جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672


دردها موجب بيداري سلولها و فعاليت آنها مي شود


ارتباط قد افراد با شکل گيري لخته خون


آشنايي بابرخي خواص درمانيِ رازيانه


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 دردها موجب بيداري سلولها و فعاليت آنها مي شود  

 دردها موجب بيداري سلولها و فعاليت آنها مي شود که به وسيله مغز بر آنها جريان الکتريسته وارد مي شود انواع فشارها و کشش ها و ديگر مشکلات برسلولها موجب بروز درد مي شود و تحريک سلولها به هر طريق موجب افزايش انرژي در سلولها شده و عکس العمل توسط اين سلولها موجب خروج سلولها از حالت استراحت و ظهور فعاليت مي شود که اين وضع موجب استحکام و سفتي سلولها شده و اغلب پارگي ها و جدايي نسوج از هم قبل از ظهور درد انجام مي شود و يا هنگامي که در ناحيه اي از بدن به علل مختلف نسوج تحت فشار و يا کشش قرار گرفته و درد عارض شد ازبين بردن درد در محل موجب استراحت سلولها و ضعيف شدن آنها مي گردد و احتمال پارگي و گسيختگي در اين مراحل قابل انجام است و اغلب درد باعث سختي عضلات و نسوج شده و پارگي و جدايي کمتر به وجود مي آيد و افرادي که بيشتر درد را تحمل مي کنند داراي نسوج و عضلات محکم تر وقوي تر مي باشند که بيداري سلولها موجب افزايش قدرت در آنها مي گردد و خواب رفتگي واحدهاي بدن موجب بروز عوارض ناگهاني مي شود و بهتر است انسانها در هر سني کمتر بخوابند و بيشتر هوشيار باشند که هوشياري نه تنها براي کارهاي شغلي يلکه براي سلامتي و طول عمر عامل بسيار مهمي به شمار مي رود و آنهايي که کمتر مي خوابند و بيشتر فعالند قوي تر بوده و داراي عمر بيشتر مي باشند و آنهايي که با انواع وسايل خود را به خواب وادار مي کنند بيشتر در مواقع بيماري دچار مشکلات و ضايعات مي شوند چون دفاع بدن را از بين مي برند و اين افراد آماده پذيرش انواع بيماري ها مي شوند.

نويسنده : دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 ارتباط قد افراد با شکل گيري لخته خون 

 مطالعه اي جديد بلندي قد انسان را با خطر افزايش يافته شکل گيري لخته هاي خون مرتبط دانسته است، که مي توانند در پاها يا ريه ها ديده شوند.در شرايطي که لخته هاي خون شايع نيستند، اما يک وضعيت پزشکي بسيار جدي محسوب مي شوند. مطالعه اي جديد نشان مي دهد که اندازه قد ممکن است شما را در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به لخته هاي خون قرار دهد.

به گزارش عصر ايران به نقل از "کر2"، هنگامي که موضوع لخته هاي خون مطرح مي شود، جاي نگراني براي بيشتر مردم وجود ندارد. از هر 4,500 نفر که در مسافت هاي طولاني سفر مي کنند، يک نفر دچار لخته خون مي شود. به طور کلي، يک تا دو نفر در هر 1,000 نفر به واسطه عوامل خطرآفرين ژنتيکي، مانند يک اختلال عامل لخته شدن خون يا عوامل خطرآفرين قابل تغيير مانند چاقي، ديابت، و درمان جايگزيني هورمون دچار لخته خون مي شوند. اکنون دانشمندان متوجه شده اند که بيماران بلند قد نيز مي توانند در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به لخته خون قرار داشته باشند.

مطالعه اي جديد بلندي قد انسان را با خطر افزايش يافته شکل گيري لخته هاي خون مرتبط دانسته است، که مي توانند در پاها يا ريه ها ديده شوند.

نتايج اين مطالعه به خطر بيشتر اشاره دارد، در شرايطي که مطالعات ديگر نتايجي متفاوت را نشان داده، و از اين رو اگر قد بلند هستيد نبايد به طور کامل اميد خود را از دست بدهيد. با اين وجود، دانشمندان و پزشکان هنگام معاينه بيماران خود عامل قد را هرچه بيشتر مد نظر قرار مي دهند.

از ديدگاه آناتوميک، اين منطقي است. هرچه پاهاي شما بلندتر باشد، خون بايد مسافت بيشتري را طي کند تا به ناحيه شکم رسيده و در نهايت به قلب و ريه ها بازگردد تا دوباره اکسيژن به آن تزريق شود.

فاصله بيشتر بين پاها و قلب و ريه ها به معناي افزايش خطر کند شدن جريان خون، تجمع، و لخته شدن آن است. عدم تحرک، ديابت، چاقي، يا ديگر عوامل خطرآفرين ژنتيکي مي توانند شرايط را هرچه بيشتر وخيم‌تر سازند.

چگونه از شکل گيري لخته خون آگاه شويم؟

نشانه ها و علائم ساده اي وجود دارند که توجه به آنها مي تواند به شناسايي لخته هاي خون کمک کند.

نخست، به اندام هاي انتهايي مانند دست ها و پاها توجه داشته باشيد. به دنبال تورم، قرمزي، گرما، يا حساسيت به لمس در پاها و پشت ساق ها باشيد. لخته شدن خون مي تواند در دست ها نيز رخ دهد. اگر به ناگاه با درد در ناحيه سينه، تنگي نفس، احساس غش، يا ضربان سريع قلب مواجه شده ايد، اينها مي توانند نشانه اي از ورود لخته خون به ريه ها باشند. در صورت مشاهده نشانه هاي لخته خون بايد هرچه سريع‌تر به پزشک مراجعه کنيد.

چگونه از شکل گيري لخته خون پيشگيري کنيم؟

به جاي درمان لخته خون، گزينه بهتر پيشگيري از شکل گيري آن است. شما مي توانيد با رسيدگي به عوامل خطرآفرين قابل تغيير که شامل درمان جايگزيني هورمون، کنترل بارداري، چاقي، کم تحرکي، يا ديابت مي شوند، کار خود را آغاز کنيد. اگر به تازگي با شکستگي استخوان مواجه شده ايد يا يک عمل جراحي را پشت سر گذاشته ايد، هرچه بيشتر بايد مراقب باشيد.

زماني که بيشتر عوامل خطرآفرين ديگر يا همه آنها را زير کنترل گرفتيد، مي توانيد يک رويکرد سالم در زندگي خود را براي پيشگيري از شکل گيري لخته هاي خون مد نظر قرار دهيد. راهکارهاي زير مي توانند به شما در اين زمينه کمک کنند:

در حال حرکت و فعاليت باشيد. فعاليت بدني نه تنها به پيشگيري از شکل گيري لخته هاي خون کمک مي کند، بلکه در کاهش استرس و خطر ابتلا به بيماري هاي مختلف نيز موثر است. اين يک قاعده کلي سلامت است که مردم هرچه بيشتر بايد به آن توجه داشته باشند. حتي اگر خود را فردي فعال مي دانيد، به خاطر داشته باشيد که همه ما دوره هاي بي تحرکي را هنگام سفر در مسافت هاي طولاني يا نشستن روزانه پشت ميز کار تجربه مي کنيم.

پاهاي خود را در حالت جمع شده نگه نداريد. هنگامي که در حالت چهار زانو قرار مي گيريد، روي رگ هاي خوني در پشت زانوها فشار وارد مي شود. فشار وارده بر جريان خون اثر منفي گذاشته و تجمع خون مي تواند به شکل گيري لخته منجرشود.

از جوراب واريس استفاده کنيد. اين جوراب هاي بلند از تجمع خون در قسمت پاييني پاها جلوگيري کرده، از شکل گيري اولسرها پيشگيري مي کنند و به تسکين نشانه هاي ايجاد شده توسط سياهرگ هاي واريسي کمک مي کنند.از قرار دادن بالش زير زانوهاي خود پرهيز کنيد. همانند چهار زانو نشستن، قرار دادن بالش زير زانوها مي تواند رگ هاي خوني در پشت زانوها را فشرده سازد، که مي تواند به تجمع خون و شکل گيري لخته منجر شود.


  آشنايي بابرخي خواص درمانيِ رازيانه 

 رازيانه يکي از گياهان دارويي پرکاربرد است که براي درمان انواع بيماري‌ها از کوليک گرفته تا التهاب ملتحمه کارآيي دارد.به گزارش ايسنا، گياه رازيانه که بومي منطقه مديترانه است اکنون در تمامي نقاط جهان پيدا مي‌شود و کاربردهاي آن همچون مناطقي که رشد مي‌کند متنوع است.متخصصان گياهان دارويي معتقدند دانه رازيانه براي کمک به هضم غذا مفيد است. همچنين به شل و آرام شدن ماهيچه‌هاي سيستم گوارشي کمک کرده و ميزان گاز معده، نفخ و گرفتگي شکمي را کاهش مي‌دهد.

در واقع چاي تهيه شده از دانه‌هاي رازيانه براي درمان اسپاسم عضلاني شکمي ناشي از سندرم روده تحريک پذير، کوليت زخمي، بيماري کرون و ديگر مشکلات سيستم گوارشي کاربرد دارد.بنابر گزارش سايت هلث لاين، بررسي خواص رازيانه نشان مي‌دهد که برخي ديگر از فوائد اين گياه براي بدن شامل کاهش دردهاي قاعدگي، درمان کوليک، تنظيم قند خون، کاهش درد و تامين آب بدن هستند.


 خبرپزشكي 

 آشنايي با آلرژي‌زاهاي خانگي

يکي از انواع آلرژي که سيستم ايمني برخي افراد نسبت به عوامل محيطي واکنش بيشتري نشان مي‌دهد آلرژي‌زاهاي خانگي است.

دکتر صبا عرشي، فوق‌تخصص آلرژي و ايمونولوژي باليني در گفتگو با برنامه «فراسو» شبکه راديويي سلامت با بيان اينکه يکي از انواع آلرژي که سيستم ايمني برخي افراد نسبت به عوامل محيطي واکنش بيشتري نشان مي‌دهد آلرژي‌زاهاي خانگي است، گفت: اين واکنش‌ها با علائم خاصي همراه است که ما با انواع حساسيت‌ها از آن نام مي‌بريم. زمينه وراثتي در اين خصوص نقش دارد و البته عوامل محيطي هم در بروز حساسيت موثر است.

وي در خصوص علل افزايش شيوع آلرژي در جهان گفت: زايمان به روش سزارين، مصرف شيرخشک يا شير گاو، تغيير شيوه زندگي و زندگي شهر نشيني و تغذيه از مواد غذايي کارخانه‌اي.

وي با بيان اينکه آلرژي‌هاي تنفسي ناشي از استنشاق و ورود مواد حساسيت‌زاي موجود در هوا که از بيني تا ريه را مي‌تواند در گير کند، افزود: عوامل استنشاقي به دو دسته تقسيم مي‌شود. عوامل فصلي که در فصل خاص مشکل ايجاد مي‌کند که اين عوامل در هوا وجود دارد. عوامل دائمي که در منزل هستند. آلرژي استنشاقي روي سيستم تنفسي تاثيرگذار است. ضمن اين که روي پوست و مخاط هم اثرگذار است.

عرشي با بيان اينکه آلرژي بيشتر کودکان را درگير مي‌کند، ادامه داد: عوامل آلرژي‌زا داخل منزل عبارتند از: ذرات سوسک، حشره‌اي به نام مايت و گازهاي درون منزل مثل سوخت فسيلي، پشم، پر، چوب و... که در وسايل منزل يافت مي‌شود. اين موارد در تمام طول سال، فرد را تحريک مي‌کند. بويژه در شب‌ها بيشتر وارد دستگاه تنفسي مي‌شود.وي در باره مايت‌ها تصريح کرد: مايت‌ها حشراتي هستند از خانواده کنه. بدن آنها سه دهم ميلي‌متر قطر دارد. ذرات بدن و مدفوع آنها وارد هوا و محيط زندگي مي‌شود. هر قدر خانه کهنه‌تر و سنتي‌تر باشد غلظت مايت‌ها بيشتر است. اين موجودات در قالي، موکت، محيط گرم و مرطوب زندگي مي‌کنند و تکثير مي‌شوند.اين فوق‌تخصص آلرژي و ايمونولوژي باليني با بيان اينکه سمپاشي عادي روي آنها اثر نمي‌گذارد و بايد با رعايت بهداشت محيط مي‌توانيم به اين هدف برسيم، بيان کرد: . خانه‌ها بايد روزانه دو سه ساعت هواگيري شوند. بعلاوه جوشاندن آب نبايد در خانه زياد صورت گيرد؛ زيرا رطوبت داخل منزل را بالا مي‌برد. ملحفه‌ها نيز بايد هفته‌اي يکبار با ماشين لباسشويي با حرارت 60 درجه سانتي‌گراد شسته شوند و مقابل نور خورشيد قرار بگيرند. وي در پايان با بيان اينکه مايت‌ها با چنگال‌هاي خود به الياف مي‌چسبند و با شست وشوي عادي با دست از بين نمي‌روند، اظهارداشت: پس نبايد به کودکي که آلرژي دارد، عروسک پشمالو بدهيم، چون مايت‌ها در اين عروسک‌ها رشد و تکثير مي‌يابند. سمپاشي سالانه به منظور از بين بردن سوسک‌ها و بستن سوراخ فاضلاب براي وارد نشدن سوسک نيز اهميت دارد.


 خبرهاازعالم علم 

 محققان توصيه مي کنند؛

افزايش مواد مغذي سالاد با افزودن روغن

به گفته محققان، خوردن سالاد بدون روغن احتمال جذب مواد مغذي سالاد را کاهش مي دهد.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه ايالتي آيووا دريافته اند افزودن روغن به سالاد به جذب هفت نوع ريزمغذي هاي موجود در سبزيجات کمک مي کند.طبق نتايج اين مطالعه، چربي موجود در روغن سويا موجب افزايش جذب ريزمغذي هاي سبزيجات شده و فوايد سالاد را افزايش مي دهد.به گفته محققان، جذب بهتر مواد مغذي فوايد متعددي براي سلامت از جمله پيشگيري از سرطان و حفظ قوه بينايي دارد.

اين مواد مغذي شامل چهار نوع کاروتنوئيد- آلفا و بتا کاروتن، لووتيان و ليکوپن- و دو نوع ويتامين E و ويتامين K است. روغن همچنين جذب ويتامين A را هم افزايش مي دهد.

وندي وايت، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «نتايج تحقيقات ما نشان مي دهد افزودن روغن سالم به سالاد ميزان جذب مواد مغذي را دو برابر مي کند.»

اين مطالعه شامل 12 زن جوان بود که سالادشان را با ميزان مختلف روغن سويا، مصرف مي کردند. سپس خون آنها از لحاظ ميزان جذب مواد مغذي آزمايش شد.نتايج نشان داد بالاترين ميزان جذب مواد مغذي در زناني بود که بيشترين مصرف روغن سويا يعني معادل دو قاشق سوپخوري داشتند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي