جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/08/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5696

مركز سنجش آموزش پزشكي اعلام كرد؛
مدارک تحصيلي مورد پذيرش در آزمون دکتري پزشکي سال 97

مشاور سازمان سنجش:
آغاز مصاحبه‌ تکميل‌ظرفيت دکتري از 22 آبان


جزئيات منشور حقوقي دانشجويان منتشر شد


خبرنامه


ميز خبر


 مركز سنجش آموزش پزشكي اعلام كرد؛
 مدارک تحصيلي مورد پذيرش در آزمون دکتري پزشکي سال 97  

 مدارک تحصيلي مورد پذيرش آزمون ورودي دوره دکتري تخصصي سال تحصيلي 96 -97 گروه علوم پزشکي منتشر شد. براساس اعلام مركز سنجش آموزش پزشكي، عنوان مدرک تحصيلي داوطلبان اعم از دانشنامه يا گواهي تحصيلي بايد دقيقا منطبق با رشته‌هاي قيد شده به عنوان مدارک تحصيلي مورد پذيرش باشد.

براساس مصوبه چهل و پنجمين جلسه 27 اسفند 89 شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشکي دارندگان دانشنامه و يا گواهينامه تخصصي باليني و يا فوق تخصصي باليني در رشته‌هايي که دکتري عمومي پزشکي جزو مدارک مورد پذيرش است، مجاز به شرکت در آزمون مربوطه هستند.داوطلبان براي اطلاع از جزئيات كامل اين مدارك، به سايت مركز سنجش آموزش پزشكي مراجعه كنند.ضمنا داوطلبان در 61 رشته مي‎توانند در اين آزمون شرکت کنند.


 مشاور سازمان سنجش:
 آغاز مصاحبه‌ تکميل‌ظرفيت دکتري از 22 آبان 

 مشاور سازمان سنجش آموزش کشور برنامه زماني ارزيابي تخصصي داوطلبان مرحله تکميل ظرفيت آزمون دکتري سال 96 دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي سراسر کشور را اعلام کرد.دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري آنا گفت: براساس برنامه زماني اعلام شده، کارنامه نتيجه انتخاب رشته داوطلبان مرحله تکميل ظرفيت دوره دکتري نيمه‌متمرکز سال 96 دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي سراسر کشور از 15 آبان بر روي سايت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است.او ادامه داد: داوطلباني که در کدرشته‌محل‌ها داراي حدنصاب نمره لازم است، بايد براساس برنامه زماني دانشگاه مذکور که در سايت دانشگاه‌ها اعلام شده است در مصاحبه کتبي و حضوري شرکت کنند.

مشاور سازمان سنجش افزود: داوطلباني مي‌توانند براي شرکت در ارزيابي تخصصي دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي کشور اقدام کنند که کدرشته محل مربوطه را در فرم انتخاب رشته خود انتخاب کرده و حدنصاب نمره علمي لازم را مطابق کارنامه کسب کرده باشند.توکلي گفت: داوطلبان در صورتيکه برنامه زماني خاصي از سوي دانشگاه‌ها اعلام نشده باشد، بايد براساس برنامه زماني سازمان سنجش آموزش کشور براي مصاحبه اقدام کنند. اين برنامه زماني از 22 آبان آغاز مي شود.


 جزئيات منشور حقوقي دانشجويان منتشر شد 

 براساس منشور حقوق دانشجويي، دولت جمهوري اسلامي ايران موظف است وسايل تحصيلات عالي را تا سرحد خودکفايي کشور به طور رايگان گسترش دهد.

به گزارش خبرنگار مهر «منشور حقوق دانشجويي» اخيرا توسط معاونت فرهنگي اجتماعي وزارت علوم با هدف آگاه شدن دانشجويان از حقوق خود به دانشگاه ها ابلاغ شد، اين منشور از 6 فصل و 68 ماده تشکيل شده است که فصل اول آن به حقوق اساسي دانشجويان اختصاص دارد که به شرح زير است :

حق دسترسي به آموزش عالي رايگان

هرکس حق دسترسي به آموزش عالي رايگان را دارد. دولت جمهوري اسلامي ايران موظف است وسايل تحصيلات عالي را تا سرحد خودکفايي کشور، به طور رايگان گسترش دهد.

حق برخورداري از حقوق برابر

همه افراد ملت بايد از همه حقوق انساني، فرهنگي و اجتماعي برخوردار باشند.

حق منع تبعيضات ناروا

همه افراد ملت اعم از زن و مرد، از فرصتهاي برابر برخوردارند و اصل بر رفع تبعيضات نارواست.

حق آزادي

آزاديهاي فردي و عمومي افراد مصون از تعرض است. هيچ شهروندي را نمي‎توان از اين آزاديها محروم کرد، مگر به موجب قانون و به قدر ضرورت.

حق امنيت شهروندي

هر فردي حق دارد از امنيت جاني، مالي، حيثيتي، حقوقي، اجتماعي و نظاير آن برخوردار باشد.

حق حريم خصوصي

تعرض به حيثيت، جان، مال و حقوق مردم ممنوع است، حريم و زندگي خصوصي، محل سکونت و اشياء خصوصي افراد، از تفتيش و بازرسي بدون مجوز قانوني مصون است و تعرض به اطلاعات و داده‎هاي شخصي اعم از الکترونيکي و غيرالکترونيکي افراد، مجاز نيست.

حق آزادي انديشه و بيان

شهروندان از حق آزادي انديشه و بيان برخوردارند. اين حق شامل آزادي ابراز، ترويج و انتشار انديشه‏ها و عقايد به صورت شفاهي، کتبي، الکترونيکي يا به هر وسيله ديگر به انتخاب خود شهروند با رعايت قانون است. همچنين، تفتيش عقايد ممنوع است و هيچ کس را نمي‏توان به پذيرش يا داشتن انديشه‏اي خاص مجبور يا از آن منع کرد.

حق دسترسي به اطلاعات

افراد حق دارند که به اطلاعات عمومي موجود در مؤسسات عمومي و مؤسسات خصوصي ارائه دهنده خدمات عمومي دسترسي داشته باشند.

حق دادخواهي

دادخواهي حق مسلّم هر فرد است. هرکس مي‎تواند براي دادخواهي، به دادگاههاي صالح مراجعه کند.

حق برخورداري از دادرسي عادلانه

هرکس حق برخورداري از دادرسي عادلانه را دارد.

حق تشکيل انجمن‎هاي سياسي و صنفي

تشکيل، عضويت و شرکت در جمعيتها و انجمنهاي سياسي و صنفي و اسلامي که پايبند به اصول و موازين جمهوري اسلامي‏اند، آزاد است.

حق تشکيل اجتماعات

تشکيل اجتماعات و تظاهرات مسالمت‏آميز، بدون حمل سلاح و به گونه‎اي که مخل مباني اسلام نباشد، آزاد است.

حق برخورداري از تأمين اجتماعي

برخورداري از تأمين اجتماعي به صورت بيمه و... حقي است همگاني.

حق برخورداري از سطح زندگي مناسب

همه افراد حق دارند از سطح زندگي مناسبي برخوردار باشند و قادر به برآورده کردن نيازهاي اوليه خود باشند.

حق دسترسي و مشارکت فرهنگي

قوميتها و اقليتهاي ديني شناخته شده در انجام مراسم فرهنگي و عبادي خود و تشکيل جمعيتها و انجمنها درچارچوب قانون آزادند.

حق استفاده قوميتها از زبانهاي قومي و محلي

قوميتها حق دارند از زبانهاي محلي و قومي در مطبوعات ورسانه‎هاي گروهي استفاده کنند.

محدود بودن تخلفات به حدود قوانين

هيچ عملي تخلف نيست، مگر به صراحت قوانين و مقررات لازم‎الاجرا.


 خبرنامه 

 معاون پژوهشي وزارت صنعت:

اختصاص فرصت مطالعاتي صنعتي به اساتيد دانشگاه

معاون آموزش، پژوهش و فناوري وزارت صنعت از اعلام نياز 130 مورد فرصت مطالعاتي صنعتي و دوره پسادکتري صنعتي ويژه اساتيد دانشگاهي به وزارت علوم خبر داد.

برات قباديان در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص برنامه‎هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت براي همکاري با وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در راستاي شکل‎گيري ارتباط صنعت و دانشگاه اظهار داشت: در بخش حمايت از اساتيد، دو پروژه در صنعت به صورت موازي و طي انعقاد تفاهم با وزارت علوم در حال انجام است.

وي با اشاره به اينکه تا پيش از اين اساتيد دوره پسادکتري صنعتي را در خارج از کشور مي‎گذراندند و اين مساله برغم آن که خروج ارز را به همراه داشت اما دستاوردهاي آن ملموس نبود، افزود: اکنون با تفاهمنامه انجام شده با وزارت علوم، امکان گذراندن دوره پسادکتري صنعتي در کشور با تعريف پروژه و اعلام نياز از سوي وزارت صنعت، فراهم شده است.

قباديان ادامه داد: در اين دوره که حدود يک تا دوسال طول مي‎کشد، اساتيد علاقه‎مند مي‎توانند وارد صنعت شده و از نزديک و به صورت عملي و واقعي با بحث توليد آشنا شوند و مورد حمايت قرار گيرند.

معاون آموزش، پژوهش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در همين حال مطابق با تفاهمنامه منعقد شده با وزارت علوم، فرصت مطالعاتي صنعتي به اساتيد دانشگاهي اختصاص مي‏يابد.

وي تاکيد کرد: در اين طرح که اکنون در حال اجرا است، اساتيد علاقمند به گذراندن فرصت مطالعاتي 9 ماه تا يک سال مي‎‏توانند با حضور در پروژه‏هاي صنعتي، به تحقيق و پژوهش بپردازند.

قباديان با بيان اينکه در زمان گذراندن فرصت مطالعاتي صنعتي، از سوي وزارت علوم براي اساتيد حقوق درنظر گرفته شده است، ادامه داد: در راستاي حمايت از اين پروژه، وزارت صنعت نيز به اساتيدي که در حال گذراندن اين دوره‎‏ها هستند، حقوق تعلق مي‌گيرد.

معاون وزارت صمت گفت: ظرف دو ماه از اجرايي شدن اين پروژه، بخش صنعت 130 مورد اعلام نياز کرده و وزارت علوم نيز تاکنون براي 30 مورد اعلام آمادگي کرده است.

قباديان با اشاره به اينکه اجراي اين دو پروژه با اعلام موضوعات مورد نياز صنعت، گره علمي بخش صنعت را باز مي‏کند، ادامه داد: از اين تعداد، تاکنون 24 مورد دوره پسادکتري صنعتي و 6 مورد دوره فرصت مطالعاتي صنعتي نهايي شده است.

سرپرست دانشگاه خبر داد؛

تبديل آموزشکده‌هاي فني و حرفه‌اي به دانشگاه

سرپرست دانشگاه فني و حرفه‌اي از تغيير ساختار اين دانشگاه خبر داد و گفت: آموزشکده و دانشکده فني و حرفه‌اي حذف و تبديل به واحد دانشگاه فني و حرفه‌اي مي‎شوند.

ناصر شمس در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تغيير ساختار دانشگاه فني و حرفه‌اي و تبدل آن به ساختار استاني گفت: از اين پس هر استان يک دانشگاه فني و حرفه‌اي داشته و در کنار آن واحدهاي مختلف فني و حرفه‌اي را خواهيم داشت.

وي ادامه داد: آموزشکده و دانشکده فني و حرفه‌اي حذف و تبديل به واحد دانشگاه فني و حرفه‌اي مي‌شوند.

سرپرست دانشگاه فني و حرفه‌اي با ذکر مثالي افزود: به عنوان مثال با تغيير ساختار، دانشگاه فني و حرفه‌اي استان تهران، تشکيل شده و واحدهاي تابع آن، واحد دختران و يا واحد پسران استان تهران مي‎‏شود.

وي درباره اختلاط دانشکده دختران و پسران دانشگاه فني و حرفه‌اي افزود: ما برنامه براي اختلاط دانشکده دختران و پسران دانشگاه فني و حرفه‌اي نداريم.

وزير علوم:

عدم وجود رقابت در بسياري از رشته‌هاي دانشگاهي

وزير علوم تحقيقات و فناوري گفت: هم اکنون رقابت بر سر تعدادي رشته و دانشگاه است و در بسياري از رشته‌ها و دانشگاه‌ها با توجه به ظرفيت‌هاي موجود عملاً رقابت وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاري مهر، به نقل از شوراي عالي انقلاب فرهنگي، جلسه 99 ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي کشور، به رياست محمدرضا مخبر دزفولي، دبير شوراي عالي انقلاب فرهنگي، در محل دبيرخانه اين شورا برگزار شد. در ابتداي اين جلسه گزارشي از نتايج بررسي موضوع کنکور ارائه شد.

بعد از ارائه اين گزارش، منصور غلامي گفت: اکنون از دوره دبستان، خانواده‌ها فرزندان خود را به سمت کنکور هدايت مي‏کنند.

وي افزود: بايد آموزش و پرورش هم ساز و کار ارزيابي را مدنظر قرار دهد تا استعدادها قابل رشد باشند.

وزيرعلوم ادامه داد: اکنون رقابت بر سر تعدادي رشته و دانشگاه است و در بسياري از رشته‌ها و دانشگاه‌ها با توجه به ظرفيت‌هاي موجود عملاً رقابت وجود ندارد.

تاليف استاد دانشگاه تهران، کتاب برتر صنعت برق کشور شد

کتاب «سيستم‌هاي انتقال انرژي الکتريکي هوشمند» تاليف استاد دانشگاه تهران رتبه برتر کتاب صنعت برق کشور را کسب کرد.

به گزارش خبرگزاري آنا به نقل از دانشگاه تهران، در سي و دومين کنفرانس بين‌المللي برق و ششمين جشنواره انتخاب کتاب برتر صنعت برق کشور، کتاب «سيستم‌هاي انتقال انرژي الکتريکي هوشمند» تاليف فرخ اميني‌فر، استاديار دانشکده برق پرديس دانشکده‌هاي فني دانشگاه تهران موفق به کسب رتبه برتر شد.

هوشمندسازي شبکه انتقال برق کشور يکي از مهمترين ابزارها براي جلوگيري از وقوع خاموشي‌هاي گسترده و ارتقاي امنيت و پايداري شبکه برق است. کتاب «سيستم‌هاي انتقال انرژي الکتريکي هوشمند» در شش فصل تدوين و مفاهيم نويني را که در حوزه هوشمندسازي سيستم‌هاي قدرت مطرح شده، تبيين مي‌کند.

از جمله مباحث اين کتاب مي‌توان به موضوع‌هايي از قبيل تاب‌آوري سيستم‌هاي قدرت در مقابل حوادث نادر با اثر شديد، طرح‌هاي دفاعي و هماهنگ‌سازي سيستم‌هاي حفاظت ويژه، سامانه‌هاي پايش، حفاظت و کنترل گسترده سيستم قدرت، انعطاف‌پذيري سيستم قدرت در برابر تغييرات ناگهاني و پيش بيني نشده منابع انرژي تجديدپذير و کليدزني خطوط انتقال با هدف ايجاد انعطاف در بهره‌برداري از شبکه انتقال اشاره کرد.


 ميز خبر 

 آخرين آمار ثبت‌نام‏کنندگان تکميل ظرفيت کارشناسي پيام نور و غيرانتفاعي

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از ثبت‏نام بيش از 39 هزار داوطلب در مرحله تکميل ظرفيت آزمون سراسري موسسات آموزش عالي غيردولتي، غيرانتفاعي و دانشگاه پيام نور خبر داد و گفت: داوطلبان تا 30 آبان ماه فرصت دارند در اين آزمون ثبت‏نام کنند.

دکتر حسين توکلي در گفت و گو با ايسنا با اعلام اين مطلب اظهار کرد: تکميل ظرفيت پذيرش رشته‌هاي تحصيلي آزمون سراسري سال 96 موسسات آموزش عالي غيردولتي، غيرانتفاعي و دانشگاه پيام نور از 29 مهرماه 96 آغاز شده است و متقاضيان تا 30 آبان فرصت دارند با مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني www.sanjesh.org در اين مرحله از تکميل ظرفيت ثبت‌نام کنند.

وي در ادامه افزود: داوطلبان علاقمند به تحصيل (اعم از داوطلباني که در آزمون سراسري سال 96 ثبت‌نام کرده و يا نکرده‌اند) مي‌توانند در مرحله تکميل ظرفيت اين دانشگاه و موسسات شرکت کنند.

وي افزود: داوطلبان به منظور اطلاع از رشته‌هاي تحصيلي و موسسات پذيرنده دانشجو در اين مرحله مي‌توانند به لينک جستجوي عنوان موسسه و کدرشته مندرج در پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش و پايگاه اطلاع‌رساني موسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي و يا پايگاه اطلاع‌رساني دانشگاه پيام‌نور مراجعه کنند.

وي تاکيد کرد: تمامي متقاضيان بايد حداکثر تا تاريخ 31 شهريور 96 داراي مدرک ديپلم کامل متوسطه نظام قديم (دوره چهارساله) يا پيش‌دانشگاهي و يا کارداني(فوق ديپلم) بوده باشند. در صورت امکان تشکيل کلاس براي نيمسال دوم سال تحصيلي جاري از سوي مؤسسه مورد تقاضا، آن دسته از داوطلباني که حداکثر تا تاريخ 30 بهمن 96 موفق به اخذ مدرک پيش‌دانشگاهي و يا کارداني شوند، مي‌توانند در رشته و يا رشته‌هاي تحصيلي مربوط متقاضي شوند.

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: تمامي داوطلبان بايد در زمان ثبت‌نام از طريق مؤسسه مربوط، بابت هزينه ثبت‌نام نسبت به پرداخت مبلغ 200 هزار ريال(20 هزار تومان) از طريق سيستم پرداخت الکترونيکي در سايت سازمان سنجش اقدام کنند.

فارغ‎التحصيلي سالانه 700 تا 800 هزار دانشجو در مقطع ارشد

رئيس دانشگاه علمي کاربردي لرستان گفت: ساليانه 700 تا 800 هزار دانشجو در کشور در مقطع کارشناسي ارشد فارغ‎التحصيل مي‎شوند.

سعيد فرح‎بخش در گفت‎و‎گو با خبرنگار ايسنا، با اشاره به وضعيت آموزش عالي کشور اظهار کرد: وضعيت آموزش عالي از جهات مختلف چندان مناسب نيست و خروجي دانشگاه‎ها، فارغ‏التحصيل شدن دانشجوياني است که مهارت کافي براي ايجاد شغل را نداشته و بازار کار نيز جايي براي بکارگيري آنان ندارد.

وي ادامه داد: البته اين مشکل سابقه تاريخي دارد و به زمان اخير برنمي‎گردد اما متاسفانه طي سال‎هاي اخير با افزايش تعداد دانشجويان، افزايش مراکز دانشگاهي بي‎کيفيت، تمايل به مدرک‎گرايي، برنامه‎ريزي آموزشي نامناسب و پايين آمدن سطح کيفي آموزش اين معضل بيش از پيش نمود پيدا کرده است.

فرح‎بخش اضافه کرد: تعداد دانشگاه‎هاي ايران با تعداد دانشگاه‎هاي کشوري مانند چين برابري مي‎کند و اين کميت‎گرايي موجب بروز مشکل در نظام آموزش عالي شده است.

رئيس دانشگاه علمي کاربردي يادآور شد: اين چالش‎ها سبب ايجاد مشکلات اقتصادي و بالارفتن آمار بيکاران در بين فارغ‎التحصيلان دانشگاهي و بالارفتن سن ازدواج و مشکلات فرهنگي مي‎شود.

وي خاطرنشان کرد: ساليانه 700 تا 800 هزار دانشجو در کشور در مقطع کارشناسي ارشد و زين پس هر سال 20 هزار نفر در مقطع دکتري فارغ‎التحصيل خواهند شد که اين آمار بسيار بالاست و از آنجا که بخش زيادي از مشاغل کشور نياز به نيروهاي مهارتي دارد، با چالش کمبود نيرو در اين مشاغل مواجه خواهيم شد.

فرح‎بخش گفت: در کشورهاي پيشرفته حدود 80 درصد دانشگاهيان در مراکز مهارتي و علمي‎کاربردي تحصيل مي‎کنند و از اين جهت اين کشورها با مشکل نيروي مهارتي مواجه نيستند.

تازه‏ترين آمار ثبت‎نام‎کنندگان در تکميل ظرفيت کارداني

مهلت ثبت‎نام در تکميل ظرفيت دانشگاه فني حرفه اي و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي در آزمون کارداني نظام جديد روز 9 آذرماه به پايان مي‏رسد و تاکنون بيش از 3 هزار نفر ثبت‎نام کردند.

حسين توکلي - مشاور عالي سازمان سنجش در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: مرحله تکميل ظرفيت پذيرش در برخي از کدرشته‏هاي تحصيلي دانشگاه فني حرفه‎اي و موسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي در آزمون کارداني نظام جديد از روز شنبه 6 آبان 96 آغاز شده و متقاضيان مي‏توانند تا 9 آذر 96 براي ثبت‎نام به آموزشکده و يا موسسه آموزش عالي رشته مورد تقاضا مراجعه کنند.

توکلي افزود: علاقمندان به تحصيل در اين موسسات اعم از اينکه در اين آزمون ثبت‎نام کرده يا ثبت‎نام نکرده‏اند مي‏توانند براي ثبت‎نام در رشته تحصيلي متناسب با مدرک ديپلم خود در شاخه هاي فني و حرفه‏اي يا کاردانش موسسات آموزش عالي پذيرنده با مراجعه به لينک جستجو و کد رشته در سايت سازمان سنجش، ضمن مشخص کردن رشته و موسسه مورد علاقه با مدارک لازم به آموزشکده و يا موسسه آموزش عالي رشته مورد تقاضا مراجعه کنند.

وي خاطرنشان کرد: داوطلبان بايد در زمان ثبت‎نام از طريق موسسه مربوط بابت هزينه ثبت‎نام مبلغ 200 هزار ريال (20 هزار تومان) را از طريق سيستم پرداخت الکترونيکي سازمان سنجش پرداخت کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي