جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5647


تاثير نيروي طبيعي بر عملکرد اعضاي بدن

رئيس انجمن ميکروب شناسي هشدار داد:
وضعيت بحراني عفونت هاي بيمارستاني


ساخت داروي جديد سرطان در روسيه


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 تاثير نيروي طبيعي بر عملکرد اعضاي بدن 

 
انرژي هاي موجود در طبيعت بسيار زيادند که انواع محصولات و غذاهاي انرژي خورشيدي و ماه و ستارگان نيروي آب و هوا و ذرات معلق در هوا وفضا نيروهاي موجود در خاک و اعماق زمين و نيروي حرکت و چرخش زمين انرژي هاي توليدي توسط مغز و اعصاب و حرکت اعضاي خارجي و داخلي و نيروي پتانسيل اختلاف ترکيبات و عناصر داخل بدن و نزديکي آنها با هم باعث توليد اختلاف پتانسيل و جريان الکتريکي مي گردد.

هر يک از نيروها به نوبه خود قابل استفاده براي تقويت و کارکرد اعضا و تکثير و نوسازي اعضا و نسوج مي شود و مي توان در مواقع لزوم از اين نيروهابهره برداري نماييم به عنوان مثال افرادي که نمي توانند از حرکت و ورزش بهره برداري کنند و انرژي خود را افزايش دهند در زمان پيري و ضعف از حرکت باز مي مانند و آنهايي که به حرکت و فعاليت عادت مي کنند در اثر عادت مي توانند به فعاليت هاي خود ادامه دهند که اعمال و کارهايي که عادت مي شوند کمتر با مشکل و سختي رو به رو مي شوند که نيرو کمتر مصرف مي شود. اعضا و نسوج هنگامي که به کاري عادت مي نمايند با نيروي کمتري مي توانند به فعاليت ادامه بدهند که عروق و اعضا نيز در کار عادتي داراي کار آسان تري مي باشند و مي توانند زمان زياد فعال باشند.

انواع عادت براي انواع غذاها و مصرف آنها کارهاي بدني و فکري موجب تسهيل در انجام آنها مي شود و سلولهاي بدن را مي توان به کاري عادت داده تا کار بيشتري را به انجام برسانند و تکرار در کارها و مصرف انواع محصولات و غذاها موجب آشنايي سلولها با عوامل مي باشد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 رئيس انجمن ميکروب شناسي هشدار داد:
 وضعيت بحراني عفونت هاي بيمارستاني 

 
رئيس انجمن ميکروب شناسي ايران به روند روبه رشد عفونت هاي بيمارستاني اشاره کرد و هشدارداد: يافته هاي جديد آزمايشگاه هاي تحقيقاتي ما نشان مي دهد که افزايش مقاومت ميکروبي وعفونت هاي بيمارستاني کشور به حد نگران کننده رسيده است.

محمدمهدي فيض آبادي در گفت و گو با ايرنا افزود: در برخي از بيمارستان هاي کشور با مقاومت ميکروب ها وعفونت هاي بيمارستاني نسبتا بالايي مواجه ايم که متوليان امر بايد اقدامات لازم را براي رفع اين معضلات به عمل آورند.وي اظهار کرد: افزايش اين معضلات در برخي از بيمارستان ها و مراکز درماني ناشي از تشخيص ندادن بموقع ميکروب ها و عفونت ها و تاخير در شروع درمان مناسب است که اين موضوع مي تواند سلامت افراد را به خطر اندازد.

فيض آبادي با اشاره به اينکه در بسياري از بيمارستان هاي مااتاق هاي ايزوله به تعداد کافي وجود ندارد ، اين نکته را خاطرنشان کرد که در کشورهاي پيشرفته اگر فردي به نوع مقاومت خاصي هم مبتلا شود، بيمار را از بقيه جدا مي کنند.

فيض آبادي به نبود ميکروب شناس متخصص، متبحر و باتجربه در اغلب بيمارستان ها و مراکز درماني اشاره کرد و گفت: اين موضوع سبب شده است تا تشخيص ها، ديرهنگام صورت گيرد و در برخي موارد هم مشکلاتي بوجود آيد.

رئيس انجمن ميکروب شناسي ايران بيان کرد: در مقابله با عفونت هاي بيمارستاني و درمان برخي بيماري ها کوتاهي هايي صورت مي گيرد که بخش عمده آن، ناديده گرفتن نقطه نظرات ميکروب شناسان است.وي با اشاره به اينکه جايگاهي به عنوان پست سازماني براي ميکروب شناسان در خيلي از مراکز درماني نداريم، گفت: جايگاه ميکروب شناسان توسط قانونگذران و متوليان حوزه سلامت بايد به خوبي تبيين شود.رئيس انجمن ميکروب شناسي ايران از مجلس شوراي اسلامي، وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکي درخواست کرد که به اين موضوع مغفول مانده توجه ويژه داشته باشند تا از ظرفيت ميکروب شناسان در ارايه خدمات تشخيص آزمايشگاهي استفاده مناسب شود.فيض آبادي ادامه داد: برخي از آزمايشگاه هاي خصوصي و دولتي از نيروهاي متخصص و متبحر استفاده مي کنند که بهترين نتايج را بدست مي آورند اما اين موضوع کليت ندارد و اين روند بايد در تمام اين مجموعه ها محقق شود.

رئيس انجمن ميکروب شناسي ايران در مراسم افتتاحيه هجدهمين کنگره بين المللي ميکروب شناسي ايران که از 7 تا 9 شهريور ماه در سالن همايش ابن سيناي دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزارشد نيز اظهار کرده بود که حداکثر 15 درصد بيماران بستري در بيمارستان ها ، دچار عفونت بيمارستاني مي شوند که اين ميزان البته مي تواند متغير و چهار، پنج و هفت درصد ، بسته به نوع بيمارستان باشد.

همچنين دکتر سيدجواد حاجي ميراسماعيلي، رئيس دانشگاه علوم پزشکي ايران نيز عفونت هاي بيمارستاني را شايع ترين راه انتقال بيماري هاي عفوني خواند و افزود: با توجه به پايش‌ هاي صورت گرفته در اين زمينه، بيشترين ميزان انتقال عفونت ها از طريق تجهيزات و کارکنان بيمارستان‌ ها صورت مي گيرد.

حاجي مير اسماعيل اظهار کرد: بيماري هاي عفوني با وجود همه پيشرفت هايي که در علم پزشکي رخ داده است، هنوز از جمله خطرناک ترين بيماري هاي تهديدکننده سلامت انسان به شمار مي آيد.به گفته اين مقام مسئول در حوزه سلامت، عفونت هاي بيمارستاني اکنون به يکي از دغدغه هاي اصلي مراکز درماني تبديل شده است. مواد و تجهيزات پزشکي مربوط به ضدعفوني و استريليزاسيون با وجود آنکه يکي از موارد اصلي در کنترل عفونت ها به شمار مي روند، همواره مغفول مانده اند.


 ساخت داروي جديد سرطان در روسيه 

 دانشمندان روسيه در حال ساخت داروي ويژه اي براي درمان بيماري سرطان هستند که با استفاده ازسلول هاي خود بيمار ساخته مي شود.به گزارش ايسنا از ريانووستي، ولاديمير اويبا، رئيس آژانس فدرال زيست‌شناسي پزشکي روسيه گفت: اين روش درمان بيماري‌هاي سرطاني با استفاده از رشد سلول هاي لنفوسيت تي و بازگرداندن آنها به بدن بيمار است که بر روي حيوانات در حال آزمايش است.وي ابراز اميدواري کرد که ساخت چنين واکسن‌هايي براي درمان سرطان خون موثرباشد.


 خبرهاازعالم علم 

 قرمزي چشمي را جدي بگيريد

آذر فخري

قسمت اول

بعضي علائم چشمي هستند كه آنقدر با آنها مواجه شده ايم كه هم به آنها عادت كرده ايم و هم براي مان عادي شده است ، طوري كه با آنها كنار مي آييم و گاه بدون هيچ رفتار دانسته و خودآگاهانه اي با اين علائم برخورد مي كنيم. يكي از شايع ترين علائم چشمي ، قرمزي است. براي بسياري از ما پيش آمده كه يك روز صبح با چشم هاي قرمز ، از خوب بيدار شده ايم و با بي مبالاتي اين علامت را گذاشته ايم به حساب تماشاي زياد تلويزيون، مطالعه ي زياد و يا كار زياد با كامپيوتر؛ كه البته همه ي اين ها مي تواند يكي از دلايل قرمزي چشم باشد. اما هميشه اين طور نيست.

چشم عضو بسيار حساس بدن شماست و درمان صحيح و اصولي مشکلات آن مي تواند از بروز عوارض ناشي از آنها جلوگيري کند. اگر دچار هر گونه علائم غير عادي چشمي هستيد و تا به حال با آن ها كنار آمده ايد بايد بگوييم كه اينك وقت مراجعه به يك متخصص چشم است. شما ناچاريد از اين دريچه هايي كه جهان را به شما مي نمايانند، مراقبت كنيد!

قرمزي و خارش چشم و پر اشکي

اين عامل ممکن است نوعي حساسيت (آلرژي) باشد که به آن، واکنش آلرژيک ملتحمه مي گويند. اين عارضه ممکن است در اثر واکنش به عواملي نظير گرده ي گياهان، پوست و موي حيوانات خانگي و يا عوامل محيطي ديگر رخ دهد. بهتر است از اين عوامل آلرژي زا دوري كنيد؛ مانند حيوانات خانگي، اتاق هاي زير شيرواني و يا انباري ، اماکن پر گردوخاک و يا پارک پر از گياهان و گل هاي گرده افشان. پس از آن بهتر است با تجويز پزشک از يک آنتي هيستامين براي توقف واکنش سيستم ايمني بدن استفاده شود. استفاده از قطره هاي مخصوص آلرژي نيز مي تواند تا حدي التهاب و خارش چشم را كاهش دهند. البته توجه داشته باشيد که اين کار بايد با تجويز پزشک صورت بگيرد.

ادامه دارد...


 خبرپزشكي 

 توسط محققان ايراني،

ساخت پيشرفته‌ترين «دستگاه اکسيژن ساز»

رئيس انستيتو پاستور با اشاره به ساخت پيشرفته‌ترين دستگاه اکسيژن ساز توسط محققان ايراني از امکان توليد داخلي 10هزار دستگاه خبر داد.

مصطفي قانعي رئيس انستيتو پاستور ايران ، فوق تخصص بيماري هاي ريوي و استاد دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به موفقيت محققان اين دانشگاه در ساخت دستگاه اکسيژن ساز بدون کپسول، بيان کرد: دستگاه اکسيژن ساز در سال هاي اخير به عنوان حياتي ترين تجهيزات پزشکي در ليست تحريم هاي ايران قرار گرفته و اين در حالي است که هم اکنون پيشرفته ترين دستگاه اکسيژن ساز برقي ايراني با قابليت شارژ باطري تا سال آينده وارد بازار مي شود.وي با تاکيد بر اينکه با تلاش محققان دانشگاه علوم‌پزشکي بقيه الله از چهار سال گذشته تمام مدل هاي دستگاه اکسيژن ساز در ايران ساخته شده است، ادامه داد: اين دستگاه در واقع پيشرفته ترين مدل اکسيژن سازي است که در چند سال اخير با همکاري شرکت هاي دانش بنيان به توليد انبوه رسيده است، به گونه اي که هم اکنون امکان توليد داخلي 10 هزار دستگاه برقي وجود دارد, مهم ترين ويژگي برجسته اين دستگاه نسبت به مدل هاي آمريکايي، بي صدا بودن آن است و از سوي ديگر با قراردادن سنسورهاي خاصي ميزان برق مصرفي آن نيز بسيار کمتر از نوع خارجي است؛ در واقع همانند لامپ هاي کم مصرف عمل مي کند.استاد دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله با اشاره به اينکه دستگاه اکسيژن ساز خالص انواع مختلفي دارد، اظهار کرد: تا چند سال گذشته اين دستگاه ها به قيمت تمام شده پنج ميليون تومان به دست بيماران ريوي مي رسيد، مبلغي که تامين آن براي بسياري از بيماران امکان پذير نبود در حالي که در اين مدت با ساخت دستگاه هاي اکسيژن ساز ايراني کم مصرف و بي صدا، همه مبلغ تمام شده براي هر دستگاه يک و نيم تا 2 ميليون تومان است .وي با بيان يکي ديگر از تکنولوژي هاي مهم به کار رفته در اکسيژن سازهاي ايران ، افزود: درصورت خرابي دستگاه هاي وارداتي آن هم با چنين قيمت گزافي، چاره اي جز خريد دستگاه جديد و تعويض دستگاه قبلي براي افراد نمي ماند؛ درحالي که با توليد داخلي اين دستگاه، درصورت خرابي، به جاي از رده خارج کردن اکسيژن ساز، تنها قطعه مورد نظر تعويض مي شود.استاد دانشگاه علوم پزشکي بقيه الله تصريح کرد: مدل هايي که اکنون از اين دستگاه اکسيژن ساز در جهان توليد مي شوند چمداني و قابل حمل هستند؛ دستگاه اکسيژن سازي که تا سال آينده در ايران توليد مي شود، باقابليت شارژ باطري امکان حمل دستگاه براي بيماران، به ويژه جانبازان و مصدومان ريوي محقق مي شود.

قانعي اظهار کرد: با افزايش ميزان توليدات داخلي دستگاه هاي اکسيژن ساز ايراني، نيازمان به واردات قطع شده و با توليد انبوه پيشرفته ترين مدل آن به قطع و يقين ساير کشور ها براي خريد سراغ دستگاه ايراني مي آيند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي