جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5678


جدول برنامه زماني آزمون‎هاي سال 1397 منتشر شد


جزئيات تكميل ظرفيت آزمون كارداني به كارشناسي منتشر شد


جزئيات تكميل ظرفيت آزمون كارداني فني و حرفه‌اي و غيرانتفاعي


انتشار فراخوان حمايت از پايان‌نامه‌هاي دانشگاه تهران

در وزارت علوم؛
آيين‌نامه هدفمندي پايان‌نامه‌ها تعيين تکليف مي‌شود


خبرنامه


ميز خبر


 جدول برنامه زماني آزمون‎هاي سال 1397 منتشر شد 

 سازمان سنجش آموزش کشور برنامه زماني آزمون‌هاي سازمان سنجش آموزش كشور در سال 1397 را منتشر كرد.داوطلبان آزمونهاي مختلف مي‌توانند از برنامه زمان‌بندي آزمون مربوط به خود از طريق همين جدول مطلع شوند.


 جزئيات تكميل ظرفيت آزمون كارداني به كارشناسي منتشر شد 

 
اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درباره تاريخ و نحوه شركت در مرحله تكميل ظرفيت پذيرش رشته‎هاي تحصيلي پذيرش صرفاً براساس سوابق تحصيلي (معدل كل دوره كارداني) در دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي - غيرانتفاعي در آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسـته سال 1396 منتشر شد.

در قسمتي از اين اطلاعيه آمده است؛

با توجه به درخواست دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غير دولتي- غيرانتفاعي مبني بر عدم تكميل ظرفيت رشته‌هاي تحصيلي پذيرش صرفاً براساس سوابق تحصيلي (معدل كل دوره كارداني) در آزمون كارداني به كارشناسي ناپيوسته سال1396، بدين‌وسيله به اطلاع كليه داوطلبان علاقه‌مند به تحصيل در رشته‌هاي تحصيلي مؤسسات فوق (اعم از داوطلباني كه در آزمون مذكور ثبت‌نام نموده و يا ثبت‌نام ننموده‌اند) مي‌رساند كه اطلاعيه اين سازمان در اين خصوص در روز دوشنبه مورخ يكم آبان ماه 96 در پايگاه اطلاع‎رساني اين سازمان درج خواهد شد و كليه متقاضيان براي ثبت‌نام در رشته‌هاي تحصيلي مورد علاقه مي‌توانند در تاريخ مقرر با مراجعه به دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‌اي و يا مؤسسات آموزش عالي غيردولتي - غيرانتفاعي و كسب اطلاع از رشته‌هاي پذيرنده دانشجو در اين مرحله نسبت به شركت و انتخاب كدرشته محل مورد تقاضاي خويش اقدام نمايند.


 جزئيات تكميل ظرفيت آزمون كارداني فني و حرفه‌اي و غيرانتفاعي 

 اطلاعيــه سازمان سنجش آموزش كشور درباره تاريخ و نحوه شركت در مرحله تكميل ظرفيت پذيرش رشته‎هاي تحصيلي پذيرش صرفاً براساس سوابق تحصيلي (معدل كل ديپلـــم) در آزمون دوره‌هاي كارداني نظام‌ جديـد (دانشگاه فنـي و حرفـه‌اي و مؤسسات آموزش عالـي غيرانتفاعـي) سال1396 منتشر شد.

در قسمتي از اين اطلاعيه آمده است؛

با توجه به درخواست دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غير دولتي- غيرانتفاعي مبني بر عدم تكميل ظرفيت رشته‌هاي تحصيلي پذيرش صرفاً براساس سوابق تحصيلي (معدل كل ديپلـــم) در آزمون دوره‌هاي كارداني نظام‌ جديـد (دانشگاه فنـي و حرفـه‌اي و مؤسسات آموزش عالـي غيرانتفاعـي) سال1396، بدين‌وسيله به اطلاع كليه داوطلبان علاقه‌مند به تحصيل در رشته‌هاي تحصيلي مؤسسات فوق (اعم از داوطلباني كه در آزمون مذكور ثبت‌نام نموده و يا ثبت‌نام ننموده‌اند) مي‌رساند كه اطلاعيه اين سازمان در اين خصوص در روز چهارشنبه مورخ 3 آبان 96 در پايگاه اطلاع‎رساني اين سازمان درج خواهد شد و كليه متقاضيان براي ثبت‌نام در رشته‌هاي تحصيلي مورد علاقه مي‌توانند در تاريخ مقرر با مراجعه به دانشكده‌ها و آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي تحت پوشش دانشگاه فني و حرفه‎اي و يا مؤسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي و كسب اطلاع از رشته‌هاي پذيرنده دانشجو در اين مرحله نسبت به شركت و انتخاب كدرشته محل مورد تقاضاي خويش اقدام نمايند.


 انتشار فراخوان حمايت از پايان‌نامه‌هاي دانشگاه تهران 

 فراخوان حمايت از پايان‌نامه‌هاي دانشجويان تحصيلات تکميلي دانشگاه تهران در حوزه‌هاي «علوم انساني» و «علوم اجتماعي و رفتاري» منتشر شد.

به گزارش خبرگزاري آنا به نقل از روابط عمومي دانشگاه تهران، معاونت پژوهشي دانشگاه در فراخواني اعلام کرد پايان‌نامه‌هاي دانشجويان تحصيلات تکميلي دانشکده‌هاي روانشناسي و علوم تربيتي، علوم اجتماعي، الهيات و معارف اسلامي، کارآفريني، تربيت‌بدني و دانشکده مديريت را با هدف ارتقاي سلامت رواني اجتماعي و فرهنگي دانشجويان و دانشگاهيان مورد حمايت قرار مي‌دهد.

دانشجويان مي‌توانند پس از تصويب موضوع رساله و پايان‌نامه خود در محورهاي ذکر شده توسط گروه آموزشي مربوطه، براي دريافت حمايت‌هاي مورد نظر به معاونت پژوهشي دانشکده مراجعه و درخواست خود را براي بهره‌مندي از حمايت‌هاي مالي 4 برابري و همچنين ساير حمايت‌هاي اجرايي ارائه دهند.

متقاضيان مي‌توانند براي کسب اطلاعات تکميلي به وب‌گاه اداره کل برنامه‌ريزي و نظارت پژوهشي مراجعه کنند.


 در وزارت علوم؛
 آيين‌نامه هدفمندي پايان‌نامه‌ها تعيين تکليف مي‌شود 

 معاون پژوهشي وزارت علوم گفت: آيين‌نامه هدفمندي پايان‌نامه‌ها در شوراي معاونين اين وزارتخانه تعيين تکليف مي‌شود.وحيد احمدي درگفتگو با خبرنگار مهر گفت: آيين‌نامه هدفمندسازي پايان‌نامه در شوراي توسعه پژوهش و فناوري علوم انساني تدوين شده و قرار است براي نحوه اجرا در شوراي معاونين وزارت علوم مورد بررسي قرار گيرد.

وي افزود: قرار است مشخص شود که اين آيين‌نامه تنها براي حوزه علوم انساني اجرايي شود و يا اينکه تمامي پايان‌نامه‌ها را شامل شود.

معاون پژوهشي وزارت علوم خاطرنشان کرد: اين آيين‌نامه پس از تصويب در شوراي معاونين وزارت علوم توسط سرپرست اين وزارتخانه ابلاغ خواهد شد.احمدي عنوان کرد: اميدوارم اين آيين‌نامه به زودي ابلاغ خواهد شد.


 خبرنامه 

 زمان تكميل ظرفيت موسسات غيرانتفاعي و دانشگاه پيام نور

اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور در رابطه با تكميل ظرفيت رشته‌هاي تحصيلي در موسسات آموزش عالي غيردولتي ـ غيرانتفاعي و مراكز و واحدهاي آموزشي دانشگاه پيام نور سال 1396 منتشر شد.

در بخشي از اين اطلاعيه آمده است،

با توجه به درخواست برخي از مؤسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي و دانشگاه پيام‌نور مبني بر عدم تكميل ظرفيت پذيرش رشته‌هاي تحصيلي آزمون سراسري سال 1396 بدين‌وسيله به اطلاع كليه داوطلبان علاقمند به تحصيل در رشته‌هاي تحصيلي مؤسسات ذيربط (اعم از داوطلباني كه در آزمون سراسري سال 1396 ثبت‌نام نموده و يا ننموده‌اند) مي‌رساند داوطلبان به منظور اطلاع از رشته‌هاي تحصيلي و موسسات پذيرنده دانشجو در اين مرحله مي‌توانند به لينك جستجوي عنوان موسسه و كدرشته مندرج در پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان و همچنين به پايگاه اطلاع‌رساني موسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي و يا پايگاه اطلاع‌رساني دانشگاه پيام‌نور به نشاني www.pnu.ac.ir مراجعه نموده و ضمن مشخص نمودن رشته و موسسه مورد علاقه خود، با به همراه داشتن مدارك ذيل و با توجه به موارد مربوط از تاريخ 29 مهرماه لغايت 30 آبان 96 به مؤسسه آموزش عالي محل پذيرش رشته مورد تقاضا مراجعه نمايند.

1- كليه متقاضيان مي‌بايست حداكثر تا تاريخ 31 شهريور 96 داراي مدرك ديپلم كامل متوسطه نظام قديم (دوره چهارساله) يا پيش‌دانشگاهي و يا كارداني (فوق ديپلم) بوده باشند.

در صورت امكان تشكيل كلاس براي نيمسال دوم سال تحصيلي جاري از سوي مؤسسه مورد تقاضا، آن دسته از داوطلباني كه حداكثر تا تاريخ 30 بهمن ماه 96 موفق به اخذ مدرك پيش‌دانشگاهي و يا كارداني گردند، مي‌توانند در رشته و يا رشته‌هاي تحصيلي مربوط متقاضي شوند.

2- كليه داوطلبان مي‌بايست در زمان ثبت‌نام از طريق مؤسسه مربوط، بابت هزينه ثبت‌نام نسبت به پرداخت مبلغ دويست هزار ريال از طريق سيستم پرداخت الكترونيكي در سايت سازمان اقدام نمايند.

3- هر داوطلب منحصراً مي‌تواند در يك گروه آزمايشي و يك كدرشته محل متقاضي شود. بديهي است در صورت ثبت‌نام داوطلب در دو كدرشته و يا در دو مؤسسه اطلاعات وي در بانك اطلاعات پذيرفته‎شدگان هر دو محل حذف خواهد شد.

4- داوطلبان مي‌بايست در زمان ثبت‌ اطلاعات در سامانه مربوط از طريق مؤسسات درخصوص كدرشته مورد علاقه خود دقت و توجه لازم را بعمل آورند. بديهي است پس از ثبت، كدرشته محل ثبت شده براي داوطلبان قابل تغيير و يا تعويض نيست.

5- كليه متقاضيان «مرد» مي‌بايست در زمان ثبت‌نام و شركت در اين مرحله از پذيرش دانشجو، از نظر نظام وظيفه منعي براي ادامه تحصيل نداشته باشند.

6- پس از انجام ثبت‌نام، افراد به عنوان پذيرفته شده مشروط (در موسسه يا مركز و يا واحد آموزشي كه به آن مراجعه داشته‌اند) تلقي مي‌شوند و شروع به تحصيل آنان تا زمان تاييد نهايي اين سازمان بصورت مشروط خواهد بود.

7- آن دسته از داوطلباني كه قبلاً در رديف پذيرفته‌شدگان نهايي آزمون سراسري سال 96 (مرحله شهريور ماه) قرا گرفته‌اند، چنانچه در اين مرحله متقاضي ثبت‌نام و ادامه تحصيل باشند و در يكي از موسسات ثبت‌نام نمايند، قبولي قبلي آنها در شهريورماه لغو خواهد شد.

مدارك موردنياز:

1- اصل و يا گواهي مدرك تحصيلي ديپلم چهارساله نظام قديم با امضاء و ممهور به مهر دبيرستان يا سازمان آموزش پرورش.

2- اصل و يا گواهي مدرك تحصيلي ديپلم نظام جديد با امضاء و ممهور به مهر دبيرستان يا سازمان آموزش پرورش.

3- اصل و يا گواهي مدرك پيش دانشگاهي با امضاء و ممهور به مهر دبيرستان يا سازمان آموزش پرورش.

4- گواهي اخذ مدرك كارداني براي آن دسته از دارندگان مدرك ديپلم نظام جديد كه فاقد مدرك پيش‌دانشگاهي مي‌باشند.

5- اصل شناسنامه و 2 برگ كپي از صفحات آن.

6- اصل كارت ملي و 2 برگ كپي از آن.

7- شش قطعه عكس 4×3 تهيه شده در سال جاري.

8- مدرك نظام وظيفه براي برادران مشمول.

كليه پذيرفته‌شدگان مي‌بايست به همراه تصوير ديپلم نظام قديم و يا گواهي پيش‌دانشگاهي خود، به «دفاتر پيشخوان خدمات دولت» مراجعه و تائيديه‌ تحصيلي (ارزش تحصيلي) از اداره آموزش ‌و پرورش محل تحصيل خود را درخواست نمايند و رسيد آن را در زمان ثبت‌نام به دانشگاه ارائه دهند.كليه پذيرفته‌شدگان حتماً نام ‌رشته و مؤسسه آموزش‌عالي يا مركز و يا واحد آموزشي محل تحصيل خود را در فرم «دفاتر پيشخوان خدمات دولت» اعلام نمايند.

ضمناً داوطلبان گرامي مي‌توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگويي اينترنتي پايگاه اطلاع‌رساني سازمان به نشاني: www.sanjesh.org و يا با شماره‌ تلفن گوياي‌: 42163 (كد 021) در ميان بگذارند و از مراجعه حضوري به اين سازمان خودداري فرمايند.

همکاري دانشگاه علوم پزشکي تهران و «کويمبرا» پرتغال

مديران دانشگاه علوم پزشکي تهران و دانشگاه کويمبرا پرتغال، قرارداد همکاري مشترک علمي و آموزشي و تبادل فناوري را امضا کردند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکي تهران، اين قرارداد همکاري در حاشيه نهمين مجمع جهاني سلامت World Health Summit در برلين آلمان ميان دو دانشگاه براي اجرا به مدت 3 سال به امضا رسيد.

اين قرارداد توسط دکتر علي جعفريان عضو هيات‌ امناي دانشگاه علوم پزشکي تهران به نمايندگي از دانشگاه و رئيس شوراي مديريت بيمارستان‌هاي دانشگاهي کويمبرا در حضور وزير بهداشت پرتغال و دکتر ايرج حريرچي معاون کل وزارت بهداشت کشورمان، هرنان گروهه، وزير بهداشت فدرال آلمان، پروفسور دت لو گنتن رئيس و مؤسس مجمع جهاني سلامت و سفير پرتغال در آلمان امضا شد.

دانشگاه کويمبرا پرتغال معتبرترين دانشگاه پرتغالي‌زبان جهان با 700 سال سابقه است.

موضوعات سلامت جهاني، بهداشت جهاني، انتقال دانش پيوند اعضا، آموزش و پژوهش‌هاي مشترک و تبادل استاد و دانشجو ازجمله موارد توافق به شمار مي‌رود.


 ميز خبر 

 در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي؛

معرفي روساي 12 دانشگاه علوم پزشکي کشور

در جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي به رياست رييس جمهور روساي منتخب 12 دانشگاه علوم پزشکي کشور معرفي شدند.

به گزارش ايسنا، در اين جلسه گزارشي از ساماندهي شيوه‌هاي پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي ارايه گرديد و اسامي روساي منتخب 12 دانشگاه کشور نيز اعلام شد.

بر اين اساس، دکتر طاهره چنگيز مسئوليت رياست دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، دکتر محمد حاجي آقاجاني رياست دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، دکتر علي حق‌بين رياست دانشگاه علوم پزشکي خراسان شمالي، دکتر سيدعباس موسوي رياست دانشگاه علوم پزشکي مازندران، دکتر سعيد کشميري رياست دانشگاه علوم پزشکي بوشهر، دکتر مسعود ناصري‌پور رياست دانشگاه علوم پزشکي ايران، دکتر حميدرضا رشيدي‌نژاد رياست دانشگاه علوم پزشکي کرمان، دکتر محمود رضا مرادي رياست دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه، دکتر اورنگ ايلامي رياست دانشگاه علوم پزشکي ياسوج، دکتر عباسعلي کريمي رياست دانشگاه علوم پزشکي تهران، دکتر ايرج نظري رياست دانشگاه علوم پزشکي جندي‌شاپور اهواز و دکتر پرويز قزلباش رياست دانشگاه علوم پزشکي زنجان را عهده‎دار شدند.

دکتر توکلي خبر داد؛

انتخاب رشته بيش از 34 هزار داوطلب در تکميل ظرفيت دکتري

مشاور عالي سازمان سنجش کشور از انتخاب رشته بيش از 34 هزار داوطلب در مرحله تکميل ظرفيت دکتري خبر داد.

دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا ضمن اعلام کدرشته محل‌هاي جديد مرحله تکميل ظرفيت و اصلاحات لازم، گفت: مهلت انتخاب کد رشته محل‌هاي مرحله تکميل ظرفيت آزمون دکتري سال 96 ساعت 24 روز سه‌شنبه 25 مهرماه جاري پايان پذيرفت.

وي در ادامه تصريح کرد:‌ تمام داوطلبان حاضر در جلسه آزمون مذکور مي‌توانستند در انتخاب رشته دوره تکميل ظرفيت آزمون دکتري ثبت‌نام کنند.

مشاور عالي سازمان سنجش کشور در پايان خاطرنشان کرد:‌ بر اساس امار اوليه گزارش شده تعداد 34 هزار و 654 داوطلب نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کرده‌اند. بديهي است آمار نهايي متعاقباً اعلام خواهد شد.

اعلام نتايج آزمون «اي پي تي» دانشگاه آزاد

نتايج آزمون «اي پي تي» نوبت مهرماه دانشگاه آزاد از سوي مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اعلام شد.

داوطلبان مي‎توانند با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذيرش به نشاني English.iau.ac.ir از نتيجه اين آزمون آگاهي يابند.

امکان بازيابي شماره پرونده داوطلبان از طريق شماره تماس4743 و انتخاب کليد شماره 3 فراهم است.

امروز؛آخرين مهلت انتخاب رشته تکميل ظرفيت ارشد

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور با بيان اينکه بيش از 78 هزار داوطلب در مرحله تکميل ظرفيت کارشناسي ارشد پذيرفته مي‌شوند، گفت: داوطلبان حاضر در جلسه آزمون تا امروز پنجشنبه 27 مهرماه جاري فرصت دارند تا در مرحله تکميل ظرفيت آزمون ارشد ثبت‌نام کنند.

دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين مطلب اظهار کرد: براساس برنامه زماني اعلام شده تعداد 78 هزار و 689 نفر در 6965 کد رشته محل دوره تکميل ظرفيت آزمون کارشناسي ارشد سال 96 پذيرفته مي‌شوند.وي در ادامه تصريح کرد: تمام داوطلبان حاضر در جلسه آزمون تا امروز پنجشنبه 27 مهرماه جاري مي‌توانند منحصرا از طريق سايت سازمان سنجش کشور نسبت به انتخاب کد رشته محل‌هاي تحصيلي اقدام کنند.

به گفته توکلي، تاكنون تعداد 43 هزار و 99 نفر نسبت به انتخاب رشته در اين آزمون اقدام کردند.مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور در پايان خاطرنشان کرد: آن دسته از داوطلباني که قبلا در کد رشته‌محل‌هاي تحصيلي داراي شرايط خاص يا بورسيه پذيرفته شده‌اند، حق انتخاب رشته در مرحله تکميل ظرفيت را نخواهند داشت.

تمديد مهلت ثبت‌نام نقل ‌و انتقال دانشجويان

معاون فرهنگي دانشجويي دانشگاه علمي کاربردي از تمديد مهلت ثبت‌نام نقل و انتقالات دانشجويان اين دانشگاه خبر داد و گفت: متقاضيان تا 30 مهرماه فرصت دارند با مراجعه به سامانه "هم‌آوا" دانشگاه علمي کاربردي تقاضاي خود را براي مهماني ثبت کنند.

به گزارش ايسنا دکتر بهرامي نسب در نشست خبري که در ساختمان مرکزي دانشگاه علمي کاربردي برگزار شد، به تاسيس انجمن دانش‌آموختگان دانشجويان اين دانشگاه اشاره کرد و گفت: اين انجمن به صورت Ngo توسط خود دانشجويان اداره مي‌شود و دانشگاه در مديريت آن نقشي ندارد و در حال حاضر اساسنامه آن مورد تاييد وزارت علوم بايد قرار بگيرد. در واقع اين انجمن آينده شغلي فارغ‌التحصيلان دانشگاه، ارتباط با دانش‌آموختگان، دفاع از حقوق آنها و برخي موارد صنفي مرتبط با دانشجويان را رصد مي کند که اميدوار هستيم تا پايان سال تعداد اعضاي انجمن را اعلام کنيم.

وي در ادامه در خصوص اختصاص ارزاق دانشجويي به دانشجويان دانشگاه علمي کاربردي، گفت: معمولا ارزاقي را بين مراکز علمي کاربردي که فقط غذاي گرم بين دانشجويان توزيع مي‌کنند، اختصاص مي‌دهيم که سال 95، 3 ميليارد ارزاق بين 234 مرکز از 870 مرکز فعال دانشگاه در کل کشور توزيع شد.معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه علمي کاربردي از تمديد مهلت نقل و انتقال و مهمان اين دانشگاه تا پايان مهرماه جاري خبر داد و گفت: تاکنون حدود 6 هزار نفر درخواست خود را براي مهماني ثبت کرده‌اند که با درخواست 41 نفر از آنها موافقت شده، اما با توجه به اين که سامانه "سجاد" جاي خود را به سامانه "هم‌آوا" داد، تعللي در ثبت‌نام دانشجويان ايجاد شد که ما اين فرصت را تا 30 مهرماه جاري تمديد کرديم.به گفته وي، دانشگاه علمي کاربردي در بخش مشاوره و کارگاه‌هاي پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي 4 موضوع اعتياد، فضاي مجازي‌، خانواده و جوانان را مورد بررسي قرار داد که کارگاه‌هاي آموزشي در اين بخش‌ها براي پنج استان کشور برگزار شد که در اين راستا مبلغ 10 ميليون تومان از سوي وزارت علوم و 150 ميليون تومان نيز اعتبار از سوي معاونت فرهنگي دانشگاه اختصاص يافته است.

دکتر بهرامي‌نسب در خصوص فعاليت انجمن‌هاي علمي دانشجويي دانشگاه علمي کاربردي گفت:‌ در اين انجمن‌ها دانشجويان هر رشته با يکديگر حضور پيدا مي‌کنند و با کمک اساتيد راهنما و مربيان طرح‌هاي خوداشتغالي را مي‌نويسند و در نهايت دانشگاه اين طرح‌ها را به صندوق‌هايي که وام خوداشتغالي پرداخت مي‌کنند، پيوند مي‌دهد. در حال حاضر 845 انجمن علمي دانشجويي فعال در کشور وجود دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي