جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5686

درطي هفته،
شناسايي 11 باند تکدي گري در پايتخت

رئيس سازمان ثبت اسناد خبر داد:
افزايش 6 درصدي طلاق ها


خبرها


ميز خبر


 درطي هفته،
 شناسايي 11 باند تکدي گري در پايتخت 

 مدير عامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران گفت: 90 درصد باندهاي تکدي گري از کشورهاي همسايه مانند افغانستان و پاکستان و همچنين شهرستان ها و حتي روستاهاي کشور هستند.رضاقديمي مدير عامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: بر اساس آمارها متکديان شهر تهران روزانه بين 400 هزار تا 4 ميليون تومان درآمد کسب مي‌کنند و اين امر حاصل سوء استفاده متکديان از احساسات شهروندان تهراني براي کمک به اين افراد است.

وي درباره استثمار کودکان توسط باندهاي تکدي گري، افزود: گروه‌هايي که به شکل خانوادگي براي بهره کشي از کودکان تشکيل مي شود را باند مي‌گوييم. معمولا سرکرده اين باندها هر روز صبح کودکان را براي گدايي بر سر چهارراه‌ها و معابر پايتخت رها کرده و در انتهاي روز آن‌ها را جمع‌آوري مي کنند.قديمي تصريح کرد: 90 درصد باندهاي تکدي‌گري از کشورهاي همسايه مانند افغانستان و پاکستان و همچنين شهرستان‌ها و حتي روستاهاي کشور هستند که با انگيزه سود بيشتر به تهران آمده و با بي توجهي نسبت به آينده اين کودکان، از وضعيت مالي آن‌ها و خانواده هايشان سوء استفاده مي‌کنند و تنها هزينه اندکي از کار و تلاش شبانه روزي، خيابان گردي و شب گردي را به اين کودکان مي پردازند.مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران با اشاره به اينکه طي اين هفته 11 باند تکدي گري شناسايي شده اند و از ابتداي امسال تاکنون 4 هزار و 300 متکدي جذب و شناسايي شدند که از اين تعداد، 480 کودک زير 18 سال بوده اند، يادآور شد: آمار دقيقي از تعداد اين باندها و درآمد ماهانه آن‌ها در دسترس نداريم، زيرا اين افراد به صورت قانوني فعاليت نمي‌کنند. در نتيجه کسب درآمد ماهيانه آن‌ها در جايي ثبت نمي شود و اين کار در حوزه اختيارات نيروي انتظامي است.

وي عنوان کرد: وظيفه شهرداري، شناسايي و جذب کودکان آسيب ديده است. همچنين سازمان بهزيستي و وزارت تعاون وظيفه توانمندسازي اين افراد را بر عهده دارند و در حال حاضر 16 مرکز پرتو با ظرفيت نگهداري از 3 هزار کودک به منظور توانمندسازي اين افراد در شهر تهران وجوددارد.قديمي با تاکيد بر اينکه در حال حاضر در مجموع 106 مرکز نگهداري از جمله مددسرا، مراکز پرتو، مراکز بهاران و صبح رويش اقدام به نگهداري از افراد آسيب ديده مي کنند، تاکيد کرد: شهروندان از کمک به متکديان خودداري کنند، زيرا باعث افزايش تعداد و حرفه اي تر شدن آن‌ها و همچنين باندهاي تکدي گري مي شود و با توجه به اينکه تکدي‌گري در سر چهارراه‌ها منبع درآمدي براي اين افراد به شمار مي‌رود، مردم مي‌توانند به جاي کمک به متکديان، به آشنايان نيازمندي که سراغ دارند و يا مراکز خيريه کمک کنند، لذا بايد براي اين کار فرهنگسازي شود.


 رئيس سازمان ثبت اسناد خبر داد:
 افزايش 6 درصدي طلاق ها 

 رئيس سازمان ثبت اسناد از کاهش 3درصدي ازدواج و افزايش 6درصدي طلاق در کشور خبر داد.به گزارش مهر، احمد تويسرکاني به آمار ثبت ازدواج اشاره کرد و گفت: در شش ماه اول سال، 351 هزار ازدواج ثبت شده که 3درصد کاهش داشته است. 87 هزار و 380 مورد طلاق ثبت شده که 6 درصد افزايش داشته است.

تويسرکاني ادامه داد: بيشترين طلاق هاي ثبت شده براي مردان و زنان مربوط به رده سني 30 تا 34 سال است.بيشترين طلاق هاي ثبت شده مربوط به استان تهران است وي افزود: بيشترين ثبت ازدواج با 64 درصد مربوط به ديپلم و زير ديپلم است. بارزترين علت طلاق هم با 55/9 درصد عدم تفاهم، اعتياد به مواد مخدر و مشروبات و غيره است.

تويسرکاني افزود: بيشترين طلاق هاي ثبت شده مربوط به 3سال اول زندگي است. 8/9 طلاق ها مربوط به سال دوم و سوم زندگي است و سهم طلاق هايي با کمتر از يک سال 4/3 درصد است.

بيشترين طلاق هاي ثبت شده مربوط به استان تهران است.


 خبرها 

 الزامي نبودن پلاسکويي ها در همان جاي قبلي

سخنگوي شوراي شهر در گفت و گو با برنا از آخرين وضعيت ساختمان پلاسکو سخن گفت.علي اعطا سخنگوي شوراي شهر تهران در گفت و گو با برنا در مورد آخرين وضعيت ساختمان پلاسکو گفت: ساختن ساختمان پلاسکو کار يک روز و دو روز نيست، فراخواني در مورد ساختمان پلاسکو مطرح شده است و طرح هايي دريافت شده است که اين طرح ها قضاوت مي شود و بهترين طرح انتخاب مي شود.اعطا ادامه داد:موضوع پلاسکو يک موضوع ملي است طرحي که انتخاب شود بايد مسير اخذ پروانه و جواز و ساخت را طي کند، سازه اي که مي خواهد جايگزين پلاسکو شود بايد در شان يک طرح ملي باشد.

او ادامه داد:حق و حقوق کسبه پلاسکو بايد تأمين شود ولي الزامي هم وجود ندارد که حتما همه 600 نفر در همين نقطه ساکن شوند و اين موضوع بايد در توافقي بين کسبه و مالک برسي شود. اعطا در خصوص قسمتي از پلاسکو که سالم مانده است گفت:موضوع به اين سادگي نيست ، در ضلع شمالي پلاسکو ستون ها ذوب شده و تقاطع تير و ستون ها قطع شده است و کسبه به راحتي نمي توانند دوباره در آنجا ساکن شوند چون اگر موضوعي پيش آيد چه کسي مي خواهد پاسخگو باشد؟بناي شمالي مشکل جدي دارد و اساسا ممکن است هزينه مقاوم سازي آنجا بيشتر از ساخت يک بناي ديگر باشد.

باند آزار و اذيت زنان در فضاي مجازي در دام پليس

مسئول پليس فتا گلستان گفت: کارشناسان با رصد فضاي مجازي کانالي را در يکي از شبکه‌هاي اجتماعي شناسايي کردند که گردانندگان آن تصاوير خصوصي از خانم‌هاي جوان و شماره تلفن آن‌ها را منتشر مي‌کردند.به گزارش برنا، سروان وحيد صاحبکاران، گفت: کارشناسان با رصد فضاي مجازي و انجام گشت‌هاي سايبري، کانالي با بيش از پانصد عضو را در يکي از شبکه‌هاي اجتماعي شناسايي کردند که گردانندگان اين کانال تصاوير خصوصي از خانم‌هاي جوان و شماره تلفن آن‌ها را منتشر مي‌کرد.

وي افزود: پس از تحقيقات مشخص شد 3 پسر جوان ساکن آق قلا اين کانال را مديريت مي‌کنند.مسئول پليس فتا گلستان اظهارکرد: با همکاري پليس اطلاعات و امنيت عمومي شهرستان آق‌قلا هر 3 متهم دستگير و تجهيزات رايانه‌اي و مخابراتي آنان توقيف شد.صاحبکار به شهروندان توصيه کرد از بارگذاري و اشتراک اطلاعات خصوصي شامل آدرس، شماره تلفن، عناوين شغلي، تصاوير و فيلم‌هاي شخصي در شبکه‌هاي اجتماعي خودداري کنند.


 ميز خبر 

 سخنگوي سازمان ثبت‌احوال کشور،

اسامي مذهبي قابل تغيير نيست

سخنگوي سازمان ثبت‌احوال کشور گفت: امکان تعيير نام در ثبت‌ احوال بدون مراجعه به محاکم قضايي فراهم شده است و ديوان عدالت اداري نيز هفته گذشته صحت آن را تأييد کرده است.

سيف‌الله ابوترابي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره مراحل تغيير نام افراد در شناسنامه گفت: اسامي مذهبي قابل تغيير نيست و افرادي که اسامي غير مذهبي و غيرمتعارف دارند، مي‌توانند با مراجعه به سازمان ثبت احوال درخواست خود را اعلام و نسبت به تغيير نام خود اقدام کنند و ديگر نيازي به مراجعه به محاکم قضايي نيست.

وي اضافه کرد: امکان تغيير نام مدتي است که در ثبت احوال امکان پذير شده است و ديوان عدالت نيز هفته گذشته صحت آن را تاييد کرده است. يعني افراد واجد شرايط با مراجعه به ثبت احوال مي توانند مراحل تغيير نام را طي کنند.

به گزارش ايسنا، افراد 18 سال به بالا و افراد کمتر از 18 سال که داراي حکم رشد باشند، پدر يا جد پدري با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از 18 سال وسرپرست قانوني ( قيم ، امين ، وصي ) براي افراد صغير و محجور، با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد مي توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به درخواست تغيير نام اقدام نمايند همچنين براي تغيير نام، کليه ادارات ثبت احوال سراسر کشور آمادگي دريافت مدارک ياد شده را در ساعات و ايام اداري دارند و تنظيم و تسليم درخواست تغيير نام در غير از محل صدور شناسنامه بلامانع است که در اين گونه موارد پس از پذيرش درخواست و ارسال آن به اداره ذيربط (محل صدور شناسنامه ) و طرح در هيات حل اختلاف اقدام لازم معمول و نتيجه جهت اطلاع متقاضي به اداره ارسال کننده اعلام خواهد شد.

مرگ 6 سالمند در آتش‌سوزيِ خانه سالمندان در مکزيک

در پي وقوع آتش سوزي در يک مرکز نگهداري از سالمندان در مکزيک دست‌کم شش تن جان خود را از دست دادند.به گزارش ايسنا، پليس محلي شهر «تيخوانا» اعلام کرد: در حادثه آتش‌سوزي که روز گذشته در ساختمان نگهداري از سالمندان اتفاق افتاد شش تن کشته و دو تن ديگر مجروح شدند.

بررسي‌ها حاکي از آن است که اين حادثه آتش سوزي ساعت 1:52 بامداد به وقت محلي اتفاق افتاد که بر اثر آن سه مرد و سه زن 63 تا 78 ساله جان خود را از دست دادند.

نيروهاي آتش نشان بلافاصله پس از اطلاع از وقوع آتش سوزي در محل حضور پيدا کردند. گفته شده يکي از ساکنان اين مرکز عامل شروع آتش سوزي بوده است.

به گزارش خبرگزاري شينهوا، مدير اين مرکز نگهداري از سالمندان گفت: فرد خاطي فقط دو روز پس از تلاش نافرجامش براي خودکشي در اين مرکز اقامت داشته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي