جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5668


احتمالات نرخ دلار و نفت در بودجه 97

رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران مطرح کرد:
افزايش قيمت طلا و سکه در بازار داخل


شماره‌گذاري خودروهاي پرمصرف متوقف شد

معاون اول رئيس جمهور:
نبايد در مبارزه با فساد هيچ خط قرمزي داشت


تريبون


نهادهاي مالي


 احتمالات نرخ دلار و نفت در بودجه 97  

 
با وجود ارقام متفاوتي که در رابطه با نرخ دلار و همچنين قيمت هر بشکه نفت در بودجه 1397 مطرح مي‌شود هنوز نرخ‌هاي پيشنهادي در دولت نهايي نشده و حتي ممکن است تا روزهاي آخر قطعي نشود.به گزارش ايسنا، متغيرهاي کلان از جمله نرخ ارز و قيمت نفت به عنوان مبناي محاسبه يکي از بخش‌هاي اصلي درآمدي دولت هر ساله از ارقام پربحث و پرچالش در تدوين لايحه بودجه است، چرا که به هر حال با پيش‌بيني قيمت هر بشکه نفت بر مبناي زمان فعلي و آنچه که در آينده پيش خواهد آمد و همچنين نرخ دلاري که براي تبديل درآمدهاي ارزي به ريال پيش‌بيني مي‌شود بخش عمده‌اي از درآمدهاي دولت تعيين وضعيت مي‌شود که خود در کنار بخش ديگري از درآمدهاي ناشي از ماليات مي‌تواند چارچوب و سقف بودجه دولت را مشخص کند.

حدود دو هفته از ابلاغ بخشنامه بودجه در سال آينده به دستگاه‌ها و سازمان‌هاي مربوطه گذشته و در حالي به زودي بايد تدوين لايحه در دستور کار سازمان برنامه و بودجه قرار گيرد که طبق اعلام مسئولان مربوطه فعلا ارقام مربوط به دلار و نفت نهايي نيست، اما براي دلار نرخ‌هايي بين 3500 تا 3750 و حتي 3400 تومان در هيات دولت مطرح شده است. اين در حالي است که بر اساس قانون برنامه ششم توسعه براي هر دلار در سال جاري نرخي در حدود 3400 تومان تعيين شده است.

نرخ دلار در بودجه سال جاري حدود 3320 تومان بود، در حالي‌که اکنون نرخي که بانک مرکزي براي دلار مبادله‌اي اعلام مي‌کند با روندي رو به رشد و شايد بي‌سابقه طي مدت گذشته از 3400 تومان نيز عبور کرده و تا 80 تومان اختلاف قيمت دارد.

اما در مورد قيمت هر بشکه نفت نرخي بين 46 تا 50 دلار در هيات دولت مطرح شده که اين رقم نيز نهايي نيست، با اين حال ظاهرا طي يک روال معمول قيمت نفت با توجه به اينکه درآمد عمده دولت را تشکيل مي‌دهد در مراحل اوليه پايين‌تر در نظر گرفته شده و بعد از جمع‌بندي نهايي بودجه معمولا افزايش مي‌يابد. در سال گذشته نيز چنين روالي اتفاق افتاد و اوايل قيمت هر بشکه نفت تا 50 دلار پيشنهاد و در نهايت با 55 دلار به تصويب رسيد.در مقابل مبناي اصلي درآمدهاي دولت، هزينه‌هاي مربوط به حقوق و دستمزد جزو عناوين اصلي هستند که طبق پيش‌بيني قرار است افزايش حقوق حدود 5 تا 10 درصدي براي سال آينده تعيين شود.


 رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران مطرح کرد:
 افزايش قيمت طلا و سکه در بازار داخل  

 رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران به تشريح وضعيت بازار جهاني و داخلي طلا و سکه در هفته گذشته پرداخت و گفت که قيمت سکه و طلا برخلاف قيمت جهاني و تحت تاثير قيمت ارز روند افزايشي داشته است.محمد کشتي آراي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: وضعيت بازار جهاني در هفته گذشته بر خلاف سه هفته گذشته؛ هفته‌ کم نوساني بوده است. در سه هفته گذشته قيمت جهاني طلا سير نزولي داشته و به ويژه در دو هفته قبل، قيمت جهاني طلا 50 دلار کاهش داشته است.

وي ادامه داد: هفته‌اي که گذشت قيمت طلا با 1275 دلار براي هر اونس شروع شد و در طول هفته نوسان يک تا دو دلاري داشته است که اين نشان مي‌دهد اوضاع سياسي و اقتصادي دنيا ظاهرا آرام است و آرام بودن اوضاع سياسي دنيا باعث شده که قيمت طلا نوساني نداشته باشد.

رئيس اتحاديه طلا و جواهر تهران با بيان اينکه قيمت طلا اکنون تحت تاثير سه عامل قرار دارد، افزود:‌ يکي تشنج‌هاي سياسي که هنوز به طور کامل برطرف نشده است. ديگري افزايش نرخ بهره در آمريکا است و سومين عامل برابري دلار با ارزهاي مهم ديگر. در چند روز ديگر شاهد تقويت ارزش دلار هستيم به همين دليل هم قيمت طلا کاهش داشته است، بنابراين اين سه عامل فعلا تاثيرگذار بر روي قيمت طلا هستند.

کشتي آراي درباره وضعيت بازار داخلي درهفته گذشته تصريح کرد: با توجه به کاهش قيمت جهاني انتظار مي‌رفت که قيمت سکه و طلا کاهش پيدا کند، اما بر خلاف و در جهت عکس قيمت جهاني افزايش قيمت‌ ارزها سبب شد قيمت طلا و سکه کاهش پيدا نکند و اين هفته به دليل افزايش قيمت ارز تا حدودي شاهد افزايش قيمت طلا و سکه بوديم.


 شماره‌گذاري خودروهاي پرمصرف متوقف شد  

 پليس راهنمايي و رانندگي شماره‌گذاري خودروهاي تيگو 5، آريزو 5، ام‌وي‌ام‌ X33، جک S5، ليفان 820، سوزوکي گراند ويتارا، هايما S7 و BYD S6 را به دليل بالا بودن مصرف سوخت متوقف کرد.به گزارش ايسنا، به دنبال مصوبه اخير هيات دولت مبني بر الزام خودروسازان به از رده خارج کردن خودروهاي فرسوده به ازاي توليد خودروهاي با مصرف سوخت بالا، پليس راهنمايي و رانندگي شماره‌گذاري برخي خودروهاي داخلي را متوقف کرده است.

24 مرداد ماه سال جاري معاون اول رئيس‌جمهوري مصوبه جديد هيات دولت در زمينه هزينه‌ها و عوارض شماره‌گذاري خودروهاي وارداتي و داخلي را به وزارتخانه‌ها و سازمان‌هاي مربوطه ابلاغ کرد.

طبق اين مصوبه خودروسازان داخلي براي اولين بار در طول تاريخ فعاليت خود مشمول جريمه‌ در صورت توليد خودروهاي سواري پرمصرف شده‌اند به‌گونه‌اي که از زمان اجرايي شدن اين مصوبه خودروسازان داخلي بايد براي شماره‌گذاري خودروهاي سواري توليدي با مصرف سوخت 8.5 ليتر و بيشتر، يک خودروي فرسوده را اسقاط کنند.

از چند روز پيش نيز پليس راهنمايي و رانندگي با استناد به همين مصوبه هيات دولت، شماره‌گذاري چند مدل خودروي داخلي را متوقف کرده و خواستار از رده خارج کردن يک خودروي فرسوده به ازاي شماره‌گذاري هر دستگاه خودروي داخلي با مصرف سوخت 8.5 ليتر و بيشتر شده است.

براساس جديدترين اخبار به دست آمده، خودروهايي که شماره‌گذاري آنها متوقف شده شامل تيگو 5، آريزو 5، ام‌وي‌ام‌ X33 (خودروسازي مديران)، جک S5، ليفان 820 (کرمان موتور)، سوزوکي گراند ويتارا، هايما S7 (ايران خودرو) و BYD S6 (کارمانيا) هستند.توقف شماره‌گذاري خودروهاي پرمصرف در حالي است که خودروسازان هنوز مصوبه جديد هيات دولت مبني بر از رده خارج کردن خودروهاي فرسوده به ازاي توليد خودروهاي پرمصرف را اجرايي نکرده‌اند.


 معاون اول رئيس جمهور:
 نبايد در مبارزه با فساد هيچ خط قرمزي داشت 

 معاون اول رئيس جمهور با بيان اينکه بخش خصوصي خواهان مبارزه با فساد است گفت: فساد در کشور رخنه کرده است و من بيش از همه مي‌دانم وضعيت فساد به کجا کشيده است.به گزارش تسنيم، اسحاق جهانگيري در همايش روز ملي روستايي و عشايري در سالن اجلاس سران تهران اظهار کرد: مهمترين کانون توسعه اقتصاد مقاومتي مناطق متکي به توليد هستند که مناطق روستايي و عشايي از جمله مهمترين اين مناطق به حساب مي‌آيند.

وي افزود: روستائيان و عشايران کشور يکي از استراتژيک‌ ترين و مهمترين محصولات مورد نياز کشور را تامين مي‌کنند.جهانگيري با بيان اينکه 3 مورد از مهمترين دغدغه‌هاي فعلي کشور بيکاري، آب و محيط زيست است تصريح کرد: به همين دليل تاکيد مي‌شود که رشد اقتصادي کشور بايد همواره پايدار و اشتغالزا باشد و نبايد تنها يک بخشي از اقتصاد کشور رشد کند که نشان دهد اقتصادمان وضعيت خوبي دارد.وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اينکه بخش خصوصي خواهان مبارزه با فساد است گفت: فساد در کشور رخنه کرده است و من بيش از همه مي‌دانم وضعيت فساد به کجا کشيده است.معاون اول رئيس جمهور افزود: هيچ خط قرمزي براي مبارزه با فساد نبايد داشته باشيم اما در عين حال نبايد کسي به بهانه مبارزه با فساد تسويه حساب سياسي کند.


 تريبون 

 قائم‌مقام بانک مرکزي ؛

تهديد ترامپ تاثيري بر روابط بانکي ندارد

قائم‌مقام بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه تهديد ترامپ، نتوانسته بانکهاي بزرگ دنيا را از ادامه همکاري با ايران منصرف کند،گفت:خط‌هاي اعتباري اخير را بانکهاي بزرگ براي ايران باز کردند.

اکبر کميجاني در گفتگو با مهر در پاسخ به اين سوال که آيا تهديدات ترامپ در حوزه برجام، توانسته بر روابط بانکي ايران با دنيا اثرگذار باشد، گفت: خير اين موضوع صحيح نيست.

وي در پاسخ به اين سوال که برخي مي‌گويند که مذاکرات بانکهاي بزرگ با ايران متوقف شده است؟ افزود: خير اين صحت ندارد و مذاکرات بانکهاي بزرگ با ايران در جريان است.

وي ادامه داد: به تازگي هم خط‌هاي اعتباري و فاينانس‌هايي که براي ايران گشايش شده، از سوي بانکهاي بزرگ دنيا در حال فراهم شدن است و اين طور نيست که تهديدات ترامپ اثرگذار بوده باشد.

رئيس سازمان خصوصي سازي:

پرداخت باقيمانده اقساط سهام عدالت اجباري نيست

پوري حسيني درباره ارسال پيامک به مشمولان سهام عدالت گفت: مردم در صورت تمايل نسبت به تسويه باقيمانده اقساط سهام عدالت خود اقدام کنند و در اين زمينه اجباري نيست.

به گزارش سازمان خصوصي سازي، «ميرعلي اشرف عبدالله‌پوري حسيني» با اشاره به اينکه بر اساس اعلام قبلي مشمولان سهام عدالت تا پايان 31 شهرويرماه امسال مجاز بودند با ورود به سامانه سهام عدالت اقدام به تسويه باقي‌مانده اقساط سهام عدالت خود کنند، افزود: با تصويب شوراي عالي اصل 44 قانون اساسي اين مهلت به مدت يک ماه و تا پايان مهرماه امسال تمديد شده است.

رئيس کل سازمان خصوصي سازي افزود: بر اين اساس مشمولان سهام عدالت مي‌توانند با ورود به اين سامانه و ارائه مشخصات در صورت تمايل اقدام به پرداخت نقدي باقيمانده اقساط سهام عدالت خود کنند.

وي با تاکيد بر اينکه پرداخت اقساط سهام عدالت به دلخواه مشمولان بوده و اجباري در اين زمينه نيست اظهار داشت: بسته به دهک‌هاي مختلف مشمولان سهام عدالت، رقم پرداختي متفاوت است و مشمولان بايد با مراجعه با سامانه سهام عدالت از ميزان اقساط سهام خود اطلاع پيدا کنند.

پوري حسيني در خصوص پيامک‌هاي ارسالي توسط سازمان خصوصي‌سازي مبني بر تسويه باقيمانده اقساط سهام عدالت توسط مشمولان اذعان داشت: موضوع مطرح شده در اين پيامک‌ها چيز تازه‌اي نيست و براي آن دسته از مشمولاني که به سامانه سهام عدالت مراجعه و شماره تماس خود را ثبت کرده‌اند پيامک ارسال کرديم و اطلاع داديم تا در صورت تمايل اقدام به تسويه باقيمانده اقساط سهام عدالت خود کنند و در اين زمينه اجباري نيست.

سازمان خصوصي سازي براي همه مشمولان سهام عدالت که شماره تلفن همراه معتبر خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کرده اند، پيامکي ارسال کرده است که بر اساس آن همه مشمولان سهام عدالت مي توانند تا پايان مهر ماه جاري نسبت به پرداخت مانده مبلغ سهام تخصيصي خود اقدام کنند.

اين مهلت پيش از اين تا پايان شهريور ماه تعيين شده بود که با توجه به مصوبه شوراي عالي اصل 44، مهلت تسويه مانده مبلغ سهام تخصيصي مشمولاني که ارزش سهام آنان به طور کامل تسويه نشده، تا پايان مهر ماه جاري تمديد شد.

بنابراين مشمولان دريافت سهام عدالت مي توانند با مراجعه به سامانه سهام عدالت از مانده سهام تخصيصي خود مطلع شده و در صورت تمايل، قبض پرداخت از طريق اين سامانه اخذ نموده و مبلغ مد نظر خود را از طريق شعب بانک ملي ايران پرداخت کنند.البته پرداخت اين مبلغ الزامي نيست و در صورت پرداخت مانده مبلغ تخصيصي سهام، به همين نسبت در آينده سود سهام عدالت مشمولين افزايش خواهد يافت.سازمان خصوصي سازي همچنين اعلام کرده است که به جز ارسال پيامک به مشمولان، هيچگونه تماس تلفني يا تقاضاي پرداخت پول از مشمولان نداشته است.


 نهادهاي مالي 

 برنامه ريزي جدي براي بانک ملي 1400

مدير عامل بانک ملي ايران گفت: برنامه ريزي هاي جدي براي تبديل شدن اين بانک به بانکي مدرن، پيشرو، روزآمد و کارآمد در سال 1400انجام شده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، دکتر محمد رضا حسين زاده در مراسم قرعه کشي جشنواره «يک بام و چند برنده» با بيان اين که دنياي امروز، دنياي تحول است و هيچ سازماني نمي تواند به شرايط امروز خود اکتفا کند، افزود: تاريخ به خوبي به ياد دارد که بزرگترين توليد کننده ها و کمپاني هاي مطرح جهان، به محض مغرور شدن به شرايط خود، از غافله عقب ماندند و امروز تنها يک نام از آنها باقي است.

رييس شعبه بوشهربانک توسعه صادرات:

237 ميليارد ريال تسهيلات به بخش شيلات بوشهر اختصاص يافت

رييس شعبه بوشهربانک توسعه صادرات اعلام کرد: 237 ميليارد ريال تسهيلات از منابع اين بانک و صندوق توسعه ملي به بخش شيلات استان بوشهر اختصاص يافت.محمد افلاکي روشن در گفت و گو با روابط عمومي بانک توسعه صادرات با اعلام اين مطلب افزود: اين تسهيلات در قالب قراردادهايي چون سلف فروش اقساطي و مشارکت مدني ‍به صادرکنندگان بخش شيلات ‍پرداخت شده است.وي تصريح کرد: عمده تسهيلات صادراتي اين شعبه از بدو تأسيس تاکنون در زمينه صنايع آبزيان پرداخت گرديده و صادرکنندگان برتر کشوري و استاني اين حوزه در سالهاي اخير از مشتريان اين شعبه مي باشند.

بهره برداري از ياراکارت اعتباري سينا

پيرو سياست هاي بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران و به منظور ايجاد زمينه هاي دسترسي اقشار و آحاد مختلف جامعه به ويژه اقشار کم درآمد به خدمات اعتباري بانکي، ياراکارت اعتباري بانک سينا به بهره برداري رسيد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک سينا، در راستاي حمايت از اقشار کم درآمد جامعه، اين بانک نسبت به اعطاي ياراکارت اعتباري با پشتوانه يارانه واريزي به حساب خانواده ها با مبالغ 20 ميليون ريال جهت خانواده هاي 2 نفره و بيشتر، 30 ميليون ريال جهت خانوارهاي 3 نفره و بيشتر و 50 ميليون ريالي جهت خانوارهاي 4 نفره و بيشتر اقدام مي کند.

فعاليت بيش از 350 پيشخوان شهرنت در183 شهرکشور

قائم مقام معاونت و مدير امور سازمان و برنامه ريزي بانک شهر از فعاليت بيش از 350 پيشخوان شهرنت در 183 شهر کشور خبرداد.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي، سيد مرتضي صالحي با اعلام اين خبر،گفت: تا پايان سال نزديک به 70 درصد خدمات بانکي که در سطح شعب ارائه مي شود از طريق شهرنت هاي داراي دستگاه خودبانک انجام خواهد شد.

وب اپليکيشن باشگاه مشتريان بانک ايران زمين منتشر شد

مشتريان بانک ايران زمين از اين پس مي توانند از طريق اين اپليکيشن به سايت باشگاه مشتريان اين بانک دسترسي داشته باشند. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين، اين اپليکيشن در راستاي دستري آسان مشتريان از طريق گوشي هاي موبايل طراحي شده است. لازم به ذکر است در حال حاضر اين اپليکيشن براي نسخه اندرويد در دسترس قرار دارد.

بانک صادرات زمينه ساز اشتغال 3961 نفر مي شود

بانک صادرات ايران در 6 ماه نخست سال جاري، 19 طرح در بخشهاي مختلف صنعتي، خدماتي و گردشگري به ارزش بيش از 17 هزار و 722 ميليارد ريال تصويب کرده که با راه اندازي اين طرح ها زمينه اشتغال بالغ بر 3961 نفر به طور مستقيم فراهم خواهد شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، از کل اعتبار بيش از 17 هزار و 722 ميليارد ريال مصوب شده، رقمي بالغ بر 507 ميليارد ريال آن از محل منابع سپرده گذاري صندوق توسعه ملي و مبلغ 17 هزار و 215 ميليارد و 600 ميليون ريال مابقي، از منابع داخلي بانک صادرات ايران تامين اعتبار شده است.

شرط پرداخت تسهيلات مسکن به خانه‌اولي‌ها

بانک مسکن با تاکيد بر اين‌که سند رسمي ضمانت ملکي براي دريافت تسهيلات مسکن الزامي است، اعلام کرد: مبايعه نامه هاي نوشته شده در بنگاه هاي املاک سند عادي محسوب شده و رسميت و سنديت کافي براي ارائه به عنوان وثيقه ملکي معتبر براي دريافت وام را ندارند.

به گزارش ايلنا؛ اسناد عادي همچون مبايعه نامه‌هاي ملکي براي دريافت هر نوع تسهيلات خريد مسکن اعلام کرد: ارائه سند رسمي املاک معامله شده (واحد مسکوني خريداري شده) به بانک مسکن به عنوان سند رسمي ضمانت ملکي براي دريافت تسهيلات الزامي است و مبايعه نامه هاي نوشته شده در بنگاه هاي معاملات ملکي که اسناد عادي محسوب مي‌شوند از رسميت و سنديت کافي براي ارائه به عنوان وثيقه ملکي معتبر در زمان دريافت تسهيلات برخوردار نيستند.

افتتاح دو شعبه جديد بانک پارسيان در شهر انديشه شهريار و قشم

بانک پارسيان شعب‌هاي 315 و 316 خود را به ترتيب در شهر انديشه شهريار و جزيره قشم افتتاح کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان، سيصد و پانزدهمين شعبه بانک پارسيان درشهرانديشه شهريار با حضور اعضاي شوراي شهرشهريار و همچنين مهندس خسرواني، عضو هيات مديره و معاون اجرايي و ديگر مديران بانک پارسيان و جمعي از صاحبان کسب و پيشه در انديشه شهريار براي خدمت رساني به مردم افتتاح شد.

اعلام آخرين آمار تسهيلات اعطايي بانک رفاه به بنگاه هاي کوچک و متوسط

بانک رفاه طي سال 95 لغايت پايان شهريور 96، بالغ بر 5 هزار و 87 ميليارد ريال تسهيلات از محل منابع بانک به بنگاه هاي کوچک و متوسط پرداخت کرده است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه؛ ادارات امور شعب اين بانک در استان هاي خراسان رضوي، فارس و يزد به ترتيب داراي بيشترين پرداختي از محل منابع بانک به بنگاه هاي کوچک و متوسط به مبلغ (660.551)، (502.570) و (387.956) ميليون ريال بوده اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي