جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5668

رئيس پليس راهور کشور:
جريمه 100هزار توماني براي عدم توجه به هشدار ايست عصاي سفيد


خبرها


يادداشت


ميز خبر


 رئيس پليس راهور کشور:
 جريمه 100هزار توماني براي عدم توجه به هشدار ايست عصاي سفيد  

 رئيس پليس راهور کشور گفت: جريمه 100 هزار توماني براي رانندگاني که قوانين راهنمايي و رانندگي مرتبط با معلولان و نابينايان را رعايت نمي‌کنند، در نظر گرفته شده است.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ سردار تقي مهري رئيس پليس راهنمايي و رانندگي ناجا در مراسم عملياتي شدن قانون حمايت از معلولان و نابينايان برگزار شد، اظهار داشت:کاري که امروز ما انجام مي دهيم همان کاري است که امام حسين(ع) در نهضت عاشورا انجام دادند و امروز رعايت قانون امر به معروف محسوب مي شود.

وي افزود: شعاري امسال نيروي انتظامي در هفته ناجا، شعار پليس براي امنيت و امنيت براي همه است.رئيس پليس راهور گفت: امنيت آن قدر مهم است که در قرآن کريم نيز به آن اشاره شده است، زماني که حضرت ابراهيم(ع) و حضرت اسماعيل(ع) خانه خدا را بنا کردند، از خداوند خواستند که اين خانه را محل امني قرار دهد.

سردار مهري افزود: ظرفيت و زيربناي توسعه و پيشرفت در هر کشوري امنيت است، امروز امنيت در رفت و آمد بسيار مهم است و با توجه به شرايط کنوني شهرنشيني، ما يا مسافر يا عابرپياده و يا راننده هستيم، بنابراين در شرايط کنوني شهرنشيني بايد قوانين را هم در نظر بگيريم، چراکه رعايت قانون باعث آرامش مي شود.

وي تصريح کرد: يکي از اهداف مهم نيروي انتظامي ارتقاي فرهنگ ترافيک است. با ارتقاي اين فرهنگ مي‌توانيم از حوادث و سوانح رانندگي پيشگيري کنيم.رئيس پليس راهور بيان داشت: امروز توانستيم با همکاري آموزش و پرورش حدود 10ميليون هميار پليس داشته باشيم که به رعايت قانون کمک مي‌کنند.

سردار مهري گفت: با توجه به اينکه با ايجاد فرهنگسازي در زمينه راهنمايي و رانندگي توانستيم تعداد 27 هزار جانباخته حوادث رانندگي در سال 84 را به 16 هزار نفر در سال 95 در شرايطي که شمار وسايل نقليه در کشور افزايش يافت، برسانيم و اين ميزان را کاهش دهيم.

سردار مهري گفت: تاکنون 38 ميليون گواهي نامه در کشور صادر شده است و در حال حاضر حدود 27 ميليون گواهي نامه فعال در کشور وجود دارد و فرهنگسازي در سال‌هاي اخير يکي از اقداماتي بوده که باعث کاهش حوادث رانندگي شده است، به همين منظور امسال تفاهم نامه اي را با آموزش و پرورش با عنوان پليس يار نوجوان امضا کرديم.

رئيس پليس راهور گفت: همياران پليس نقش مهمي در پيشگيري از تخلفات رانندگي دارند.

سردار مهري بيان داشت: اگر ميزان مرگ و مير حوادث رانندگي با همان ضرب آهنگ سال 84 پيش مي رفت، امسال بايد شاهد جان باختن 96 هزار نفر در تصادفات رانندگي مي‌بوديم، اما خوشبختانه اين ميزان به 16 هزار نفر کاهش پيدا کرده است و البته بايد تذکر داد که حتي يک مورد مرگ و مير هم زياد است.

سردار مهري گفت: قانون حمايت از نابينايان و معلولان امروز به تصويب رسيد. قبل از تصويب اين قانون، نابينايان جزء عابران پياده محسوب نمي‌شدند و به آن‌ها خسارتي پرداخت نمي شد، اما با تصويب اين قانون، نابينايان جزء عابران پياده محسوب مي شوند و همچنين اگر عصاي سفيد نابينايان عمودي قرار بگيرد، به عنوان نشانه‌اي براي رانندگان محسوب مي‌شود و قرار شده تا جرايم شديدتري براي رانندگاني که اين موضوع را رعايت نمي‌کنند در نظر گرفته شود.

سردار مهري در جمع خبرنگاران بيان داشت: با پيگيري پليس و تصويب کميسيون اجتماعي دولت، قانون و هئيت وزيران در تاريخ 96/05/18 قانون حمايت از معلولان و نابينايان تصويب شد که بر اساس آن به افرادي که از ويلچر استفاده مي‌کنند، در صورت تصادف وسيله نقيله با آن‌ها، به اين افراد ديه تعلق مي‌گيرد و در اين راستا به دنبال در نظر گرفتن جريمه 100 هزار توماني براي رانندگان متخلفي هستيم که اين قانون را رعايت نمي کنند.


 خبرها 

 درد تبعيض در خروج "اضطراري" زنان متاهل از کشور بدون اجازه همسر

يک فعال حقوق زنان با تاکيد بر اينکه اجازه همسر براي خروج از کشور زنان اغلب در مواقع اختلاف مورد سوء استفاده برخي شوهران قرار مي‌گيرد گفت: اين قانون عمدتاً به عنوان اهرم فشار و بهانه اي براي اجبار زن به بخشيدن مهريه به شوهر و يا هر گونه باج‌گيري ديگر از سوي همسران به کار گرفته مي شود؛ اين در حاليست که در خانواده‌هاي بدون اختلاف که تعامل و تفاهم بيشتري وجود دارد با چنين سوء استفاده‌هايي از قانون مواجه نيستيم.

شهناز سجادي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه حق خروج از کشور زنان متأهل، يک حق مدني است گفت: بيش از چهار دهه است که اين حق همچنان مورد مطالبه زنان است، چرا که قانون گذرنامه در سال 51 و قبل از انقلاب تصويب شده است. بنابراين به نظر مي رسد تسهيل خروج از کشور بانوان شوهردار با حذف بند سوم ماده 18 قانون گذرنامه مصوب سال 51 و همچنين حذف بانوان از شمول ماده 19 قانون مذکور مبني بر قابليت ممنوع الخروج کردن زن توسط همسر حتي پس از اجازه رسمي او و صدور گذرنامه، ضرورت امروز و جزء مطالبات اساسي جامعه زنان است.

اين وکيل پايه يک دادگستري با تاکيد بر اهميت رويکرد غيرتبعيض‌آميز و از بين بردن محدوديت‌هاي غير موجه نسبت به حقوق مدني و سياسي جامعه زنان، اظهار کرد: بايد از فرصت‌ها به نحوه مطلوب و نتيجه‌بخش در جهت نفي تبعيض عليه زنان استفاده کرد، چراکه قرار نيست حقوق سياسي و مدني زنان قطره چکاني و پلکاني برايشان فراهم شود.

وي در ادامه با اشاره به تشکيل کميته‌اي در مجلس براي تصميم‌گيري نهايي درخصوص خروج بانوان متاهل بدون اجازه همسر از کشور در شرايط خاص افزود: به نظر مي رسد در طرح پيشنهادي شاهد اتفاق خاص و اساسي نخواهيم بود، زيرا اصل محدويت خروج زنان از کشور با ابقاء بند سوم مواد 18 قانون گذرنامه پذيرفته شده و تنها براي سفرهاي خاص (زيارتي، ورزشي، علمي)، آن هم با گذشتن از مراحل بوروکراسي، صدور مجوز موقت و موردي خروج از کشور توسط مقاماتي مورد پيش بيني قرار گرفته است.

سجادي با بيان اينکه قانون اساسي در توجه به حقوق اجتماعي و فردي و کرامت انساني ملت، بين شهروندان زن و مرد تفاوتي قائل نيست، عنوان کرد : محدويت خروج زنان شوهردار از کشور چه در قانون گذرنامه سال 1311 و چه قانون گذرنامه سال 1351 بر اساس حکم فقهي و عرف زمانه تنظيم و تصويب شده است. بر اساس اين قانون خروج زنان شوهردار از کشور به مانند محجورين (مجانين و کودکان زير 18 سال) تنها با اجازه شوهر امکان پذير است. حتي در سال 51 در زمان طرح و تصويب اين قانون در صحن مجلس سنا، مهرانگيز منوچهريان (اولين سناتور زن در آن زمان و فعال حقوق زنان) مخالفت خود را با بند 3 ماده 18 و ماده 19 اعلام مي کند اما با برخورد لحني رئيس مجلس سنا روبرو مي شود. در ادامه، منوچهريان با ترک جلسه سنا اعتراض خود را نسبت به تصويب مواد فوق الذکر نشان مي دهد.

وي در ادامه گفت: با انعکاس تصويب اين ماده در کميسيون مربوطه، اعتراضات مدني زنان از طريق رسانه ها و برگزاري نشست ها و جلسات متعدد در کنار مواضع صريح اساتيد حقوق و علما و مجتهدين نوانديش در مخالفت با اين مصوبه، در نهايت موجب عقب نشيني نمايندگان مجلس از تصويب اين ماده در صحن مجلس شد. همبستگي و ايستادگي زنان در پس زدن اين ماده منجر به يک تجربه تاريخي شد تا زنان قدرت سياسي و مدني خود را در مقابله با مقررات تبعيض آميز را باور کنند.

سجادي با اشاره به موارد استثنائي که زنان با اجازه دادستان مي توانند از کشور خارج شوند ادامه داد : در ذيل بند 3 ماده 18 قانون گذرنامه پيش بيني شده که در صورت عدم اجازه خروج توسط شوهر، زن مي تواند در مواقع "اضطراري" با کسب اجازه از دادستان، از کشور خارج شود. چون مصاديق اضطرار در متن قانون تعريف و محدود نشده، موارد اضطراري برحسب عرف اجتماعي، شرايط، حالات و موقعيت اجتماعي، شغلي، حرفه اي و روحي و رواني متقاضي بسيار وسيع و متنوع خواهد بود. هر چند ممکن است با اين نوع درخواست زنان برخورد سليقه اي از سوي مقام قضايي به عمل آيد و با درخواست آنان موافقت نشود.

به گفته وي، امکان خروج زنان شوهردار از کشور براي شرکت در مجامع بين المللي ورزشي، علمي و حرفه اي با کسب اجازه از دادستان در بند سوم ماده 18 لحاظ شده است.

سجادي در ادامه گفت: با در نظر گرفتن "اضطرار به عنوان استثناء خروج زنان از کشور طي ذيل بند سوم ماده 18مذکور، ممانعت از خروج زن ورزشکار از کشور که نسبت به او سرمايه گذاري ملي شده و در صورت توفيق در مسابقات نشاط و افتخار ملي نصيب کشور مي شود ، نوعي "اضطرار" براي آن زن است، اما سوال اصلي اين است که با وجود سابقه پيش بيني اجازه خروج زنان ممنوع الخروج از کشور در موارد اضطرار توسط دادستان در قانون فعلي، ضرورت و توجيه تصويب کليات طرح اصلاح بند 3 ماده 18 قانون گذرنامه توسط کميسيون فرهنگ مجلس چيست؟ به نظر مي رسد اين طرح در صدد تعيين مجوز موردي برخي از زنان يا تعيين موارد محدودي از مصاديق "اضطرار" با پذيرش محدوديت بند سوم ماده 18 و ماده 19 قانون گذرنامه است. اين طرح به نظر نه تنها اصل تبعيض را رفع نمي‌کند بلکه نوعي خردنگري نسبت به مسائل و مصايب زنان را به دنبال خواهد داشت.

اين فعال حقوق زنان با اشاره به موارد "اضطرار خروج از کشور زنان" گفت: بدون شک مصاديق اضطرار زنان ممنوع الخروج در همين سه مورد (عدم شرکت در مجامع بين المللي ورزشي، علمي و زيارتي) خلاصه نمي شود. في المثل زنان بسياري هستند که به دليل ممنوع الخروجي ناشي از اختلاف زناشويي، سال هاست از ديدار فرزند و يا ساير عزيزانشان در خارج از کشور محروم هستند. در اکثر موارد شرط رضايت شوهر با خروج زوجه بذل مهريه و ساير حقوق مالي ايشان است! در حالي که اين قصه باج خواهي از زنان با سوء استفاده از ضعف قانون عليه زنان همچنان ادامه دارد، طرح هاي محدود و موردي و بدون رفع اصل تبعيضات قانوني نمي تواند در جهت احقاق حقوق زنان باشد.

جمع‌آوري نزديک به 1000 کودک متکدي در پايتخت

فرماندار تهران از جمع‌آوري نزديک به 1000 کودک متکدي در سطح شهر تهران خبر داد و افزود: به هيچ عنوان با کودکان کار کاري نداريم چرا که اين کودکان در کارخانه‌ها و مغازه‌ها حضور دارند و به هيچ عنوان با آنها کاري نداريم.عيسي فرهادي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: طبق قانون و برابر مصوبه‌ شوراي اجتماعي کشور مبني بر جمع‌آوري متکديان، اين کار در سطح شهرستان تهران انجام مي‌شود.

وي افزود: کودکان متکدي توسط بهزيستي جذب مي‌شوند و در خلال جمع‌آوري کودکان متکدي با کودکان کار، کاري نداريم.

وي درباره اظهار نظر برخي از اعضاي شوراي اسلامي شهر تهران، ري و تجريش مبني بر اعمال خشونت به کودکان متکدي در هنگام جمع آوري از سطح شهر تهران گفت: اگر اعضاي شورا موردي مبني بر برخورد نامناسب با کودکان متکدي در سطح خيابان دارند اعلام کنند تا ما پيگيري کنيم. در حال حاضر نزديک به 1000 کودک متکدي از سطح شهر تهران جمع‌آوري شدند.وي تاکيد کرد: جمع‌آوري کودکان متکدي يک طرح نيست، بلکه قانون مصوب شوراي اجتماعي کشور است و هميشه ادامه خواهد داشت.


 يادداشت 

 هزارتوهاي زنانه و غيبت هاي مردانه

آذر فخري

متاسفانه ... خوب البته شروع يك يادداشت اجتماعي با متاسفانه ، از همان اول مي تواند نا اميد كننده باشد. ولي همه ي ما مي دانيم كه خواسته يا ناخواسته در حصاري از رفتارها و افكار تاسف انگيز زندگي مي كنيم. پس نگران نشويد؛ به اين متاسفانه ها عادت داريم !

حالا داستان چيست؟

تهمينه ميلاني كه اخيرا فيلم « ملي و راه هاي نرفته اش » را ديده ايم در مصاحبه اي گفته است :

«عزمي وجود دارد براي آن که حرفي از خشونت هاي خانوادگي زده نشود و فجايع آن انکار شود.»

و اين واقعيت تلخي است. فيلمي كه درباره ي خشونت هاي خانوادگيِ اعمال شده بر زنان است ، بيشتر از سوي زنان ديده شده و زنان هستند كه از اين فيلم استقبال و درباره آن نوشته و اظهار نظر كرده اند و كامنت گذاشته اند. گويا كه خشونت هاي فيزيكي و كلامي كه بر زنان وارد مي شود، صرفا يك امر زنانه است و ربطي به مردان ندارد! گويي اين خود زنان هستند كه خودزني مي كنند ، به خود اهانت مي كنند و خود را آزار مي دهند ! و اين مسدله هيچ ربطي به مردان و جهان انديشايي آنان ندارند. البته كه مشخص است چرا؟ مرداني كه ما با آن ها زندگي مي كنيم كار مي كنيم و برخورد داريم، در بيرون از خانه مرداني خوب ، مهربان و موجوداتي قابل اعتماد هستند. حتي بسياري از آنان براي ديگران سنگ صبورند و با شنيدن درد دل ها و مشكلات زندگي ديگران، به آن ها راهكار نشان مي دهند و اي بسا راهكارهاي شان هم مثمر ثمر است و موجب نجات زندگي هاي بسياري مي شود!

اما برخي از همين مردانِ سنگ صبور و قابل اعتماد و خوب ، در خانه هاي خود، ديوارهاي نفوذناپذيري هستند كه زن و دخترشان هرگز نمي توانند از آن عبور كرده و مشكلات خود را با آنان در ميان بگذارند. چرا كه اساسا چنين مرداني نبايد خود و خانواده شان مشكلي داشته باشند.

زنان و دختران چنين مرداني ديده نمي شوند. آنان يا پنهان اند يا ساكت . و سكوت در اين سرزمين علامت رضايت است !

خانم ميلاني درست مي گويد؛ هيچ مردي اعتراف نمي كند كه زن يا دخترش را كتك مي زند، به خاطر جنسيتش او را محدود يا به او اهانت مي كند.

هيچ مردي حتي پيش خودش هم قبول ندارد كه در خانواده موجودي است خشن و غير قابل تحمل كه افراد خانواده يا از ترس آبرو و يا به خاطر عدم پشتيباني مالي ، ماند ه اند و تحمل مي كنند. و البته مردان از اين شكل نفوذ و اعمال قدرت خود نيز باخبرند، بسياري از آنان با باج دادن هاي مالي سعي مي كنند صداي زنان خانه ي خود را خفه كنند. براي شان هرچه بخواهند مي خرند، هر جا بخواهند مي برند. اما به شرط اطاعت و سكوت.

خانم ميلاني مي داند از چه سخن مي گويد. ملي ، داستان نگفته و پنهان شده ي بسياري از زناني است كه يا كشته مي شوند و يا مي كشند تا رها شوند. اما كشتن و كشته شدن ، نه رهايي است و راه حل .

اميد كه مردان هم به امر زنانه ، توجه نشان بدهند ؛ زيرا امر زنانه در جهاني اتفاق مي افند كه پي و شالوده اش را مردان گذاشته اندو لاجرم براي شكستن اين شالوده ها عزم و اراده اي مردانه نيز لازم است.


 ميز خبر 

 نجات 20 نفر از ميان دود و آتش

سخنگوي آتش‌نشاني تهران از وقوع آتش‌سوزي در يک ساختمان مسکوني در شهرک وليعصر (عج) خبر داد و گفت: آتش‌نشانان 20 نفر از ساکنان را که در ميان دود و آتش محبوس شده بودند، نجات دادند.

به گزارش برنا، سيدجلال ملکي با اعلام خبر آتش‌سوزي در يک ساختمان مسکوني در شهرک وليعصر (عج) درباره جزئيات حادثه اظهار کرد: ساعت 5:06 صبح آتش‌سوزي در يک ساختمان مسکوني در شهرک وليعصر (عج)، خيابان حيدري جنوبي به سامانه 125 اعلام شد که به سرعت آتش‌نشانان سه ايستگاه آتش‌نشاني همراه با خودروهاي پشتيباني به محل حادثه اعزام شدند.سخنگوي سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني تهران ادامه داد: محل آتش‌سوزي يک ساختمان 6 طبقه، 12 واحدي بود، در طبقه همکف (پارکينگ) 6 دستگاه خودرو وجود داشت که سه دستگاه خودرو شامل يک 206، يک جک شاسي‌بلند و يک سانتافه دچار حريق شده و کاملاً شعله‌ور بود.او تصريح کرد: آتش به سرعت در حال سرايت به خودروهاي ديگر در همان طبقه و خودروهاي موجود در طبقه منفي يک بود، دود بسيار زيادي طبقات بالايي را فراگرفته و تقريبا تمامي ساکنان ساختمان در وضعيت ناايمن به وجود آمده داخل ساختمان محبوس شده بودند که آتش‌نشانان همزمان با خاموش کردن آتش مشغول نجات افراد شدند و در اولين اقدام از طريق نردبان هيدروليکي، هشت نفر را در چند مرحله از سطح پنجره‌ها به سلامت به سطح زمين انتقال دادند.

ملکي افزود: همزمان گروه‌هاي ديگر با دستگاه‌‌هاي تنفسي وارد ساختمان شده و افراد محبوس شده را به سطح پشت‌بام و فضاي باز انتقال دادند، در نهايت آتش خاموش، از سرايت آن به ساير خودروها و قسمتهاي ديگر ساختمان جلوگيري شد، همچنين 12 نفر از کساني که در سطح پشت‌بام حضور داشتند به سلامت از ساختمان خارج شدند.

سخنگوي آتش‌نشاني تهران خاطرنشان کرد: در مجموع در اين عمليات 20 نفر (13 مرد و 7 زن) توسط آتش‌نشانان نجات پيدا کردند، خوشبختانه در اين حادثه مصدوم نداشتيم و عمليات در ساعت 6:32 به پايان رسيد.

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي کشور

مرگ روزانه 43 نفر در حوادث رانندگي

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي کشور از مرگ روزانه 43 نفر در کشور بر اثر حوادث رانندگي خبر داد.به گزارش برنا، سردار تقي مهري در افتتاح پارک ترافيک استان البرز، افزود: با تدابير ويژه سردارفرماندهي انتظامي کشور پليس با تمام ظرفيت در مواقع مختلف مانند نوروز، تابستان، بازگشايي مدارس و حتي فواصل مختلف درصحنه حاضر است تا تلفات رانندگي کاهش يابد.او ادامه داد: يکي از اهداف مهم نيروي انتظامي و راهنمايي و رانندگي ارتقاء فرهنگ ترافيکي درسطح جامعه است و برنامه‌هاي متنوعي دراين زمينه درسطح جامعه تدوين و اجرا کرده است.او اضافه کرد: يکي از برنامه‌هاي مهم آموزشي که در دهه اخير به ويژه براي دانش‌آموزان اجراشده موجب شده فرهنگ ترافيکي درسطح جامعه نهادينه و تخلفات رانندگي کاهش يابد.

مهري خاطرنشان کرد: استان البرز در زمينه آموزش يکي از استان‌هاي پيشگام بوده که شاهد کاهش تصادفات و تخلفات در مقاطع مختلف بوده‌ايم. هرچه براي آموزش برنامه‌ريزي شود نتايج بسيار خوبي در ارتقاي سطح رانندگي و نحوه عبور و مرور بدست مي‌آوريم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي