جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5659

به منظور حل مشکل واحدهاي صنعتي صورت گرفت:
تشکيل جلسه سه وزيربه همراه رئيس کل بانک مرکزي

معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي:
درخواست صدور دسته چک نيازي به مراجعه شعبه ندارد


بررسي کاهش زمان انتظار دريافت وام خريد خانه در دولت


نهادهاي مالي


يادداشت


تريبون


 به منظور حل مشکل واحدهاي صنعتي صورت گرفت:
 تشکيل جلسه سه وزيربه همراه رئيس کل بانک مرکزي  

 
وزراي صنعت، معدن و تجارت، تعاون، کار و رفاه اجتماعي، امور اقتصادي و دارايي به همراه رئيس کل بانک مرکزي به منظور حل مشکل واحدهاي صنعتي به ويژه در شهر اراک تشکيل جلسه دادند.به گزارش ايسنا، محمد شريعتمداري، علي ربيعي، مسعود کرباسيان و ولي‌الله سيف جهت حل مشکلات واحدهاي صنعتي در اراک تشکيل جلسه دادند تا چاره‌انديشي به منظور حمايت از توليد داخلي و احقاق حقوق مربوط به کارگران در دستور کار قرار گيرد.

علاوه بر مسئولان عنوان شده، روساي سازمان خصوصي‌سازي، امور مالياتي، تامين اجتماعي، نمايندگان مجلس و استاندار مرکزي نيز حضور داشتند که در اين راستا مسئولان سازمان خصوصي‌سازي بر نظارت خود جهت انجام تعهدات و پرداخت حقوق کارگران توسط شرکت‌هاي داراي مشکل تاکيد کردند.

در اين جلسه همچنين وزير صنعت، معدن وتجارت خواستار حل مشکل مربوط به پرداخت حقوق و دستمزد کارگران، فعال‌تر کردن توليد و ايجاد بازار داخلي و عدم لحاظ چک برگشتي و بدهي‌هاي معوق در دريافت اعتبار ضمانت‌نامه و سرمايه در گردش از سوي بانک‌هاي عامل شد.همچنين با تشريح مشکلات واحدها از سوي نمايندگان کارگري، مقرر شد سازمان‌هاي امور مالياتي و تامين اجتماعي نسبت به تقسيط بدهي‌هاي معوق، همکاري‌هاي لازم را داشته باشد.هفته گذشته نيز وزير صنعت، معدن و تجارت در جلسه‌اي با حضور علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي - ولي‌الله سيف رييس کل بانک مرکزي - بر لزوم سرعت بخشيدن به پرداخت تسهيلات توسط شبکه بانکي به منظور نوسازي خطوط توليد بنگاه‌هاي کوچک و متوسط جهت تحول در تکنولوژي توليد تاکيد کرد.در سال گذشته بيش از 230 هزار ميليارد تومان منابع توسط نظام بانکي به بخش‌هاي صنعتي، معدني و بازرگاني تزريق شد و وزير صنعت، معدن و تجارت از رييس کل بانک مرکزي درخواست کرد تا طرح حمايت از رونق اقتصادي مانند سال گذشته مدنظر قرار گيرد تا عملکرد مثبت‌تري در طول شش ماهه دوم سال نسبت به شش ماهه ابتدايي به ثبت برسد.


 معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي:
 درخواست صدور دسته چک نيازي به مراجعه شعبه ندارد 

 معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي گفت: مقررات صدور چک با سامانه صياد نسبت به گذشته تغييري نکرده است و صياد تنها رعايت قواعد را به طور کامل کنترل مي‌کند.به گزارش ايلنا ، ناصر حکيمي در پاسخ به اينکه با صدور دسته چک‌هاي صيادي روند صدور دسته چک براي مردم چه تغييراتي کرده است، گفت: صياد يک فرآيند داخلي بين بانک‌ها و بانک مرکزي است در نتيجه مردم با پيچيدگي‌هاي آن مواجه نمي‌شوند.وي افزود: مردم براي گرفتن دسته‌ چک‌هاي جديد ارتباطي با بانک مرکزي ندارند و مانند گذشته به بانک مراجعه و دسته چک را دريافت مي‌کنند.

حکيمي با بيان اينکه پيچيدگي و استعلام‌هايي که در مورد دسته چک‌هاي صيادي انجام مي‌شود روند کار را براي مردم تسهيل مي‌کند، گفت: يکي از ويژگي‌هاي سامانه صياد اين است که درخواست صدور دسته چک را مي‌توان از طريق اينترنت بانک ارائه داد و نيازي به مراجعه به شعبه نيست.

معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه مردم نيازي به گرفتن استعلام براي صدور دسته چک ندارند، گفت: استعلامي که مردم در خصوص چک‌هاي صيادي انجام‌ مي‌دهند توسط شخص دريافت‌کننده چک انجام مي‌شود و فرد گيرنده چک مي‌تواند استعلام کند تا فرد صادرکننده سابقه بدحسابي و چک برگشتي نداشته باشد و از خوش‌حسابي صاحب چک اطمينان حاصل کند.وي افزود: سامانه پيامکي در اين زمينه راه‌اندازي شده که در هر ساعت شبانه روز پاسخگوي استعلامات انجام شده خواهد بود و با توجه به اينکه ممکن است چک‌ها پشت‌نويسي و چند بار دست به دست شوند امکان استعلام تا چند دفعه نيز فراهم خواهد بود.

حکيمي در مورد اينکه احتمال گرفتن دسته چک براي اشخاصي که کار اقتصادي انجام مي‌دهند با اين سامانه مشکل شود نيز گفت: سامانه صياد مقررات صدور دسته چک را عوض نکرده و ضوابط سابق کماکان پابرجاست اما با صياد اين ضوابط قابل دور زدن نخواهد بود و صياد رعايت قواعد را به طور کامل کنترل مي‌کند.


 بررسي کاهش زمان انتظار دريافت وام خريد خانه در دولت 

 معاون امور مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي گفت: کاهش زمان انتظار براي دريافت تسهيلات و افزايش زمان بازپرداخت تسهيلات بانکي، اکنون در هيات دولت در دست بررسي است.

به گزارش ايرنا، حامد مظاهريان در حاشيه مراسم گراميداشت هفته دفاع مقدس افزود: افزايش سقف تسهيلات بانکي نيز يکي از اولويت هاي وزارت راه و شهرسازي در بخش خانه دار شدن جوانان است که اکنون در کارگروه مربوطه در هيات دولت در دست بررسي قرار دارد.معاون وزير راه وشهرسازي با بيان اينکه بازار مسکن با شيب ملايم در حال رونق است، گفت: افزايش قيمت مسکن در کشور حدود 5.6 درصد برآورد مي شود که از نرخ تورم کمتر است.

وي گفت: تجربه جهاني نشان مي دهد که همه خانوارها براي خريد خانه پول نقد در اختيار ندارند، لذا با 20 درصد آورده و 80 درصد تسهيلات بانکي مي توانند خانه مورد نياز خود را خريداري کنند.مظاهريان افزود: در کشورمان نيز بيش از 260 هزار نفر در حساب صندوق خانه يکم بانک مسکن سپرده گذاري کرده اند و طبق ضوابط مربوطه هر 6 ماه يک بار ذخيره آنها 2 برابر مي شود و ما درصدديم در صورت موافقت نظام بانکي اين 6 ماه به 5 ماه کاهش يابد.

وي گفت: در اين صورت خانوارها به جاي اينکه يک سال در اين حساب سپرده گذاري کنند، مدت آن 10 ماه خواهد بود و اين امکان فراهم مي شود تا خانوارها 2 ماه زودتر نسبت به خريد خانه خود با استفاده از تسهيلات بانکي اقدام کنند.

مظاهريان، نرخ سود تسهيلات بانک مسکن براي خريد خانه از محل صندوق مسکن يکم، در بافت هاي فرسوده را هشت درصد و در ساير مناطق 9.5 درصد اعلام کرد و گفت: سياست ما تسهيل گري در استفاده از تسهيلات بانک مسکن است تا خانوارها بتوانند به سهولت نسبت به خريد خانه اقدام کنند.


 نهادهاي مالي 

 مدير شعب منطقه خراسان جنوبي:

سپه،اولين بانک خراسان جنوبي در رشد منابع است

مدير شعب بانک سپه منطقه خراسان جنوبي گفت:براساس آخرين آمار کميسيون هماهنگي بانکهاي اين استان،منابع کل بانکها طي 4 ماهه اول 96 نسبت به ابتداي سال 7 درصد رشد داشته است. اين در حالي است که بانک سپه خراسان جنوبي در اين بازه زماني رشد 19 درصدي در منابع را کسب کرده و از اين حيث رتبه اول بين بانکهاي استان را دارد.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه،اسد بهلگردي ضمن تأکيد بر نقش مؤثر بانک سپه در رونق اقتصاد و ايجاد اشتغال،اعلام کرد:مانده منابع اين بانک در استان خراسان جنوبي در پايان سال 95 نسبت به سال قبل 29 درصد و مانده تسهيلات پرداختي 23 درصد رشد داشته است.

بانک توسعه صادرات جزء امضا کنندگان قرار داد اوبر بانک اتريش

قرارداد يک ميليارد يورويي بين 14 بانک ايراني با «اوبر بانک» اتريش با حضور مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران منعقد شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک توسعه صادرات ايران، قرارداد تامين مالي معادل يک ميليارد يورويي بين بانک هاي توسعه صادرات ايران، کارآفرين، سامان، پاسارگاد، رفاه کارگران، ملت، تجارت، ملي ايران، صنعت و معدن، اقتصاد نوين، سپه، خاورميانه، کشاورزي و پارسيان با «اوبر بانک» اتريش امضا شد.

مدير عامل بانک مسکن تشريح کرد

جزئيات حمايت بانک مسکن از ايده هاي مالي و ساختماني

بانک مسکن در راستاي فرمايشات مقام معظم رهبري درباره اقتصاد مقاومتي و درون زا بودن اقتصاد، اقدام به راه اندازي مرکز توسعه کارآفريني بانک مسکن براي توجه به اقتصاد دانش بنيان و حمايت موثر از نخبگان کشور و همچنين توسعه کارآفريني کرده است.به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه خبري بانک مسکن ، محمدهاشم بت شکن مدير عامل بانک مسکن در مراسم افتتاح مرکز توسعه کارافريني بانک مسکن ، با بيان اينکه اين مرکز در سه حوزه مسکن و ساختمان، خدمات نوين تامين مالي و همچنين بانکداري الکترونيک، از ايده هاي نوين و کارآفرين همه نوع حمايت مالي، فني و ... را به عمل مي آورد، گفت: در اين مرکز، صاحبان ايده با سرمايه گذاري بانک مسکن، تا 50 ميليون تومان حمايت مالي خواهند شد.

مدير عامل بانک مسکن افزود: اين اقدام در مسير سياست هاي اقتصاد مقاومتي و نقشه راه مربوطه مبني بر تامين شرايط فعال سازي شرکت هاي دانش بنيان و همچنين ايجاد مشارکت براي توسعه کارآفريني و حداکثر هم افزايي در فعاليت هاي اقتصادي، شکل گرفته است.

در گردهمايي سراسري مديران اعلام شد؛

"اقتصادنوين" هيچگاه وارد رقابت نرخ سود نشده است

برنامه‌ها و اهداف بانک اقتصادنوين براي شش ماهه دوم سال جاري در گردهمايي سراسري اين بانک که با حضور مديران و کارکنان اين بانک برگزار شد، تبيين شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، در گردهمايي سراسري خانواده بزرگ اين بانک که با شعار "با هم براي هم" برگزار شد، مهندس محمد صدرهاشمي‌نژاد بنيانگذار اين بانک بر اصالت بانک اقتصادنوين رعايت معيارها و ضوابط قانوني و پيروي از پيشرفته‌ترين اصول بانکداري دنيا تاکيد کرد و گفت: بانک اقتصادنوين به عنوان نخستين بانک خصوصي کشور براي ايجاد تحول در نظام بانکي تاسيس شد و اکنون بعد از گذشت 16 سال با پشت سر گذاشتن فراز و نشيب‌هاي بسيار توانسته براي ايجاد فضاي مناسب اقتصادي گام‌هاي موثري بردارد، مهمتر اينکه بانک اقتصادنوين توانسته در طي اين سال‌ها خود را از حواشي ايجاد شده در شبکه بانکي دور نگه دارد.

وي با اشاره به اينکه بانک اقتصادنوين هرگز وارد رقابت‌هاي نرخ سود سپرده‌ها نشده است گفت: برخي بانک‌ها در سال‌هاي اخير با نرخ شکني نسبت به جذب سپرده اقدام کردند که خوشبختانه بانک اقتصادنوين هيچگاه وارد اين رقابت نشده و به اين موضوع افتخار مي‌کند.

اهداي 2000 دستگاه تجهيزات رايانه اي به مدارس کشور از سوي بانک پارسيان

درآستانه سال جديد تحصيلي، بانک پارسيان با نگاهي ويژه به موضوع مسووليت‌هاي اجتماعي و به منظور ارتقاي جايگاه نظام آموزش و پرورش کشور، طي چهار مرحله، تعداد2000 دستگاه سيستم هاي رايانه اي خود را به سازمان تجهيز و نوسازي مدارس کشور اهدا کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان؛ فراهم آوردن زيرساخت‌ها و زمينه‌هاي لازم براي نقش آفريني مدارس به‌عنوان کانون و محورکسب تجربيات پرورشي و آموزشي و تقويت و نهادينه‌سازي مشارکت در نظام تعليم و تربيت ، از سياست‌ها و راهبردهاي بانک پارسيان در راستاي تحقق اهداف عاليه آموزشي و پرورشي نظام اسلامي است.

افزايش سقف "آسان خريد" بانک تجارت تا 200ميليون تومان

مهمترين هدف بانک از ارائه خدمت "آسان خريد" حمايت از توليد کنندگان و عرضه کنندگان محصولات ايراني و تسهيل دسترسي مردم به کالاها و خدمات مورد نياز خود با روشي جديد و هزينه کمتر است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، هيبت ا... سميع رييس هيات مديره بانک تجارت روز دوم مهر ماه طي گفتگويي به لزوم بهبود شرايط کسب و کار توليد کنندگان داخلي پس از توافق هسته اي اشاره کرد و گفت: در اين شرايط عضويت فروشگاه ها و توليد کنندگان محصولات ايراني در شبکه آسان خريد ، مزيت خريد اقساطي اين محصولات را براي مصرف کنندگان فراهم نموده و علاوه بر آن رقابت پذيري توليدات ايراني را در برابر نمونه هاي مشابه خارجي افزايش مي دهد.


 يادداشت  

 افزايش بيکاري تحصيل کردگان به سبب عدم مهارت لازم

قسمت دوم - پاياني

بعداز تأسيس دانشگاه آزاداسلامي که تعدادي از افراد گروه بررسي مسائل اقتصادي همراه با آقاي دکتر جاسبي درآنجا مشغول شدند براي پرکردن خلع بين کارگرساده و مهندسين با برگزاري آزمون رشته هاي کاربردي با تربيت تکنسين به نوعي زمينه را براي ايجاد اشتغالي مفيد وضروري که درجهت رفع کمبود جامعه باشد مساعد وهموار کنند، که اين عمل با توجه به اينکه دانشگاه آزاداسلامي درزماني درحال شکل گيري بود که جنگ، محاصره اقتصادي، درگيري هاي حزبي و قومي و ترورهاي وحشيانه جو نامناسبي را به وجود آورده بود. تأمين منابع مالي اين رشته هاي پرهزينه براي واحدهاي دانشگاهي مقدور نبود ناگزير واحدها براي تأمين درآمد کافي به سوي رشته هاي علوم انساني که کم هزينه وپُردرآمد بود جذب کرد و روز به روز رشته هاي کاربردي که احتياج به مزرعه، کارگاه، آزمايشگاه و تجهيزات وامکانات کافي داشت کم رنگ تر شده ودرنتيجه به خيل فارغ التحصيلان بيکار افزوده مي شد به طوري که دانشگاه هاي دولتي گناه بيکار فارغ التحصيلان خودشان را به گردن دانشگاه آزاداسلامي مي انداختند غافل ازاين که اشکال نداشتن جسارت قبول کاربه دليل نداشتن مهارت اين دانش آموختگان ميز شناس مي باشد.

ازاين رو مارا به فکر استفاده از تجربه ديپلمه هاي بيکار انداخت، ودر دانشگاه بخشي به نام فرصت هاي شغلي براي رفع اين نقطه ضعيف تشکيل گرديدکه با توسعه امکانات وتجهيزات کمک آموزشي درواحدها براي رشته هاي کشاورزي، دامداري، کارگاه هاي توليدي و صنعتي و آزمايشگاه ها دانشجويان هررشته با دريافت دستمزد که خانواده ها براي تأمين شهريه کمک ميکنند مشغول به کارشده تا آمادگي لازم را براي آن شغل کسب کرده واز خاکي وگلي شدن در مزرعه، روغني شدن در کارگاه ها وتحمل بوي بد دامداري وسختي کار واهمه اي نداشته وزيرنظر استادکاران ماهر با کميت و کيفيت رشته اي که انتخاب کرده اند آشنا شده ومهارت کافي را براي تصدي آن کسب نمايند تابعداز خروج از دانشگاه با حمايت سازمان هاي ذيربط اشتغالي مفيد وکارآمد را در جهت خدمت به خود، خانواده و کشورشان به وجود آورند.

اين طرح هم با آنکه در اجرا با مشکلاتي مواجه بود به طور محدود در برخي از واحدهاي دانشگاهي به مرحله اجرا گذاشته شدکه نتايج بسيار مفيد و اميدوارکننده اي داشت که متأسفانه فعلا به بوته فراموشي گذارده شده است.

حال برگرديم به اصل موضوع اشتغال که تا سيستم آموزشي متحول نشود، مشگل همچنان باقي خواهدماند. چطور از يک روش ناکارآمد و فرسوده انتظار داريم معجزه کرده ودست پرورده هايي کارآمد براي تصدي امور تحويل جامعه دهد. لذا براي رهايي ازاين بن بست طولاني بايد با برنامه ريزي بنيادي وبهره گيري از کليه امکانات بالقوه موجود درکشور سيستم آموزشي دگرگون شده تا به نحوي صحيح وکامل بتواند کمبودها را جبران کند.

ازآن جايي که ريشه خيلي ازمشکلات ازقبيل: اعتياد، قاچاق، مفاسد اخلاقي واجتماعي، دزدي، زورگيري، دير ازدواجي دختران، سرخوردگي وافسردگي جوانان و... در بيکاري مي باشد وبا اشتغال کشور از وابستگي به بازارهاي جهاني و واردات بي رويه نجات مي يابد. لذا بايد گام هاي جدي و مثبتي برداشته شود، براي نمونه طرح فارغ التحصيلان بيکار از طرف سازمان هاي مربوط مورد ارزيابي و بررسي قرار گرفته وآمار دقيقي از وضع فعلي آنها و علل موفقيت يا شکست ونقاط قوت و ضعف طرح را مورد تجزيه و تحليلي قرارداده تا در راستاي اهداف اقتصادي قانون اساسي، تقويت بخش تعاوني که قاعدتاً بايستي 3/1 اقتصادکشور را زير پوشش قرار دهد. با تشکيل کارگروه هاي تخصصي متشکل از کارشناسان ومتخصصين صاحب نظر درهررشته وبا يک عزم ملي وبسيج همگاني وبا برنامه زبان بندي شده و استفاده از تجربيات سازمان هاي مختلف دراين سه دهه براي رسيدن به اشتغال کامل که خوشبختانه همه عوامل آن درکشور وجود دارد گام مثبت و مقيدي در جهت اجرايي کردن شعار اقتصادمقاومتي بدور از جنجال و غوغاسالاري برداشته شود، مشروط برآن که موانع ونيروهاي مقاومت کننده اي که درطول اين سه دهه اقتصادکشور را براي منافع خودشان به بيراهه هدايت کرده اند ازسر راه برداشته شده وبسترهموار و مناسبي براي اجراي طرح هاي نوين آماده شده باشد.

محمدحسين سدهي نيا- کارشناس پولي وبانکي


 تريبون 

 معاون وزير صنعت:

تصميمي براي افزايش قيمت نان گرفته نشده است

عضو کارگروه تنظيم بازار گفت: هيچ تصميمي در ستاد تنظيم بازار براي افزايش قيمت نان اتخاذ نشده است.مجتبي خسروتاج در گفت‌وگو با فارس و در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه ستاد تنظيم بازار چه تصميمي براي افزايش قيمت نان دارد، گفت: هيچ تصميمي در مورد افزايش قيمت نان در ستاد گرفته نشده است.عضو کارگروه تنظيم بازار در پاسخ به اين سوال که گفته مي‌شود اتحاديه‌هاي مختلف نان رايزني‌هايي براي افزايش قيمت نان داشته‌اند ، نتيجه آن در ستاد تنظيم بازار چه بوده است گفت:‌ تأکيد مي‌کنم، در ستاد تنظيم بازار هيچ تصميمي براي افزايش قميت نان اتخاذ نشده است.

لايحه بودجه در 15 آذرماه توسط رئيس‌جمهوري به مجلس مي رود

آخرين خبرها از روند تدوين لايحه بودجه 1397 حاکي از آن است که بخشنامه بودجه در سازمان برنامه و بودجه نهايي شده و احتمالا در جلسه ستاد اقتصادي به امضاي رئيس‌جمهوري خواهد رسيد.به گزارش ايسنا، با شروع پاييز، سازمان برنامه و بودجه با وضعيت متفاوت‌تري مواجه مي‌شود. زماني که بايد سازوکارهاي تدوين لايحه بودجه سال بعد آماده شده و دستگاه‌ها پيش‌بيني مالي يک ساله خود را آماده و در اختيار اين سازمان قرار دهند تا در مجموع لايحه بودجه تدوين و در 15 آذرماه توسط رئيس‌جمهوري به مجلس برود.آخرين اطلاعات دريافتي در رابطه با روند تهيه و تدوين لايحه بودجه سال 1397 از اين حکايت دارد که بخشنامه بودجه آماده و در ستاد اقتصادي دولت مورد بررسي قرار خواهد گرفت و در صورت تاييد نهايي به امضاي رئيس‌جمهوري مي‌رسد و طي يکي دو روز آينده به دستگاه‌ها ابلاغ خواهد شد. در بخشنامه بودجه چارچوب پيش‌بيني منابع و مصارف و اهداف دولت از تهيه بودجه سال بعد مشخص شده و سازمان‌ها بر اساس آن پيش ‌بيني مالي سال خود را انجام مي‌دهند.همچنين قرار است در ستاد اقتصادي دولت، رئيس سازمان برنامه و بودجه درباره چارچوب کلي بودجه سال آينده از جمله سقف منابع و هزينه‌ها و فرضيات آنها توضيحاتي ارائه کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي