جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5685

عضو کميسيون قضايي مجلس:
بودجه کشور 40 هزار ميليارد تومان کاهش مي‌يابد


تنش‌هاي بين ايران و آمريکا بر سر تجارت پسته

عضو هيات رئيسه کميسيون اقتصادي مجلس:
اينترپل در پرونده تخلفات خاوري همکاري لازم را نداشته است


نهادهاي مالي


تريبون


 عضو کميسيون قضايي مجلس:
 بودجه کشور 40 هزار ميليارد تومان کاهش مي‌يابد 

 
عضو کميسيون قضايي مجلس گفت: دولت بررسي کرده که بودجه سال آينده به نسبت بودجه سال‌جاري40 هزار ميليارد تومان کاهش پيدا خواهد کرد که شامل همه بخش‌ها، استان‌ها و دستگاه‌ها مي‌شود.

به گزارش فارس ، محمدعلي پورمختاردر شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان همدان با بيان اينکه نوبخت در مجلس گزارشي ارائه کرد و در فصل بودجه چند مطلب مهم مطرح شد تا استان بتواند حداکثر استفاده را ببرند، اظهار کرد: تصميم دولت توزيع بودجه مبتني بر عملکرد است و يا اينکه بودجه عملياتي و واقعي باشد.وي ادامه داد: بودجه بر اساس اقدامات واقعي دستگاه‌هاي مختلف تخصيص پيدا خواهد کرد و درخواست اعتبار به صورت کتبي براي دستگاه مورد قبول نخواهد بود.عضو کميسيون قضايي مجلس افزود: براي تخصيص بودجه مبنا اين است که بر اساس عملکرد‌ها و بررسي همه فعاليت‌هاي دستگاه‌ها، اعتبار به پروژه‌ها و اقدامات تخصيص پيدا مي‌کند.

وي با اشاره به اينکه در بودجه سال آينده کاهش 40 هزار ميليارد توماني را خواهيم داشت، بيان کرد: دولت بررسي کرده که بودجه سال آينده به نسبت بودجه سال‌ جاري 40 هزار ميليارد تومان کاهش پيدا خواهد کرد که شامل همه بخش‌ها، استان‌ها و دستگاه‌ها مي‌شود.


 تنش‌هاي بين ايران و آمريکا بر سر تجارت پسته 

 
بي بي سي انگليسي در گزارشي نوشت: تجارت بين‌المللي پسته با تاثيرات منفي غيرمنتظره‌اي از تنش‌هاي بين ايران و آمريکا مواجه شده است.

صنعت پسته جهان داراي گردش مالي چندين ميليارد دلار در سال است که با رشد محبوبيت جهاني پسته هر روز به ارزش بازار آن اضافه مي‌شود.

آمريکا و ايران بر تجارت جهاني پسته حکمراني مي‌کنند و در دهه گذشته 70 تا 80 درصد کل توليد ساليانه جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

در طول 4 سال گذشته کشاورزان ايراني پسته با فشارهايي از تحريم‌ها، تعرفه‌ها و محدوديت‌ها در دسترسي به ابزارهاي مالي بين‌المللي روبرو شدند.

هرچند خود پسته در ليست کالاهاي تحريم‌ شده قرار ندارد، اما محدوديت‌ها در نظام بانکي جهان، تجارت را براي کشاورزان ايراني سخت کرده است.

هرچند اين به دنبال توافق هسته‌اي در سال 2016 تغيير کرد و با برداشته شدن تحريم‌ها اين فقط نفت ايران نبود که به بازارهاي جهاني بازگشت، صادرات پسته ايران هم شروع به به‌دست آوردن بازارهاي آن سوي مرزها کردند.

با اين حال اين پيشرفت مي‌تواند با چالش‌هايي روبرو شود، در ماه اکتبر دونالدترامپ اين توافق را که به گفته او بدترين توافقي بود که آمريکا تا به حال انجام داده بود، تاييد نکرد که اين ممکن است در نهايت باعث خارج شدن آمريکا از توافق برجام و بازگرداندن تحريم‌ها شود.براي صنعت پسته ايران خطر از دست رفتن توافق هسته‌اي و بازگشت تحريم‌ها مي‌تواند منجر به بازگشت آن‌چه حجت حسني، نايب رييس اتحاديه پسته ايران از آن به عنوان رقابت ناعادلانه و نابرابر، نام برده بود شود.

تاريخ صنعت پسته ايران به هزاران سال قبل باز مي‌گردد. در مقابل، کشت پسته در آمريکا در دهه 1930 و با بذرهاي ايراني آغاز شد.

شکوفايي کشت صنعتي پسته پس از تسخير لانه جاسوسي آمريکا در 1979 و قطع روابط ايران و آمريکا و اعمال تحريم‌هاي آمريکا و متحدانش برعليه ايران، صورت گرفت.

در چند دهه بعدي حتي در کشورهايي که از پسته ايراني استقبال مي‌شد، نبود قابليت دسترسي به سيستم‌هاي مالي بين‌المللي باعث شد اين صنعت به سختي رشد کند.

در طول اين دوره زماني کشاورزان آمريکايي که بيشتر از کاليفرنيا بودند با توسعه کشت پسته، بازار را به دست گرفتند.

اما در 2014 شرايط آب‌وهوايي گرم و خشک در غرب آمريکا، باعث شد نيمي از محصول اين صنعت از دست برود و در سال 2015 که محصولات باقي مانده به فروش رسيد حدود 1.4 ميليارد دلار از سود اين صنعت کاسته شود.

قيمت پسته از سال 2002 در حال افزايش است. ريچارد ماتوئيان، مدير اجرايي ارشد اتحاديه بازرگاني کشاورزان پسته آمريکا اين افزايش قيمت را مربوط به افزايش آگاهي‌ها از خواص مفيد و سلامت پسته و تقاضاي بالاي جهاني براي تنقلات سالم، مي‌داند.

او گفت: اين صنعت با تبليغات جايگاه اين محصول را بالا مي‌برد و تقاضاي طبقه متوسط در بازارهاي کشورهاي پيشرفته باعث تقويت صادرات شده است.

طبق آمار اتحاديه تجارت پسته آمريکا، افزايش تقاضاي چين يک عامل کليدي براي رشد اين بخش است. در بين سال‌هاي 2008 تا 2013 واردات پسته آمريکا به چين 146 درصد رشد کرده است.اما خشکسالي سال 2014 قيمت‌هاي پسته کاليفرنيا را از 3 دلار براي هر پوند به 5 دلار براي هر پوند جهش داد.در مقابل محصول پسته ايران در آن سال بسيار قدرتمند بود. در بازارهايي نظير چين آنها توانستند نسبت به قيمت‌هاي آمريکا در هر پوند 0.20 دلار تخفيف دهند.

برداشت قوي محصول در 2016 به آمريکا کمک کرد دوباره به بازار باز گردد و قيمت‌ها را تعديل کند.

اما ايران يک مزيت ديگر دارد که به تجارت جهاني آن کمک مي‌کند؛ موقعيت جغرافيايي.

آقاي ماتوئيان مي‌گويد: ايران از لحاظ حمل‌ونقل به ما برتري دارد، آنها کاملا مي‌توانند بازار را از چنگ ما خارج کنند و چين يک مثال از اين امر بود.

مزيت‌ها و ضعف‌هاي ايران تنها به تحريم‌ها مرتبط نيست. ايران ادعا مي‌کند پسته او داراي طعمي بهتر است. چندين توزيع‌کننده مهم اروپايي هم به اين امر معتقدند هرچند ايران و آمريکا تقريبا يک گونه را پرورش مي‌دهند.براي مثال پسته ترکيه، گونه‌اي متفاوت است.


 عضو هيات رئيسه کميسيون اقتصادي مجلس:
 اينترپل در پرونده تخلفات خاوري همکاري لازم را نداشته است 

 عضو هيات رئيسه کميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به اينکه اينترپل در زمينه تخلفات خاوري همکاري لازم را با جمهوري اسلامي ايران نداشته است، اظهار داشت: تا زماني که به نقطه نهايي در پرونده بابک زنجاني نرسيم، نمي توان دست از تلاش براي بازگردان اموال برداشت. به گزارش خانه ملت، سيدحسن حسيني شاهرودي در خصوص اجراي حکم بابک زنجاني و بازگشت اموال، اظهار داشت: حکم اعدام بابک زنجاني بايد اجرا شود مگر اينکه اموال برگشته و مشمول تخفيف شود و تا زماني اجراي حکم به تاخير مي افتد که دستگاه قضا از بازگشت سرمايه ملت نااميد نشود.

عضو هيات رئيسه کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه به بازگشت اموال اميدواريم، ادامه داد: براي بازگشت اموال بابک زنجاني بايد ازطريق دادگاه هاي بين المللي اقدام کرده و با همکاري پليس اينترپل مي توان اموال را شناسايي کرده و باز گرداند.

نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس دهم شوراي اسلامي گفت: حتي مي توان از توان اطلاعاتي در سپاه و وزارت اطلاعات براي بازگشت اموال اقدام کرد.

وي در اين باره که سابقه نشان داده مي دهد که دادگاه هاي بين المللي همکاري نخواهند داشت، بيان داشت: حتي اگر دادگاه هاي بين المللي کمک نکنند ما بايد اقدام خود را انجام دهيم. موضوع سياسي نيست بلکه فساد اقتصادي رخ داده است. هر چند در بسياري از پرونده ها در دادگاه هاي بين المللي ايران پيروز هم شده است بنابراين نمي توان به بهانه سابقه دادگاه ها، اقدامي انجام نداد.

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه پليس اينترپل در زمينه تخلفات خاوري همکاري لازم را با جمهوري اسلامي ايران نداشته است، اظهار داشت: تا زماني که به نقطه نهايي در پرونده بابک زنجاني نرسيم، نمي توان دست از تلاش براي بازگردان اموال برداشت و اگر به نقطه نهايي برسيم بايد حکم اجرا شود که دستگاه قضا مرجع اين تشخيص است.


 نهادهاي مالي 

 بازديد قائم مقام بانک مرکزي از فعاليت هاي بانک کشاورزي در جزيره کيش

قائم مقام بانک مرکزي به همراه هيأتي از مديران بانک هاي مرکزي و کشاورزي با هدف بازديد از طرح هاي توليدي مهم جزيره کيش که با حمايت مالي بانک کشاورزي اجرا شده اند به جزيره کيش سفر کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک کشاورزي، دکتر کميجاني قائم مقام بانک مرکزي، مهندس مير محمد صادقي مدير کل اعتبارات بانک مرکزي، دکتر مرتضي شهيدزاده رئيس هيأت مديره و مدير عامل بانک کشاورزي،روح الله خدارحمي عضو هيأت مديره اين بانک و جمعي از مديران بانک هاي مرکزي و کشاورزي،وزارت امور اقتصادي ودارايي ،وزارت جهاد کشاورزي و سازمان شيلات ايران روز پنجشنبه چهارم آبان وارد جزيره کيش شدند.

بررسي گزارش عملکرد چهار ساله بانک مسکن

به گزارش ايزدي مدير ارتباطات و بازاريابي بانک مسکن ، طي چهار سال گذشته بانک مسکن در راستاي تجهيز منابع و اصلاح ساختار مالي، چهار سياست مهم اجرايي شد. سياست نخست انتشار 3 هزار ميليارد ريال اوراق مشارکت به پشتوانه تسهيلات رهني(MBS) بود. اين روش به عنوان يکي از روش هاي نوين تامين مالي به منظور توانمندسازي و افزايش توان تسهيلات دهي بانک مسکن براي اولين بار در شبکه بانکي کشور توسط بانک مسکن اجرا شد.

دستورالعمل انتشار اوراق رهني در آذرماه سال 94 در هيات مديره سازمان بورس و اوراق بهادار تصويب و از سوي اين سازمان به بانک مسکن ابلاغ شد.

با دريافت اطلاعات نهايي تسهيلات مبناي انتشار اوراق از بانک مسکن، مدل هاي متعددي جهت انتشار اين اوراق به اجرا درآمد و در نهايت مدل نهايي پياده سازي شد که شروط بازارپذيري اوراق و لزوم جذب سرمايه گذاران، پوشش هزينه هاي ناشي از انتشار اين اوراق و سودآور بود بانک مسکن پس از انتشار اين اوراق، مهم­ترين ويژگي­ هاي مدنظر براي طراحي اين اوراق بوده است.

سررسيد اين اوراق 2 ساله و موعد بازپرداخت و نرخ سود اوراق هر سه ماه يکبار معادل 18.5 درصد مبلغ اسمي به صورت سالانه و بازپرداخت اصل اوراق در زمان سررسيد است.

دومين سياست مهم تجهيز منابع و اصلاح ساختار مالي اجرا شده طي چهار سال گذشته نيز، انضباط مالي و تبديل تمامي اضافه برداشت ها به خطوط بلندمدت اعتباري بوده است. به اين صورت که به استناد جلسه مجمع عمومي عادي بانک مرکزي که به صورت فوق العاده در تاريخ نهم مردادماه سال 92 در خصوص بانک مسکن با حضور رئيس جمهور وقت تشکيل شد مقرر شد آن بخش از وجوه اضافه برداشت در حساب جاري بانک مسکن که بابت طرح هاي مسکن مهر شهري، روستايي و بافت فرسوده نزد بانک مرکزي استفاده شده است تا تاريخ يکم تيرماه سال 92 تبديل به خطوط اعتباري بلندمدت با نرخ سود دو درصد کمتر از نرخ سود تسهيلات پرداختي طرح هاي مسکن مهر شهري، روستايي و بافت فرسوده شود.

تحقق توسعه خطوط مترو با حمايت بي وقفه بانک شهر

نايب رئيس کميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تهران، ري و تجريش با اشاره به اين‌که بانک شهر بزرگ‌ترين پشتيبان شهرداري‌هاست، گفت: توسعه خطوط مترو در کلانشهرها تنها با حمايت بي وقفه بانک شهر ميسر شده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، مجيد فراهاني با اشاره به نقش اين بانك در پشتيباني پروژه‌هاي مختلف در کلانشهرها گفت: بانک شهر تنها بانکي است که سهامش متعلق به شهرداري هاي کلانشهرها و مديريت شهري است و از زمان تاسيس تاکنون توانسته فعاليت‌هاي مهمي را جهت تامين مالي پروژه‌هاي شهرداري کلانشهرها و توسعه شهرها ايفا کند.

سرپرست جديد اداره کل حراست بانک رفاه منصوب شد

کوروش يزدان به سمت سرپرست جديد اداره کل حراست بانک رفاه منصوب شد

.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه، در مراسمي که به همين منظور با حضور دکتر سهماني مدير عامل بانک رفاه و اعضاي هيات مديره برگزار شد، کوروش يزدان به عنوان سرپرست اداره کل حراست بانک معرفي شد و از زحمات درخشنده مدير کل سابق حراست بانک قدرداني به عمل آمد.

ارائه بارکدخوان بانک ايران زمين

ربات بانک ايران زمين، در راستاي ارائه خدمات بر بستر شبکه‌هاي اجتماعي، اين بار اسکن بارکد را براي شما در بستر تلگرام راه اندازي کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين، همانطور که مي دانيد امروزه استفاده از بارکدها به امري معمول تبديل شده است.بنابراين در بسياري از موارد شما براي اطلاع از محتواي اين بارکدها بايد اپليکشن هايي را برروي گوشي هاي خود نصب کنيد تا بتوانيد آنها را بخوانيد.

تقدير وزير اقتصاد از مدير عامل و کارکنان بانک صادرات

وزير امور اقتصادي و دارايي از مدير عامل و کارکنان بانک صادرات ايران به دليل کمک به مناطق سيل زده استان هاي آذربايجان شرقي و غربي قدرداني کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک صادرات ايران، دکتر مسعود کرباسيان با ارسال نامه اي از سياوش زراعتي، مدير عامل و مجموعه کارکنان اين بانک، به جهت حمايت خداپسندانه و انسان دوستانه از مردم رنج ديده مناطق سيل زده استان هاي مذکور تقدير کرد.در اين نامه آمده است: " بدين وسيله از همت والا و ارزشمند شما و مجموعه همکاران محترم بانک صادرات ايران در کمک به مناطق سيل زده استان هاي آذربايجان شرقي و غربي تشکر و قدرداني مي نمايم و توفيق روزافزون تان را در پيشبرد اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران از درگاه ايزد منان خواستارم".


 تريبون 

 سامانه سهام عدالت دوباره در دسترس مشمولان قرار گرفت

سامانه سهام عدالت که براي به روزرساني و اعمال تغييرات لازم از ابتداي آبان ماه امسال از دسترس خارج شده بود از پنجم آبان بار ديگر در دسترس مشمولان قرار گرفت.

به گزارش ايرنا، از يکم آبان ماه جاري و با پايان يافتن مهلت زماني مشمولان براي پرداخت بدهي تسويه نشدن سهام عدالت، اين سامانه به‌مدت چهار روز از دسترس عموم مردم خارج شد.بر اساس اعلام سازمان خصوصي سازي، مشمولان دوباره مي توانند با مراجعه به اين سامانه به نشاني اينترنتي www.samanese.ir شماره شباي بانکي خود را براي برخورداري از سود سهام عدالت وارد يا صورت وضعيت دارايي خود را مشاهده کنند.بر اين اساس تمامي مشمولان سهام عدالت و بازماندگان فوت‌شدگان اين سهام مي‌توانند با وارد کردن اطلاعات هويتي مشمولان در سامانه سهام عدالت، از صورت وضعيت مربوطه آگاه شوند و همچنين در صورتي که تا کنون شماره شباي حساب بانکي به اين سامانه اعلام نکرده اند، اقدام به ثبت شماره شباي بانکي خود کنند.از تعداد حدود 47 ميليون نفر افراد مجاز براي اعلام شباي بانکي براي دريافت سود سهام عدالت، شمار مشمولاني که تاکنون شباي بانکي خود را به سامانه سهام عدالت اعلام کرده‌اند حدود 33 ميليون نفر اعلام شده است.در اين ميان، مددجويان نهادهاي حمايتي، روستاييان و عشاير و کارگران فصلي و ساختماني بالاترين ميزان مشارکت در اعلام شماره شباي بانکي به سامانه را داشته اند. مددجويان با 76 درصد، روستاييان با 75 درصد و کارگران با 70 درصد در صدر گروه‌هاي مشمولي هستند که مشارکت بالايي در ثبت شماره شباي بانکي خود در سامانه سهام عدالت و داشته اند.

مدير روابط عمومي سازمان هواپيمايي کشوري:

گرانفروشان بليت پروازهاي اربعين جريمه مي‌شوند

مدير روابط عمومي سازمان هواپيمايي کشوري با اشاره به جريمه گرانفروشان بليت پروازهاي اربعين مي‌گويد مردم مدارک گرانفروشي بليت را به سازمان هواپيمايي کشوري ارائه کنند.به گزارش تسنيم، رضا جعفرزاده درباره بليت پروازهاي اربعين اظهار کرد:‌ کسي که مدعي است بليت پرواز اربعين گران است يک مدرک براي سازمان هواپيمايي ارسال کند تا به آن رسيدگي کند. اگر رسانه‌ها به اين موضوع عنايت داشته باشند خيلي بهتر مي‌توانيم اطلاع‌رساني کنيم.

وي با بيان اين‌که "آنجايي که بازرسي مي‌کنيم، اقدام شده است"، تصريح کرد:‌ در صورت گرانفروشي بليت پروازهاي اربعين، هم پول بليت را برمي‌گردانيم و هم اين‌که فروشنده جريمه مي‌شود.

رئيس اتحاديه ميوه و سبزي هشدار داد:

عرضه پرتقال‌هاي رنگ شده با سه برابر قيمت واقعي!

رئيس اتحاديه ميوه و سبزي از رنگ آميزي پرتقال‌هاي نارس و عرضه با 3 برابر قيمت واقعي در بازار خبر داد.

به گزارش صدا و سيما، حسين مهاجران با اشاره به برداشت و خريد پرتقال هاي سبز به قيمت 700 تا 800 تومان، افزود: اين پرتقال ها پس از رنگ آميزي با گاز اتيلن، به قيمت سه هزار تومان در بازار عرضه مي شود. وي محل رنگ آميزي را سوله هاي شرق مازندران اعلام کرد و گفت: پرتقال سبز جنوب، شيرين و قابل استفاده است که مصرف کنندگان بايد به جاي پرتقال هاي شمال استفاده کنند. رئيس اتحاديه ميوه و سبزي با اشاره به ضرورت برخورد اتحاديه باغداران با متخلفان ادامه داد: جلوگيري از تردد خودروهاي حامل اين محصولات در جاده چالوس، فيروزکوه و هراز، راه ديگر حذف فروش اين محصولات در بازار است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي