جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5649

دولت در لايحه بودجه سال آينده تعيين کرد:
سهم 20در صدي صندوق توسعه ملي از درآمدهاي نفتي


تريبون


نهادهاي مالي


 دولت در لايحه بودجه سال آينده تعيين کرد:
 سهم 20در صدي صندوق توسعه ملي از درآمدهاي نفتي 

 
دولت در لايحه بودجه سال آينده سهم صندوق توسعه ملي از درآمدهاي نفتي را 20 درصد تعيين کرده است.به گزارش ايرنا، دولت لايحه 10 ميليون و 849 هزار و 392 ميليارد و 934 ميليون ريالي بودجه سال آينده کل کشور را براي تشريفات قانوني تقديم مجلس شوراي اسلامي کرد.

بر اساس تبصره 1 اين لايحه، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران موظف است 20 درصد منابع حاصل از ارزش صادرات نفت خام، ميعانات گازي و خالص صادرات گاز را به حساب صندوق توسعه ملي واريز کند.

اين مبالغ به صورت ماهانه واريز و از ماه يازدهم سال محاسبه و تسويه مي شود.

چنانچه منابع دولت از محل واگذاري دارايي هاي سرمايه اي در سال 1396 کمتر از يک ميليون و 161 هزار و 394 ميليارد و يک ميليون ريال شود، دولت اجازه دارد از منابع حساب ذخيره ارزي و در صورت عدم کفايت از محل واگذاري اوراق بدهي تعهدزا و اوراق ارزي يا ساير اوراق مالي براي تامين مابه التفاوت حاصل شده اقدام کند.

در تبصره چهار اين لايه نيز براي تحقق بخشي از اهداف مندرج در قانون حمايت از شرکت ها و مؤسسه هاي دانش بنيان و تجاري سازي نوآوري و اختراعات معادل ريالي مبلغ 200 ميليون دلار از محل صندوق توسعه ملي بابت حمايت از شرکت هاي دانش بنيان خصوصي و تعاوني اختصاص مي يابد.

مبلغ ارزي مذکور براي صندوق توسعه ملي بازگشت از منابع منظور مي شود؛ تبديل دلار به ريال نيز زير نظر بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران صورت مي گيرد.

همچنين به صندوق توسعه ملي اجازه داده مي شود که در سال 1396 نسبت به اعطاي تسهيلات ارزي به سرمايه گذاران بخش هاي خصوصي، تعاوني و نهادهاي عمومي غيردولتي براي طرح هاي توسعه اي بالادستي نفت و گاز با اولويت ميدان هاي مشترک و جمع آوري گازهاي همراه و بدون انتقال مالکيت نفت و گاز موجود در مخازن و توليدي از آنها اقدام کند.

در بخش ديگري از اين تبصره به صندوق توسعه ملي در سال 1396 اجازه داده مي شود نسبت به اعطاي تسهيلات ارزي به سرمايه گذاران بخش خصوصي و يا تعاوني براي طرح هاي توسعه اي شقوق مختلف حمل و نقل درون و برون شهري بدون انتقال مالکيت و با معرفي وزارت راه و شهرسازي و تضمين سازمان ها و شرکت هاي تابعه و ذي ربط اين وزارتخانه و يا وزارت کشور با تضمين سازمان امور شهرداري ها و دهياري هاي کشور در قبال أخذ حق دسترسي يا فروش خدمات تا استهلاک اصل سرمايه و سود آن از استفاده کنندگان اقدام کند.

در اين لايحه به صندوق توسعه ملي اجازه داده مي شود معادل 400 ميليون دلار نسبت به اعطاي تسهيلات ارزي براي خريد تجهيزات آزمايشگاه هاي تحقيقاتي دانشگاه ها و موسسه هاي آموزش عالي، پژوهشي و فناوري وابسته به وزارتخانه هاي علوم، تحقيقات و فناوري (300 ميليون دلار) و بهداشت، درمان و آموزش پزشکي(100 ميليون دلار) بر اساس فهرست مورد توافق وزارتخانه هاي مذکور و سازمان برنامه و بودجه کشور با تضمين هيئت امناي دانشگاه مربوط و از محل درآمد اختصاصي ذي ربط اقدام کند، تا پس از يک تنفس دو ساله نسبت به بازپرداخت آن متناسب با ميزان دريافتي و مبتني بر زمان بندي مورد تفاهم با صندوق اقدام کند.


 تريبون 

 پشت پرده صنعت خودروسازي بررسي مي شود

سخنگوي کميسيون اصل 90 مجلس از تشکيل پرونده‌اي براي بررسي لابي‌ها و پشت پرده صنعت خودروسازي خبر داد.

به گزارش تسنيم ،ولي داداشي، از ورود اين کميسيون به لابي‌ها و پشت پرده صنعت خودروسازي خبر داد و گفت: در اين زمينه پرونده‌اي در کميسيون اصل 90 تشکيل شده و پس از بررسي‌ها متخلفان را به دستگاه قضايي معرفي مي‌کنيم.

وي با بيان اينکه صنعت خودروسازي کشورمان در انحصار افراد خاصي قرار گرفته است، ادامه داد: شرکت‌ها و افرادي که در صنعت خودروسازي فعاليت مي‌کنند بايد به مجلس اين گزارش را بدهند که چه تحولي در اين صنعت ايجاد کرده‌اند و خودروهايي که توليد مي‌کنند چه ميزان ارتقا کيفيت داشته‌ است.

نماينده مردم آستارا در مجلس با تاکيد بر اينکه هزاران نفر در کشورمان ساليانه قرباني خودروهاي بي‌کيفيت توليد داخل مي‌شوند، افزود: يکي از اين خودروهاي بي‌کيفيت پرايد است که مدت طولاني در کشور توليد شده است.

سخنگوي کميسيون اصل 90 مجلس تصريح کرد: با تشکيل پرونده سعي خواهد شد دست افرادي که در صنعت خودرو رانت دارند و باند تشکيل داده‌اند و جان 80 ميليون انسان را به مخاطره انداخته‌اند رو شود.

داداشي از حضور مسئولان 2 شرکت خودروسازي (ايران‌خودرو و سايپا) در کميسيون اصل 90 براي اداي برخي توضيحات خبر داد و اظهار داشت: در آينده‌اي نزديک از مسئولان اين دو شرکت خودروساز براي حضور در کميسيون دعوت به عمل مي‌آيد.

وي با بيان اينکه شکايات متعددي از صنعت خودروسازي به کميسيون اصل 90 پارلمان ارجاع شده، گفت: بيشتر اين شکايات درباره آتش گرفتن خودروها در تصادفات و ايمن نبودن آنها است.

سخنگوي کميسيون اصل 90 مجلس با تاکيد بر اينکه علاوه بر افزايش فروش خودروها شرکت‌هاي خودروسازي به فکر ارتقا کيفيت محصولات خود نيستند، گفت: توليد محصولات بي‌کيفيت با انحصارطلبي برخي از افراد امروز با جان مردم بازي مي‌کند.

وزير کارعنوان کرد:

فعاليت دستفروشان با لباس‌هاي متحدالشکل

وزير کار، تعاون و رفاه اجتماعي گفت: تکدي‌گران و کودکان کار بايد از چهارراه‌ها جمع‌آوري شوند، اما افرادي که در شهر دست‌فروشي مي‌کنند، مي‌توانند با لباس‌هاي متحدالشکل کار کنند.

به گزارش ايلنا، علي ربيعي (وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي) پس از جلسه مشترک با شهردار تهران که با موضوع آسيب‌هاي اجتماعي در شهرداري تهران برگزار شد، با حضور در جلسه شوراي شهر تهران به سوالات خبرنگاران در خصوص اين جلسه پاسخ داد.

ربيعي گفت: اين جلسات را به صورت ماهانه با شهردار تهران برگزار خواهيم کرد و شش کميته براي حل مسائل تهران تشکيل مي‌دهيم.

وي افزود: در خصوص ايمن‌سازي ساختمان‌هايي نظير پلاسکو که تعداد آن در شهر تهران زياد است، نيز بحث و تبادل نظر شد.

وزير کار در خصوص جمع‌آوري کودکان کار در سطح شهر بيان داشت: کودکان کار که جمع‌آوري مي‌شوند، اگر بدون والدين باشند از آنها نگهداري مي‌شود، اما اگر داراي پدر و مادر باشند و براي بار سوم جمع‌آوري شود با حکم قضايي از خانواده خود جدا مي‌شوند و به مدتي طولاني توسط بهزيستي نگهداري خواهند شد تا از آنها حمايت صورت گيرد.

وزير کار تاکيد کرد:‌ تکدي‌گران و کودکان کار بايد از چهارراه‌ها جمع‌آوري شوند، اما افرادي که در سطح شهر دست‌فروشي مي‌کنند مي‌توانند با لباس‌هاي متحد الشکل کار کنند.

وزير کار گفت: در جلسه با شهردار در خصوص زنان سرپرست خانوار و بخش‌هايي که ظرفيت بالاي اشتغال‌پذيري دارند نيز بحث و تبادل نظر شد.

وي افزود: درخصوص استفاده از پارک‌ها و مناطقي که دولت و شهرداري در اختيار دارند براي برپايي شنبه بازار يا جمعه بازار به منظور فروش کالاهايي که در کارگاه‌هاي کوچک توليد مي‌شوند نيز صحبت شد.

معاون بانک مرکزي خبر داد؛

ورود کشور به دوره رونق غيرتورمي

معاون اقتصادي بانک مرکزي با بيان اينکه برآوردها حکايت از آن دارد که رشد اقتصادي در فصل بهار 96 هم مثبت است، گفت: شاخص توليدات کارگاههاي بزرگ صنعتي در سه ماهه ابتداي امسال5.5 درصد رشد دارد.

پيمان قرباني در گفتگو با مهر با تاکيد بر اينکه ورود اقتصاد ايران به دوره رونق غيرتورمي، قابل انکار نيست، گفت: مطابق تعاريف استاندارد، در مرحله‌بندي چرخه‌هاي تجاري، تجربه رشد اقتصادي منفي در دو فصل متوالي، به عنوان رکود اقتصادي و در مقابل حصول به رشد مثبت در دو فصل متوالي تحت عنوان رونق اقتصادي طبقه‌بندي مي‌شود؛ بر همين اساس، بررسي رشد اقتصاد و رشد توليد ناخالص داخلي بدون نفت در سال 1395، حاکي از اين است که رشد اقتصادي براي تمامي فصول سال مثبت و رشد توليد ناخالص داخلي بدون نفت نيز در يک مسير فزاينده، از 1.8- درصد در فصل اول سال 1395 به ترتيب به 3.9، 5.4 و 5.6 درصد در فصول دوم تا چهارم اين سال رسيد که در مجموع، حاکي از ورود اقتصاد به دوره رونق است.

معاون اقتصادي بانک مرکزي افزود: همچنين از آنجا که طي دوره مذکور، نرخ تورم کاهش يافته است، رونق ايجاد شده غيرتورمي بوده است؛ در حاليکه، انتقاداتي هم که در اين خصوص مطرح شده، عمدتاً به دليل عدم توجه انتقادکنندگان به مفاهيم و تعاريف مرسوم در خصوص رونق و رکود بوده است.قرباني در پاسخ به اين سوال که تعيين مراحل رونق و رکود اقتصادي، بر چه مبنايي صورت مي‌گيرد، تصريح کرد: تعيين مراحل رونق و رکود در ادوار تجاري، بر اساس ارقام رشد­ کل صورت مي‌گيرد و احياناً عملکرد يک يا چند فعاليت يا زيربخش خاص، چه از بابت تبيين دوره‌هاي رکودي و چه از منظر تعيين دوره‌هاي رونق، ملاک طبقه‌بندي مزبور نيست.وي در پاسخ به اين سوال که آيا با توجه به داده‌هاي موجود، امکان تداوم رشد مثبت اقتصادي در سال جاري نيز وجود دارد، تاکيد کرد: نگاهي به برخي شاخص‌هاي پيش‌نگر نظير شاخص توليد کارگاه‌هاي بزرگ صنعتي و نيز گزارش عملکرد شرکت­هاي بورسي، به خوبي نشان مي‌دهد که رشد مثبت و مناسب اقتصادي در فصل اول سال جاري نيز، ادامه خواهد داشت و تجربه رشد مثبت، تنها به سال 1395 محدود نمي‌شود.

معاون اقتصادي بانک مرکزي ادامه داد: شاخص توليدات کارگاه‌هاي بزرگ صنعتي در سه ماهه اول سال جاري نسبت به دوره مشابه سال قبل، معادل 5.5 درصد رشد داشته؛ ضمن اينکه عملکرد فروش شرکت‌هاي منتخب بورسي در 15 رشته فعاليت مختلف طي سه ماهه اول سال 1396، نسبت به دوره مشابه سال قبل، 29.3 درصد رشد را نشان مي‌دهد؛ به نحوي که در فصل اول سال جاري، تنها رشد فروش 2 گروه از 15 رشته فعاليت منفي بوده است، در حالي که در فصل مشابه سال گذشته، عملکرد رشد فروش 8 رشته فعاليت منفي بوده است.


 نهادهاي مالي 

 گام هاي بلند بانک ملي در مسير مبارزه با پولشويي

مديرعامل بانک ملي ايران گفت: بانک ملي ايران به عنوان بزرگترين بانک جهان اسلام و در راستاي تاکيد نهادهاي ذيربط، گامي بلند در جهت عملياتي کردن مقررات مبارزه با پولشويي را برداشت.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، دکتر محمد رضا حسين زاده افزود: مجموعه مقررات و ضوابط اجرايي ناظر بر قانون مبارزه با پولشويي تحت عنوان بخشنامه «سري 37 ب» تدوين و پس از تصويب در کميته عالي تدوين و بازنگري بخشنامه ها و دستورالعمل هاي بانک ملي ايران به شعب سراسر کشور ابلاغ شد.

با راه اندازي پايگاه خبري بانک مسکن امکان پذير شد:

رصد روزانه تحولات حوزه ساختمان

بانک مسکن با راه اندازي پايگاه خبري بانک مسکن( هيبنا) و تعريف چارچوب هدفمند براي انعکاس اخبار و گزارش هاي مورد نياز دو دسته مخاطب، امکان پيگيري روزانه تحولات بخش مسکن و ساختمان براي مخاطبان را فراهم کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن، پايگاه خبري بانک مسکن(هيبنا) از روز 12 تير ماه سال جاري همزمان با صدور مجوز فعاليت توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، فعاليت خود را به شکل رسمي آغاز کرد.

مديرعامل بانک توسعه صادرات:

فعاليت هاي بانکي تجار دوکشور ايران و کره جنوبي به آسودگي قابل انجام است

مديرعامل بانک توسعه صادرات اعلام کرد: نيازهاي بانکي تجار دو کشور ايران و کره جنوبي پوشش داده مي‌شود و رفع اين مشکلات به آسودگي قابل انجام است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک توسعه صادرات ،دکتر علي صالح آبادي در پاسخ به سوالي درخصوص جزييات يادداشت تفاهم بانکهاي خصوصي ايران با فدراسيون بانکهاي کره جنوبي براي تسهيل خدمات بانکي بين صادر کنندگان دو کشور اظهار داشت: روند همکاري ها با شبکه بانکي کره جنوبي بسيار مطلوب است.

معاون اعتبارات و بين‌الملل بانک اقتصادنوين: همکاران بايد به ريزه‌کاري‌هاي بازار بين‌المللي ارز مسلط شوند

معاون اعتبارات و بين‌الملل بانک اقتصادنوين گفت: خدمات ارزي مزيت رقابتي بانک اقتصادنوين در آينده نزديک خواهد بود.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، نصرت‌اله شهبازي در جمع معاون و روساي دواير ارزي شعب بانک اقتصادنوين طي سخناني با اشاره به لزوم تسريع ارايه خدمات ارزي به مشتريان گفت: بانک اقتصادنوين بانکي خوشنام و حرفه‌اي است که توانسته به جايگاه قابل قبولي در نظام بانکي دست پيدا کند.

وي افزود: در نظام بانکي خدمات ارزي و بين‌الملل جايگاه ويژه‌اي دارد و هر بانکي که بتواند خدمات مورد نياز مشتريان را با کيفيت و سرعت مناسب ارايه کند مي‌تواند علاوه بر رضايت‌مندي مشتريان در عرصه‌هاي بين‌المللي نيز در رده بانک‌هاي مطرح قرار گيرد.

قرارداد همکاري بانک پارسيان و اگزيم بانک کره جنوبي به امضا رسيد

قرارداد تأمين مالي بلندمدت بانک پارسيان و اگزيم بانک کره‌جنوبي در راستاي اشتغالزايي و کمک به توليد و پيشرفت اقتصاد کشور، به امضاي طرفين رسيد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان؛ بانک پارسيان يکي از 12 بانک ايراني است که در چارچوب توافق بانک مرکزي ، قرارداد تامين مالي بلند مدت به ارزش 8 ميليارد يورو با اگزيم بانک کره جنوبي منعقدکرد و به همين منظوراين بانک در زمينه‌ قراردادهاي فاينانس، آماده بررسي قبول عامليت پروژه‌هاي ارائه شده از سوي متقاضيان است.

نوسازي بيش از 2 هزار و 500 تاکسي فرسوده تبريز با حمايت بانک شهر

رئيس سرپرستي منطقه 2 بانک شهر با اشاره به اهميت نوسازي ناوگان حمل و نقل شهري گفت: در اين حوزه بيش از 2 هزار و 500 تاکسي فرسوده تبريز در نيمه دوم سال گذشته با پرداخت تسهيلات از سوي بانک شهر نوسازي شده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، صفر صلاحلو با اشاره به حمايت‌هاي اين بانک از پروژه‌هاي شهري کلانشهرها گفت: مشارکت در اجراي طرح‌هاي پل‌هاي راه آهن، توانيز و گلکار، ميدان افلاک نما، تقاطع غير هم سطح ماران، ميدان آذربايجان، پروژه آيسان و قطار شهري در تبريز و طبقه اول پل قدس در اردبيل از جمله اقدامات بانک شهر در اين منطقه بوده است.

قرعه کشي جوايز اولين دوره جشنواره حسابهاي قرض الحسنه پس انداز بانک گردشگري

مراسم قرعه کشي جوايز اولين جشنواره حسابهاي قرض الحسنه پس انداز بانک گردشگري برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک گردشگري، در اين مراسم که منطبق با موعد از پيش اعلام شده و در روز 20 شهريور مصادف با ولادت حضرت امام موسي کاظم(ع) در ساختمان مرکزي بانک گردشگري برگزار شد، برندگان اولين دوره جشنواره حساب هاي قرض الحسنه بانک گردشگري معرفي شدند.

اعطاي بيش از 28 هزار فقره تسهيلات ازدواج و تهيه جهيزيه بانک رفاه

بانک رفاه از ابتداي مردادماه تا هفدهم شهريور ماه سالجاري تعداد 28 هزار و 773 فقره تسهيلات قرض الحسنه ازدواج و تهيه جهيزيه پرداخت کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه، در اجراي دستورالعمل بانک مرکزي و طرح ضربتي پرداخت تسهيلات قرض الحسنه ازدواج ، شعب بانک رفاه در سراسر کشور از اول مرداد تا 17 شهريور ماه نسبت به پرداخت اين تسهيلات به متقاضيان واجد شرايط اقدام و 28 هزار و 773 فقره تسهيلات ده ميليون توماني پرداخت کرده اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي