جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5685


افشاگري درباره روند واگذاري پالايشگاه کرمانشاه


دور تازه مذاکرات نفتي ايران و روسيه


حرکت محرمانه اوپک براي خروج تدريجي از توافق نفتي


معادلات انرژي


ميز خبر


 افشاگري درباره روند واگذاري پالايشگاه کرمانشاه  

 
نماينده کرمانشاه ضمن توضيح درباره روند واگذاري پالايشگاه کرمانشاه و تمامي اتفاقات پشت پرده آن گفت: منتظر باشيد که بعد از شهرام جزايري و بابک زنجاني نفر سوم د.د خواهد بود.

به گزارش ايسنا، احمد صفري در نشست خبري در حاشيه جلسه علني مجلس با اشاره به روند واگذاري پالايشگاه کرمانشاه گفت: ما معتقد به اجراي اصل 44 هستيم اما روند قانوني در واگذاري پالايشگاه کرمانشاه به بخش خصوصي توسط سازمان خصوصي سازي در زمان دکتر طيب نيا مراعات نشد و باعث وارد شدن ضررهاي جبران‌ناپذيري به بيت المال و مردم کرمانشاه شد.

وي با اشاره به وضعيت پالايشگاه کرمانشاه گفت: اين پالايشگاه در مرکز شهرستان کرمانشاه با 92.5 هکتار زمين قرار دارد که 42 هکتار آن داراي کاربري مسکوني است. اين پالايشگاه با چنين مشخصاتي مورد ارزيابي کارشناسان براي قيمت گذاري قرار گرفته شد که آنها قيمت 150 هزار تا 200 هزار تومان را براي هر متر مربع تعيين کردند. حال اينکه اين کارشناسان هيچ اطلاع و آگاهي از وضعيت زمين‌هاي پالايشگاه نداشته و حتي از کارشناسان رسمي کرمانشاه نيز نظراتي را جويا نشدند.

صفري ادامه داد: سوال ما از اين کارشناسان اين است که زمين کدام نقطه از کشورمان متري 150 هزار تومان است: پالايشگاه کرمانشاه در مرکز اين استان است که قيمت زمين‌هاي آن حداقل بين 3.5 تا 4 ميليون برآورد مي شود.

نماينده کرمانشاه در عين حال گفت: قسمتي از زمين پالايشگاه وقفي است که بدون مجوز و هماهنگي با سازمان اوقاف به فروش رسيده که اکنون سازمان اوقاف نيز شاکي است.

وي يادآور شد: همزمان با واگذاري پالايشگاه کرمانشاه به بخش خصوصي قرار بود پالايشگاه آبادان نيز واگذار شود که به دليل هماهنگي مسئولان ارشد استان و نمايندگان اين اتفاق رخ نداد و دوباره دولتي شد. سوال ما اين است که چرا پالايشگاه با 300 تا 400 ميليارد ضرردهي واگذار شده است؟

اين عضو مجمع نمايندگان استان کرمانشاه با تاکيد بر اينکه پالايشگاه اين شهرستان تا سال 93 سودده بوده است، گفت: سوال ما اين است که چه اتفاقي افتاد که اين پالايشگاه از سال 93 تا 95 زيان ده محسوب شد؟ البته به نظر مي‌رسد با انتخاب مديرعامل جديد يعني آقاي ج از سال 93 استارت کار ورشکستگي زده شد تا اينکه در سال 95 اين پالايشگاه بدون نظارت و اطلاع سازمان‌هاي ذيربط به فرابورس واگذار شد، بعد از آن دوباره دو شرکت د.د و آ.د به صورت صوري مجوز گرفتند . قرار بود اگر هر کدام از اين دو شرکت بتواند مجوز بگيرد شرکت ديگر را دخيل کند که اين اتفاق نيفتد و در نهايت د.د سر آ.د را کلاه گذاشت.

مولفه هاي اصلي پالايشگاه کرمانشاه در واگذاري به بخش خصوصي

وي با طرح انتقادات تند عليه د.د مديرعامل پالايشگاه کرمانشاه گفت: داشتن 5 سال اهليت مديريت و خوشنام بودن از لحاظ مالي به عنوان مولفه‌هاي اصلي براي واگذاري است. اهليت مديريت يعني فردي که قرار است مديرعامل پالايشگاهي شود بايد سابقه کار در وزارت نفت داشته و يا به نوعي مرتبط با اين حوزه کار کرده باشد ولي ايشان نه فقط سابقه کار در حوزه نفت را ندارد که خوشنام مالي نيز نيست؛ به طوري که براساس اطلاع ما و استعلام از بانک ايشان از بانک تجارت کيش تا بانک ملت کرمانشاه بيش از هزار ميليارد تومان بدهي و اقساط معوقه دارد.

صفري يادآور شد: پالايشگاه کرمانشاه در سال 93 براي رد ديون به 9 بانک دولتي به قيمت 1100 ميليارد تومان واگذار شد. سوال اين است که چه اتفاقي افتاد که در سال 95 با تورم سالانه حداقغل 10 تا 15 درصد اين پالايشگاه با 210 ميليارد تومان آن هم با شرايط پرداخت ده ساله يعني با دو سال تنفس و بعد پرداخت بدهي در طول 8 سال آن هم اقساط شش ماهه واگذار شد. آنهم در شرايطي که اين پالايشگاه ماهي يک ميليارد تومان حلّال مي فروشد.وي گفت: يکي از شرايط واگذاري پالايشگاه توسعه از لحاظ نيروي انساني، توليد، به روز رساني دستگاه‌هاي اوليه و توليد فرآورده هاي جديد است که تاکنون از نظر توسعه انساني 8 نفر از پرسنل رسمي و ايثارگر با سابقه بيش از 20 تا 32 سال را اخراج کرده‌اند کساني که در پست هايي همچون حراست، روابط عمومي، کارگاه مکانيکي و آزمايشگاه مسئوليت داشته و همه ايثارگر بودند.

اين عضو کميسيون انرژي اظهار کرد: در محوطه پالايشگاه سه تا چهار انبار وجود دارد که فقط يک انبار حدود 13 هزار قلم جنس در آن ذخيره شده است. از طرف ديگر اين پالايشگاه حدود 40 باب مسکوني 160 متري دارد که به طور کلي ارزش اين خانه‌ها و تمام مجموعه هاي خدماتي، ورزشي و رفاهي آن 30 ميليارد قيمت گذاري شده که ارزش آن بيشتر است.

صفري معتقد است که اتفاقات رخ داده و پشت پرده واگذاري پالايشگاه کرمانشاه ناشي از لابي‌گري رئيس سازمان خصوصي سازي و کارشناسان مربوطه است. ما در اينباره مستنداتي داريم و معتقديم در اين راه دلال بازي شده است.

وي گفت که در زمان وزارت طيب نيا تمامي اين موارد ذکر شد و حتي گفته شد که مجمع نمايندگان کرمانشاه با خصوصي سازي و فردي که به آن واگذار شده مشکلي ندارد بلکه مشکل در نحوه واگذاري است.سفري افزود: در همان زمان به آقاي طيب نيا گفتم که افرادي همچون بابک زنجاني و شهرام جزايري مادرزاد اختلاسگر و داراي فساد مالي نبودند. ما با رانت افراد بدبخت و ساده لوح را پيدا مي‌کنيم و آنها را تبديل به مفسده مالي مي کنيم. حتي به آقاي طيب‌نيا گفتم نفر سوم د.د خواهد بود چون بدون پشتوانه مالي بنگاه اقتصادي به او واگذار شده که روند آن معلوم نيست.

اين عضو مجمع نمايندگان کرمانشاه تاکيد کرد: نمايندگان کرمانشاه از ابتدا نسبت به اين واگذاري اعتراض کردند و حتي موضوع را از طريق کميسيون انرژي در قالب تحقيق و تفحص پيگيري کردند که در همان زمان راي آورد. بعد لابي صورت گرفت که اين موضوع بايد در کميسيون اقتصادي مطرح شود که خوشبختانه اعضاي اين کميسيون نيز راي مثبت به اين تفحص داده و در نهايت در صحن علني نيز نمايندگان با اين تحقيق و تفحص موافقت کرده و اکنون در دستور کار کميسيون اقتصادي است.

وي درباره اقدامات وزير فعلي کميسيون اقتصاد گفت: آقاي کرباسيان نسبت به اين موضوع حساس شده و وزير نفت نيز درجريان است. وزير صنعت نيز موضوع را پيگيري مي‌کند ولي ما نمايندگان کرمانشاه مصر هستيم که بايد پالايشگاه کرمانشاه دولتي شده و يا بعد از قيمت گذاري به صورت کارشناسي به بخش خصوصي واگذار شود. ما اجازه نمي‌دهيم بيت المال زيرپا گذاشته شود. حتي در صورت لزوم از ماده 236 براي ارجاع تخلفات به قوه قضائيه استفاده مي‌کنيم.


 دور تازه مذاکرات نفتي ايران و روسيه  

 همزمان با سفر ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه به تهران، دور تازه مذاکرات شرکت‌هاي نفتي روسيه با مديران نفتي ايران آغاز شد.به گزارش شانا، شرکت‌هاي روس که پس از اجراي برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) علاقه‌مندي خود را براي سرمايه گذاري در پروژه‌هاي نفتي ايران اعلام کرده بودند تاکنون چند تفاهم‌نامه با شرکت ملي نفت ايران امضا کرده‌اند و در اين زمينه رکوردار هستند.

شرکت لوک اويل براي ميدان‌هاي نفتي آب تيمور و منصوري، زاروبژنفت براي آبان و پايدار غرب، تات نفت براي ميدان دهلران، گازپروم نفت براي چشمه خوش و چنگوله از جمله اين تفاهم‌نامه‌ها هستند. مديران گازپروم، روس نفت و زاروبژنفت هم اکنون براي مذاکرات نفتي در تهران حضور دارند.

روسيه همواره از ايران به عنوان يک شريک راهبردي در خاورميانه نام مي‌برد و کارشناسان روس معتقدند بازار ايران تقاضاي زيادي براي توليدات روسيه از جمله در تجهيزات حمل و نقل، چوب و فلز وجود دارد، افزون بر اين ايران، راه ورود بسياري از کالاهاي مهم به روسيه است.

ارزش مبادلات دوجانبه ايران و روسيه در سال گذشته 2,2 ميليارد دلار رسيد که بيشتر آن شامل صادرات ماشين‌آلات، تجهيزات، بخش حمل و نقل، مواد غذايي و فلزات روسيه به ايران بوده است. سهم نفت از ارزش مبادلات تجاري ايران و روسيه بسيار اندک است و به نظر مي رسد نوع، عمق و سطح روابط و همکاري اقتصادي، نفت و گاز ايران و روسيه هيچ تناسبي با نوع، عمق روابط سياسي و راهبردي دو کشور ندارد.

رئيس جمهوري روسيه براي شرکت در نشست سه جانبه ايران، روسيه و آذربايجان به تهران سفر مي‌کند، نخستين نشست سه جانبه اين سه کشور در اوت 2016 در باکو برگزار شد. در اين نشست روساي جمهوري ايران، روسيه و آذربايجان در مورد همکاري مشترک در زمينه اقتصادي، امنيت منطقه و ايجاد کريدور حمل و نقل شمال جنوب به گفت‌وگو پرداختند.


 حرکت محرمانه اوپک براي خروج تدريجي از توافق نفتي 

 به گفته منابع آگاه، در حالي که اوپک درباره تمديد توافق کاهش توليد نفت تا پايان سال 2018 مذاکره مي‌کند، بي سر و صدا کار روي يک استراتژي خروج را آغاز کرده تا سرمايه‌گذاران را مطمئن کند پس از پايان مدت اين پيمان، بازار يکباره با عرضه بالا لبريز نخواهد شد.

به گزارش ايسنا، اين طرح که هنوز در مرحله مقدماتي قرار دارد، مکمل توافق کاهش توليد است و براي بهبود تاثير آن در سال 2018 طراحي شده‌ است. اين سازمان احتمالا در ديداري که 30 نوامبر در وين خواهد داشت درباره اين طرح مذاکره خواهد کرد، اما استراتژي کامل احتمالا تا اواخر سال ميلادي آينده رونمايي نخواهد شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، طرح خروج از توافق کاهش توليد، مشابه استراتژي‌هاي طراحي شده از سوي بانک مرکزي آمريکا و ساير بانک‌هاي مرکزي خواهد بود که در صدد هستند به سياست فوق تسهيل پولي خود خاتمه دهند و در عين حال سرمايه گذاران بازارهاي جهاني را مطمئن سازند که دچار شوک ناگهاني نخواهند شد.بدون خروج تدريجي اوپک و متحدانش ممکن است يک شبه 1.8 ميليون بشکه توليد روزانه که معادل تقاضاي فرانسه است را به بازار بازگردانند. اين حرکت نشان مي‌دهد فاصله ميان عرضه و تقاضا حتي پس از اجراي کم‌سابقه کاهش توليد اوپک و متحدانش تا چه حد ظريف مانده است.

با وجود نشانه‌هايي از بهبود بازار، معامله گران همچنان نسبت به سياست توليد اختياري که ريزش قيمت‌هاي نفت در سال 2014 را به دنبال داشت، نگران هستند. زماني که اوپک با تمديد 9 ماهه توافق کاهش توليد خود در ماه مه موافقت کرد، نفت به دليل اينکه يک استراتژي خروج واضح وجود نداشت، ريزش پيدا کرد.اوپک در گذشته به دوره‌هاي کاهش توليد با کم کردن پايبندي پايان داده و در واقع، به اهداف خود خيانت کرده است. اما اين بار مقامات اين سازمان مايل هستند نيات خود را به بازارهاي ملتهب به شکل واضحي مخابره کند.عربستان سعودي که به همراه روسيه توافق کاهش توليد را رهبري کرده، مکررا تلاش کرده‌اند که نگراني‌ها نسبت به لبريز شدن بازار از عرضه بيشتر را تخفيف دهند.اوپک و متحدانش که به اتفاق بيش از نيمي از توليد جهان را کنترل مي‌کنند، هفته گذشته قوي‌ترين نشانه از تمديد توافق کاهش توليد تا پايان سال 2018 را مخابره کردند.

اين سازمان و متحدانش در ابتدا قصد داشتند توليدشان را از ابتداي ژانويه به مدت شش ماه محدود کنند، اما اشباع عرضه که باعث ريزش قيمت ها در سه سال گذشته شده است، بسيار کندتر از حد انتظار کاهش داشت. پيش‌بيني‌هاي داخلي اوپک نشان مي‌دهد که مازاد ذخاير سوخت در سه ماهه سوم سال آينده برطرف خواهند شد.


 معادلات انرژي 

 سود و صرفه 37 ميليارد دلاري سي ان جي براي ايران

مديرکل اقتصادي و جذب سرمايه گذاري معاونت امور بين الملل وزارت نفت گفت: ايران با هدف جايگزيني سوخت پاک و با سرمايه گذاري سه ميليارد دلار توانسته است بيش از 37 ميليارد دلار در سوخت مايع به ويژه بنزين صرفه جويي کند.

به گزارش شانا، سيدمسعود هاشميان با بيان مطلب بالا، افزود: اين بزرگترين دستاوردي بوده است که ايران از ابتداي راه اندازي صنعت سي ان جي، در زمينه بهينه سازي مصرف سوخت کسب کرده است.وي با اشاره به اينکه هفتمين همايش انگوا (کشورهاي داراي خودروهاي سي ان جي سوز آسيا و اقيانوسيه) نهم تا يازدهم آبان در ايران برگزار مي شود، ادامه داد: در همايش‌هاي قبلي، کشورها سعي کرده اند که مزيت‌هاي خود در صنعت سي ان جي را به نمايش بگذارند.

به گفته وي ايران دومين کشور بعد از چين از لحاظ تعداد خودروي سي ان جي سوز و دومين کشور بعد از آلمان است که موتور پايه گازسوز دارد.هاشميان با بيان اينکه دولت از 12 سال پيش در برنامه چهارم و پنجم توسعه، جايگزيني سوخت سي ان جي را در دستور کار وزارت نفت و سازمان بهينه سازي قرار داده است، اظهار کرد: خوشبختانه از اين بابت پيشرفت هاي خوبي حاصل شده است.مديرکل اقتصادي و جذب سرمايه معاونت امور بين الملل وزارت نفت با اشاره به اينکه هدف ما از برگزاري انگواي هفتم در ايران اين است که از ظرفيت‌هاي اين همايش استفاده کنيم، تصريح کرد: بايد از مجموعه کشورهاي شرکت کننده، مشتري‌هايي به منظور جذب سرمايه و ايجاد موقعيت صادراتي بيابيم.

به گفته وي هم اکنون صنعت سي ان جي به صنعت پايه کشور بدل شده است؛ بنابراين بايد تلاش کنيم که اين موقعيت به ظرفيتي براي صادرات تبديل شود.

هاشميان با اشاره به افزايش مصرف بنزين کشور در ماههاي اخير، تاکيد کرد: اين يک زنگ خطر و هشدار است به اين معنا که ما منابع گران خود را به راحتي مي سوزانيم و از منابع ارزان مان به راحتي چشم پوشي مي کنيم.

رئيس کميسيون انرژي مجلس:

14 استان داراي نفت و گازها حق آلايندگي مي گيرند

رئيس کميسيون انرژي مجلس گفت: در 14 استان داراي نفت و گاز تصميم گرفتيم تا دو درصد سهم آلايندگي به سه درصد افزايش يابد و امروز اين موضوع به شکل قانون درآمده است.به گزارش مهر، فريدون حسنوند در نشست تخصصي اعضاي کميسيون انرژي با مسئولان پالايشگاه آبادان گفت: چند سال پيش که نماينده مجمع نمايندگان خوزستان بودم در جلسه اي با حضور رئيس جمهور وقت، بحث شهر آبادان به ميان آمد و بنده گفتم به محل احداث پالايشگاه آبادان آن هم درست در نقطه صفر مرزي دقت کنيد اين نقطه انتخابي که به طور قطع با کار کارشناسي انجام شده قابل توجه است به هر حال به جز نفتي که در اين منطقه تامين مي شود و نزديکي و دسترسي آسان به آبهاي آزاد و ساير موارد، در تقسيم بندي بلوک شرق و غرب آن زمان بايستي يک نماد از اقتدار و امنيت نشان داده مي شد که آن نماد پالايشگاه آبادان بود. وي تصريح کرد: ما هنوز در تهديد و تحريم به سر مي بريم اگر امروز به فاز 2 و چهار پالايشگاه آبادان و شروع به ساخت پالايشگاه خوزستان کمک نکنيم به طور قطع خطراتي در پيش روي ما خواهد بود. رئيس کميسيون انرژي مجلس گفت: اگر تهديدها و تحريم ها به سمتي رود که واردات نباشد و دو اتفاق عمدي و يا غير عمدي در پالايشگاههاي کشور رخ دهد آن وقت است که ضرورت اجراي فاز 2 و 4 در پالايشگاه آبادان و پالايشگاه خوزستان را خواهيم فهميد.

معاون وزير نفت مطرح کرد :

ظرفيت مطلوب ايران و آلمان براي گسترش همکاري در بخش انرژي

معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت، با اشاره به ظرفيت مطلوب ايران و آلمان براي گسترش همکاري در بخش انرژي گفت: تسهيل روابط بانکي مي تواند زمينه ساز گسترش همکاري‌ها باشد.

به گزارش شانا، اميرحسين زماني نيا در نخستين کميته انرژي ايران و آلمان به سابقه طولاني همکاري 2 کشور در بخش اقتصادي اشاره و اظهار کرد: توانايي‎ هاي 2 کشور براي گسترش همکاري در اين بخش زياد است.

وي حجم مبادلات تجاري ايران و آلمان را حدود سه ميليارد دلار عنوان کرد و افزود: اين حجم مبادلات در مقايسه با ظرفيت همکاري ايرن و آلمان بسيار ناچيز است و اميدواريم با مذاکرات انجام شده حجم مبادلات با انعقاد قراردادهاي جديد افزايش پيدا کند.

ضرورت گسترش روابط ايران و آلمان در بخش انرژي

سفير آلمان بر گسترش روابط ايران و آلمان در بخش انرژي تاکيد کرد و گفت: آلمان براي به ثمر رسيدن برجام تلاش‌هاي زيادي کرده است.ميکائيل کلور- برشتولد، در نخستين کميته انرژي ايران و آلمان برگزاري اين کميته را مصداق توسعه روابط 2 کشور دانست و يادآور شد: ساخت نيروگاه خورشيدي در همدان از نمونه‌هاي مثبت توافق‌نامه برجام در ايران است.سفير آلمان با بيان اين که زمينه‌هاي خوبي در ايران و آلمان در بحث انرژي‌هاي تجديدپذير وجود دارد، تصريح کرد: ايران يکي از کشورهاي توليد کننده آلاينده در جهان است و متعهد شده است انرژي‌هاي تجديد پذير را در ايران توسعه دهد.برشتولد، به رشد شتابان جهان در بخش انرژي‌هاي تجديد پذير اشاره کرد و با بيان اين که آلمان يکي از پيشتازان در اين بخش است، تصريح کرد: سهم انرژي‌هاي تجديد پذير در توليد برق آلمان هم اکنون به يک سوم رسيده است.

ايران کشوري جذاب براي سرمايه گذاران است

معاون مديرکل وزير اقتصاد و انرژي آلمان گفت: ذخاير غني نفت و گاز در کنار نيروي ماهر و تحصيلکرده، ايران را به کشوري جذاب براي سرمايه گذاران خارجي تبديل کرده است.ارسلا بوراک در نخستين کميته انرژي ايران و آلمان افزايش بهره وري و انرژي‌هاي تجديدپذير را 2 موضوع اصلي نخستين کميته انرژي ايران و آلمان عنوان کرد و افزود: اميدواريم با بررسي راه‌هاي گسترش همکاري به درک مشترک براي توسعه روابط در بخش انرژي برسيم.

معاون مديرکل وزير اقتصاد و انرژي آلمان ابراز اميدواري کرد که تا پايان امروز نقشه راه همکاري 2 کشور در بخش انرژي تدوين شود.


 ميز خبر  

 ذخاير عظيم بلوک اناران مورد توجه وزارت نفت

با توجه به ارائه نتايج مطالعات شرکت‎هاي گازپروم‎نفت، دي‎ان‎او و شرکت ملي نفت تايلند درباره ميدان چنگوله به شرکت ملي نفت ايران و جمع‎بندي نتايج اين مطالعات در کميته شوراي مخازن اين شرکت، به نظر مي‎رسد تکليف توسعه اين ميدان در آينده‎اي نزديک روشن شود.به گزارش شرکت ملي نفت ايران، نتيجه ارزيابي مشاوران مديريت مخازن از طرح‌هاي مطالعاتي توسعه ميدان چنگوله که از سوي سه شرکت روس، نروژي و تايلندي ارائه شده است به زودي اعلام مي شود. در اين ميان، به دنبال تعيين تکليف توسعه فاز بعدي ميدان مشترک آذر در آينده‎اي نزديک، با هدف ارزيابي قطعي مشترک بودن ديگر ميدان‌هاي بلوک اناران (چنگوله و تيماب) با ميدان آذر، حفر يک چاه تحديدي در دستور کار قرار دارد که پيش‎بيني مي‎شود حفاري آن به کنسرسيوم توسعه‎دهنده آذر واگذار شود.

در امتداد مرز ايران و عراق، در دماغه کوه‎هاي زاگرس و در قسمت جنوب غربي استان ايلام بين دو شهر مهران و دهلران، مجموعه اي از ميدان هاي نفتي واقع شده که چند ميليارد بشکه ذخيره نفت درجا دارد. ادامه ميدان هاي نفتي آذر، چنگوله و تيماب در بلوک اناران، در آن سوي مرز در کشور همسايه عراق، به نام «البدره» شناخته مي‌شود.

تا چند سال تصور بر اين بود که از ميان ميدان‌هاي واقع در بلوک اناران تنها مخزن آذر با مخزن البدره مشترک است و مخزن چنگوله مخزني مستقل است، از اين رو، شرکت ملي نفت ايران بر آن شد که توسعه ميدان چنگوله را از اولويت خارج کند تا اينکه نتايج تعبير و تفسير داده هاي حاصل از عمليات لرزه نگاري از سوي مديريت اکتشاف شرکت ملي نفت ايران در سال 1394 نشان داد که مخزن چنگوله هم با مخزن ميدان آذر و ميدان البدره ارتباط ساختماني دارد، از اين رو، طرح توسعه ميدان چنگوله نيز به عنوان ميداني مشترک دوباره در دستور کار قرار گرفت.

در خردادماه سال گذشته (1395) نيز موضوع تسويه حساب با پيمانکار طرح توسعه ميدان چنگوله پيگيري شد تا ضمن تعيين تکليف جزئيات، توسعه اين ميدان در چارچوب الگوي جديد قراردادهاي نفتي به يک مشارکت ايراني و خارجي واگذار شود که در اين راستا چند شرکت اروپايي و آسيايي براي توسعه و سرمايه‌گذاري در اين ميدان نفتي، آمادگي خود را اعلام کرده‌اند که از ميان آنها شرکت‌هاي گازپروم نِفت روسيه، شرکت دي‎ان‎او نروژ و شرکت‎ ملي نفت تايلند (PTTEP)، نتيجه مطالعات خود را چندي پيش به شرکت ملي نفت ايران ارائه کردند؛ از اين رو پيش‌بيني مي‌شود که امضاي قرارداد و در ادامه آغاز عمليات اجرايي طرح توسعه ميدان چنگوله در سال جاري کليد بخورد.

صادرات نفت ايران به چين 59 درصد بيشتر شد

ميزان صادرات نفت ايران به چين در ماه گذشته ميلادي با 59 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 3.22 ميليون تن، معادل 784 هزار و 60 بشکه در روز رسيد.

به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، روسيه در ماه سپتامبر براي هفتمين ماه متوالي جايگاه خود به عنوان بزرگترين تامين کننده نفت چين را حفظ کرد و آنگولا و عربستان در جايگاه سوم قرار گرفته اند.ميزان صادرات نفت ايران به چين در ماه گذشته ميلادي با 59 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 3.22 ميليون تن، معادل 784 هزار و 60 بشکه در روز رسيد. تجار مطلع از فروش نفت ايران گفتند، اين رشد قابل توجه به دليل از سر گيري خريد ميعانات چين از ايران اتفاق افتاده و شرکت هاي چيني نيز از پروژه هاي توليد نفت مشترک شرکت هاي چيني در ايران نفت بيشتري وارد کرده اند.

بر اساس آمارهاي منتش شده از سوي اداره کل گمرک چين، ميزان واردات اين کشور از روسيه در ماه گذشته تقريبا 6.35 ميليون تن معادل 1.545 ميليون بشکه در روز بود که 60.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش داشت.

ميزان واردات نفت چين از آنگولا نيز با 11.7 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به 4.677 ميليون تن، معادل 1.14 ميليون بشکه در روز رسيده است.صادرات نفت عربستان به چين نيز در ماه سپتامبر 9.6 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشت و به 4.276 ميليون تن، معادل 1.04 ميليون بشکه در روز رسيد.

کل واردات نفت چين در ماه سپتامبر به حدود 9 ميليون بشکه در روز رسيد که دومين رقم بالاي نفت وارد شده در تاريخ اين کشور بود.

يک مقام مسئول:

استانداردسازي جايگاه‌هاي CNG شرايط مطلوبي دارد

يک مقام مسئول در سازمان استاندارد گفت: اين سازمان تاکنون استاندارد 2400 جايگاه عرضه CNG را بررسي کرده که البته اين جايگاه‌ها به دليل آن‌که زير نظر شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي است، از نظر استانداردسازي تجهيزات وضع مطلوبي دارند.

به گزارش شانا، پريچهر قزلباش، مديرکل دفتر نظارت بر اجراي استاندارد مصرف انرژي و محيط زيست سازمان ملي استاندارد، با بيان اين‌که اين سازمان از سال 1392 و بر اساس تکليف قانوني، نظارت‌هاي مختلفي بر روي جايگاه‌هاي عرضه گاز طبيعي فشرده (CNG) داشته است، گفت: 30 شرکت ازسوي سازمان ملي استاندارد بر جايگاه‌هاي عرضه CNG و تجهيزات آنها نظارت دارند.

وي افزود: سازمان ملي استاندارد ايران با اجباري کردن استانداردهاي ملي که در باره جايگاه‌هاي تک منظوره و چند منظوره سوخت‌گيري است به حوزه نظارت بر اجراي استانداردهاي جايگاه‌هاي عرضه سوخت CNG وارد شده است.

قزلباش تصريح کرد: اين سازمان تاکنون به موضوع استانداردسازي 2400 جايگاه عرضه CNG ورود کرده‌اند که البته اين جايگاه‌ها به دليل آن‌که زير نظر شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي است، وضع مطلوبي داشته‌اند.

مديرکل دفتر نظارت بر اجراي استاندارد مصرف انرژي و محيط زيست عنوان کرد: جايگاه‌هاي عرضه CNG از 12 برند مختلف از جمله کشورهاي آلمان، ايتاليا، کره جنوبي و غيره تجهيز شده‌اند که داراي استانداردهاي معتبري هستند، اما وظيفه سازمان، يکسان‌سازي جايگاه‌ها از نظر استاندارد ملي ايران است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي