جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

وزير نفت:
بحث افزايش قيمت بنزين در دولت مطرح نشده است

دبيرکل مجمع کشورهاي صادرکننده گاز:
گاز بهترين گزينه براي کاهش آلودگي محيط زيست است


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت:
 بحث افزايش قيمت بنزين در دولت مطرح نشده است 

 
وزير نفت گفت: بحث افزايش قيمت بنزين هنوز در دولت مطرح نشده است.

به گزارش شانا، بيژن زنگنه پس از بازديد از نمايشگاه جانبي سومين کنگره راهبردي نفت و نيرو، در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشي درباره برنامه دولت براي افزايش قيمت بنزين گفت: هنوز اين مسئله در دولت مطرح نشده است.

بيژن زنگنه در ادامه با اشاره به اجراي قراردادهاي جديد نفتي، اظهار کرد: روند اين قراردادها و مذاکرات پيشرفت قابل قبول و خوبي دارد. وزارت نفت در اجراي اين قراردادها دو اولويت توسعه ميدان‌هاي مشترک و افزايش ضريب بازيافت از ميدان‌ها را مدنظر قرار داده است که البته هنگامي که ميدان‌هاي مشترک توسعه پيدا کنند، افزايش ضريب بازيافت نيز مورد نظر قرار مي‌گيرد.

وزير نفت با تاکيد بر اين که تا پايان دولت دوازدهم هيچ ميدان مشترکي نيست که تعيين تکليف نشده باشد، تصريح کرد: البته اين موضوع به معني توسعه همه ميدان‌هاي مشترک نيست، بلکه به معني تعيين تکليف ميدان‌ها و آغاز کار پيمانکاران روي ميدان‌ها است. عمده اين ميدان‌ها نفتي بوده، اما قراردادهايي براي توسعه ميدان‌هاي گازي با شرکت‌هاي خارجي که يک شرکت ايراني همراه هم دارند بسته خواهد شد.

زنگنه در ادامه از آماده سازي يک بسته پنج ميليارد دلاري براي افزايش توليد در ميدان‌هاي در حال بهره برداري خبر داد و گفت: يک بسته پنج ميليارد دلاري در حال آماده سازي است که قرار است در طول دو سال براي افزايش توليد در ميدان‌هاي در حال بهره برداري اجرا شود که بخشي از آن شامل تعمير چاه‌ها و بخشي ديگر شامل حفر چاه‌هاي جديد در مناطق مختلف نفتي از جمله مناطق نفت خيز جنوب، فلات قاره، مناطق مرزي و غيره مي‌شود.

وي ادامه داد: هيچ کدام بيشتر از 300 ميليون دلار نباشد و اين مبلغ از درآمد خود ميدان بازپرداخت شود. احتمالا کمتر از سه سال قابل بازپرداخت خواهد بود، زيرا اين فرآيند از سال 1398 اجرا خواهد شد و بازپرداخت آن آغاز مي‌شود، زيرا فرآيند توليد آغاز مي‌شود. در اين راستا از شرکت‌هاي ايراني دعوت مي‌کنيم که آنها مي‌توانند يک شريک خارجي داشته باشند.

وزير نفت با بيان اين که جلسات براي آماده‌سازي بسته‌هاي مذکور برگزار مي‌شود، افزود: در اين جلسات در مورد تامين مالي نيز صحبت مي‌شود. براي تامين مالي بسته‌ها چندين روش از جمله فروش اوراق مشارکت فاينانس داخلي، يوزانف، وام از صندوق توسعه ملي و غيره مدنظر است. اجراي اين بسته‌ها هم توليد نفت را افزايش مي‌دهد و هم اشتغال ايجاد مي‌کند.

زنگنه ادامه داد: تعريف بسته‌ها در حال انجام است و اسناد براي مناقصه و گرفتن مجوز در حال آماده سازي است. اجراي اين بسته‌ها با اجراي اي پي سي متفاوت است.

زنگنه با تاکيد بر اين که گازرساني به شهرها و روستاها در دستور کار قرار دارد، افزود: در اين راستا طرح‌هاي ال ان جي مدنظر قرار دارد و اميدواريم ايران ال ان جي به ثبت برسد. همچنين قيمت گاز براي واحدهاي کوچک ال ان جي بهبود خواهد يافت. همچنين براي ال ان جي 500 هزار تن گاز در سال تامين مي‌شود.

وي در ادامه با اشاره به صنعت پتروشيمي، اظهار کرد: در صنعت پتروشيمي علاوه بر توليد محصولات پايه بايد به صنايع ميان دستي و پايين دستي توجه کنيم و اين بخش بايد با همکاري وزارت صنعت، معدن و تجارت فعال شود.

وزير نفت ادامه داد: به من قول داده‌اند که خوراک به صنايع پايين دستي يک ميليون تن افزايش يابد. همچنين طرح‌ جي دي پي براي توليد پروپيلن در شش نقطه بايد اجرا شود. از سوي ديگر بهسازي پالايشگاه‌ها براي افزايش کيفيت توليد فرآورده مدنظر قرار دارد.

زنگنه با تاکيد بر اين که در کشور فرصت کار بسياري وجود دارد، تصريح کرد: براي استفاده از اين فرصت‌ها بايد همه تلاش کنيم. بعضي چيزها وقت تلف مي‌کند که بايد از آنها صرفه نظر کنيم. بايد از هر کاري که وقت ما را بگيرد و اجازه ندهد به کار اصلي بپردازيم صرفه نظر شود. ما مي‌توانيم مخالف هم باشيم اما نبايد دشمن يکديگر باشيم و از هم نفرت داشته باشيم. نبايد نفرت پراکني کنيم.

وزير نفت همچنين در حاشيه اين کنگره در مورد صحبت‌هاي اخير رياست جمهوري آمريکا در مورد برجام، اظهار کرد: ما کار خود را دنبال مي‌کنيم تا ببينيم چه مي‌شود.

زنگنه در مورد اميدواري به تمديد توافق، گفت: انسان به اميد زنده است.


 دبيرکل مجمع کشورهاي صادرکننده گاز:
 گاز بهترين گزينه براي کاهش آلودگي محيط زيست است 

 دبيرکل مجمع کشورهاي صادرکننده گاز اعلام کرد: براي تحقق اهداف زيست محيطي جهان، گاز نسبت به انرژي‌هاي تجديدپذير گزينه بهتري است.به گزارش شانا، محمدحسين عادلي در آيين گشايش سومين کنگره راهبردي نفت و نيرو گفت :با توجه به رقابت پذيري و سهولت دسترسي به گاز، اين سوخت پاک گزينه بهتري براي تحقق اهداف زيست محيطي يادشده در توافق کنفرانس تغييرات اقليمي پاريس به شمار مي‌آيد.وي افزود: به دليل رقابت پذيري و سازگاري گاز با محيط زيست، تقاضا براي گاز طبيعي روند افزايشي دارد و در سال 2018 ميلادي، مصرف اين حامل انرژي، 2,1 تا 3.2 درصد افزايش مي‌يابد.

دبيرکل مجمع کشورهاي صادرکننده گاز همچنين اعلام کرد: عرضه گاز طبيعي نيز رو به افزايش است و در زمينه‌هاي توليد انتقال با خط لوله و تجارت گاز طبيعي مايع شده (LNG) توسعه مي‌يابد.عادلي يادآورشد: تاسال 2040 ميلادي، سهم گاز و انرژي‌هاي تجديدپذير در تامين نيازهاي انرژي جهان افزايش و سهم نفت و زغال سنگ نيز کاهش ‌خواهد يافت.

وي همچنين با اشاره به تاثير توافق پاريس و افزايش تقاضاي گاز و انرژي‌هاي تجديدپذير گفت: اجراي اين توافق دچار ترديدهايي شده است؛ چين و اروپا در عمل براي اين توافق پيشتاز هستند، اما آمريکا اعلام کرده است که از اين توافق خارج مي شود.

دبيرکل مجمع کشورهاي صادرکننده گاز تصريح کرد: گاز نسبت به انرژي‌هاي تجديد پذير عرضه پايدارتر، ‌زيرساخت‌هاي بهتر و نياز به سرمايه گذاري کمتري دارد و به همين دليل، نسبت به ديگر سوخت‌هاي ديگر برتري قابل توجهي دارد.دبيرکل جي‌يي‌سي‌اف در پايان يادآور شد: افزايش مصرف گاز يک راه حل جهاني براي کمک به محيط زيست است، اما استفاده از انرژي هاي تجديدپذير بيشتر به اروپا محدود مي‌شود.


 معادلات انرژي 

 بلومبرگ گزارش داد:

تشديد رقابت ايران با عربستان درصادرات نفت

ايران و عراق با سود بردن از کندي روند صادرات از سوي عربستان براي جذب خريداران در بازارهاي مهمي مانند چين و هند، صادرات نفت در سپتامبر را افزايش دادند.

به گزارش ايسنا، آمار کشتيراني که از سوي بلومبرگ گردآوري شده است، نشان مي‌دهد عراق در سپتامبر 3.98 ميليون بشکه در روز نفت صادر کرد که بالاترين ميزان از دسامبر بود. در حالي که صادرات نفت ايران به 2.28 ميليون بشکه در روز افزايش يافت که بالاترين ميزان از فوريه بود. صادرات عربستان سعودي 6.68 ميليون بشکه در روز بود که دومين آمار پايين صادرات اين کشور در سال جاري به شمار مي‌رود.

اقدامات ايران و عراق براي کسب سهم بازار منعکس‌کننده رقابت داخلي در اوپک است. همزمان عربستان سعودي که بزرگترين صادرکننده نفت اين سازمان و جهان به شمار مي‌رود، تلاش مي‌کند بازار جهاني را مجددا متعادل سازد. طبق اعلام وزارت انرژي عربستان سعودي، شرکت نفت دولتي عربستان معروف به آرامکو در نوامبر بيشترين کاهش فروش به مشتريان در تاريخ خود را انجام خواهد داد.

به گفته ريچارد مالينسون، تحليلگر نفت در شرکت انرژي اسپکتس، عراق و ايران در فروش به بازارهايي که خريداران حجم سابق نفت عربستان را دريافت نمي‌کنند، بسيار فرصت‌طلب بوده‌اند. ما شاهد کاهش صادرات عربستان سعودي در چند ماه گذشته‌ بوده‌ايم که مطابق با تلاش آنها براي روند متعادل‌سازي بازار بوده است.

خالد الفالح وزير انرژي عربستان سعودي در ماه مه وعده داد که اين کشور به منظور محدود کردن ذخاير نفت، صادراتش به آمريکا را به ميزان قابل توجهي کاهش مي‌دهد. صادرات اين کشور به آمريکا از مارس تا اوت کاهش يافته و به پايين‌ترين ميزان سال جاري رسيده است.

مجموع صادرات عربستان طبق آمار رسمي در ماه ژوئيه به پايين‌ترين ميزان در 34 ماه گذشته رسيد و حدود يک ميليون بشکه کمتر از مدت مشابه سال گذشته بود. طبق آمار کشتيراني، عراق در سپتامبر 871 هزار بشکه در روز نفت به آمريکا صادر کرد که براي دومين ماه متوالي فراتر از صادرات عربستان بود. عراق تقريبا دو برابر ميزان صادرات عربستان در اوت به آمريکا صادرات داشته است.

ايران نيز با محدود شدن صادرات عربستان، فروش نفت به چين را افزايش داده است. طبق آمار گمرکي اين کشور آسيايي، اختلاف ميان ميزان واردات نفت عربستان و ايران به چين به پايين‌ترين ميزان در هشت سال گذشته رسيده است. عربستان سعودي 833 هزار بشکه در روز در سپتامبر به چين نفت صادر کرد در حالي که ميزان صادرات ايران در همين مدت 600 هزار بشکه در روز بود. ايران که سومين توليدکننده بزرگ اوپک به شمار مي‌رود، به دنبال لغو تحريم‌هاي هسته‌اي عليه صنعت انرژي در ژانويه سال 2016 توليدش را افزايش داده و صادراتش را دوبرابر کرده است.به گفته رابين ميلز، مديرعامل شرکت مشاوره قمر انرژي در دوبي، انتظار مي‌رود در ايران توليد در ماه‌هاي آينده افزايش پيدا کند و ميزان صادرات نيز اندکي افزايش خواهد يافت. پيش‌بيني مي‌شود در صورت ثابت ماندن روند کاهش توليد عربستان، ايران به تدريج سهم بازار سعودي‌ها را تصاحب کند.

بر اساس اين گزارش، ايران و عراق ناچارند براي رشد سهم بازارشان مبارزه کنند. هر دو کشور مشمول محدوديت توليد اوپک قرار دارند و در حالي که تلاش مي‌کنند ظرفيت توليد خود را افزايش دهند، تقريبا به سقف توليدشان رسيده يا نزديک شده‌اند.به گفته مالينسون، تلاش‌هاي اين دو کشور براي جذب سهم بازار توافق کاهش توليد اوپک را به خطر نمي‌اندازند. ايران همچنان با محدوديت‌هاي آمريکا در زمينه فاينانس روبرو بوده و به دنبال سرمايه‌گذاري و فناوري براي افزايش توليد است.

زماني که توافق کاهش توليد اوپک به پايان برسد، عربستان سعودي قادر خواهد بود توليد خود را افزايش دهد و احتمالا به رکورد توليد 10.7 ميليون بشکه در روز که ژوئيه سال 2016 رسيده بود، باز خواهد گشت.اوپک در نوامبر براي مذاکره درباره تمديد احتمالي توافق که در مارس منقضي مي‌شود، ديدار خواهد کرد. تقاضاي رو به بهبود ممکن است به معناي آن باشد که زماني که اين توافق به پايان مي‌رسد، فضا براي همه توليدکنندگان در بازار وجود دارد.

رويال بانک کانادا؛

تحريم ايران افزايش ناگهاني قيمت نفت را به دنبال دارد

رويال بانک کانادا اعلام کرد: تحريم مجدد ايران از سوي آمريکا، مي تواند افزايش ناگهاني قيمت را کليد بزند.به گزارش مهر به نقل از سي ان بي سي، رويال بانک کانادا اعلام کرد: اگر دونالد ترامپ در روزپنج شنبه با تصويب تحريم هاي جديد برجام را زير پا بگذارد، در آن صورت انتظار مي رود قيمت جهاني نفت افزايش ناگهاني داشته باشد.

همچنين اگر کاخ سفيد تصميم به خروج از برجام بگيرد، کنگره آمريکا ظرف 60 روز بايد در مورد وضع تحريم هاي جديد عليه ايران تصميم گيري کند و به کارگيري تحريم هاي جديد به معني پايان توافق هسته اي است.هليما کراف از کارشناسان رويال بانک کانادا در مصاحبه با اين شبکه گفت: معتقد هستم با اعمال تحريم هاي جديد عليه ايران توسط دولت آمريکا، محدوديت کشورها براي واردات نفت خام ايران و همچنين کاهش معنادار واردات نفت از ايران، منجر به نگراني در بازارها خواهد شد و سد راه سرمايه گذاري شرکت هاي خارجي در صنعت بالادستي نفت ايران مي شود.اين تحليلگر اقتصادي گفت: بازگشت تحريم ها به معني بوجود آمدن حساسيت در بازار تقاضاي جهاني نفت است؛ اين درحالي است که يکسال بعداز لغو تحريم ها از سوي سازمان ملل، ايران مديريت حداقل صادرات 2.2 ميليون بشکه نفت را در دستور کار خود قرار داد.وي در ادامه گفت: بايد به اين موضوع توجه کرد که آمريکا تا چه مقدار خواهان خروج شرکت هاي خارجي از ايران است و اگر بخواهد آنها را به اين کار مجبور کند، از چماق بزرگ خود يعني محروم کردن آنها از دسترسي به بازارهاي سرمايه خود استفاده مي کند.


 ميز خبر  

 معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي:

هزينه تمام شده بنزين داخلي کمتر از وارداتي است

معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با تاکيد بر اين که قيمت توليد هر ليتر بنزين بيشتر از قيمتي است که اين فرآورده به مردم عرضه مي‌شود، اظهار کرد: با وجود اين که قيمت توليد هر ليتر بنزين در ايران بيشتر از قيمتي است که اين فرآورده به مردم عرضه مي‌شود، اما اين قيمت از قيمت‌هاي بين‌المللي بنزين ارزان‌تر است.

شاهرخ خسرواني در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين که هزينه تمام شده قيمت هر ليتر بنزين بستگي به فرآيندي دارد که در پالايشگاه‌ها طي مي‌شود، توضيح داد: هرچقدر ميزان ضريب پيچيدگي در پالايشگاه بالاتر باشد پالايشگاه مذکور استفاده بهتري در فرآيند تبديل نفت خام به فرآورده هاي با کيفيت مي‌کند. به عبارت ديگر ضريب پيچيدگي بالاتر در يک پالايشگاه به معني هزينه تمام شده پايين‌تر است.

وي با اشاره به پالايشگاه اراک گفت: پالايشگاه اراک داراي دو فاز است. فاز نخست آن در دهه 70 راه‌اندازي شد و ضريب پيچيدگي اين فاز پايين است، اما فاز دوم آن در سال 1391 راه‌اندازي شد که از ضريب پيچيدگي بالاتري برخوردار است. به عبارت ديگر ميزان نفت کوره در فاز يک در ازاي 100 واحد نفت خام 26 درصد است که اين ميزان در فاز دو به زير 10 درصد رسيده است. به عبارت ديگر بيش از 90 درصد فرآورده‌هاي توليد شده در فاز دوم پالايشگاه اراک از کيفيت بهتري برخوردار هستند.

معاون مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با تاکيد بر اين‌که ضريب پيچيدگي بالا هزينه توليد را کاهش مي‌دهد، تصريح کرد: اراک بهترين پالايشگاه کشور بوده و ضريب پيچيدگي آن بالا است و به همين دليل سودآورترين پالايشگاه کشور محسوب مي‌شود؛ اين در حالي است که ضريب پيچيدگي پالايشگاه آبادان پايين است و هزينه توليد همه محصولات اين پالايشگاه از جمله بنزين بالاتر است.

خسرواني در مورد هزينه تمام شده توليد هر ليتر بنزين در پالايشگاه ستاره خليج فارس، گفت: ميزان توليد بنزين در اين پالايشگاه هنوز حسابداري مالي نشده است.

وي با بيان اين که مابه‌التفاوت هزينه توليد بنزين در کشور يا واردات بنزين به کشور و قيمتي که بنزين به مردم عرضه مي‌شود به صورت يارانه به پالايشگاه‌ها پرداخت مي‌شود، ادامه داد: قيمت هر ليتر بنزين وارداتي 1700 تومان است و از طرف ديگر قيمت تمام شده توليد هر ليتر بنزين در پالايشگاه هاي داخلي بيشتر از قيمتي است که به مردم عرضه مي شود و اين مابه التفاوت به صورت يارانه به پالايشگاه ها پرداخت مي‌شود.

گزارش مديرعامل شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت در کميسيون انرژي

مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت گزارشي از اقدامات انجام شده و همچنين مشکلات موجود اين شرکت را در جلسه کميسيون انرژي مجلس ارائه کرد.

علي ادياني در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به جلسه کميسيون انرژي اظهار داشت: مديرعامل شرکت بهينه سازي مصرف سوخت گزارش مبسوطي از اقدامات اين شرکت را ارائه و همچنين چالش ها و مشکلاتي که براي تحقق اهداف برنامه‌هايشان وجود دارد را بيان کرد.

وي خاطرنشان کرد:‌ يکي از وظايف جدي اين شرکت تعيين استراتژي خطوط مربوط به مديريت انرژي کشور است و با توجه به قانون اصلاح الگوي مصرف، بسيار مهم است که اين شرکت بتواند اهداف خود را با کمک وزارت‌خانه هاي مرتبط از جمله نفت، نيرو،‌ کشور،‌ اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه محقق کند.

اين عضو هيئت رئيسه کميسيون انرژي مجلس همچنين بيان کرد: مسايل اتحاديه صادرکنندگان فرآورده‌هاي نفت، گاز و پتروشيمي با حضور مسئولان اين اتحاديه، وزارت نفت، سازمان امور مالياتي و ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز مورد بررسي قرار گرفت و برنامه‌ها، ظرفيت‌ها و توانمندي هاي اتحاديه مذکور در اين جلسه ارائه شد.

نماينده مردم قائم شهر در مجلس در ادامه گفت: در اين خصوص مساله عرضه قير، خارج از بورس هم مطرح شد و همان طور که مي‌دانيم ايران 40 تا 50 دلار کمتر از بحرين قير صادر مي کند و اين اقدامي غير اقتصادي است،‌ لذا کميسيون انرژي و دستگاه‌هاي ذيربط تاکيد داشتند تا راهکارهاي خوبي براي توزيع صحيح و نيز صادرات در چارچوب منافع ملي ارائه شود.ادياني در پايان اظهار داشت: طرح الحاقي به بند ي تبصره 2 قانون بودجه که از سوي کميسيون برنامه به کميسيون انرژي به‌عنوان کميسيون فرعي ارجاع شده بود بررسي و رد شد. در واقع اين طرح نيز مربوط به توزيع قير رايگان بود که با توجه به بررسي‌هاي انجام شده به نظر مي‌رسيد که به دنبال آن رانت‌خواري به وجود مي‌آيد و متن الحاقي با احکام پنجگانه اي که در تبصره قانون بودجه وجود داشت،‌ سازگاري نداشت و به نظر مي‌رسد که با برخي از اصول قانون اساسي مغايرت دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي