جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5696


ابراز نگراني وزير خارجه آمريکا از اقدامات اخير در عربستان

ظريف در کنفرانس بين المللي امنيت و توسعه پايدار:
ايران پايبندي خويش را به اصل «عدم اشاعه و خلع سلاح هسته‌اي» به اثبات رسانده است


خبر


مراسم کاشتن نهال و طرح "هزار و يک شب، هزار و يک صدا"


استقبال رسمي از ترامپ در شهر سئول کره جنوبي


سرمقاله

رهبرانقلاب درمراسم عزاداري اربعين حسيني در حسينيه امام خميني(ره):
مسير طي‌شده انقلاب، نشانه‌هايي اميدبخش را نشان مي‌دهد

جهانگيري درحاشيه راهپيمايي اربعين:
گردهمايي اربعين به يکي از نمادهاي جهان اسلام تبديل شده است


آمانو بار ديگر بر پايبندي ايران به برجام تاکيد کرد


اردوغان در حال تلاش براي بهبود روابط تهران – رياض است


عادل الجبير: اميدواريم وارد جنگ مستقيم با ايران نشويم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 ابراز نگراني وزير خارجه آمريکا از اقدامات اخير در عربستان 

 وزير امور خارجه آمريکا گفت که اقدامات اخير در عربستان و پاکسازي جمعي افراد متهم شده به فساد توسط سعودي نگراني هايي ايجاد کرده است.شبکه هاي خبري آسيا به نقل از خبرگزاري فرانسه از 'دا نانگ'، گزارش دادند، 'رکس تيلرسون' وزير امور خارجه آمريکا افزود که واشينگتن تحقيقات بي سابقه اين کشور حوزه خليج فارس را در مورد اختلاس 100 ميليارد دلاري از نزديک زير نظر دارد.وي افزود: اقدام براي پاکسازي و مقابله با فساد عربستان سعودي مديريت شده بود.وي گفت که به نظر من اين اقدام مديريت شده بود و تا زماني که مشاهده نکنيم چگونه با اين موضوع برخورد مي شود، نگراني هايي وجود خواهد داشت.بر اساس اين گزارش، بيش از 200 نفر به منظور پاسخگويي در مورد آنچه عربستان سعودي يک اختلاس 100ميليارد دلاري و رسوايي فساد مي داند، در بزرگ ترين پاکسازي سياسي اين پادشاهي بازداشت شده اند.


 ظريف در کنفرانس بين المللي امنيت و توسعه پايدار:
  ايران پايبندي خويش را به اصل «عدم اشاعه و خلع سلاح هسته‌اي» به اثبات رسانده است 

 
وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در کنفرانس بين المللي امنيت و توسعه پايدار تاکيد کرد: ما با دستيابي به توافق هسته‌اي و عمل به تمامي تعهدات خود وفق برجام، در صحنه عمل نيز پايبندي خويش را به اصل عدم اشاعه و خلع سلاح هسته‌اي به اثبات رسانديم.به گزارش مرکز ديپلماسي عمومي و رسانه اي وزارت امور خارجه، محمد جواد ظريف در کنفرانس بين المللي امنيت و توسعه پايدار در سمرقند ازبکستان گفتند ، مايلم از مهمان نوازي گرم دولت ازبکستان و مسوولان برگزارکننده همايش بين‌المللي امنيت و توسعه پايدار در آسياي مرکزي در شهر زيبا و تاريخي سمرقند صميمانه تشکر و قدرداني کنم.

امنيت در جهان به هم پيوسته کنوني، محدود و منحصربه ابعاد نظامي نيست و مقوله اي چند وجهي، درهم تنيده و فراگير است. امروزه نمي‌توان با صرف صدها ميليارد دلار امنيت را خريد و با کشتي وارد کشور کرد.تجاري سازي ِامنيت، مقوله و معامله تازه‌اي است که برخي قدرت هاي جهاني و فرامنطقه اي وارد ادبيات سياسي کرده اند و تاسف آور اين که مشتريان خوبي هم در اين معامله دلار برابر امنيت يافته‌اند.امروز امنيت مقوله اي پيوسته و متقابل است که در آن امنيت ِيکي در گرو امنيت ِديگري است. عصر امنيت يک جانبه و برج عاج نشيني و امنيت با تکيه بر قدرت نظامي، مدت هاست به پايان رسيده است و اين درسي است که قدرت‌هاي مداخله‌گر فرامنطقه‌اي و کشورهايي که درصدد ايجاد نا امني و تهديد امنيت ديگران براي رسيدن به امنيت موهوم خود هستند؛ به خوبي درپس ِقضاياي عراق و سوريه و يمن و افغانستان آموخته‌اند.

امروز براي رسيدن امنيت، بايد با تکيه بر مردم به عنوان مهمترين مولفه امنيت يک کشور، به امنيتي درون زا رسيد و سپس در تعاملي سازنده و هم افزايي با همسايگان به امنيتي پايدار و دسته جمعي دست يافت.جمهوري اسلامي ايران از زمان استقلال جمهوري هاي آسياي مرکزي همواره در برقراري روابطي دوستانه، برادرانه و متوازن مبتني براصول احترام متقابل و منافع مشترک پيشگام بوده است.راهبرد جمهوري اسلامي ايران بر توسعه و تقويت همکاري‌ها در حوزه‌هاي مختلف، تلاش در جهت استقرار و استمرار صلح و ثبات و آرامش در منطقه، همگرايي و همکاري در قالب نهادهاي منطقه‌اي و سازمان‌هاي بين‌المللي استوار است.

ما همواره امنيت و ثبات همسايگان و حوزه‌هاي همجوار را امنيت و ثبات خود تلقي کرده و کمک به حل اختلافات و تنش‌ها و همکاري هاي دوجانبه امنيتي براي مقابله با تهديدات مشترک تروريسم تکفيري، افراط گرائي، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غيرقانوني از مهمترين وجوه مشارکت فعال و موثر جمهوري اسلامي ايران در تقويت و تحکيم ثبات و امنيت در منطقه آسياي مرکزي بوده است.مقابله موثر با افراط گرايي و تروريسم تکفيري، که تهديدي جدي عليه امنيت و ثبات منطقه غرب آسيا، آسياي مرکزي و قفقاز، شبه قاره هند و حتي مناطق شمال آفريقا و آسياي جنوب شرقي محسوب مي‌شود، نيازمند همفکري، هم افزايي و همکاري و تعامل فراگير و همه جانبه کشورهاي منطقه است.

اعلام منطقه عاري از سلاح‌هاي هسته‌اي در منطقه آسياي مرکزي، اقدامي مبتني بر درک صحيح از امنيت است. جمهوري اسلامي ايران نه تنها به لحاظ ديني و اعتقادي مخالف ساخت، توليد و کاربرد چنين سلاح هايي است بلکه به طور جدي معتقد است اين سلاح‌ها خود ثبات‌زدا و امنيت‌برانداز هستند و بايد از صحنه گيتي برچيده شوند.

ايران از سال 1974 پيشنهاد ايجاد منطقه عاري از سلاح‌هاي هسته‌اي و کشتار جمعي در خاورميانه را پيگيري کرده که به دليل سياست‌هاي تجاوزکارانه و برتري‌جويانه رژيم صهيونيستي درکسب سلاح‌هاي هسته اي و حمايت آمريکا از اين رژيم به نتيجه نرسيده است. ما با دستيابي به توافق هسته‌اي و عمل به تمامي تعهدات خود وفق برجام، در صحنه عمل نيز پايبندي خويش را به اصل عدم اشاعه و خلع سلاح هسته‌اي به اثبات رسانديم.


 خبر 

 موگريني در ازبکستان؛

اطمينان اروپا درباره اجراي کامل برجام توسط همه طرف‌ها

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا گفت: اتحاديه اروپا درباره اجراي کامل برجام توسط همه طرف ها اطمينان پيدا خواهد کرد.به گزارش صداوسيما به نقل از خبرگزاري رويترز، فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا اعلام کرد: اتحاديه اروپا اطمينان حاصل خواهد کرد که توافق هسته اي ايران توسط همه طرف ها در همه بخش هاي آن به طور کامل اجرا مي شود.موگريني که در کنفرانسي در سمرقند در ازبکستان سخن مي گفت، افزود: اين توافق يک دستاورد بزرگ براي اروپا و ديپلماسي چندجانبه بين المللي است که در حال اجرا شدن است.

مکرون باز هم برنامه موشکي مشروع ايران را زير سوال برد

رئيس جمهور فرانسه آنچه که قاطعيت در برابر برنامه موشکي و اقدامات منطقه اي ايران خواند، را مهم توصيف کرد.به گزارش ايسنا به نقل از اي بي سي امانوئل مکرون، رئيس جمهور فرانسه در مصاحبه با روزنامه الاتحاد امارات، بر قاطعيت در برابر اقدامات ايران در منطقه و برنامه موشک هاي بالستيک اين کشور تاکيد کرد.مکرون که براي بيست و چهار ساعت به امارات عربي متحده سفر کرده بود گفت: بسيار مهم است که در برابر فعاليت هاي منطقه اي و برنامه هاي بالستيکي ايران با قاطعيت برخورد کرد. اين نخستين سفر مکرون به غرب آسيا به عنوان رئيس جمهور فرانسه بود.وي در سخنان خود گفت ما بيش از هر زمان ديگري به منطقه اي باثبات و بازيگران منطقه‌اي مسئول نيازمنديم که براي ثبات خاورميانه کار مي کنند. باز کردن جبهه اي ديگر، تنهاتنش ها را افزايش مي دهد و اين منطقه را بي ثبات تر مي کند.همچنين شبکه تلويزيوني الحدث به نقل از رئيس جمهوري فرانسه اعلام کرد ممکن است به دليل فعاليت هاي موشکي ايران، تحريم هايي عليه اين کشور اعمال شود.

وزير خارجه‌ انگليس: نبايد توافق هسته‌اي را در معرض خطر قرار داد

وزير امور خارجه انگليس که براي ديدار با مقامات آمريکايي درباره برجام به واشنگتن سفر کرده است، تاکيد کرد که جهان با توافق هسته‌اي امن‌تر شده است و اکنون نبايد اين توافق را در معرض خطر قرار داد.

به گزارش ايسنا، بوريس جانسون وزير امور خارجه انگليس به آمريکا سفر کرده است تا در ديدار با مقامات اين کشور و اعضاي ارشد کنگره آمريکا بر اهميت حفظ توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 و اهميت آن براي امنيت جهاني تاکيد کند.بنا به گزارش پايگاه اينترنتي وزارت امور خارجه انگليس، جانسون که از زمان تصميم دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا براي تاييد نکردن توافق هسته‌اي براي اولين بار است که به واشنگتن سفر مي‌کند، قرار است با رهبران سياست خارجي اين کشور از هر دو حزب جمهوري‌خواه و دموکرات ديدار کند.وزارت امور خارجه انگليس با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد که جانسون به محض ورود به واشنگتن گفته است توافق هسته‌اي با ايران جهان را امن‌تر کرد. اين همان دليلي است که جامعه بين‌الملل بايد به اين توافق پايبند بماند.


 مراسم کاشتن نهال و طرح "هزار و يک شب، هزار و يک صدا" 


 استقبال رسمي از ترامپ در شهر سئول کره جنوبي  


 سرمقاله 

سياست‌هاي ارزي دولت و اختلال در معيشت ملت

حميدرضا عسگري

مشخص نيست سياست‌هاي ارزي دولت چه خط مشي اي را دنبال مي‌كند. دلارطي يك ماه گذشته بيش از 500 تومان افزايش داشته درحالي كه مسئولان دولتي معتقدند سياست افزايش نرخ دردستور كار نيست! . جالب تر اينجاست كه نرخ ارز دولتي نيز طي اين ايام مدام درحال افزايش است. اين رويه كنوني دولت همچون شمشير دولبه وضعيت اقتصادي و معيشتي جامعه را هدف قرار داده است.

از يكسو با افزايش نرخ ارز دولتي بسياري از كالاهاي ضروري با افزايش قيمت مواجه شده‌اند و همين مسئله خود باعث باررواني در بازار گرديده است و از سوي ديگر افزايش نرخ ارز در بازار آزاد خود به خود افزايش قيمت‌ كالا‌ها و خدمات را سبب شده است. اما درعوض آمارهاي اعلامي از وضعيت اقتصاد كشور مادام رشد مثبت را نشان مي‌دهد و نرخ تورم را كاهنده اعلام مي‌كند.

مشخص نيست هدف دولت از اين سياست‌هاي ارزي چيست. در حال حاضر تعيين تكليف ارز از دو حالت خارج نيست، چرا كه دولت يا به دنبال تك نرخي كردن ارز مي‌باشد و يا درصدد آزاد كردن قيمت آن است. تک ‌نرخي کردن ارز يکي از سياست‌هايي است که دولت قصد دارد در 4 سال آينده عملي کند. واقعيت اين است که دو نرخي بودن ارز مشکلات زيادي را براي اقتصاد ايجاد کرده است؛ نهادينه شدن رانت يکي از تبعات عرضه ارز با نرخ دولتي است، و از سوي ديگر دولتي عرضه کردن ارز، بيش از آنکه حمايت از توليد داخل را معني دهد، پرداخت يارانه به توليد خارجي و رقبا محسوب مي‌شود.

اما تفاوت زيادي بين تک نرخي کردن و آزاد کردن بازار ارز وجود دارد. قيمتي که ارز در بازار آزاد دارد، کماکان متاثر از سياست‌هاي بانک مرکزي است. دولت با عرضه ارز حاصل از فروش نفت در بازار، اضافه عرضه ايجاد کرده و جلوي رشد قيمت را مي‌گيرد. اگر اين اقدام صورت نگيرد، قيمت ارز به سمت افزايش نرخ حرکت کرده که به باور برخي كارشناسان قيمت آن بالاي 5000 هزارتومان به ازاي هر دلار است.

اما درحال حاضر شاهديم كه دولت جداي از سياست تک نرخي کردن ارز، درحال آزادسازي قيمت آن نيز مي باشد. به زعم برخي اين اقدام مي‌تواند منجر به افزايش درآمد صادراتي کشور شود، اما نکته اينجاست که صادرات بيش از آنکه به ارز آزاد نياز داشته باشد، محتاج زيرساخت‌هاي توليد است که از قضا در ايران چنين شرايطي فراهم نيست. بنابراين آزاد کردن ارز قبل از آنکه به رشد درآمد منجر شود، افزايش قيمت‌ها و کاهش قدرت خريد عموم مردم را در پي خواهد داشت. اين اتفاق جداي از پايين آوردن سطح معيشت، توليد را نيز تضعيف مي‌کند، چراکه تقاضا براي کالاهاي توليدي را کاهش خواهد داد.

به هر حال افزايش دستوري نرخ دولتي ارز، هرچند متاثر از فشار بازار است، اما مي‌تواند اقدامي در جهت تک نرخي کردن ارز از سوي دولت تلقي شود. اگر قرار است ارز تك نرخي شود پس بايد بساط ارز دولتي و سو استفاده‌هاي بيشماري كه سودجويان در آن مي‌كنند، برچيده شود. چرا كه امورات و معيشت زندگي مردم دستمايه اين نوسانات قيمت شده و بي ثبات خود عامل اصلي فشار اقتصادي است.

عقل حكم مي كند اگر دولت درصدد تك نرخي كردن ارز مي‌باشد با افزايش تدريجي نرخ ارز دولتي، رفته رفته فاصله آن با ارز آزاد کم شده و در بلند مدت ارز در بازار تنها يک نرخ داشته باشد.

اما واقعيت اين است که اين اقدام بانک مرکزي، خود فشاري براي افزايش قيمت ارز در بازار آزاد خواهد بود، كه منافع آن صرف درجيب دولت خواهد رفت. اين دوگانگي سياست‌هاي ارزي تاكنون نه تنها ثبات و تعديل قيمت را به همراه نداشته بلكه به افزايش فاصله ميان قيمت ارز آزاد و دولتي نيز منجر شده است.

چراكه دولت با افزايش قيمت ارز دولتي، خواسته يا ناخواسته مجوز افزايش قيمت ارز در بازار آزاد را نيز صادر مي‌كند. بنابراين اين سياست بيشتر از آنکه به منظور تک نرخي کردن ارز باشد، در خدمت آزاد کردن قيمت آن است، و اين هدف دوم، چندان به نفع اقتصاد کشور وملت نخواهد بود.

بدون تعارف اين شائبه وجود دارد كه دولت و بانك مركزي با شل و سفت كردن مجراي عرضه ارز در بازار درحال جمع آوري نقدينگي و جبران كسري بودجه‌ خود مي باشند. اما بايد به دولت هشدار داد كه اين وضعيت ضربات سنگيني به اقتصاد و زندگي مردم وارد ساخته‌ است و قطعاً در آينده‌اي نزديك اين حباب ساختگي كاهش تورم را از بين خواهد برد. لذا آن زمان حفظ ثبات ارز و بازار بسيار مشكل خواهد بود.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رهبرانقلاب درمراسم عزاداري اربعين حسيني در حسينيه امام خميني(ره):
 مسير طي‌شده انقلاب، نشانه‌هايي اميدبخش را نشان مي‌دهد 

 در اربعين شهادت سيد و سالار شهيدان حضرت اباعبدالله الحسين عليه‌السلام و اصحاب باوفاي ايشان، حسينيه امام خميني(ره) ميزبان هيئت‌هاي دانشجويي از سراسر کشور بود و دانشجويان و دانشگاهيان در حضور رهبر معظم انقلاب اسلامي به عزاداري پرداختند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ،‌ در اين مراسم رهبر معظم انقلاب اسلامي در سخنان کوتاهي در جمع دانشجويان، ضمن تجليل از مراسم پرشور عزاداري اربعين حسيني گفتند: اين اجتماعات بايد عزم همگان را ثابت و استوار کند و مهم است که در اين مسير همواره ثبات قدم داشته باشيم و تحت تاثير ناهمواري‌ها و دشواري‌ها قرار نگيريم.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: تلاش در راه خدا، اقامه حق و عدل و راه رسيدن به تمدن و جامعه اسلامي مسير دشوار و پرفراز و نشيبي است اما مشاهده مسير طي شده در انقلاب اسلامي و همچنين افق پيش‌رو، نشانه‌هايي کاملاً اميد بخش، موفقيت‌آميز و خوش عاقبت را نشان مي‌دهد.


 جهانگيري درحاشيه راهپيمايي اربعين:
 گردهمايي اربعين به يکي از نمادهاي جهان اسلام تبديل شده است 

 معاون اول رئيس‌جمهور راهپيمايي اربعين را سنتي ديرينه براي حفظ نهضت عاشورا دانست و گفت: اين مراسم که هر سال باشکوه تر از سال قبل برگزار مي شود، يکي از نمادهاي جهان اسلام است.به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني رياست جمهوري، اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهور راهپيمايي اربعين را سنتي ديرينه براي حفظ نهضت عاشورا دانست و گفت: اين مراسم که هر سال باشکوه تر از سال قبل برگزار مي شود، به يکي از نمادهاي جهان اسلام و مبارزه با ظلم و حمايت از مظلومين تبديل شده و نيز نمادي براي معرفي چهره مهربان، صلح طلب و رحماني اسلام و تشيع به جهانيان است.

جهانگيري در جريان سفر به عراق و شرکت در گردهمايي بزرگ اربعين، در جمع خبرنگاران ضمن تسليت اربعين حسيني، هدف از سفر خود را شرکت در مراسم ديني و مذهبي اربعين در کنار عاشقان امام حسين(ع) و نيز عرض ارادت به ساحت مقدس ائمه اطهار (ع) عنوان کرد و افزود: از ديگر دلايل سفرم، تشکر و قدرداني از دولت و ملت عراق بخاطر ميزباني از ميليونها زائر امام حسين(ع) است.معاون اول رييس جمهور ادامه داد: دولت و مردم عراق ميزبانان خوبي هستند و مردم اين کشور در مسير نجف به کربلا تمام دارايي خود را خالصانه در اختيار زائرين قرار مي دهند.جهانگيري با اشاره به اينکه از سال گذشته آرامش و امنيت و تعداد شرکت کنندگان در اين راهپيمايي افزايش چشمگيري داشته است، خاطرنشان کرد: امسال تعداد ايرانياني که از مرزهاي جمهوري اسلامي وارد عراق شده اند بيش از 2 ميليون نفر است و اين تعداد علاوه بر اتباع خارجي است که از طريق مرزهاي ايران به عراق سفر کرده اند.وي اضافه کرد: خوشبختانه با تلاش هاي دولت، ملت و نيروهاي مسلح عراق، امنيت خوبي در عراق برقرار شده و با نابودي گروههاي تکفيري، دولت عراق حاکميت کامل دارد.

جهانگيري با اشاره به حضور چشمگير مردم عراق در پذيرايي از زوار گفت: مديريت و رسيدگي به چنين اجتماع بزرگي فراتر از ظرفيت و توان دولتهاست و گردهمايي اربعين اتفاقي بي سابقه در جهان است که ظرف مدت کوتاهي اين تعداد زائر از کشورهاي مختلف وارد يک کشور شوند و راهپيمايي چند ميليون نفري آنجا دهند که همه اينها در راستاي ارتقاي صلح‌طلبي شيعيان به مردم جهان است که ملت ايران منادي اصلي اين پيام است.


 آمانو بار ديگر بر پايبندي ايران به برجام تاکيد کرد 

 
ايرنا :يوکيا آمانو' مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي در ديدار با نيکي هيلي نماينده آمريکا در سازمان ملل، بار ديگر بر پايبندي ايران به تعهدات هسته اي خود در چارچوب برجام تاکيد کرد.تارنماي آژانس بين المللي انرژي اتمي با انتشار بيانيه اي اعلام کرد آمانو با هيلي در مقر سازمان ملل در نيويورک ديدار کرد. آنها درباره راستي آزمايي و نظارت آژانس بين المللي انرژي اتمي بر اجراي تعهدات مرتبط با هسته اي ايران در چارچوب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت و گو کردند.بنا بر اين بيانيه، «آمانو گفت که برجام يک دستاورد مهم در راستي آزمايي هسته اي است و تعهدات مرتبط با هسته اي که ايران طبق توافق پذيرفته، در حال اجراست. وي درباره فعاليت هاي قوي و موثر پادماني آژانس بين المللي انرژي اتمي به هيلي گزارشي داد.»در ادامه اين بيانيه آمده است: ايران اينک مشمول قوي ترين نظام راستي آزمايي هسته اي است و آژانس بين المللي انرژي اتمي تاکنون به تمام اماکني که در آن کشور نياز به بازديد داشته، دسترسي داشته است.


 اردوغان در حال تلاش براي بهبود روابط تهران – رياض است 

 المانيتور :پايگاه خبري المانيتور با انتشار گزارشي از تلاش رئيس جمهوري ترکيه براي بهبود روابط ميان ايران و عربستان سعودي خبر داد.به گزارش مهر، پايگاه خبري المانيتور با انتشار گزارشي تفصيلي از تلاش رئيس جمهوري ترکيه براي کاهش تنش ها ميان تهران و رياض خبر داد.بر اساس اين گزارش، يکي از محورهاي اصلي سفر هفته آينده اردوغان به روسيه مذاکره با مقام هاي مسکو براي تلاش در راستاي کاهش اين تنش ها بوده و اردوغان درصدد است تا از روابط عميق ميان مسکو و تهران براي بهبود روابط ميان ايران و عربستان استفاده کند.«سليم کورو»، تحليل گر مسائل ترکيه در بنياد تحقيقاتي سياست هاي اقتصادي در اين کشور، در اين باره به المانيتور گفت: ترکيه در کانون درگيري هاي ميان قدرت هاي منطقه اي قرار ندارد. در حاليکه تنش هاي ديرينه ميان ايران و عربستان همواره رو به تعميق پيش مي رود، مشخص نيست سخنان اردوغان تا چه حد بتواند در ايفاي نقش ميانجي گري وي ميان تهران و رياض موثر واقع شود.


 عادل الجبير: اميدواريم وارد جنگ مستقيم با ايران نشويم 

 
الجزيره :وزير خارجه عربستان سعودي ضمن متهم کردن ايران به دست داشتن در حمله موشکي به رياض گفت که اميدواريم وارد جنگ مستقيم با ايران نشويم.

به گزارش ايسنا، به نقل از الجزيره، عادل الجبير، وزير خارجه عربستان سعودي در گفت‌وگو با شبکه سي ان بي سي در رابطه با موشکي که انصارالله يمن به سمت فرودگاه ملک خالد در رياض پرتاب کرده‌اند، مدعي شد: موشک ساخت ايران بود و شبيه به موشکي بود که در 22 جولاي به سمت شهر ينبع پرتاب شد. موشک به واسطه کارشناساني از سپاه و حزب‌الله به يمن قاچاق شد و اين کارشناسان بودند که هماهنگي‌هاي لازم براي حمله به عربستان را انجام دادند و اين امر مي‌تواند به معناي اعلام جنگ باشد.وي در ادامه با اشاره به اين‌که «اميدواريم وارد جنگ مستقيم با ايران نشويم»، گفت که «عربستان سعودي از برخي بندهاي توافق هسته‌اي ايران ناراضي است و ما خواهان تحريم‌هاي جديد عليه ايران هستيم» .


 يك نكته از هزاران 

يكي از ويژگيهاي جوامع رشديافته، ايجاد فضا براي تضارب آرا و هم‌انديشي‌ درخصوص مسائل مختلف است. تا اين جاي قضيه، مشكلي نيست و همفكري و ارائه ديدگاهها، مسأله قابل قبول و منطقي‌اي است. اما به نظر مي‌رسد خارج از اين چرخه منطقي، ما به گونه‌اي افراطي به كليدواژه‌هايي نظير؛ سمپوزيوم، همايش، گردهمايي، كنفرانس، كنگره، سمينار و... خو كرده‌ايم. تا جايي كه گاهي، برگزاري همايش براي حل يك مشكل خاص، برايمان از حل و فصل عملي آن مشكل، مهمتر شده است! بگذريم كه برگزاري همايشها و مراسمي تحت اين عناوين، خود، بودجه و هزينه كلاني را مي‌طلبند و برپايي آنها، با هزينه‌هاي فعلي، تنها درصورتي توجيه منطقي خواهد داشت كه واقعا و در عمل، گرهي از مشكل بگشايند. در اين ارتباط، خوب است مديران و مسئولان بخشهاي مختلف، بكوشند از ميزان برنامه‌هاي تشريفاتي و تزئيني بكاهند و به جاي آن، هزينه و انرژي درنظر گرفته شده را صرف موارد مهمتر نمايند.


 ميز خبر 

 داعش مجددا نيمي از بوکمال را اشغال کرد

مرکز غير رسمي "ديده‌بان حقوق بشر سوريه" که در لندن مستقر است، اعلام کرد که داعش بعد از يک ضد حمله عليه نيروهاي دولتي، نيمي از شهر البوکمال را مجددا اشغال کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز، سيطره داعش بر 50 درصد شهر البوکمال سوريه در مرز با عراق درحالي صورت گرفت که ارتش سوريه از آزادي کامل اين شهر خبر داده بود.شهر البوکمال، آخرين شهر تحت سيطره داعش در سوريه محسوب مي‌شود. نيروهاي دولتي سوريه اخيرا با کمک و پشتيباني هوايي روسيه توانستند بيشتر مناطق کشورشان را پس بگيرند.

در پي زلزله فساد؛

ثروتمندان عربستان نگران بلوکه شدن اموالشان هستند

اين روزها صحبت درباره هول و وحشت ثروتمندان عربستاني از احتمال بلوکه شدن اموالشان توسط نظام آل سعود زياد شده است.به گزارش ايسنا، خبرگزاري اقتصادي بلومبرگ آمريکا در گزارشي اعلام کرد: تعدادي از ثروتمندان عربستان در حال تلاش براي انتقال اموالشان به خارج از عربستان هستند چراکه پيش‌بيني مي‌شود کمپين مبارزه با فساد عربستان که به گفته سعود المعجب، دادستان کل اين کشور در مرحله نخست خود قرار دارد، شامل ثروتمندان زيادي در عربستان شود.اين خبرگزاري به نقل از منابع آگاه اعلام کرد: تعدادي از تجار و شاهزادگان درحال مذاکره با بانک‌ها و شرکت‌ها و سرمايه‌گذاران اقتصادي هستند تا بتوانند اموال خود را از عربستان و کشورهاي شوراي همکاري خليج فارس به خارج منتقل کنند تا مبادا از سوي نظام سعودي بلوکه شود.

عون: نحوه استعفاي حريري غيرقابل قبول است

رئيس جمهوري لبنان در ديدار با کاردار عربستان در کشورش گفت: نحوه استعفاي سعد حريري غيرقابل قبول بوده و ما خواهان بازگشت وي هستيم.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه الميادين، ميشل عون، رئيس جمهوري لبنان در کاخ بعبدا با وليد بخاري، کاردار سفارت عربستان ديدار کرد در حالي کاردار عربستان هيچ اظهار نظري درباره اين ديدار نکرد.

ميشل عون بعد از ديدار با کاردار سفارت عربستان گفت: نحوه استعفاي سعد حريري، نخست وزير مستعفي لبنان غيرقابل قبول بوده و خواهان بازگشت وي هستيم.

"طرح نو" 250 ميليارد دلاري سفر ترامپ به چين

دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا در خاتمه سفرش به چين که طبق اعلام رسانه‌هاي چيني يک "طرح جديد" براي مديريت روابط و اختلافات دو کشور ايجاد کرده، از شي جينپينگ به عنوان يک رهبر "بسيار محترم" تحسين کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا از چين خواست اقدامات بيشتري به منظور مهار کره شمالي انجام دهد اما گفت تجارت دو جانبه آنها به ضرر آمريکا بوده است و در عين حال تعهد شي جينپينگ به رويکرد بازتر چين به شرکتهاي خارجي را ستود.

اين دو رهبر همچنين ناظر بر امضاي توافقات بازرگاني به ارزش حدود 250 ميليارد دلار بودند اما پيشرفت چنداني در مورد رسيدگي به شکايتهاي شرکتهاي آمريکايي در مورد دسترسي به بازار يا تحقيقات دولت آمريکا بر سر مسائلي نظير دزدي مالکيت معنوي به وجود نيامد.

کشورهاي عرب حوزه خليج فارس از شهروندان‌شان خواستند لبنان را ترک کنند

بعد از بحرين و آمريکا، عربستان سعودي، کويت و امارات از شهروندانشان خواستند فورا لبنان را ترک کنند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رسمي عربستان، رياض از شهروندان خود خواست "در اولين فرصت" لبنان را ترک کرده و به اين کشور سفر نکنند.

امارات نيز بعد از گذشت چند روز از درخواست بحرين و آمريکا شهروندان خود را به ترک لبنان فراخواند.

اين هشدار بعد از اعلام استعفاي غيرمنتظره سعد حريري، نخست وزير مستعفي لبنان از رياض صورت گرفت.

يک منبع در وزارت خارجه عربستان سعودي گفت: با توجه به اوضاع لبنان عربستان از اتباع خود که مقيم لبنان هستند يا براي سفر به آنجا رفته‌اند خواست تا در اولين فرصت ممکن اين کشور را ترک کنند. رياض همچنين شهروندان خود در ديگر کشورها را از سفر به لبنان بازداشت.

در همين راستا، ثامر السبهان، وزير مشاور سعودي در امور خليج فارس دقايقي پس از فراخوان عربستان براي ترک فوري لبنان اظهار کرد، کشورش تدابير شديدي را عليه لبنان اتخاذ خواهد کرد تا زمانيکه امور به روال عادي خود بازگردد.

وزارت خارجه کويت نيز شهروندانش را به ترک فوري لبنان فراخواند.


 خبــــر 

 در بيانيه سفارت ايران در لندن،

اعتراض ايران به اظهارات معاون وزير خارجه انگليس

سفارت جمهوري اسلامي ايران در لندن با انتشار بيانيه‌اي اعتراض خود را نسبت به اظهارات معاون وزير خارجه اين کشور اعلام کرد.

به گزارش ايسنا، در بخشي از اين بيانه آمده است،بدين وسيله مراتب اعتراض خود را نسبت به بيانيه مورخ 18 آبان 1396 معاون وزير خارجه انگلستان در امور خاورميانه اعلام مي‌دارد. بسيار جاي تعجب و شگفتي دارد که وزارت امور خارجه بريتانيا با اشاره به گزارش ائتلاف نظامي به رهبري عربستان در خصوص ماهيت ايراني موشک پرتاب شده اخير به فرودگاهي در عربستان، خواهان ايفاي نقش مثبت جمهوري اسلامي ايران در بحران يمن شده است.

نياز به توضيح نيست که کشتار بي‌رحمانه زنان و کودکان و مردم بي‌گناه و بي‌دفاع يمن و از بين بردن تاسيسات زيربنايي اين کشور طي دو سال گذشته توسط ائتلاف نظامي به رهبري عربستان سعودي و با استفاده از تسليحات و ادواتي که از سوي برخي کشورهاي غربي و از جمله بريتانيا در اختيار اين گروه قرار گرفته باعث کشتار وسيع انسان‌هاي بي‌گناه و ايجاد قحطي، شيوع وبا و ساير بيماري‌هاي عفوني شده است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

(OECD)IMHE- همکاري IAU درمورد حاکميت

همانطورکه توسط هيأت مديره درطول هفتادمين اجلاس IAU درچين به تصويب رسيده است، IAU وبرنامه مديريت مؤسسات آموزش عالي2 (IMHE) از 3 OECD موافقت کردند تابراي آزمون امکان سنجي و براي عمق بخشيدن اصول بين المللي واقدام شايسته درحاکميت مؤسسه آموزش عالي، همکاري نمايند.

به عنوان اولين قدم ازاين همکاري، IMHE (مديريت مؤسسات آموزش عالي) و IAU يک جلسه طوفان ذهني يک روزه در پاريس را در رابطه با دومين اجلاس جهاني IAU از انجمن ها سازماندهي کردند. بدين ترتيب اين جلسه در 30 مي سال 2007 تشکيل شد. حدود 20 نفر از افراد توسط IAU و IMHE شناسايي و مشترکاً دعوت شده بودند. آنها يک نمونه خوب، اگرچه غيرکامل از سيستم هاي آموزش عالي درسراسر جهان را نشان دادند.

درتدارک براي اجلاس، IAU يک کتاب شناسي خلاصه تهيه کرد. يک مقاله ازموضوعات مقدماتي هم در همکاري تهيه شده است.

با توجه به تنوع سنت ها و زمينه ها، با برخي شرکت کنندگان که بيشتر مشکوک بودند درمورد امکان سنجي براي دريافت نظرات جامع دراين موضوع به صورت زنده بحث شداما بطور نسبي اين بحث بي نتيجه بود. ديگران (بقيه اعضا)احساس کردند که دريافت چنين اصولي مي بايست خيلي مفيد باشدو لذاکاملا تمايل به حرکت به جلو داشتند، عليرغم اينکه مشکلات شناخته شده اي نيز وجود داشت.

دستورجلسه وگزارش بحث ها، همانطور که براي دريافت نظرات بين تمامي شرکت کنندگان توزيع شده است، به عنوان پيوست 1 ضميمه شده است.

به علت تغييرات پرسنلي وکمبود کارکنان درهردوي IMHE (مديريت مؤسسات آموزش عالي) و IAU ، از ماه جون تا بحال هيچگونه پيشرفتي حاصل نشده است.

همزمان، IAU به همراه بنياد رهبري در بريتانيا (UK) با خبرشده است که انجمن دانشگاهي اروپا روي انتشار يک کتاب راهنماي دولتي، خيلي شبيه کتاب راهنماي بولوگنا (Bologna) و کتاب راهنما در مورد بين المللي کردن آموزش عالي اروپا کار ميکند.

2. IMHE: Institutional Management of Higher Education

3. OECD: Organisation of Economic Cooperation and Developmeut


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي