جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5667


کاهش انرژي و تشکيل مواد زائد در بدن

سخنگوي وزارت بهداشت:
مرگ سالانه 55 هزار ايراني به دليل مصرف سيگار


تأثيرآسيب‌هاي اجتماعي بر سلامت روان مردم


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 کاهش انرژي و تشکيل مواد زائد در بدن 

 
انواع ورمها و تومورها در نقاط مختلف بدن در داخل و خارج تشکيل و انواع بيماري ها از سر تا پاها در افراد به وجود مي آيند و آنهايي که بيشتر از مواد نشاسته‌اي بهره برداري مي کنند قند و چربي در خون و مايعات بدن و يا به صورت انواع ورمها و تومورها در نقاط مختلف ظاهرمي‌شوند و آنهايي که بيشتر از پروتئين ها و ترکيبات نيتروژني بهره برداري مي کنند انواع رسوب و ته نشيني ها روي استخوان ها و مفاصل تشکيل مي شود وانواع معالجات براي اين موارد وجود دارد که در حال حاضر بيشتر از جراحي ها و جريان برق و غيره بهره برداري مي کنند ولي کاهش مصرف ترکيبات مختلف و استفاده از مواد پر انرژي راهي براي خارج کردن انواع مواد اضافي در بدن مي‌باشد.ترکيباتي مانند پياز وسير و سبزي هاي ديگر براي توليد انرژي و نيرو مهم بوده و با انرژي لازم در بدن انواع مواد اضافي که در نقاط مختلف پوست و داخل بدن درجداره رگها روده ها و دستگاه جنسي زن و مرد و خلاصه هر جا توموري پديدار شده توسط ترکيبات پر انرژي و نقصان مصرف انواع مواد نشاسته‌اي و پروتئيني مي توان اين مواد اضافي را سوزانده و تبديل به نيرو کرد که کم شدن انرژي در زمان پيري و ضعف مربوط به عدم مصرف انواع مواد و تبديل آنها به انرژي مي‌باشد. ترکيباتي ديگر مانند فلفل قرمز و گوجه فرنگي و هويج که احتمالا داراي ترکيبات راديواکتيو انرژي زا مي‌باشند مي توانند به شکستن مواد در بدن کمک کنند و مزاحم را در بدن از بين ببرند و آنهايي که بيشتر از روئيدني ها بهره مي‌گيرند و کمتر مواد حيواني مصرف مي‌نمايند مي توانند داراي عمر بيشتري داشته باشند.

نويسنده : دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 سخنگوي وزارت بهداشت:
 مرگ سالانه 55 هزار ايراني به دليل مصرف سيگار 

 
سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اين که در کشور سالانه 50 تا 55 هزار نفر به علت استعمال دخانيات جان خود را از دست مي‌دهند، گفت: با اصلاح ماليات بر عرضه مواد دخاني، مي‌توانيم علاوه بر ايجاد سالانه 11 هزار ميليارد تومان اعتبار براي نظام سلامت، مصرف دخانيات را نيز کاهش دهيم.

دکتر ايرج حريرچي - قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت با بيان اين مطلب که 14/013 درصد از افراد بالاي 15 سال در کشور، سيگار و دخانيات مصرف مي‌کنند، افزود: در پنج سال گذشته شيوع استعمال دخانيات در کشور از14.09 به 14.013 درصد رسيده است که افرايش زيادي نيست. البته شيوع مصرف روزانه سيگار، از 10.9 به 10.1 درصد کاهش يافته است يعني در مقايسه با گذشته 500 هزار نفر روزانه کمتر سيگار مي کشند.

وي با اشاره به اين که متاسفانه ميزان استعمال قليان در کشور بيشتر شده است و در پنج سال گذشته، 480 هزار نفر به جمعيت استعمال کنندگان قليان اضافه شده است، افزود: يک بار مصرف قليان، معادل استعمال 100 تا 200 نخ سيگار است.

قائم مقام وزير بهداشت، ميزان شيوع استعمال سيگار در بين نوجوانان پسر (13 تا 15 ساله) را 3.4 درصد و در بين دختران را 2.1 درصد اعلام کرد و آن را فاجعه‌اي ملي خواند.

سخنگوي وزارت بهداشت گفت: دخانيات، شايع‌ترين عامل مرگ و مير قابل پيشگيري در جهان است و در کشور سالانه 50 تا 55 هزار نفر به علت استعمال دخانيات جان
مي‌بازند.

حريرچي با اشاره به اين که هر سال 500 هزار نفر (معادل 5 درصد تعداد افراد بستري) در بيمارستان‌هاي کشور بر اثر استعمال دخانيات بستري مي‌شوند، گفت: سالانه 10 تا 11 هزار ميليارد تومان از پول مردم کشور، دود مي‌شود.

سخنگوي وزارت بهداشت گفت: حدود يک درصد از توليد ناخالص ملي، صرف دخانيات مي‌شود و مستقيم و غير مستقيم به دليل مصرف دخانيات، سالانه 20 تا 30 هزار ميليارد تومان به سلامت مردم آسيب مي‌رسد. در چند سال گذشته هر گاه از وزارت بهداشت، استعلامي در خصوص مجوز مراکز عرضه مواد دخاني شده، 100 درصد پاسخ منفي داده است.

سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اين مطلب که در استان‌هايي مانند اصفهان، خراسان رضوي و شمالي و چهارمحال و بختياري با کمک استانداران و دادستان‌ها، توانسته‌ايم موفقيت‌هاي زيادي در محدود کردن عرضه دخانيات و ممنوعيت مصرف آن در اماکن و مراکز عمومي داشته باشيم، افزود: در اين راستا از دادستان‌هاي قم و البرز هم که به اين قافله پيوستند تشکر مي‌کنيم.

حريرچي وضعيت عرضه مواد دخاني در تهران را بسيار نامناسب دانست و گفت: متاسفانه هر روز با پديده‌هايي مانند عرضه قليان در منزل، قليان‌هاي مسافرتي و عرضه توتون‌هاي معطر روبرو هستيم.

وي با اشاره به اين که وزارت بهداشت براي ممنوعيت استعمال دخانيات در مراکز و اماکن عمومي، قدرت اجرايي ندارد، گفت: تنبيهات قانوني در نظر گرفته شده مانند جريمه 50 هزار تا 500 هزار ريالي بسيار ناچيز و به اندازه چند دقيقه فروش برخي از اين اماکن است. در تهران برخي از محل‌ها چندين بار پلمب شده، اما به دليل عدم بازدارندگي لازم و جريمه‌هاي چند صد هزار توماني، به سرعت بازگشايي شده‌اند.

قائم مقام وزير و معاون کل وزارت بهداشت گفت: نقش وزارت بهداشت در کاهش استعمال دخانيات، ترويجي و هماهنگي بين بخشي است و نمي‌تواند براي مبارزه با آن حکمي صادر کند.

به گزارش وبدا، حريرچي در ادامه گفت: ايران در بين 181 کشور دنيا، ارزان‌ترين قيمت عرضه سيگار را دارد و قيمت سيگار در کشورهاي سازنده و صادر کننده سيگار، پنج برابر ايران است.

وي با اشاره به اين که مهم‌ترين عامل کاهش مصرف دخانيات، افزايش قيمت آن است و در اين مورد لايحه‌هاي زيادي به مجلس ارائه داده‌ايم، افزود: در تصويب برنامه ششم توسعه پيشنهاد داديم که ماليات بر خرده فروشي سيگار در کشور، چهار برابر شود، اما اين پيشنهاد مورد قبول واقع نشد و ماليات بر کارخانه توليد کننده بسته شد.

سخنگوي وزارت بهداشت در پايان گفت: کل بودجه طرح تحول سلامت 4800 ميليارد تومان است که به طور کامل هم اختصاص نيافته، اما با اصلاح ماليات بر عرضه مواد دخاني، مي‌توانيم علاوه بر ايجاد سالانه 11 هزار ميليارد تومان اعتبار براي نظام سلامت، مصرف دخانيات را نيز کاهش دهيم.


 تأثيرآسيب‌هاي اجتماعي بر سلامت روان مردم 

 رئيس انجمن علمي روانپزشکان ايران با اشاره به تأثيرآسيب‌هاي اجتماعي بر سلامت روان مردم گفت: بر اساس شواهد موجود فقر شيوع اختلالات روانپزشکي را 1.5 برابر و بيکاري شيوع اعتياد و اختلالات روانپزشکي را 2 تا 4 برابرمي‌کند.به گزارش روابط عمومي انجمن علمي روانپزشکان ايران دکترمريم رسوليان در آستانه برگزاري سي و چهارمين همايش ساليانه انجمن علمي روانپزشکان ايران اظهارداشت: از ويژگيهاي همايش امسال اين است که رويکرد اجتماعي به سلامت روان به صورت برجسته در اين همايش مطرح و مورد بحث و گفت‌وگو قرار مي‌گيرد.وي افزود: سمپوزيومي با موضوع مطالبات سلامت روان از دولتمردان و يک پانل نيز تحت عنوان خشم در سي و چهارمين همايش ساليانه انجمن علمي روانپزشکان ايران خواهيم داشت.

رئيس انجمن علمي روانپزشکان ايران ادامه داد: نقش عوامل اجتماعي مؤثر در سلامت و سلامت روان قابل ترديد نيست و براي پيشگيري از بروز مشکلات در حوزه سلامت روان توجه ويژه به عوامل اجتماعي مؤثر در سلامت روان حائز اهميت است.وي تصريح کرد: بر اساس شواهد موجود بيکاري شيوع اعتياد و اختلالات روانپزشکي را 2 تا 4 برابر کرده و اين يافته مويد اين است که اختلالات روانپزشکي ارتباط مستقيم با فقر و بيکاري دارد.رئيس انجمن علمي روانپزشکان ايران خاطرنشان کرد: روانپزشکان در کاهش بيکاري و فقر نقشي ندارند ولي وظيفه اجتماعي ما حکم مي‌کند تا تاکيد کافي بر اين موضوع داشته باشيم که براي داشتن جامعه‌اي سالم و پويا بايد برنامه‌ريزي‌ها و سرمايه‌گذاري‌ها در جهت پيشگيري و کاهش آسيب‌هاي اجتماعي باشد، در اين صورت است که اختلالات روانپزشکي نيز کاهش مي‌يابد.

رسوليان گفت: دستگاه‌هاي زيادي به صورت مستقيم و غيرمستقيم در کاهش آسيب‌هاي اجتماعي و اختلالات روانپزشکي ناشي از آن نقش دارند که با يک اقدام منسجم و برنامه ريزي مدون مي‌توان در جهت کاهش اين مشکل گام‌هاي بلندي برداشت.

سي و چهارمين کنگره سالانه انجمن علمي روانپزشکان ايران 25 تا 28 مهر در سالن شهيد غرضي بيمارستان ميلاد برگزار مي شود.


 خبرهاازعالم علم 

 يک فوق تخصص غدد اطفال تاکيد کرد؛

ضرورت تشخيص بيماري هاي متابوليک قبل از تولد

رئيس بيست و نهمين همايش بيماري هاي کودکان، گفت: تازه هاي دندانپزشکي در اطفال و بيماري CF، از جمله محورهاي مورد بحث در همايش امسال است.

به گزارش مهر، دکتر علي رباني با اشاره به اهميت موضوعات مورد بحث در همايش امسال، تاکيد کرد: تمام موضوعات و محورهاي انتخابي در همايش بيماري هاي کودکان با هدف پيشگيري و بهداشت بوده و تازه هاي پيشگيري و درمان بيماري هاي اطفال مورد بررسي قرار مي گيرد.

وي ادامه داد: يکي از محورهاي همايش پيش رو، تازه هاي دندانپزشکي در اطفال است و بحث دوم بيماري CF است که به تازگي تعداد زيادي از اين بيماران در ايران ثبت شده اند و با تجهيزات نويني که در مرکز طبي کودکان فراهم کرده ايم اين بيماران درمان مي شوند، از اين رو اولين کنفرانس بين المللي CF در اين همايش رئيس CF اروپا و متخصصيني از کشورهاي هلند، انگليس، ترکيه و آمريکا حضور خواهند داشت.

اين فوق تخصص غدد اطفال اظهارداشت: يکي ديگر از موضوعات مهم همايش امسال، بحث بر روي PICU اطفال، ديابت اطفال، راديولوژي اطفال و بيماري هاي متابوليک در ايران است که بيش از 42 بيماري متابوليک در ايران داريم و بيشتر تمرکز ما بر روي تشخيص و تغذيه اين بيماران است که اغلب با تغيير رژيم درمان مي شوند و از ضايعاتي که مي توانند ايجاد کنند، پيشگيري مي شود و تعدادي نيز از اين بيماران که غير قابل درمان هستند را مي توانيم با تشخيص قبل از تولد، از تولد اين قبيل نوزادان بيمار جلوگيري کنيم.

رباني، يکي ديگر از مباحث همايش امسال را غربالگري نوزادان و کودکان عنوان کرد و گفت: از لحاظ بهداشتي مطلوب است که قبل از اينکه بيماري ها خودشان را نشان دهند، تشخيص داده شده و درمان و پيشگيري شوند به اين کار غربالگري بيماري ها گفته مي شود يعني قبل از اينکه علامت دهند و با علامت دادن آسيب برسانند، آنها را شناسايي کنيم.

استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران در ادامه به ساير موضوعات مورد بحث در بيست و نهمين همايش بيماري هاي کودکان اشاره کرد و افزود: يکي از مباحث مهم ديگر در اين همايش، رشد و تکامل کودکان است که توسط وزارت بهداشت برنامه ريزي شده و يک مبحث ديگر هم بر روي پيشگيري از بيماري هاي ژنتيک است که توسط اداره ژنتيک برنامه ريزي شده است.

رباني با عنوان اين مطلب که همايش امسال 10 محور اصلي دارد وشامل همه فيلدهاي اطفال است، گفت: اين همايش به همت مرکز طبي کودکان و همکاري گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکي ايران و مرکز تحقيقات رشد و تکامل و انجمن غدد و متابوليسم کودکان برگزار مي شود.


 خبرپزشكي 

 جراحتي که ظرف 60 ثانيه بسته مي‌شود

محققان نوعي چسب انعطاف‌پذير جراحي ساختند که ظرف 60 ثانيه زخم پوست و اندام‌هاي بدن را مي‌بندد.به گزارش ايرنا از ساينس الرت، اين چسب انعطاف‌پذير از نوعي پروتئين کشسان هيبريدي موسوم به MeTro ساخته شده است و علاوه بر مسدود کردن زخم‌هاي اندام‌هاي دروني و پوست بدن، موجب تسريع فرآيند بهبود اين زخم‌ها نيز مي‌شود.

به محض اين که MeTro با اندام هاي بدن تماس مي‌يابد، شروع به سفت شدن و تغيير شکل به صورت يک ژل انعطاف‌پذيرمي‌کند.

در حال حاضر آزمايشات اوليه اين نوع چسب جراحي روي حيوانات انجام گرفته است و محققان با استفاده از اين چسب توانسته‌اند زخم اندام‌هاي مختلف و پارگي ريه را در موش‌ها و خوک‌ها با موفقيت ترميم کنند. همچنين مقدمات آزمايشات انساني نيز فراهم شده است.

پس از قرار گرفتن چسب در محل، پرتوهاي ماورا بنفش روي آن تابيده مي‌شود تا به درستي به محل موردنظر بچسبد. مدت زمان بهبود زخم‌هايي که با استفاده از اين نوع چسب بسته مي‌شوند، نصف زمان لازم براي بهبود زخم‌هايي است که با استفاده از نخ بخيه يا نوارچسب بسته مي‌شوند.

در اين چسب نوعي آنزيم وجود دارد که بسته به نوع جراحت مي‌توان طول عمر آن را براي زمان مشخصي تعيين کرد. بدين ترتيب چسب بعد از مدت موردنظر در بدن تجزيه مي‌شود و هيچگونه ضايعات سمي و مضر برجاي نمي‌گذارد. در موقعيت‌هاي اورژانسي که سرعت عمل اهميت دارد، MeTro مي‌تواند نقش موثري در بستن زخم‌ها يا پارگي ريه‌ها برعهده گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي