جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5685


نقش روابط اجتماعي بر درمان بيماري هاي مغزي و عصبي


آشنايي با منابع غذايي حاوي ويتامين اي


افسردگي و مرگ زودرس


خواب بهتر، ترس کمتر


خبر


خبرپزشكي


 نقش روابط اجتماعي بر درمان بيماري هاي مغزي و عصبي 

 
معمولا انواع امراض و مشکلات روحي و رواني وابسته به غذاهايي است که مصرف مي کنيم و يا محيطي است که در آن مشغول به کار مي باشيم و آنهايي که بيشتر با مردمان در تماس بوده وبا آنها به خوبي رفتار مي کنند کمتر دچار انواع مشکلات عصبي و مغزي مي شوند که مغز و اعصاب در رفتار نيکو آرامش خود را به دست آورده و در افکار نامناسب و رفتار نامتعادل از حالت طبيعي خارج مي شوند و براي درمان اغلب بيماري هاي مغزي و عصبي لازم است با مردم بيشتر در ارتباط بوده و از نيروي ديگران بيشتر بهره گيريم که رفتارهاي مناسب و دوست داشتني بهترين داروي درمان مشکلات عصبي و مغزي مي باشد و سالم ترين افراد اگر در محيط نامناسب قرار گيرند و با افراد بد خلق در تماس باشند روحيه مغزي و توانايي خود را از دست مي دهند.انواع غذاهاي پر انرژي مناطق گرم و آفتابي موجب افزايش انرژي افراد شده و توانايي روحي و جسمي آنها را افزايش مي دهند و آنهايي که داراي توانايي مغزي بيشتر مي باشند شادتر از افرادي هستند که دچار کمبود توان مغزي مي باشند و اشخاص مناطق سرد و کم انرژي و بين کوهها و آپارتمانها که کمتر از انواع انرژي بهره مي گيرند اغلب غمناک و ناتوان مي باشند و زندگي براي آنان لذت بخش نمي باشد و آنهايي که در بدن از لباسهاي قرمز و تيره ومشکي بهره مي گيرند از نيروي طبيعت بيشتر بهره گرفته و زيبايي هاي طبيعي را بهتر احساس مي کنند که اغلب تضادها خصومت ها و مبارزات در نقاط تاريک و کم انرژي رخ مي دهد و کم شدن نيروي طبيعي خود باعث به وجود آمدن مشکلات عصبي و رواني مي گردد. در اثر مصرف انواع غذاهاي پرانرژي از مناطق گرم و آفتابي و فعاليت و کوشش جسم و مغز مي توانيم نيروي خود را افزايش دهيم و از آن براي لذت بخش کردن زندگي براي خود و ديگران بهره گيريم و افرادي در کار خود بيشتر موفق مي شوند که بيشتر بتوانند به ديگران انرژي ارسال دارند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 آشنايي با منابع غذايي حاوي ويتامين اي 

 
از مزاياي ويتامين E براي بدنتان چه ميزان اطلاع داريد؟ اين ويتامين در تقويت سيستم ايمني بدن، مقابله با بيماري‌هاي قلبي، سرطان و بيماري‌هاي کبدي موثر است. از جمله منابع طبيعي حاوي اين ويتامين مي توانيم به گوجه فرنگي، دانه هاي روغني، پنير توفو، سبزيجات برگ سبز تيره و زيتون اشاره کنيم.

ترکيبات موجود در ويتامين E، آن را تبديل به يک آنتي‌اکسيدان ضروري براي کمک به افزايش سيستم ايمني بدن کرده است. اگر در رژيم غذايي‌تان به ميزان لازم و کافي ويتامين E دريافت کنيد شانس ابتلا به بيماري‌هاي قلبي، سرطان و بيماري‌هاي کبدي در شما به ميزان زيادي کاهش مي‌يابد. تحقيقات نشان مي‌دهد مصرف ويتامين E درصد ابتلا به بيماري آلزايمر را به طرز شگفت‌انگيزي پايين مي‌آورد. علاوه بر اين ويتامين E يک ماده ضروري براي سلامت پوست و چشم‌ها هم هست. شما مي‌توانيد ويتامين E را به صورت قرص‌هاي مکمل موجود در داروخانه‌ها تهيه کنيد، اما در واقع اين کار هيچ ضرورتي ندارد چون طبيعت منابع بسيار زياد طبيعي را براي عرضه اين ويتامين در اختيار ما قرار داده است. ميزان مصرف توصيه شده ويتامين E براي افراد بالغ روزانه 15 ميلي‌گرم است. در ادامه اين مطلب با خوراکي‌هايي آشنا مي‌شويد که سرشار از ويتامين E هستند و توصيه مي‌شود حتما از آن‌ها درون رژيم غذايي‌تان استفاده کنيد.

دانه‌هاي روغني

دانه‌هاي روغني به دليل اينکه مملو از ويتامينE هستند بسيار شناخته شده‌اند. بادام گل سر سبد اين دسته از خوراکي‌ها است اما تمامي دانه‌هاي روغني مي‌توانند يک تامين کننده خوب و مناسب براي دريافت ويتامين E لازم براي بدن‌تان باشند. يک فنجان بادام مي‌تواند حتي بيش از اندازه نياز روزانه شما به ويتامين E را تامين کند.

پنير توفو

پنير توفو که از بستن شير سويا تهيه مي‌شود يک منبع عالي براي مصرف ويتامين E است. علاوه بر اين توفو براي گياه‌خواران هم يک منبع مورد اطمينان جهت دريافت ويتامين E است. مي‌توانيد از توفو براي خوشمزه و يا طعم‌دار کردن غذاها و يا حتي تزئين بشقاب‌ غذاي‌تان هم استفاده کنيد. 100 گرم توفو حاوي بيش از 5 ميلي‌گرم ويتامين E است.

سبزيجات برگ سبز تيره

سبزيجات برگ سبز تيره يکي ديگر از منابع غذايي مفيد براي تامين ويتامين E هستند. اما متاسفانه بيشتر ما از اهميت اين دسته از سبزيجات مفيد غافل هستيم و به ميزان لازم از آن‌ها استفاده نمي‌کنيم. سعي کنيد حتما از اين سبزيجات مفيد درون بشقاب غذاي‌تان استفاده کنيد زيرا آن‌ها تقريبا 10 تا 15 درصد از نياز روزانه شما به اين ويتامين را تامين مي‌کنند. همچنين سبزيجات برگ سبز تيره حاوي مقدار زيادي از ساير ويتامين‌ها، مواد معدني و فيبر هستند. خبر خوب اينکه آن‌ها کالري زيادي ندارند.

زيتون

نگران نباشيد! اگر شما هم در رژيم غذايي‌تان از زيتون استفاده مي‌کنيد و مصرف آن را هيچ‌گاه فراموش نمي‌کنيد، مي‌توانيد خاطر جمع باشيد چون حتما بدين شکل ميزان لازم ويتامين E بدن‌تان را تامين مي‌کنيد. انواع زيتون حاوي مقدار زيادي اسيد‌هاي چرب مفيد براي سلامت قلب و سيستم گوارشي هستند. 100 گرم زيتون سبز حاوي 18 درصد ويتامين E است که براي سلامت بدن‌تان به آن نياز داريد.

گوجه‌فرنگي

گوجه‌فرنگي سرشار از موادي مغذي است که براي سلامت ما بسيار مفيد هستند. حتي اگر گوجه فرنگي خشک شده در آفتاب يا رب گوجه فرنگي هم مصرف کنيد باز هم مواد مفيد بسياري را دريافت خواهيد کرد. يک چهارم فنجان رب گوجه فرنگي حاوي تقريبا 3 ميلي‌گرم ويتامين E است و اين حجم يک‌پنجم ميزان ويتامين لازم در طول روز براي بدن است. گوجه فرنگي حاوي آنتي‌اکسيدان، منيزيم، پتاسيم و فسفر همراه با ويتامين A و ويتامين C است. سبزيجات خشک اغلب مردم فکر مي‌کنند فقط بايد از سبزيجات (گياهان) خشک شده براي طعم‌دار کردن غذاها استفاده کنند. اما در واقع اين سبزيجات حاوي انواع ويتامين‌ها و مواد معدني مفيد هستند.

براي مثال ويتامين A، E،B ، C و K همراه با مقدار قابل توجهي فسفر و آهن از جمله مواد مفيد موجود در اين سبزيجات هستند. سبزيجات خشک شده مثل جعفري، آويشن (پونه کوهي) و يا ريحان همگي مي‌توانند تا حدودي نياز شما به ويتامين E را تامين کنند


 افسردگي و مرگ زودرس 

 بررسي‌ها نشان مي‌دهد افسردگي خطر مرگ زودهنگام را افزايش مي‌دهد.به گزارش ايسنا، در اين بررسي تاييد شده مردان و زناني که حداقل يک نوبت در طول زندگي خود يک دوره‌ از اختلال افسردگي حاد را تجربه‌ کرده‌اند به طور چشمگير در معرض مرگ زودهنگام قرار دارند.

افسردگي يکي از گسترده‌ترين اختلال‌هاي رواني ميان افراد بزرگسال درآمريکاست.اختلال افسردگي حاد زماني اتفاق مي‌افتد که فرد پنج مورد يا تعداد بيشتري از علائمي همچون بي حوصله بودن، لذت نبردن از انجام کارهاي لذت بخش، کاهش يا افزايش غيرطبيعي وزن، بي خوابي يا پرخواري، کند شدن غيرعادي فعاليت بدني، احساس خستگي، احساس گناه يا بي‌ارزشي، نداشتن تمرکز يا فکر کردن به مرگ را براي مدت دو هفته داشته باشد.

در بررسي‌هاي موجود ارتباط بين افسردگي با افزايش خطر ابتلا به بيماري‌هاي قلبي – عروقي به خصوص در زنان مرتبط دانسته شده است و اکنون پزشکان به ارتباط بين اختلال افسردگي با افزايش چشمگير خطر مرگ زودهنگام براي زنان و مردان پي برده‌اند.به گزارش مديکال نيوز تودي، متخصصان آمريکايي و کانادايي اظهار داشتند: هرچند "انگ بيمار رواني" مرتبط با افسردگي در اغلب جوامع کاهش پيدا کرده و دسترسي افراد به روش‌هاي درماني بهتر شده اما ارتباط افسردگي با مرگ‌ومير همچنان مشاهده مي‌شود.


 خواب بهتر، ترس کمتر 

 محققان دريافتند که چگونه خواب شبانه مي‌تواند از افراد در برابر ترس محافظت کند.به گزارش ايسنا و به نقل از مديکال، نتايج تحقيقات جديد محققان آمريکايي نشان داده است که الگوي خواب با کيفيت بهتر مي‌تواند با کاهش فعاليت در ناحيه مغزي مرتبط با ترس همراه باشد.نتايج نشان مي‌دهد که کيفيت خواب ممکن است براي پيش‌بيني مستعد بودن ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) مفيد باشد.

اختلالات خواب معمولا با کيفيت پايين زندگي ارتباط دارند و اغلب با طيف وسيعي از مسائل رواني، از جمله افسردگي و اضطراب همراه هستند.

علاوه بر اين، شرايط ديگر مانند صرع هم منجر به بي‌خوابي مي‌شود و مطالعه ديگري نشان مي‌دهد که بين اختلالات خواب و اختلال ارتباط وجود دارد.اختلالات خواب در PTSD معمول است. نتايج نشان مي دهد که کيفيت خواب ممکن است در اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) هم نقش داشته باشد.خواب REM(خواب همراه با حرکات سريع چشم)، سطح نوراپينفرين(norepinephrine) در مغز را کاهش مي‌دهد و ممکن است حساسيت فرد به محرک‌هاي ترس را تعديل کند.

اين بررسي در مجله Neuroscience منتشر شده است.


 خبر 

 چه کساني بايد سنجش تراکم استخوان بدهند؟

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: افرادي که بيش از سه ماه داروي کورتن مصرف مي کنند، بايد از نظر پوکي استخوان مورد ارزيابي قرار گيرند.

دکتر محمدرضا مهاجري تهراني در گفت و گو با ايرنا، افزود:افرادي که دچار برخي از بيماري هاي غدد درون ريز مانند پرکاري غدد فوق کليه، پرکاري تيروئيد و لاغري شديد هستند هم بايد از نظر تراکم استخوان مورد سنجش قرار گيرند.پوکي استخوان بيماري مربوط به استخوان هاست. در اين بيماري اصطلاحا استخوان ها متخلخل مي شود. ساختار ميکروسکوپي استخوان ها به صورت لانه زنبوري است. منافذ و خانه هاي استخوان پوک بسيار بزرگ تر از استخوان سالم است. در اين حالت استخوان ها به تدريج جرم و چگالي خود را از دست مي دهند و بسيار حساس و شکننده مي شوند.متاسفانه اين بيماري هيچ علامت اوليه اي ندارد و زماني بروز مي کند که يکي از استخوان ها ( معمولا استخوان لگن و مچ) مي شکند؛ به همين دليل به آن بيماري خاموش گفته مي شود.وي ادامه داد: افرادي که داراي سابقه فاميلي پوکي استخوان يا سابقه شکستگي بر اثر اين بيماري نيز هستند بايد پيش از 65 سالگي، سنجش تراکم استخوان را انجام دهند تا در صورت ابتلا، اقدامات درماني لازم براي آنان انجام شود.عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران به زنان بالاي 65 سال و مردان بالاي 70 سال هم توصيه کرد که ارزيابي لازم براي پوکي استخوان را انجام دهند تا قبل از شکستگي ناشي از پوکي استخوان، اقدامات پيشگيرانه انجام شود.وي سن را مهم ترين عامل در بروز پوکي استخوان بيان کرد و گفت: هرچند سن را نمي شود متوقف کرد اما با اقدامات پيشگيرانه، مي توان از بروز اين بيماري جلوگيري کرد.فوق تخصص غدد و متابوليسم با بيان اينکه مصرف کلسيم از ابتلا به پوکي استخوان پيشگيري مي کند، افزود: با مصرف روزانه حداقل دو ليوان شير و يک فنجان ماست مي توان از پوکي استخوان جلوگيري کرد.

مهاجري، حداقل کلسيم مورد نياز روزانه هر فرد را بين 1000 تا هزار و 500 ميلي گرم اعلام کرد و افزود: هر ليوان شير بين 250 تا 300 ميلي گرم کلسيم دارد که با مصرف حداقل دو ليوان شير و يک فنجان ماست بخش عمده اي از کلسيم مورد نياز بدن تامين شده و تا حدود زيادي مي توان از بروز پوکي استخوان پيشگيري کرد.وي به کساني که اين مقدار لبنيات را مصرف نمي کنند، توصيه کرد که مکمل کلسيم استفاده کنند. هر قرص کلسيم حاوي حدود 500 ميلي گرم کلسيم است.مهاجري اظهار کرد: علاوه بر کليسم، ويتامين D و تحرک بدني در افزايش ذخيره سازي توده استخواني نقش عمده دارد و به همين دليل تحرک بدني کافي و مصرف روزانه ويتامين D به همراه استفاده مناسب کلسيم به مردم توصيه مي شود.مهاجري با اشاره به اينکه پوکي استخوان قابل درمان است، گفت: اگر اين بيماري خاموش، بموقع تشخيص داده شود حتي بعد از شکستگي هم مي توان اين بيماري را درمان کرد.وي اظهار کرد: خوشبختانه امروزه روش هاي درماني خوبي در دسترس مردم است و با اين روش هاي درماني، مي توان از شکستگي دوباره استخوان ها براثر اين بيماري جلوگيري کرد.

مهاجري به تاثير ورزش در پيشگيري از پوکي استخوان اشاره کرد و گفت: براساس مطالعه انجام شده، دانش آموزان با انجام ورزش هايي که به پا فشار مي آورد نسبت به ساير کودکان از تراکم استخواني بيشتري برخوردار هستند.


 خبرپزشكي 

 سخنگوي سازمان انتقال خون خبر داد؛

کاهش چشمگير هپاتيت در بين اهداکنندگان خون

سخنگوي سازمان انتقال خون ايران، به تشريح وضعيت بيماري هاي عفوني منتقله از خون در کشور پرداخت و از کاهش چشمگير هپاتيت در بين اهداکنندگان خون خبر داد.

به گزارش مهر، دکتر بشير حاجي بيگي گفت: طي 10 سال گذشته شيوع هپاتيت B در جامعه اهداکنندگان خون در سال 1386 از چهل و سه صدم درصد (43 مورد مثبت در 10 هزار نفر) در پايان سال 95 به کمتر از هشتاد و يک هزارم درصد (8 مورد مثبت در 10 هزار نفر) و در زمينه هپاتيت C از 12 صدم درصد با يک کاهش چشمگير به 32 هزارم درصد يعني 3 مورد مثبت به ازاي هر 10 هزار نفر تا پايان سال 95 رسيده است. اين در حالي است که شيوع هپاتيت B در جامعه عادي بيش از 2 درصد و در مورد هپاتيت C بين 5 /0 تا 7 /0 درصد است.وي ادامه داد: در حال حاضر ميزان شيوع هپاتيت B و C در جمعيت اهداکنندگان خون با فرهنگ سازي، آموزش و ارتقاء فرآيند هاي انتخاب اهداکننده و اجراي برنامه خودحذفي محرمانه و حذف خون جايگزين 10 برابر کمتر از جمعيت عمومي کشور است و در منطقه مديترانه شرقي و آسياي ميانه، کشور ما با برخورداري از بهترين شاخص هاي سلامت خون و کمترين ميزان شيوع عفونت هاي منتقله از خون از جمله هپاتيت B و C و با افزايش شاخص اهداکنندگان مستمر خون، استفاده از کيت هاي غربالگري استاندارد، بهره گيري از سيستم اتوماسيون، اجراي روش هاي بهينه توليد در مراکز انتقال خون سراسر کشور سرآمد اين کشورها است.

حاجي بيگي افزود: در جامعه عمومي کشور نزديک به يک و نيم ميليون فرد مبتلا به ويروس هپاتيت B مزمن و نزديک به 200 هزار نفر مبتلا به هپاتيت C مزمن هستند.

سخنگوي سازمان انتقال خون ايران، گفت: در سراسر جهان 400 ميليون نفر مبتلا به هپاتيت هاي ويروسي B و C هستند. طبق جديدترين آمار سازمان انتقال خون در ايران هپاتيت B در سال 1395 به 8 مورد از هر 10 هزار واحد اهداي خون جمع آوري شده و در مورد هپاتيت C اين آمار در هر 10 هزار واحد خون اهدايي جمع آوري شده به 3 مورد رسيده است.وي افزود: در آسيا کشورهاي ايران، ژاپن، کره جنوبي و سنگاپور، کشورهاي برتر در زمينه تضمين کيفيت و سلامت خون و فرآورده هاي آن هستند. در مورد HIV در طي 10 سال گذشته در اهداکنندگان خون در سراسر کشور 3 مورد در 100 هزار واحد خون اهدايي بوده است.

حاجي بيگي گفت: در حاضر با توجه به واکسيناسيون نوزادان بر عليه هپاتيت B در کشور، آمار هپاتيت B رو به کاهش است. اين شيب کاهشي، آرامش اطمينان بخشي را براي افراد مصرف کننده خون و فرآورده هاي آن در کشور به دنبال دارد.

وي در پايان افزود: خون هايي که از نظر هپاتيت و HIV در مراکز انتقال خون شناسايي مي شوند، از چرخه انتقال خون خارج مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي