جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

در جلسه غير علني مجلس با ظريف؛
بررسي احتمال لغو برجام از سوي ترامپ يا کنگره آمريکا


پنتاگون: عمل آمريکا در سوريه براساس اصول مبارزه با تروريسم


المعلم: به کردها اجازه نقض حاکميت سوريه را نمي‌دهيم


کلينتون: ترامپ خطرناک‌ترين رئيس‌جمهور آمريکاست


بازداشت رئيس و اعضاي کميسيون ناظر بر همه‌پرسي استقلال کردستان عراق


نشست ترامپ با وزير دفاع و رئيس ستاد ارتش براي بررسي گزينه نظامي عليه کره‌شمالي


اعتراض مسکوبه حمايت هاي آمريکا از داعش


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

دکتر روحاني در جلسه هيات دولت:
برجام آزمون بزرگي براي همه دولتهاي جهان است

مسکو در واکنش به اقدامات ترامپ:
تهران حق دارد از برجام خارج شود


خبر


برنامه "ايده هاي جديد"در دانشگاه اميرکبير


اعتراض کارمندان دولت عليه سياست هاي دولت فرانسه


سرمقاله


 در جلسه غير علني مجلس با ظريف؛
 بررسي احتمال لغو برجام از سوي ترامپ يا کنگره آمريکا 

 
سخنگوي هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي گفت: نمايندگان در جلسه غير علني مجلس با تاکيد بر توجه به بيانات و فرامين رهبر معظم انقلاب در زمينه برجام اعلام کردند آمريکا در صورت نقض برجام بايد هزينه پرداخت کند.به گزارشي ايرنا، بهروز نعمتي در جمع خبرنگاران، محورهاي جلسه غير علني مجلس شوراي اسلامي را که با حضور وزير امور خارجه برگزار شد، برجام ، موضوع اقليم کردستان عراق، آخرين تحولات در سوريه و همدلي دولت و مجلس عنوان کرد.وي تصريح کرد: در ادامه اين جلسه سناريوهاي مختلفي که ممکن است ترامپ يا کنگره آمريکا عليه برجام مطرح کنند، مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

نعمتي در پاسخ به سوالي درباره اقدام متقابل ايران در صورت نقض برجام از سوي آمريکا و صحبت هاي آمريکايي ها در مورد سپاه پاسداران گفت: سپاه متعلق به همه مردم ايران است و امروز در خانواده اي پيدا نمي کنيد که بسيجي يا پاسدار نداشته باشند.وي افزود: نمي توانيم احساسي موارد را مطرح کنيم، تحريم سپاه به معناي تحريم تمام ملت ايران است.سخنگوي هيات رييسه مجلس ادامه داد: اگر آمريکايي ها از برجام خارج شوند بايد هزينه آن را نيز پرداخت کنند، اگر ترامپ خودش يا کنگره اين کار را انجام دهند با اقدام متقابل ايران مواجه مي شوند.

سخنگوي هيات رييسه مجلس تصريح کرد: اگر آنها بخواهند اين کار را انجام دهند، طبيعتا مجامع بين المللي نظير اتحاديه اروپا و 1+5 و کشورهايي که توافق را امضا کردند بايد هزينه اش را پرداخت کنند، در ضمن اگر در کنار اين اتفاقات، مجامع بين المللي بخواهند سکوت کنند ما هم اقدامات خود را انجام خواهيم داد.نعمتي در پاسخ به سوال ديگري درباره جلسه هيات نظارت بر اجراي برجام گفت: در اين جلسه درباره سناريوهاي مختلفي که مطرح شده است بحث و بررسي هاي لازم انجام شد.

وي همچنين گفت: در ادامه جلسه غيرعلني مجلس در موضوع سوريه اين موضوع مورد تاکيد قرار گرفت که با توجه به حضور نيروهاي دولتي اين کشور در ديرالزور و عکس العمل هايي که بعضا برخي کشورها نسبت به سوريه داشتند، ثابت شد که حقانيت مردم اين کشور پابرجاست.

نماينده مردم تهران در مجلس تصريح کرد: در جلسه غيرعلني مجلس، نشست آستانه در مورد آخرين وضعيت سوريه مورد بررسي قرار گرفت و نمايندگان تاکيد داشتند که اين نشست حقانيت مردم سوريه را به دنيا ثابت کرد همچنين اين نشست، ادامه حکومت بشار اسد براي همه به اثبات رسيد.


 پنتاگون: عمل آمريکا در سوريه براساس اصول مبارزه با تروريسم 

 
شبکه الحرة :سخنگوي وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد که اتهام روسيه عليه آمريکا درباره تظاهر به مبارزه با داعش صحت ندارد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه آمريکايي الحرة، ايريک باهون، سخنگوي وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) در امور فرماندهي مرکزي اعلام کرد: روسيه با اين اظهارات، کمپيني تبليغاتي را با هدف خدشه‌دار کردن چهره آمريکا و کاهش ارزش و اهميت موفقيت‌هاي ائتلاف در جنگ عليه داعش در سوريه به راه انداخته است.

در بيانيه پنتاگون آمده است: نزاع ديپلماتيک بين ترکيه و آمريکا بر عمليات نظامي يا افراد خارج از ترکيه تأثيري نگذاشت.

اين ژنرال آمريکايي مدعي شد:"نيروهاي آمريکايي در خاک سوريه براساس اصول مبارزه با تروريسم فعاليت مي‌کنند و تا زماني که داعش يک تهديد محسوب مي‌شود به حمايت از نيروهاي هم‌پيمان ادامه خواهند داد."


 المعلم: به کردها اجازه نقض حاکميت سوريه را نمي‌دهيم 

 
اسکاي نيوز :وزير خارجه سوريه تاکيد کرد که دمشق هرگز به کردها اجازه نمي‌دهد حاکميت اين کشور را نقض کنند. وزير خارجه روسيه نيز بر ادامه تلاش‌هاي مسکو براي مقابله با سياسي‌سازي مساله سازش در سوريه تاکيد کرد.به گزارش ايسنا به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، وليد معلم، وزير خارجه سوريه در ديدار با سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در شهر سوچي اظهار داشت: گروه‌هاي کرد سوري ه با نيروهاي ارتش سوريه بر سر کنترل بر منابع نفتي در اين کشور رقابت دارند.لاوروف نيز در اين ديدار با اشاره به اينکه در پي موفقيت‌هاي نيروهاي دولت سوريه امکان فراهم شدن بستر لازم براي سازش سياسي در سوريه رو به فزوني است، تاکيد کرد: مسکو با جديت در مجمع عمومي سازمان ملل و شوراي حقوق بشر وابسته به سازمان ملل به مقابله با تلاش‌هايي که براي متهم کردن بدون مدرک و يک طرفه دمشق به استفاده از سلاح‌هاي شيميايي انجام مي‌شود، ادامه خواهد داد.


 کلينتون: ترامپ خطرناک‌ترين رئيس‌جمهور آمريکاست 

 
اي‌بي‌سي :هيلاري کلينتون گفت کل جهان بايد نگران رهبري دونالد ترامپ باشد و تاکيد کرد که او خطرناک‌ترين رئيس‌جمهوري تاريخ آمريکاست.

به گزارش ايسنا، اين اظهارات هيلاري کلينتون، رقيب سابق دونالد ترامپ حين مصاحبه در برنامه استراليايي "چهار فصل" اي‌بي‌سي مطرح شد. او حين کمپين‌هاي انتخاباتي هم هشدار داده بود که ترامپ خطرناک‌ترين نامزد براي ورود به کاخ سفيد است.او در پاسخ به اينکه آيا ترامپ خطرناک‌ترين رئيس‌جمهوري است که آمريکا به خود ديده است، گفت: گمان مي‌کنم همينطور باشد زيرا او تحريک‌کننده است، خود کنترلي ندارد، عمدتا به اين فکر مي‌کند که چگونه به او نگاه مي‌شود و مردم چگونه درباره او فکر مي‌کنند. او کينه‌جو است.وزير خارجه سابق آمريکا درباره اينکه آيا استراليا بايد نگران ورود يک جمهوري‌خواه به کاخ سفيد باشد، گفت: گمان مي‌کنم همه جهان بايد نگران باشند.


 بازداشت رئيس و اعضاي کميسيون ناظر بر همه‌پرسي استقلال کردستان عراق 

 شوراي عالي قضايي عراق دستور بازداشت رئيس و اعضاي کميسيون نظارت بر همه‌پرسي استقلال کردستان را صادر کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه سومريه نيوز، سخنگوي شوراي عالي قضايي عراق از صدور حکم جلب رئيس و اعضاي کميسيون ناظر بر همه‌پرسي استقلال کردستان خبر داد.

عبدالستار بيرقدار، سخنگوي اين شورا گفت: اين حکم طبق ماده 329 قانون مجازات در حق متهمان صادر شده است.اين سخنگو تصريح کرد: دادگاه تحقيقات الرصافه حکم جلب رئيس و اعضاي کميسيون را صادر کرده و اين حکم جلب بنا بر شکايت ارائه شده از سوي شوراي امنيت ملي عراق درباره برگزاري همه‌پرسي استقلال کردستان که در نقض راي دادگاه عالي فدرال بوده، صادر شده است.


 نشست ترامپ با وزير دفاع و رئيس ستاد ارتش براي بررسي گزينه نظامي عليه کره‌شمالي 

 کاخ سفيد اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا با وزير دفاع و رئيس ستاد ارتش اين کشور گزينه‌هاي در دسترس آمريکا، براي مواجهه با کره شمالي را بررسي کرده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز، کاخ سفيد در بيانيه‌اي اعلام کرد: بررسي و گفت‌وگوي دونالد ترامپ با جيمز ماتيس، وزير دفاع و جوزف دانفورد، رئيس ستاد ارتش آمريکا بر گزينه‌هاي ايالات متحده براي پاسخ به هرگونه دشمني از جانب کره شمالي بوده است و اينکه اگر لازم باشد اين گزينه‌ها براي توقف تهديدهاي هسته‌اي کره شمالي عليه ايالات متحده و هم‌پيمانانش در دستور کار قرار گيرد.در بيانيه کاخ سفيد اشاره‌اي نشده که آيا نشست ترامپ با فرماندهان ارشد کشورش، به اين معناست که بحران کره شمالي بغرنج‌تر شده يا خير.


 اعتراض مسکوبه حمايت هاي آمريکا از داعش 

 وزارت دفاع روسيه با اشاره به توافق مناطق کاهش تنش اعلام کرد: طرف آمريکايي را مسؤول نابودي روند مسالمت‌آميز در سوريه مي‌دانيم.

به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، وزارت دفاع روسيه تاکيد کرد: ما تصاويري در اختيار داريم که استقرار تجهيزات نظامي افراد مسلح داعش در نزديکي پايگاه التنف آمريکا در سوريه را تاييد مي‌کند. در مقابل چشمان واشنگتن 600 فرد مسلح از منطقه التنف به منطقه کاهش تنش در جنوب سوريه رفتند.


 يك نكته از هزاران 

 حال و روز کشاورزي و كشاورزان در كشورمان اصلا خوب نيست. مشكلات مختلف در مراحل توليد محصول و عدم ساماندهي بازار در هنگام عرضه محصول، باعث شده تا بسياري ازآنها دچار درد معيشت شوند و دست از اين شغل مقدس بكشند. اخيراً در اردبيل يكي از باغداران ميوه د‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر اعتراض به پايين بود‌‌‌‌‌‌‌‌‌ن شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌يد‌‌‌‌‌‌‌‌‌ قيمت و عد‌‌‌‌‌م فروش محصول سيب خود‌‌‌‌‌‌‌‌‌، د‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر اقد‌‌‌‌‌‌‌‌‌امي بي‌سابقه تمام د‌‌‌‌‌‌‌‌‌رختان باغش را قطع کرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌!. كمي به بطن عمل اين كشاورز توجه كنيد! او تمام دسترنج خود را نابود كرد! نكته اينجاست كه مسئولان مدام بر توليد داخلي اقلام خوراكي همچون ميوه تاكيد مي كنند، اما انواع ميوه‌هاي وارداتي بازار ميوه و تره‌ بار ما را رونق داده‌اند!

نه از كشاورز و توليد كننده حمايت مي‌كنيم، نه توان ساماندهي بازار داخلي را داريم، نه برنامه‌اي براي صادرات محصولات به كشورهاي همسايه وجود دارد و نه قادريم براساس نياز به كشت وزرع بپردازيم. پس معناي مديريت اجرايي و اقتصاد مقاومتي چيست؟!


 ميز خبر 

 انگليس: سلاح‌هاي فروخته شده به عربستان را زيرنظر داريم

در پي موج شديد انتقادها از انگليس به خاطر فروش سلاح به عربستان، نماينده اين کشور در شوراي امنيت مدعي شد لندن به دقت نحوه استفاده از سلاح‌هاي فروخته شده به عربستان را پيگيري مي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، متيو ريکرافت، نماينده انگليس در شوراي امنيت در سخناني در پي انتشار گزارش اخير سازمان ملل درباره کشتار کودکان يمني در حملات جنگنده‌هاي ائتلاف سعودي مدعي شد که کشورش با دقت استفاده از سلاح‌هاي فروخته شده به عربستان که در يمن مورد استفاده قرار مي‌گيرد را زير نظر دارد.

وي در پاسخ به سوال‌هاي خبرنگاران افزود: انگليس قوانين قاطعي براي تضمين نهايي استفاده مناسب از هرگونه تسليحات فروخته شده دارد. لذا ما نحوه استفاده از سلاح‌هاي فروخته شده به عربستان را هم زير نظر داريم.

ارتش عراق رسما آزادي حويجه را اعلام کرد

فرمانده عمليات آزادي حويجه از پايان مراحل عمليات و بازپس گيري کامل اين شهرستان خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري سومريه نيوز، عبدالامير رشيد يارالله، فرمانده عمليات حويجه در بيانيه‌اي اعلام کرد: يگان‌هاي ارتش، پليس فدرال، واکنش سريع و نيروهاي دستگاه مبارزه با تروريسم و حشد شعبي با پشتيباني نيروي هوايي ارتش عراق مأموريت‌هاي خود را در عمليات آزادي حويجه به پايان رساندند.

احتمال کاهش ديپلمات‌هاي آمريکا در روسيه

وزارت خارجه روسيه ممکن است از آمريکا بخواهد تعداد ديپلمات‌هايش را در روسيه به 300 نفر يا کمتر کاهش دهد.

به گزارش ايسنا، گئورگي بوريسنکو، رئيس امور آمريکاي شمالي در وزارت خارجه روسيه در گفت‌وگو با خبرگزاري اسپوتنيک کاهش تعداد کارمندان ديپلماتيک آمريکا در روسيه به 300 نفر يا کمتر را منتفي ندانست.

در ماه ژوئيه مسکو دستور داد که آمريکا تعداد کارمندان ديپلماتيک خود را در روسيه به 455 تن کاهش دهد.

وي اعلام کرد: واشنگتن با استفاده از بهانه‌اي تهديد موشک‌هاي کره شمالي با استقرار سيستم ضدموشکي تاد به دنبال نزديک شدن به مرزهاي روسيه با چين است.

عربستان هم در پي ساخت نيروگاه هسته‌اي

يک مسئول بلندپايه عربستاني اعلام کرد که رياض اواخر سال 2018 ميلادي قرارداد ساخت يک نيروگاه هسته‌اي را امضا خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از اليوم السابع، اين مسئول عربستاني اعلام کرد که رياض براي انعقاد قرارداد تأسيس يک نيروگاه هسته‌اي در اواخر سال آينده ميلادي برنامه ريزي مي‌کند.

ماهر العودان، رئيس اجرايي بخش انرژي اتمي و انرژي‌هاي تجديدشونده در شهرک ملک عبدالله در غرب شهر رياض، طي کنفرانسي مطبوعاتي خاطرنشان کرد: اين قرارداد با نظارت مسئولان عالي رتبه عربستاني اواخر سال 2018 ميلادي امضا خواهد شد.

کره جنوبي، فرانسه، چين و روسيه از طرف‌هاي اصلي مناقصه اين قرارداد هستند.

آغاز مانور گسترده نيروهاي موشکي روسيه در جنوب سيبري

روابط عمومي وزارت دفاع روسيه از آغاز مانور گسترده نيروهاي موشکي استراتژيک روسيه در منطقه آلتاي واقع در جنوب سيبري خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري تاس، بيش از 4000 نيروي ارتش روسيه و 400 قطعه و تجهيزات نظامي از جمله موشک‌اندازهاي حامل موشک قاره‌پيماي توپل در اين مانورها شرکت دارند.

در اين مانورها از هواپيماي شناسايي مافوق صوت نيز استفاده مي‌شود.

دستيار ترامپ: حزب‌الله لبنان تهديدي براي آمريکاست

آمريکا براي اطلاعاتي که به دستگيري دو تن از اعضاي ارشد حزب‌الله لبنان منجر شود، جايزه چند ميليون دلاري تعيين کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، وزارت امور خارجه آمريکا در راستاي افزايش اعمال فشارهاي اين کشور عليه حزب‌الله لبنان اعلام کرد، براي اطلاعاتي که به دستگيري اين دو عضو ارشد حزب‌الله منجر شود، جايزه چند ميليون دلاري در نظر گرفته است.

دستگاه ديپلماسي آمريکا اعلام کرده که دولت واشنگتن به ازاي اطلاعاتي که منجر به دستگيري طلال حمير، مسئول عمليات حزب‌الله در خارج از مرزهاي لبنان شود، هفت ميليون دلار جايزه گذاشته است.

واشنگتن همچنين از تعيين جايزه پنج ميليون دلاري براي اطلاعاتي که منجر به دستگيري فواد شوکر، مسئول عمليات حزب الله در جنوب لبنان شود، خبر داده است.


 خبــــر 

 سخنگوي وزارت خارجه اعلام کرد:

اعتراض ايران به دولت سومالي در پي شليک به کشتي ماهيگيري ايران

سخنگوي وزارت خارجه در مورد پيگيري وضعيت کشتي‌ ماهيگيري ايراني در سومالي و اتفاقاتي که براي آنها رخ داده است، تصريح کرد: پيگيري وضعيت ماهيگيران به صورت جدي از سوي وزارت خارجه در حال بررسي است.

بهرام قاسمي در گفت‌وگو با ايسنا، با محکوم کردن اقدام گارد ساحلي سومالي در شليک کردن به کشتي ماهيگيري ايراني که بنابر اخبار منجر به کشته شدن کاپيتان اين کشتي شده است، گفت: از کانال‌هاي موجود ايران اعتراض خود را به سومالي در اين ارتباط اعلام کرده است و پيگير وضعيت ديگر ماهيگيران اين کشتي هستيم.

مقامات منطقه پونت لند سومالي مدعي شدند که يک کاپيتان کشتي ايراني به فرمان گارد ساحلي اين کشور بي‌توجهي کرده است و در اثر ضرب گلوله کشته شده است


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

ادامه مطلب

4. به روز کردن فعاليت هاي IAU

ب. گزارش درمورد نيروي وظيفه مربوط به تأمين مالي

غلام محمدباي توجه خود را به اين واقعيت که عضويت در IAU توسط برخي از مؤسسات جديداً تأسيس شده و به کار گرفته شده به عنوان اعتبار دادن به کيفيت مي باشد معطوف کرد در حاليکه مؤسسات تأسيس شده جا افتاده به عنوان نتيجه اين روند کناره گيري کرده اند. يکبار ديگرتوسط لوس وِبِر و ديپاک نَيِّر تأکيدگرديدکه انجمن با نمايندگي تمامي مؤسسات آموزش عالي زنده مي ماند واکنون يک عضويت مبتني بر گسترش داريم. سرانجام، موافقت گرديدکه يک تلاش خاص براي حفظ و جذب مؤسسات اصلي به خصوص مؤسسات بنيان گذار براي الحاق مجدد آنها، با استفاده از اوتريخت به عنوان يک رويداد مهم براي جذب آنها صورت گيرد. يک پوستر تمبر يادبود با امضاهاي قديمي از اعضاي بنيان گذاران،به اضافه يک فعاليت خاص براي احترام به مؤسسات بنيان گذار، شايد همچنين يک همکاري با برخي از سازماندهي هاي جشنواره توسط دولت هلند ميتواند مورد انتظار باشد. يک مسابقه اصلي نيز ممکن است توسط دبيرخانه IAU ، هر چه زودتر تعهد شود تا مطمئن شوند آنها حضورپيدا ميکنند.

پيشنهاد نيروي وظيفه (TF) که تمام اقدامات IAU بايک ديدگاه براي توسعه پروژه ها مورد آزمايشگاه واقع شود مورد موافقت قرارگرفت. همچنين اين موضوع موافقت گرديدکه فعاليت هاي موضوعيIAU نيازمند ادامه تعادل با نيازهاي موضعي و نوآوري است. مِدِلين گرين ( Madeleine Green) پرسش ارزش براي برخي از اعضا درمورد خدمات تقديمي با توجه به ابزارهاي اطلاعاتي را به عنوان يک مثال موردتشويق قرارداد. او فکر کرد که شايد موضوع مقالات و/ يا بيانيه هاي سياستگزاري ممکن است بارارزش ترباشد. ديپاک نير اضافه کرد که مدل کسب وکار ناگزير بايدمورد تجديد نظر قرار گيرد. با دعوت از IAU براي بررسي راه ها برخي از فعاليت ها مي تواند خارج از دبيرخانه با بکار بردن مشاورين، به عنوان مثال فکر کردن در مورد مباحث نو آوري صورت گيرد.

راهبرد پروژه بيشتر موردبحث قرار گرفته بود و اِوا اِگرُن پولاک پيشنهاد کرد به عنوان مثال در سطح دسترسي IAU در تماس با بنياد لومينا (lumina Foundation )، در ايالات متحده آمريکا به عنوان اسپانسر باشد که پروژه هاي خاص مربوط به اين موضوع است. ديپاک نَيِّر ميگويد که IAU نبايد براي تأمين مالي به خاطر پژوهش تسليم خيريه شود.

درحاليکه بحث اولويت هاي موضوعي جديد وجودداردکه ميدان ديد IAU را افزايش ميدهد، چند ايده جديد به فهرست مقالات زمينه اضافه شده است. درميان اينها لوس وِبِر تأثير فنآوري هاي جديد روي تدريس ويادگيري را پيشنهاد کرد؛ جوان رامُن دي لا فوئنت نوع شناسي و رتبه بندي مؤسساتي را به آن اضافه کرد؛ اِوا اِگرُن پولاک فرايندها را يادآوري کرد درحاليکه مدلين گرين احساس کرد که آموزش فرامرزي و GATS بايستي با اهميت باقي بماند پيشنهاد PISA (برنامه براي ارزيابي بين المللي دانشجو) براي پروژه هم يادآوري شده بود. به جاي اينکه دبيرخانه IAU هدايت اين مباحث را به عهده بگيرد، توسط جوان رامن دي لا فوئنت (Juan Ramon de la Fuente) و مدلين گرين (Mad leine Green) پيشنهاد شده که آنها ميتوانندتوسط يک گروهي از 2 تا3 دانشگاه هاي عضوتحت تابلوي IAU اين کار را اعلام نمايند. ديپاک نَيِّر با موافقت اين راهبرد پيشنهاد کرد که انجمن مي تواند روي کار مفهومي که بتواند براي يک تعداد زيادي از مباحث بيشتر خاص در زمينه هاي مختلف بکارگرفته شود متمرکز گردد.

1. بنياد لومينا ( Lumina Foundation) يک بنياد مستقل و خصوصي درشهر ايندياناپليس (Indina Polis) است که متعهد شده است فرصت هايي ر ا براي يادگيري فراتر از مدارس عالي موجود براي همه به وجود آورد. اين بنياد بزرگترين بنياد خصوصي است که روي افزايش موفقيت آمريکايي ها در آموزش عالي متمرکز شده است. (اين شهر نزديک مرکز ايالت اينديانا با جمعيتي حدود830 هزار نفر است.

1. GATS: The General Agreement for Trade in Services

2. PISA: Program for International Student Assessment


 دکتر روحاني در جلسه هيات دولت:
 برجام آزمون بزرگي براي همه دولتهاي جهان است 

 رييس‌ جمهور با اشاره به اينکه ملت ايران در مقاطع حساس همواره حاميان اصلي انقلاب اسلامي، نظام جمهوري اسلامي ايران، استقرار امنيت و دستيابي به منافع ملي بوده اند، تاکيد کرد: دشمنان و بدخواهان ملت ايران بايد بدانند که اين ملت در مسير حرکت خود به سمت پيشرفت و تعالي، هرگز اهداف بلند خود را از ياد نبرده و ذره اي از اعتماد آنها نسبت به نظام و ايستادگي شان در برابر دشمنان کاسته نخواهد شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در جلسه هيات دولت با بيان اينکه هر گاه بدخواهان بدنبال تحميل فشار به کشور بوده اند، مردم با حضور، هوشياري و تلاش بيشتر، قاطعانه به آنها پاسخ دادند، گفت: آن زماني که رييس جمهور آمريکا براي ايجاد نمايش قدرت در عربستان عليه ايران به منطقه آمده بود، ملت ايران به زيبايي و با حضور پر شور خود در انتخابات 29 ارديبهشت، پاسخ قاطعي به آمريکا و حاميانش دادند.

برجام يک آزمون بزرگ است

رييس جمهور با بيان اينکه برجام يک آزمون بسيار بزرگ براي همه دولت‌هاي شرکت‌کننده در مذاکرات و ساير دولت‌هاي جهان است، خاطرنشان کرد: تعهد و وفاي به عهد، اساس اطمينان جهان به يک دولت است؛ ما به عنوان جمهوري اسلامي ايران، دقت کرديم و حواس‌مان جمع بوده است، وقتي تعهد داديم، تا آخر پاي آن ايستادگي کرديم و اين افتخاري براي ماست.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه اگر طرف ديگر مذاکره، بدخواه، رقيب يا دشمن ما از تعهد خارج شود، اين براي ما شکست نيست بلکه شکست براي طرف مقابل است، گفت: ما در زمان و مقطع لازم را ه درست را انتخاب کرديم و به خوبي وارد مذاکره شديم و در مذاکره با همه توان و دقت پيش رفتيم و آنچه به دست آورديم، بهترينِ ممکن بود.

رييس جمهور تاکيد کرد: اگر همه طرف هاي مذاکره پاي اين توافق بايستند به معناي اين است که حيثيت خودشان را حفظ کردند و اگر کسي پاي توافق نايستد در حقيقت حيثيت خودش را خدشه‌دار کرده است.

دکتر روحاني ادامه داد: امروز نسبت به سياست هاي آمريکا شاهد دو صفبندي داخلي و جهاني هستيم؛ ببينيد در داخل آمريکا صاحبنظران، انديشمندان و سياست‌مدارها، نسبت به اقدامات اخيري که دولت آمريکا انجام مي‌دهد چگونه موضع مي‌گيرند و حرف مي‌زنند.

رييس جمهور با طرح اين سوال که آيا اقدامات رييس جمهور جديد آمريکا به وحدت داخلي اين کشور کمک مي‌کند يا موجب تفرقه و شکاف بيشتر مي شود؟ گفت: اتفاقاً با اين اقدامات اين شکاف بيشتر مي‌شود، چراکه اگر روزي آمريکا بخواهد از برجام خارج شود، آن وقت براي مردم روشن‌تر مي‌شود که آمريکا چه ضرر بزرگي کرده است.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه در صف‌بندي جهاني نسبت به اقدامات آمريکا، تنها چند کشور و رژيم انگشت شمار هستند که از اين اقدامات طرفداري مي کنند، اظهار داشت: امروز مسيري که جمهوري اسلامي ايران انتخاب کرده. مورد حمايت جهان است و حتي در ميان متحدين آمريکا در اروپا هم کسي نيست که از بر هم زدن توافق حمايت کند چراکه اين توافق، توافقي دوجانبه نيست بلکه يک توافق جهاني است.

براي دولت آمريکا شرم آور است که با هر کاري که دولت قانوني قبل انجام داده مخالفت کنند.

رييس جمهور با بيان اينکه رييس جمهور آمريکا با اين استدلال که هر اقدامي رييس جمهور قبلي انجام داده با آن مخالفت مي کند، دست به اين اقدامات زده و اين بي‌منطقي آشکار است، گفت: واقعاً براي دولت آمريکا شرم آور است که استدلالش اين باشد که با هر کاري که دولت قانوني قبل انجام داده مخالفت کنند.

دکتر روحاني اظهار داشت: امروز ايران به عنوان کشوري که به تعهدات خودش پايبند است، مورد تحسين افکار عمومي و دولت‌هاي جهان است و آمريکا به عنوان کشوري که اعتبار، حيثيت و آبروي خودش را به حراج گذاشته مطرح است که البته عده زيادي در داخل آمريکا از مقامات لشکري و کشوري گذشته و فعلي‌شان و حتي مقاماتي که در دولت فعلي آمريکا هستند، با اين سبک و سياق دولت آمريکا مخالف هستند.

امروز تمام جهان از برجام حمايت مي کنند

رييس جمهور افزود: ملت بزرگ ايران، کار بسيار بزرگي را انجام داد و ما سندي را امضاء کرديم که امروز جهان از آن حمايت کرده و در برابر اقداماتي که دشمن ما مي‌خواهد انجام دهد، با زبان، بيان و استدلالشان ايستاده‌اند.

دکتر روحاني با بيان اينکه ملت ايران همواره متحد و همراه با نظام بوده و در اين مواقع هميشه وحدت خود را بيشتر به نمايش مي گذارند، گفت: ممکن است عده‌اي، به برجام هم انتقاد داشتند و شايد اگر رأي بگيرند، بگويند ما به برجام رأي نمي‌دهيم و اين براي يک کشور دمکراتيک طبيعي است، اما برجام مورد اجماع همه مسئولين و مقامات اصلي کشور بوده است؛ شوراي امنيت ملي آن را تصويب و مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان و از همه مهم‌تر مقام معظم رهبري راجع به آن نظر داده‌اند.

امروز موافق و مخالف برجام در کنار هم هستند

رييس جمهور با اشاره به اينکه امروز رييس جمهور فعلي آمريکا شرايطي را ايجاد کرده که ايران، از هميشه يکپارچه‌تر، يک صداتر و متحدتر است، خاطرنشان کرد: امروز موافق و مخالف برجام در کنار هم هستند و همه صداي واحد دارند؛ ما نقض عهد را نادرست، غلط و نسبت به مصالح کشور، منطقه و جهان خائنانه‌ مي‌بينيم.

دکتر روحاني اظهار داشت: ملت ايران هيچگاه به آمريکا اعتماد نداشته و مي‌داند که آمريکا چه اقداماتي عليه منافع ملي ما انجام داده و مي دهد، ولي امروز واضح‌تر و آشکارتر همه در کنار هم قرار گرفتند.

دکتر روحاني تصريح کرد: سپاه نه تنها محبوب ملت ايران بلکه محبوب مردم عراق هم است چون بغداد را نجات داده؛ محبوب کردهاي عراق هم است چون اربيل را نجات داده؛ محبوب مردم دمشق و سوريه هم است چون دمشق را نجات داده؛ محبوب مردم لبنان هم است چون طرفدار حيثيت و استقلال لبنان بوده است؛ سپاه هميشه کمک مظلومان بوده و در برابر تروريست‌ها ايستاده است.

رييس جمهور اظهار داشت: آمريکايي ها به دليل آنکه مي‌خواستند داعش را 20 سال در اين منطقه نگه دارند و از اين ابزار استفاده کنند، حق دارند از سپاه عصباني باشند، چراکه سپاه با برنامه‌ريزي و حمايت خودش از ملت عراق، سوريه و لبنان، داعش را ذليل کرده است.


 مسکو در واکنش به اقدامات ترامپ:
  تهران حق دارد از برجام خارج شود 

 مديرکل بخش آمريکاي شمالي وزارت خارجه روسيه تأکيد کرد؛ خروج آمريکا از برجام خاورميانه را بي‌ثبات مي‌کند و اگر واشنگتن ايران را مجددا تحريم کند، ايران حق دارد از برجام صرف نظر کند.به گزارش مهر به نقل از پايگاه خبري «النشره»، «گئورگي بوريسنکو» مديرکل بخش آمريکاي شمالي در وزارت خارجه روسيه اعلام کرد که برجام فعال و اجرايي است و همه کشورها بايد به آن متعهد باشند.در حالي که برخي گزارش ها حکايت از تصميم دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا براي خروج از برجام دارد، اين ديپلمات روسي تأکيد کرد که احتمال خروج ايالات متحده از توافق هسته اي، ادامه روند اجراي برجام را با ابهام مواجه خواهد کرد و در اين صورت ممکن است ايران نيز به تعهدات خود ديگر پايبند نباشد.وي با تأکيد بر اينکه که خروج واشنگتن از برجام امنيت خاورميانه را برهم مي زند، افزود: اگر آمريکا تحريم هاي جديدي عليه ايران وضع کند، ايران حق دارد که از توافق هسته اي صرف نظر کند.


 خبر 

 وزير امور خارجه انگليس :به توافق هسته اي با ايران پايبنديم

وزير امور خارجه انگليس، در صفحه توييتر خود نوشت، با محمد جواد ظريف در مورد برجام رايزني و گفتگو کرده است.به گزارش ايسنا، بوريس جانسون در صفحه توييتر خود نوشت: با جواد ظريف صحبت کردم، انگليس به توافق هسته‌اي متعهد است و نگراني‌هاي جدي در خصوص زنداني‌هاي دو تابعيتي از جمله «نازنين زاغري رکتليف »را مطرح کردم.

درخواست عربستان براي تحقيق در مورد اجراي توافق هسته‌اي از سوي ايران!

معاون نماينده دائم عربستان در سازمان ملل ضمن تاکيد بر ضرورت تحقيق و بررسي در مورد اجراي توافق هسته‌اي از سوي ايران مدعي شد که اگر ايران توافق هسته‌اي را نقض کرده است سريعا بايد تحريم‌ها بازگردانده شوند.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه اليوم، خالد المنزلاوي، معاون نماينده دائم عربستان در سازمان ملل در يک سخنراني در مجمع عمومي سازمان ملل ضمن تاکيد بر پايبندي عربستان به منشور سازمان ملل و اصول قوانين بين المللي مدعي شد که عربستان بر اهميت پايبندي ايران به توافق هسته‌اي و نقش آژانس بين‌المللي اتمي در اين مساله و ضرورت تحقيق و بازرسي در مورد اجراي توافق هسته‌اي از سوي ايران تاکيد مي‌کند.وي مدعي شد: اگر توافق هسته‌اي از سوي ايران نقض شود، سريعا بايد تحريم‌ها بازگردانده شود و ايران بايد تمام معاهدات صلح هسته‌اي را امضا کند.

ديپلمات‌هاي آلماني: شواهدي دال بر نقض برجام از سوي ايران نداريم

ديپلمات‌هاي آلماني در پاسخ به خبرسازي فاکس نيوز مبني بر تلاش غيرقانوني ايران براي دست يافتن به فناوري‌هاي داراي کاربرد دوگانه تسليحات هسته‌اي و موشکي تاکيد کردند: ما هيچ شواهدي دال بر اين‌که ايران برجام را نقض کرده باشد، نداريم.

به گزارش ايسنا، شبکه خبري فاکس نيوز در گزارشي مدعي شد که يک سرويس اطلاعاتي آلمان گزارشي را درباره بازه‌ زماني سپتامبر تا اکتبر منتشر کرده است که نشان مي‌دهد ايران در اين مدت 32 بار تلاش کرده تا فناوري را به دست آورد که به طور قطع يا به احتمال بسيار زياد براي برنامه‌ هسته‌اي تسليحاتي انجام شده است.بنا بر ادعاي اين گزارش، اين تلاش‌ها در ايالات نوردراين وستفالن آلمان انجام شده است

انفجار تروريستي در نزديکي مرکز فرماندهي پليس دمشق

رسانه‌هاي سوري از حمله تروريستي در نزديکي مرکز فرماندهي پليس دمشق خبر دادند.به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز، رسانه‌هاي سوري گزارش دادند که دو عامل انتحاري خود را در نزديکي مرکز فرماندهي پليس دمشق منفجر کردند.وزارت کشور سوريه اعلام کرد که دو تروريست انتحاري تلاش کردند تا وارد مرکز فرماندهي پليس در خيابان خالد بن الوليد شوند و نيروهاي حراستي با آنها درگير شدند که اين امر دو تروريست‌ را واداشت تا خودشان را قبل از ورود به مرکز فرماندهي پليس و محقق ساختن اهدافشان منفجر کنند.


 برنامه "ايده هاي جديد"در دانشگاه اميرکبير 


 اعتراض کارمندان دولت عليه سياست هاي دولت فرانسه 


 سرمقاله 

مرثيه اي براي زاينده رود كه يك روز زنده بود ! *

آذر فخري 

زاينده‌رود يا زنده‌رود به معني دهنده ي‌زندگي، بزرگترين رودخانه فلات مرکزي ايران است (بود !) که از کوه‌هاي زاگرس سرچشمه مي گيرد و در کوير مرکزي ايران به سمت شرق پيش مي‌رود و در نهايت به مانداب گاوخوني مي‌ريزد.زاينده‌رود يکي از بزرگترين رودخانه‌هاي ايران است (بود! ) که در مرکز کشور، يعني استان اصفهان، از مغرب به مشرق جريان دارد (داشت ! ).

بله ! بسيار اسف انگيز است كه امروز درباره ي زاينده رود از فعل زمان گذشته استفاده مي كنيم. و البته در اين به خاطره و تاريخ پيوستن، زاينده رود، تنها نيست. ما در حال از دست دادن بسياري از منابع زيست محيطي اين سرزمين هستيم ، بي آن كه در اين مورد حساسيت ها ، واكنش ها و تحركات خاصي از سوي مسئولان ديده شود.

اكنون زاينده رود چنان از دست رفته است كه در طي چند روز گذشته در شهر اصفهان، برايش مراسم نكو داشت ! برگزار شد. و اين مصداق آن تعبير جالب برناردشاو است كه انسان براي هر چيز از دست رفته ، تنديسي مي سازد و البته از آن جا كه نمي توان براي زاينده رود تنديس ساخت (يا به خاطر شكل و شمايلش كه باعث مي شود تنديس خيلي انتراعي از كار در بيايد ، يا به خاطر هراس از دزديده شدن ! ) پس برايش مراسم نكو داشت برگزار شد. مراسمي كه از قضاي روزگار مرثيه سرايان و مداحان نيز در آن حضور داشتند ! گويي كه زاينده رود را به واقع از دست داده ايم.

در خبرها هم علاوه بر تجمع مردم اصفهان ، تجمع دسته اي ازتوريست ها را هم ديديم كه با پلاكاردهاي فارسي نوشته ! در بسترخشك زاينده رود تجمع كرده بودند و اعتراض خود را فرياد مي كردند.

سوال اساسي اين است كه زاينده رود كجاست ؟! چه شد كه اكنون بايد به عزاي آن بنشينيم و برايش مرثيه سرايي كنيم؟ چگونه است كه حتي توريست هاي « نصف جهان» زبان به اعتراض مي گشايند ؛ چرا كه اكنون اصفهان يكي از مهم ترين جاذبه هاي طبيعي و زنده ي خود را از دست داده است.

اين نكو داشت و فرياد توريست ها به همراه مردم اصفهان ، پيام تلخ و دردناكي دارد كه براي شنيدن آن نه فقط گوش سر كه گوش جان نيز مي بايد شنوا باشد. ما در اين سرزمين باستاني و مرزپرگهر، در حال از دست دادن گوهرهايي هستيم كه گاه نمي توانيم جايگزيني براي آن ها بتراشيم يا نبودشان را جبران كنيم. متاسفانه مسئله محيط زيست ، به مثابه دغدغه اي نه چندان عمومي و مشغوليت ذهني روشنفكرانه تلقي مي شود؛ در حالي كه تبعات و آسيب هاي خشكيدن رودها و درياچه ها و تالاب ها و ريشه كن شدن درختان جنگل ها و سوختن شان در آتش زمين خواري، به عموم مردم بازمي گردد : خشكسالي ها و كم آبي ها، گرد و غبار وريز گردها ، از دست دادن فضاي سبز و تفرج گاه هاي طبيعي و ... مشكلي است كه همه ي مردم را درگير خود كرده است.

اميد كه اين چنين نكوداشتي كه شوربختانه از سوي شوراي هماهنگي سازمان هاي مردم نهاد برگزار شد و نه از سوي سازمان محيط زيست كه نهادي دولتي است و طبعا مسئوليت و امكانات و منابع مالي و انساني بيشتري در اين زمينه به خود تخصيص مي دهد، هشدار و تلنگري باشد براي توجه به گوهرهاي نابي كه روزگاري وجود ، زندگي و جريان شان ، اين كهن ديار را به عنوان مرزي پرگهر ، شهره ي آفاق كرده بود.

* اشاره به شعري از فروغ فرخزاد

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي