جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/07/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5678

وزير ارشاد خبر داد:
احتمال پخش فيلم‌هاي خارجي در سينما


آخر هفته با آي فيلم

فرانکي 56 ساله شد؛
«ژان کلود وندام» مبارز خندان سينماي هاليوود


ساخت سريالي ديگر با عوامل «عاشقانه»


«ميرطاهر مظلومي» زير تيغ جراحي


شبکه يک در انتظار «روزهاي بهتر»


«مسعود کيميايي» مهمان تماشاخانه ايرانشهر


ميز خبــــر


خبر هنري


 وزير ارشاد خبر داد:
 احتمال پخش فيلم‌هاي خارجي در سينما 

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در خصوص احتمال پخش فيلم‌هاي خارجي در سينماهاي کشور توضيحاتي ارائه داد و گفت که اين موضوع در حال بررسي است.

به گزارش ايسنا، سيدعباس صالحي در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران درباره بحث پيشنهاد ثبت دهه کرامت در تقويم ملي، اظهار کرد: دهه کرامت از دهه‌هاي مهم در کشور ما است،‌ چرا که مشهد و حرم امام رضا (ع) پايتخت معنوي کشورمان است و در عين حال مي‌تواند فرصتي براي يک جشن ملي باشد،‌ اما در فضايي مذهبي. بنابراين بررسي اين موضوع نيز همچون موضوعات ديگر مسير خود را طي مي‌کند و نهايتا بايد در صحن شوراي عالي انقلاب فرهنگي راي بياورد که ما به اين مسير کمک مي‌کنيم، اما طبعا نقش دستگاه‌هاي ديگر نيز مهم است و فقط وزارت ارشاد تصميم گيرنده نيست.

صالحي در ادامه در خصوص احتمال اکران فيلم‌هاي خارجي در سينماها،‌گفت: اين موضوع در دهه‌هاي مختلف محل بحث و گفت‌وگو بوده است. برخي با اين نگاه که ما فيلم‌هاي خارجي خوبي در سطح جهاني داريم و اين کار مي‎تواند به اقتصاد سينما کمک کند، موافق اين موضوع هستند. در عين حال کساني که تمايل دارند در اوقات فراغت خود از سينما استفاده کنند، مي توانند با تنوع فيلم‌ها اين کار را انجام دهند.وي خاطر نشان کرد: طبعا وقتي اين فيلم‌هاي خارجي عرضه مي‌شوند نيز بايد ضوابط عرضه را داشته تا امکان نمايش پيدا کند، مشابه آنچه در فيلم‌هاي داخلي وجود دارد. بنابراين موافقين با اين استدلال‌ها از اين حمايت مي‌کنند که اگر سالن‌هاي سينما براي فيلم‌هاي خارجي باز شود،‌کمک کننده اقتصاد سينما و ايجاد فضاي رقابتي خواهد بود.وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح کرد: منتقدين اين اتفاق نيز استدلال‌هاي خود را دارند و مي‌گويند که با توجه به تعداد محدود سالن‌هاي سينماي ما و اين که در همين حد سالن‌ها امکان نمايش براي برخي فيلم‌هاي توليدي نيز وجود ندارد و يا زمان کافي اختصاص داده نمي‌شود، نبايد اين اتفاق بيفتد؛ چرا که ما حدود صد توليد در سال داريم اما امکان نمايش حدود 70 فيلم فراهم مي‌شود.


 آخر هفته با آي فيلم 

 شبکه آي‌فيلم هر هفته پنجشنبه،جمعه و شنبه 3 فيلم سينمايي را به ترتيب از کانال‌هاي فارسي، عربي و انگليسي به نمايش مي‌گذارد.فيلم‌هاي سينمايي «اتوبوس»، «زشت و زيبا» و «ملک سليمان» براي نمايش آخر هفته انتخاب شده‌اند.«اتوبوس» فيلمي به کارگرداني يداله صمدي و نويسندگي داريوش فرهنگ، محصول سال1364 است.

اين فيلم سينمايي امروز پنج‌شنبه 27 مهر ساعت 21:00 از کانال فارسي آي‌فيلم روي آنتن مي‌رود و بازپخش آن در ساعت‌هاي 05:00 و 13:00

«زشت و زيبا» فيلمي به کارگرداني و نويسندگي احمدرضا معتمدي محصول سال 1377 است که جمعه شب ساعت 22:30 به وقت تهران(22:00
به وقت مکه) با زيرنويس عربي روانه آنتن مي‌شود. تکرار آن نيز در ساعت‌هاي 04:30، 10:30 و 16:30 روز بعد پخش خواهدشد.سعيد پورصميمي، گلچهره سجاديه، مهدي فتحي، اصغر همت و بهمن زرين پور در اين فيلم سينمايي به ايفاي نقش پرداخته‌اند.

«مُلک سليمان» عنوان فيلم دنباله دار سينمايي محصول ايران است که در سال 2010 اولين پخش از سه‌گانه آن به روي پرده سينماهاي ايران رفته ‌است. فيلمنامه آن بر اساس سوره‌هاي قرآن روايت شده‌است.امين زندگاني، محمود پاک نيت، الهام حميدي، مهدي فقيه، حسين محجوب، زهرا سعيدي، عليرضا کمالي و جواد طاهري بازيگراني هستند که در «ملک سليمان» به ايفاي نقش پرداخته‌اند.

«ملک سليمان» شنبه شب ساعت 01:30به وقت تهران( 22:00 به وقت GMT) پخش خواهدشد و تکرار آن در ساعت‌هاي 07:30، 13:30 و 19:30 روز بعد خواهدبود.


 فرانکي 56 ساله شد؛
 «ژان کلود وندام» مبارز خندان سينماي هاليوود 

 ژان کلود وندام بازيگر سينماي اکشن و مبارزه اي هاليوود که طرفداران زيادي در ايران دارد شمع تولد 56 سالگي خود را خاموش کرد.

به گزارش ميزان، 18 اکتبر مصادف بود با تولد ورزشکاري که بعدها به عنوان يکي از برترين چهره هاي ژانر اکشن و رزمي سينماي هاليوود شناخته شد."ژان کلود وندام" 18 اکتبر 1960 در بروکسل پايتخت بلژيک به دنيا آمد. وي بيشتر به واسطه استعدادش در هنرهاي رزمي و بازي در فيلم‌هاي اکشن شناخته شده‌است.

در سن 11 سالگي ژان کلود به مرکز ملي کاراته در بلژيک پيوست. وي به مدت چهار سال در اين رشته فعاليت کرد و توانست براي تيم کاراته بلژيک عناويني را کسب کند. سپس فعاليت خود را به هنرهاي رزمي ديگر همچون کيک‌بوکسينگ و فول‌کونتاکت کاراته گسترش داد.

با ورود وي به عرصه سينما و مشغله ي فراوان ، جان نتوانست ورزش حرفه اي را ادامه دهد ولي با بازي در فيلمهايي ماننده "شيردل" و"کيک بوکسور" موفق شد رقيبي سرسخت براي "جيسون اسکات لي" و "جو بو فت" از ستارگان فيلمهاي رزمي به سبک شرقي باشد.

همچنين با بازي در فيلمهاي ماجرايي اکشن مانند "سرباز جهاني" و " بدل" توانست خود را در حد "آرنولد شوارتزنگر" و "سيلوستر استانلونه" (راکي) برساند.وي در فيلمهايي به سبک "استيون سيگال" مانند "حادثه در ترن" و "راهي براي من نيست" نيز موفقيت‌هاي فراواني را به دست آورد.

فرانکي با چهره اي آرام و لبخندي خونسرد خيلي زود خود را در ميان تماشاگران سينماي هالييود تثبيت کرد.

در فيلمهاي وندام يک نوع روح انسان دوستانه موج مي زند و هميشه خوب ها در مقابل بدي و پليدي ايستادگي مي کنند و اين نشاني بارز از علاقه وندام به هنرهاي ررزمي شرقي است.جان کلود ون دام با بازي در فيلم پليس مرزي نشان داد در سن 47 سالگي هم ميتواند نشاط و تحرک را در آثارش به مخاطب القا کند.در اواسط دهه 1990 بود که به قول خود ون دام، استرس ناشي از بازي در فيلم‌ها، وي را به مصرف کوکائين معتاد کرد.وي در سال 1999 به خاطر رانندگي در حالت غير عادي از سوي پليس بازداشت شد. تلاش وي براي ترک اعتياد موفق نبود و در همان سال به بيماري اختلال دوقطبي مبتلا شد. اين شوک وي را مجبور به انتخاب روشي سخت کرد، ژان کلود ون دام بعد از مدتي کوتاه با ورزش و تمرينات سخت فيزيکي توانست اعتياد را شکست دهد، هرچند که نتوانست آثار مخرب آن را از چهره اش پاک کند.

فرانکي که اين روزها با بازي در دو فيلم "همه را بکش" و "کيک بوکسر 3" در کنار "رونالدينهو" بازيگر مشهور فوتبال، روزهاي تازه اي را در زندگي هنري اش آغاز کرده است.


 ساخت سريالي ديگر با عوامل «عاشقانه» 

 ايسنا:کارگردان «عاشقانه» پس از ساخت اين مجموعه، مجموعه جديدي با عنوان «دل» را در شبکه نمايش خانگي مي‌سازد.

اين کارگردان در صفحه شخصي‌اش در اينستاگرام از ساخت اين سريال با همان عوامل «عاشقانه» خبر داده است.

منوچهر هادي با اعلام اين خبر مطرح کرده است:به زودي اخبار جديد از سريال نمايش خانگي با عنوان «دل» از طريق تهيه‌کننده‌ محترم پروژه، آقاي ايرج محمدي که هم‌اکنون سريال تلويزيوني «پاهاي بيقرار» همکاري با ايشان را تجربه مي‌کند، به دستتان خواهد رسيد.


 «ميرطاهر مظلومي» زير تيغ جراحي 

 مهر:ميرطاهر مظلومي بازيگر سينما، تئاتر و تلويزيون به دليل شکستگي مهره کمر تحت عمل جراحي قرار گرفت و در حال حاضر به منزل منتقل شده است.

ميرطاهر مظلومي گفت:در شمال کشور بودم که به دليل زمين خوردن مهره اول کمرم شکست و با آمبولانس به تهران منتقل شدم تا تحت عمل جراحي قرار بگيرم.جراحي انجام شد و حالا به منزل منتقل شده ام.

وي اظهار کرد:خدا را شکر به لحاظ جسماني بهترم و مي توانم آرام آرام راه بروم.


 شبکه يک در انتظار «روزهاي بهتر» 

 آنا:با پايان يافتن مجموعه تلويزيوني «هاتف» به کارگرداني نعمت چگيني و کارگرداني داريوش ياري پخش چهار اپيزود شش قسمتي(24 قسمت) از مجموعه تلويزيوني «روزهاي بهتر» به تهيه‌کنندگي احمد زالي از جمعه 29 مهر آغاز مي شود. نخستين اپيزود، قصه"چادر گلدار" نام دارد که محسن يوسفي آن را کارگرداني کرده است و مينا جعفرزاده، رامين ناصر نصير، عليرضا استادي، سوگل طهماسبي ، مهتاج نجومي و... در آن ايفاي نقش کرده اند.

مجموعه «روزهاي بهتر» از شنبه تا جمعه هر شب ساعت 22:15 از اين شبکه روي آنتن مي رود.


 «مسعود کيميايي» مهمان تماشاخانه ايرانشهر  

 روابط عمومي:مسعود کيميايي کارگردان مطرح سينماي ايران مهمان ويژه تماشاخانه ايرانشهر شد و به تماشاي نمايش «دولت ضعيفه» به کارگرداني اصغر خليلي نشست.

نمايش «دولت ضعيفه» به کارگرداني اصغر خليلي که ساعت 19 در سالن استاد سمندريان مجموعه اجرا مي شود، ميزبان مسعود کيميايي کارگردان با سابقه و مطرح سينماي ايران بود.

در اين اثر نمايشي فرزين محدث، صبا کمالي، معصومه کريمي، محمدرضا کاظمي پور، محمد سياهپوش، آرمان آشتيان، ليلا حقاني، سميه صباغ، فاطمه ولي خاني، بهار راد، سپيده جعفري، شهلا رحيمي، راضيه اسدي، محمد صديق مهر، نيما اوليايي، حامد نظامي و بهزاد محسني به ايفاي نقش مي پردازند.


 ميز خبــــر 

 ستاره هاي سينما مهمان " پارک ساعي "

مهدي ساعي تهيه کننده برنامه "پارک ساعي" درخصوص اين برنامه اظهار داشت : "پارک ساعي" پارکي در راديو ايران است که ستاره هاي سينما مهمان آن مي شوند.

اين جمعه ساناز سماواتي به همراه شبنم قلي خاني ميهمان پارک ساعي است.

ساعي با بيان اينکه «پارک ساعي » توسط برگزيدگان فصل اول مسابقه "يک دو صدا" راديو ايران ساخته ميشود وتاکنون هنرمنداني مختلفي مهمان اين برنامه بودند ،تصريح کرد:پارک ساعي از بخش هاي مختلفي همچون"سبانامه" که درآن مهمانان ويژه برنامه بصورت طنزمعرفي ميشوند .«تا ما شدن» ،«ده چي» و «طناب » ،«همسفر» و «شيرين مثل کودکي »تشکيل شده است.

در اين برنامه ساناز سماواتى مي گويد: وقتى كسى كه در لاله زار لامپ مى فروشد، تصويربردار مى شود و آبليموفروش محل ،صدابردار و دختر خاله سرمايه گذار بازيگر، ما بايد هم بيكار باشيم و كمتر ديده بشويم.

«پارک ساعي » جمعه ها ساعت 19الي20 به تهيه کنندگي مهدي ساعي وبا اجراي سهند داداشي نسب عمران ازراديو ايران پخش ميشود.

سه فيلم جديد در سينماها

سخنگوي شوراي صنفي نمايش از اکران سه فيلم جديد «خفه گي» «شنل» و «آزاد به قيد شرط» خبر داد.غلامرضا فرجي، درباره آخرين مصوبات اين شورا به ايسکانيوز، گفت: قرارداد فيلم «ثبت با سند برابر است» به کارگرداني بهمن گودرزي در گروه سينمايي ماندانا به ثبت رسيد و اين فيلم پس «حقه‌باز دم‌دراز» اکران مي شود.

وي افزود: فيلم «خفه گي» ساخته فريدون جيراني نيز به جاي «نگار» به کارگرداني رامبد جوان روي پرده رفت. اين فيلم در گروه سينمايي زندگي اکران مي‌شود.

فرجي درباره آغاز اکران فيلم «شنل» هم، گفت: فيلم هاي «آزاد به قيد شرط» ساخته حسين شهابي و «شنل» به کارگرداني حسين کندري در گروه آزاد نمايش خود را آغاز كرده اند.

حضور 2 نويسنده و 1 تصويرگر از ايران در نمايشگاه کتاب بلگراد

موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران از حضور 2 نويسنده و يک تصويرگر برجسته کشورمان در نمايشگاه کتاب بلگراد خبرداد.شصت و دومين دوره نمايشگاه بين‌المللي کتاب بلگراد از 30 مهر تا 7 آبان برگزار مي‌شود.جمهوري اسلامي ايران در اين دوره از نمايشگاه در غرفه‌اي به مساحت 25 مترمربع حضور دارد. براساس هماهنگي‌هاي به عمل آمده محمد کشاورز و محمدرضا بايرامي دو نويسنده کشورمان که سال گذشته موفق به دريافت جايزه کتاب سال شدند به عنوان مهمان افتخاري در غرفه ايران حضور دارند. امير شعباني پورفومني تصويرگر و برنده جايزه نامي 2017 کره جنوبي نيز در غرفه ايران حضور مي‌يابد.

موسسه نمايشگاه‌هاي فرهنگي ايران در اين دوره از نمايشگاه بيش از 350 عنوان کتاب را در حوزه‌هاي کودک و نوجوان، ادبيات، شعر، ايران‌شناسي، هنر و دين را در معرض ديد عموم قرارمي‌دهد.

سال گذشته جمهوري اسلامي ايران به عنون مهمان ويژه در اين نمايشگاه شرکت کرده بود. معرفي صنعت نشر ايران به زبان صربي و انگليسي، معرفي نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران و دعوت از ناشران خارجي براي حضور در اين نمايشگاه، معرفي 101 نويسنده برتر کتاب کودک در قالب بروشور، معرفي کتاب‌هاي برتر حوزه کودک و نوجوان با همکاري انجمن نويسندگان کودک و نوجوان، معرفي طرح‌هاي حمايتي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، برنامه روز ايران و رونمايي کتاب از جمله برنامه‌هاي در نظر گرفته شده براي حضور ايران در اين دوره از نمايشگاه است.


 خبر هنري 

 تمديد مهلت فراخوان چهارمين جشنواره «نواي خرم»

دبيرخانه چهارمين جايزه و جشنواره همايون خرم «نواي خرم» مهلت ارسال آثار را تمديد کرد.دبيرخانه اين دوره از جشنواره اعلام کرد: به دليل استقبال و درخواست داوطلبان شرکت کننده در چهارمين دوره جايزه و جشنواره همايون خرم «نواي خرم» مهلت ثبت نام و ارسال آثار اين دوره از جشنواره تا پايان روز شنبه بيستم آبان ماه تمديد شد.

نظر به اينکه آثار ارسالي بايد مورد بازبيني دقيق هيات داوران قرار گرفته تا برگزيدگان مرحله نهايي مشخص شوند و همچنين محدوديت زماني و کثرت داوطلبين بديهي است اين مهلت به هيچ وجه تمديد نخواهد شد.

نوازندگان تمامي سازها، خوانندگان و همچنين گروه‌هاي موسيقي کودک و نوجوان داوطلب کمتر از 18 سال مي‌توانند با اجراي يکي از تصانيف و يا قطعات بي‌کلام استادان روح‌الله خالقي، مهدي خالدي، علي تجويدي، همايون خرّم‌، حبيب‌الله بديعي و پرويز ياحقي که به شکل رسمي عرضه شده، به صورت تک‌خواني، تک‌نوازي، هم‌خواني، هم‌نوازي و گروه‌نوازي در اين جشنواره شرکت کنند.

چهارمين جايزه و جشنواره همايون خرّم با هدف حفظ و گسترش فرهنگ اصيل و فاخر ايراني و همچنين ارتقاي نگرش هنري نسل جوان از طريق شناخت آثار اساتيد گذشته و تاثير گرفتن از نمونه‌ها و الگوهاي موجود در موسيقي ايراني به همت مؤسسه فرهنگي هنري «رادنوانديش» و خانواده استاد همايون خرّم، با همکاري دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي آذر ماه 1396 برگزار مي شود.

ساخت نمايش موزيکال «ماداگاسکار»

نمايش موزيکال انيميشن «ماداگاسکار» در سال آينده ميلادي به روي صحنه مي‌رود.

به گزارش ايسنا، «ديجيتال اسپاي» نوشت: انيميشن پرطرفدار «ماداگاسکار» که سال 2005 در سينماها اکران شد، تبديل به نمايشي موزيکال مي‌شود.

اين اثر اقتباسي از شانزدهم جولاي 2018 در لندن اجراي خود را آغاز مي‌کند و سپس در سراسر انگلستان تور برگزار مي‌کند.

«ماداگاسکار ـ يک ماجراجويي موزيکال» برگرفته از انيميشن سال 2005 کمپاني «دريم ورکس» است.

موضوع اين اثر فرار ناخواسته تعدادي از حيوانات باغ‌وحش نيويورک و سفر به جزيره ماداگاسکار است. «بن استيلر» کمدين مشهور آمريکايي، «جيدا پينکت اسميت»، «کريس راک» و «ديويد شويمر» گويندگان اصلي اين انيميشن بودند که ادامه آن در سال 2008 با نام« ماداگاسکار: فرار به آفريقا» ساخته و اکران شد.

«کرک جيمسن» کارگرداني اين نمايش را بر عهده دارد و اعلام کرده در کار جديدش از نيروهاي جوان بهره برده است.

روايتي از «زنده ياد زندان قصر» درباغ موزه قصر

نمايش «زنده ياد زندان قصر» در ساختمان شماره 2 باغ موزه قصر اجرا مي‌شود.اجراي نمايش «زنده ياد زندان قصر» به نويسندگي کهبد تاراج و با کارگرداني مهران خوش‌بين در باغ موزه قصر آغازشده است.اين نمايش به شيوه محيطي و در يکي از سلول‌هاي زندان قصر اجرا شده و در آن احمدرضا مقدسي، عرفان پورمحمدي، جواد واحدي، صادق‌مرادي و علي پناهي به ايفاي نقش مي‌پردازند.

نمايش «زنده ياد زندان قصر» نگاهي به زندگي اجتماعي چند زنداني بي ملاقاتي و فراموش شده است که در زندان قصر دوره حبس خود را سپري مي‌کنند.از ديگر عوامل نمايش مي‌توان به رضا بهرامي مشاور کارگردان، هومن جواهرکار و علي باقري گروه کارگرداني، کامياب پهلوان يلي موسيقي، شايان کياني طراح پوستر و به روشور و مهدي وزيريزدي عکاس و تيزر اشاره کرد.اين نمايش تا 15 آبان هر روز به غير از شنبه ها از ساعت 19 به مدت 45 دقيقه در ساختمان شماره 2 باغ موزه قصر واقع در انتهاي خيابان شهيد مطهري، بعد از تقاطع خيابان شريعتي، ميدان پليس اجرا مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پرشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي