جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5668

رييس جمهور در آيين آغاز رسمي سال تحصيلي دانشگاه‌ها:
يکي از وظايف مهم دانشگاه ‌، گفتن واقعيات به مردم است


ترامپ خواهان يک استراتژي گسترده در قبال ايران است


اردوغان: اجازه تشکيل اسرائيل کوچک را نمي دهيم


آمانو: اگر لازم باشد به سايت‌هاي نظامي ايران مي‌رويم!


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر

ظريف در مصاحبه با الجزيره:
احتمال خروج ايران از برجام در صورت نقض آن از سوي آمريکا


ضرر 30 ميليارد يورويي اتحاديه اروپا ازتحريم روسيه


خبر


چهارمين همايش ملي روز روستا و عشاير


طوفان ناته در آمريکاي مرکزي


سرمقاله


 رييس جمهور در آيين آغاز رسمي سال تحصيلي دانشگاه‌ها:
 يکي از وظايف مهم دانشگاه ‌، گفتن واقعيات به مردم است 

 
رييس جمهور دانشگاه را نقطه پيوند جامعه با فرهنگ متعالي بشريت دانست و با تاکيد بر اينکه دانشگاه متولي تربيت مديران جامعه است، اظهارداشت: دانشگاه و حوزه همواره بايد گذار از استبداد و استعمار و انحصار؛ به سمت استقلال، پيشرفت و شايستگي باشند.

به گزاش پايگاه اطلاع رساني دولت،حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در آيين آغاز رسمي سال تحصيلي دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشي و فناوري کشور که در دانشگاه تهران برگزار شد، با بيان اينکه مهر ماه امسال، با انگيزه هاي معنوي برآمده از فرهنگ عاشورا همراه است، گفت: ادب و اخلاق، صلح دوستي و تلاش براي اصلاح امور، بخش‌هاي مهم از تابلوي پرشکوه قيام امام حسين (ع) است.

دکتر روحاني با ابراز خوشحالي از حضور در جمع اساتيد و دانشجويان، گفت: آغاز مهر و شروع فصل تحصيل بسيار حائز اهميت است چرا که ما هر توانايي در کشور داريم، از علم است.

رييس جمهور با تاکيد بر اينکه ما در صحنه ديپلماسي جهان موفق و پيروز شديم، خاطرنشان کرد: ما به دنيا اعلام مي‌کرديم که در پي ساخت بمب اتم نيستيم و به دنبال فعاليت صلح‌آميز هستيم اما برخي مي‌گفتند که ايران دروغ مي‌گويد و در اين راستا توافق برجام، پيروزي اخلاقي ما محسوب مي‌شود چرا که نشان داد ما راست مي‌گفتيم و ديگران دروغ مي‌گفتند و اين موضوع نه تنها از بين رفتني نيست، بلکه در تاريخ ماندگار خواهد شد.

دکتر روحاني گفت: تمام فشارها عليه ما، بر مبناي يک سري علايم بود و مي‌گفتند که ايران از فعاليت صلح‌آميز هسته‌اي منحرف شده و در اين مسير پرونده پي ام دي مطرح بود و عده‌اي در داخل اعلام مي‌کردند که اين پرونده صد سال طول خواهد کشيد تا حل و فصل شود، اما ما توانستيم پي‌ام‌دي را حل و فصل کرده و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي صراحتاً اعلام کرد که نسبت به گذشته فعاليت هسته‌اي ايران ديگر سوالي ندارد و اين موضوع نيز پيروزي حقوقي براي ملت ايران بود و از بين رفتني نيست.

رييس جمهور افزود: ما چنين پرونده‌هايي را بسته و قطعنامه‌هاي سازمان ملل عليه کشورمان را لغو کرديم و در عرصه اقتصادي نيز موفقيت‌هاي غيرقابل بازگشتي به دست آورديم به نحوي که در طول 1.5 سال گذشته فروش نفت و ميعانات کشورمان 2 برابر گذشته بوده است و سرمايه‌گذاري‌هاي متعدد خارجي انجام شده و اعتبارات بزرگ و فناوري‌هاي مهمي از دنيا دريافت کرده‌ايم و اين همه قابل بازگشت نيستند، ضمن اينکه امروز فعاليت‌هاي هسته‌اي کشورمان، از نظر سازمان ملل و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مشروع قلمداد مي‌شود.

دکتر روحاني با بيان اينکه امروز حقوق هسته‌اي ملت ايران را در عمل تثبيت کرده‌ايم، گفت: ما حق مسلم ملت ايران را در سازمان ملل و دنياي ديپلماسي تثبيت کرديم و از کف خيابان تا وين و نيويورک برديم و اينها ديگر قابل بازگشت نيست. چرا يک عده به طور مداوم علاقه دارند که حرف‌هاي نادرست به مردم بگويند؟

رييس جمهور افزود: امروز اگر آمريکا تخلف کند، همه دنيا آمريکا را محکوم مي‌کنند و نه ايران را و جالب اينکه عده‌اي با وجود اين شرايط به ما مي‌گويند که چرا اعتماد و مذاکره کرديد. اين عده اگر شايد در زمان پيامبر(ص) نيز بودند به پيامبر گرامي اسلام(ص) ايراد مي‌گرفتند چرا که در قرآن مجيد خطاب به پيامبر(ص) آمده است «تو معاهدات فراواني با کفار بستي که هر دفعه هم آن را نقض کردند». آيا مي‌شود به پيامبر(ص) ايراد گرفت که چرا با وجود نقض عهدهاي متعدد باز هم نسبت به آن اقدام مي‌نمودند؟

دکتر روحاني با تأکيد بر اينکه پاي عهد ايستادن به ضرر متعهد به توافق نيست، اظهار داشت: کسي که نقض عهد مي‌کند حيثيت و اعتبار خود را زير سوال مي‌برد و ما راه درست را انتخاب کرديم.

رييس جمهور با بيان اينکه يکي از وظايف مهم دانشگاه‌ها، وظايف سياسي و گفتن واقعيات به مردم است،‌ گفت: اساتيد رشته‌هاي مختلف اعم از سياسي، اجتماعي، فني و حقوقي هر کدام به تناسب رشته خود و براي منافع کشور بايستي واقعيات را در اين عرصه به مردم بازگو کنند، مردم در سال 92،‌راهي را انتخاب کردند و در سال‌هاي 94 و 96 يکبار ديگر بر آن مهر تأييد زدند، اما عده‌اي مي‌خواهند بگويند که ملت ايران اشتباه کرده است.

وي اظهارداشت: ملت اشتباهي نکرده و راه درست عظمت، اعتبار و روابط گسترده ايران با جهان را برگزيده است.


 ترامپ خواهان يک استراتژي گسترده در قبال ايران است 

 
پايگاه اينترنتي کاخ سفيد: سخنگوي کاخ سفيد با طرح ادعاهايي عليه کشورمان گفت که رئيس‌جمهور آمريکا به دنبال يک استراتژي گسترده براي مواجهه با تمام رفتارهاي بد ايران، نه فقط توافق هسته‌اي است.به گزارش ايسنا، سارا سندرز سخنگوي کاخ سفيد در نشست خبري خود در پاسخ به سوالي درباره تصميم رئيس‌جمهور آمريکا در خصوص توافق هسته‌اي، به طرح ادعاهايي عليه کشورمان پرداخت و ايران و کره شمالي را بازيگراني بد در جهان خواند.بنابر گزارش پايگاه اينترنتي کاخ سفيد سندرز در ادامه ادعاهاي خود گفت: من نمي خواهم درباره تصميم رئيس‌جمهور صحبت کنم اما آنچه مي توانم بگويم اين است که رئيس‌جمهور ترامپ به دنبال مواجه شدن با تمام رفتارهاي بد ايران، نه فقط توافق هسته‌اي است، از جمله آزمايش موشکي بالستيک، بي‌ثبات کردن منطقه، حمايت از تروريسم، حملات سايبري و برنامه هسته‌اي غيرقانوني.


  اردوغان: اجازه تشکيل اسرائيل کوچک را نمي دهيم 

 سايت خبري هابرترک: رئيس‌جمهور ترکيه خطاب به دولت اقليم کردستان عراق گفت: تنها کاري که مي‌توانيد انجام دهيد اين است که به همان نقطه‌اي که آغاز کرديد، بازگرديد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت خبري هابرترک، رجب طيب اردوغان، ‌رئيس‌جمهور ترکيه در اظهاراتي با اشاره به رفراندوم اخير در کردستان عراق گفت: برخي تلاش مي‌کنند که باعث تجزيه و تقسيم بندي منطقه ما شوند اما ما بازي‌ آنها را برهم خواهيم زد. ما مي‌دانيم که براي شمال عراق چه نقشه‌هايي در نظر گرفته شده است. در حال حاضر زمزمه‌هايي شنيده مي‌شود مبني بر اسرائيل کوچک. ما عاقبت دولت اقليم کردستان عراق را که به غير از اسرائيل حامي ديگري پيدا نکرده است، خواهيم ديد. شما نمي‌توانيد نتيجه‌اي از اين مساله بگيريد. تنها کاري که مي‌توانيد انجام دهيد اين است که به همان نقطه‌اي که آغاز کرديد بازگرديد.


 آمانو: اگر لازم باشد به سايت‌هاي نظامي ايران مي‌رويم! 

 
لس آنجلس تايمز: مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با بيان اينکه آژانس به نظارت و راستي آزمايي تعهدات هسته‌اي ايران طبق برجام ادامه مي دهد، گفت: هر زمان که لازم باشد براي دسترسي به سايت‌هاي نظامي ايران اقدام مي‌کنيم.به گزارش ايسنا، يوکيو آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گفت‌وگو با روزنامه لس آنجلس تايمز، در پاسخ به اين سوال که وقتي منتقدان توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 قابليت آژانس در نظارت بر برنامه هسته‌اي ايران را زير سوال مي برند آيا وي نااميد مي شود، گفت: ما يک سازمان فني هستيم و من مسئوليت‌هاي خود را بر اساس قوانين و بر اساس استانداردهاي پادماني آژانس مي گيرم. ما به کار روي نظارت و راستي آزمايي تعهدات مرتبط هسته‌اي ايران، طبق اين توافق به گونه‌اي عادلانه، هدفمند و حرفه‌اي ادامه مي‌دهيم. بنابراين هرچه اتفاق بيفتد ما به کار خود ادامه مي دهيم.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

10. تقاضاهاي عضويت ونظرکلي

دبيرکل اعلام کرد که علاوه بر مؤسسات وسازمان هاي فهرست شده در مدارک زمينه دانشگاه متروپليتن لندن وکنفراسن رؤساي دانشگاه ها و رئيس کِبِک 1 (CREPUQ) به عنوان اعضاي جديد و متقاضي تمايل خود را براي پيوستن به انجمن اعلام داشته اند. او همچنين مشخص کرد که گزارش، همانطور که نشان داده است، در پياده سازي توسط دبيرخانه، معيار جديد عضويت، همچنين فرايند جديدبراي بازبيني تقاضاها را منعکس مي کند. به اين دليل است که تنها يک مؤسسه براي بررسي به هيأت مديره تحويل داده شده است و/ يا تصويب مؤسسه ظهور مطالعات عالي، فيليپين، که پس از مقداري بحث، در پرتو اين واقعيت که اين معيار را همانطور که نوشته شده تأمين ميکند، مؤسسه به عضويت پذيرفته شد.

درحال بحث پيرامون تناسب و زمان بر بودن ايجادعضو هنوز يک گروه ديگر از دسته بندي عضويت يا وابستگي، يعني "وضعيت نامزد" براي آن مؤسساتي که صلاحيت براي عضويت دارند اما هنوز پنج دوره فارغ التحصيلي ندارند مطرح است. تصميم گرفته شده تا به مقررات قبلي دراين رابطه برگرديم. در گذشته تنها نيازمند داشتن سه دوره فارغ التحصيل براي يک مؤسسه بود تا به حد مورد نظر براي عضويت برسد.

اِوا اِگرُن پولاک به هيأت مديره نياز خود را براي تجديد نظ در تصميمات و خطوط راهنماي عمومي مصوب توسط هيأت مديره درتقاضاي مؤسسهIAU براي انعکاس تغييرات صورت گرفته براي تأمين معيار عضويت و روش هاي مرور درتقاضا را اطلاع داد. دبيرخانه تجديدنظر هاي لازم را انجام داد و يک پيش نويس پيشنهادي براي تمام اعضاي هيأت مديره درست قبل از اجلاس هفتادم هيأت مديره ارسال کرد، اگرچه، در پرتو ورود بعدي اين سند وبا توجه به وقت باقيمانده، تصميم گرفته شد آنها فوراً اعتبارسنجي نشوند، اما اجلاس اعضاي هيأت مديره دعوت شود تا اين خطوط راهنماي تجديدنظر شده را بايک ضرب الاجل خاص براي اعتبار سنجي مرور نمايد.

يک سؤال کليدي در رابطه با کميته عضويت به عنوان يکي از فعاليت هاي اصلي طرح شده است، يعني مرور تقاضاهاي جديد به صورت گسترده که نمايندگي آن به دبيرخانه انجمن داده شده است. نياز براي حفظ اين کميته و اگر اين کار بشودچه اختياري ممکن است توسط هيأت مديره بحث شده باشد که به اين کميته داده شودوبايک تصميم روشن براي حفظ کميته دائمي به عنوان بخشي از اختيار اوليه که اکنون يک حساسيت دائمي است موضوع مشخص گردد، چرا که يک استراتژي براي رشد مؤثر عضويت يک اولويت اول براي انجمن است.

تصميم گرفته شده بود که کميته عضويت حفظ شود، اما با شرايط تجديدنظر شده مرجع در رابطه با فعاليت جديداينکار انجام شود. اين شرايط جديد بايستي توسط دبيرخانه با ورودي هاي رئيس کميته ميليِسنت پول(Millicent Poole) مشخص گردد. نيروي وظيفه در مورد تأمين مالي هم بايستي روش استراتژيک براي عضويت به عنوان بخشي از مأموريت را بررسي نمايد، چراکه درآمدهاي حق عضويت سکوي اصلي بودجه IAU است. نيروي وظيفه دربهار سال 2007 به کميته اجرايي گزارش خواهدداد.

1. CREPUQ


 يك نكته از هزاران 

 سال گذشته چند روزي جريان برق در استان‌هاي جنوبي به سبب گردوغبار و شرجي بودن هوا، قطع شده بود. طي آن روز‌ها مشكلات فراواني براي مردم به وجود آمد و مسئولان پس از رفع نقص فني، وعده دادند با بكارگيري از مدل‌هاي جديد تجهيزات نيروگاهي اين مشكل را حل كنند. اگرچه تاحدي اين مشكل حل شد، اما نكته اصلي اينجاست كه دربسياري از شهر‌ها و استان‌هاي كشور تجهيزات نيروگاهي اعم از برق و گاز و آب، متعلق به قبل از دهه‌ 50 بوده و طي دهه‌هاي اخير صرفاً تغييراتي جزئي يافته‌اند.

به عبارتي ما مدام خواهان بهره وري و كاهش مصرف و صادرات انرژي هستيم، اما واقعيت اين است كه داشته‌هاي فني ما با خواسته‌هاي مطرح شده همخواني ندارد. ضرورت بروزرساني تجهيزات نيروگاهي امروز ازجمله اولويت‌هايي است كه اگر به آن توجه نشود، قطعاً هزينه‌هاي مالي و اجتماعي فراواني به همراه خواهد داشت.


 ميز خبر 

 در پيامي؛

رهبر انقلاب اسلامي درگذشت حاج داود احمدي‌نژاد را تسليت گفتند

حضرت آيت الله خامنه‌اي در پيامي درگذشت آقاي حاج داود احمدي‌نژاد را تسليت گفتند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، متن پيام رهبر معظم انقلاب اسلامي به اين شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحيم

جناب آقاي محمود احمدي‌نژاد

درگذشت برادر انقلابي و صادق مرحوم آقاي حاج داود احمدي‌نژاد را به بازماندگان محترم بخصوص همسر و فرزندان آن مرحوم تسليت مي‌گويم و رحمت و مغفرت و پاداش شايسته‌ي الهي را براي ايشان مسألت مي‌کنم.

سيّدعلي خامنه‌اي

15/ مهر ماه/ 1396

تظاهرکنندگان در کابل پايان اشغالگري آمريکا را خواستار شدند

با گذشت 16 سال از حمله آمريکا و ناتو به افغانستان، مردم اين کشور در کابل تظاهرات کردند و پايان "اشغالگري آمريکا" را خواستار شدند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري راشاتودي، صدها شهروند افغان با شعارهاي ضد آمريکايي و ضد ناتو در کابل تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان بنرهايي در دست داشتند که به زبان‌هاي انگليسي و محلي روي آن نوشته شده بود: "يانکي به خانه‌ات برو".

اين تظاهرات که با حضور زنان و مردان صورت گرفت، توسط حزب همبستگي افغانستان برگزار شد.

خنثي‌سازي حملات تروريستي در نيويورک توسط اف‌بي‌آي

اداره تحقيقات فدرال آمريکا و اداره پليس نيويورک با موفقيت حين تابستان 2016 با کمک يک مامور مخفي اف‌بي‌آي توانستند حملات تروريستي در شهر نيويورک را خنثي کنند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، دفتر دادستاني منهتن اعلام کرد اتهاماتي عليه سه مرد به جرم توطئه براي اجراي حملات تروريستي در شهر نيويورک حين تابستان 2016 مطرح شده است که اين حملات به دست اف‌بي‌آي خنثي شد.

در اين بيانيه آمده است: ماموران اجراي قانون (اف‌بي‌آي و اداره پليس نيويوک) با موفقيت اين توطئه تروريستي را خنثي کردند. يک عامل مخفي اف‌بي‌آي با نام مستعار "يوسي" توانست متهمان را متقاعد کند که حامي داعش است و براي اجراي حملاتي با آنها آماده مي‌شود.

روسيه توافقنامه منع تسليحات هسته‌اي را امضا نمي‌کند

مسئولان روس مي‌گويند، دولت روسيه تاکنون 85درصداز حجم زرادخانه‌هاي تسليحات هسته‌اي خود را کاهش داده است و توافقنامه جديد در اين باره را امضا نمي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از تاس، ميخائيل اوليانف، رئيس دپارتمان عدم اشاعه و کنترل بر تسليحات وزارت خارجه روسيه گفت: روسيه در مدت 30 سال اخير با کاهش 85 درصد از تسليحات هسته‌اي خود سهم بسزايي را در راستاي دستيابي به جهان بدون سلاح هسته‌اي ايفا کرده است.

وي افزود: با اين حال وضعيت کنوني اجازه خلع سلاح هسته‌اي را نمي‌دهد.اوليانف گفت: روسيه قصد ندارد توافقنامه منع سلاح هسته‌اي را امضا کند زيرا در طراحي و تدوين آن بسياري از کشورها شرکت نکردند.

اين مقام روس تاکيد کرد، اين سند با مفاد توافقنامه عدم اشاعه سلاح هسته‌اي در تضاد است.


 خبــــر 

 سخنگوي وزارت خارجه : برنامه هاي دفاع موشکي ايران قابل مذاکره نيست

«بهرام قاسمي» سخنگوي وزارت امور خارجه ايران گزارش خبرگزاري رويترز در خصوص آمادگي تهران براي مذاکره در خصوص برخي ابعاد برنامه دفاع موشکي خود را به شدت تکذيب کرد.

به گزارش ايرنا، وي افزود: جمهوري اسلامي ايران بارها در مواضع علني و ديدارهاي ديپلماتيک با مقام‌هاي خارجي همانند مصاحبه‌ها و ديدار‌هاي انجام شده توسط وزير امور خارجه در سفر اخير ايشان به نيويورک، بر غيرقابل مذاکره بودن برنامه‌هاي دفاعي خود تاکيد کرده است و آن را مغاير با قطعنامه 2231 (شوراي امنيت سازمان ملل متحد)
نمي‌داند.

سخنگوي وزارت امور خارجه ادامه داد: ايران برنامه‌هاي دفاعي موشکي را حق مسلم خود دانسته و قطعا آن را در چارچوب برنامه‌ها و راهبردهاي دفاعي، متعارف و تعيين شده خود ادامه خواهد داد.

اعطاي مدرک دکتراي افتخاري دانشگاه مسکو به ملک سلمان

دانشگاه مسکو به پادشاه عربستان در سفرش به روسيه مدرک دکتري افتخاري تقديم کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز عربي، اين نخستين سفر ملک سلمان بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان به روسيه از زمان تکيه زدن به تخت پادشاهي اين کشور است.

ملک سلمان در جريان سفرش به روسيه به دانشگاه مسکو رفته و از اين دانشگاه ديدار کرد و در جريان اين بازديد رئيس دانشکده روابط بين‌الملل مدرک دکتري افتخاري را به پادشاه عربستان تقديم کرد.

در اين مراسم وزير آموزش روسيه نيز حضور داشت.


 ظريف در مصاحبه با الجزيره:
 احتمال خروج ايران از برجام در صورت نقض آن از سوي آمريکا 

 
وزير امور خارجه ايران در مصاحبه با الجزيره اعلام که در صورت نقض برجام از سوي آمريکا ايران ممکن است از اين توافق خارج شود.به گزارش مهر، «محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه ايران در گفتگو با شبکه «الجزيره»، اعتياد «دونالد ترامپ» رئيس‌ جمهور آمريکا به ابزار تحريم را محکوم کرد.وزير خارجه ايران در بخشي از اين مصاحبه اعلام کرد که در صورت نقض برجام از سوي آمريکا ايران ممکن است از اين توافق خارج شود. «محمد جواد ظريف» در ادامه گفت که اظهارات رئيس‌ جمهور آمريکا «به صلح و امنيت در منطقه کمک نمي‌ کند» و به منافع طولاني مدت آمريکا نيز زيان وارد خواهد کرد.

اين در حاليست که بنا به اذعان الجزيره، ترامپ دائماً توافق هسته ايِ 14 جولاي سال 2015 (23 تيرماه 1394) موسوم به «برجام» که با قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل نيز تثبيت شده است را بدترين توافقي توصيف مي کند که تاکنون درباره آن مذاکره شده است.رئيس دستگاه ديپلماسي ايران با هشدار درباره اينکه جامعه بين‌ الملل ديگر نمي‌ تواند در صورت نقض برجام به آمريکا اعتماد کند، ادامه داد: فکر مي‌ کنم که اين يک بيانيه ناآگاهانه است؛ زيرا قطعاً هر توافقي براي تمام طرفين يک توافق کامل به شمار نمي آيد؛ يک توافق بايد توافقي کمتر از کامل باشد تا تمام طرفين بتوانند آن را بپذيرند.ظريف در ادامه تأکيد کرد که هرگونه نقض برجام توسط آمريکا مي تواند به عقب‌ نشيني نسبي يا کامل ايران از برجام منتهي شود چرا که ايران از تهديد تحريم‌ ها باکي ندارد.وي تصريح کرد: توافق هسته‌ اي، نتيجه 10 سال ژست و 2 سال مذاکره بود. متأسفانه اين دولت قصد بازگشت به مرحله ژست را دارد. آنها (رهبران آمريکا) ما را در مقابل تحريم‌ هاي آمريکا ايمن کرده‌ اند. از چشم‌ انداز جهاني اين چنين به نظر مي‌ رسد که آمريکا به تحريم‌ ها اعتياد پيدا کرده است.

اين ديپلمات برجسته ايراني درباره روابط ايران و عربستان نيز گفت: ما تمايل داريم درباره اختلافاتمان با عربستان سعودي وارد گفتگو شويم. اعتقاد نداريم که روابط ايران و عربستان بايد به شکل کنونيِ آن باشد.وزير خارجه ايران در اين باره ادامه داد: معتقديم که ژست عربستان در خليج‌ فارس يک ژست مثبت نيست، اين امر شبيه سياست هايي است که آنها در برابر قطر در پيش گرفته اند. مفاهيمي که آنها براي گل‌ آلود کردن آب مورد استفاده خود قرار مي‌ دهند و نيز سياست‌ هايي که پيامدهاي تأسف‌ بار و فاجعه‌ باري براي منطقه ما به همراه آورده است، با سرپوش‌ هايي از قبيل صادر کردن انقلاب‌ ها، قابل توجيه نيست.


 ضرر 30 ميليارد يورويي اتحاديه اروپا ازتحريم روسيه 

 اتحاديه اروپا همچنان از ادامه تحريم‌هاي اقتصادي روسيه با هدايت آمريکا متضرر مي‌شود.به گزارش ايسنا، به نقل از اسپوتنيک، تحقيق‌هاي دانشگاه اتريشي اقتصاد (WIFO) که به درخواست پارلمان اروپا انجام گرفت نشان مي‌دهد از سال 2014 ميلادي تا کنون بيش از 30 ميليارد يورو به کشورهاي اروپايي ضرر رسيده است.

طبق اين بررسي، از سال 2014 ميلادي صادرات اروپا به روسيه 15,7 درصد در سال کاهش داشته و با اعمال تحريم‌ها به 40 درصد رسيده است.براين اساس در سال 2013 ميلادي صادرات اروپا به روسيه 120 ميليارد يورو بوده که در سال 2016 ميلادي اين رقم به 72 ميليارد يورو کاهش يافته است.روابط روسيه و اروپا از زمان بحران کريمه و اوکراين متشنج شد.


 خبر 

 در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام؛

شمخاني مجددا رييس کميسيون سياسي، دفاعي و امنيتي مجمع شد

دريابان شمخاني به اتفاق آراء مجددا به عنوان رييس کميسيون سياسي، دفاعي، امنيتي مجمع انتخاب شد.

به گزارش مهر، در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، دريابان علي شمخاني به اتفاق آراء مجددا به عنوان رييس کميسيون سياسي، دفاعي، امنيتي مجمع انتخاب شد.شمخاني در دوره قبلي مجمع نيز رياست اين کميسيون را بر عهده داشته است.

درخواست عراق از ايران وترکيه

وزارت خارجه عراق از ايران وترکيه خواست تا تمام معاملات تجاري خود با اقليم کردستان عراق را متوقف کنند.

به گزارش ايسنا به نقل از سايت وزارت خارجه عراق،احمد محجوب،سخنگوي رسمي وزارت خارجه عراق اعلام کرد که وزارت خارجه در يادداشتي رسمي از سفارت ايران و ترکيه در بغداد خواست تا تمام گذرگاه‌هاي مرزي خود با اقليم کردستان عراق را تا زمان تحويل اين گذرگاه‌ها به دولت فدرال عراق ببندند.در اين يادداشت آمده است که وزارت خارجه عراق از ايران و ترکيه مي‌خواهد تا تمام معاملات تجاري و بخصوص معاملات مربوط به. صادرات و فروش نفت به منطقه کردستان عراق را متوقف کنند و تنها با دولت فدرال عراق در اين رابطه همکاري داشته باشند.وزارت خارجه عراق همچنين به ضرورت تعامل دو کشور ايران و ترکيه با دولت فدرال عراق براساس اصل حسن همجواري،احترام به حاکميت عراق،تقويت همکاري هاي دوجانبه ومقابله با خطرات مشترک تاکيد کرد.

حمله مسلحانه به کاخ پادشاهي عربستان

رسانه‌هاي محلي سعودي از حمله مسلحانه به کاخ پادشاهي عربستان در جده خبر دادند.

به گزارش ميزان، رسانه‌هاي محلي سعودي از حمله مسلحانه به کاخ پادشاهي عربستان در جده خبر دادند.رسانه‌هاي محلي و کاربران شبکه‌هاي اجتماعي در عربستان اعلام کردند که بر اثر حمله مسلحانه به «کاخ السلام» در جده دو نفر از مأموران گارد حفاظت از کاخ پادشاه سعودي کشته شده و دو نفر ديگر نيز مجروح شدند.

بنا بر گزارش‎ها افراد مسلح از محل حادثه فرار کردند.

آماده شدن نيروهاي عراقي براي پاکسازي تمام خاک اين کشور از وجود داعش

رئيس کميته امنيتي شوراي استان ديالي از پايان عمر"ولايت ديالي" وابسته به تشکيلات داعش خبر داد و تشريح کرد، نيروهاي عراقي در عمليات حويجه ضربات سختي به تروريست‌ها وارد کردند.

به گزارش ايسنا، به نقل از سومريه نيوز، صادق حسيني، رئيس کميته امنيتي شوراي استانداري ديالي اظهار داشت، "ولايت ديالي" وابسته به گروه تروريستي داعش که در سال 2014 اعلام وجود کرده بود، در سه سال گذشته به دنبال کشته شدن رهبران و اميرانش ديگر وجود خارجي ندارد.


 چهارمين همايش ملي روز روستا و عشاير  


 طوفان ناته در آمريکاي مرکزي 


 سرمقاله 

پيروزي براي ما چيست؟

حميدرضا عسگري

روز گذشته در آيين آغازسال تحصيلي دانشگاه‌ها رئيس جمهور روحاني با حضور در دانشگاه تهران به سخنراني پرداخت. دراين مراسم نكاتي از دستاوردهاي داخلي انتخابات و امتيازهاي خارجي برجام مطرح گرديد. روحاني شكسته شدن اجماع جهاني برعليه ايران و تغيير مشي كشورها در سازمان ملل برعليه كشورمان را از موفقيت‌هاي برجام توصيف كرد و پرسيد‌: «آيا اين پيروزي براي ما نيست؟» . در پاسخ به اين سوال رئيس جمهور بايد به نكاتي اشاره داشت كه درحقيقت دو روي سكه سياست خارجي ما در برجام را نشان مي‌دهد.

ابتدا بايد درتاييد صحبت‌هاي رئيس جمهور اذعان داشت كه برجام توانست ما را وضعيتي مشابه نفت در برابر غذا نجات دهد و امروز شاهد توليد نفت درحدود سه ميليون بشكه هستيم. برجام توانست اجماع جهاني و مخالفت علني دنيا با ايران را خنثي كند و بسياري از كشورهاي غربي مواضع سرسختانه خود را تعديل نمايند. از دستاوردهاي داخلي برجام نيز مي‌توان به ثبات بازار و كاهش تورم اشاره داشت، كه البته اين‌ها دستاورد كمي نيست و تقريبا برجسته ترين نمونه‌ها از عملكرد برجام تلقي مي‌گردد.

اما درجواب اين سوال جواب رئيس جمهور كه پرسيدند «آيا اين براي ما پيروزي نيست؟»، بايد گفت كه بالواقع اين براي ما پيروزي نيست، چرا كه ما پس از بحراني شدن شرايط و گرايش به سمت مذاكرات هسته‌اي، فقط توانستيم تاحدي به "منطقه صفر" نزديك شويم. "منطقه صفر"، وضعيت و جايگاهي است كه درآن يك كشور به لحاظ اقتصادي و سياسي به حدنصابي مي‌رسد كه مي‌تواند با برنامه ريزي مناسب يك قدم رو به جلو بردارد و يا درصورت تداوم سياست‌هاي غيراصولي به مرتبه‌اي پايين تر از صفر باز‌گردد. وضعيت ما دقيقا به مصداق كشوري بود كه چند درجه بالاتر از منطقه صفر بوديم اما به مرور و به سبب به كارگيري روش‌هاي غيراصولي در اقتصاد و سياست به زير صفر رفتيم و با روي كارآمدن دولت تدبير و اميد با كمي رشد همچنان در مرز آن دست و پا مي‌زنيم. لذا وضعيت ما زماني به پيروزي تعبيرخواهد شد كه تغيير لازم در وضعيت داخلي حاصل شود. درحال حاضر با ركود شديد توليد و صنعت، فوج بيكاران، افزايش بزه‌هاي اخلاقي، اعتياد و بسياري از معضلات اجتماعي و اقتصادي ديگر، چطور مي‌توان مدعي پيروزي بود؟!

بايد واقع بين بود، حتي باليدن به وضعيت سياست خارجي كشورمان در حال حاضر زياد عقلاني به نظر نمي‌رسد. چرا كه آمريكاي ترامپي نيز از قدرت و نفوذ كافي براي اعمال فشار به اروپا و ايجاد اجماع قبلي بخوردار است. حتي چين و روسيه نيز كه به عنوان رقباي اقتصادي و سياسي آمريكا محسوب مي‌شوند، از نوع تصميمات آمريكا تاثير پذير و درمقابل آن منفعلند. در دوره‌هاي قبل به سبب نوع عملكرد ما بهانه كافي وجود داشت و غرب با طيب خاطر حلقه تحريم‌ها و انزواي ما را دنبال مي‌كرد و امروز ممكن است با فشار آمريكا و زد و بندهاي پشت پرده اين اتفاق رخ دهد. في المثال كافي است به اظهارات يكي از خودروسازان فرانسوي اشاره داشت كه گفته است در صورت تحريم‌هاي جديد آمريكا، از ايران خواهيم رفت!. آيا اين به منزله پيروزي درصنعت و اقتصاد تلقي مي‌شود؟!

براي ادعاي پيروزي بايد با مقياس‌هاي داخلي عيار خود را بسنجيم در غير اين صورت، صرف عادي بودن روابط با برخي كشورهاي اروپايي نمي‌توان خرسند و مشعوف بود چرا كه آنها ارتباط با آمريكا را قطعا ترجيح خواهند داد. 

هر زمان وضعيت زندگي مردم بهبود يافت، كارخانجات راه افتاد و جوانان مشغول به كار شدند، و هر زمان كه چشم طمع به سود بانكي و بازار ارز و طلا درمان شد، آن زمان مي‌توان گفت پيروزي حاصل شده است.

قصد چشم پوشي بر تلاش‌هاي مذاكره كنندگان و تيم اقتصادي دولت، براي بازگشت به شرايط قبل را نداريم، چرا كه كتمان آن كاري نابخردانه است، اما بايد از تيم اجرايي دولت خواست تا تمركز بيشتري بر حمايت و استفاده از نيروهاي داخلي داشته باشند. تقويت بنيه داخلي كشور خود به خود موجب بازشدن گارد كشورهاي غربي خواهد شد و انگيزه بهبود و ارتقاي روابط با ايران را بالا خواهد برد. آن زمان مي‌توان مدعي پيروزي بود.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي