جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5647


حشرات دنيا را واضح تر و دقيق تر مي بينند


در دل شفق قطبي مشتري چه مي‌گذرد؟


شناسايي صورت هاي مخفي زير نقاب با هوش مصنوعي


عجيب و جالب


صبح بخير به سبک بهترين ها


آيا مي دانيد؟


 حشرات دنيا را واضح تر و دقيق تر مي بينند 

 
نتايج تحقيقات جديد نشان مي‌دهد که حشرات، دنيا را با وضوح بسيار بهتر و دقيق‌تر از آنچه پيش از اين فکر مي‌کرديم، مي‌بينند.

به گزارش آنا به نقل از upi، دانشمندان تاکنون گمان مي‌کردند که چشم‌هاي مرکب، هزاران چشم عدسي ريز، اکثر حشرات تنها تصوير مختلطي با وضوح کم از محيط اطراف ارائه مي‌دهد. چشمان انسان شامل يک عدسي بزرگ و يک گيرنده نور است که مي‌تواند روي اشياء در فاصله‌هاي مختلف متمرکز شود و تصاوير با وضوح بالا توليد کند.

وقتي که تيمي از محققان از انگلستان، پرتغال و چين به بررسي کارهاي داخلي چشم حشرات پرداختند، دريافتند که تنظيمات بصري توانايي شگفت‌انگيزي در ارائه تصاويري با وضوح بسيار بالا از دنياي اطراف را دارد.برخلاف چشم انسان، چشم حشرات براي نگه داشتن اشيا در فوکوس و ارائه تصاوير با وضوح بالا تغيير شکل نمي‌دهد. اما مشخص شد که حشرات داراي تکنيک‌هاي مختلفي براي توليد تصاوير با کيفيت بالا دارند.

پشت هر عدسي در يک چشم مرکب، سلول‌هاي گيرنده نوري وجود دارد. وقتي که اين سلول‌ها در حال نمونه‌برداري از نور ورودي هستند، فوکوس مي‌کنند يا از فوکوس خارج مي‌شوند. اين سنسورهاي کوچک حساس به نور با چنان سرعتي فعال و غيرفعال مي‌شوند که براي چشم غيرمسلح قابل ديدن نيست.

براي مطالعه اين فرآيند، دانشمندان مجبور شدند ميکروسکوپ کوچکي را با يک دوربين سرعت بالا طراحي کنند. اين تيم تحقيقاتي، به سرپرستي دانشمندان دانشگاه شفيلد، دريافتند که حشرات با استفاده تکانش گيرنده‌هاي نوري با حرکات سريع چشم و سر، با نام «حرکت جهشي» هم شناخته مي‌شود، قادر به توليد تصاوير با وضوح بسيار بالا هستند.

محققان با استفاده از دانش جديدشان درباره مکانيزم چشم‌هاي مرکب، مدلي از سيستم بينايي يک مگس ميوه ساختند. اين مدل تصاويري با کيفيت و وضوح بسيار بالا از جهان اطراف توليد کرد.

ميکو جوسلا، متخصص اعصاب دانشگاه شفليد، در اين باره گفت: «مي‌دانيم که سازگاري بصري سريع باعث مي‌شود که دنياي اطراف ما از ادراک محو شود مگر اين که چشم‌هايمان را حرکت دهيم تا اين تاثير را از بين ببريم. از سوي ديگر، حرکات سريع چشم، بينايي ما را تار مي‌کند چراکه به نظر مي‌رسد گيرنده‌هاي نوري با حرکات چشم کار مي‌کنند تا دنياي اطراف را به طور واضح نشان دهند.


 در دل شفق قطبي مشتري چه مي‌گذرد؟ 

 
تجزيه و تحليل‌هاي جديد از شفق قطبي مشتري، قدرتمندترين شفق قطبي در منظومه شمسي، پرده از راز جديدي برداشت.به گزارش بيتوته ، بري ماک، محقق آزمايشگاه فيزيک در دانشگاه جان هاپکينز، مي‌گويد: «در مشتري، روشن‌ترين شفق‌هاي قطبي به واسطه نوعي فرآيند شتابي آشفته ايجاد مي‌شود که ما درک درستي از آن نداريم».

محققان با استفاده از ذرات شناساگر و طيف سنج‌هاي فرابنفش، شفق قطبي مشتري را ارزيابي کردند که اين آناليزها نشان دهنده پتانسيل‌هاي الکتريکي بسيار عظيمي است. وقتي که پتانسيل‌هاي الکتريکي روي قطب‌هاي مشتري با ميدان مغناطيسي گازي غول‌آسا هم‌تراز مي‌شوند، الکترون‌ها با انرژي 400 هزار الکترون ولت در اتمسفر بالايي جريان مي‌يابند.

در زمين، پتانسيل‌هاي الکتريکي بزرگ با شديدترين شفق‌هاي قطبي ارتباط دارند. جريان‌هايي با شدت هزاران ولت با پديده‌اي به نام «شفق مستقيم»، مارپيچ‌هاي رنگارنگ که در آسمان آلاسکا و اسکانديناوي ديده مي‌شود، ارتباط دارند. اما وقتي که دانشمندان ارتباط ميان پتانسيل‌هاي الکتريکي و شفق‌هاي قطبي شديد مشتري را بررسي کردند، چنين ارتباطي پيدا نکردند.ماک مي‌گويد: «شواهدي در آخرين اطلاعات ما وجود دارد که نشان مي‌دهد با افزايش چگالي قدرت نسل‌هاي شفق قطبي بيشتر و بيشتر مي‌شود، اين روند ناپايدار است و فرآيند شتابي جديدي جايگزين آن مي‌شود».

به عبارت ديگر، پتانسيل‌هاي الکتريکي بزرگ مشتري در قطب‌ها وجود شفق‌هاي گازي قطبي غول‌آسا را توضيح نمي‌دهد.اتمسفر پويا و بيگانه مشتري معمولا توسط دانشمندان سيارات مورد مطالعه قرار مي‌گيرد چراکه قادر به توليد چنين نيروهاي چشمگيري است. نتايج مطالعات قبلي نشان مي‌دهد که شفق‌هاي قطبي شديد مشتري منجر به ايجاد يک سري طوفان شديد، مانند نقطه بزرگ قرمز روي اين سياره، مي‌شود.اثرات متقابل بين ميدان‌هاي الکترومغناطيس مشتري و الگوهاي آب و هوايي مي‌تواند به دانشمندان کمک کند تا درک بهتري از ديگر پديده‌هاي اقليمي فضا به دست آورند.ماک در آخر گفت: «بيشترين ميزان انرژي که در نواحي شفق قطب مشتري شناسايي کرديم، سهمگين و نيرومند هستند. اين ذرات پرانرژي که شفق‌هاي قطبي را خلق مي‌کنند، در تشکيل کمربند تابشي مشتري نيز نقش دارند».


 شناسايي صورت هاي مخفي زير نقاب با هوش مصنوعي 

 محققان با استفاده از هوش مصنوعي نوعي سيستمي ساخته اند که قابليت شناسايي افرادي با صورت هاي پوشيده شده در نقاب يا عينک را دارد.به گزارش مهر به نقل از ويرد، محققان سيستمي ساخته اند که قابليت شناسايي صورت هاي پوشيده شده با عينک يا دستمال را دارد. سيستم Disguised Face Identificationبا استفاده از شبکه هوص مصنوعي نقاطي روي صورت مشخص و هويت فرد را آشکار مي کند.مي توان با کمک اين سيستم به طور تدريجي مجرمان را شناسايي کرد.البته ساخت آن به نوعي پاياني براي حق ناشناس ماندن افراد در فضاي عمومي است و به همين دليل دانشمندان درباره آن هشدارداده اند. آمارجيت سينگ محقق ارشد اين پروژه در دانشگاه کمبريج مي گويد: اين فناوري براي نيروهاي پليس و سازمان هاي مبارزه با مجرمان بسيار کارآمد است.سيستم DFI براي شناسايي صورت ها از شبکه عصبي يادگيري عميق (نوعي هوش مصنوعي) استفاده مي کند. به شبکه مذکور آموزش داده شده تا تصاوير افرادي که صورتشان را با عينک يا دستمال پوشانده اند، شناسايي کنند.شبکه با اندازه گيري فواصل وزاويه هاي ميان 14 نقطه روي صورت تصوير فرد را بازسازي مي کند.


 عجيب و جالب 

 باورهاي نادرست درباره حيوانات

قسمت دوم

تنبل ها واقعا تنبل هستند

«تنبل» نام حيواني است که يکي از کندترين موجودات دنياست. اين حيوان در هر دقيقه بين 1.8 تا 2.4 مترمي پيمايد؛ اما اين کندي در حرکت به دليل صرفه جويي در انرژي صورت مي گيرد. تنبل ها بر بالاي درختان در جنگل هاي نواحي حاره اي زندگي مي کنند. بدن پوشيده از مو و حرکت آهسته آنها، محيطي امن را براي رشد انواع جلبک ها وقارچ ها فراهم مي کند.

به اين ترتيب، نوعي استتار طبيعي براي اين حيوان ايجاد مي شود. نوعي عقاب، اصلي ترين شکارچي تنبل است. اين نوع از عقاب به دليل سرعت بالا و قدرت بدني زياد مي تواند به سرعت اين حيوان را شکار کند؛اما اين استتار طبيعي سبب مي شود که تنبل از ديد عقاب در امان بماند؛ در واقع کندي حرکت تنبل موجب امنيت و بقاي او مي شود.

برخلاف باور عمومي که تنبل ها زيادي مي خوابند، اين جانور هر روز فقط 9.6 ساعت را در خواب سپري مي کند. همچنين وقتي اين جانور بي حرکت روي درختان نشسته است، سيستم گوارش او با آرامي و دقت به هضم آخرين وعده غذايي مي پردازد. جالب اينجاست که هضم غذاي مصرف شده اين حيوان (که معمولا برگ درختان است) گاهي تا 50 روز طول مي کشد. در اين فرآيند، همه مواد مغذي موجود در غذاي مصرف شده جذب مي شود.

عنکبوت ها ممکن است ما را گاز بگيرند

عنکبوت براي بسياري از افراد موجودي هراس آور است. اما خوب است بدانيد که اين موجودات بندرت گاز مي گيرند و در صورت گاز گرفتن نيز خطري را متوجه ما نمي کنند. عنکبوت ها معمولاً از حشرات ريز تغذيه مي کنند. با اين که بسياري از افراد در مواجهه با عنکبوت ممکن است جيغ کشيده و فرار کنند، اما اين موجودات خطري را متوجه انسان نمي کنند. جالب اينجاست که راد راوفورد (حشره شناس نام آور) در مورد تجربه سي ساله کار خود با اين حيوانات و لمس بيش از ده ها هزار عنکبوت مي گويد که در اين مدت فقط دو بار از سوي آنها گزيده شده است.

دلفين ها هميشه شاد و خوشحال هستند

احتمالا تصاويري از بازي دلفين ها در پارک هاي آبي و شناي آنها در کنار انسان ها در استخرهاي مخصوص را ديده ايد. تصويري که در ذهن بسياري از ما وجود دارد، اين که دلفين موجودي باهوش و شاد است و علاقه زيادي به بازي کردن دارد، اما واقعيت اين است که لبخندي که در چهره دلفين ها مي بينيم، به سبب دهان خميده و ساختار ويژه فک آنهاست. دلفين ها نمي توانند اين ساختار را تغيير دهند و به همين دليل آنها را هميشه به اين شکل مي بينيم. اما آيا دلفين ها واقعا موجوداتي شاد هستند؟

آقاي ريک اوبري يکي از معروف ترين مربيان دلفين در جهان است. او پس از سال ها کار با دلفين ها به اين نتيجه رسيد که اين موجودات در اسارت، غمگين و پرتنش هستند. به همين دليل او مدت ها پيش کار خود را رها و زندگي خود را صرف اطلاع رساني در اين مورد، تلاش براي به کار نگرفتن دلفين ها در پارک هاي آبي و بازگرداندن آنها به دامان طبيعت کرده است.

خفاش ها مي خواهند به موي سر ما حمله کنند

خفاش نوعي پستاندار پرنده است که از انواع ميوه و نيز حشرات ريز تغذيه مي کند. تغذيه اين حيوان ازميوه هاي مختلف در نهايت به گردافشاني گياهان منجر مي شود. خفاش ها با شکار حشرات ريز، نقش مهمي در از بين بردن حشرات بيماري زا و آفات کشاورزي ايفا مي کنند.يکي از باورهاي نادرستي که به ويژه در کشورهاي غربي وجود دارد اين است که خفاش ها دوست دارند روي سر انسان بنشينند. اما اين باور عاميانه از کجا سرچشمه گرفته است؟ حتما داستان دراکولا را شنيده ايد. در اين داستان، خفاش ها به عنوان موجوداتي خون آشام به تصوير کشيده شده اند. اما آيا خفاش ها واقعا خون آشام هستند؟ واقعيت اين است که فقط درصد بسيار اندکي از اين موجودات خون مي آشامند. اين نوع از خفاش ها در آمريکاي مرکزي و جنوبي زندگي مي کنند و البته نياز آنها فقط با دو قاشق غذاخوري خون در روز تامين مي شود.براساس بررسي يکي ازسازمان هاي بين المللي زيست محيطي، دليل اين که گاهي اوقات خفاش ها در اطراف انسان مي چرخند شايد اين باشد که به دنبال حشره اي هستند و مي خواهند آن را شکار کنند. از آنجا که بيشتر خفاش ها از ميوه و حشرات مختلف تغذيه مي کنند، هيچ دليلي براي نشستن روي سر انسان ندارند. خفاش ها به خوبي مي توانند مسير خود را پيدا کنند و با قوه بينايي و نيز سيستم راداري صوتي خود مي توانند اشيايي به ضخامت يک نخ ماهيگيري را شناسايي کنند. جالب اينجاست که حتي يک پژوهشگر سعي کرد خفاشي را روي موهاي سر خود بنشاند، اما خفاش از قرارگيري در آنجا خودداري کرد.


 صبح بخير به سبک بهترين ها 

 کارلوس‌ گوسن، ‌ مدير کمپاني رنو ؛ نيسان

کارلوس ساعت 6 صبح بيدار مي شود و تا 7 شب سرکار است او 65 ساعت در هفته کار مي کند. مي‌گويند يک‌ مدير ارشد اجرايي‌ خارجي‌ هرگز نخواهد توانست‌ با فرهنگ‌ جزيره‌اي‌ کسب‌وکار ژاپني‌ کنار بيايد. اين‌ رهبر نمونه‌ جهاني‌ که‌ در برزيل‌ به‌ دنيا آمده؛ داراي‌ والدين‌ لبناني‌ است‌ و تحصيلات‌ خود را در فرانسه‌ به‌ پايان‌ برده‌ است. ازطرف‌ شرکت‌ رنو مامور شد تا منافع‌ رنو را در شرکت‌ نيسان‌ زنده‌ کند. گوسن‌ 47 ساله‌ بدون‌ فوت‌ وقت‌ دست‌ به‌ کار شد و تعدادي‌ از کارخانه‌ها را تعطيل‌ و بسياري‌ از کارکنان‌ را اخراج‌ کرد. او با استخدام‌ طراحان‌ جديد خودرو زيان‌ 6/5 ميليارد دلاري‌ نيسان‌ در سال‌ 2000 را به‌ سود 5/2 ميليارد دلاري‌ در سال‌ 2001 تبديل‌ کرد. روشهاي‌ گوسن‌ در مقياس‌ وسيعي‌ مورداستفاده‌ قرار مي‌گيرند. داستان‌ احياي‌ نيسان‌ يکي‌ ازکتابهاي‌ پرفروش‌ در ژاپن‌ است. گوسن‌ اخيراً‌ به‌عنوان‌ پدر نمونه‌ سال‌ ژاپن‌ برگزيده‌ شده‌ است.


 آيا مي دانيد؟ 

 توليد سوخت از هوا!

محققان انگليسي با استفاده از اکسيژن موجود در هوا سوخت پاک ساخته اند.

به گزارش تلگراف، محققان با استفاه از اکسيژن موجود در هوا از گاز متان، متانول ساخته اند که نوعي سوخت پاک به شمار مي رود. در اين روش از اکسيژن آزاد موجود در هوا، مواد شيميايي بي ضرر و با کمک فرايندهاي صرفه جو، انرژي توليد مي شود.

چنين کشفي به توليد ارزانتر سوخت پاک در سراسر جهان کمک مي کند.

محققان دانشگاه کارديف انگليس با استفاده از کاتاليزورهاي ساده متانول را توليد کردند. اين کاتاليزور عکس العمل هاي شيميايي را سرعت مي بخشد. به اين ترتيب توليد متانول در دماي کم و با کمک اکسيژن و پراکسيد هيدروژن انجام مي شود.

درحال حاضر متانول حاصل شکست مولکول هاي گاز طبيعي در دماي بالاست. اين روش بسيار پرهزينه و انرژي بر است.

امکان وجود موجودات ناشناخته در غارهاي قطب جنوب

دانشمندان استراليايي مي‌گويند زير يخچال‌هاي قطب جنوب، شبکه‌اي از غارهاي گرم وجود دارد که ممکن است زيستگاه گياهان و جانوران ناشناخته باشد.

به گزارش پارس ناز، محققان دانشکاه ملي استراليا مي‌گويند بخارهاي آتشفشانهاي فعال باعث خالي شدن عمق زمين و ايجاد اين غارها شده است که گرماي آن مي‌تواند به 25 درجه سانتي‌گراد برسد بنابراين اکوسيستمي از گياهان و جانوران مي‌توانند زير يخ‌هاي قطب جنوب زندگي کنند.

اين پژوهشگران با بررسي کوه «اربوس» در جزيره راس در اقيانوس منجمد جنوبي شبکه‌اي از غارهاي به هم پيوسته را يافتند که در خاک آنها بقاياي DNA جلبک، خزه و حيوانات کوچک قابل شناسايي بود.

با اين که بيشتر محتواي ژنتيکي يافت‌شده در خاک اين غارها متعلق به جلبک‌ها و مهره‌داراني است که در ديگر نقاط قطب جنوب هم ديده مي‌شوند اما برخي از توالي‌هاي ژنتيکي يافته‌شده ناشناخته بوده‌اند.

سريدون فريزر، که اين تحقيق را سرپرستي کرده است، مي‌گويد: «قدم بعدي اين است که به آنجا برويم و به دقت نگاه کنيم آيا مي‌توانيم موجوداتي را پيدا کنيم که زير يخ‌هاي قطب جنوب زندگي مي کنند يا نه».

با وجود سرماي زمهرير قطب جنوب، گرمايي که آتشفشانها ساطع مي‌کنند اين غارها را کاملا قابل سکونت و گرم مي‌کند به اندازه‌اي که مي‌توان فقط با يک تي‌شرت راحت بود. ضمن اينکه در جاهايي که يخ نازک است نور هم ممکن است به اين غارهابرسد.با توجه به اينکه آتشفشانهاي زيادي در قطب جنوب وجود دارند ممکن است شبکه غارهاي زير يخچال‌ها پديده‌اي عادي باشد.

با اين حال چون دسترسي به اين غارها کار ساده اي نيست نمي‌توان گفت چند شبکه‌ غار زير يخ وجود دارد و تا چه حد اين غارها به هم راه دارند.

در قطب جنوب 15 آتشفشان فعال يا آتشفشانهايي که اخيرا نشانه فعاليت نشان داده‌اند وجود دارد و هنوز هم ممکن است آتشفشانهاي جديدي شناسايي شوند.

با وجود پيشرفت‌هايي که اخيرا در شناخت تنوع زيستي قطب جنوب حاصل شده، دانشمندان هنوز درباره حيات در شبکه غارهاي زير يخچال خيلي کم مي‌دانند؛ جايي که ممکن است زيستگاه گونه‌هاي متنوع گياهي و جانوري از جمله ريزارگانيسم‌ها باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي