جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5672

رييس کل بانک مرکزي:
نوسان قيمت دلارطبيعي است

مشاور وزير راه خبر داد؛
انباشت پول بانکها در املاک


تريبون


نهادهاي مالي


خبــر


 رييس کل بانک مرکزي:
 نوسان قيمت دلارطبيعي است  

 
رييس کل بانک مرکزي در واکنش به نوسانات روزهاي اخير بازار ارز گفت: ارزهاي مختلف در دنيا نوساناتي دارند و حتي قوي‌ترين ارزها هم دچار نوسان نرخ برابري با ارزهاي ديگر مي‌شوند.به گزارش مهر، ولي الله سيف طي يادداشتي در کانال تلگرامي خود به نوسانات روزهاي اخير بازار ارز اشاره کرد و نوشت: ارزهاي مختلف در دنيا نوساناتي دارند و چيز عجيبي نيست و حتي قوي ترين ارزها هم دچار نوسان نرخ برابري با ارزهاي ديگر مي شوند. واقعيت هاي اقتصادي در هر کشوري شرايطي را اقتضا مي کند و چيزي نيست که بشود با دستور آن را در يک شرايط خاص و ثابت نگه داشت.اصولا اين برابري و متعادل بودن بازار ارزي در فضاهايي باثبات و قابل اتکا باقي مي ماند که شرايط بر مبناي واقعيت ها باشد و عرضه و تقاضا نرخ را تعيين کند.

بانک مرکزي نسبت به نوسان نرخ ارز بي تفاوت نيست و وظيفه دارد که از نوسانات هيجاني بازار ارز جلوگيري کند و اگر بانک مرکزي مداخله کند، ممکن است به شکل موقت بشود بازار را کنترل کرد، اما شرايط باز به همان شرايط قبل برمي گردد و اين امر بازار را از پيش بيني پذير شدن خارج مي کند. اگر بانک مرکزي وظيفه اش را درست انجام دهد، اخبار هيجاني تاثيري در بازار ايجاد نمي کند و بايد سعي کنيم که اين فضا را ايجاد کنيم. اوج تاثير حرف هاي ترامپ در امور بانکي آثار هيجاني است که ممکن است در بازار ارز ايجاد شود ولي اين اثرات بلندمدت نخواهد بود و در هيچ اقتصادي اين گونه حرف ها نمي تواند اثرات بلند مدت بگذارد و همه اين حرف ها اثرات موقت دارد.

توقف موقتي فروش دلار در صرافي‌ها

چند روزي هست که دوباره قيمت دلار رو به افزايش گذاشته و از مرز 4000 هزار تومان عبور کرده است. البته بانک مرکزي و رئيس کل آن همچنان مي‌گويند که نوسان قيمت طبيعي است و ارزهاي مختلف دنيا نوسان داشته‌اند و حتي، قويترين اقتصادها را هم تحت تاثير قرار داده اند. البته مسئولان بانک مرکزي همچنان به مردم توصيه مي‌کنند که سرمايه‌هاي جزئي خود را وارد اين بازار پرتلاطم نکنند؛ اما واقعيت آن است که بازار دلار همچنان جذاب است و برخي در آن، سوداي گراني را دنبال مي‌کنند.

در اين ميان، چند روز گذشته فاصله چهارراه استانبول تا ميدان فردوسي مملو از افرادي است که اگر قصد خريد هم نداشته باشند، از سر کنجکاوي هم که شده حداقل سري به راسته دلارفروشان مي زنند تا مضنه قيمت، دستشان بيايد؛ اکنون هم که در مقابل برخي صرافي‌ها، صف تشکيل شده است؛ چراکه برخي ديگر از صرافان، از خريد و فروش ارز طفره مي روند و نمي‌دانند که واکنش بازيگر اصلي بازار ارز در روزهاي آينده چه خواهد بود.

يکي از صرافان مي‌گويد: رفتارهاي مردم اين بار هم هيجاني است و البته برخي ها در بازار دلار از اين رفتار هم چندان خوششان نمي آيد، البته هنوز هم بانک مرکزي اقدامي براي افزايش چشمگير سطح عرضه و کنترل قيمتي نکرده است.وي مي افزايد: توزيع و عرضه ارز به روال سابق ادامه دارد و خللي در آن ايجاد نشده است، اما به هرحال اگر تقاضاي زيادي به بازار وارد شود و مردم بخواهند وارد بازار شده و ارز بخرند، حتما قيمت بالا خواهد رفت، مگر اينکه عرضه خاصي از سوي بانک مرکزي صورت گيرد، اما تا اين لحظه گويا احساس نياز براي ورود جدي به بازار نشده است.

اين فعال بازار ارز مي گويد: دلالان ولي حسابي فعال شده اند و تلاش دارند تا با قيمت هاي پرت و پراکنده، جو بازار را به سمت خود هدايت کنند؛ اما صرافي هاي شناسنامه دار و مجوزدار، اکنون رفتار منطقي را از خود نشان مي دهند.نکته حائز اهميت ديگر صرافي هاي غيرمجازي است که در گوشه و کنار شهر فعاليت مي کنند و هنوز بساط آنها به طور کلي برچيده نشده است؛ اما داستان هر چه که باشد، اکنون بايد سياستگذار پولي و ارزي، دست از سکوت بردارد و با يک اطلاعيه يا بيانيه، شرايط پيش روي مردم و سرمايه گذاران و حتي دلالان را تشريح کرده و به اين بازي هاي سفته بازانه در بازار خاتمه دهد تا بعدا، متهم به علاقمندي به افزايش نرخ ارز نشود.


 مشاور وزير راه خبر داد؛
 انباشت پول بانکها در املاک 

 مشاور وزير راه و شهرسازي از احتمال تغيير نام سازمان ملي زمين و مسکن به سازمان ملي زمين خبر داد و در همين حال گفت: سرمايه بانکها در حوزه املاک و مستغلات انباشته شده است.به گزارش مهر، حسين عبده تبريزي در هفدهمين همايش سياست هاي توسعه مسکن در ايران در مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي درباره سياست هاي بهينه عرضه زمين گفت: در حال حاضر سياست هاي عرضه زمين بايد تغييرات اساسي کند. سياستگذاري زمين شهري در سه بعد مالکيت ارزش و کاربري زمين بايد به گونه اي تصميم گيري شود که بهره برداري از اين کالاي کمياب سبب افزايش قيمت زمين نشده و سوداگري در زمين رايج نشود. در حالي که در حال حاضر ما فرايند سوداگري زمين را در کشور شاهديم.

وي با اشاره به رشد قيمت زمين در منطقه يک تهران طي سال هاي 70 تا 93 اظهار داشت: زمين در اين منطقه در طول اين سالها 193 برابر رشد داشته در حالي که در هيچ پروژه يا کسب و کاري چنين حبابي در دارايي نداشته ايم. همچنين در بخش اجاره بها طي سال هاي 84 تا 92 3.4 برابر شده است. از سوي ديگر دستيابي به 2ميليون و 600 هزار واحد خالي نشان مي دهد هيچ گاه سياست عرضه و تقاضاي زمين و مسکن در ايران با يکديگر هماهنگ نبوده است. به عنوان مثال متراژ مصرفي در تهران بين 50 تا 70 مترمربع است در حالي که سوداگران بسياري از واحدهاي مسکوني را با متراژهاي بالا ساختند که با هدف سفته بازي بوده ولي چون تقاضا نداشته به عنوان واحد مسکوني خالي باقي مانده است.

مشاور وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه قرار است احتمالا سازمان ملي زمين و مسکن به سازمان ملي زمين تغيير نام دهد، افزود: مدير اين سازمان بايد بداند منابع زمين شهري در سطح ملي ارزش گذاري شده و مي بايست ببيند چگونه زمين در شهرها به کار گرفته شود تا بيشترين منافع براي مردمي که در اين جغرافيا زندگي مي کنند بدون کاهش امکانات براي نسل هاي بعدي قابل دسترسي باشد.

وي اظهار داشت: مدير زمين در ايران مي داند که ساختارهاي تصميم گيري مربوط به مديريت اراضي بر عهده افرادي است که صرفا روي منافع خاص خودشان اخذ تصميم مي کنند و منابع مشترک زمين در جغرافياي ايران با نرخ غيرقابل پايداري مورد استفاده قرار خواهد گرفت.عبده تبريزي با تاکيد بر اينکه افزايش قيمت زمين به کل منافع ملي آسيب مي زند تاکيد کرد: گاهي لازم است براي اجراي يک پروژه ريلي يا جاده اي 80 درصد هزينه يک پروژه را به خريد زمين براي ساخت اختصاص دهيم بنابراين افزايش قيمت زمين آثار سوءملي دارد.وي افزود: افزايش قيمت زمين علاوه بر افزايش قيمت مسکوني بر واحدهاي تجاري هم اثرخواهد گذاشت، در نتيجه بر اشتغال نيز اثر منفي دارد.مشاور وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه در حال حاضر وضعيت ارز مشابه وضعيت مسکن در سال 86 شده و هرکس ارز دارد مانند کسي که مسکن در آن سال داشت فکر مي کند روز بعد گران تر خواهد شد ادامه داد: در حال حاضر سرمايه هاي زيادي در زمين انباشته شده و اين انباشت سرمايه به توليد مولد نمي انجامد. اگر اين ثروت آزاد شود به بخش توليد بيايد ارزش هاي عظيمي خلق خواهد شد. در حال حاضر بخش قابل ملاحظه اي از منابع بانکي در بخش املاک و مستغلات بلوکه شده است ولي چون تقاضا براي آنها وجود ندارد امکان نقد کردن اين املاک نيز وجود ندارد. در حالي که سياستگذار بخش زمين نبايد اجازه دهد که منابع مالي در اين بخش بلوکه شود.


 تريبون 

 براي سال جاري ميلادي؛

صندوق بين‌المللي پول رشد اقتصادي ايران را 3.5 درصد برآورد کرد

صندوق بين‌المللي پول در تازه‌ترين گزارش خود موسوم به چشم انداز اقتصاد جهاني، توليد ناخالص داخلي ايران را در سال جاري ميلادي 3.5 درصد پيش‌بيني کرد.به گزارش مهر، اين نهاد بين المللي پولي در تازه ترين گزارش خود تحت عنوان «چشم انداز اقتصاد جهاني» اعلام کرد، رشد توليد ناخالص داخلي ايران در سال گذشته ميلادي 12.5 درصد بود و اين رقم براي سال جاري ميلادي 3.5 درصد برآورد مي شود. البته صندوق بين المللي پول رشد اقتصادي ايران را در سال 2018 ميلادي 3.8 درصد پيش بيني کرد.

همچنين اين نهاد بين المللي تراز حساب هاي جاري ايران را در سال 2016 ميلادي 4.1 درصد اعلام کرد و اين رقم را براي سال جاري و آينده ميلادي به ترتيب 5.1 درصد و 5.9 درصد برآورد کرده است.صندوق بين المللي پول نرخ تورم ايران را در سال گذشته ميلادي 11.9 درصد اعلام و پيش بيني کرد نرخ تورم ايران در سال جاري و آينده ميلادي 10.1 درصد و 9.7 درصد باشد.بر همين اساس، صندوق بين المللي پول نرخ بيکاري ايران را در سال 2016 ميلادي 12.5 درصد و اين رقم را براي سال جاري ميلادي 12.4 درصد برآورد کرده است.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات:

درباره کاهش هزينه‌ اينترنت وحدت نظر وجود دارد

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات توضيحاتي درباره وضعيت بسته‌هاي اينترنتي ارائه کرد و گفت که وحدت نظري در رابطه با کاهش هزينه‌ها و خارج شدن از حالت حجمي وجود دارد.به گزارش ايسنا، محمدجواد آذري جهرمي در حاشيه جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران در رابطه با تغيير بسته‌هاي اينترنتي گفت: اين موضوع و تعرفه‌هاي اينترنت يکي از موضوعات ثابتي بوده که ما از روز اولي که مشغول به کار شديم تاکيد داشتيم به آن بپردازيم.

وي ادامه داد: طبق وعده‌اي که داديم قرار بود اين بسته نهايي و در صد روز اول اجرايي شود که مباحث کارشناسي آن همچنان با اپراتورها و کميسيون تنظيم و مقررات مرجع تصويب تعرفه‌ها است مورد بررسي قرار مي گيرد، فکر مي کنم در جلسه بعدي کميسيون ما براي تصميم نهايي وارد شور شويم.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تاکيد کرد: با توجه به اختلاف نظراتي که وجود دارد، جزئيات آن پس از تصويب نهايي اعلام خواهد شد. اما اصل بحث اين است که وحدت نظري در رابطه با کاهش هزينه‌ها و خارج شدن از حالت حجمي وجود دارد.

آذري جهرمي همچنين در خصوص موضع گيري‌هاي آمريکا عليه سپاه پاسداران اظهار کرد: سپاه هيچ فاصله‌اي با مردم ندارد. آقاي رئيس‌جمهور هم امروز در فرمايشات خود در جلسه هيئت دولت اين موضوع را مورد تاکيد قرار دادند.

حذف شرکت‌هاي زيان ده از سبد دارايي سهام عدالت و جايگزيني آنها با شرکت‌هاي سودآور

پوري حسيني در حالي از حذف شرکت‌هاي زيان ده همچون هواپيمايي ج.ا.ا از سبد دارايي سهام عدالت و جايگزيني آنها با شرکت‌هاي سودآور سخن گفته که همزمان از بازگرداندن بخشي از سهام به دولت در صورت عدم تسويه اقساط خبر داده است.

به گزارش فارس؛ رييس سازمان خصوصي سازي اظهار کرده است: 60 شرکت در قالب شرکت هاي سهام عدالت که از اين تعداد 49 شرکت داراي قيمت قطعي است ارزشي بالغ بر 27 هزار و 200 ميليارد تومان را به خود اختصاص داده اند و اين در حالي است که ارزش بازار سهام اين شرکت ها به حدود 55 هزار ميليارد تومان بالغ مي شود.

به گفته پوري حسيني دولت در 10 سال گذشته از مجموع 60 شرکت حاضر در سبد سهام عدالت شرکت هايي را کاسته و در مقابل شرکت‌هايي را به آنها اضافه کرده است. ازجمله شرکت هايي که در اين زمينه حذف شده‌اند؛ شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران بود که زيان ده به حساب مي آمد و در عوض شرکت هاي سودآوري به آنها اضافه شده اند.اين اظهارات در حالي است که به گفته وي هم اکنون حدود 20 هزار ميليارد تومان سهام قيمت گذاري نشده در سبد سهام عدالت وجود دارد.

پوري حسيني اين را هم گفته که اگر مردم از پرداخت مابه التفاوت اقساط سهام عدالت استقبال کنند، پس از محاسبه سهام قيمت گذاري شده به سراغ دريافت سود نقدي از آنها مي رويم.اين اظهارات در حالي است که رئيس سازمان خصوصي‌سازي نيز در برنامه تلويزيوني گفته است: اگر مشمولان مابقي سهام خود تا يک ميليون تومان را نپردازند، تنها به اندازه همان ميزان کنوني سهام خود سود دريافت مي کنند و باقي سهام پس از اتمام مهلت مقرر تا پايان مهرماه به مالکيت دولت خواهد رسيد.

در مقابل اما آيين نامه اجرايي توزيع سهام عدالت سازمان خصوصي سازي را مکلف کرده درصورتي که در پايان دوره تقسيط، بهاي سهام مورد واگذاري به‌طور کامل تسويه نشده باشد، خريداران مکلفند حداکثر ظرف مدت شش ماه رأساً نسبت به پرداخت بدهي و تسويه حساب سهام مورد خريداري اقدام کنند. در غير اين صورت سازمان خصوصي‌سازي به ميزان مبلغ بدهي تسويه شده سهام مورد وثيقه را آزاد مي‌نمايد و نسبت به وصول مطالبات خود از محل فروش سهام باقي مانده وفق مقررات اقدام خواهد نمود.


 نهادهاي مالي 

 اقدامات جدي بانک ملي براي تسهيل مراودات پولي و بانکي زائران اربعين حسيني

با نزديک شدن به راهپيمايي عظيم اربعين سرور و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين (ع)، بانک ملي ايران تسهيلات ويژه اي براي عاشقان امامت و ولايت که در اين مراسم حضور خواهند داشت، در نظر گرفته است.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، ارائه خدمات مطلوب بانکي در طول مسير پياده روي از مهمترين خواسته هاي راهپيمايان در سال هاي گذشته بوده است.

رييس شوراي اسلامي شهر ياسوج:

همكاري بانك شهر با شهرداري‌ها قابل تحسين است

رييس شوراي اسلامي شهر ياسوج با اشاره به اهميت تعامل ميان شهرداري‌ها و بانک شهر در ارتقاي سطح زندگي شهروندان گفت: همكاري بانك شهر با شهرداري‌ها مثال زدني و قابل قدرداني است

به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر ، مهندس سيد هدايت اکبري با بيان اين مطلب گفت: موفقيت بانک زماني حاصل مي شود که از برخورد با ارباب رجوع گرفته تا تعيين مکان و ارايه خدمات، همگي حساب شده باشد و بانک شهر با در نظر گرفتن اين ويژگي ها توانسته است نه تنها در کلان شهرها بلکه در شهرهاي کوچک نيز به ارايه خدمات الکترونيک بپردازد.

100 هزار زوج از بانک تجارت تسهيلات گرفتند

تسهيلات قرض الحسنه اعطايي بانک تجارت به زوج هاي جوان در سراسر کشور از مرز 100 هزار فقره گذشت.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت با اعلام اين خبر افزود : از ابتداي سال جاري تا نيمه اول مهر ماه بيش از 100هزار زوج جوان با مراجعه به شعب اين بانک در سراسر کشور تسهيلات قرض الحسنه ازدواج دريافت کرده اند که مجموع تسهيلات پرداختي رقمي افزون بر 10 هزار ميلياردريال مي باشد.

مديراستاني بانک ايران زمين:

فرهنگ عامل مهم و زمينه ساز اصلاح رفتار اجتماعي است

محمدرضا سبزواري مديرشعب استاني بانک ايران زمين با هدف تعامل سازنده با اصحاب رسانه با هيات رئيسه کانون صنفي روزنامه نگاران استان ديدار و نقش روزنامه نگاران و اصحاب رسانه را براي بالا بردن فرهنگ آحاد جامعه بي بديل عنوان کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين؛ اين ديدار که به ميزباني مديريت شعب استان هاي اصفهان، قم، مرکزي و چهارمحال وبختياري اين بانک صورت پذيرفت، محمدرضا سبزواري مدير استان ضمن عرض خير مقدم به تشريح عملکرد بانک ايران زمين پرداخته و درخصوص موضوعات بانکي مطالبي را عنوان و رونق و توسعه بازار کسب و کار را زمينه ساز رشد اقتصادي بيان و تصريح کرد: فرهنگ عاملي مهم و زمينه ساز اصلاح رفتار اجتماعي است.

زمان اعلام نتايج آزمون استخدامي بانک گردشگري اعلام شد

زمان اعلام نتايج آزمون استخدامي بانک گردشگري روز يکشنبه 23 مهر ماه سال جاري خواهد بود.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک گردشگري نتايج آزمون استخدامي بانک گردشگري که روز جمعه 14 مهر ماه به صورت همزمان در سراسر کشور برگزار شد روز يکشنبه 23 مهر ماه در سايت بانک گردشگري اعلام خواهد شد.


 خبــر 

 جزئيات ساماندهي پيامک‌هاي تبليغي شخصي

سرپرست رگولاتوري از ساماندهي پيامک‌هاي مزاحم شخصي طبق شکايات مردمي تا پايان مهر و طراحي پنل کاربري دريافت انتخابي پيامک‌هاي تبليغي تا حدود 3 ماه آينده خبر داد.به گزارش فارس، حسين فلاح جوشقاني، با تشريح جزئيات راه‌اندازي سامانه ساماندهي پيامک هاي تبليغاتي شخصي، از فراهم شدن امکان گزارش‌دهي آسان پيامک‌هاي مزاحم شخصي تا پايان مهر و امکان دريافت انتخابي پيامک‌هاي تبليغي از طريق پنل کاربري پس از مهرماه خبر داد.

سرپرست سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي توضيح داد: دو کار به صورت موازي در حال انجام است؛ نخست اينکه اگر مردم شکايتي از پيامک‌هاي شخصي دارند بتوانند به رگولاتوري منتقل کنند و از طريق سامانه‌اي اين پيامک‌ها را مديريت و اعمال مقررات کنيم؛ بحث دوم ايجاد امکان دريافت انتخابي پيامک‌‌هاي تبليغاتي است تا اگر مردم متقاضي دريافت برخي پيامک‌هاي انبوه هستند اين امکان فراهم باشد.وي افزود: بخش اول را وعده داديم تا پايان مهر راه‌اندازي کنيم و بخش دوم پس از مهرماه انجام خواهد شد که پيش‌بيني مي‌کنيم در دو تا سه هفته آينده ضوابط را آماده کنيم و دو تا سه ماه نيز براي اجرا وقت نياز باشد.

فلاح جوشقاني تصريح کرد: بخش دوم نيازمند مقررات و ضوابط است که در کميسيون تنظيم مقررات ارتباطات نيز به تصويب خواهد رسيد و هم اکنون در حال مطالعه است. در اين بخش اپراتورها بايد ملزم به طراحي پنلي با امکان دسته‌بندي پيامک‌ها و سرشماره‌ها شوند که اين کار تدريجي و نيازمند زمان است.

سرپرست سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي تأکيد کرد: هدف اصلي در اين ساماندهي، فراهم کردن امکان مسدودسازي کامل يا دريافت انتخابي پيامک‌هاي انبوه براي مشترکان است تا از سوي ديگر بستر پيامک براي تبليغات يا اطلاع‌رساني در اختيار کسب و کارها نيز قرار بگيرد.

وي يادآور شد: در حال حاضر تنها راه حل فعلي دريافت نکردن پيامک‌هاي تبليغاتي انبوه، مسدود کردن کامل پيامک انبوه از طريق سامانه 800 است.فلاح جوشقاني خاطرنشان کرد: سامانه 800 تا زماني که سيستم‌هاي جديد به بلوغ نرسند فعاليت خواهد کرد و پس از آن اگر ضرورتي براي فعاليت‌ آن نباشد باقي نخواهد ماند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي