جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5667


70هزار سالمند در منطقه 15 زندگي مي‌کنند


تشديد برخورد با خودروهاي دودزا و فاقد معاينه‌ فني


خبرها


ميز خبر


 70هزار سالمند در منطقه 15 زندگي مي‌کنند 

 شهردار منطقه 15 تهران با بيان‌ آنکه يک ميليون و 450 هزار نفر از جمعيت شهر تهران را سالمندان تشکيل مي‌دهند، گفت: در منطقه 15 شهر تهران 700 هزار نفر شهروند ساکن هستند که از اين تعداد 70 هزار نفر را سالمندان تشکيل مي‌دهند.به گزارش ايسنا، وحيدرضا محمدي در مراسم پياده روي سالمندان تهران که با حضور شهردار تهران در منطقه 15 برگزار شد، گفت: بخش مهمي از زندگي ما در سن سالمندي به رشد و تکامل مي‌رسد و اين دوران تولدي دوباره براي بشر محسوب مي‌شود.وي در ادامه با بيان آنکه دوران سالمندي دوراني موثر و گرانقدر است، گفت: دو سوم جمعيت دنيا در کشورهاي در حال توسعه را سالمندان تشکيل مي‌دهند.

محمدي افزود: با افزايش سن سالمندي شيوع بيماري‌ها نيز در ميان آنها افزايش يافته است و شهرداري تهران علي رغم آنکه وظايفي در زمينه سلامت سالمندان ندارد اما برنامه‌هاي ويژه‌اي را به انجام رسانده است.شهردار منطقه 15 تهران افزود: در منطقه 15، 21 سراي محله و 26 کانون اجتماع محور ويژه سالمندان فعاليت مي‌کنند که بر اساس آمار 2000 نفر از ساکنان اين منطقه از امکانات اين مجموعه بهره‌مند مي‌شوند.

محمدي در ادامه به خدمات ارائه شده در کانون‌هاي سالمندان نيز اشاره کرد و گفت: خدمات پزشکي، غربالگري، تورهاي زيارتي و سياحتي بخشي از خدماتي است که در اين مجموعه‌ها به سالمندان ارائه مي‌شود.به گفته وي در منطقه 15 تهران 64 ايستگاه تندرستي فعاليت مي‌کنند که از اين تعداد 40 ايستگاه ويژه آقايان و 24 ويژه بانوان است که بيش از 60 درصد از افرادي که از اين مجموعه‌ها استفاده مي‌کنند سالمندان هستند.شهردار منطقه 15 تهران در پايان به توزيع کارت ورزش به سالمندان نيز اشاره کرد و گفت: در منطقه 15 تهران 35 مجموعه توپي و آبي راه اندازي شده است که داراي سانس‌هاي ويژه سالمندان هستند.


 تشديد برخورد با خودروهاي دودزا و فاقد معاينه‌ فني 

 رئيس پليس راهنمايي و رانندگي پايتخت از تشديد برخورد با خودروهاي فرسوده و فاقد معاينه فني در معابر تهران بزرگ خبر داد.

سردار محمدرضا مهماندار در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به فرا رسيدن نيمه دوم سال و احتمال بروز پديده وارونگي دما در تهران اظهار کرد: با بروز اين پديده ميزان آلودگي هوا مخصوصا در کلان‌شهرها افزايش مي‌يابد و طبيعي است که دستگاه‌هاي مختلف نيز در اين زمينه وظايفي بر عهده دارند. پليس راهور موظف است تا در جهت برخورد با وسايل نقليه دودزا و آلاينده اقدام کند.وي با بيان اينکه نداشتن معاينه فني و فرسوده بودن خودرو از جمله مواردي است که منجر به آلايندگي خودرو مي‌شود، گفت: پليس به‌صورت مستمر با خودروهايي که فاقد معاينه فني هستند و همچنين خودروهاي فرسوده، برخورد قانوني انجام مي‌دهد.مهماندار با اشاره به آمارهايي از برخورد با خودروهاي فاقد معاينه فني گفت: در نيمه نخست امسال نزديک به دو ميليون خودرو در تهران به‌ دليل نداشتن معاينه فني جريمه شدند. البته اين به‌ معني جريمه شدن دو ميليون دستگاه خودرو نيست، بلکه ممکن است يک خودرو چندين بار جريمه شده باشد.

به گفته رييس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ نداشتن معاينه فني در هر 24 ساعت باعث مي‌شود تا يک بار خودرو مذکور جريمه ‌شود و بخشي از اين‌ جريمه‌ها نيز توسط دوربين و بخش ديگري توسط مأموران پليس راهور ثبت مي‌شود.

وي با تاکيد بر اينکه رانندگان بايد براي دريافت معاينه فني خودرويشان به مراکز معاينه فني مراجعه کنند، گفت: برابر قانون به‌ ازاي هر روز تردد خودروهاي فاقد معاينه فني در تهران 500هزار ريال جريمه مي‌شوند.رئيس پليس راهور تهران بزرگ با اشاره به خودروهاي فرسوده فاقد معاينه فني نيز گفت: قانون مشخص کرده که از چه سني خودروها در شهرهاي بزرگ و کلان‌شهرها حق تردد ندارند و اين موضوع براي انواع خودروهاي سنگين و شخصي متفاوت است، اين موضوع در تهران توسط دوربين‌ها و مأموران پليس راهور رصد مي‌شود و براين اساس خودرويي که در سن فرسودگي قرار گرفته به ازاي هر 24 ساعتي که در تهران تردد کند، يک بار جريمه مي‌شود.

مهماندار با اشاره به کاميون‌هاي فرسوده نيز گفت: اين خودروها هم به‌صورت دقيق جريمه مي‌شوند. يعني خودروهايي که داراي آلودگي باشند، حتي وسايل نقليه سواري و شخصي که داراي آلودگي باشند، بلافاصله توسط مأموران پليس راهور شناسايي مي‌شوند، پلاک خودرو اخذ مي‌شود و پلاک اعزام به تعميرگاه به آن‌ها داده مي‌شود. اين خودروها براي تعمير به تعميرگاه مي‌روند و تا زماني که تعميرات اين‌ها انجام نشود و معاينه فني نگيرند و سلامت آن‌ها در مراکز مجاز تأييد نشود، اجازه تردد در سطح شهر را ندارند.

مهماندار در همين رابطه اضافه کرد: در بحث خودروهاي دودزا نيز پليس به‌صورت جدي وارد شده و ضمن برخورد با آن‌ها به چنين خودروهايي اجازه تردد نمي‌دهد. لازم به ذکر است آمار برخورد مأمورين پليس راهور تهران بزرگ با خودروهاي فاقد معاينه فني در سال جاري نسبت به سال گذشته سه‌برابر شده است. امسال بر خلاف سال گذشته، به‌ازاي هر روز تردد اين جريمه اعمال مي‌شود.


 خبرها 

 جهاني‌شدن اقتصاد مي‌تواند به توسعه‌ي شهرها کمک کند؟

جابه‌جايي و انتقال فزاينده‌ي مردم، کالاها، سرمايه و اطلاعات دنيا را جهاني کرده است. جهاني‌شدن فرآيند رو به گسترشي است که همه‌ي عرصه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي شهرهاي جهان را دربرگرفته است. هر کدام از اين ابعاد در فرآيند توسعه‌ي شهري مهم‌اند. اما بعد اقتصادي بسيار مهم‌تر و اساسي‌تر است. به نظر مي‌رسد در فرآيند جهاني‌شدن مهم‌ترين و پيشتازترين بخش اقتصاد است. اين مسئله از آنجا ناشي مي‌شود که روند جهاني‌شدن بيش‌ترين تأثيرات خود را بر اقتصاد جهان داشته است. جهاني‌شدن اقتصادي مستلزم يکپارچگي اقتصادي کشورهاي جهان از طريق افزايش جريان کالا و خدمات، سرمايه و حتي نيروي کار است. جهاني‌شدن به‌ويژه از بعد اقتصادي موجب شده نوع، شرايط و سطح زندگي روزمره‌ي انسان‌ها، به‌خصوص ساکنان شهرها، به‌طور اساسي متحول شود. بنابراين براي دستيابي به توسعه‌ي شهري ضروري است که هم‌زمان با پيشرفت فناوري و همگام با ارتباطات اقتصادي در جهان گام برداريم.

هر عنصري تکيه بر مفاهيمي دارد که تصور عموم مردم را به خود جلب مي‌کند. اخيراً جهاني‌شدن به‌عنوان يکي از اين مفاهيم در عصر ما ظهور کرده است. امروزه مرزها، ساختارها، گروه‌ها و نژادها در بطن جهاني‌شدن قرار دارند و همه‌ي دولت‌ها و نظام‌ها در آن به هم مربوط شده‌اند. جهاني‌شدن شکل مجرد و يکساني ندارد، بلکه اشکال مختلفي به خود مي‌گيرد و به صور گوناگون پديدار مي‌شود. جهاني‌شدن فقط نيروي خارجي نيست که بر ما اثر مي‌گذارد بلکه ما نيز در آن سهيم هستيم و در زندگي روزمره ما حضوري ملموس دارد. به عبارتي هم جهاني‌شدن بر ما اثر مي‌گذارد و هم ما در جهاني‌شدن نقش داريم. جهاني‌شدن همه‌ي مردم دنيا را به يک اندازه تحت تأثير قرار نداده است. اين امر با توجه به گسترش سرمايه و امکانات، ارتباطات و بسياري از عوامل ديگر در مناطق مختلف نمودهاي متنوعي داشته است.

مي‌توان سه مرحله را در فرآيند جهاني‌شدن مشخص کرد: يكم، هشياري جهاني حدود پانصد سال قبل شروع شد؛ دوم، فوق قلمروگرايي که از اواسط قرن نوزدهم ظاهر شد و طي سده‌ي بعد با آهنگي تدريجي توسعه يافت؛ سوم، روابط جهاني که عمدتاً از دهه‌ي 1960 گسترش يافت و بيش‌ترين اهميت را به دست آورد.

جهاني‌شدن در بعد اقتصادي گستردگي، سرعت و عمق بيش‌تري دارد و دگرگوني‌هاي اقتصادي نمود و عينيتي واقعي در جوامع انساني يافته‌اند، به علاوه، پارامترهاي اقتصادي قابليت اندازه‌گيري بيش‌تر، استناد و اتکاي بالاتري نسبت به ابعاد ديگر دارند. به همين دليل گاه جهاني‌شدن اقتصاد به‌عنوان بارزترين مشخصه بيان مي‌شود. به دليل تمرکز جمعيت، سرمايه و حضور دولت در شهرها همواره مراکز شهري، به‌ويژه شهرهاي بزرگ، محل ظهور و تحول جهاني‌شدن اقتصاد بوده‌اند. مفاهيم جهاني‌شدن و توسعه‌ي شهرها پيوند تنگاتنگي با يکديگر دارند. مناطق شهري بزرگ هم مکان ممتاز توسعه و هم برانگيزاننده‌ي آن و هم نقطه‌ي اتصال سرزمين به جريان مبادلات جهاني هستند. در عصر جهاني‌شدن شهرهاي بزرگ و کوچک جهان از دورترين نقطه‌ي شرق آسيا تا قلب خاورميانه، اروپا و امريکا با سيستم‌هاي رايانه‌اي و وسايل جديد حمل‌ونقل و مبادله به‌شدت به‌هم‌پيوسته‌اند و عنصر تفاوت‌هاي زماني و مکاني در حال ناپديدشدن‌اند.

در حال حاضر با توجه به گسترش فراگير جهاني‌شدن در ميان همه‌ي ملل بايد اين پديده به شکلي هدايت شود تا يک نظام تجاري عادلانه‌تر ايجاد شود. از آنجايي که امروزه با افزايش روزافزون جمعيت نقاط شهري مواجه هستيم، توجه به آثار متنوع جهاني‌شدن و هدايت آن با درنظرگرفتن ويژگي‌هاي متنوع هر شهر مي‌تواند زمينه‌ي مناسبي براي توسعه‌ي شهري باشد.

جهاني‌شدن و پايداري شهري

صاحب‌نظرانْ قرن بيست‌ويکم را عصر شهرها خوانده‌اند. مي‌توان دو دليل اصلي براي چنين نام‌گذاري برشمرد: اول، گرايش روزافزون جهاني به شهرنشيني؛ دوم، نقش راهبردي و کارگزاري شهرها در نظام جديد اقتصادي‌ـ‌اجتماعي جهاني.

توسعه‌ي شهريِ شتابان، ناموزون، تک‌سويه و برآمده از فرآيندهاي اقتصادي‌ـ‌اجتماعي جهاني از يک سو و جريان‌هاي اخير از ديگر سو به پيدايش مناطق کلان‌شهري بزرگ در بسياري از نقاط جهان انجاميده است. ورود انرژي عظيم اقتصادي‌ـ‌اجتماعي ناشي از روندهاي جهاني‌شدن به شهرها، مناطق شهري جهان را با چالش جديد تغييرات اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي و تغييرات نهادي گسترده در حوزه‌هاي گوناگون و به‌ويژه سازمان ساختاري‌ـ‌کارکردي شهري روبه‌رو کرده است. شناخت و مديريت اين تغييرات محور کانوني هدايت و کنترل بحران‌هاي آتي و حرکت به سوي پايداري شهري است. تحولات اقتصادي جاري در کنار نرخ پايين رشد، افزايش بيکاري، تغيير و تنظيم دوباره‌ي ساختار اقتصادي و کاهش خدمات و برنامه‌هاي رفاهي بقاي شهرهاي کنوني را بيش از پيش به خطر انداخته است. اين وضعيتي است که به بيان زاکس، حتي شهرهاي مقدم در رتبه‌بندي شهرهاي جهاني- شهرهايي با نقش فرماندهي و کنترل در فرآيندهاي اقتصاد جهاني- را نيز مصون نگذاشته است. توليد زيرساخت‌هاي لازم و تأمين سرپناه به تنهايي نمي‌تواند بر چالش عظيم ناشي از تنش‌هاي اجتماعي چيره شود. حرکت به سوي پايداري شهري در گرو طراحي و اجراي راهکارهايي است که، علاوه بر توجه به بهبود کيفيت زندگي، دستيابي به پايداري اجتماعي و سياسي را نيز براي ساکنان شهرها در اولويت قرار دهد و به پايداري اجتماعات نظر داشته باشد.

چالش پيش روي شهرها حياتي‌ترين بخش توسعه‌ي پايدار انساني و چالشي گريزناپذير براي تمام شهرهاي اصلي درحال‌توسعه‌ي جهان در نظام ملي شهرهاست.شتاب بي‌سابقه‌ي تغييرات و تحولات مناطق کلان‌شهري در سده‌ي اخير منجر شده است تا پيشي‌گرفتن راهبردها، سياست‌گذاري‌ها و برنامه‌هاي تنظيمي و کنترلي و تابعيت طرح‌هاي شهري از روند تغييرات جاري در عمل ناممکن شود و نهادهاي حکمراني و مديريتي شهري به‌طور مستمر با مشکلات جديدي روبه‌رو شوند. اين در حالي است که ادبيات شکل‌گرفته درباره‌ي موضوع جهاني‌شدن به تشکيل و افزايش چالش‌هاي جديد شهريِ ناشي از ناهماهنگي نهادها و سازمان‌هاي محلي با فرآيندهاي جهاني‌شدن و لزوماً تسريع و تشديد تغييرات اشاره دارند. تغييري که نه تنها بايد روند کنونيِ آن را ضروري و محوري ناميد، بلکه بايد هم‌چون تغييري گريزناپذير براي تمام شهرها در سيستم شهري ملي بر آن صحه گذاشت.

دكتر نعمت اله انوري


 ميز خبر 

 تسهيلات ويژه راهور براي ترخيص خودروها و موتورسيکلت هاي توقيفي

رئيس پليس راهور ناجا از رفع توقيف خودروها و موتورسيکلت‌هاي توقيف شده از سوي پليس راهور به مناسبت هفته ناجا خبر داد.سردار تقي مهري در گفتگو با مهر گفت: با نظر فرمانده نيروي انتظامي و به مناسبت هفته ناجا تمامي خودروها و موتورسيلکت‌هاي توقيفي که فاقد منع قضايي هستند، رفع توقيف مي‌شوند.وي با بيان اينکه اين شرايط در سراسر کشور اجرا مي‌شود، افزود: بر اين اساس مالکان وسايل توقيفي اعم از خودرو و موتورسيکلت مي‌توانند با مراجعه به ستاد ترخيص پليس راهور در سراسر کشور و همراه بردن مدارک لازم نسبت به ترخيص وسايل نقليه خود اقدام کنند.به گفته سردار مهري اين تسهيلات تا پايان هفته ناجا اجرا مي‌شود.

شهردارتهران:

پايتخت ايران از «تهران بودگي» تهي است

شهردارتهران به مناسبت روز تهران در پيامي نسبت به خالي شدن تهران از حافظه تاريخي کهنش هشدار داد و از شهروندان تهراني درخواست همراهي کرد براي ساختن تهران.

به گزارش ايسنا به نقل از سايت شهرنوشت، متن پيام محمدعلي نجفي که درصفحه شخصي خود در اينستاگرام منتشر شده، بدين شرح است:

«امروز درست 110 سال از روزي که در اولين دوره مجلس، از «تهران» به عنوان دارالخلافه نام برده شد و براي نخستين بار شهر تهران به صورت قانوني به عنوان پايتخت معرفي شد، مي‌گذرد.

در تمام اين سال‌ها تهران به عنوان پايتخت ايران، فراز و نشيب‌هاي مختلفي را پشت سر گذاشته است؛ فراز و نشيب‌هايي که تهرانِ امروز ماحصلِ آن است.تهران در روزگارِ ما برخلاف تمام زرق و برق‌هاي خود، شهري است با هويتي فراموش شده. خطري که تهرانِ ما را تهديد مي‌کند، خالي شدن شهر از حافظه تاريخي کهنش است؛ ديگر چندان نيستند آنهايي که تهران و روايت‌هايش را مي‌شناسند و به کوچه باغ‌هايش احترام مي‌گذارند. پايتخت ايران امروزه بيش از هر زمان ديگري از «تهران بودگي» تهي است و خاطرات شهر در حال فراموش شدن است. همه اينها يک زنگ خطر است، زنگ خطري که بيش از هميشه بايد ما را به فکر وادارد و به تأمل مشغول کند.امروز تهران در آستانه دوراني تازه قرار دارد، دوراني که در آن عقلانيت و مشارکتِ شهروندان در تعيين سرنوشتِ شهر، اعتقادي راسخ در بين تصميم گيرانِ شهري است. از همين رو بر اين باورم که تک تک شهروندانِ تهراني «روزِ تهران» را بايد فرصتي براي انديشيدن کنند؛ انديشيدن به تهراني که بود، تهراني که هست و تهراني که بايد باشد.

از همين رو از همه شهروندان تهراني خالصانه درخواست مي‌کنم همراه و دستگير شهرشان باشند با هم بسازيم آنچه را که ساختني است و باز پس گيريم آنچه را مدت‌هاست زير پا مانده، فراموش نکنيم که تهران متعلق به ماست و همگي در قبال آن مسئوليم.»

22 کشته در طوفان «نيت» در آمريکاي مرکزي

در پي وقوع طوفان استوايي «نيت» در کاستاريکا، هندوراس و نيکاراگوئه دست‌کم 22 تن جان خود را از دست دادند.

به گزارش ايسنا، ‌طوفان استوايي «نيت» پس از آنکه آمريکاي مرکزي را درنورديد در حال حرکت به سمت آمريکاست. همچنين در بسياري از کشورهاي آمريکاي مرکزي وضعيت اضطراري اعلام شده و بيش از 20 نفر هم مفقود شده‌اند.با وقوع طوفان استوايي نيت که با بارش شديد باران، جاري شدن سيل و رانش زمين همراه بود، جاده‌ها مسدود شده، چندين پل تخريب و به تعدادي خانه خسارت وارد شده‌ است.در کاستاريکا نزديک به 400 هزار نفر از دسترسي به آب محروم شده‌اند و هزاران نفر در پناهگاه‌ها اسکان داده شده‌اند.همچنين کارشناسان پيش بيني کرده‌اند قدرت طوفان نيت بيشتر شده و پيش از آنکه سواحل جنوبي آمريکا را درنوردد به طوفان درجه يک تبديل مي‌شود.به گزارش ايسنا به نقل از شبکه خبري بي‌بي‌سي، همچنين به ساکنان ايالت‌هاي تگزاس و فلوريدا گفته شده براي مقابله با اين طوفان آمادگي داشته باشند.

کشيدن قليان در كرج ممنوع شد

فرمانده انتظامي استان البرز از ابلاغ دستور دادستان اين استان به پليس مبني بر جمع‌آوري قليان از قهوه‌خانه‌هاي سطح شهر خبر داد.

به گزارش برنا ، سردار عباسعلي محمديان با اعلام اين خبر گفت که نيروي انتظامي استان البرز به دنبال دستور اخير دادستان اين استان مبني بر ممنوعيت عرضه و استعمال قليان و محصولات دخاني در ملاءعام، طي روزهاي آتي نسبت به اجراي اين دستور اقدام خواهد کرد.

فرمانده پليس استان البرز اضافه کرد: هماهنگي‌هاي لازم با پليس نظارت بر اماکن استان انجام شده و پليس براي پيگيري تصميم اخير دادستاني، با هماهنگي ساير بخش‌ها، وارد عمل مي‌شود. حاجي رضا شاکرمي دادستان عمومي و انقلاب استان البرز به تازگي اعلام کرده که در اجراي مقررات ماده 13 قانون جامع کنترل و مبارزه ملي با دخانيات و ماده 28 قانون نظام صنفي، پليس اماکن نيروي انتظامي اماکني که نسبت به عرضه قليان اقدام مي‌کنند پلمب مي‌شوند.شاکرمي تأکيد کرده که اين قانون لازم الاجرا است و همه اماکن بايد از آن تبعيت کنند.

19 کشته در برخورد قطار و اتوبوس در روسيه

برخورد اتوبوس و قطار در استان ولاديمير روسيه (واقع در شرق استان مسکو) 19 کشته برجاي گذاشت.به گزارش ايرنا، وزارت بهداشت روسيه در بيانيه اي اعلام کرد: اتوبوس نزديک منطقه پاکروف استان ولاديمير با قطار برخورد کرده است.

شبکه خبري روسيه 24 به نقل از بيانيه وزارت بهداشت روسيه اعلام کرد: اين حادثه که بامداد رخ داد شماري مجروح برجاي گذاشت که داخل اتوبوس گرفتار شده اند و احتمال دارد حال شماري از آنان نيز بد باشد.

15 نفر از قربانيان اين حادثه اتباع جمهوري ازبکستان هستند.

کشف محموله اسباب بازي قاچاق در شهرستان رودسر گيلان

فرمانده نيروي انتظامي رودسر از کشف يک محموله اسباب بازي قاچاق به ارزش اقتصادي 75 ميليون ريال در اين شهرستان خبر داد.

به گزارش واحد اطلاع رساني پليس گيلان به ايرنا، سرهنگ رمضانعلي پورقاسم گفت: ماموران انتظامي رودسر حين گشت زني در اين شهرستان، به يک دستگاه وانت بار مشکوک شده و دستور توقف اين خودرو را صادر کردند.وي ادامه داد: ماموران در بازرسي از اين خودرو ، يک هزار و 290 قلم انواع اسباب بازي خارجي را کشف و ضبط کردند.به گفته سرهنگ پورقاسم، اين اسباب‌بازي‌ها فاقد هر نوع مدرک گمرکي بودند و بر اين اساس راننده 35 ساله وانت بار، به مراجع قضايي معرفي شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي