جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5667

وزارت نفت اعلام کرد:
امضاي دوتفاهم نامه بين ايران و روسيه


بخت مناطق نفتي خزر باز شد

با افزايش صادرات گاز :
هنوز اطلاع تازه اي از نحوه پرداخت جريمه ايران به ترکيه وجود ندارد


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزارت نفت اعلام کرد:
  امضاي دوتفاهم نامه بين ايران و روسيه 

 شرکت ملي نفت ايران و شرکت لوک اويل روسيه، براي ارزيابي زمين‌شناختي در درياي خزر 2 تفاهم‌نامه همکاري امضا کردند.به گزارش وزارت نفت؛ شرکت ملي نفت و شرکت لوک اويل روسيه براي همکاري در زمينه ارزيابي زمين‌شناختي در درياي خزر، 2 تفاهم‌نامه همکاري امضا کردند. اين تفاهم‌نامه‌ها در حضور بيژن زنگنه، وزير نفت و واگيت الکپروف، مديرعامل لوک اويل و پيش از آغاز ديدار دو جانبه آنان در مسکو امضا شد.شرکت لوک اويل و شرکت نفت خزر نيز يک تفاهم‌نامه همکاري امضا کردند. اين اسناد پس از چند ماه مذاکره درباره اکتشاف‌هاي زمين‌شناختي در بخش جنوبي درياي خزر امضا شده‌اند.


 بخت مناطق نفتي خزر باز شد 

 بخت مناطق نفتي درياي خزر که تاکنون هيچ شرکت خارجي براي مطالعه و توسعه آن ابراز تمايل نکرده بود، بالاخره با امضاي دو تفاهم‌نامه بين شرکت ملي نفت ايران و شرکت لوک اويل روسيه با هدف ارزيابي زمين‌شناختي در درياي خزر باز شد.به گزارش ايسنا، درحالي که درياچه خزر به عنوان بزرگترين درياچه جهان و با در اختيار داشتن حجم وسيعي از ذخاير هيدروکربوري دنيا، از مناطق بکر نفت و گاز به شمار مي‌رود هيچ شرکتي به طور رسمي براي ورود به توسعه خزر اعلام آمادگي نکرده بود.

به طوريکه بيژن زنگنه، وزير نفت کشورمان در اين مورد اظهار کرد در خزر ديگر با تحريم روبه‌رو نيستيم اما براي ميادين نفتي و گازي اين منطقه بايد خواهان داشته باشيم تا توسعه ميدان‌هاي اين منطقه را انجام دهد. فعلا هيچ شرکت خارجي براي اين موضوع اظهار تمايل نکرده است.

براي رفع اين مشکل کميته سرمايه‌گذاري در شرکت نفت خزر تشکيل شد تا مذاکرات با شرکت‌هاي بين‌المللي و صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري خارجي براي فراهم کردن مقدمات توسعه و جذب سرمايه و فناوري در خزر به صورت هدفمندتر و اثربخش‌تر فراهم شود.اکنون بعد از گذشت حدود يک ماه از تشکيل کميته مذکور شرکت ملي نفت ايران و شرکت لوک اويل روسيه براي ارزيابي زمين‌شناختي در درياي خزر 2 تفاهم‌نامه همکاري امضا کردند. شرکت لوک اويل و شرکت نفت خزر نيز يک تفاهم‌نامه همکاري امضا کردند. اين اسناد پس از چند ماه مذاکره درباره اکتشاف‌هاي زمين‌شناختي در بخش جنوبي درياي خزر امضا شده‌اند.


 با افزايش صادرات گاز :
 هنوز اطلاع تازه اي از نحوه پرداخت جريمه ايران به ترکيه وجود ندارد 

 رئيس جمهور ايران درحالي از ابراز تمايل ترکيه به سرمايه‌گذاري در بخش نفت و گاز خبر مي‌دهد که ابطال توافقنامه هسته‌اي ايران مي‌تواند، بر روند جذب سرمايه، تاثير منفي بگذارد.به گزارش مهر، حسن روحاني، رئيس جمهور ايران در گفتگو با رجب طيب اردوغان، رييس جمهوري ترکيه در حالي از افزايش دريافت گاز ترکيه از ايران سخن به ميان آورد و آن را مستلزم مذاکرات 2 وزارتخانه ذي ربط دانست که هنوز اطلاع دقيق و تازه اي از نحوه پرداخت جريمه 13.3 درصدي ايران به ترکيه وجود ندارد.

البته با توجه به گام برداشتن ايران در راستاي شکل دهي به يک استراتژي گازي و همچنين ابزار تمايل و البته نياز ترکيه به گاز ايران، اجرايي شدن چنين اقدامي مي تواند به نفع ايران باشد. از سويي ديگر اما، پرداخت اين ميزان جريمه که به صورت کسر از صورت حساب انجام مي شود، آن هم در دوراني که قيمت گاز به تبع قيمت نفت، کاهش چشمگيري داشته، طبيعي است که ترکيه تمايل به دريافت دو برابري گاز را در پي داشته باشد.در اين ميان نمي توان منکر نياز روز افزون اين کشور به واردات گاز از ايران و ايجاد همبستگي متقابل سياسي و اقتصادي با ترکيه شد؛ اما بخش ديگري از گفته هاي روحاني، مربوط به استقبال ايران از
سرمايه گذاران خارجي است که فاصله آن تا مرحله اجرا، کم نيست. چندي پيش بود که سيدحميد حسيني، دبير اتحاديه صادرکنندگان فرآورده‌هاي نفتي گفته بود تاکنون هيچ ال سي براي ايران گشوده نشده است. اين درحالي است به دليل موضع دونالد ترامپ درباره برجام، همچنان بانک هاي تراز اول بين المللي از همکاري با ايران در زمينه بانکداري سر باز مي زنند.

با در نظر گرفتن اين مقوله که صحبت هاي مطرح شده بين رييس جمهوري ايران و ترکيه در بخش صنعت نفت، کلان بوده و جزييات آن در دايره صحبت هاي وزراي دو کشور است، مي توان زاويه طرح موضوع از سوي روحاني را توجيه کرد، اما به گفته کارشناسان صنعت نفت و گاز، آنچه نياز اساسي امروز اين صنعت به شمار مي رود، نقشه راه يا به عبارتي ديگر طرح جامع انرژي است؛ چرا که بااستفاده از آن مي توانيم در صورت تزريق سرمايه خارجي يا داخلي آن را به مبادي مصرف مورد نظر خود هدايت کنيم.

از طرفي طبق اعلام روزنامه واشنگتن پست، ترامپ هفته آينده توافق نامه هسته اي ايران را از اعتبار ساقط خواهد کرد که اين اقدام که قطعا از سوي ايران بي جواب نمي ماند، مي‌تواند تمام معادلات وزارت نفت در جذب سرمايه خارجي را تحت الشعاع قرار داده و حتي از مسير منحرف کند.


 معادلات انرژي 

 سخنگوي اتحاديه صادرکنندگان فرآورده هاي نفت، گاز و پتروشيمي:

تخفيف5 درصدي خوراک، معقول است

سخنگوي اتحاديه صادرکنندگان فرآورده هاي نفت، گاز و پتروشيمي گفت: بهتر است طرح پالايشي سيراف تجميع شده و تحت نظر يک کنسرسيوم و با استفاده از فاينانس کره جنوبي، اداره شود.

سيدحميد حسيني در گفتگو با مهر، با بيان اينکه تخصيص تخفيف براي خوراک پالايشگاه ستاره خليج فارس، يک امکان مفيد و البته قانوني است، گفت: پالايشگاه هاي نوساز در عراق براي خوراک خود، تا 6 دلار نيز تخفيف دريافت مي کنند تا بتوانند به مرحله سوددهي رسيده و بتوانند اين تخفيف را جبران کرده و همگام با پالايشگاه هاي قديمي گام بردارند. به اين ترتيب مي توان گفت تخصيص تخفيف به خوراک پالايشگاه هاي نوساز، امري طبيعي در ساير کشورهاي و سيستم هاي مشابه است.

وي ادامه داد: بايد در نظر داشت که يکي از محورهاي ايجاد جذابيت براي صنايع پالايشي و پتروشيمي، به منظور جذب سرمايه مي تواند تخفيف در خوراک اوليه آن باشد.

سخنگوي اتحاديه صادرکنندگان فرآورده هاي نفت، گاز و پتروشيمي، با تاکيد بر اينکه صنعت نفت در ايران يک مزيت به شمار مي رود و بايد با نفت اقتصاد غيرنفتي را رشد دهيم، افزود: به نظر مي رسد در نظر گرفتن تخفيف بيش از 5 درصد براي خوراک مايع پالايشگاه ستاره خليج فارس، رقم معقولي است.

طبق گفته اين کارشناس نفتي، نفتا هنوز مشتريان مطلوبي دارد و بهتر است طرح پالايشي سيراف تجميع شده و تحت نظر يک کنسرسيوم و با استفاده از فاينانس کره جنوبي اداره شود.

طرح جامع انرژي کشور امسال تهيه مي‌شود

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌که تا پايان برنامه ششم توسعه حداقل 90 درصد گازهاي مشعل بايد مهار شده باشد، گفت: طرح جامع انرژي کشور نيز تا پايان سال تهيه مي‌شود.

به گزارش وزارت نفت؛ عبدالحميد خدري گفت: بر اساس برنامه ششم توسعه، وزارتخانه‌هاي نفت و نيرو موظف هستند با همکاري از ديگر دستگاه‌هاي اجرايي ذيربط برنامه اجرايي طرح جامع انرژي کشور را تا پايان سال نخست اجراي قانون برنامه در چارچوب قوانين مربوطه و همسو با سند ملي راهبرد انرژي کشور مصوب شوراي عالي انرژي، تهيه و به تصويب هيئت وزيران برسانند، بنابراين تا پايان امسال اين طرح بايد تهيه شود.

وي افزود: در برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است همه طرح‌هاي جمع‌آوري، مهار و بهره‌برداري از گازهاي مشعل در ميدان‌هاي نفتي را با تعيين نرخ عادلانه خوراک آن‌ها ظرف مدت سه ماه از تاريخ لازم الاجرا شدن اين قانون از طريق فراخوان به مردم و بخش غيردولتي واگذار کند به گونه‌اي که تا پايان برنامه حداقل 90 درصد گازهاي مشعل مهار شده باشد.

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: درباره سوختن گازها در مشعل نيز قول داده شد که ظرف يک تا 2 سال آينده همه اين گازها که بخش قابل توجهي از آن در خارک و منطقه پارس‌جنوبي وجود دارد، جمع‌آوري و توسط پيمانکاران داخلي و خارجي به فرآورده تبديل شود. از سويي ديگر در اين جلسه همچنين درباره پذيرش و استخدام نيروهاي بومي در مناطق نفت‌خيز و استفاده از پيمانکاران بومي نيز مقرر شد نشستي تخصصي به صورت جداگانه با معاون برنامه‌ريزي وزير نفت برگزار شود.

رئيس اتاق بازرگاني تهران عنوان کرد :

قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي، آغاز همکاري‌هاي ايران و اروپا

رئيس اتاق بازرگاني تهران، گفت: قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي نويدبخش آغاز همکاري‌هاي ايران و اروپا است.

به گزارش وزارت نفت؛ مسعود خوانساري در چهارمين همايش اروپا و ايران در زوريخ سوئيس به بيان آمارها و ارقام مختلف در تجارت ايران و اتحاديه اروپا اشاره کرد و گفت: برابر آخرين آماري که به تازگي از سوي کميسيون اروپا منتشر شده، مبادلات تجاري ايران و اروپا در هفت ماه ابتداي سال 2017 ميلادي نسبت به مدت مشابه پارسال، معادل 80 درصد رشد داشته است.

وي افزود: پس از نوسان‌ها و تلاطم‌هاي اقتصادي چند سال قبل اقتصاد ايران که عمده آن ناشي از فشار تحريم‌هاي ناعادلانه و يکجانبه و بخشي نيز سو مديريت داخلي بود، با روي کار آمدن دولت جديد در سال 1392 (2013) ثبات و آرامش به اقتصاد بازگشت که در نتيجه آن مي‌توان به مهار سياست‌هاي پولي، کاهش تورم و تک‌نرخي شدن آن و خروج اقتصاد از رکود تورمي اشاره کرد.

خوانساري با اشاره به اين‌ که دولت تدبير و اميد توانست با برخي تعديل‌ها و تغييرها، موفقيت‌هايي در زمينه جذب سرمايه‌ خارجي به دست آورد که مهمترين آن تدوين قراردادهاي جديد نفتي است، تصريح کرد: به نتيجه رسيدن چند قرارداد بزرگ نفتي و خودرويي و تعداد زيادي قراردادهاي کوچک و متوسط، يک نويد خوب از آغاز فاز اجرايي همکاري‌هاست، اکنون فصل عمل است، زيرا زيرساخت‌هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري براي مشارکت و جذب سرمايه‌ مشترک تا حدودي بهبود يافته، اصلاحات قابل توجهي اعمال شده و اکنون دولت روي اصلاح جدي نظام بانکي تمرکز کرده است.

رئيس اتاق بازرگاني تهران عنوان کرد: به گفته مقام‌هاي اروپايي ميزان صادرات ايران به اروپا پس از برجام سه برابر شده است و اين افزايش براي اقتصاد ايران بسيار مهم است، جالب اين که اگرچه از سرگيري خريد نفت از ايران، در افزايش مراودات دو طرف نقش داشته است، اما مبادله کالاهاي غيرنفتي نقش پررنگي در مبادلات ايران و اروپا دارد که نمايانگر تقويت روابط بخش خصوصي دو طرف است، روابطي که مي‌تواند در همين سال‌هاي پيش رو بسيار مستحکم‌تر از گذشته شود.


 ميز خبر  

 قرارداد ايران و توتال در حوزه پتروشيمي تا يک ماه آينده امضا مي‌شود

مدير سرمايه گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي از امضاي قرارداد انجام مطالعات اقتصادي يک طرح مشارکتي صنعت پتروشيمي ميان ايران و توتال فرانسه تا يک ماه آينده خبر داد.به گزارش وزارت نفت، حسين عليمراد با اشاره به انجام مقدمات اوليه براي آغاز فاز مطالعات اقتصادي طرح مشارکتي 2 شرکت هلدينگ خليج فارس و توتال فرانسه توسط يک شرکت ثالث در ايران گفت: پيش بيني مي‌شود تا يک ماه آينده اين قرارداد با شرکت اروپايي براي انجام مطالعات اقتصادي امضا شود.

وي افزود: در مرحله مطالعات اقتصادي، طرح از جنبه هاي مختلف با در نظر گرفتن شرايط فعلي ايران ارزيابي مي شود و مشخص مي شود که اين طرح در شرايط موجود اقتصادي است يا خير و يا اين که در چه شرايطي اقتصادي خواهد شد.

مدير سرمايه گذاري شرکت ملي صنايع پتروشيمي ادامه داد: همچنين متغيرهاي مختلفي که در پروژه دخيل و اثرگذار خواهد بود، بررسي مي شود و به عنوان گزارش اوليه بررسي اقتصادي در اختيار سرمايه‌گذار (دو شرکت هلدينگ خليج فارس و توتال فرانسه) براي تصميم گيري قرار مي‌گيرد.

عليمراد همچنين از انجام بررسي‌هاي اوليه براي امکان سرمايه گذاري شرکت انگليسي-هلندي شل در ايران توسط يک کار گروه مشترک خبر داد و گفت: در 2 هفته آينده مقدمات انجام بررسي اقتصادي اوليه آغاز خواهد شد و اميدواريم شرايط به گونه اي باشد که بتوانيم همکاري اين شرکت با صنايع پتروشيمي ايران را دوباره برقرار کرده و با سرمايه‌گذاري مستقيم شرکت شل آن را مستحکم و پايدار کنيم.

محصولات پتروشيمي ايران روانه بازارهاي آمريکاي جنوبي شد

مدير بازرگاني خارجي شرکت تجارت صنعت پتروشيمي خليج فارس از آغاز صادرات محصولات پتروشيمي و پليمري ايران به کشورهاي منطقه آمريکاي جنوبي همچون پرو و آرژانتين خبر داد.به گزارش شرکت ملي صنايع پتروشيمي، حسين رسول زاده درباره برنامه صادرات محصولات پتروشيمي و پليمري ايران به بازارهاي نوظهوري همچون آمريکاي جنوبي، تصريح کرد: امسال برخي از محصولات پتروشيمي در قالب قراردادهاي تک محموله به کشورهاي آمريکاي جنوبي صادر شده است.

مدير بازرگاني خارجي شرکت تجارت صنعت پتروشيمي خليج فارس از آرژانتين و پرو به عنوان دو بازار جديد صادراتي محصولات پتروشيمي در سال 96 ياد کرد و گفت: امسال برخي از محصولات پليمري به اين دو کشور منطقه آمريکاي جنوبي صادر شده است.

وي درباره اقتصادي بودن صادرات محصولات پتروشيمي ايران به کشورهاي آمريکاي جنوبي با توجه به بعد بالاي مسافت، اظهار کرد: صادرات اين محصولات به کشورهاي آمريکاي جنوبي هزينه حمل بالايي ندارد بلکه مشکل زمان بالاي حمل محصولات است.

رسول زاده با بيان اين که استفاده از کشتي‌هايي که محصولاتي را به يکي از بنادر ايران منتقل مي‌کنند يکي از راه‌هاي کاهش هزينه حمل است، افزود: يک کشتي که کالاي خود از کشور مبدا در آمريکاي جنوبي را در ايران تخليه مي کند براي کاهش هزينه در برگشت محموله‌هاي پتروشيمي ايران را به مقصد يکي از کشورهاي آمريکاي جنوبي بارگيري و منتقل خواهد کرد.

وي با تاکيد بر اين که استفاده از اين روش هزينه‌هاي انتقال و حمل دريايي محموله‌هاي صادراتي پتروشيمي ايران به آمريکاي جنوبي را کاهش مي‌دهد، يادآور شد: بازاريابي و فروش محصولات پتروشيمي و پليمري به کشورهاي منطقه آمريکاي جنوبي به عنوان يک سياست کلان در دستور کار قرار دارد.

متنوع سازي بازارهاي صادرات محصولات پتروشيمي يکي از سياست‌هاي کلان صنعت پتروشيمي ايران در دوران پسابرجام است و از اين رو حضور در بازارهاي نوظهوري همچون آمريکاي جنوبي، اقيانوسيه و آفريقا در دستور کار شرکت هاي پتروشيمي ايران قرار گرفته است.

در راستاي اين سياست کلان اخيرا صادرات برخي از محصولات پتروشيمي ايران به قاره اقيانوسيه آغاز شده و درطول چند سال گذشته هم چند محموله محصولات اوره ايران به کشورهاي مختلف آمريکاي جنوبي از جمله برزيل صادر شده است.

ظرفيت‎هاي آذربايجان شرقي در زمينه ساخت تجهيزات صنعت نفت بررسي مي‎شود

نشست کارگروه مشترک استانداري آذربايجان شرقي با معاونت مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت برگزار شد و دو طرف بر بررسي، شناسايي و بهره‎مندي از ظرفيت‎هاي اين استان در زمينه ساخت تجهيزات صنعت نفت تاکيد کردند.

به گزارش شانا، اين نشست با حضور استاندار و ديگر نمايندگان استانداري، مديران ارشد معاونت مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت و مديران عامل شرکت‎هاي فعال در صنعت نفت و مستقر در استان، در ساختمان استانداري در شهر تبريز برگزار شد.مجيد خدابخش، استاندار آذربايجان شرقي در اين نشست از تلاش‎هاي وزارت نفت در حوزه حمايت از سازندگان داخلي قدرداني کرد و گفت: اميدواريم شرکت‎هاي سازنده فعال در سطح استان آذربايجان شرقي هم در فهرست بلند تامين‎کنندگان کالاها و تجهيزات صنعت نفت قرار گيرند و بتوانند منشاء ارائه خدمات بيشتري به اين صنعت باشند.وي با اشاره به حضور شرکت‎هاي توانمند سازنده تجهيزات در حوزه‎هاي مختلف و همچنين ظرفيت‎هاي دانشگاهي مناسب در اين استان، ادامه داد: خوشبختانه حضور سرمايه‎گذاران خارجي هم در کشور افزايش يافته است و از اين فرصت مي‎توان براي هم‎افزايي و توانمندسازي هرچه بيشتر سازندگان داخلي بهره‎مند شد.خدابخش گفت: استانداري آذربايجان شرقي در اين مسير، از هيچ کمکي دريغ نخواهد کرد.بر اساس اين گزارش، بازديد از منطقه آزاد تجاري صنعتي ارس و گفت‎وگو با متوليان اين منطقه، از ديگر برنامه‎هاي معاونت مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت در سفر به استان آذربايجان شرقي خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي