جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5668


جزئيات فراخوان جذب هيئت علمي علوم پزشکي در بهمن 96


ثبت‌نام وام‌هاي دانشجويي آغاز شد

وزير بهداشت خبر داد؛
دستور رئيس جمهور براي بررسي سهميه‌ هاي کنکور


خبرنامه


ميز خبر


 جزئيات فراخوان جذب هيئت علمي علوم پزشکي در بهمن 96 

 
رئيس مرکز جذب هيئت علمي وزارت بهداشت از اعلام فراخوان جذب هيئت علمي باليني و علوم پايه در دانشگاه هاي علوم پزشکي خبر داد و گفت: اين فراخوان بهمن ماه منتشر مي‌شود.دکتر سيدعلي حسيني در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ما در وزارت بهداشت جلسات متمادي و بيش از 5 جلسه با سازمان امور اداري و استخدامي داشته‌ايم و توجيهات لازم را که چه تعداد هيئت علمي در گروههاي علوم باليني و علوم پايه نياز داريم را به اطلاع آنها رسانده‎ايم. اميدواريم دلايل توجيهي که براي مجوز جذب هيئت علمي اعلام کرده‎ايم، مورد قبول واقع شود.

وي تاکيد کرد: آموزش پزشکي يک نياز جدي است و ما در دانشگاههاي علوم پزشکي در گروههاي علوم باليني و علوم پايه نياز جدي به اعضاي هيئت علمي داريم. ما خوشبين هستيم که دلايل ما از سوي سازمان امور اداري و استخدامي مورد قبول واقع شود و بتوانيم براساس اين فراخوان بيش از يک هزار نفر جذب کنيم.

رئيس مرکز جذب هيئت علمي وزارت بهداشت يادآور شد: فراخوانهاي جذب هيئت علمي به ما کمک مي‏کند که بتوانيم برنامه‏ريزي جديتري انجام دهيم و نياز هيئت علمي را در دانشگاههاي کم‎برخوردار و گروههاي دندانپزشکي، داروسازي و توانبخشي برطرف کنيم.وي خاطرنشان کرد: اگر مجوز لازم به وزارت بهداشت براي جذب اعضاي هيئت علمي داده شود و براساس پيش‌بيني، بتوانيم سالانه 1500 نفر تا آخر برنامه ششم توسعه جذب کنيم به اهدافي که پيش‏بيني کرديم، خواهيم رسيد و مي‏توانيم نيازهايمان را پوشش دهيم.

حسيني اضافه کرد: آموزش پزشکي به دليل وجود 200 هزار دانشجو و مقاطع مختلف تخصصي و فوق تخصصي و دکتري تخصصي و همچنين به دليل ضرورت آموزشهاي تخصصي باليني و علوم پايه نياز دارد که کيفيت آن به طور دائم رصد و حفظ شود. حفظ کيفيت آموزش پزشکي موضوعي بوده است که در اين جلسات به طور مبسوط درباره آن بحث کرديم و دغدغه خود را مطرح کرديم.وي تاکيد کرد: پيش‎بيني مي‎کنيم که بتوانيم با مجوزهاي سازمان امور اداري و استخدامي، نياز دانشگاهها را محقق کنيم.

رئيس مرکز جذب هيئت علمي وزارت بهداشت يادآور شد: جذب بورسيه‎هاي دکتري تخصصي در هيئت علمي دانشگاههاي علوم پزشکي به دانشگاهها کمک کرده است که نيازمان در گروههاي علوم پايه دانشگاههاي کمتربرخوردار تا حد زيادي رفع شود و به دليل اينکه اين افراد در جاهايي که تعيين محل شده‌اند جذب مي‎شوند، نياز هيئت علمي ما را تا حد زيادي رفع کرده‎اند.وي تاکيد کرد: با توجه جلسات کارشناسي که داشتيم و با توجه به اهميت آموزش پزشکي که تضمين‎کننده سلامت مردم در آينده است، اميدواريم که بتوانيم نياز هيئت علمي را در فراخوانهاي جذب رفع کنيم.


 ثبت‌نام وام‌هاي دانشجويي آغاز شد 

 متقاضيان دريافت وام‌هاي دانشجويي مي‌توانند با مراجعه با سامانه صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم درخواست خود را ثبت کنند.به گزارش خبرگزاري آنا، ثبت‌نام وام‌هاي دانشجويي (وام تحصيلي، وام شهريه، وام بنياد علوي) از روز شنبه 15 مهر آغاز ‌شده و تا 24 آبان ادامه خواهد داشت.متقاضيان براي ثبت‌نام بايد به پورتال صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري مراجعه کنند.

همچنين ثبت‌نام وام ويژه دکتري (جامانده‌هاي سه ماهه بهار و تابستان در سال 96) از اول مهر آغاز شد و چهارشنبه 12 مهر به اتمام رسيده است.


 وزير بهداشت خبر داد؛
 دستور رئيس جمهور براي بررسي سهميه‌ هاي کنکور 

 وزير بهداشت گفت: با دستور رئيس جمهور در شوراي عالي انقلاب فرهنگي، گروهي ماموريت يافتند تا با بررسي سهميه‌هاي مختلف، زمينه‌هاي اجراي عدالت آموزشي در کشور فراهم شود.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر سيد حسن هاشمي در مراسم آغاز سال تحصيلي دانشگاهها و مراکز پژوهشي و فناوري کشور که با حضور رييس جمهور در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت: محققان سالهاي نه چندان طولاني، تاسيس دانشگاه را به چهار نسل تقسيم مي‌کنند؛ شاخص نسل اول، ارائه مدرک بوده و تعداد فارغ‌التحصيلان، نشانه فعاليت و رتبه دانشگاهها محسوب مي‌شده و عمر اين دوره پس از جنگ جهاني دوم به پايان رسيده است.

وي افزود: در نسل دوم تا دهه 1960 ادامه داشت، شاخص فعاليت دانشگاهها توليد علم از طريق نوشتن مقالات بود. در دانشگاههاي نسل سوم، فناوري مورد توجه قرار گرفت و دانشگاه، نقش خود را در توليد ثروت ايفا کرد و عمر آن تا سال 2000 بود اما در حال حاضر نقش دانشگاههاي نسل چهارم، توليد رفاه تعيين شده و دانشگاهها حرکت خود را به اين سمت و سو آغاز کرده‎اند.

وزير بهداشت تاکيد کرد: جايگاه و نقش دانشگاهها، تلاش براي ساختن جامعه‏اي آگاه، ثروتمند و داراي رفاه اجتماعي از طريق تربيت نيروهاي ارزشمند، توليد علم و دانش براي توسعه و ارتقاي فرهنگ جامعه و افزايش سرمايه اجتماعي است.

هاشمي با بيان اينکه متاسفانه بايد بپذيريم که در کشور ما هنوز هم عمده فعاليت و تلاش بسياري از مراکز آموزش عالي، افزودن رشته‏ها و دادن مدرک هستند، افزود: بر مديريت ارشد کشور است که ضمن سياست‌گذاري و تامين زيرساخت‌هاي لازم، حرکت با شتاب و البته با دقت لازم براي رسيدن به دانشگاه‌هاي نسل سوم و چهارم را در دستور کار قرار دهد تا در حداقل زمان بتوانيم نسبت به تصحيح مسير و جبران عقب ماندگي‌ها اقدام کنيم.

وزير بهداشت ضمن تاکيد بر نقش مهم وزارت بهداشت در آموزش عالي کشور، يادآور شد: نظام سلامت با بهره مندي از 19 هزار عضو هيئت علمي در بيش از 60 دانشگاه علوم پزشکي کشور، تربيت حدود 200 هزار دانشجو، توليد يک سوم دانش و تربيت نيروي متخصص را بر عهده دارد.

هاشمي تاکيد کرد: محققان و اعضاي هيئت علمي دانشگاههاي علوم پزشکي کشور، در سال حدود يک سوم مقالات ISI ايران را توليد مي‌کنند بنابراين در شرايط فعلي، کشور نيازمند دانش‎آموختگاني خلاق و نوآور است که با بهره‏گيري از دانش خود بتوانندبه توليد علم، خلق ثروت و رفاه اجتماعي بپردازند.

وزير بهداشت از طرح تحول و نوآوري در آموزش پزشکي به عنوان يکي از مهمترين برنامه‎هاي وزارت بهداشت در دولت يازدهم ياد کرد و گفت: اين برنامه از اواخر سال 94 آغاز شد و آينده‎نگري و رسيدن به مرجعيت علمي در آموزش پزشکي، حرکت به سوي دانشگاههاي نسل سوم و چهارم، آموزش پاسخگو و عدالت‎محور، آمايش سرزميني، اعتلاي اخلاق حرفه‎اي، بين‎المللي‎سازي آموزش علوم پزشکي و توسعه آموزش مجازي از مهمترين محورهاي آن است.

هاشمي يکي از مهمترين وظايف دست‌اندرکاران آموزش در کشور را استعداديابي و پرورش استعدادهاي جوان درراستاي ارتقاي سطح علمي کشور دانست و افزود: شرايط پسابرجام، فرصت مناسبي را براي کشور فراهم کرده که در اين فضا مي‎توان با تعاملات گسترده علمي، زمينه را براي ارتقاي جايگاه کشور و رشد علمي استعدادهاي جوان فراهم کرد.

وزير بهداشت به چالشهاي پيش روي آموزش عالي در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: فشار سنگين امور اجرايي در حوزه بهداشت و درمان، توان مديريتي وزارت بهداشت و دانشگاههاي علوم پزشکي را به شدت به خود جلب مي‎‏کند که اين موضوع بر تحقيقات و توليد علم در حوزه سلامت، اثر جدي دارد همچنين کمبود منابع، نيازها و خدمات روزافزون حوزه درمان و بهداشت و نيز کمبود فضاي بيمارستانهاي آموزشي، يکي از مهمترين تهديدات مراکز آموزشي و پژوهشي حوزه سلامت است.

هاشمي اضافه کرد: توجه ناکافي در حوزه آموزش عالي به وزارت بهداشت، باعث شده دانشگاههاي علوم پزشکي متناسب با جايگاه علمي خود از منابع انساني و مالي برخوردار نباشند. متاسفانه به دليل بي‎تدبيري ما، کشورهاي پيشرفته با مهيا کردن بستر لازم، بهترين و مستعدترين نيروهاي انساني را از سراسر جهان به ويژه از کشورهاي در حال توسعه جذب کرده و با استفاده از اين ظرفيت ارزشمند اين منابع انساني، مسير پيشرفت را با سرعت بيشتري طي مي‏کنند.

وزير بهداشت يادآور شد: يکي از چالشهاي عدم دستيابي به دانشگاههاي نسل سوم و چهارم، وجود سهميه‌هاي متعدد به ويژه سهميه‌هاي مصوب در مجلس شوراي اسلامي است بطوري که تفاوت معني داري در رتبه‌هاي ورودي به دانشگاهها ديده مي‌شود. تفاوت رتبه‏ها در يک کلاس درسي در گروه پزشکي، گاهي بيش از 60 هزار رتبه است و با دستور رييس جمهور در شوراي عالي انقلاب فرهنگي، گروهي ماموريت يافتند تا با بررسي سهميه‌هاي مختلف، زمينه‎هاي اجراي عدالت آموزشي در کشور فراهم شود.


 خبرنامه 

 برگزاري مراسم آغاز سال تحصيلي دانشگاه‌ها با حضور رئيس جمهور

مراسم آغاز سال تحصيلي ديروز با حضور رئيس جمهور در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش ايسنا، در اين آيين علاوه بر رييس جمهور، دکترسيدضياء هاشمي و دکترسيدحسن قاضي‌زاده هاشمي نيز به ايراد سخنراني پرداختند.

دراين مراسم همچنين دکتر محمود نيلي احمدآبادي رئيس دانشگاه تهران و دکترعباسعلي کريمي سرپرست دانشگاه علوم پزشکي تهران درخصوص مسائل و موضوعات روز آموزش عالي کشور ديدگاهها و نقطه نظرات خود را بيان كردند. همچنين يک نفر از استادان و دانشجويان دانشگاهها و مراکز آموزش عالي کشور به نمايندگي از دانشگاهيان سخنراني كردند.

در آئين آغاز سال تحصيلي از نفرات برگزيده آزمون سراسري تجليل شد. بر اين اساس در گروه آزمايشي علوم انساني و هنر، "يلدا حجتي"،"علي مهرايي"، "زينب ابن علي"، "سيد امير احسان ميري" تقدير شدند، در گروه آزمايشي هنر "سما معيري"، "آويتا آرکيليان" و " آتوسا عبداللهي اماني" و در گروه آزمايشي زبانهاي خارجي نيز "عرشيا زاهد پورخامنه"تقدير شدند.

در حاشيه مراسم آغاز سال تحصيلي؛

گلايه دانشجويان دانشگاه تهران از عدم بهره‌مندي از خوابگاه

تعدادي از دانشجويان شبانه دانشگاه تهران در حاشيه مراسم آغاز سال تحصيلي به عدم اختصاص خوابگاه به آنها اعتراض داشتند.

به گزارش خبرنگار مهر، مراسم آغاز سال تحصيلي دانشگاهها صبح ديروز با حضور رئيس جمهور، سرپرست وزارت علوم و وزير بهداشت در تالار علامه اميني دانشگاه تهران برگزار شد.

در حاشيه اين مراسم تعدادي از دانشجويان دختر دوره شبانه مقطع کارشناسي اين دانشگاه نسبت به عدم اختصاص خوابگاه به آنها اعتراض داشتند.

اين دانشجويان ورودي سال 95 بودند و تاکيد داشتند که زمان پذيرش در دانشگاه در دفترچه راهنما موضوع ارائه خوابگاه به اين دانشجويان مطرح نشده بود اما مسئولان دانشگاه در هنگام ثبت‎نام به اين دانشجويان اعلام کرده بودند که در صورت خالي ماندن ظرفيت خوابگاهي اين افراد نيز اسکان داده مي‎شوند.

تعدادي از اين دانشجويان عنوان کردند که سال گذشته خوابگاه به آنها اختصاص داده شده اما در سال تحصيلي جاري دانشگاه اعلام کرده است که خوابگاهي به آنها تعلق نمي‎گيرد.

سرپرست وزارت علوم:

اميدواريم گزينه وزارت علوم در مهر ماه معرفي شود

سرپرست وزارت علوم گفت: اميدواريم در طول مهرماه گزينه پيشنهادي براي اين وزارتخانه معرفي شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سيدضياء هاشمي در حاشيه مراسم آغاز سال تحصيلي دانشگاهها در دانشگاه تهران گفت: رئيس جمهور بايد گزينه پيشنهادي وزارت علوم را معرفي کنند و من از زمان دقيق معرفي اين گزينه اطلاعي ندارم.

وي افزود: اميدوارم هرچه سريعتر گزينه پيشنهادي براي وزارت علوم معرفي شود.

سرپرست وزارت علوم خاطرنشان کرد: گزينه‎هاي مختلفي مدنظر رئيس جمهور است که از زواياي مختلف در حال بررسي هستند و رئيس جمهور واقعاً درخصوص اين مسئله اهتمام دارند.

هاشمي گفت: براي دولت مهم است که هرچه سريعتر وزير علوم معرفي شود اما در عين حال اين موضوع حساسيتها و پيچيدگيهايي دارد که اين مسئله به گونه‎اي است که وقتي از ابتدا همراه با بقيه وزرا، گزينه وزارت علوم اعلام نشد قرار شد در فرصت و بررسي کامل، موضوع انجام شود.

وي تصريح کرد: اميدواريم در طول مهرماه، گزينه پيشنهادي وزارت علوم معرفي شود.

معرفي دانشگاه‌هاي برتر در حوزه رفاه دانشجويي

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري فهرست 10 دانشگاه برتر و پيشرو کشور را در بهبود فضاي خوابگاهي و تغذيه دانشجويي را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاري آنا، ذوالفقار يزدان‌مهر با اعلام اين خبر گفت: دانشگاه‌هاي علامه طباطبائي، بوعلي سينا، تبريز، تهران، شهيدچمران اهواز، کردستان، شهيدمدني تبريز، صنعتي اميرکبير، شهيد باهنرکرمان و رازي کرمانشاه از جمله دانشگاه‌هايي هستند که در حوزه بهبود فضاي خوابگاهي و تغذيه دانشجويي برتر و پيشرو انتخاب شده‌اند.

او ادامه داد: در بحث بهبود فضاي خوابگاهي حدود 463 خوابگاه با رتبه‌هاي 3و 4 در کشور وجود داشت که اين خوابگاه‌ها با مشارکت دانشگاه‌ها و حمايت صندوق رفاه دانشجويان در تابستان امسال ارتقا يافتند که تعدادي از دانشگاه‌ها نيز توانستند خوابگاه‌هاي خود را به رتبه‌هاي بالاتر از سطح 2 ارتقا دهند.يزدان‌مهر گفت: در مجموع براي تابستان امسال 503 خوابگاه دانشجويي در طرح بهبود فضاي خوابگاهي قرار گرفتند که دانشگاه‌ها با تلاش جهادي و حمايت صندوق رفاه دانشجويان اقدام به تعمير، بازسازي و در نهايت ارتقا به رتبه‌هاي بالاتر کردند.

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم افزود: 10 دانشگاه برتر اعلام‌شده از جمله دانشگاه‌هايي هستند که در حوزه بهبود فضاي خوابگاهي و تغذيه دانشجويي پيشرو شده‌اند. برخي از اين دانشگاه‌ها خوابگاه‌هاي رتبه‌هاي 3و 4 ندارند و رتبه‌هاي 2و 1 را ارتقاء مي‌دهند.

علت فوت دانشجوي پزشکي شهرکرد، در دست بررسي است

مرحومه زهره قاسمي از دانشجويان ترم 9 رشته پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد در شامگاه روز جمعه، چهاردهم مهرماه جاري درگذشت. دانشگاه اعلام کرد علت مرگ در دست بررسي است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد، سيد علي درخشان سرپرست مديريت روابط عمومي و امور بين‎الملل دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد،‌ ضايعه درگذشت دانشجوي رشته پزشکي اين دانشگاه، مرحومه خانم زهره قاسمي را به خانواده وي، استادان، دانشجويان و کارکنان دانشگاه تسليت گفت.

درخشان افزود: مرحومه زهره قاسمي از دانشجويان ترم 9 رشته پزشکي بود که در شامگاه روز جمعه، چهاردهم مهرماه جاري درگذشت.

سرپرست مديريت روابط عمومي و امور بين‎الملل دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد،‌ تصريح کرد: در حال حاضر علت مرگ در دست بررسي است.


 ميز خبر 

 جزئيات فراخوان چهارمين گرنت پژوهشگران فرهيخته نيماد

موسسه ملي توسعه تحقيقات علوم پزشکي ايران (نيماد) جزئيات فراخوان چهارمين گرنت پژوهشگران فرهيخته را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاري آنا از موسسه ملي توسعه تحقيقات علوم پزشکي ايران (نيماد) براساس شرايط اعطاي اين گرنت، هر متقاضي در هر واحد علوم پزشکي مي‌تواند حداکثر دو گرنت پژوهشگر فرهيخته در حال اجرا در موسسه نيماد داشته باشد. چنانچه افراد واجد شرايط يک گرنت در حال اجرا داشته باشند مي‌توانند طرح پژوهشي جديدي را براي دريافت گرنت دوم ارائه کنند.

گرنت پژوهشگران فرهيخته براي تشويق پژوهشگران برتر دانشگاه‌هاي علوم پزشکي و سازمان‌هاي وابسته به وزارت بهداشت در کشور که براساس بانک اطلاعاتي Scopus داراي H-Index برابر با 15 و بالاتر هستند، اجرا مي‌شود.

پژوهشگر بايد عضو هيئت علمي شاغل در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي و سازمان‌هاي وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي کشور بوده و طبق فهرست سامانه علم‌سنجي اعضاي هيئت علمي وزارت متبوع داراي H-Index برابر با 15 يا بالاتر براساس بانک اطلاعاتي Scopus باشد.

اعتبار گرنت حداکثر مبلغ 250 ميليون ريال (25 ميليون تومان) است. در هر فراخوان، فقط يک گرنت به هر فرد واجد شرايط اعطا مي‌شود. مدت زمان انجام طرح حداکثر دو سال از تاريخ عقد قرارداد خواهد بود.

اين گرنت براي اجراي يک طرح يا پروژه تحقيقاتي مشترک با دانشجو که پايان‌نامه وي نباشد، تخصيص خواهد يافت. مقاله حاصل از گرنت، بايد در يکي از مجلات با ضريب تاثير (Impact Factor) برابر يا بيشتر از 1 منتشر شود. زمان انتشار مقاله، بايد حداکثر 3 سال پس از اعلام تصويب طرح باشد. نام دانشجو به عنوان نويسنده اول مقاله درج شود.

در پايان طرح، از دانشجو در مورد فراگيري پژوهشي در طول انجام طرح، نظرسنجي خواهد شد. پس از تصويب طرح و عقد قرارداد، 40 درصد به صورت پيش پرداخت و 60 درصد مابقي در يک يا دو نوبت (يک نوبت مي‌تواند پس از 60 تا 70 درصد پيشرفت کار و نوبت بعدي پس از ارسال گزارش نهايي باشد يا صرفا در يک نوبت و بعد از ارسال گزارش نهايي) به پژوهشگر فرهيخته پرداخت خواهد شد.

براساس اعلام موسسه تحقيقات علوم پزشکي (نيماد) طرح ارائه شده نبايد قبلا اجرا شده باشد و در گزارش نهايي و نيز مقاله منتج از طرح بايد نام و شماره گرنت مندرج در قرارداد ذکر شود. عنوان اين طرح پس از تصويب و خلاصه آن پس از ارايه گزارش نهايي در وب‌سايت موسسه نيماد ارائه خواهد شد. هر متقاضي در آن واحد مي‌تواند حداکثر دو گرنت پژوهشگر فرهيخته در حال اجرا داشته باشد. مشخصات طرح بايد به زبان انگليسي (خلاصه) ارائه شود.

سامانه مديريت پژوهش اين موسسه تا 30 مهر 96 آماده ثبت طرح‌هاي پژوهشگران واجد شرايط است. اين مهلت تمديد نخواهد شد و اطلاعات کامل در بخش گرنت‌هاي تحقيقاتي گرنت پژوهشگران فرهيخته سامانه مؤسسه ملي توسعه تحقيقات علوم پزشکي ايران NIMAD قابل دريافت است و افراد واجد شرايط مي‌توانند براي فراخوان چهارم گرنت پژوهشگران فرهيخته سامانه http://rms.nimad.ac.ir مراجعه کنند.

شروط حمايت از پايان‌نامه‌هاي دانشگاهي در ستاد نانو

دبير کارگروه منابع انساني ستاد توسعه فناوري نانو از گردش 3086 ميلياردي شرکت‌هاي دانش‌بنيان در سال 1394 خبر داد و افزود: براساس تصميم‌گيري‌هاي اخير، پايان‌نامه‌هايي که قابليت توليد و يا با همکاري بخش صنعت انجام شده باشند، مورد حمايت ستاد قرار مي‌گيرند. به گزارش ايسنا، دکتر مهدي رضايت در نشست خبري با اشاره به برگزاري دهمين جشنواره فناوري نانو، افزود: اين جشنواره از 14 تا 17 مهرماه سال جاري در نمايشگاه بين‌المللي تهران برگزار مي‌شود.

دبير کارگروه منابع انساني ستاد توسعه فناوري نانو با اشاره به جايگاه ايران در حوزه فناوري نانو، خاطرنشان کرد: در سال 2000 رتبه ايران در اين حوزه 57 جهاني بوده است، ضمن آن که کشورهاي عربي از ايران جلوتر بوده‌اند و رتبه ايران در اين حوزه در ميان کشورهاي مسلمان ششم بوده است. وي اضافه کرد: اين در حالي است که امروزه 40 درصد توليدات علمي بين‌المللي در حوزه فناوري نانو متعلق به جمهوري اسلامي ايران است. ضمن آن که تا سپتامبر سال 2017، شش هزار مقاله ISI از سوي محققان ايراني منتشر شده است که بر اين اساس رتبه ايران به چهارم جهاني ارتقاء يافته است.

ترکيب دهمين جشنواره نانو

رضايت با بيان اينکه در اين دوره از جشنواره کشورهايي از روسيه، اکوادور و چين حضور دارند، اضافه کرد: علاوه بر آن هشت دانشگاه بزرگ و 14 آزمايشگاه ارائه دهنده خدمات فناورانه براي حضور در اين جشنواره خود را آماده کرده‌اند.

دبير کارگروه منابع انساني ستاد توسعه فناوري نانو با تاکيد بر اهميت نوآوري در حوزه فناوري نانو، خاطرنشان کرد: بر اين اساس 25 طرح نوآورانه در اين جشنواره ارائه مي‌شود؛ به اين معنا که طرح‌هايي که نزديک به توليد نمونه اوليه بوده و يا نمونه اوليه نزديک به بازار است و يا طرح‌هايي که به تازگي از نمونه اوليه تبديل به محصول شده‌اند، در اين نمايشگاه عرضه خواهند شد.

وي، برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي در حوزه تجاري‌سازي را از جمله برنامه‌هاي جنبي اين جشنواره نام برد و افزود: در بخش دانش‌آموزي نيز 40 طرح عرضه مي‌شود.به گفته رضايت، از سوي کارگروه ترويج ستاد توسعه فناوري نانو مسابقه‌اي در سطح دانش‌آموزي برگزار شد و 203 طرح در اين مسابقه عرضه شد که 40 طرح برتر اين مسابقه در دهمين جشنواره نانو عرضه خواهند شد.

تغيير روند ستاد در زمينه حمايت‌ از پايان‌نامه

دبير کارگروه منابع انساني ستاد توسعه فناوري نانو با اشاره به حمايت‌هاي تشويقي اين ستاد از پايان‌نامه‌هاي دانشجويي در حوزه‌هاي مرتبط با فناوري نانو اظهار کرد: در حال حاضر مقرر شده است که اين ستاد از همه پايان‌نامه‌ها حمايت نکند.

وي در اين مورد توضيح داد: براساس برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته پايان‌نامه‌هايي که قابليت توليد محصول را داشته باشند و يا با همکاري يک شرکت دانش‌بنيان و يا با بخش صنعت اجرايي شده باشند، مورد حمايت ستاد توسعه فناوري نانو قرار مي‌گيرند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي