جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5685


درخواست شوراي امنيت از بغداد و اربيل براي مذاکره فوري

وزير اطلاعات رژيم صهيونيستي:
آماده‌ اقدام نظامي عليه ايران هستيم


آمريکا آماده مقابله با موشک‌هاي کره شمالي است


خبر


دوچرخه سواري به مناسبت هفته تربيت بدني در شهرستان قدس


ديدار روساي جمهور روسيه و آلمان در کاخ کرملين


سرمقاله

بررسي نگاه نمايندگان مجلس در گزينش بازماندگان كابينه در گفتگو با داريوش قنبري؛
عليرغم محدوديت‌هاي موجود، احتمال اجماع مجلس در مورد وزراء


روسيه به اظهارات ضدسوري تيلرسون پاسخ داد


منصور هادي: ايران به دنبال تشکيل حزب‌الله جديد در يمن


تيلرسون: عراق در برابر نفوذ ايران ايستادگي کند


حکم بازداشت نواز شريف در پرونده اسناد پاناما


پارلمان کاتالونيا به جدايي از اسپانيا راي داد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


  درخواست شوراي امنيت از بغداد و اربيل براي مذاکره فوري 

 خبرگزاري فرانسه گزارش داد: شوراي امنيت سازمان ملل متحد از دولت عراق و اقليم کردستان خواست که هرچه سريعتر جدول زماني براي مذاکرات به منظور پايان دادن به بحران ناشي از برگزاري همه پرسي ماه گذشته (سپتامبر) در باره استقلال اين منطقه تعيين کنند.به گزارش ايرنا از خبرگزاري فرانسه، اين درخواست بالاترين نهاد سازمان ملل متحد پس از آن مطرح شد که بغداد، پيشنهاد اقليم کردستان را براي تعليق اجراي نتيجه اين همه پرسي و برگزاري مذاکره رد کرد.به گفته فرانسوا دلاتر سفير فرانسه در سازمان ملل متحد که رياست دوره اي شوراي امنيت را بر عهده دارد، اعضاي اين شورا يادآور شدند که دولت هاي فدرال و منطقه اي (اقليم کردستان) بايد براي تعامل و مشارکت در گفت وگو ابراز تمايل و آمادگي کنند.

وي پس از نشست غير علني شوراي امنيت به درخواست فرانسه و سوئد براي استماع گزارش يان کوبس نماينده سازمان ملل متحد در باره اين بحران گفت: ما از دو طرف مي خواهيم که در اسرع وقت جدول زماني براي برگزاري اين مذاکرات، تعيين کنند.وي افزود: اعضاي اين شورا، نگران افزايش تنش و گزارش ها در باره خشونت هستند و از هر دو طرف درخواست مي کنند از کاربرد زور خودداري کنند.


 وزير اطلاعات رژيم صهيونيستي:
  آماده‌ اقدام نظامي عليه ايران هستيم 

وزير اطلاعات رژيم صهيونيستي در اظهاراتي خصمانه با طرح ادعاهايي عليه کشورمان، گفت: اسرائيل آماده است تا براي جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي از گزينه نظامي استفاده کند.به گزارش ايسنا، به نقل از اسرائيل نشنال نيوز، يسرائيل کاتس وزير اطلاعات رژيم صهيونيستي در يک مصاحبه گفت که اسرائيل آماده است عليه ايران از گزينه نظامي استفاده کند تا مانع از دستيابي اين کشور به تسليحات هسته‌اي شود.وي در ادامه گفت: اسرائيل اميدوار است که تصميم رئيس‌جمهور ترامپ براي تاييد نکردن پايبندي ايران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به مذاکره مجدد بر سر اين توافق منجر شود. اسرائيل نيز آماده است تا از هر ابزار لازمي براي تضمين عدم دستيابي ايران به ظرفيت‌هاي هسته‌اي استفاده کند.اين مقام صهيونيستي در ادامه ادعاهاي خود گفت که اگر تلاش‌هاي بين‌المللي به رهبري رئيس‌جمهور آمريکا به توقف دستيابي ايران به ظرفيت‌هاي هسته‌اي کمک نکند، اسرائيل خود به صورت نظامي وارد عمل خواهد شد.


 آمريکا آماده مقابله با موشک‌هاي کره شمالي است 

 يکي از مقام‌هاي ارشد دولت آمريکا مدعي شده است، اين کشور از حمله اتمي از سوي کره شمالي نمي‌هراسد.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي استار، "گريس چويس"، سخنگوي اداره امور پاسيفيک و شرق آسيا در وزارت خارجه آمريکا در حالي اين مساله را مطرح کرد که آمريکا و کره شمالي در آستانه رقابت تسليحات اتمي قرار گرفته‌اند.

وي ادامه داد: ما اين مساله را مشخص کرده‌ايم که آمريکا توانايي بلامنازعي براي دفاع از خودش دارد. کره شمالي تهديد کننده و تضعيف کننده صلح و ثبات بين‌المللي است.

در مقابل معاون وزير خارجه کره شمالي بر اين مساله که پيونگ يانگ درصدد آزمايش بمب هيدروژني در پاسيفيک است، پاسخ داده است.


 خبر 

 ابراز تاسف سخنگوي وزارت خارجه از وقوع انفجار در اندونزي

بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت خارجه از وقوع انفجار در انونزي ابراز تاسف کرد.

به گزارش ايسنا، سخنگوي وزارت امور خارجه با ابراز تاسف از کشته و زخمي شدن دهها نفر در حادثه انفجار در اندونزي با دولت، مردم و خانواده بازماندگان اين واقعه ابراز همدردي کرد.

نيروي دريايي آمريکا مدعي کمک به يک قايق ماهيگيري ايراني شد

نيروي دريايي آمريکا با انتشار اطلاعيه‌اي مدعي شد که يک قايق ماهيگيري ايراني در نزديکي مجمع الجزاير يمن کمک کرده است.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري فرانسه فرماندهي نيروي دريايي آمريکا در بحرين از وقوع يک حمله دزدان دريايي به قايق ماهيگيري ايراني در نزديکي جزيره "سقطرا" در يمن خبر داد.

نيروي دريايي آمريکا با انتشار اطلاعيه‌اي اعلام کرد که نيروهاي اين کشور پس از درخواست کمک گارد ساحلي ايران به کمک به قايق ماهيگيري رفته و به سرنشينان آن غذا و آب داده و به سه تن از آنها که مجروح شده بودند کمک‌هاي پزشکي رسانده است.در ادامه اين اطلاعيه آمده است که فرماندهي نيروي دريايي آمريکا در بحرين با همکاري يک نيروي ويژه دريايي بين‌المللي که براي مقابله با دزدان دريايي در منطقه مستقر است به اين قايق ايراني کمک کرده است.

ده‌ها کمپاني دفاعي روسيه در ليست تحريم‌هاي جديد آمريکا

پس از آنکه وزارت خارجه آمريکا فهرستي از کمپاني هاي دفاعي و اطلاعاتي روسيه را به کنگره داد، حالا آمريکا درصدد تحقق دور جديدي از تحريم‌ها عليه مسکو است.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري راشاتودي، هيدر نائورت، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا گفت: رکس تيلرسون، وزير امور خارجه آمريکا به اين وزارتخانه مجوز داده تا خط مشي براي علني کردن افراد حقيقي يا حقوقي روسيه را براي اعمال تحريم‌ها ارائه کند. تيلرسون اين دستور کار را امضا کرده و حالا کنگره بايد درباره‌اش تصميم بگيرد. وزارت خارجه آمريکا در حال حاضر کنگره، سهام داران اصلي در صنايع و شرکا و متحدان آمريکا را درباره اين خط مشي مطلع کرده است.

توافق پيشمرگ‌ها و نيروهاي عراقي براي آتش‌بس

ائتلاف ضد داعش اعلام کرد که پيشمرگ‌هاي کرد و نيروهاي پليس فدرال عراق به توافقي براي آتش‌بس دست يافتند.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، ائتلاف ضد داعش از توقف درگيري‌ها ميان پيشمرگ‌هاي کرد و نيروهاي پليس فدرال عراق پس از حصول توافقي ميان آن دو خبر داد.

سخنگوي ائتلاف ضد داعش در بغداد اظهار داشت: اين توافق آتش‌بس شامل تمامي جبهه‌ها مي‌شود.

تنش‌ها ميان اربيل و بغداد در چند هفته اخير در پي برگزاري همه‌پرسي از سوي اقليم کردستان عراق افزايش يافت.


 دوچرخه سواري به مناسبت هفته تربيت بدني در شهرستان قدس 


 ديدار روساي جمهور روسيه و آلمان در کاخ کرملين 


 سرمقاله 

 بيست‌وسومين نمايشگاه مطبوعات و راه سخت رسانه‌ها؛

مطبوعات به خاطره‌ها مي‌پيوندند؟

زهرا کيان بخت

بيست و سومين نمايشگاه مطبوعات کشور بعد از برپايي افتتاحيه آن، از امروز به طور رسمي کار خود را آغاز مي‌کند. نمايشگاهي که شايد بسياري از ما، چندسالي است نسبت به برگزاري آن، توجه چنداني نشان نمي‌دهيم و برگزار شدن يا نشدن آن، ممکن است برايمان چندان تفاوتي نداشته باشد. تا همين يک دهه پيش، مطبوعات، بدون اغراق، بخشي از زندگي روزمره مردم به شمار مي‌رفتند و اين که هر کسي با توجه به سليقه سياسي و اجتماعي و علاقه‌مندي خود، اغلب يا همه شماره‌هاي يک نشريه را خريداري کرده و دنبال کند، امري کاملا متداول بود. در آن فضا، ارتباط قلبي مردم با دنياي مطبوعات به شکلي بود که وقتي موجي از توقيف مطبوعات به راه مي‌افتاد، افراد، به‌جد دچار اين نگراني و دغدغه‌خاطر مي‌شدند که مبادا، مُهر توقيف و ممنوعيت انتشار، بر پيشاني نشريه محبوب و موردعلاقه آنها هم خورده باشد. همين نگراني، نشانگر عمق دل‌سپردگي مردم به مطبوعات و گره‌خوردگي زندگي آنها با روزنامه‌ها و مجلات بود.

شايد ما خود نيز در زمره کساني بوده باشيم که حدود يک دهه پيش از اين، از توقيف نشريه دلخواهمان، دچار اندوه و از رفع توقيف آن، مسرور شده باشيم. همين اهميتي که مردم در آن زمان، به دلايل مختلف، براي مطبوعات قائل بودند، به خودي خود موجب مي‌شد افراد فعال در اين عرصه، يعني روزنامه‌نگاران و خبرنگاران، سردبيران و عکاسهاي خبري، جزء شاغلاني در جامعه به حساب بيايند که بسياري از آنها، از يک نوع محبوبيت و شناخته‌شدگي عمومي در بين مردم، برخوردار باشند. تا جايي که خبر احضار يک روزنامه‌نگار، سردبير و فعال رسانه‌اي به دادگاه، مي‌توانست بسياري از ما را بر آن دارد تا با کنجکاوي و نوعي تشويش خاطر، اخبار مربوط به آن فعال رسانه‌اي را دنبال کنيم.

در آن زمان، قطعا يکي از بارزترين وجوه توفيق و اهميت مطبوعات، در همين تعامل و توجه عمومي جامعه به کار و فعاليت آنها نهفته بود. چرا که مورد توجه عموم بودن، شاخصه‌اي است که هر رسانه‌اي، فارغ از حيطه فعاليتش، براي ادامه و استمرار حيات، به آن، سخت نيازمند است. لذا همين مسأله ايجاب مي‌کرد مطبوعات ما با نوعي دورانديشي، پيوسته درصدد اين باشند که مانع از ريزش و کاهش آمار علاقه‌مندان و مخاطبان‌شان گردند. اما آيا مطبوعات توانسته‌اند همچنان جايگاه خود را در شبانه‌روزهاي ما، به همان قوّت، حفظ کنند؟ در سالهاي اخير، با فراگير شدن استفاده از اينترنت و استفاده گسترده و به‌يک‌باره عموم مردم از گوشي‌هاي تلفن همراه و ديگر فناوريهاي دنياي جديد نظير تبلت‌ها، آي‌پدها و...، مطبوعات ما که همچنان به همان شيوه سنتي به راه خود ادامه مي‌دادند، هر روز بيشتر از پيش، از سوي همين ابزارهاي دنياي مدرن، غافلگير شدند. تا جايي که اين روزها، بسياري از مردم ما، به جاي پرداخت پول در ازاي نشريه‌هاي کاغذي و دنبال کردن مطالب آنها که به هر حال، با نوعي تأخير به انتشار مي‌رسد، ترجيح مي‌دهند با دنبال کردن چند کانال خبري و اطلاع‌رساني تلگرامي، در همان ساعت و زمان وقوع اتفاقات، آن هم بدون پرداخت هزينه، در جريان اخبار قرار گيرند. اين تحول و دگرگوني اجتماعي، در عمل موجب مي‌شود خيلي زود، بسياري از نشريات از گردونه خارج شوند، مگر اينکه در نوع عملکرد خود و نحوه فعاليت‌شان تغييراتي ايجاد کنند که متناسب با شرايط زمان حاضر باشد نه مطابق با وضعيت کشور در يک دهه پيش! 

بنابراين، به نظر مي‌رسد نشريات و به‌خصوص نشريات کاغذي در کشور ما براي برقرار ماندن، راه دشواري را پيش رو دارند. چرا که نشانه بزرگ برقراري و زنده بودن يک نشريه، بيش از اينکه انتشار هر روزه آن باشد، در قدرت آن براي جذب مخاطبان هر چه بيشتر، نهفته است.

مطبوعات و اهالي مطبوعات هم اگر مي‌خواهند در ميدان تاخت و تاز شبکه‌هاي اجتماعي و کانال‌هاي تلگرامي، به سرنوشت مشاغلي گرفتار نشوند که روزي روزگاري، رونق داشتند اما امروز، به دليل شرايط زماني، از دور فعاليت خارج شده‌اند، لازم است به‌روزسازي‌هايي را در نوع نگاه و رويکرد، جذابيت‌هاي محتوايي و خلاصه، مشتري‌مداري، در حرفه و عملکرد خود مدنظر قرار دهند.

zahrakianbakht@yahoo.com


 بررسي نگاه نمايندگان مجلس در گزينش بازماندگان كابينه در گفتگو با داريوش قنبري؛
  عليرغم محدوديت‌هاي موجود، احتمال اجماع مجلس در مورد وزراء 

 
اين روز‌ها نقل‌هاي مختلفي از گوشه و كنار جبهه اصلاحات مبني بر اقدامات دولت در انتخاب باقيماندگان كابينه شنيده مي‌شود. البته اين موضوع باز مي‌گردد به پس از پيروزي مجدد دولت تدبير واميد در انتخابات رياست جمهوري دوازدهم، و آنجا كه ليست كابينه اعلامي دولت آنچنان تامين كننده توقعات به خصوص از سوي اصلاح طلبان نبود. البته موضوع سهم خواهي از دولت مطرح نيست و اين شائبه در مورد سهميه گيري از كابينه نگاهي غلط به امور جاري است . اما واقعيت اين است كه انتظارها در گزينش و انتخاب افراد براي پست‌هاي شاخص فراتر از اين بود.

حساسيت نمايندگان نسبت به انتخاب وزير علوم

با اين اوصاف با انتخاب وزيرعلوم و وزير نيرو ليست كابينه بسته خواهد شد. اما حساسيت‌هاي كنوني برانتخاب وزيرعلوم موجب بروز تشتت آرا ميان صاحب نظران و سياسيون به ويژه درمجلس گرديده است. برخي نمايندگان نسبت به انتخاب روحاني براي تصدي پست وزارت علوم خرده گرفتند و آن را انتخاب مناسبي نداستند و اعلام كردند كه شخص معرفي شده نفر 21 ليست افراد واجد شرايط براي اين پست بوده است.

البته دكتر "منصور غلامي" در دوره اصلاحات نيز رياست دانشگاه بوعلي همدان را برعهده داشته، اما برخي نمايندگان وي را هم وزن وزارت علوم نمي‌پندارند.

نظرات مختلف فراکسيون اميد در مورد وزير پيشنهادي

درهمين رابطه بهرام پارسايي، سخنگوي فراکسيون اميد، درباره انتقادهايي که در جلسه با «غلامي» مطرح شده بود گفت: «بخشي از انتقادهايي که وجود دارد، نسبت به دولت است و نسبت به آقاي غلامي نيست. اينکه چرا دولت در حدي بوده که نفر بيست‌ويکم از فهرست خود را به مجلس معرفي کرده و اينکه دولت نتوانسته اولويت‌هاي خود را معرفي کند، از نقدهاي مطرح‌شده بود».

همچنين عملکرد منصور غلامي در دانشگاه همدان و اينکه چه کاري در آنجا انجام شده که توان بسط‌ دادن به مجموعه وزارت علوم و ساير دانشگاه‌ها را دارد، محور ديگري بود که به گفته پارسايي در جلسه مطرح شده است.

هرچند كه رئيس جمهور پس از بستن كابينه اعلام كرد كه دوست داشته از حضور چند وزير زن و برخي ديگر افراد استفاده كند ولي " نتوانسته"، اما اين سوال پيش مي‌آيد كه مگر امكان دارد كابينه‌اي در راستاي اهداف دولت حركت نكند و افرادي كه انتخاب مي‌شوند مسيري جدا از خواست دولت در پيش گيرند؟!

اين موضوع يكي از دغدغه‌هاي حاميان دولت بوده است كه معتقدند افراد حاضر با منويات دولت همخواني كامل ندارند. دكترداريوش قنبري فعال سياسي اصلاح طلب درگفتگو با آفرينش پيرامون اين موضوع معتقد است: رئيس جمهوري در انتخاب وزير علوم و به طور كلي كابينه آزادي كامل نداشته است. حتي در ليست كابينه جاي خالي وزيرعلوم بانام افرادي همچون دكتر خاكي قرار بود پر شود كه بعد ازآن بحث‌هايي همچون انصراف ايشان مطرح شد كه بنده مستقيماً اين موضوع را از دكترخاكي پرسيدم و ايشان اين مسئله را رد كردند.

محدوديتهاي دولت در انتخاب وزراء

به هرحال نمي‌توان اين محدوديت‌ها را كتمان كرد، اما وزارت علوم نبايد بي متولي باقي مي ماند. حال كه آقاي غلامي معرفي شده‌اند، برخي معتقدند كه ايشان هم راي با دولت نيست. اما قاعدتاً اين ادعا نمي‌تواند درست باشد، چرا كه ممكن است گزينه اصلي نبوده باشد اما مسلماً همخواني‌هاي لازم با تيم دولت را دارا هستند و اگر چنين نبود دو طرف حاضر به همكاري نمي‌شدند. هرچند كه اطلاع چنداني از توان مديريتي آقاي غلامي وجود ندارد و ايشان ازبرندهاي علمي كشور نيستند، اما در دوران اصلاحات نيز سابقه مديريت دانشگاهي داشته و در آن زمان همراه دولت اصلاحات بوده است و قاعدتاً امروز حامي دولت خواهد بود.ابهام موجود ديگر در فضاي سياسي كشور بحث سهم خواهي اصلاحات از دولت و تكيه برآراي انتخابات جهت برآوردن توقعات مي‌باشد. اين ابراز نارضايتي بعضاً ازسوي برخي نمايندگان فراكسيون اميد درمجلس علني مي شود اما دكتر قنبري دراين باره معتقد است، اصلاح طلبان هيچگاه از دولت سهم خواهي نكرده و نمي‌كنند.

تشخيص وضعيت کشور و حمايت از دولت

اين نماينده اصلاح طلب مجلس، حمايت جريان اصلاحات از روحاني را مرهون تشخيص اين جريان از تحولات و وضعيت كشور مي‌داند و معتقد است كه چه در سال 92 و چه در سال96 اصلاح طلبان با توجه به صلاح كشور اقدام به حمايت از دولت تدبير و اميد نمودند. در آن زمان كشور ما از حيث تماميت ارضي درخطر احتمال حمله جنگي قرار داشت و پرونده ما ذيل بندهفتم منشور سازمان ملل و ماده 41 قرار داشت كه اگر ما به ماده 42 مي رسيديم، حمله نظامي قطعي بود.

لذا در آن زمان جريان اصلاح طلبي به تشخيص صحيح از وضعيت كشور تصميم گرفت از دولت روحاني حمايت كند و هيچ برنامه و توقعي براي سهم خواهي از دولت و كابينه مطرح نبوده است. اصلاح طلبان به تدبير و اميد راي دادند تا كشور از مشكلات عبور كند.

البته نسبت كابينه انتقاداتي هم وجود دارد، چرا كه انتظار مي‌رفت حداقل چند وزير زن و يا از اهل تسنن در كابينه حضور پيدا مي‌كردند، چرا كه حمايت‌ها و حضور حاميان روحاني خود به خود اين مسئله را مي‌طلبيد، متاسفانه شاهد وقوع چنين امري نبوديم.

اما با تمام اين اوصاف اصلاح طلبان تاآخر حامي دولت خواهند بود، چرا كه نگاه اصلاحات به وضعيت كشور كاملا عميق و توام با درك شرايط مي‌باشد. براي ما صلاح كشور بر همه چيز اهميت دارد و اين گزاره‌هاي واهي كه اصلاحات را به سهم خواهي از دولت متهم مي‌كنند، كاملا غير منصفانه است.

درحال حاضر اغلب اعضاي كابينه ازمديران با سابقه كشورهستند كه سابقه مديريتي آنها كاملا دلايل انتخابشان را توجيه مي‌كند. اما درمورد آنچه كه به توقعات كلي حاميان دولت مربوط مي شد بايد گفت قدري كوتاهي صورت گرفته است كه آن هم از سوي طيف حاميان درك شد كه محدوديت‌هايي براي آقاي روحاني وجود داشته است.

اجماع احتمالي مجلس در مورد دو وزير پيشهادي

با تمام اين اوصاف، بايد درمورد آخرين وزاري كابينه به موضع گيري‌هاي مجلس توجه داشت. از قرار معلوم مجلس نسبت به صلاحيت و توانايي وزير نيرو به نتايج قانع كننده‌اي دست يافته و به نظر نمي‌رسد اختلاف سليقه چنداني در اين گزينه وجود داشته باشد. اما اهميت وزير علوم براي نمايندگان و جامعه علمي كشور بسيار حائز اهميت است. برهمين اساس گفته مي‌شود ائتلاف اميد درمجلس برسر گزينه وزير پيشنهادي دچار اختلاف است و برخي نمايندگان نسبت به اين گزينه انتقاد دارند. اما برخي نمايندگان نيز وي را انتخاب ايده‌آل تلقي نمي‌كنند، اما مخالفتي هم نداشته باشند.با اين حال بايد ديد مجلس با چنين وضعيت تشتت و اختلاف سلايق حاضر است به گزينه وزير علوم راي اعتماد بدهد يا خير. ولي اگرهم اين وزار به كابينه ملحق شوند بايد اين نكته را به دولت گوشزد كرد كه جداي از اعضاي كابينه، پست‌ها و مديريت‌هاي مياني تاثير گذار ديگري هم وجود دارد كه مي‌توان افراد شايسته و با مهارت را از ميان زنان و اهل تسنن براي اين مناصب در نظر گرفت.


 روسيه به اظهارات ضدسوري تيلرسون پاسخ داد 

 تلويزيوني روسيه24: روسيه به اظهارات رکس تيلرسون وزير خارجه آمريکا عليه سوريه و بشار اسد رئيس جمهوري اين کشور پاسخ داد و آن را بي مورد خواند.به گزارش ايرنا، وزير خارجه آمريکا در سخناني مداخله جويانه گفت: واشنگتن آينده‌اي براي بشار اسد در دولت آينده سوريه نمي‌بيند و حکمراني خاندان اسد در حال پايان يافتن است.

واسيلي نبنزيا نماينده دائمي روسيه در سازمان ملل در پاسخ به اين اظهارات مقام آمريکايي خاطرنشان کرد: به آمريکا توصيه مي کنيم براي تعيين سرنوشت بشار اسد رئيس جمهوري سوريه تلاش نکند.شبکه تلويزيوني روسيه 24 در پايگاه اينترنتي خود به نقل از نبنزيا نوشت: بيان چنين سخناني براي وزير خارجه يک کشور بي مورد است.


 منصور هادي: ايران به دنبال تشکيل حزب‌الله جديد در يمن 

البيان : رئيس‌جمهور مستعفي يمن مدعي شد که ايران به دنبال تاسيس حزب‌الله جديد در يمن است.به گزارش ايسنا به نقل از البيان، عبدربه منصور هادي، رئيس جمهور دولت مستعفي يمن در نشست هيات مشاوران که رياست آن‌را خودش به عهده داشت مدعي شد: ايران به دنبال تاسيس حزب‌الله جديد در يمن و مرزهاي عربستان است.

وي مدعي شد: ايران از انقلابيون يمن به عنوان ابزاري براي ايجاد ناامني و بي‌ثباتي در کشورهاي مجاور و به خصوص عربستان استفاده مي‌کند و جنگ ظالمانه‌اي که انقلابيون بر ما تحميل کردند به نفع ايران است.در اين نشست احمد بن دغر، نخست‌وزير دولت مستعفي يمن، عبدالملک مخلافي وزير امور خارجه دولت مستعفي يمن و ديگر مسوولان اين دولت حضور داشتند.


 تيلرسون: عراق در برابر نفوذ ايران ايستادگي کند 

 
ايسنا :وزير امور خارجه آمريکا با ادعاي نفوذ ايران در عراق گفت: اين دو کشور روابطي دارند که قرن‌هاست ادامه دارد و ما نمي‌خواهيم تمام اين ارتباط را از بين ببريم اما به عراقي‌ها مي‌گوييم که در برابر اين نفوذ ايستادگي کنيد. رکس تيلرسون وزير امور خارجه آمريکا در يک کنفرانس خبري در ژنو سوئيس در پاسخ به سوالي درباره آشتي در روابط عراق و عربستان و اينکه نخست وزير عراق، با اين حال راهي تهران شده است، گفت: به نظرم آقاي العبادي در اين رابطه حقيقتا اظهار نظر کرده است. من اظهارات وي را در سفرش به تهران خوانده‌ام. به نظرم ما بايد واقع‌گرا باشيم و اين موضوع را درک کنيم و تشخيص دهيم که عراق مرزي طولاني با ايران دارد. روابط ميان دو کشور قديمي است، براي چند دهه وجود نداشته، بلکه روابط آنها براي قرن‌ها وجود داشته است.


 حکم بازداشت نواز شريف در پرونده اسناد پاناما 

 دادگاه مبارزه با فساد پاکستان حکم بازداشت قابل تبديل به وثيقه نواز شريف، نخست‌وزير برکنار شده اين کشور را درخصوص دو پرونده مرتبط با افشاي اسناد پاناما صادر کرد. اين حکم پس از آن صادر شد که شريف در دادگاه رسيدگي به دو پرونده اختلاس حاضر نشد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسيا، از زمان مطرح شدن اتهامات شريف در پرونده‌هاي اختلاس، وي براي معالجه بيماري همسرش، کلثوم، در لندن مانده و براي حضور در دادگاه به پاکستان بازنگشته است.

در روز 8 سپتامبر، اداره حسابرسي ملي پاکستان (NAB)، در پي حکمي از جانب دادگاه عالي مبني بر عدم صلاحيت شريف پس از بازرسي‌هاي صورت گرفته در ادعاهاي فساد عليه خانواده او، سه پرونده را در دادگاه حسابرسي عليه اين نخست وزير برکنار شده و فرزندان و دامادش ثبت کرد.


 پارلمان کاتالونيا به جدايي از اسپانيا راي داد 

 پارلمان کاتالونيا به جدايي اين منطقه از اسپانيا راي داد.به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز، هواداران استقلال کاتالونيا اعلاميه جدايي اين منطقه از اسپانيا را به مجلس محلي ارائه کرده‌ بودند که اين مجلس درباره آن راي‌گيري کرد و به جدايي کاتالونيا از اسپانيا راي داد.

در همين حال ماريانو راخوي، نخست‌وزير اسپانيا هم از مجلس سناي اين کشور خواسته است تا از طرح برکناري دولت محلي کاتالونيا و اداره مستقيم اين منطقه توسط دولت مرکزي حمايت کند.انتظار مي‌رود نمايندگان مجلس سنا از اين طرح حمايت کنند.


 يك نكته از هزاران 

 متاسفانه طي سال‌هاي گذشته اقلام خوراكي و مصرفي مردم، تبديل به ابزار سودجويي برخي افراد گرديده كه تاوان آن بروز انواع بيماري‌هاي سخت مي‌باشد. امروز انواع و اقسام بيماري‌هاي خاص از جمله سرطان را در ميان اقشار جامعه مشاهده مي‌كنيم به طوري كه كمتر خانواده‌اي را مي‌توان يافت كه به طور مستقيم يا غيرمستقيم با بيماران سرطاني درارتباط نباشند.

واردات گوشت يخي فاسد، توزيع برنج آلوده، توليد آبليمو با كاه به جاي ليمو،توليد سوسيس و كالباس از فاسدترين اجزاي احشام، و امروز پرتقال‌هاي رنگ شده با اتيلن، تنها بخشي از ظلم‌هايي است كه به جامعه روا داشته‌اند.

بحث انتقاد از عملكرد و نظارت توسط نهادهاي مسئول برقوت خود باقي است، اما نكته اصلي اينجاست اخلاق و انسانيت گويا در اين شهر بزرگ گم شده است! وقتي ما حيات و سلامت زندگي ديگران را دستمايه‌اي براي كسب سود مالي قرار دهيم، ديگر توقعي از نهادهاي نظارتي نيست.


 ميز خبر 

 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار نخست‌وزير عراق:

رمز پيروزي‌هاي اخير عراق وحدت و حمايت از جوانان مؤمن و شجاع است

حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار آقاي حيدر العبادي نخست‌وزير عراق، وحدت اقوام مختلف و حمايت دولت اين کشور از نيروهاي مردمي و جوانان مؤمن و شجاع عراقي را رمز پيروزي‌هاي اخير در مقابل تروريست‌ها و حاميانشان خواندند.

حضرت آيت الله خامنه‌اي از اقدامات دولت عراق براي دفاع از حاکميت يکپارچه و تماميت ارضي اين کشور حمايت کردند، و عراق را کشوري تعيين‌کننده و مهم در جهان عرب خواندند.ايشان با حمايت از تلاشهاي دولت عراق براي توسعه روابط با کشورهاي همسايه و منطقه، تأکيد کردند: در عين حال بايد مراقب مکر امريکايي‌ها باشيد و هرگز به آنها اعتماد نکنيد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: آمريکايي‌ها خودشان داعش را به‌وجود آوردند اما اکنون که تروريست‌ها از دولت و مردم عراق شکست خورده‌اند، خود را با اين تحول مهم، همراه و هم‌جهت نشان مي‌دهند البته بدون ترديد هر وقت فرصت بيابند، دوباره به عراق ضربه خواهند زد.رهبر انقلاب اسلامي با حمايت از گسترش همه‌جانبه روابط تهران- بغداد در زمينه‌هاي مختلف، خطاب به آقاي حيدر العبادي افزودند: توجه ملت‌هاي منطقه به موفقيت‌هاي عراق، نتيجه زحمات و شجاعت‌هاي مردم عراق، شما و ديگر مسئولان عراقي است.

تصويب قطعنامه عليه برنامه موشکي ايران از سوي کنگره آمريکا

مجلس نمايندگان آمريکا قطعنامه اي را تحت عنوان "قانون اجرايي برنامه ي موشکي بالستيک ايران و تحريم هاي بين المللي " را با اکثريت آرا به تصويب رساند.به گزارش ايسنا به نقل از پايگاه خبري نشنال، مجلس نمايندگان کنگره آمريکا چهار قطعنامه را عليه ايران و حزب الله لبنان به تصويب رساند.اين قطعنامه با هدف متوقف ساختن برنامه موشکي بالستيک ايران به تصويب رسيده است. همچنين در قطعنامه‌هاي ديگر از اتحاديه اروپا خواسته شده است تا حزب الله لبنان را يک سازمان تروريستي بداند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

ادامه مطلب

نيروي وظيفه IAU درمورددسترسي به آموزش عالي، گزارش به روز

به روزکردن پيشرفت

IAU پيشرفت مهمي کرده است، به خصوص هنگام بررسي پيچيدگي اين مبحث، تغييرات کارمندي در IAU واين واقعيت که تمام کارانجام شده تا اينجا مبتني بر تنها دواجلاس نيروي وظيفه بوده است.

اولين اجلاس نيروي وظيفه درمورد دسترسي به آموزش عالي (پُرتو، 15 تا 16 سپتامبر2006)، بحث تحريک کننده زيادي رابه بار آوردکه درطول آن اعضاي نيروي کارآنچه را که در کشورهاي مربوط به خود انجام داده بودند به مشارکت گذاردند. همچنين تلاش ميشود که چگونه به بهترين وجه براي توسعه يک ديدگاه وسيع تر فوري از ساير تجربيات ملي ومؤسساتي پيگيري شود. اجلاس پُرتو تلاش کرد که يک پرسشنامه را براي ارسال به يک تعداد محدودي از متخصصين دريک تعداد کم اما نمايندگي نمونه کشورها نهايي کند. بسياري از اين متخصصين توسط اعضاي نيروي کار همراه چندنام پيشنهاد شده ديگرتوسط IAU شناخته شده هستند. موافقت شده بود که IAU اين بررسي را ازطريق تدارک برخي داده هاي اطلاعاتي بر پايه مقايسه اي ازمنابع رسمي تکميل کند، وشايد شناسايي کند که چه سازمان هاي ديگر پژوهشي که در سطح دسترسي تعهد مي کنند وجود دارند.

درنوامبر سال 2006 بيش از 80 پرسشنامه بررسي ارسال شده است. تا 31 ژانويه 2007، IAU 28 پاسخ مؤسساتي از 17کشور دريافت کرده است.

تدارک براي دومين اجلاس نيروي وظيفه (واشنگتنDC، 10 تا 11 فوريه 2007)، دومينگ گارو- استراس(Dominique-Garro-Strauss)، يک انترن درIAU ، يک گزارش مقدماتي کشور برپايه پاسخ هاي دريافت شده تا امروز را پيش نويس کرده است. او(خانم) بخش هايي از کشور را با آمارهايي از يونسکو و OECD تکميل کرده است. پس از مرور اطلاعات جمع آوري شده و ارائه آن، نيروي وظيفه تصميم گرفت که IAU بايد:

1- داده هاي اطلاعاتي را از سطوح / کشورهايي که قبلا خوب در بررسي پاسخ نداده اند جمع آوري کند( چين، روسيه وکشورهاي بيشتري درآفريقا)؛

2- برخي از داده هاي اطلاعاتي آماري به عنوان زمينه براي تمام کشورهايي که به پرسشنامه بررسي جواب داده اند را اصلاح کند؛

3- پيش نويس گزارش مربوط به موضوعات اصلي را به گونه اي که از نتايج بررسي پيدا شده است و بحث هاي نيروي وظيفه است سازماندهي مجدد نمايد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي