نيوز :نخست وزير عراق گفت: به هيچ کشوري اجازه نخواهيم داد که براي حمله به کشورهاي همسايه از جمله ايران از خاک عراق استفاده کند.به گزارش ايسنا، به نقل از العراقيه نيوز، حيدرالعبادي نخست وزير عراق در يک کنفرانس مطبوعاتي در پاسخ به اين سوال که شما قبل از اين در گفت‌وگو با يک رسانه ايراني اعلام کرديد که اين يک وظيفه اخلاقي و شرعي است که در صورت تجاوز خارجي به ايران، عراق در کنار ايران بايستد، در صورت بروز درگيري نظامي ميان ايران و آمريکا کشور عراق در کنار کدام يک خواهد ايستاد؟ گفت: (هر کشوري) با ملت و خودش خواهد ايستاد، اين سخنان من واضح و روشن است و چندين بار تکرار کرده‌ام اجازه نخواهيم داد که براي حمله به کشورهاي همسايه و ايران از خاک عراق استفاده شود، زيرا عراق گذرگاه تجاوز به کشورهاي ديگر نيست و در صورت بروز درگيري ميان ايران و آمريکا اجازه نخواهيم داد که از خاک عراق براي حمله استفاده شود. عراق منافع خود را دارد و از کشورهاي ديگر مي‌خواهيم که به استقلال عراق احترام بگذارند.


 تيلرسون: روابط با پاکستان به کمک‌ براي مقابله با تروريسم بستگي دارد 

 
رويترز :آمريکا اعلام کرد به منظور اعمال فشار بيشتر بر پاکستان براي انجام اقدامات بيشتر در راستاي کمک به پايان جنگ در افغانستان مي‌تواند کمک‌هاي خود به اسلام آباد را قطع و يا جايگاه اين کشور جنوب آسيا را به عنوان "يکي از متحدان مهم و بزرگ غيرناتو" تنزل دهد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، يک روز پس از آنکه دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا استراتژي جديد خود را درباره افغانستان ارائه کرد و به پاکستان به عنوان پناهگاه شبه‌نظاميان طالبان افغانستان و ديگر شبه‌نظاميان اشاره کرد، رکس تيلرسون، وزير امور خارجه آمريکا تاکيد کرد که روابط واشنگتن با پاکستان به کمک‌هايش براي مقابله با تروريسم بستگي دارد.تيلرسون به خبرنگاران گفت: آمريکا حمايت خود از اسلام آباد و روابطش با آنها را به نتايج حاصل شده در اين حوزه منوط خواهد کرد.مقامات آمريکا از "مقاومت و بي تفاوتي" پاکستان براي مقابله با گروه‌هايي چون طالبان افغانستان و شبکه حقاني خسته شده‌اند و معتقدند که اين گروه‌هاي تروريستي از خاک پاکستان به عنوان پناهگاهي امن براي انجام حملات خود به افغانستان استفاده مي‌کنند.


 چاووش‌اوغلو: منافع کردها در گرو عراقي متحد است  

 
النشره :وزير خارجه ترکيه در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با همتاي عراقي خود در بغداد برگزاري همه پرسي استقلال کردستان عراق را " تصميمي اشتباه" خواند و تاکيد کرد منافع کردهاي عراق در گرو عراقي متحد است.

به گزارش ايسنا، به نقل از النشره، چاووش‌اوغلو، وزير خارجه ترکيه که وارد عراق شده در کنفرانس مطبوعاتي مشترکي با ابراهيم جعفري، همتاي عراقي‌اش اظهار داشت: ما از آغاز عمليات نظامي در تلعفر عليه داعش استقبال مي‌کنيم و در راستاي حمايت از وحدت ملي عراق و بازسازي مناطق آزادشده با عراق همکاري خواهيم کرد.وزير خارجه ترکيه با تاکيد بر حمايت آنکارا از وحدت و تماميت ارضي عراق گفت: اگر از ما خواسته شود، آماده‌ايم ميان بغداد و اربيل ميانجيگري کنيم.

وي در ادامه برگزاري همه‌پرسي براي استقلال اقليم کردستان عراق را تصميمي "اشتباه" خواند و تاکيد کرد، تحقق ثبات نيازمند رهايي از شر داعش و گروه‌هاي تروريستي است.

چاووش‌اوغلو در پايان تاکيد کرد: منافع کردهاي عراق در گرو عراقي متحد و يکپارچه است.


 ميز خبر 

 آمريکا با کاهش 290 ميليون دلاري کمک‌هاي خود به مصر، سيسي را تنبيه مي‌کند

منابع آگاه در کاخ سفيد از تصميم واشنگتن براي کاهش 95.7 ميليون دلاري کمک‌هاي خود به مصر و بلوکه کردن پرداخت 195 ميليون دلار ديگر به دليل عدم حصول پيشرفت در پرونده حقوق بشري و ملاک‌هاي دموکراسي اين کشور خبر دادند.به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز عربي، دو منبع آگاه که خواستند نامشان فاش نشود، ضمن اشاره به قصد آمريکا براي کاهش و بلوکه کردن توقف بخشي از کمک‌هاي سالانه خود به مصر که در مجموع به بيش از 290 ميليون دلار مي‌رسد، گفتند، گرچه واشنگتن از موضعگيري قاهره درمورد آزادي‌هاي مدني به ويژه قانون جديد مربوط به تشکل‌هاي غير دولتي ناخرسند است، اما نمي‌خواهد به همکاري‌هاي امنيتي خود با قاهره پايان دهد.

ترديد رهبر اکثريت سناي آمريکا درباره ادامه کار ترامپ

به گفته منابع مطلع، رهبر اکثريت سناي آمريکا روابط متشنجي با رئيس‌جمهوري آمريکا دارد و آنها به ندرت ارتباط دارند. به گفته آنها، ميچ مک‌کانل و ترامپ نهم اوت نزاعي همراه با داد و فرياد داشته‌اند.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي ميل،‌ ميچ مک‌کانل، از سناتورهاي باسابقه ايالات متحده که رهبري اکثريت سناي ايالات متحده را بر عهده دارد، اختلافاتي با دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا دارد و همين امر موجب شده تا طرفين اوايل اوت "نزاع غير محترمانه‌اي همراه با داد و فرياد" داشته باشند.

سازمان ملل: دولت آمريکا صراحتا و بي‌قيد و شرط نژادپرستي را محکوم کند

کارشناسان حقوق بشري سازمان ملل خواستار اين شدند که رهبران آمريکا "صراحتا و بي‌قيد و شرط" نفرت و جرائم نژادپرستانه را محکوم کرده و درباره اتفاقات نژادپرستانه اخير در آمريکا به تحقيقات بپردازد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، کارشناسان کميته منع تبعيض نژادي سازمان ملل در بيانيه‌اي اين خواسته را مطرح کرده اما انتقادي مستقيم عليه دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا به دليل مواضعش، مطرح نکردند.با اين حال اين بيانيه تصريح کرد: کميته منع تبعيض نژادي سازمان ملل از کوتاهي رهبران آمريکا در عالي‌ترين سطوح سياسي دررد و محکوميت صريح رخدادهاي نژادپرستانه همراه با خشونت و تظاهرات مربوط به آن، ناخرسند است.

اختلافات درباره حج بحران قطر را عميق‌تر کرده است

اختلافات درباره مشارکت قطري‌ها در مناسک حج امسال تنش ميان عربستان و قطر را بيشتر کرده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، قطر عربستان را به مانع‌تراشي در دستيابي قطري‌ها به مجور سفر متهم مي‌کند و عربستان مي‌گويد قطر سعي دارد مسئله حج را براي دستيابي به دستاوردهاي ديپلماتيک سياسي کند.توافقي که هفته گذشته درباره اجازه دادن به بعضي قطري‌ها براي عبور از مرزهاي زميني و رفتن به عربستان حاصل شده بود گويي نشان دهنده کاهش تنش‌ها بود اما به سرعت به تبادل اتهامات منجر شد.بسياري از قطري‌هايي که مايلند به حج بروند مي‌گويند به دلايل امنيتي يا ترس از سرنوشتشان به حج نمي‌روند.مسئولان قطري مي‌گويند که امسال تنها تعداد محدودي از قطري‌ها احتمالا به حج مي‌روند.

سفارت آمريکا خطاب به شهروندان روسيه:

براي ويزا به سفارت‌هاي ما در ديگر کشورها برويد

توقف صدور ويزاي آمريکا براي اتباع روسيه مشکلات فراواني را به همراه مي‌آورد؛ در همين راستا سفارت آمريکا در مسکو راهکار جايگزيني را براي شهروندان روس پيشنهاد کرده است.به گزارش ايسنا از وستي، سفارت آمريکا در مسکو که از امروز صدور رواديد را براي اتباع روسيه متوقف کرده است، در بيانيه‌اي اعلام کرد متقاضيان دريافت رواديد آمريکا مي‌توانند به سفارتخانه‌هاي اين کشور در ديگر کشورها مراجعه کنند. بر پايه اصلاحيه جديد سفارت آمريکا در صورت امکان مجدد صدور ويزا در روسيه، حداقل سه ماه زمان براي بررسي درخواست‌ها منظور خواهد شد، حال آنکه در کشورهاي همجوار روسيه و همچنين پيش از بحران ديپلماتيک دو کشور اين مدت تنها چند روز زمان مي‌برد.سفارت آمريکا علت اين اقدام خود را کمبود کارمندان ديپلماتيک در سفارتخانه و کنسولگري‌هاي اين کشور در روسيه اعلام کرده است.


 يك نكته از هزاران 

 اگرچه امروز دغدغه اصلي كشور حول محور مسائل اقتصادي مي‌باشد، اما اين دغدغه باعث بي توجهي ما نسبت به مسائل تاثير گذار جانبي در امورات اقتصادي گرديده است. يكي از اين مسائل بحث آموزش و مراكز آموزشي است. امروز دانشگاه‌ها و مراكز علمي ما به سبب عدم مديريت كارشناسي، ارتباط خود با حوزه اقتصاد را از دست داده‌اند.

اين درحالي است كه در دركشورهاي توسعه يافته، دانشگاه‌ها ومراكز علمي آغازكننده تمامي تحولات اقتصادي درعرصه‌هاي مختلف مي‌باشند. البته اين ارتباط بايد دو سويه باشد و نهادهاي مختلف نيز ارتباط خود با دانشگاه‌ها و نهادهاي علمي حفظ كنند. نكته نگران كننده اينجاست كه متاسفانه فضاي علمي كشور دستخوش برخي سياسي گري‌هاي سليقه‌اي شده كه اين بزرگترين آسيب را به توان و پتانسيل علمي كشور خواهد زد. اميدواريم دولت دوازدهم ارتباط بين علم و اقتصاد را بار ديگر برقرار سازد.


 خبــــر 

 کره شمالي موشک‌هاي جديد سوخت جامد طراحي کرده است

خبرگزاري رسمي کره شمالي تصاويري را منتشر کرد که حاکي از طراحي يک يا احتمالا دو موشک جديد در اين کشور است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، تصاوير مفهومي اين موشک‌ها به هنگام بازديد کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي از يک تاسيسات ساخت موتورهاي سوخت جامد براي برنامه موشکي کشورش در پشت سر او روي ديوار آويزان بودند.در يکي از اين تصويرها طرح يک موشک به نام "پوکگوکسونگ - 3" به چشم مي‌خورد که ظاهرا جديدترين موشک از اين سري موشک‌ها در کره شمالي است.طرح ديگر اما به سختي قابل تشخيص بود هرچند که نام "هواسونگ" بر آن نقش بسته بود.

عباس درصدد بازنشسته کردن 30 هزار کارمند در غزه

يک مسئول بلندپايه در تشکيلات خودگردان فلسطين فاش کرد که محمود عباس درصدد اعمال مجازات‌هاي بيشتر بر نوار غزه و حماس است.

به گزارش ايسنا، به نقل از مرکز اطلاع رساني فلسطين، روزنامه عبري زبان "اسرائيل اليوم" در خبري نوشت: اين مسئول فلسطيني فاش کرده که عباس در راستاي ادامه تلاش‌هايش براي مقابله با حماس و سيطره مجدد بر غزه، تصميم به بازنشسته کردن 30 هزار کارمند در اين شهر گرفته است.

وي اشاره کرد که هدف از اين تصميمات و اقدامات تحت فشار قرار دادن حماس است، زيرا اينگونه اين جنبش مجبور به پرداخت حقوق کارمندان خواهد بود.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 
هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري اول -1

بودجه پيشنهادي سال 2007-2006 IAU ( 1 اُکتبر تا 30 سپتامبر)

(بر حسب 1000يورو)


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي