جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي:
کارنامه نهايي آزمون دستياري پزشکي منتشر شد


انتخاب رشته بيش از 19هزار داوطلب در تکميل ظرفيت دکتري


تقويم آزمون توليمو در نيمه دوم سال 96


ثبت‎نام تکميل ظرفيت کارشناسي پيام نور از هفته آينده


خبرنامه


ميز خبر


 رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي:
 کارنامه نهايي آزمون دستياري پزشکي منتشر شد 

 
رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي از انتشار کارنامه نهايي آزمون دستياري تخصصي پزشکي خبر داد و گفت: داوطلبان مي‌توانند با مشاهده کارنامه از وضعيت رشته محل انتخابي خود مطلع شوند.

دکتر محمدحسين پورکاظمي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: نتايج نهايي چهل و چهارمين آزمون پذيرش دستيار تخصصي 25 مرداد 96 بر روي سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي منتشر شده است و اکنون کارنامه نهايي داوطلب شامل نوع سهميه، سهميه پذيرش، نتيجه نهايي و وضعيت رشته محل انتخابي که نشان‌‎دهنده اولويت رشته محل انتخابي داوطلب است، در دسترس داوطلبان قرار گرفت.

وي افزود: وضعيت رشته محل انتخابي داوطلب در کارنامه مشخص شده است. رتبه در رشته و دانشگاه مشخص است و جايگاه فرد را در بين کليه کساني که اين رشته محل را انتخاب کرده‎اند نمايش مي‎دهد.

همچنين آخرين رتبه پذيرفته شده در سهميه آزاد در واقع جايگاه آخرين فرد پذيرفته شده را در بين کليه کساني که در سهميه آزاد اين رشته محل را انتخاب کرده‎اند نشان مي‎دهد.

رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي ياد آور شد: چنانچه داوطلبي در رشته محلهاي پايينتر از رشته محل پذيرفته شده خود رتبه بهتري را کسب کرده باشد در حال حاضر به دليل پر شدن ظرفيت توسط داوطلبان ديگر بررسي مجدد در اين رشته محل قابل پيگيري نبوده و داوطلبان براي جابجايي و يا تغيير رشته به هيچ عنوان به اين مرکز مراجعه نکنند.وي افزود: تعداد 14 هزار و 407 نفر در اين دوره ثبت‎نام کردند که از اين تعداد 6 هزار و 874 نفر زن و 7 هزار و 543 نفر مرد بودند و آزمون در ارديبهشت ماه 96 برگزار شد.پورکاظمي خاطرنشان کرد: کارنامه اوليه در تاريخ اول تيرماه 96 و پاسخنامه در تاريخ 7 خرداد 96 بر روي سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي قرار گرفت که 8 هزار و 41 نفر از داوطلبان حد نصاب 150 نمره را کسب کرده و مجاز به انتخاب رشته محل شدند. از اين تعداد 6 هزار و 194 نفر انتخاب رشته کردند.رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي يادآور شد: تعداد پذيرفته‎شدگان نهايي 3 هزار و 401 نفر است که شامل 2 هزار و 411 نفر سهميه آزاد، 531 نفر سهميه بومي مناطق محروم، 22 نفر سهميه مازاد استعداد درخشان، 347 نفر سهميه رزمندگان و ايثارگران، 12 نفر سهميه بورسيه دانشگاه بقيه‌ا... و 78 نفر بورسيه نيروهاي مسلح که داراي حد نصاب بودند پذيرفته شدند.


 انتخاب رشته بيش از 19هزار داوطلب در تکميل ظرفيت دکتري 

 
مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از انتخاب رشته بيش از19هزار داوطلب در مرحله تکميل ظرفيت آزمون دکتري 96 خبر داد و گفت: داوطلبان تا 22 مهرماه جاري فرصت دارند نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند.دکتر حسين توکلي در گفت و گو با ايسنا با اعلام اين مطلب اظهار کرد: اطلاعيه سازمان سنجش آموزش کشور درباره ظرفيت‌هاي جديد و يا تکميل ظرفيت برخي از کد رشته محل‌هاي تحصيلي آزمون ورودي دکتري نيمه متمرکز سال 96 از 17 مهرماه جاري بر روي سايت اين سازمان به نشاني www.sanjesh.org منتشر شده است.

وي در ادامه تصريح کرد: کليه داوطلباني که درجلسه آزمون دوره دکتري نيمه متمرکز سال 96 حاضر بودند، با توجه به ضوابط مندرج در اطلاعيه منتشره 12 مهرماه سال جاري، در صورت علاقه‌مندي و وجود رشته‎هاي تحصيلي مربوط به رشته امتحاني آنها در رديف رشته محل‌هاي جديد مي‌توانند با توجه به اطلاعيه‌هاي روزهاي 12 و 17 مهرماه نسبت به انتخاب کد رشته محل‌هاي تحصيلي مربوطه براي تکميل ظرفيت اقدام کنند.

دکتر توکلي گفت: افرادي که قبلا در مرحله تکميل ظرفيت انتخاب رشته نموده‌اند نيز مي‌توانند در صورت وجود رشته‌هاي مربوط به رشته امتحاني آنها نسبت به ويرايش و اصلاح تکميل ظرفيت خود اقدام کنند.مشاور عالي سازمان سنجش کشور در پايان اشاره کرد: تا ساعت 8 صبح چهارشنبه 19 مهرماه سال جاري تعداد 19 هزار 14 داوطلب در آزمون دکتري انتخاب رشته کردند.


 تقويم آزمون توليمو در نيمه دوم سال 96 

 
براساس اطلاعيه سازمان سنجش آموزش کشور درباره برنامه زماني برگزاري آزمونهاي توليمو در سال 1396 و تقويم منتشر شده در سايت اين سازمان، تا پايان سال 6 دوره ديگر از اين آزمون برگزار خواهد شد.

به اطلاع داوطلبان آزمون توليمو مي‌رساند كه برنامه زماني ثبت‌نام و برگزاري آزمونهاي توليمو در نيمه دوم سال 1396 به شرح جدول مندرج در اين خبر است.


 ثبت‎نام تکميل ظرفيت کارشناسي پيام نور از هفته آينده 

 ثبت‎نام تکميل ظرفيت کارشناسي دانشگاه پيام نور از هفته آينده آغاز مي‎شود.به گزارش دانشگاه پيام نور، اين دانشگاه اعلام کرد: لينک ثبت‎نام تکميل ظرفيت کد رشته محلهاي کارشناسي دانشگاه پيام نور از هفته آينده در پايگاه اطلاع‎رساني سازمان سنجش آموزش کشور درج خواهد شد.

تمام متقاضيان مي‎توانند از طريق پايگاه اطلاع‎رساني اين سازمان به نشاني www.sanjesh.org نسبت به انتخاب کد رشته محلهاي مورد علاقه خود اقدام کنند.


 خبرنامه 

 راه‌اندازي سامانه پيگيري فراغت از تحصيل دانش‎آموختگان علوم پزشکي

سامانه پيگيري فرم فراغت از تحصيل دانش‎آموختگان علوم پزشکي کشور راه‌اندازي شد و دانش‎آموختگان از ابتداي آبان مي‌توانند فرم خود را از طريق سامانه مربوطه پيگيري کنند.به گزارش خبرگزاري مهر، مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت اعلام کرد دانش‎آموختگان علوم پزشکي از ابتداي آبان ماه 96 مي‌توانند فرم فراغت از تحصيل خود را صرفا از طريق سامانه مربوطه پيگيري کنند.

براي اجراي اين فرآيند دانش‎آموختگان داخل کشور، مي‌توانند از طريق جستجوگر گوگل کروم با مراجعه به آدرس http://medicalPortal.behdasht.gov.ir/medicalportal/TG.aspx، پس از وارد کردن کد ملي، از مراحل صدور و تاييد فرم فراغت خود مطلع شوند.

دانش‎آموختگان 72 ساعت پس از ثبت‎نام و تاييد اطلاعات خود مي‌توانند مراحل و سير روند کار خود را از طريق اين سامانه پيگيري کنند.

باتوجه به مرحله پيگيري کار، افراد ممکن است يکي از پيامهاي زير را دريافت کنند: «فرم فراغت از تحصيل شما تاکنون توسط دانشگاه محل تحصيل ارسال نشده است، لطفا از طريق دانشگاه پيگيري شود.»، «در حال انتظار تاييد معاون آموزشي دانشگاه لطفا از طريق دانشگاه پيگيري شود»، «در حال انتظار تاييد کارشناس اداره دانش‎آموختگان وزارت بهداشت، لطفا ظرف 72 ساعت آينده مجددا کد ملي چک شود»، «فرم فراغت از تحصيل شما تاييد شده و اطلاعات شما در صورت ارتباط به اداره طرح / سازمان نظام پزشکي ارسال شده است.»حداکثر زمان فرايند از زمان ارسال فرم توسط دانشگاه محل تحصيل دانش‎آموختگان تا زمان تاييد نهايي توسط مرکز خدمات آموزشي و ارسال به دفتر طرح نيروي انساني 72 ساعت کاري است.از اول آبان ماه سال 96 تنها مسير پيگيري فرم فراغت از تحصيل در مرکز خدمات آموزشي وزارت بهداشت سامانه معرفي شده بوده و دانش‎آموختگان براي پيگيريهاي بيشتر لازم است از طريق کارشناسان ثبت فرم فراغت از تحصيل در دانشگاههاي علوم پزشکي کشور اقدام کنند.

آغاز برنامه‎ريزي براي دوره بعد عتبات دانشگاهيان

رئيس ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان از بررسي وضعيت موجود کربلا و نجف و برنامه‎ريزي براي دوره بعد عتبات دانشگاهيان خبر داد.

به گزارش خبرگزاري مهر، حجت‎الاسلام والمسلمين سيد محمد رضا فقيهي با اشاره به سفر به نجف اشرف گفت: اين سفر به منظور بازديد از هتلهاي محل استقرار دانشگاهيان در نجف و کربلا، بررسي وضعيت موجود و برنامه‎ريزي براي دوره بعد عتبات دانشگاهيان انجام شده است.

وي درخصوص تعداد کاروانهاي اعزامي تاکنون در اين دوره افزود: در دوره هفدهم که از 16 مرداد شروع شده تا امروز بيش از 230 کاروان به عتبات اعزام شده‎اند و تقريبا 100 کاروان ديگر مشرف خواهند شد.

رئيس ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان در خصوص وضعيت عمره دانشگاهيان نيز گفت: ما تابع تصميمات دولت و سازمان حج و زيارت هستيم اگر عمره بازگشايي شود در خدمت دانشگاهيان عزيز خواهيم بود.

معاون آموزشي وزير علوم:

دانشگاه‌ها توسعه علوم پايه را در اولويت قرار دهند

معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در بازديد از دانشگاه بجنورد، برضرورت توجه به علوم پايه در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي تاکيد کرد و گفت: دانشگاهها بايد رشته‏هاي علوم پايه را در اولويت آموزشي خود قرار دهند چرا که علوم پايه، بسترساز توسعه علمي کشور است.

به گزارش ايسنا، دکترمجتبي شريعتي نياسر با بيان اينکه از نظر توسعه کمي مراکز آموزش عالي در سطح کشور در برخي از حوزه‏ها زياده‏روي داشته‏ايم به اشتغال به تحصيل چهار ميليون و 400 هزار دانشجو در 2800 مرکز آموزش عالي در سطح کشور اشاره کرد و افزود: اکنون بايد درراستاي کيفي‏سازي آموزش عالي اقدامات موثرتري انجام دهيم.

وي افزود: سرعت رشد علمي جمهوري اسلامي ايران در سال 1392 در دنيا 25 بود وهم‏اکنون به لحاظ سرعت رشد علمي رتبه اول جهان را داريم.دکترشريعتي نياسر در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه اکنون دوران تک‏رشته‌اي‌ها در آموزش عالي به سر آمده است، افزود: امروز رشته‏ها با هم تلفيق شده و ارتباط برقرار کرده‎اند و در اين راستا بايد حوزه‎هاي ميان رشته‎اي توسعه بيشتري پيدا کند.به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، وي گفت: در سه سال گذشته براي 75 حوزه بين رشته‎اي مجوزهاي لازم صادر شده است.معاون آموزشي وزارت علوم بر تقويت دانش‎افزايي دانشجويان دانشگاهها و مراکز آموزش عالي در راستاي ايجاد اشتغال تاکيد کرد و گفت: درسال تحصيلي گذشته، به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي اختيار داده شد تا نسبت به ارائه دو واحد درسي به صورت اختياري اقدام کنند؛ واحدهاي درسي که براي دانشجويان دانش‎افزايي ورود به بازار کار را به ارمغان بياورد.

سرپرست وزارت علوم:

لزوم ارزيابي مجدد طرح بومي‌گزيني دانشجويان

سرپرست وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تاکيد کرد دانشگاه بايد راهکار حل مسائل جدي و اساسي کشور را ارائه دهد؛ اگر ما نتوانيم از دانشگاه راه‌حل بگيريم، چرا توقع داريم که دولت از دانشگاه حمايت کند.

به گزارش خبرگزاري آنا به نقل از روابط‌عمومي وزارت علوم، دکتر سيد‌ضياء هاشمي، در نشست با روسا، مديران و مسئولان دانشگاه‌هاي استان آذربايجان غربي در دانشگاه اروميه به برخي انتقادها از اجراي طرح بومي‌گزيني دانشجو در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: با توجه به شرايط و نيازهاي جديد کشور، طرح بومي‌گزيني نيازمند ارزيابي مجدد است، تا خداي ناکرده از مسير عدالت دور نشويم.هاشمي به نقش پيشرو دانشگاه‌ها در ارائه راه‌حل براي مسائل و مشکلات کشور اشاره کرد و افزود: از طرف دولت، از دانشگاهيان درخواست مي‌کنم با مطالعه و نياز‌سنجي دقيق و علمي، مشکلات، مسائل و چالش‌هاي اساسي و حساس را شناسايي و براي حل آن، راه‌حل‌هاي علمي، دقيق و کارگشا ارائه کنند.

آخرين مهلت ثبت‎نام وام‎هاي دانشجويان علوم پزشکي

آخرين مهلت ثبت‎نام دانشجويان شاغل به تحصيل در دانشگاههاي علوم پزشکي براي وامهاي تحصيلي، ضروري و عتبات اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دانشجويان علوم پزشکي براي ثبت‎نام وام تحصيلي تا 25 مهرماه 96 فرصت دارند.همچنين اين دانشجويان براي ثبت‎نام وام ضروري تا 30 مهرماه و براي ثبت‎نام وام عتبات تا 30 مهرماه 96 فرصت دارند.تمامي دانشجويان بايد براي ثبت‎نام به پورتال صندوق رفاه دانشجويان وزارت بهداشت مراجعه کنند. مهلت زماني اعلام شده تمديد نخواهد شد.


 ميز خبر 

 ميزان حمايت‌هاي مالي صندوق رفاه از کارآفريني دانشجويان

رئيس صندوق رفاه دانشجويان در نشست روساي پارک‌هاي علم و فناوري کشور از آمادگي صندوق رفاه براي سرمايه‌گذاري در طرح‌هاي توليدي و اعطاي تسهيلات براي دانشجويان و شرکت‌هاي کارآفرين خبر داد.

به گزارش خبرگزاري آنا، ذوالفقار يزدان‌مهر درباره هدف ايجاد پارک‌هاي علم و فناوري گفت: اين پارک‌ها با هدف توسعه فناوري و کسب و کارهاي دانش‌محور و فناورانه تشکيل شد و مي‌توانند به توسعه متوازن در کشور کمک کند.

او ادامه داد: يکي از موانع مهم ‌توسعه فناوري و اقتصادي کشور عدم به کارگيري نتايج حاصل از علم، فناوري و نوآوري در صنعت و خدمات که با مديريت صحيح و سياستگذاري درست پارک‌هاي علم وفناوري اين کمبود تا حدودي جبران شود.

يزدان‌مهر درباره نقش پارک‌ها و مراکز رشد در ظرفيت‌سازي براي ورود به بازار کار گفت: نقش مهم اين پارک‌ها هدايت و آموزش، کاهش ريسک هزينه‌اي و ظرفيت‌سازي براي ورود کارآفرينانه دانش‌آموختگان مراکز آموزشي به بازار کار و تقويت اعتماد به نفس براي راه‌اندازي کسب و کار آنها است که ضرورت حياتي براي آينده کشور است.

مشاور وزير علوم درباره ماموريت صندوق رفاه دانشجويي گفت: ماموريت اصلي صندوق رفاه تامين بخشي از نيازهاي دانشجويان است تا با دغدغه و نگراني کمتري به تحقيق بپردازند. ماموريتي که تا‌کنون در زمينه خدماتي و رفع نيازهاي ضروري بوده است، اما با توجه به نياز امروز جامعه و ضرورت ايجاد فرصت‌هاي شغلي و براي کمک به آماده‌سازي دانشجويان براي ورود به عرصه کسب و کار، صندوق رفاه دانشجويي حمايت از اشتغال و کارآفريني دانشجويي را در برنامه‌هاي خود قرار داده است. براي تحقق اين ماموريت دو دستور در هيات امنا تصويب شده است.

او افزود: براساس مصوبه اول به طرح‌هايي که به تاييد مراکز رشد دانشگاهي رسيده است، در حال اجرا باشند و حداقل يک دانشجو در آن‌ مشارکت داشته باشد تسهيلات 4 درصدي تعلق مي‌گيرد. تسهيلات قابل پرداخت به هر دانشجو حداکثر 10 ميليون تومان و مبلغ اعطايي به هر طرح با توجه به تعداد دانشجويان شاغل در طرح تا سقف 100 ميليون تومان است و اگر صاحبان طرح متقاضي مشارکت با صندوق رفاه در اجراي طرح خود باشند، کميسيون سرمايه‌گذار صندوق، آن را بررسي و اقدامات لازم را انجام مي‌دهد.

رئيس صندوق رفاه دانشجويان درباره مصوبه دوم حمايت از طرح‌هاي کار‌آفريني دانشجويي گفت: صندوق رفاه براي حمايت و ‌توسعه کارگاه‌هاي مهارت‌محور، توليدي، کارآفرين و شرکت‌هاي دانش‌بنيان دانشگاه‌ها اجازه دارد در قالب مشارکت مالي، اعطاي وام قرض‌الحسنه و... تسهيلات دهد. شرکت‌هايي که طرح‌هاي توجيهي کسب و کار آنها به تاييد حمايت صندوق رفاه برسد براساس اينکه چه نسبتي از افراد شاغل در آن طرح دانشجو باشند، تسهيلاتي به اين مراکز تعلق مي‌گيرد.

يزذان‌مهر در پايان گفت: ظرفيت سرمايه‌گذاري در طرح‌هاي داراي توجيه اقتصادي از طريق کميسيون سرمايه‌گذاري صندوق رفاه فراهم است و اين صندوق آمادگي دارد در مواردي که کارگاه يا شرکت‌هاي دانش‌بنيان و يا شرکت‌هاي مستقر در مراکز رشد دانشگاه‌ها و پارک‌هاي علم و فناوري متقاضي مشارکت در اجراي طرح خود باشند در سرمايه‌گذاري و تامين و توسعه بازار همکاري مي‌کند.

کسب «جايزه توسعه کيفيت آموزش عالي» توسط دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي

موسسه بين‌المللي اعتباربخشي بين‎المللي ASIC جايزه مشارکت ممتاز در توسعه کيفيت آموزش عالي در سطح بين‎الملل را به دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي اعطا کرد.

به گزارش ايسنا، موسسه بين‌المللي اعتباربخشي بين‎المللي ASIC به مناسبت يک دهه فعاليت خود اقدام به برگزاري کنفرانس بين‎المللي اعتباربخشي در شهر کوالالامپور مالزي کرد.

در اين گردهمايي علاوه بر سخنراني رئيس موسسه، مشاور ارشد و بازرس اصلي ASIC و پس از آن هر يک از اعضاي اصلي اين سازمان با موضوعات شاخصهاي جديد اعتباربخشي و تضمين کيفيت، بين‎المللي‌سازي، جذب دانشجوي بين‎المللي و نحوه کاربا کارگزاران و ارتقاي آموزش عالي مطالب خود را ارائه کردند. نماينده معاونت بين‎الملل دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي نيز با ارائه سخنراني در اين کنفرانس به بيان ظرفيتها و پتانسيلهاي دانشگاه درعرصه‌هاي مختلف و همچينن عملکرد دانشگاه در کسب رتبه عالي اعتباربخشي ASIC پرداخت. سطح جديد اعتباربخشي در آينده و همچنين تاثير مثبت اعتباربخشي بين‎المللي ASIC در اتقاء جايگاه رتبه بين‎المللي از جمله نظامهاي معروف THE ,QS، موضوعات مورد بررسي در دومين روز کنفرانس بود.

در اين گردهمايي که نمايندگان دانشگاههاي مختلف دنيا حضور داشتند، ظرفيتهاي علمي و آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي معرفي شد وضمن آن ارتباط موثري با دانشگاههاي مختلف و علي‌الخصوص موسسات آموزشي شرق آسيا برقرار شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي،‌ موسسه بين‌المللي ASIC طي 10 سال فعاليت خود بيش از 900 موسسه در50 کشور را اعتباربخشي کرده است و براي نخستين بار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي پس از ارزيابي‌هاي جامع اين موسسه در ارديبهشت ماه سال 96 موفق به دريافت گواهي اعتباربخشي بين‌المللي با رتبه عالي (Premier) شد و اين جايزه را در جريان اين کنفرانس به نماينده معاونت بين‎الملل دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي اعطا شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي