جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5659

وزير نفت:
توليد نفت به سبب نبود سرمايه در حال کاهش است


سامان‌دهي‌ سهميه سوخت بر اساس پيمايش در ناوگان عمومي درون‌شهري


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت:
  توليد نفت به سبب نبود سرمايه در حال کاهش است 

 
بيژن زنگنه گفت: ما به خاطر قراردادهاي جديد نفتي توهين‌هاي بسياري شنيديم. عده‌اي در مورد مديريت جهادي حرف مي زنند که در زندگي يک روز جهاد نکرده‌اند، اينها از پديده هاي جمهوري اسلامي هستند که مدعي ميراث خود از جبهه هايي هستند که در آن ها شرکت نداشتند.به گزارش ايلنا، بيست و نهمين گردهمايي فرماندهان رزمي مهندسي جنگ جهاد سازندگي با حضور محمود حجتي وزير جهاد کشاورزي، بيژن زنگنه وزير نفت، حسن صالحي رئيس سازمان شيلات، اسکندر زند معاونت تحقيقات وزارت جهاد کشاورزي، مهدي خلج رئيس دامپزشکي کشور، اميري معاونت پارلماني رئيس جمهور، جوادي معاون توسعه و منابع انساني وزارت جهاد و مهدي کلي مشاور وزير در امور ايثارگران و جمعي از خانواده هاي شهدا و رزمندگان جهاد سازندگي در سالن خوشه وزارت جهاد کشاورزي برگزار شد.

در اين مراسم بيژن زنگنه وزير نفت اظهار کرد: عرصه آتش و خون عرصه پر باري است. جوانان بسياري خود را نثار جمهوري اسلامي ايران کردند. در آن روزها ضرورت بود براي حفظ دين، ايران و جمهوري اسلامي عده‌اي جان خود را فدا کنند و امروز هم ما به همان مجاهدت‌ها نياز داريم.وي افزود: اين فکر که دين اسلام و ايران از هم جداست کاملا اشتباه است، ايران و اسلام غير قابل تفکيک است. کسي که فرهنگ و هويت ايراني اسلامي را نمي شناسد اين حرف‌ها را مي‌زنند. کسي که براي عظمت سربلندي ايران کار مي کند همان کسي است که براي عظمت اسلام جهاد مي‌کند.

وزير نفت مشکلات کشور را برشمرده و خاطر نشان کرد: بيکاري، رشد اقتصادي، برهم خوردن تعامل با دنيا، بانک، اقتصاد و وضع زندگي مردم مشکلات کشور است که براي حل آن عزمي جهادي لازم داريم. ما در وزارت نفت با اهداف متعدد کار را شروع کرديم. توليد ما به خاطر نبود سرمايه در حال کاهش است. صادرات نفت در سال 92 به زير يک ميليون بشکه رسيد که با برداشته شدن تحريم ها افزايش يافت و به ميزان پيش از تحريم رسيد.

وي افزود: توليد را با زحمت زياد افزايش داديم اما قيمت نفت پايين آمد و همه من را مقصر مي دانستند. در حالي که اگر من حرف عربستان را قبول مي کردم منافع کشور به خطر مي افتاد.زنگنه با تاسف بيان کرد: عده اي در کشور نمي فهمند و بدون اطلاع، سخنگوي عده‌اي ديگر مي شوند. ما به فناوري و مديريت خارجي نيازمنديم. ما به سرمايه 50 ميليارد دلاري براي توسعه فاز اول نياز داريم. يک ميدان نفتي ما ساليان دراز است که 50 هزار بشکه نفت توليد مي کند در حالي که با تکنولوژي جديد مي تواند تا 400 هزار بشکه توليد داشته باشد و اين امر با قراردادهاي نفتي که ما بسته‌ايم ميسر مي شود.

وي افزود: ما به خاطر قراردادهاي جديد نفتي توهين‌هاي بسياري شنيديم. عده‌اي در مورد مديريت جهادي حرف مي زنند که در زندگي يک روز جهاد نکرده‌اند، اينها از پديده هاي جمهوري اسلامي هستند که مدعي ميراث خود از جبهه هايي هستند که در آن ها شرکت نداشتند.وزير نفت در ادامه خاطر نشان کرد: وزيران جهادي که سابقه جهاد دارند مانند آقاي آخوندي و دکتر هاشمي موفق‌ترين وزراي کابينه بوده و هستند.اينها کساني بودند که براي عکس يادگاري به جبهه نرفته بودند. به ما تهمت زدند که پاي خارجي‌ها را به کشور باز کرده و به ملت خيانت کرده‌ايم. ما مي خواهيم کشور را آباد کنيم اما نمي خواهيم شر درست کنيم و با شعار زدگي ايران را نابود کنيم.زنگنه در پايان گفت: کشورهاي کوچک توليدشان از ما بيشتر است. ما چه بخواهيم و چه نخواهيم از بنيانگذاران جمهوري اسلامي و موسسان اين نظام هستيم و نمي توانيم از هيچ منفعتي براي کشور کوتاه بياييم.


 سامان‌دهي‌ سهميه سوخت بر اساس پيمايش در ناوگان عمومي درون‌شهري 

 
سخنگوي کارگروه سامانه نظارت و پايش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل عمومي‌ با اشاره به روند مطلوب پروژه اختصاص سهميه سوخت بر اساس پيمايش به ناوگان عمومي درون‌‌شهري، از اجراي بسيار موفق پروژه در ناوگان برون‌شهري و کاهش روزانه 8 ميليون ليتر‌ مصرف گاز‌وئيل گفت.

شهرام آدم‌نژاد در گفت‌وگو با فارس، درباره برنامه‌هاي انجام شده در حوزه پايش مصرف سوخت ناوگان حمل و نقل عمومي، اختصاص سهميه سوخت براساس پيمايش و صرفه‌جويي حاصل از آن،‌ بيان کرد: با توجه به مصوبه هيأت وزيران مقرر شد توزيع سوخت گازوئيل براي ناوگان حمل و نقل عمومي براساس پيمايش انجام شود.

سخنگوي کارگروه سامانه نظارت و پايش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل عمومي‌ افزود: در اين راستا طي همکاري شرکت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، وزارت راه و شهرسازي، وزارت کشور، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، ستاد مديريت حمل و نقل سوخت و ارگان‌هاي ذي‌ربط، کارگروهي در اين باره تشکيل شد.

آدم‌نژاد افزود: از سال 94 طرح توزيع سوخت بر اساس پيمايش انجام شد و کارگروه سامانه نظارت و پايش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل عمومي‌ در اين زمينه فعاليت خود را آغاز و تصميمات زيادي اتخاذ کرد.

سخنگوي کارگروه سامانه نظارت و پايش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل عمومي‌ با بيان اينکه اين کارگروه کميته‌هاي مختلفي ايجاد کرد، افزود:‌ ابتدا به دنبال آن رفتيم که داده‌ها و اطلاعات ما در حوزه حمل و نقل‌ کشور و ميزان مصرف سوخت شناسايي شوند و برنامه‌ريزي درستي براي آن داشته باشيم.

وي با اشاره به مشکلات آغازين پروژه بيان کرد: در روزهاي اول اجراي اين پروژه، حتي جايگاه‌هاي ارائه سوخت هم آنلاين نبود و تغيير اساسي بايد در آنها ايجاد مي‌شد يا اينکه تعداد طبقه‌بندي‌ها حدود 10 عدد بود که امروز به ازاء هر خودرو يک طبقه‌بندي داريم‌ يعني اگر 800 هزار دستگاه خودرو در ناوگان فعال باشد، 800 هزار طبقه‌بندي ايجاد شد و اين بزرگترين فهمي بود که بايد از اين پروژه داشته باشيم.

سخنگوي کارگروه سامانه نظارت و پايش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل عمومي‌ اظهار داشت: مشکلات زيادي در رابطه با انتقال اطلاعات داشتيم و در ارتباط با شناخت چارچوب‌ها هم موانعي وجود داشت که همه رفع شد.

وي با بيان اينکه در قالب دو پيش‌فرض کار را جلو برديم، افزود: پيش‌فرض اول آن بود که شناسه‌ها را به درستي محاسبه کنيم، يعني مثلاً اسناد حمل، ميزان مصرف سوخت و غيره را به درستي استخراج کنيم و به همين دليل به دنبال راه‌اندازي «جدول قواعد» رفتيم، که اين جدول قواعد هم چندين بار تغيير يافت.

سخنگوي کارگروه سامانه نظارت و پايش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل عمومي‌ بيان کرد: همه هنر کاري که در اين زمينه بروز يافت را مي‌توان در دو عدد تعريف کرد و آن اعداد نشان‌دهنده‌ بزرگي و مزيت پروژه است؛ ‌قبل از اجراي اين طرح، 120 ميليون ليتر سهميه گازوئيل ارائه مي‌شد که شامل همه ناوگان درون و برون‌شهري بود که از اين 120 ميليون ليتر 52 تا 56 ميليون ليتر مصرف مي‌شد و اين به معناي وجود انحراف معيار در عملکرد قبلي ما بود.

آدم‌نژاد افزود:‌ انحراف معيار ميزان سهميه‌ها تا مصرف، قبل از اجراي طرح بسيار زياد بود، اما با اجراي اين سيستم در حال حاضر 65 ميليون ليتر سهميه ارائه مي‌شود، در حالي که مصرف ما حدود 44 ميليون ليتر است و اين رقم نصف شده است. اين قاعده کلي است، در واقع فاصله بين 56 تا 44 ميليون ليتر را هم بايد در نظر بگيريم؛ يعني 8 ميليون ليتر در روز نسبت به قبل از اجراي طرح مصرف کاهش يافته است.

سخنگوي کارگروه سامانه نظارت و پايش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل عمومي‌ در پاسخ به اين سؤال که چه ميزان از اين رقم مربوط به اجراي طرح پيمايش است، گفت: بيان عدد دقيق در اين حوزه مشکل است، اما با تحليل و داده‌کاوي اعداد مي‌توان گفت که قسمت عمده اين صرفه‌جويي نتيجه اجراي طرح پيمايش مصرف سوخت است.

آدم‌نژاد بيان کرد: اين در حالي است که در سال جاري افزايش تردد ناوگان و همچنين افزايش ناوگان داشته‌ايم و اين صرفه‌جويي قابل ملاحظه است،در واقع منافعي از اجراي اين طرح در حوزه کاهش مصرف سوخت عايد کشور شد.

وي در تشريح ديگر مزياي‌ اجراي پروژه اظهار داشت: از ديگر مزاياي اجراي اين پروژه ‌‌ساماندهي ناوگان حمل و نقل عمومي کشور بود، با اجراي اين طرح، تردد يکسر خالي ناوگان کمتر شد، ترددهاي زائد بسيار کم شد و مديريت تردد در دستورکار قرار گرفت.سخنگوي کارگروه سامانه نظارت و پايش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل عمومي‌ اضافه کرد: همچنين صدور اسناد صوري در بخش حمل و نقل جاده‌اي کاهش يافت و مهمتر از همه آنکه با اجراي اين پروژه در سيستم حمل و نقل عمومي جاده‌اي، مديريت مصرف سوخت در بخش درون‌شهري نيز آغاز شد.

آدم‌نژاد ادامه داد: در اين راستا وزارت کشور از ابتداي امسال موضوع ساماندهي سهميه سوخت ناوگان حمل و نقل عمومي درون‌شهري را در دستورکار قرار داد، در ابتدا ناوگان را شناسايي مي‌کنند و سپس معيارهايي براي دادن مستندات حمل به اين ناوگان وجود دارد و شهرداري مربوطه «داکيومنت‌حمل» به ناوگان ارائه مي‌دهد.

وي اظهار داشت: در کل با اجراي اين طرح نظام ناوگان حمل و نقل عمومي کشور به سمت مستندسازي درست‌تر حرکت کرد؛ در بخش برون‌شهري که از قبل سهميه‌بندي وجود داشت و با اجراي اين سامانه ‌نظام‌مندتر شد و در بخش درون‌شهري هم چنين سيستمي را نداشتيم که آغاز شد.

آدم‌نژاد اظهار داشت: اجراي طرح پايش مصرف سوخت در ناوگان درون‌شهري نيز مانند ناوگان برون‌شهري بسيار مثمرثمر خواهد بود، هم‌اکنون اين پروژه در درون‌شهري شروع شده است و با مدل‌سازي‌هايي که در جدول قواعد انجام شده است، اين اختصاص سهميه براساس پيمايش در ناوگان درون‌شهري نيز انجام مي‌دهيم.

سخنگوي کارگروه سامانه نظارت و پايش هوشمند تردد ناوگان حمل و نقل عمومي‌ ادامه داد: سامان يافتگي بخش حمل و نقل درون‌شهري از مزاياي اجراي اين سيستم است و داشتن داده‌هاي ثبتي و مديريت نظام‌مند با بهره‌وري بالا از مزاياي اجراي اين طرح است.


 معادلات انرژي 

 واردات نفت هند از ايران کاهش يافت

طبق آمار نفتکش‌ها و منابع تجاري، واردات نفت پالايشگاه خصوصي هندي "اسار اويل" از ايران در اوت نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ميزان سه چهارم کاهش يافت و در مقابل، خريدش از ونزوئلا افزايش پيدا کرد.به گزارش ايسنا، غول نفتي روسي روس‌نفت و شرکايش از جمله شرکت ترافيگورا و صندوق روسي يو سي پي قرارداد 12.9 ميليارد دلاري براي خريد 98.3 درصد سهم در شرکت اسار اويل را ماه گذشته نهايي کردند.

رويترز سال گذشته گزارش کرده بود که روس‌نفت که در دارايي‌هاي بالادستي ونزوئلا سهم دارد و با شرکت دولتي PDVSA قرارداد خريد نفت دارد، قصد دارد نفت ونزوئلا را به پالايشگاه وادينار با ظرفيت پالايش 400 هزار بشکه در روز در غرب هند عرضه کند.

بر اساس گزارش رويترز، اسار در ماه اوت 60 هزار و 800 بشکه نفت از ايران وارد کرد که حدود 60 درصد نسبت به ژوئيه کاهش داشت. در مقابل واردات نفتش از ونزوئلا بيش از دو برابر شد و از 63 هزار بشکه در روز در ژوئيه و حدود 67 هزار بشکه در روز در اوت سال گذشته، به حدود 172 هزار بشکه در روز در اوت رسيد.

طبق آمار، اين پالايشگاه در هشت ماه نخست امسال 18 درصد نفت کمتري از ايران خريداري کرد که به حدود 140 هزار بشکه در روز بالغ شد.

وزير انرژي روسيه:

صادرات نفت ايران به روسيه به زودي آغاز مي‌شود

وزير انرژي روسيه گفت، تحويل نفت ايران به روسيه در قالب برنامه «نفت در برابر کالا» ممکن است به زودي آغاز شود.

به گزارش تسنيم به نقل از خبرگزاري تاس، الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه گفت، تحويل نفت ايران به روسيه از طريق شرکت پرومسيري ايمپورت، وابسته به وزارت انرژي اين کشور در قالب برنامه «نفت در برابر کالا» ممکن است به زودي آغاز شود. به گفته نواک، شرايط اين توافق نهايي شده است.

وزير انرژي روسيه افزود: من اميدوارم (اين توافق) در آينده نزديک انجام شود. ترتيبات در مرحله نهايي قرار دارد.

پيشتر اعلام شده بود، ايران و روسيه توافق «نفت در برابر کالا» را نهايي کرده اند. بر اساس اين توافق، روسيه روزانه 100 هزار بشکه نفت از ايران وارد خواهد کرد.

الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه چند ماه پيش گفته بود، همکاري هاي بين ايران و روسيه در قالب برنامه «نفت در برابر کالا» ممکن است در سال 2017 آغاز شود.

تسهيلات جديد حساب ذخيره ارزي براي واحد پتروشيمي مقروض

بر اساس مصوبه هيئت امنا حساب ذخيره ارزي، دوره استفاده از تسهيلات و دوره بازپرداخت يک شرکت پتروشيمي وام گيرنده از حساب مذکور بار ديگر تمديد شد.به گزارش تسنيم، هيئت امنا حساب ذخيره ارزي در جلسه کميسيون اقتصاد و به پيشنهاد بانک مرکزي و به استناد ماده 17 قانون احکام برنامه هاي دائمي توسعه کشور، دوره استفاده تسهيلات اعطايي از محل حساب ذخيره ارزي شرکت متانول کاوه را بار ديگر تمديد کرد.

در اين مصوبه آمده است، دوره استفاده تسهيلات اعطايي از محل حساب ذخيره ارزي به شرکت متانول کاوه براي آخرين بار به مدت يک سال اضافه و به تبع آن همين مدت به دوره تامين مالي اضافه مي‌شود، به نحوي که دوره استفاده به هشت سال (از 88 تا 96) و دوره باز پرداخت به پنج سال از 96 تا 1401 تغيير مي‌يابد.

در بند 2 مصوبه مذکور تاکيد شده است، در صورت عدم پرداخت اقساط بعد از مدت ياد شده جرائم از زمان اتمام دوره استفاده قبلي محاسبه و وصول خواهد شد.در خرداد ماه سال جاري نيز، هيئت امناي اين حساب، به يک شرکت پتروشيمي تسهيلات با دوره استفاده 7 ساله، دوره تنفس 6 ماه و دوره بازپرداخت 5 سال اعطا کرده بود. بر اساس اين مصوبه که به امضاي اسحاق جهانگيري رسيد، دوران مشارکت مدني يا استفاده شرکت مذکور از تسهيلات 10 ماه، دوران تنفس، 6 ماه و دوران بازپرداخت تسهيلات يک سال افزايش يافت.گفتني است، حساب ذخيره ارزي يک حساب دولتي است که اگر دولت پس از دخل و خرج‌هاي پيش‌بيني شده درآمد زيادي کسب کرد بايد آن مبالغ را به حساب ذخيره ارزي واريز کند.


 ميز خبر  

 جزئيات نشست اوپک در وين

وزراي کشورهاي عضو اوپک در وين اتريش با يکديگر گفت‌وگو کرده و اين گفت‌وگوها بدون ارائه تصميم قطعي درباره تمديد يا پايان يافتن توافق کاهش عرضه سال 2016، پايان يافت.

به گزارش فارس، به نقل از بلومبرگ، اعضاي اوپک و روسيه در وين اتريش با يکديگر گفت‌وگو کردند.

در اين گفت‌وگوها از کشورهاي توليدکننده نفت خواسته شد تا با همکاري براي از بين بردن کامل مازاد عرضه نفت موجود در بازار جهاني به تحقق کامل اهداف توافق کاهش عرضه اوپک و روسيه که در سال 2016، شکل گرفت کمک کنند.

در حال حاضر با توجه به روند افزايشي قيمت نفت در بازار جهاني اوپکي‌ها انگيزه زيادي براي ادامه اجراي توافق کاهش عرضه نفت به بازار جهاني دارند.

در نشست وزراي کشورهاي عضو اوپک که در مجموع حدود نيمي از نفت مورد نياز جهان را تأمين مي‌کنند، از افزايش قيمت نفت در بازار جهاني و رسيدن آن به بالاترين ميزان در 6 ماه گذشته ابراز رضايت کردند.

البته نگراني‌ها همچنان براي اعضاي اوپک ادامه دارد چرا که پيش‌بيني‌ها از توليد نفت شيل آمريکا از سال آينده خبر مي‌دهد و به همين دليل به نظر مي‌رسد اوپکي‌ها بايد پيش از تصميم‌گيري درباره پايان دادن به پايين نگه داشتن عرضه به تداوم اجراي آن فکر کنند.

اعصان المرزوق، وزير نفت کويت، در اين نشست اعلام کرد: روند اجراي توافق به خوبي پيش مي‌رود و ما اميدوار هستيم که نفت ذخيره‌شده کشورها در زمان باقيمانده به انقضاي توافق کاهش عرضه به اتمام برسد، اما هنوز مشخص نيست که اين توافق نياز به تمديد دارد و يا در زمان انقضاي آن پايان خواهد يافت.

هم اکنون 9 ماه از آغاز اجراي توافق کاهش عرضه اوپک و غيراوپکي‌ها مي‌گذرد و اجراي آن نتايج مثبت و منفي گوناگوني در بر داشته است.

محمد بارکيندو دبيرکل اوپک، اعلام کرده است که اجراي اين توافق توانسته است به شدت نفت ذخيره‌شده شناور کشورها را کاهش دهد و از سوي ديگر ماه گذشته شاهد آن بوديم که کشورهاي عضو اوپک صددرصد به تعهدات خود در قبال اين توافقنامه عمل کردند.

اطلاعات آژانس بين‌المللي انرژي نشان مي‌دهد:‌در صورتي که اين سطح از عمل به تعهدات از سوي اعضاي اوپک ادامه يابد، سال آينده شاهد رسيدن عرضه و تقاضا به تعادل خواهيم بود، اما پايان دادن به اجراي توافق و از سرگيري بالا رفتن صادرات نفت کشورها مي‌تواند مازاد عرضه را به بازار بازگرداند.

رويترز:

صادرات نفت فوق‌سبک ايران به کمترين ميزان در5 ماهه گذشته مي‌رسد

منابع آگاه اعلام کردند: ميزان صادرات نفت فوق‌سبک ايران (ميعانات گازي) در ماه اکتبر به کمترين ميزان 5 ماهه گذشته مي‌رسد، ميزان واردات کره‌جنوبي از ايران به نصف کاهش مي‌يابد.به گزراش فارس به نقل از رويترز، يک منبع آگاه اعلام کرد: پيش‌بيني مي‌شود ميزان نفت فوق‌سبک ايران (ميعانات گازي)،‌ در ماه اکتبر (مهر) به کمترين ميزان 5 ماه گذشته برسد، چرا که ميزان واردات بزرگ‌ترين خريدار اين نوع نفت يعني کره‌جنوبي به نصف کاهش مي‌يابد.

پيش از اين 6 منبع آگاه اعلام کرده بود که شرکت ملي نفت ايران به خريداران آسيايي خود اطلاع داده که به دليل تعميرات و نگهداري ميدان گازي پارس‌جنوبي ميزان صادرات ميعانات گازي خود را در ماه اکتبر کاهش خواهد داد.اين منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد: ايران به دنبال اين است که در ماه اکتبر 295 هزار بشکه در روز ميعانات گازي صادر کند که اين رقم 31 درصد نسبت به پيش‌‌بيني براي اين ماه کاهش دارد. انتظار کاهش صادرات ميعانات گاز ايران باعث شد که قيمت اين نوع نفت براي قطري‌ها به بيشترين ميزان 10 ماهه گذشته برسد و قيمت اين نوع نفت بري ساير کشورها نظير مالزي نيز افزايش يابد.اين منبع آگاه اعلام کرد:‌ ميزان صادرات ميعانات گازي ايران براي کره‌‌جنوبي در ماه اکتبر با کاهش 50 درصدي مواجه مي‌شود و احتمالا اين کاهش تا ماه نوامبر نيز ادامه يابد.اين منابع آگاه اعلام کردند:‌شرکت‌هاي کره‌اي نظير SK انرژي، هيوندا اويلبانک و هانواتوتال پتروکميکال جايگزين‌هايي را براي واردات اين نوع نفت از ايران پيدا کرده‌اند. کيم‌وو کيونگ سخنگوي SK و مالک بزرگ‌ترين پالايشگاه کره‌جنوبي، گفت:‌ شرايط را کاملاً رصد مي‌کنيم که مدت زمان اين کاهش تا چه زماني به طول مي‌انجامد. ضمن اينکه انتظار مي‌رود کشورهاي نظير امارات متحده عربي و ژاپن به ترتيب 110 و 14 هزار در ماه اکتبر ميزان خريد خود را افزايش دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي