جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5659

مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي گلستان:
اختصاص 20 ميليارد تومان اعتبار به مشاغل خانگي استان گلستان


جذب اعتبارات اشتغال تا پايان آذر ماه سال جاري

با حضور مديرکل ورزش و جوانان گلستان؛
تجليل از بازنشستگان اداره کل ورزش و جوانان گلستان

رئيس بيمارستان سوم شعبان دماوند خبر داد؛
بهره‌برداري از سالن انتظار و مصلاي چندمنظوره بيمارستان سوم شعبان دماوند


در استان


خبــر


 مديرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعي گلستان:
 اختصاص 20 ميليارد تومان اعتبار به مشاغل خانگي استان گلستان 

 گرگان-قهرمان

مديرکل تعاون کار و رفاه اجتماعي گلستان از اختصاص 20 ميليارد تومان اعتبارات ويژه مشاغل خانگي به استان گلستان خبر داد.سعيد مازندراني در نشست روسا و کارشناسان اشتغال ادارات تعاون کار شهرستانها اظهار کرد: امسال اولويت برنامه موضوع اشتغال است و از تمامي فرصتها براي ايجاد اشتغال و رونق توليد بايد استفاده کرد.وي با اشاره به طرح کارورزي افزود: در سال گذشته که اين طرح در استان گلستان به صورت پايلوت انجام شد، عملکرد خوبي داشتيم و از اين تجربه در سال 96 براي تحقق برنامه پيش‌بيني شده استفاده خواهيم کرد.مديرکل تعاون کار و رفاه اجتماعي گلستان بر استفاده از ظرفيت کاريابيها در گسترش طرح کارورزي و استفاده بيشتر افراد جوياي کار از فرصتهاي موجود براي اشتغال تاکيد کرد.مازندراني با بيان اينکه ابلاغ 20 هزار ميليارد تومان تسهيلات اشتغالزايي به بانکها انجام شده است، تصريح کرد: 20 ميليارد تومان اعتبار در حوزه مشاغل خانگي به استان گلستان اختصاص پيدا کرده است.

وي تاکيد کرد: ادارات تعاون کار و رفاه اجتماعي شهرستانها، افراد جوياي کار علاقمند و داراي مهارت را شناسايي و جهت بهره‎مندي از تسهيلات مشاغل خانگي معرفي کنند.

مديرکل تعاون کار و رفاه اجتماعي گلستان با تاکيد بر جايگاه کارگروه اشتغال استان در حمايت از بنگاههاي اقتصادي زودبازده و طرحهاي اشتغالزا اذعان کرد: کارگروه اشتغال در شهرستانها با همراهي و حمايت فرمانداران فعالتر شوند تا روند اجراي سياستهاي اشتغال با سرعت بيشتري انجام شود.وي به طرح روستا- تعاون نيز اشاره کرد و گفت: فرصتهاي بالقوه هر روستا شناسايي شوند تا در قالب شرکت تعاوني ساماندهي و با پرداخت تسهيلات ارزان‌قيمت مورد حمايت قرار گيرند.


 جذب اعتبارات اشتغال تا پايان آذر ماه سال جاري 

 ساري-سميه ابوالحسني

فرماندار جويبار در هفتمين جلسه تخصصي اشتغال و رفع موانع توليد با بيان اينکه طبق بند د تبصره 16 مهلت جذب اعتبارات اشتغال تا پايان آذرماه بوده است، گفت: سهم کميته امداد 25 نفر با اعتبارات 2 ميليارد و 325 ميليون تومان بوده که تاکنون فقط يک نفر به بانکهاي عامل معرفي شده و بهزيستي از 46 نفر با اعتبار 1ميليارد و 70 ميليون تومان 16 نفر موفق به دريافت تسهيلات اشتغال شدند.

وهابي با اعلام اينکه بانک کارآفرين در سال جاري 75 نفر در قالب طرحهاي خوداشتغالي، کارآفريني و مشاغل خانگي مبلغ يک ميليارد و 385 ميليون تومان تسهيلات پرداخت کرده است، اظهار داشت: با توجه به آمارهاي ارائه شده تسهيلات پرداختي به افراد متقاضي در اين دستگاهها بسيار پايين بوده است.

معاونت کميته امداد استان مازندران هم با تاکيد بر اينکه معرفي افراد براي دريافت وام خوداشتغالي در اين نهاد طي فرايندهايي صورت مي‏گيرد، افزود: پروسه اداري اين فرايند کمي زمانبر است و اگر تعداد آمار معرفي به بانک کميته امداد پايين است بايد اين روند بطور کامل طي شود.رضايي بيان کرد: در سال جاري افزايش يارانه‎ها و حقوق مستمري‎بگيران هم در ترغيب مددجويان براي دريافت وامهاي خوداشتغالي نيز در پايين بودن اين آمار موثر بوده است.


 با حضور مديرکل ورزش و جوانان گلستان؛
 تجليل از بازنشستگان اداره کل ورزش و جوانان گلستان 

 گرگان-قهرمان

همايش بازنشستگان اداره کل ورزش و جوانان استان گلستان با تجليل از 130 بازنشسته برگزار شد. در اين مراسم باشکوه طيبي مديرکل ورزش و جوانان گلستان از حضور در جمع بازنشستگان عزيز ابراز خوشحالي کرد و همکاران باتجربه بازنشسته را سرمايه‎هاي دستگاه ورزش استان خطاب کرد.وي افزود: جايگاه همه کساني که به ورزش و مردم خدمت کرده‎اند، يکسان است و آنچه در يادها باقي مي‎ماند، خدمت صادقانه آنها به جامعه است.بهمن طيبي اظهار کرد: ورزش، ناجي جوانان جامعه ما است و اسباب سلامتي جامعه را فراهم مي‌کند از اين رو خدمت در اين عرصه براي دست‌اندرکاران ورزش افتخاراست.

مديرکل ورزش و جوانان گلستان هدف از برگزاري اين همايش را گرامي داشتن ياد و خاطره همه کساني که سال‌ها در ورزش گلستان خدمات صادقانه داشتند بيان داشت و گفت: تصميم گرفتيم تا در يک روز به ياد ماندني با بزرگان ورزش گلستان دور هم باشيم تا ضمن تجديد ديدار و خاطرات زيباي دوران خدمتي، روحيه‎اي مضاعف به مديران و کارکنان فعلي ورزش و جوانان استان تزريق شود.


 رئيس بيمارستان سوم شعبان دماوند خبر داد؛
 بهره‌برداري از سالن انتظار و مصلاي چندمنظوره بيمارستان سوم شعبان دماوند 

 دماوند- صادقعلي

رئيس بيمارستان سوم شعبان دماوند با اشاره به بهره‌برداري از سالن انتظار و مصلاي چندمنظوره اين بيمارستان خبر داد و گفت: کلينيک ويژه و انبار مرکزي بيمارستان سوم شعبان دماوند در آينده‌اي نزديک افتتاح و بهره‌برداري مي‌شود.مسعود مسلمي‎فرد در حاشيه مراسم افتتاح سالن انتظار و مصلاي چندمنظوره بيمارستان سوم شعبان دماوند با حضور مسئولان در گفتگو با خبرنگار آفرينش اظهار کرد: با توجه به شرايط بيمارستان و مشکلات ناشي از نبود سالن انتظار، تصميم بر اين شد تا فضايي به عنوان لابي در بيمارستان سوم شعبان دماوند ايجاد شود که پس از احداث ساختمان اداري توانستيم اين پروژه را مدنظر قرار دهيم.

وي افزود: بخش ديگري که امروز شاهد افتتاح آن بوديم، مصلاي چندمنظوره با هدف محلي براي عبادت و استراحت و همچنين درنظر گرفتن پدافند غيرعامل، استفاده اورژانسي در مواقع ضروري و پيشامد حوادث جاده‌اي بود که توسط خيّر احداث شد.رئيس بيمارستان سوم شعبان دماوند ادامه داد: طراحي اين مصلا به صورتي است که در عرض 150 دقيقه تبديل به اورژانس با وجود 12 تخت مي‌شود و با تدارک ديدن مانوري در اين خصوص به راحتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

مسلمي‎فرد درخصوص تأمين اعتبار اين دو طرح تصريح کرد: در مجموع اعتباري بالغ بر 360 ميليون تومان بابت مصلي و لابي در بيمارستان سوم شعبان دماوند پرداخت شد که بيش از 75 درصد آن توسط خيران تأمين گرديد.


 در استان 

 همزمان با بازگشايي مدارس؛

برگزاري جلسه هم‌انديشي آبفا با مسئولين ادارات آموزش و پرورش غرب استان تهران

شهريار- برزگر

همزمان با آغاز ماه مهر و شروع مدارس درراستاي فرهنگسازي و آموزشهاي مديريت مصرف بهينه آب اين جلسه با حضور مسئولين روابط عمومي و معاونين ادارات آموزش و پرورش با هدف هماهنگي ميان آموزش و پرورش و آبفا در سطح غرب استان تهران برگزار شد.در اين جلسه مدير دفتر روابط عمومي آبفاي غرب تهران ضمن خيرمقدم به تشريح وضعيت منابع آبي و شرايط موجود پرداخت و گزارشي از فعاليتهاي اين دفتر درراستاي فرهنگسازي ارائه داد.

عزيزااله ولي‎زاده دلاور گفت: با توجه به شعار جهاني سال به عنوان بازچرخاني آب که از سوي سازمان ملل تعريف شده است،فعاليتهاي فرهنگي دفتر روابط عمومي آبفاي شهرها و شهرکهاي غرب تهران بر مباحث بازچرخاني آب ومزاياي دفع بهداشتي فاضلاب متمرکز شده است..

او افزود:فرهنگسازي، شيوه صحيح مصرف آب در ميان دانش‌‎آموزان مقطع ابتدايي، آموزش روشهاي صرفه‎جويي معرف آب در مدرسه و خانه و توسعه مشارکت دانش‎آموزان، معلمان، مدارس و خانواده‌ها در زمينه اصلاح الگوي مصرف آب از اهداف اين شرکت است.در پايان هر کدام از مسئولين ادارات آموزش و پروررش شهرستانهاي شهريار، قدس و ملارد به ارائه نقطه‌نظرات و پيشنهادات پرداختند.

هرمزگان؛ در رده استان‎هاي نخست در زمينه کم‎تحرکي

بندرعباس - شهين صادقي

مدير شبکه بهداشت و درمان شهرستان قشم از بيماريهاي غيرواگير به عنوان علت اصلي مرگ و مير در ايران و جهان خبر داد.دکتر بهزادي خاطرنشان کرد: بر خلاف ساليان گذشته که بيماريهاي واگيردار عامل مرگ جوامع انساني بود، امروزه با توجه به شرايط شهرنشيني، تغيير سبک زندگي، تغيير الگوي مصرف، تغذيه نامناسب و کم‎تحرکي، بيماريهاي غيرواگير قلبي عروقي، تنفسي، سرطان و بيماريهاي نوپديد ديگر، مهمترين عامل مرگ و مير است.

وي با بيان اينکه مرگ بر اثر بيماريهاي غيرواگير در سنين بالاي 30 و کمتر از 70 سال بيشتر در کشورهاي کمتر توسعه‎يافته و متوسط شايع است، 76 درصد از مرگ و مير مردم کشورمان را ناشي از بيماريهاي قلبي عروقي، تنفسي، سرطان و عوامل جاده‎اي دانست.

دکتر بهزادي در بخش ديگري از گزارش خود هرمزگان را در رده استانهاي نخست در کم‏تحرکي معرفي کرد.

جزيره هنگام؛ اولين منطقه گردشگرى حلال كشور

بندرعباس- شهين صادقي

مديركل غذا، دارو و استاندارد منطقه آزاد قشم در جمع خبرنگاران گفت: جزيره هنگام توسط موسسه بين‌المللي توسعه گردشگرى حلال به‌عنوان اولين منطقه گردشگرى حلال كشور در نظر گرفته شد كه بعد اقتصادى بسيار خوبى براى منطقه آزاد قشم خواهد داشت.

كاظم قرباني با اشاره به اينكه اداره كل غذا، دارو و استاندارد به نيابت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكى بازرسى محصولات كارخانجات مواد غذايى، آشاميدنى، آرايشى و بهداشتى كه از آسيا و اروپاى غربى وارد ايران مي‌شود را به عهده دارد، افزود: دولت جمهورى اسلامى ايران تصميم به راه‌اندازي مركز ملى تحقيقات حلال در كشور گرفت چراکه امروزه مبحث حلال نه‌تنها براى مسلمانان حائز اهميت است بلكه بعد علمى و بهداشتى آن براى غيرمسلمانان نيز اثبات شده و استانداردهاى آن مورد استقبالشان واقع شده است، به‌گونه‌اي كه شرکت‌هاي بزرگى چون مک‌دونالد از استانداردهاى حلال در مواد غذايي مصرفى خود استفاده مي‌کنند.

وي با بيان اينكه اين اداره كل مجهز به تنها آزمايشگاه تخصصى مرجع حلال در جهان زير نظر مركز ملى تحقيقات حلال است، افزود: مبحث تشخيص حلال شامل سه بخش فقهى، تخصصى و آزمايشگاهى است كه بخش فقهى توسط علما، بخش تخصصى توسط كارشناسان حلال و بخش آزمايشگاهى توسط متخصصان آزمايشگاه حلال است.

وي بيان داشت: بازرسى ملى در حوزه‌هاي مختلفى مثل خودرو، آسانسور، كليه كالاها تنها بخشى از فعاليت‌هاي اين اداره كل است همچنين تمام كالاهايى كه از سراسر دنيا وارد ايران مي‌شود توسط مراكز ما در مبدأ و مقصد بازرسى مي‌شوند.

رييس کميسيون کشاورزي اتاق بازرگاني اصفهان:

شناسنامه‎دار کردن اراضي کشاورزي ضروري است

رييس کميسيون کشاورزي، آب و محيط زيست اتاق بازرگاني اصفهان با اشاره به لزوم بهينه سازي مصرف آب کشاورزي و مديريت منابع آب گفت: اجراي برنامه‌هايي نظير تثبيت مالکيت و شناسنامه دار کردن اراضي کشاورزي در حفظ کاربري اراضي کشاورزي ضروري است.

حميدرضا قلمکاري در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، درخصوص پيشنهادات و انتظارات فعالان بخش کشاورزي استان از وزير کشاورزي اظهار کرد: برنامه اجرايي توليد محصولات و نهاده‌هاي راهبردي، تهيه برنامه کشت منطقه‌اي (طرح الگوي کشت)، بهينه سازي مصرف آب کشاورزي و مديريت منابع آب، تجهيز، ايجاد و توسعه سامانه‌هاي نوين آبياري، تسطيح و نوسازي اراضي، توسعه و فرآوري گياهان دارويي و زنبورداري از مهم‌ترين برنامه‌هاي پيشنهادي اولويت‌دار در بخش کشاورزي استان و کشور است.

وي افزود: هم‌چنين از ديگر برنامه‌هاي پيشنهادي اولويت‌دار در بخش کشاورزي مي‌توان به توسعه کشت‌هاي متراکم و گلخانه‌اي و احياي باغات، ايجاد، ترويج و توسعه مجتمع‌هاي کشت محصولات گلخانه‌اي، توسعه پرورش آبزيان، معرفي گياهان جديد مقاوم در مقابل کم‌آبي به خصوص گياهان علوفه‌اي، برنامه اجرايي حفاظت و صيانت از منابع طبيعي و عمليات آبخيزداري و... اشاره کرد.

رييس کميسيون کشاورزي، آب و محيط زيست اتاق بازرگاني اصفهان اضافه کرد: در اين راستا، ضروري است حمايت‌هاي لازم از تشکيل و توسعه شرکت‌هاي دانش بنيان در بخش کشاورزي، احداث و توسعه شهرک‌هاي علمي- تحقيقاتي کشاورزي، انواع کلينيک‌هاي گياه پزشکي، آب و خاک و حفظ نباتات و ايجاد و توسعه واحدهاي مکانيزاسيون کشاورزي صورت گيرد.

قلمکاري تصريح کرد: هم‌چنين بايد محل‌هاي ذخيره‎سازي، صنايع تبديلي و فرآوري محصولات کشاورزي، درجه‎بندي و بسته‎بندي انواع محصولات کشاورزي، خشکبار و فرآورده‌هاي دامي و فرآوري ضايعات کشاورزي و تبديل آن به خوراک دام و طيور و... تجهيز شوند.


 خبــر 

 مدير امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي آذربايجان غربي:

فعاليت 721 شرکت تعاوني توليدي در آذربايجان غربي

اروميه- يزدان پناه

مدير امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي آذربايجان غربي از اشتغال حدود 38هزار نفر در بخش تعاون استان خبرداد.

علي دهقاني با اشاره به نقش موثر تعاونيها در ايجاد شغل پايدار در استان از اشتغال حدود 38هزار نفر در تعاونيهاي استان خبر داد و افزود: به طور تقريبي 2هزار تعاوني فعال در سطح استان داريم که از اين تعداد 451 شرکت تعاوني در اروميه مشغول به فعاليت هستند.

وي درخصوص فعاليت تعاونيهاي استان در بخشهاي مختلف اظهار کرد: تعاونيهاي استان بيشتر در بخشهاي خدماتي، کشاورزي، مسکن، تامين نياز مصرف‎کنندگان، و شرکتهاي تعاوني چندمنظوره فعاليت دارند.

قائم مقام اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي آذربايجان غربي با تاکيد بر تاثير تعاونيهاي توليدي در بهبود وضعيت اقتصادي استان و همچنين ايجاد شغل براي مردم خاطرنشان کرد: در آذربايجان غربي تعداد 721 شرکت تعاوني فعال در بخش توليد فعاليت دارند که سهم شهرستان اروميه از تعاونيهاي توليدي استان 111شرکت تعاوني است.

دهقاني با اشاره به لزوم حمايت از تعاونيها تصريح کرد: درصورت تامين اعتبارات موردنياز، همه ساله بسته‎هاي حمايتي متنوعي به صورت ابلاغي از سو وزارت متبوع ارسال مي‎شود که از آن جمله مي‌توان به بهبود چرخه‎هاي بهره‏وري، کمک به اخذ استانداردهاي مديريتي و بين‎المللي، کمک جهت حضور در عرصه نمايشگاههاي داخلي و بين‎المللي و ارائه برخي اولويتها و معافيتها در اين زمينه اشاره کرد.

وي همچنين برگزاري آموزشهاي تخصصي به صورت رايگان و در صورت اعلام نياز و درخواست از سوي تعاونيها و نيز برگزاري دوره‎هاي الزامي عمومي را از ديگر حمايتهاي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي از فعالان عرصه تعاون استان برشمرد.

مدير امور تعاون اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعي آذربايجان غربي درخصوص برنامه‎هاي اين اداره کل براي افزايش تعاونيهاي استان گفت: اولويت وزارت متبوع و به تبع آن اين اداره کل در وهله اول تقويت تعاونيهاي فعال موجود و کمک به فعاليت تعاونيهاي راکد و غيرفعال و در وهله دوم ايجاد تعاونيهاي جديد و قدرتمند در قالب گرايشهاي نو از جمله تعاونيهاي تامين نياز، تعاونيهاي فراگير ملي، تعاونيهاي توسعه و عمران شهرستاني است.

مديرعامل شرکت عمران پرديس:

افتتاح مسکن مهر پرديس هر ماه انجام مي‌شود

پرديس-خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت عمران شهر جديد پرديس گفت: افتتاح مسکن مهر پرديس هر ماه انجام مي‌شود و افتتاح‌ها طي ماه‌هاي اخير سرعت بيشتري گرفته است.

سعيد غفوري در حاشيه افتتاح پروژه‌هاي مسکن مهر پرديس در گفت‌وگو با خبرنگار آفرينش اظهار داشت: در ادامه افتتاح‌هاي مسکن مهر شهر جديد پرديس که از ابتدا بنا و سياست ما در آن محله‌محوري بود، کار را در يکي از محلات فاز هشت پرديس از اواخر سال گذشته با افتتاح دو مرکز آموزشي، يک باب مسجد و يک پارک محله‌اي آغاز کرديم.

وي گفت: در ادامه همان افتتاح‌ها، يک هزار و 112 واحد مسکوني در هفت نقطه متفاوت فاز هشت پرديس افتتاح شد و در آينده تحويل متقاضيان خواهيم داد.

مديرعامل شرکت عمران شهر جديد پرديس افزود: در فاز 11 پرديس نيز دو هزار و 6 واحد مسکوني را افتتاح و روند تحويل آن را آغاز کرديم؛ در مجموع سه هزار و 218 واحد مسکن مهر با حضور معاون وزير راه و شهرسازي و قائم‌ مقام وزير راه و شهرسازي در طرح مسکن مهر افتتاح شد. غفوري ادامه داد: افتتاح‌ها طي ماه‌هاي اخير سرعت بيشتري گرفته است و تا امروز 21 هزار و 700 واحد مسکوني را افتتاح کرده‌ايم؛ اما راه دشواري در پيش داريم.

وي تصريح کرد: با همتي که در مسئولان شرکت مادر تخصصي عمران شهرهاي جديد و ديگر دستگاه‌ها وجود دارد، اميدواريم هر چه بيشتر اين روند سرعت بگيرد.

مديرعامل شرکت عمران شهر جديد پرديس اضافه کرد: تلاش داريم تا با تعامل با ديگر دستگاه‌ها همين همت را در پيش گرفته تا در افتتاح بعدي دو برابر تعداد واحدهاي اخير را افتتاح کنيم و روند افتتاح، تحويل و سکونت تا پايان سال ادامه داشته باشد.

وي درخصوص زمان افتتاح بعدي در پرديس اظهار کرد: با تأکيد رئيس‌جمهوري و مقام عالي وزارت راه و شهرسازي سعي داريم افتتاح مسکن مهر پرديس را هر ماهه به‌صورت مداوم انجام دهيم و در انتهاي مهرماه در صورت رسيدن به تعداد مدنظر واحدهاي آماده تحويل، اين اقدام انجام خواهد شد.

غفوري درخصوص عدم اسکان متقاضيان در واحدهاي تحويل‌شده گفت: مجموعه‌اي از عوامل در شهر جديد پرديس و مسکن مهر آن وجود دارد که ازجمله تعامل با دستگاه‌هاي خدمات‌رسان و خدمات زيربنايي و روبنايي که بخشي از اين خدمات بر عهده شرکت عمران شهر جديد پرديس است و بايد انجام شود.

وي تصريح کرد: فاز 11 پرديس و محله ايرانشهر با امکانات کامل مراکز آموزشي، واحدهاي تجاري، مسجد و... افتتاح شده و مردم به مرور در آن ساکن شدند و براي ديگر محلات نيز با ورود دستگاه‌هاي خدمات‌رسان بايد کار را انجام دهيم و با اين اقدامات و افزايش تعامل‌ها سعي در سرعت بخشيدن به ارائه خدمات داريم.

مديرعامل شرکت عمران شهر جديد پرديس گفت: امروز بايد دستگاه‌هاي متولي پاي‌کار باشند تا با سرعت بخشيدن به تحويل و نصب انشعابات در بخش‌هاي آب، برق، گاز و فاضلاب توسط آنها و با هماهنگي و سرعت بيشتر اين رغبت در مردم به وجود بيايد تا به‌سرعت در پرديس ساکن شوند.

افتتاح دادسراي نظامي ناحيه غرب استان تهران

شهريار- برزگر

دادسراي نظامي ناحيه غرب استان تهران با حضور مقامات سازمان قضايي نيروهاي مسلح افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار ما، در اين مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين بهرامي رييس سازمان قضايي نيروهاي مسلح کشور، فراتي رييس سازمان قضايي نيروهاي مسلح استان تهران، حسيني رييس دادگستري شهرستان شهريار، ناجي فرماندار شهرستان شهريار و ديگر مسئولان حضور دارند.

پس از افتتاح، از بخش‌هاي مختلف اين دادسرا بازديد به عمل آمد.

دادسراي نظامي ناحيه غرب استان تهران جنب ساختمان دادگستري شهرستان شهريار قرار دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي