جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5647

روحاني در اجلاس سازمان همکاري اسلامي:
‌بايد به جاي هراس از رشد علم و فناوري قدرت انتخاب جوامع مسلمان را بالا برد


وزير دفاع انگليس: خطرات جنگ با کره شمالي بسيار زياد است


ترامپ "ميني بمب‌ هسته‌اي" مي‌خواهد


اردوغان: آماده کمک هرچه بيشتر به مسلمانان ميانمار هستيم


ميز خبر


يك نكته از هزاران


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

در بيانيه نشست ويژه سران در اجلاس آستانه؛
کشورهاي اسلامي خواستار پايان خشونت ها در ميانمار شدند

با هدف ارسال کمک هاي انساني به قربانيان روهينگيا
'آرسا' در راخين ميانمار اعلام آتش بس يک جانبه کرد


هشدار ترکيه به شهروندانش درباره سفر به آلمان


خبر


نهمين جشن مستقل سينماي مستند در تالار مرکزي همايش کتابخانه ملي برگزار شد


سخنراني رييس جمهور مکزيک در جمع زلزله زدگان


سرمقاله


 روحاني در اجلاس سازمان همکاري اسلامي:
 ‌بايد به جاي هراس از رشد علم و فناوري قدرت انتخاب جوامع مسلمان را بالا برد 

 
رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه بايد به جاي هراس از رشد روز‌افزون علم و فناوري و گريز از آن، قدرت انتخاب و انطباق جوامع مسلمان را بالا برد گفت:مهم‌ترين ضرورت‌هاي توسعة علوم و فنون جديد براي ما ايجاد شرايط مطمئن سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصاد براي جذب و هضم آنهاست.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت ، حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور کشورمان در اجلاس سران سازمان همکاري اسلامي در حوزه علم و فناوري در آستانه قزاقستان اظهار کرد: در آغاز مايلم از ميهمان‌نوازي گرم دولت و ملّت قزاقستان قدرداني، و از جناب آقاي نظربايف رئيس جمهور محترم قزاقستان بخاطر طرح اين ايده و سازماندهي اين اجلاس، تشکر نمايم. اميدوارم اين اجلاس که با شعار' علم، فناوري و نوسازي در جهان اسلام ' در شهر زيباي آستانه برگزار مي‌شود، در کنار تلاشهاي ارزشمند ديگر، باعث ارتقاء همکاري‌هاي سازنده، ميان کشورهاي اسلامي در حوزه‌هاي مختلف گردد. ?

وي گفت:همه ما بر اين مسأله اتفاقّ نظر داريم که «جهان اسلام» بخشي مهم و مؤثر، در منظومه جهاني است. و توانمندي، پيشرفت و ثبات آن، ماية توانمندي، پيشرفت و ثبات جهان خواهد بود. روشن است که در ضعف، عقب‌ماندگي و از هم‌گسيختگي جهان اسلام نيز، صلح پايدار، توسعه همه جانبه و همگرايي مؤثر جهاني ناممکن مي‌شود. پس همرأيي و همراهي و همکاري ما اعضاي جهان بزرگ اسلام براي ورود به جهان توسعه يافته در واقع تلاشي مشترک، براي ساختن جهاني به دور از جهل، فقر، جنگ و خشونت است.

همکاري در حوزه علم و فناوري هم از آن حيث که نقش پيشران در توسعه بخش‌هاي مختلف اقتصادي را دارد، براي رشد و همگرائي کشورهاي اسلامي تعيين کننده است و هم از آن جهت که با جوانان و دانشگاه‌ها سر و کار دارد و با ايجاد فضاي اميد و سازندگي و اشتغال‌زائي، ريشه‌هاي گرايش به افراط و تروريسم را مي‌خشکاند، از اهميت سياسي و اجتماعي راهبردي برخوردار است.اما متاسفانه امروز بحران هاي متعددي جهان اسلام را به چالش کشيده است.

جنايات صهيونيست ها عليه مردم فلسطين، جنايات افراطيون در ميانمار عليه مسلمانان روهينگيا، فجايع انساني گروههاي افراطي در سوريه و عراق، تداوم اقدامات نظامي عليه مردم يمن، نياز به همبستگي و اتحاد امت اسلامي را، هر زمان ديگر بيشتر کرده است.

وي افزود:من افتخار نمايندگي ملّتي را دارم که در دو دوره تمدني پيش از اسلام، و پس از اسلام از پرچمداران علم و فرهنگ در تاريخ بشري بوده است.

روح ايراني با ايجاد محيط سياسي و اجتماعي مبتني بر اخلاق و حقوق انساني، زمينه جذب دانشوران و تاجران و معماران از سراسر جهان را فراهم آورد و بستر آفرينش جلوه‌هاي درخشان تمدن بشري در تخت جمشيد و گنجينه علوم و فنون در کتابخانه‌هاي آسيا را بنا نهاد.

با درخشش خورشيد اسلام نيز، جامعه ايراني که به استقبال پيام آسماني آزادي و عدالت شتافته بود، جهشي نو آغاز کرد. در اين دوره پرشکوه، ايرانيان در کنار ديگر مسلمانان، نه فقط از سرچشمه معرفتي وحي بهره گرفتند، بلکه به تشويق آموزه‌هاي ديني، هم به تدبّر و تعقّل پرداختند،و هم از تجارب گوناگون بشري آموختند.

يکي از مظاهر اين تسامح و رواداري در جهان اسلام، آزادي و آسايش پيروان ديگر اديان در جامع? اسلامي بود که اين سع? صدر و تسامح نه تنها مناظرات ديني و اعتقادي را در قلمرو اسلام ممکن ساخت بلکه موجبات تعامل و مشارکت پيروان ساير اديان با مسلمانان در تـوسعه و بسط تمدن انساني و تـرجمه و انتقال دانشهاي تمدنهاي ديگر به زبان عربي که زبان رسمي علم در آن روزگار بود گرديد. و به تدريج تمدن اسلامي وارث و معمار فرهنگ قديم شرق و غرب شد نه تقليد کنند? صرف از فرهنگهاي سابق، که تکميل کننده آنها شد.

تمدن اسلامي با اين رويکرد و روحيه بود که به چنان شکوفايي و بالندگي رسيد که در علوم مختلف مانند پزشکي، داروسازي، نجوم، رياضيات، فيزيک، شيمي، جغرافيا، فلسفه و کلام، عرفان، ادبيات و هنر سرآمد روزگار خويش شد و در برخي از اين علوم، اروپا را از قرون وسطي تا قرن شانزدهم ميلادي وامدار خويش ساخت.

بايد به جاي هراس از رشد روز‌افزون علم و فناوري و گريز از آن، قدرت انتخاب و انطباق جوامع مسلمان را بالا برد. مهم‌ترين ضرورت‌هاي توسعة علوم و فنون جديد براي ما ايجاد شرايط مطمئن سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصاد براي جذب و هضم آنهاست. به علم و فناوري اکتفا نکنيم، راهبردها و راهکارهاي دستيابي به آنها را بيابيم.

روحاني افزود:ما کشورهاي اسلامي، براي اينکه صاحب علم و فن شويم بايد هم جوامع خود را در درون براي اين کار توانمند کنيم و هم در منظومه کشورهاي اسلامي تحرکي نو در اين زمينه به وجود آوريم.


 وزير دفاع انگليس: خطرات جنگ با کره شمالي بسيار زياد است 

 
روزنامه ديلي ميل :وزير دفاع انگليس هشدار داد: خطرات جنگ با کره شمالي مسلح به تسليحات هسته‌اي بسيار زياد است و ممکن است لندن مورد هدف موشک‌هاي اين رژيم قرار گيرد.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي ميل، مايکل فالون، وزير دفاع انگليس نسبت به خطر محاسبه اشتباه هرگونه اقدام نظامي ابراز نگراني کرد و گفت: بايد از هرگونه اقدام نظامي جلوگيري شود.وي ادامه داد: لندن از لس آنجلس نزديک‌تر به پيونگ يانگ است و برد سلاح‌هاي کره شمالي رفته رفته بيشتر مي شود.فالون اضافه کرد: ما بايد به هر بهايي از هرگونه درگيري نظامي جلوگيري کنيم. بر همين اساس ما تلاش مي کنيم که در شوراي امنيت يک قطعنامه بهتر که تحريم‌هاي کنوني را تقويت کند، به تصويب برسانيم. ما به دنبال تحريم‌هايي در سراسر اروپا عليه کره شمالي هستيم و همچنين تلاش مي کنيم چين همسايه خود را مورد نظارت و کنترل نگه دارد.


 ترامپ "ميني بمب‌ هسته‌اي" مي‌خواهد 

 
اينديپندنت :براساس گزارش‌ها، رئيس‌جمهوري آمريکا در حال بررسي طرح‌هايي براي افزودن "بمب‌هاي کوچک هسته‌اي" به زرادخانه اتمي ايالات متحده است. حاميان اين طرح معتقدند که اين اقدام انعطاف‌پذيري بيشتري به فرماندهان ارتش مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه اينديپندنت،‌ پيشنهاد مذکور از "بررسي وضعيت هسته‌اي" دونالد ترامپ نشات گرفته است. او ماه ژانويه دستور داد تا زرادخانه اتمي کشورش مورد ارزيابي قرار بگيرد. منابع مطلع به پولتيکو گفتند، اين هيات عالي‌رتبه توليد اينگونه بمب‌هاي کوچک را که توانايي انفجاري پايين‌تري دارند، پيگيري کرده است.

اين بمب‌ها نسبت به بمب‌هايي که آمريکا در جنگ جهاني دوم مورد استفاده قرار داد، ضعيف‌تر هستند و گزينه‌هاي بيشتري در اختيار فرماندهان ارتش قرار مي‌دهند. از سوي ديگر، مخالفان اين طرح معتقدند که چنين اقداماتي به افزايش درخواست براي استفاده از تسليحات اتمي مي‌انجامد.


 اردوغان: آماده کمک هرچه بيشتر به مسلمانان ميانمار هستيم 

 
اسپوتنيک :رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه در اظهاراتي در محل اجلاس علم و تکنولوژي سازمان همکاري اسلامي گفت، کشورش آماده کمک هر چه بيشتر به آوارگان مسلمان روهينجا است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، اردوغان در سخنراني خود در اين اجلاس که در شهر آستانه، پايتخت قزاقستان جريان دارد گفت: ترکيه پيش‌تر نيز به بنگلادش که تعداد زيادي از ‌آوارگان روهينجا به آن پناه گرفته‌اند، درباره آمادگي خود براي کمک به اين مسلمانان خبر داده است.

همچنين رئيس جمهور ترکيه آمادگي خود را براي همکاري با دولت‌هاي بنگلادش و ميانمار براي جلوگيري از جنايت‌هاي بي‌رحمانه عليه اين اقليت مسلمان ابراز کرد.اين اجلاس دو روزه در آستانه آغاز شده است.از ابتداي ماه اوت تاکنون ايالت راخين ميانمار شاهد خشونت‌هاي بي سابقه‌اي عليه اقليت مسلمان روهينجا بوده است.


 ميز خبر 

 در کنفرانس خبري با وزير خارجه روسيه؛

عادل الجبير: بحران با قطر به بيش از 20 سال قبل برمي‌گردد

وزير خارجه عربستان تاکيد کرد: رياض به رويکرد خود در قبال قطر پايبند است تا قطر به خواسته‌هاي ما و جامعه بين‌الملل براي "مبارزه با تروريسم" عمل کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز، عادل الجبير، وزير خارجه عربستان در کنفرانس خبري با سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه که به عربستان سفر کرده است، گفت: موضع عربستان در قبال بحران قطر شفاف است و دوحه به خوبي مي‌داند که چه چيزي از آن خواسته شده است.وي افزود: ما به رويکردمان در قبال قطر پايبند هستيم تا قطر به خواسته‌هاي ما و جامعه بين‌الملل جهت مبارزه با تررويسم عمل کند.

از سوي ديگر، الجبير گفت: بحران با قطر به بيش از 20 سال قبل برمي‌گردد.

جشن سالگرد تاسيس کره شمالي با حضور دانشمندان هسته‌اي

رهبر کره شمالي در جشن سالگرد تاسيس حکومت کمونيستي کره شمالي ميزبان جمعيت گسترده‌اي از جمله دانشمندان و متخصصان هسته‌اي بود.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري رويترز، در اين جشن کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي ميزبان دانشمندان هسته‌اي، مقامات ارشد نظامي و ديگر مقامات اين کشور بود که در ساخت "بمب هيدروژني" که به تازگي مورد آزمايش گرفته، نقش داشتند. در اين جشن نمايش‌هاي هنري برگزار شده و همچنين عکس يادگاري با رهبر کره شمالي گرفته شد.

شناسايي دستگاه جاسوسي رژيم صهيونيستي در جنوب لبنان

رسانه جنگ لبنان اعلام کرد، حزب الله يک دستگاه جاسوسي اسرائيلي مجهز به دوربين ديجيتال و حرارتي را داخل صخره‌اي در منطقه کفرشوبا در جنوب لبنان کشف و شناسايي کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه الميادين، به گزارش رسانه جنگ لبنان، رژيم صهيونيستي اين دستگاه جاسوسي را در غرب پايگاه خود موسوم به "رويسات العلم" در مزارع اشغالي "شبعا" در کفر شوبا در جنوب لبنان کار گذاشته بود.رسانه جنگ افزود: اين دستگاه جاسوسي همزمان با مانورهاي گسترده اسرائيل در شمال فلسطين اشغالي و نزديک مرزهاي لبنان کشف شد.

ارتش لبنان نيز سه بمب بزرگ را در ارتباط با اين دستگاه جاسوسي خنثي کرد


 يك نكته از هزاران 

چندي پيش آماري در فضاي مجازي مشاهده كرديم كه براساس آن سالانه براي هر دانش‌آموز مبلغي حدود 7 ميليون تومان هزينه آموزشي در نظر گرفته مي‌شود و از سوي ديگر براي نگهداري يك متهم در زندان چيزي درحدود 18 ميليون هزينه مي‌گردد!. متاسفانه به سبب رشد معضلات اجتماعي تعداد زندانيان كشور رو به افزايش است و درپي آن هزينه‌هاي زندان نيز بالا خواهد رفت.اما بايد تدبيري انديشيد كه هزينه‌هاي زندان و زنداني شدن افراد پايين آورده شود.

به عنوان مثال يك قاضي كرمانشاهي براي متهم دادگاه خود حكم زندان صادر نكرد و وي را به جمع آوري زباله‌هاي منطقه گردشگري بيستون محكوم نمود. هرچند كه اين اقدام نشان از نگاه مناسب قاضي به وضعيت شهر خويش دارد، اما مي‌تواند الگويي براي استفاده از نيروي انساني زندان‌ها باشد و زندان را به محل خوردن و خوابيدن زندانيان مبدل نسازد.


 خبــــر 

 نماينده ارشددمکرات:

اگر مجلس قانون «روياپردازان» را تصويب نکند، دولت را تعطيل مي کنيم

«لوئيس گوتيرز» نماينده دمکرات ايلينوي تهديد کرد در صورتي که مجلس نمايندگان آمريکا تصويب قانون موسوم به «روياپردازان» را براي جلوگيري از اخراج هزاران مهاجر جوان تصويب نکند، وي و همکارانش از تعطيلي دولت حمايت خواهند کرد.

به گزارش ايرنا از تارنماي هيل ارگان کنگره آمريکا، گوتيرز در يک کنفرانس مطبوعاتي گفت: ما فراکسيوني از دمکرات ها را داريم که مي دانم اکثر اعضاي آن آماده بيان اين موضوع هستند که «اگر پيشرفتي در زمينه وضعيت 800 هزار مهاجر بدون مدرک و بقيه جوانان مهاجر مشمول قانون روياپردازان حاصل نشود، آنگاه ديگر دولتي براي هيچ کس وجود نخواهد داشت.»

تهديد اين قانونگذار آمريکايي پس از آن عنوان شد که «جف سشنز» دادستان کل آمريکا اعلام کرد دولت «دونالد ترامپ آماده پايان دادن به برنامه موسوم به «داکا» درباره مهاجراني است که در کودکي و به طور غيرقانوني وارد آمريکا شده اند.»

«باراک اوباما» رئيس جمهوري پيشين آمريکا در سال 2012 اين برنامه را اجرايي کرد.

گوتيرز اميدوار است تا ماه دسامبر (آذر) طرح مهاجرتي در اين زمينه تصويب شود.

«رائول گريهلوا» نماينده دمکرات از ايالت آريزونا نيز در تاييد اين سخنان گفت: اکثر اعضاي فراکسيون ترقي خواه و فراکسيون هيسپانيک (آمريکايي هاي لاتين تبار) کنگره از رويکرد گوتيرز حمايت مي کنند.در سناي آمريکا نيز تلاش هايي صورت مي گيرد که هدف از آن فشار بر کنگره براي حمايت از مهاجران جوان بدون مدرک تا پايان ماه سپتامبر (شهريور) است.

تلاش تل آويو براي ممانعت از ديدار ترامپ و محمودعباس در سازمان ملل

يک روزنامه اسرائيلي نوشت، رژيم صهيونيستي فشارهايي را بر ايالات متحده جهت انجام نشدن ديدار رئيس جمهوري آمريکا و رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين اعمال مي‌کند.به گزارش ايسنا، روزنامه اسرائيل اليوم در گزارشي نوشت که اين تلاش‌هاي تل‌آويو براي ممانعت از ديدار دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا با محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين کمي قبل از ايراد سخنراني محمود عباس در مجمع عمومي سازمان ملل است و اسرائيل تلاش مي‌کند تا در سخنراني محمود عباس اظهارات تحريک آميز مطرح نشود.اين روزنامه نوشت، افراد نزديک به عباس تاکيد دارند که وي تصميم دارد سخنراني تهاجمي را در مقايسه با سخنراني‌هاي‌اش در سال‌هاي قبل ايراد کند.اين در حالي است که عباس بنا به درخواست هيئت صلح آمريکايي که اخيراً با وي ديدار کرد، با توقف اقداماتش عليه اسرائيل در محافل بين‌المللي موافقت کرد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري اول -1

موضوع سيزدهمين کنفرانس عمومي IAU

در طول آخرين اجلاس هيأت مديره يک بحث مختصر پيرامون موضوعي که در اوتريخت در سال 2008 اعلام مي شود صورت گرفت.

تاريخ هاي (18 تا16 جولاي سال 2008) با مؤسسه ميزبان تثبيت شد، اما اين کار شامل هيأت مديره که بلافاصله قبل از کنفرانس عمومي بود نميشد. بنابراين اعضاي هيأت مديره بايستي هفته اي که از 14 جولاي آغاز مي گردد را ببندند، حتي اگر احتمالا تنها يک روز نياز باشد.

تا اينجا، تنها بحث هاي غيررسمي با نمايندگان دانشگاه اوتريخت توسط دبيرکل برگزارشده بود. اين مربوط به اقدام رئيس سابق IAU و رئيس قبلي دانشگاه اوتريخت، هنزوَن گينکل (Hans Van Ginkel) بود که IAU اورا دعوت کرده بود وناگزير بودهدايت اين بحث ها را به عهده بگيرد. درسال آينده، دبيرکل IAU پيشنهادداده است که بحث هارا با دانشگاه به صورت فعال تر ومستقيم تر دنبال کند تا مطمئن شود که طرح هاي مربوط به برنامه، موضوعات تأمين مالي و حمل ونقل بيان شوند. قبل از درخواست چنين اجلاسي، مهم بود که هيأت مديره موضوع سيزدهمين اجلاس کنفرانس عمومي را تأييد کند به طوريکه مايک پيشنهاد محکمي براي آوردن به اوتريخت داشته باشيم.

در زير، ابتدا درمورد فهرست موضوعات ممکن که انجمن بيان مي کند پيشنهاد اوليه هنزون گينکل است. آنچه که به عنوان دوم فهرست شده مطالبي است که پيشنهاد بحث درطول اجلاس کميته اجرايي درمي سال 2006 صورت گرفته است. سه پيشنهاد ديگر با درنظرگرفتن انعکاس هاي استراتژيک درطول يکسال ونيم گذشته يادآوري گرديده است. موضوع نهايي هر چه باشد نيازمند جلب توجه اعضاي IAU و جامعه آموزش عالي است ولازم است به اندازه کافي وسيع باشد که به جنبه هاي مختلف کار IAU اجازه دهد که ارائه شود وبا درنظر گرفتن جهت گيري هاي آينده تصميم گيري کند.


 در بيانيه نشست ويژه سران در اجلاس آستانه؛
 کشورهاي اسلامي خواستار پايان خشونت ها در ميانمار شدند 

 
سران شرکت کننده در نشست علم و فناوري سازمان همکاري هاي اسلامي در بيانيه اي بر ضرورت پايان بخشيدن به خشونت ها، ارسال کمک هاي انسان دوستانه و همچنين رسيدگي به وضعيت آسيب ديدگان و آوارگان ميانماري تاکيد کردند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در ديدار با روساي جمهوري ترکيه، ونزوئلا، آذربايجان، قزاقستان و ازبکستان بر ضرورت توجه جدي جهان اسلام به وضعيت آسيب ديدگان مسلمان و آوارگان منطقه روهينگيا ميانمار تاکيد کرده بود.سران کشورهاي اسلامي حاضر در اجلاس علم و فناوري سازمان همکاري هاي اسلامي، در نشستي فوق العاده وضعيت مسلمانان آسيب ديده و آوارگان ميانمار را بررسي کردند و ضمن ابراز نگراني شديد از جنايت و خشونت عليه مسلمانان منطقه روهينگيا در ميانمار، خواستار توقف فوري حمله به مسلمانان در اين منطقه شدند.در اين بيانيه همچنين سران حاضر در اجلاس آستانه، بر ضرورت سازماندهي جمعي و همکاري کشورهاي اسلامي براي ارسال کمک هاي انساندوستانه به آسيب ديدگان و آوارگان تاکيد کردند.


 با هدف ارسال کمک هاي انساني به قربانيان روهينگيا
  'آرسا' در راخين ميانمار اعلام آتش بس يک جانبه کرد 

گروه مسلح ارتش رستگاري روهينگيا آراکان(آرسا) پس از دو هفته کشتار و اعمال خشونت هاي سيستماتيک نظاميان ميانمار براي راندن اجباري مسلمانان روهينگيا از استان راخين، با اعلام آتش بس موقت يک جانبه، اعلام کرد عمليات نظامي را به مدت يکماه براي ارائه کمک هاي گروه هاي حمايتي متوقف مي کند

به گزارش ايرنا به نقل از رسانه هاي غربي، براساس بيانيه اين گروه شبه نظامي حامي اقليت روهينگيا، آتش بس اعلام شده تا نهم اکتبر اجرا مي شود.در اين بيانيه آرسا خواستار ارسال کمک هاي انساندوستانه براي تمام قربانيان اين بحران بدون توجه به ريشه هاي مذهبي و نژادي شده است.


 هشدار ترکيه به شهروندانش درباره سفر به آلمان 

ترکيه به شهروندانش درباره سفر به آلمان هشدار داد و اعلام کرد اين هشدار به دليل افزايش موج مواضع ضد ترکيه در آستانه انتخابات سراسري در آلمان است.

به گزارش ايسنا، وزارت خارجه ترکيه در بيانيه‌اي هشدار آميز اعلام کرد: کمپين‌هاي سياسي در آلمان براساس مواضع ضد ترکيه و ممانعت از عضويت آنکارا در اتحاديه اروپاست.چنين فضاي سياسي تحت تاثير رويکردهاي راست افراطي و در برخي مواقع نژادپرستي است. هفته گذشته آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در يک مناظره تلويزيوني اعلام کرد که وي به دنبال پايان بخشيدن به روند مذاکرات عضويت ترکيه در اتحاديه اروپاست.طبق اين بيانيه، شهروندان ترکيه که در آلمان زندگي مي‌کنند و يا قصد سفر به اين کشور را دارند بايد محتاط باشند زيرا ممکن است مورد حملات لفظي يا رفتارهاي بيگانه‌هراسي و يا نژادپرستي قرار گيرند.


 خبر 

 پيشنهاد مرکل براي حل مسئله کره‌شمالي با استفاده از مدل مذاکرات هسته‌اي

صدراعظم آلمان با اشاره به توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 خواستار مدل مذاکرات هسته‌اي براي حل مسئله کره شمالي شد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در گفت‌وگو با يک روزنامه آلماني گفت که آماده است تا در يک ابتکار عمل ديپلماتيک براي براي پايان دادن به مسئله هسته‌اي و برنامه موشکي کره شمالي مشارکت داشته باشد.مرکل با اشاره به توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 که در ژوئيه 2015 حاصل شد، گفت: اين توافق حاصل يک ديپلماسي طولاني مدت و مهم بود که در نهايت يک نتيجه خوب در پي داشت.وي در ادامه گفت که مدل مذاکرات هسته‌اي با ايران مي‌تواند يک الگو براي حل مسئله هسته‌اي کره شمالي باشد.

بر اساس اين گزارش، پيونگ يانگ هفته گذشته يک آزمايش قدرتمند هسته‌اي انجام داد که با واکنش تند بسياري از کشورها مواجه شد.

ديلي تلگراف مدعي شد

نگراني مقامات انگليس از کمک محرمانه ايران به برنامه هسته‌اي کره شمالي

روزنامه ديلي تلگراف در گزارشي مدعي شد: مقامات انگليس نگران‌اند که پيشرفت ناگهاني کره شمالي در توسعه تسليحات هسته‌اي‌اش در نتيجه کمک مخفيانه ايران حاصل شده است.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي تلگراف، وزارت امور خارجه انگليس در حال بررسي اين مساله است که آيا کشورهاي هسته‌اي کنوني و پيشين به کيم جونگ اون رهبر کره شمالي در توسعه برنامه هسته‌اي و موشکي‌اش کمک کرده‌اند تا وي بتواند کلاهک‌هاي هسته‌اي را روي موشک سوار کند.مقامات انگليسي مي‌گويند که قابل قبول نيست دانشمندان کره شمالي توانسته باشند به تنهايي به اين پيشرفت در برنامه هسته‌اي و موشکي‌شان رسيده باشند. از اين رو در حال بررسي يک فهرست از کشورهايي هستند که احتمال دارد در اين مسير به پيونگ يانگ کمک کرده باشند.بنا بر ادعاي ديلي تلگراف، ايران در راس اين فهرست قرار دارد و احتمال مي‌رود که روسيه نيز به کره شمالي کمک کرده باشد.

منابع آلماني:

بيش از 11 هزار گذرنامه سفيد سوري در اختيار داعش قرار دارد

يک روزنامه آلماني نوشت مقام هاي اين کشور براين باورند که گروه تروريستي داعش حدود 11 هزار و 100 جلد گذرنامه سفيد در اختيار دارد که مي تواند آنها را جعل و مشخصات هر يک از عناصر خود را در آنها وارد کند.به گزارش خبرگزاري فرانسه از فرانکفورت به نقل از روزنامه بيلد ام سونتاگ، اسناد محرمانه پليس فدرال و وزارت کشور آلمان حاکيست: بازرسان فهرستي از شماره سريال هاي اين گذرنامه هاي سفيد و مقام هاي صادر کننده آن گردآوري کرده اند.از آنجا که اين گذرنامه هاي ربوده شده، اسناد و مدارک شناسايي و هويتي اصلي و واقعي هستند که تاکنون مشخصات هيچ فردي وارد آنها نشده است، ابزار با ارزشي براي جاعلان اسناد و مدارک به شمار مي رود.


 نهمين جشن مستقل سينماي مستند در تالار مرکزي همايش کتابخانه ملي برگزار شد 


 سخنراني رييس جمهور مکزيک در جمع زلزله زدگان 


 سرمقاله 

اعمال محدوديت‌هاي مالي فقط براي مردم!

حميدرضا عسگري

مدتي است كه بحث كاهش سود بانكي در بحث‌هاي اقتصادي ميان اقشار جامعه مورد نقد و بررسي قرار مي‌گيرد. اين گفتگو‌هاي روزمره از رصد نظرات كارشناسان دولتي و غير دولتي نشأت گرفته و بخشي از آن متاثر از مشاهده وضعيت بازارسكه و ارز مي‌باشد.

برخي از اقشارجامعه به همراه كارشناسان اقتصادي كاهش سود بانكي را عاملي براي رونق اقتصاد قلمداد مي‌كنند و برخي آن را در موقعيت فعلي به صلاح اقتصاد كشور نمي‌دانند. اما با تمام اين اوصاف بانك مركزي به اين قطعيت رسيده است كه بايد سود بانكي سير نزولي پيدا كند و در مقاطع مختلف با ميزان تورم موجود در جامعه، نرخ گذاري شود.

البته درمطلبي پيش از اين به عدم آمادگي اقتصاد كشور به لحاظ مولفه‌هاي توليد اشاره داشتيم و كاهش سود بانكي را در مقطع فعلي به صلاح سرمايه‌هاي سرگردان جامعه نمي‌دانيم. اما بحث كارشناسي پيرامون اين موضوع در دستور كار نيست. بلكه به دنبال مطرح كردن اين موضوع هستيم كه چرا قانون كاهش سود بانكي به صورت يك طرفه و صرفاً در كاهش سودسپرده‌هاي مردم اجرايي شده و هيچ تغييري در سود تسهيلات اعطايي بانك‌ها نداده است.

درحال حاضر بالاترين سود در نظر گرفته شده براي سپرده‌هاي بلند مدت 15 درصد مي‌باشد اما كمترين سودي كه بانك‌ها از بابت تسهيلات به مردم اخذ مي‌كنند از 20 درصد شروع شده و تا 36 درصد، به جز هزينه‌هاي كارمزد و كارشناسي و تشكيل پرونده و ... متناوب است. نكته جالب تر اينجاست كه در ابلاغيه بانك مركزي به بانك‌ها و دستور لازم الاجراي اين نهاد براي كاهش سود سپرده‌ها هيچ بند و ماده‌اي درمورد كاهش سود تسهيلات اعطايي ديده نمي‌شود.

آيا اين شائبه ايجاد نمي‌شود كه بانك مركزي در عين حال كه در ظاهر به نفع توليد و اقتصاد كار كرده است، اما در باطن صد در صد به نفع بانك‌ها وارد عرصه سياستگذاري شده است. تا پيش از اين دستورالعمل بانك‌ها بالاي 20 درصد به سپرده‌هاي كوتاه و بلند مدت مردم سود مي‌دادند و در مقابل تسهيلاتي با درصدي بالاتر از اين مبلغ به متقاضيان اعطا مي‌كردند. اما هم اكنون آنها سود كمتري به مردم مي‌دهند و در عوض سودبيشتري از آنها اخذ مي‌كنند! واقعا اين چه نوع بانكداري استاندارد و اصولي است.

آيا بهتر نبود بانك مركزي در راستاي بهبود فضاي كسب و كار و رونق توليد، ابتدا نرخ سود تسهيلات را كاهش مي‌داد تا عزم جدي خود براي حمايت از اقتصاد و توليد را اثبات كند و پس از آن اقدام به كاهش نرخ سود سپرده‌هاي مردمي مي‌نمود. به نظر مي‌رسد كاهش نرخ سود تسهيلات انگيزه بيشتري براي توليد و صنعت كشور ايجاد مي‌كرد و در مقابل تعيين نرخ سود مناسب براي سپرده‌هاي مردمي مي‌توانست انگيزه‌اي براي جذب سرمايه از سوي بانك ها تلقي گردد.

اما هم اكنون شاهديم كه بانك‌ها برهمان روال قبلي خود حركت مي‌كنند با اين تفاوت كه وضعيت براي سودآوري تسهيلات آنها بيشتر نيز شده است، چرا كه سود تسهيلات برقوت خود باقي مانده و سود سپرده‌ها كه بانك موظف به پرداخت آن بوده، كاهش يافته است.

شايد سياست گذاران بانك مركزي بگويند كه در گام بعدي اجراي قانون اصلاحات مالي نوبت به كاهش سود تسهيلات خواهد رسيد، اما واقعا چرا هميشه ابتدا مردم بايد اعمال قانون شوند و بعد از آن نوبت به دستگاه‌ها و نهاد‌هاي دولتي و حكومتي برسد؟!

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي