جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5647


واريز سود سهام عدالت تا پايان شهريور


نهادهاي مالي


تريبون


 واريز سود سهام عدالت تا پايان شهريور  

 
مشاور سازمان خصوصي سازي با بيان اينکه سود سهام عدالت حتما واريز مي شود گفت: منتظر برگزاري جلسه شوراي عالي اصل 44 هستيم.جعفر سبحاني در گفتگو با مهر گفت: اولين مرحله واريز سود سهام عدالت حتما تا پايان شهريورماه اجرايي خواهد شد.

مشاور سازمان خصوصي سازي افزود: همه مقدمات کار فراهم شده و منتظر تشکيل جلسه شوراي عالي اصل 44 براي زمان بندي و تصويب مدل واريز سودها هستيم.وي تصريح کرد: اميدواريم در هفته جاري جلسه شوراي عالي اصل 44 برگزار شود.

روزهاي پاياني اعلام شبا

طبق وعده دولت، تا پايان شهريورماه قرار است که سود سهام عدالت پرداخت شود؛ بر اين اساس حداکثر 12 روز ديگر زمان باقي است تا مرحله اول سود سهام عدالت، پس از ده سال به حساب مردم واريزشود.

دولت وعده داده تا پايان شهريورماه، اولين مرحله سود سهام عدالت را به حساب مشمولان واريز نمايد. آن گونه که دولت مي‌گويد، 49 ميليون نفر مشمول دريافت سود سهام عدالت هستند که البته، از اين رقم، دو ميليون نفر متوفي بوده و در مرحله اول، مشمول دريافت سود نمي‌شوند. بر اين اساس اگر دولت به وعده خود عمل کند، اين اولين باري است که پس از ده سال از اجراي طرح اعطاي سهام عدالت، مردم سود دريافت مي‌کنند؛ چراکه طي مدت ده سال گذشته، تمام آنچه که از محل توزيع سود سهام اين شرکتها حاصل شده، بابت خريد سهام به خزانه دولت واريز شده است و هيچ مشمولي تاکنون، بابت سهمي که در اختيار گرفته، پولي به دولت پرداخت نکرده است.

بر اين اساس، چند ماهي هست که دولت اعلام کرده تا مردم براي دريافت اين سود، شماره شباي خود را وارد سامانه کرده و در ازاي شماره‌اي که وارد مي‌کنند؛ در موعد مقرر سود خود را دريافت نمايند؛ اما هنوز هم، هستند کساني که شماره حسابي براي واريز سود خود اعلام نکرده‌اند و شايد هم امسال، مشمول دريافت سود سهام عدالت نشوند؛ به خصوص اينکه دولت اعلام کرده که تا پايان شهريورماه مهلت باقي است تا اگر کسي مي‌خواهد، سرمايه خود را در قالب سهام عدالت افزايش داده و به يک ميليون تومان برساند؛ ضمن اينکه شماره شباي حساب بانکي خود را نيز در سامانه ثبت نمايد.

البته به گفته مقامات سازمان خصوصي سازي، افزايش سرمايه تا سقف يک ميليون تومان، اجباري نيست و اگر کسي بخواهد سهام خود را افزايش دهد، مي‌تواند مابه التفاوت موجودي خود را تا سقف يک ميليون تومان بالا ببرد. به خصوص اينکه ارزش کنوني سهام عدالتي که به ميزان حداقل(يعني حدود 500 هزار تومان) در حساب همه مشمولان وجود دارد، يک ميليون تومان است و اگر کسي تا سقف يک ميليون تومان، سهام خود را افزايش دهد، ارزش کنوني سهام او، دو ميليون تومان خواهد بود.

توزيع سود 125 و 65 هزارتوماني

ميرعلي اشرف عبدالله پوري حسيني در اين رابطه اعلام کرده بود: افرادي که مجموع سهام تخصيص يافته به آنها از محل سود، تخفيف و آورده نقدي، يک ميليون تومان است و صورتحساب کنوني آنها، معادل اين رقم است، واريزي سود سهام عدالت براي آنها 125هزارتومان خواهد بود.وي افزود: براي افرادي که سهام آنها 530 هزارتومان است نيز، مبلغ سود حدود 65 هزار تومان خواهد بود.

پوري حسيني البته در هفته پاياني مردادماه اعلام کرده بود که اين ميزان سود افزايش مي‌يابد؛ چرا که سه شرکت مهم سهام عدالت از جمله هلدينگ خليج فارس، هنوز مجمع خود را برگزار نکرده‌اند و اگر اين مجامع برگزار شود، نرخ سود افراد داراي يک ميليون تومان سهام، 150 هزار تومان خواهد بود.

رئيس سازمان خصوصي سازي گفت: تنها افرادي که تا پايان تيرماه سال جاري، اقدام به افزايش سقف سهام خود تا يک ميليون تومان کرده اند، سود کامل سال 95 را مي گيرند؛ اگرچه واريز اين وجه اجباري نيست.

30 ميليون نفر شماره شباي بانکي اعلام کردند

گفته‌هاي پوري حسيني در شرايطي است که سيدجعفر سبحاني، مشاور سازمان خصوصي سازي درباره آخرين وضعيت پرداختي سود سهام عدالت مشمولان مي‌گويد: تاکنون 36 ميليون نفر براي مشاهده وضعيت صورت حساب سهام عدالت خود به سامانه سهام عدالت مراجعه کرده‌اند؛ اين در حالي است که 30 ميليون نفر از اين افراد، شماره شباي بانکي خود را وارد اين سامانه کرده اند.

مشاور رئيس کل سازمان خصوصي سازي به ساير مشمولان سهام عدالت توصيه کرد تا هرچه سريعتر شماره شباي بانکي خود را براي دريافت اولين مرحله سود سهام عدالت به سامانه اعلام کنند.

وي با اعلام اينکه البته هيچ محدوديتي براي اعلام زمان شماره شبا توسط مشمولان وجود ندارد، افزود: با توجه به اينکه قرار است اولين مرحله سود تا پايان شهريور ماه به حساب مشمولان واريز شود، بديهي است افرادي که شماره شباي خود را وارد سامانه نکرده باشند نمي توانند اولين سود را دريافت کنند. با اين وجود سود اين افراد همچنان محفوظ خواهد ماند تا زماني که شماره شباي بانکي خود را به سامانه اعلام کنند.


 نهادهاي مالي 

 سمينار سراسري پرسنل استان فارس، بوشهر و کهکيلويه و بوير احمد بانک ايران زمين

سمينار سراسري پرسنل استان فارس، بوشهر و کهکيلويه و بوير احمد بانک ايران زمين با حضور مدير عامل و هيئت همراه در حضورکليه پرسنل تحت پوشش اين مديريت برگزار شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين ،عبدالمجيد پورسعيد مدير عامل، نيروي انساني را بزرگترين سرمايه بانک ايران زمين دانست و گفت: ما اعتقاد راسخ داريم که برنامه ريزي و دستيابي به اهداف با تکيه بر توان همه پرسنل بانک ميسر خواهد بود.

بانک صادرات با هديه هاي 10 ميليون ريالي به استقبال کودکان مي رود

شصت و پنجمين سالگرد تاسيس بانک صادرات ايران بهانه برگزاري جشنواره "سرمايه هاي سبز سرزمين من" شد تا از برگزيده ترين نقاشي هاي کودکان سراسر کشور با اهداي کارتهاي هديه 10 ميليون ريالي تجليل شود.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، همزمان با فرارسيدن شصت و پنجمين سالگرد تاسيس بانک صادرات ايران جشنواره "سرمايه هاي سبز سرزمين من" با شعار"کودکان امروز سرمايه هاي فرداي سرزمين من" و با انگيزه ترغيب و تشويق کودکان به عنوان آينده سازان ميهن اسلامي از چهاردهم تا پايان شهريور ماه سال جاري در فضاي مجازي توسط اين بانک برگزار مي شود و در پايان به 10 نقاشي برتر ارسال شده توسط کودکان و خردسالان سراسر کشور، هر يک هديه اي به ارزش 10 ميليون ريال، اهدا خواهد شد.

از ابتداي طرح ضربتي وام ازدواج تاکنون؛

بانک ملت 34.500 نفر را به خانه بخت فرستاد

بانک ملت در طرح ضربتي اعطاي تسهيلات قرض الحسنه ازدواج تا روز 19 شهريورماه سال جاري حدود 34 هزار و 500 فقره وام به زواج هاي جوان پرداخت کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت و بر اساس آمار اعلامي از سوي بانک مرکزي، بانک ملت تا روز نوزدهم شهريورماه امسال، 34 هزار و 468 فقره وام قرض الحسنه ازدواج به متقاضيان پرداخت کرده است.

دسترسي سريع و آسان به اطلاعات حساب با کد بانک سينا

در راستاي توسعه خدمات بانکداري الکترونيک و به منظور تسهيل در انجام خدمات بانکي، بانک سينا سامانه کدبانک را به مشتريان ارائه نموده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا، کاربران با استفاده از کدبانک مي توانند اطلاعات مربوط به حساب خود را از طريق پيامک به صورت برخط در تلفن همراه دريافت کنند و علاوه بر برخورداري از مزايايي همچون سرعت و دقت بالا در ارائه اطلاعات، اشغال نبودن خط ارتباطي و پاسخگويي به صورت شبانه روزي، موجب صرفه جويي در وقت و انرژي مشتريان نيز مي شود.

برندگان قرعه‌کشي «جشنواره تابستانه ناواکو» معرفي شدند

برندگان اولين مرحله قرعه‌کشي جشنواره تابستانه ناواکو ويژه پذيرندگان دستگاه‌هاي کارتخوان بانک مسکن معرفي شدند.به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه خبري بانک مسکن-هيبنا، در اين جشنواره که به مدت دو ماه از ابتداي شهريور تا پايان مهر 96 برگزار مي‌شود، پذيرندگان دستگاه‌هاي کارتخوان بانک مسکن به ازاي هر پنج تراکنش خريد در هر روز يک امتياز و همچنين به ازاي هر تراکنش خريد با مبلغ حداقل 200 هزار تومان يک امتياز ديگر را کسب مي‌کنند و مي توانند در قرعه کشي هفتگي شرکت کنند.

اعتبارسنجي مطلوب در دستور کار بانک ملي

عضو هيات مديره بانک ملي ايران گفت: مقدمات «اعتبارسنجي مطلوب» در بانک ملي ايران در حال پياده سازي است.محمود شايان در گفت و گو با روابط عمومي بانک ملي با بيان اين که يکي از مهمترين ريسک هاي بانک ها، ريسک اعتباري است، گفت: کميته بال به بانک ها توصيه کرده گزارش ها و اطلاعات موجود در سامانه اعتبارسنجي به عنوان مکمل سيستم هاي رتبه بندي داخلي به منظور شناخت مناسب از مشتريان اعتباري استفاده شود.

وي افزود: از سوي ديگر سامانه اعتبارسنجي عمدتا به بررسي تمايل پرداخت و رفتار اعتباري مشتري پرداخته و سيستم هاي رتبه بندي داخلي بانک ها توانايي بازپرداخت مشتريان را مورد توجه قرار مي دهد.

کتاب" 25 سال همراه با صادرکنندگان" دربانک توسعه صادرات منتشر شد

کتاب "25 سال همراه با صادرکنندگان" با رويکرد معرفي شماري از طرحهاي مهم تامين مالي شده از ابتداي فعاليت بانک توسعه صادرات ايران تا پايان سال 1395، منتشر شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک توسعه صادرات ،اين کتاب به همت روابط عمومي بانک توسعه صادرات ايران و با راهبري آقاي دکتر صالح آبادي مديرعامل اين بانک تدوين شده که به مناسبت بيست و پنجمين سالگرد تاسيس اگزيم بانک ايران ودر هفته دولت به چاپ رسيد.

بانک سپه در چين، کره جنوبي و عراق شعبه مي زند

مديرعامل بانک سپه از برنامه اين بانک براي گشايش شعبه در کشورهاي کره جنوبي، چين و عراق خبر داد و گفت: اقدام هاي اوليه براي اين کار انجام شده و به زودي با مساعدت نهادهاي مرتبط داخلي و محلي شاهد فعاليت شعب اين بانک در اين کشورها خواهيم بود.

به گزارش ايرنا ، «محمدکاظم چقازردي» اظهار داشت: افتتاح اين شعب با توجه به پيش بيني هاي صورت گرفته درباره احتمال افزايش حجم مبادلات تجاري در دستور کار است.وي درباره انطباق شعب خارج از کشور اين بانک با قوانين و مقررات بين المللي و محلي، اظهار داشت: بانک سپه در شعب خارجي خود براي مطابقت فعاليت هاي خود با مقررات محلي کشور ميزبان و پايش همه فعاليت ها و عملکرد اين شعب با آخرين قوانين و مقررات و استانداردهاي بين المللي نظير مبارزه با پولشويي، واحدي به نام تطبيق راه اندازي کرده است.


 تريبون 

 به غير از نان و شير؛

تمام کالاها مشمول قيمت گذاري نمي‌شوند

دبيرکل کانون انجمن‌هاي صنايع غذايي ايران با بيان اينکه از دو سال قبل قرار بود قيمت‌گذاري کالاها برداشته شود گفت: برنامه‌ريزي‌شده بود برداشته شدن قيمت مصرف‌کننده براي همه کالاها باشد اما روش پله‌اي که وزير جديد صنعت در نظر گرفته نيز مناسب است.کاوه زرگران در گفتگو با تسنيم درباره برداشته شدن قيمت مصرف کننده برخي کالا‌ها اظهار کرد: اين اقدام معقول وسنجيده‌اي است و نشان از تسلط وزير جديد صنعت،معدن و تجارت به مقوله بازار دارد.

وي بابيان اينکه از دو سال قبل قرار بود قيمت‌گذاري کالاها برداشته شود افزود:برنامه‌ريزي‌شده بود برداشته شدن قيمت مصرف‌کننده براي همه کالاها باشد اما روش پله‌اي که وزير جديد صنعت در نظر گرفته نيز مناسب است.

دبيرکل کانون انجمن‌هاي صنايع غذايي ايران ادامه داد: بر اين اساس قرار بود کليه کالاها به غير از نان، آرد، ماست و شير از شمول قيمت گذاري خارج شود و به صورت عرضه و تقاضا در بازار عرضه شود. در آن زمان اين مهم در پيش جلسه شوراي اقتصاد مطرح شد اما در جلسه نهايي از دستور کار خارج شد.وي تصريح کرد: به نظر مي‌رسد که دولت تصميم گرفته اين برنامه را به‌صورت بخش بخش به مرحله اجرايي در بياورد.

زرگران گفت: خرده‌فروشان، توزيع‌کننده و توليدکننده هرکدام براي خود سودي دريافت مي‌کند و در صورتي مردم از عمده‌فروشي خريد مي‌کنند بايد کالا را به نرخ پايين‌تري خريداري مي‌کنند اتفاقي که اکنون در برخي از هايپر مارکت ها روي مي‌دهد اما بايد در همه آنها به اين شکل باشد.وي با بيان اينکه دولت در حال اصلاح رويه قيمت گذاري است افزود: بر اين اساس توليد کننده نرخ خود را براي عرضه کننده فاکتور مي کند و فروشگاه هاي نيز موظف به ارائه محصول خود با سود در نظرگرفته شده، هستند.رئيس کميسيون کشاورزي، آب و صنايع غذايي تاکيد کرد: اين اتافاق باعث مي شود که دسترسي مردم به خوارکي ها در عمده فروشي يا همان هايپر مارکت ها 10 تا 20 درصد ارزان تر شود. تخفيف هاي که اکنون نيز به مصرف کننده در برخي از کالا هاي ارائه مي شود مربوط به هيمن امر است اما منبعد اين ارزان فروشي بايد در همه کالا ها روي دهد.زگرران اظهار داشت: از طرفي تخفيف هاي حجمي و فصلي که توليد کنندگان به عرضه کنندگان ارائه ميکنند منبعد به جاي فروشگاه داران به مصرف کنندگان مي‌رسد .

وي در پاسخ به اين سوال که با اجراي اين طرح نظارت حداقلي بر قيمت ها در شرايط موجود از بين نخواهد رفت گفت:سازمان امور مالياتي وظبفه دارد، قانون ماليات بر ارزش افزود را به با نصب صندوق هاي مکانيز ه فروشگاه هايي به مرحله اجرايي درآورد که بر اين اساس قيمت تمام کالا ها ثبت مي شود و هر کالايي که بيشتر از قيمت مورد نظر فروخته شود به راحتي توسط يک نرم افزار قابل پيگيري است.زگرران اظهار داشت: اقدام مناسبي است و در کشور هاي مختلف به مرحله اجرايي رسيده و کالا در هر فروشگاهي بر اساس قيمتي که در فروشگاه نصب شده است تعيين مي شود و از محل کار خانه قيمتي برو روي آن اعمال نمي شود.

معارفه مرتضي بانک به زمان ديگري موکول شد

معارفه مرتضي بانک به عنوان دبير شوراي عالي مناطق آزاد که قرار بود ساعت 13 روز گذشته با حضور وزير اقتصاد برگزار شود، عليرغم حضور مدعوين به زمان ديگري موکول شد.

به گزارش مهر، مراسم توديع و معارفه رئيس دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد به دلايل نامعلومي لغو شد. اين در شرايطي است که قرار بود ساعت 13 روز گذشته با حضور وزير اقتصاد و مقامات بلند پايه دولت، مرتضي بانک جايگزين اکبر ترکان در دبيرخانه شوراي عالي مناطق آزاد تجاري، صنعتي و ويژه اقتصادي شود.

مرتضي بانک تنها فردي از دولت است که تاکنون براي سمت جديدش دو حکم دريافت کرده به اين معنا که يک حکم از رئيس جمهور طي روزهاي گذشته و يک حکم از مسعود کرباسيان وزير جديد اقتصاد 11شهريور براي وي صادر شد.

يک مقام مسئول بانک مرکزي اعلام کرد:

زمان کاهش سود تسهيلات

با ابلاغيه اخير بانک مرکزي در رابطه با تکليف بانک‌ها به عملياتي کردن نرخ‌هاي سود مصوب سپرده در شوراي پول و اعتبار، انتقاداتي نسبت به عدم کاهش سود تسهيلات و هماهنگي آن با سودهاي سپرده و اينکه چرا کاهش نرخ سود تسهيلات مورد توجه قرار نگرفت مطرح شد. اين در حالي است که بانک مرکزي تاکيد دارد هدف اصلي از اين بخشنامه کاهش هزينه مالي شبکه بانکي بوده و اگر سقف‌هاي سود تعيين شده رعايت شود، کاهش هزينه تجهيز پول بانک‌ها و درنهايت کاهش نرخ سود تسهيلات بانکي را به همراه خواهد داشت.

به گزارش ايسنا، از هفته گذشته بانک مرکزي طي بخشنامه‌اي شبکه بانکي را به اجرايي کردن سودهاي مصوب شوراي پول و اعتبار در بخش سپرده مکلف کرد. به گونه‌اي که ملزم شدند نرخ‌هاي متفاوتي که براي سپرده و خارج از 15 درصد تعيين شده پرداخت مي‌کردند را کاهش داده و حساب‌هاي سپرده جديد را با سود علي الحساب حداکثر 15 درصد سالانه و کوتاه مدت 10 درصد براي مشتريان باز کنند.

در اين بخشنامه اشاره‌اي به تغيير سود تسهيلات يا تکليف براي رعايت نرخ 18 درصدي موجود نشده است. اين موضوع در نهايت موجب ايجاد بحث‌ها و انتقاداتي شده و برخي کارشناسان و حتي مسئولان پيشين بانک مرکزي معتقدند که بايد اولويت اعمال سقف براي نرخ سود تسهيلات به جاي نرخ سود سپرده باشد.

اما در رابطه با اينکه چنين مباحثي تا چه اندازه قابل تاييد بوده و اينکه سود تسهيلات در چه زماني قابليت کاهش دارد موضوعي است که مهدي‌زاده - مدير اداره بررسي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي بانک مرکزي - در رابطه با آن توضيحاتي به ايسنا ارائه کرده است.وي با بيان اينکه ابلاغيه هشت‌ بندي بانک مرکزي در واکنش به بالا بودن نرخ سود بانکي صادر شد و در توجيه اين سياست بايد بيش از هر چيز به دلايل بالا بودن نرخ سود در شبکه بانکي توجه کرد گفت: تقريبا اين اجماع کلي در ميان کارشناسان پولي و بانکي ايجاد شده که ريشه اصلي نرخ سود بالا در شبکه بانکي به شکل‌گيري تنگناي اعتباري در اين بخش مربوط مي‌شود.مهدي‌زاده با بيان اينکه واقعيت اين است که حجم بالاي دارايي‌هاي منجمد در ترازنامه بانک ها مانند مطالبات غيرجاري، مطالبات بانک‌ها از بخش دولتي و همچنين دارايي هاي غيرمالي، گردش سالم نقدينگي در شبکه بانکي کشور را مختل کرده است، توضيح داد: به اين معني که بخش قابل توجهي از منابع بانکي از گردش خارج شده که همين امر به بروز فشار نقدينگي در شبکه بانکي منجر شده است. در چنين شرايطي بانک ها و موسسات اعتباري با هدف کاهش فشارهاي نقدينگي و جلوگيري از خروج سپرده‌ها يا کاهش سهم خود از بازار پول به نوعي رقابت ناسالم قيمتي در بخش تجهيز منابع روي آوردند که نتيجه نهايي آن بروز بي‌انضباطي در بازار پول و افزايش قابل توجه نرخ سود سپرده‌هاي بانکي بوده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي