جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5685

پرسپوليس چگونه قلعه آبي را فتح کرد؟
وقتي که برانکو از دربي 84 درس گرفت

دغدغه هواداران پرسپوليس
برانکو رفتني است؟


وريا غفوري محروم مي‌شود؟


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 پرسپوليس چگونه قلعه آبي را فتح کرد؟
 وقتي که برانکو از دربي 84 درس گرفت 

 
*سعيد ونکي

سرخپوشان پايتخت با استفاده از تجربيات خود در بازي برگشت سال گذشته، توانستند فاتح دربي 85 شوند.

شاگردان برانکو ايوانکوويچ در حالي مقابل حريف سنتي خود به ميدان رفتند که با توجه به نتايج اين فصل دو تيم، انتظار برد پرسپوليس مقابل استقلال مي رفت. اما عملکرد استقلال در اوايل بازي به گونه اي بود که هواداران پرسپوليس در اين خصوص دچار ترديد شدند. استقلال بازي را بهتر آغاز کرد و اگر تعلل فرشيد اسماعيلي در پاس دادن به علي قرباني در دقيقه 4 نبود، استقلال در همان ابتداي بازي ميخش را محکم مي کوبيد. اما فوتبال است و هزاران اتفاق و همين اتفاقات، سرنوشت بازي هاي بزرگ را رقم مي زند.

در مقابل، برانکو که شتاب استقلال در گلزني را ديد، دستور کنترل بيشتر و آرام تر کردن ريتم بازي را صادر کرد و آن يک علت داشت؛ جلوگيري از بازي واکنشي شاگردانش و بي گدار به آب زدن تيم. اتفاقي که در دربي برگشت فصل گذشته، يقه تيم برانکو را گرفت و منجر به شکست غيرمنتظره 2-3 مقابل تيم عليرضا منصوريان شد. در ديدار سال قبل، پرسپوليس بازي را طوفاني آغار کرد و دردقيقه 4 با گل سروش رفيعي پيش افتاد و اين باعث شد تا شاگردان برانکو به دنبال يک برد پرگل و رقم زدن حماسه اي ديگر باشند و اين مسئله تبديل به پاشنه آشيل پرسپوليس شد.

سرخپوشان پايتخت که چند موقعيت مسلم گلزني را هدر دادند، ناگهان با ضد حمله هاي طوفاني جوانان استقلال روبرو شدند و آبي ها در دقايق 18 و 20 تيمشان را پيش انداختند و در انتهاي نيمه اول، کاوه رضايي ضربه نهايي را به تيم برانکو زد و در ادامه بازي، خودکشي پرسپوليس براي جبران شکست نتيجه نداد.

اين اتفاق، درس عبرت بزرگي براي سرمربي کروات پرسپوليس بود و باعث شد تا برانکو پس از گل عليپور در دقيقه 21، به هيچ وجه تصميم به حمله انتحاري نگيرد، چون از سرعت بالاي انتقال توپ استقلال از دفاع به حمله و توان ضد حمله اين تيم آگاه بود. پرسپوليس در دربي 85 سعي کرد مالکيت بازي را به استقلال بدهد و با جلو آوردن تيم شفر، گل هاي بعدي را به ثمر برساند که البته اين اتفاق نيفتاد. اين تفکر در آمار انتهاي بازي، کاملا مشهود بود.

مالکيت توپ استقلال 55 درصد و پرسپوليس 45 درصد! در حالي که در فصول گذشته و اين فصل، تيم برانکو با مالکيت بالاي توپ و پاس هاي پرتعداد، فلسفه فوتبالي خود را به حريفانش ديکته کرده است.

حتي در پاس هاي سالم هم، تيم شفر آمار بهتري به جا گذاشت. 320 در مقابل 229!

البته اين سبک بازي، مي توانست گريبانگير پرسپوليس در دقايق پاياني شود و موقعيت هاي خوب جابر انصاري، مويد اين نکته است.

اما اطمينان برانکو از خط دفاع پرسپوليس که بر خلاف بازي هاي قبلي، همگي در پست هاي تخصصي خود به ميدان رفتند، به فتح دربي 85 کمک شاياني کرد. حسين ماهيني که در اکثر ديدارهاي اين فصل، در دفاع چپ يا دفاع وسط بازي کرده بود، با برگشت به دفاع راست توانايي هاي خود را به نمايش گذاشت. تشکيل زوج سيدجلال حسيني و شجاع خليل زاده، صلابت و استحکام را به خط دفاع برگرداند و حضور محمد انصاري در دفاع چپ، به خوبي حملات استقلال را از اين ناحيه خنثي کرد.

اين برد کليدي، تمام اتفاقات تلخ مقابل الهلال را به دست فراموشي سپرد و بي راه نيست اگر بگوييم، پرسپوليس مثل فصل گذشته، مدعي اول قهرماني ليگ برتر است.


 دغدغه هواداران پرسپوليس
 برانکو رفتني است؟ 

 
برانکو ايوانکوويچ، در مدت اخير که مذاکره علي‌اکبر طاهري با او انجام شده، درباره تمديد قرارداد با پرسپوليس صحبت نکرده و همه چيز را به آينده موکول کرده است. پاسخ‌هاي او به سوال درباره تمديد قرارداد با پرسپوليس و ماندن در کنار قرمزها مبهم بوده است. ابهاماتي که نشان مي‌دهد او هم‌چنان براي ماندن در ايران مردد است ومنتظر پيشنهاد تيم ملي کشورش مانده است.

تيم ملي کرواسي 9 روز ديگر در پلي‌آف مقدماتي جام جهاني بازي خواهد کرد و سرمربي اين تيم براي دو بازي پلي‌آ‏ف زلاتکو داليچ، سرمربي پيشين العين امارات خواهد بود. با وجود توافق کوتاه‌مدت فدراسيون کراوسي با داليچ، با هر نتيجه‌اي احتمال تغيير سرمربي اين تيم حداکثر تا بعد از جام جهاني وجود دارد و برانکو جزو گزينه‌هاي اصلي براي نشستن روي نيمکت اين تيم است.

دليل اصلي ترديد برانکو براي تمديد قراردادش با پرسپوليس هم پيشنهاد احتمالي تيم ملي کرواسي است. حرف‌هاي ديروز برانکو نشان مي‌دهد که او به همان اندازه که به تمديد قرارداد و راحتي‌اش در پرسپوليس فکر مي‌کند، به شغل احتمال ديگري که در کرواسي خواهد داشت هم فکر مي‌کند. دشوار است که يک سرمربي پيشنهاد تيم ملي کشورش را رد کند و برانکو هم به همه تفاوت‌هاي دو شغل پيشنهادي‌اش فکر خواهد کرد. او روز گذشته در تمرين تيم گفت: « همه چيز نسبي است، من يک مربي حرفه‌اي هستم همانطور که شما خبرنگاران حرفه‌اي هستيد. اين مساله قانون خاصي ندارد.

شما وقتي به جايي مي‌رويد که کار کنيد، با انگيزه خاصي مي‌رويد که يک انگيزه طبعا پول است و انگيزه‌هاي ديگر سطح باشگاه و اهداف آن باشگاه است. قبل از هر چيز من يک مربي حرفه‌اي هستم و من به همراه خانواده‌ام از فوتبال زندگي‌مان را مي‌چرخانيم. حالا در آينده خواهيم ديد وضعيت به چه شکل پيش خواهد رفت. همه گزينه‌ها باز است و مي تواند آينده من به اين طرف يا آن طرف گره بخورد. من صحبت‌هايم را تکرار مي‌کنم فوتبال يک شغل است،‌ من تا الان چيزي را امضا نکرده‌ام و موقعيتي هم نبوده که در اين باره صحبت کنيم اما همه اتفاقات احتمالش هست.»

اين صحبت‌ها نشان مي‌دهد او علاوه بر موقعيت خود به هدف‌گذاري پرسپوليس براي آينده‌اش هم توجه مي‌کند. اگر برانکو از پرسپوليس رفتني شود، دغدغه اصلي هواداران، حضور کسي است که بتواند همچون برانکو، پرسپوليس را در مسير موفقيت قرار دهد.


 وريا غفوري محروم مي‌شود؟ 

 حرکت مدافع استقلال، گمانه زني ها را در خصوص محروميت اين بازيکن افزايش داده است.

وريا غفوري شايد از سوي کميته انضباطي فدراسيون فوتبال محروم شود. اين بازيکن در اواخر دربي 85، زماني که به تصميم داور اعتراض داشت، با سينه به داور کوبيد و اين مسئله از ديد دوربين ها دور نماند. حرکت وريا حتي مي توانست در زمين بازي کارت قرمز داشته باشد ولي داور بازي چنين تصميمي نگرفت. حالا شنيده مي شود شايد او از سوي کميته انضباطي با محروميت مواجه شود.


 خبـــرنامه 

 وعده افتخاري

در بازي برگشت شاد خواهيم بود

رضا افتخاري مديرعامل استقلال در پايان بازي با پرسپوليس از هميشه اميدوارتر بود و بدون حتي ذره‌اي ناراحتي درباره بازي‌اي که استقلال در آن شکست خورد، صحبت کرد و وعده داد که در پايان بازي برگشت برابر پرسپوليس اين آبي‌ها هستند که شاد خواهند بود.

افتخاري در اين باره گفت: با وجود اينکه تيم ما هنوز با بازگشت مصدومان و تغيير مربى کاملا جا نيفتاده، يک ضربه پنالتى تنها تفاوت پرسپوليس با استقلال بود. اگر نتيجه نهايى را ناديده بگيريم دربى 85 نشان داد استقلال در مسير پيشرفت قرار دارد. چرا که موقعيت‌هاى متعددى ساخته شد هر چند در ضربه آخر خوب استفاده نشد. 2 اتفاق مهم در اين ديدار افتاد. اول اينکه بازيکنان ما بسيار پر انگيزه و با تعصب بازى کردند و واقعا خواهان برد بودند. اين روحيه ستودنى و اميدوارى بزرگى براى بازى‌هاى بعدى است.

اتفاق دوم اينکه رضايت هواداران و تشويق تيم در پايان بازى نشان داد که هواداران با فرهنگ استقلال هم تغييرات در تيم را احساس کرده‌اند و هم به آينده تيم اميدوارند و بايد صميمانه از آنها تشکر کنيم . از طرف خود، کادر فنى و بازيکنان قول مى‌دهم روزهاى روشن و نتايج خوب در انتظار استقلال است و در دربى برگشت هم استقلالى‌ها خواهند بود که خوشحال و راضى هم بخاطر بازى خوب و هم کسب نتيجه، ورزشگاه را ترک کنند.

ژانويه ماه تغييرات آبي اناري‌ها

خروجي‌هاي باشگاه بارسلونا مشخص شدند

يکي از روزنامه‌هاي نزديک به باشگاه بارسلونا، اسامي سه بازيکني که قرار است ماه ژانويه از اين تيم جدا شوند را اعلام کرد.

روزنامه اسپرت، گزارشي درباره نقل و انتقالات و برنامه‌هاي بارسلونا براي ماه ژانويه دارد. اين روزنامه نوشته بارسا که پيش از اين هم اعلام کرده بود قبل از خريد بازيکن، اولين قدم را در راستاي اجرا کردن برنامه‌هايش برداشته و به برخي از بازيکنانش اطلاع داده که در تفکرات مربي جايي ندارند و قرار است فروخته شوند.

بازيکناني که با اين پيام از سوي باشگاه رو به رو شدند، الکس ويدال، آردا توران و توماس فرمالن هستند؛ بازيکناني که قبلا هم احتمال مي‌رفت خروجي‌هاي اين تيم باشند. از حالا و با رسانه‎اي شدن اين موضوع، بارسلونا در انتظار دريافت پيشنهاد براي اين بازيکنان است و اين اقدام نه تنها پيامي براي بازيکنان، بلکه براي باشگاه‌هاي ديگر بوده و خواستند اعلام کنند اين بازيکنان فروشي هستند.

البته وضعيت آردا توران با بازيکنان ديگر متفاوت است. او که در رقابت‌هاي اين فصل حتي يک دقيقه هم براي تيمش بازي نکرده، در تابستان هم در ليست فروش باشگاه قرار داشت و البته خودش تصميم گرفت در بارسا بماند و پيشنهاد بازگشت به ترکيه را رد کرد. جالب اينجاست که از قرارداد او با بارسا حدود 2 سال و نيم هم باقي مانده است.

ديگر بازيکن، توماس فرمالن است. او بازيکني است که مشکلش عملکرد بد يا بي اعتمادي مربيان نسبت به او نيست. بلکه اين بازيکن مدام با مشکل آمادگي فيزيکي مواجه است و بيشتر مصدوم است. از طرفي خود او مي‌خواهد در جام جهاني حضور داشته باشد و در نتيجه نياز به بازي کردن در تيم باشگاهي دارد که البته در بارسلونا فرصتي برايش به وجود نمي‌آيد. اگر پيشنهادي براي او از راه نرسد، بعيد نيست که باشگاه تصميم به قرض دادنش بگيرد.

ويدال هم شرايطي متفاوتي با اين بازيکنان دارد. والوره سعي کرد به او فرصت دهد و در بازي‌هايي او را به ميدان فرستاد. اما خبري از عملکرد مورد انتظار از اين بازيکن نبود. در نتيجه باشگاه متوجه شده که اين بازيکن اهميتي برايش ندارد و احتمالا اين بازيکن که بيشتر از باقي پيشنهاد دارد، در ژانويه از تيم کاتالونيايي جدا مي‎شود.

نگاهي به برنامه غذايي و ورزشي لبرون جيمز

تمرين در 5 صبح!

لبرون جيمز، ستاره بسکتبال NBA از برنامه غذايي و ورزشي خود براي داشتن آمادگي جسماني لازم صحبت کرد.

او در مصاحبه خود اعلام کرد که پنج تا هفت روز در هفته‌ ورزش مي‌کند و سعي مي‌کند که تغذيه سالمي داشته باشد.

جيمز براي افزايش آمادگي جسماني بر روي دستگاه‌هاي ورساکلايمبر و اسپين تمرين مي‌کند. او همچنين پيلاتس را نيز در برنامه خود دارد.

لبرون جيمز اظهار کرد که علاقه به انجام ورزش‌هاي مختلف براي افزايش آمادگي جسماني دارد. او معمولا ساعت پنج صبح براي ورزش کردن بيدار مي‌شود. در خارج از فصل، جيمز پنج روز در هفته‌ و در طول فصل، هفت روز در هفته‌ تمرين دارد. او در خارج از فصل بيشتر در کلاس‌هاي ورزشي متنوع شرکت مي‌کند و در داخل فصل بيشتر بسکتبال تمرين مي‌کند.

لبرون جيمز درباره تغذيه خود نيز، گفت‌: قبل از مسابقه معمولا سينه مرغ و کمي پاستا مي خورم. کربوهيدرات به شما کمک مي‌کند ، زيرا مي توانيد با خوردن آن در زمان بيشتري بازي کنيد. قبل از مسابقه من پروتئين و کمي ميوه نيز مي خورم. غذاهايي همچون شيريني پاي ، پيتزا ، ساندويچ يا سيب زميني سرخ شده را نمي‌توانم قبل از مسابقه بخورم، اما بعد از مسابقه ‌ اين نوع غذاها را مصرف مي‌کنم.

مدال تاريخي دختران کاتاروي ايران در مسابقات جهاني کاراته

دختران شايسته تيم کاتاي ايران با برتري مقابل صربستان براي اولين بار در تاريخ رقابتهاي کاراته جهاني موفق به کسب مدال در بخش بانوان شدند.

در ادامه مسابقات کاراته قهرماني جوانان و نوجوانان، تيم کاتاي دختران ايران با ترکيب يگانه شهپري، گلناز شاه زيدي و عرفانه مساح، در حالي کار خود را با پيروزي 4 بر يک مقابل ايتاليا آغاز کرد که در گام هاي بعدي با همين نتايج از سد کرواسي و يونان عبور کرد و خود را به نيمه نهايي رساند.

تيم ايران در نيمه نهايي برابر مصر به ميدان رفت و 5 بر صفر نتيجه را واگذار کرد. دختران کاتارو براي کسب مدال برنز جهان در ديدار رده بندي صربستان را پيش رو داشت که با برتري 4 بر يک به نشان برنز جهان دست پيدا کرد.

اين براي اولين بار است که تيم دختران ايران در رقابتهاي کاراته قهرماني جهان موفق به کسب مدال در بخش کاتاي تيمي مي شود.


 خبـــرنامه 

 عزم طاهري براي استعفا؟

پرسپوليس هشتاد و پنجمين دربي سنتي پايتخت را با پيروزي پشت‌سرگذاشت تا نرسيدن به فينال ليگ قهرمانان آسيا و شکست مقابل نماينده عربستان به صورت کامل از اذهان هواداران اين تيم پاک شود چرا که پيروزي در اين بازي سنتي و حيثيتي به خودي خود مي‌تواند مرهمي باشد بر زخم‌هاي تيمي که يک سال شايد نتايج ضعيف بگيرد اما با يک پيروزي در دربي به ساحل آرامش برسد.

اين موضوع اما اين‌بار براي پرسپوليسي‌ها خيلي صدق نمي‌کند چرا که اتفاقاتي در پس پرده در حال رخ دادن است که شايد شيريني نتايج اخير براي سرخ‌ها تلخ شود و صحبت از آنجايي آغاز مي‌شود که حالا جدي‌تر از هر زمان ديگري بحث شايعه استعفاي علي‌اکبر طاهري از سمت مديرعاملي پرسپوليس به گوش مي‌رسد و هواداران پرسپوليس چنين موضوعي را برنمي‌تابند. هرچند که با توجه به برخوردهاي علي‌اکبر طاهري در مدت دو سال و نيم مديريت در باشگاه پرسپوليس با رسانه‌ها، او همواره منتقدان جدي خود را در بين اصحاب رسانه داشته است.

اتفاقات رخ داده در حاشيه بازي پرسپوليس و استقلال در دربي هشتاد و پنج و مسائلي که بابت بليت‌فروشي در اين بازي به وجود آمد به اضافه اتفاقاتي که در گذشته رقم خورده بود، حالا باعث شده تا طاهري عزمش براي استعفا از سمت مديرعاملي پرسپوليس جزم‌تر از هميشه شود. او از اتفاقات رخ داده ناراحت و عصبي است چرا که راههاي درآمدزايي در فوتبال را بسته مي‌بيند. نرسيدن به حق پخش تلويزيوني، دست نيافتن به حق بليت‌فروشي و کپي‌رايت و راههاي ديگري که در باشگاهداري روز دنيا باعث درآمدزايي مي‌شود، باعث شده تا مديرعامل پرسپوليس از شرايط موجود خسته شده و به فکر رفتن از اين تيم باشد.

مديرعامل باشگاه پرسپوليس حتي تلويحاً در مصاحبه‌اش بعد از دربي به نوعي در لفافه صحبت از جدايي و استعفا از پرسپوليس را مطرح کرد تا به اين شيوه اعتراض خود را نسبت به شرايط موجود به گوش مديران ارشد وزارت ورزش برساند. اين مسائل باعث شده تا طاهري در فکر جدايي از پرسپوليس باشد و اين‌بار کناره‌گيري‌اش جدي‌تر از هر زمان ديگري خواهد بود. بحث استعفاي مديرعامل پرسپوليس ارتباطي با نتيجه دربي هشتاد و پنج نداشت و چه پرسپوليس در اين بازي برنده مي‌شد و چه شکست مي‌خورد طاهري به فکر رفتن از پرسپوليس بود.

با توجه به اين شرايط به نظر مي‌رسد به دليل شرايط موجود و پس از شايعات متعدد نسبت به استعفاي او از مديرعاملي پرسپوليس اين بار اين بحث جدي‌تر از هر زمان ديگري است و شايد اين‌بار بايد تهديد به کناره‌گيري وي را جدي تلقي و قلمداد کرد. هرچه که هست پرسپوليس که با برانکو به ثبات خوبي از نظر تاکتيکي و تيمي رسيده و راه خودش را به خوبي پيدا کرده. اما استعفاي طاهري در اين برهه شايد شوکي به اردوي سرخ‌پوشان وارد کند.

عليپور در نقش آقاي گل

کپي بهتر از اصل

علي عليپور در غياب طارمي، جاي او را کاملا پر کرده است.

محروميت طولاني طارمي، خبر بسيار بدي براي پرسپوليسي‌ها بود. تنها موضوعي که در اين شرايط پرسپوليسي‌ها را التيام مي‌داد، حضور گادوين منشا بود. پرسپوليسي‌ها اميدوار بودند منشا جاي خالي طارمي را براي‌شان پر کند. جاي طارمي، در پرسپوليس برانکو پر شده اما بر خلاف انتظار علي عليپور توانسته اين کار را انجام دهد.

از زماني که طارمي محروم شد، پرسپوليس در دو بازي ليگ قهرمانان، دو بازي ليگ برتر و يک بازي جام حذفي به ميدان رفت. عليپور در ليگ قهرمانان، نتوانست براي پرسپوليس گل بزند اما در همه بازي‌هاي داخلي سرخپوشان گل زده است. عليپور در ليگ برتر دو بار دروازه استقلال خوزستان را باز کرد و به استقلال تهران هم گل زد و در جام حذفي، يک بار توانست به نفت تهران گل بزند.

عليپور قبل از محروميت طارمي و از زماني که اولين گل فصلش را به گسترش فولاد زد، آمادگي فوق العاده‌اي داشته و آمار بسيار خوبي هم از خودش بر جاي گذاشته است. او در 9 بازي پرسپوليس، توانسته 7 گل بزند. آمار عليپور در بازي‌هاي داخلي، 6 بازي و 6 گل زده است. يعني عليپور در 5 بازي آخر پرسپوليس در ليگ و يک بازي حذفي با نفت، توانسته ميانگين يک گل زده در هر بازي را داشته باشد.

حالا به جاي طارمي غايب، پرسپوليسي‌ها يک نام جديد در جدول گلزنان دارند. علي عليپور که با اختلاف دو گل نسبت به قاضي آقاي گل فعلي ليگ، در رده سوم جدول گلزنان قرار گرفته و اگر گل نزدن در بازي‌هاي ابتدايي نبود، حالا مي‌توانست نفر اول اين جدول باشد.

شوق کي‌روش از دربي

نمايش روح واقعي فوتبال

پر بودن ورزشگاه آزادي و جمعيت مازاد ظرفيتي که خارج از ورزشگاه حضور داشت و البته تقابل شفر و برانکو، باعث شد تا کي‌روش به اين بازي واکنش نشان بدهد و آن را روح واقعي فوتبال بداند.سرمربي تيم ملي همچنين گفت که اميدوار است با رشد مديريت در فوتبال ايران رشدي چشمگير در وضعيت تيم ملي به وجود بيايد.

کي‌روش در فيسبوک‌اش نوشت: استقلال - پرسپوليس، ديداريست که که کل بليت‌هايش فروخته مي‌شود. صد هزار نفر در داخل و بيست هزار نفر هم در پشت درهاي ورزشگاه مي‌مانند. همکاري و تلاش فوق‌العاده زياد براي سازماندهي و تامين امنيت چنين بازي‌اي انجام مي‌شود و اين بازي نشان دهنده روح واقعي فوتبال است.

تيم ملي فوتبال ايران و تيم اول قاره آسيا، خيلي زود توانست به جام جهاني راه پيدا کند و سه سال هم شکست نخورده است، اين هم قلب فوتبال است. روزي که مغز فوتبال در ايران (مديريت) بتواند همزمان دنباله روي قلب و روح در فوتبال اين کشور باشد، آن روز مطمئن باشيد ايران مي‌تواند جزو ده تيم برتر دنيا باشد.

وداع مدعي سنتي جام حذفي با اين رقابت‌ها

ملوان انزلي از جام حذفي کنار رفت.

در ادامه مرحله يک هشتم نهايي رقابت هاي جام حذفي باشگاه هاي کشور، تيم فوتبال ملوان بندر انزلي در خانه خود با نتيجه 2-0 مغلوب تيم استقلال خوزستان شد و از جام حذفي کنار رفت.

در اين مسابقه کلودير جونيور در دقايق 76 و 83 هر دو گل شاگردان عبدالله ويسي را به ثمر رساند.

ملوان که با 3 قهرماني و 4 نايب قهرماني از تيم هاي پرافتخار جام حذفي به حساب مي آيد، اين بار وداع زودهنگامي با اين جام داشت.

همچنين خونه به خونه بابل و گسترش فولاد، با برتري در ضربات پنالتي مقابل سياه جامگان و اکسين البرز، به مرحله يک چهارم نهايي جام حذفي صعود کردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي